היום ה־220 ללחימה ● 132 חטופים עדיין בעזה

בלינקן לשר החוץ המצרי: "לא תומכים בפעולה ברפיח"

עינב צנגאוקר, אמו של החטוף מתן צנגאוקר: "המדינה שלנו חטופה"; אחיות חטופים שנרצחו בשבי: "החלטות פוליטיות פוגעות ישירות בחיי משפחותינו" ● חמישה לוחמים נפצעו באורח קשה בקרבות ברצועה ● סאליבן: ישראל יכולה וחייבת לעשות יותר כדי להבטיח הגנה על אזרחים בעזה ● ברקע המבצע ברפיח: מפקד פיקוד מרכז של צבא ארה"ב הגיע לארץ

 • טקס כיבוי המשואות בהובלת משפחות החטופים והנרצחים, 13 במאי 2024 (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
  Avshalom Sassoni/Flash90
 • טקס כיבוי המשואות בהובלת משפחות החטופים והנרצחים, 13 במאי 2024 (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
  Avshalom Sassoni/Flash90
 • חייל עטוךך בדגל גולני מול קברו של רועי ברק שנפל ב-7.10. 13 במאי 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
  תומר נויברג/פלאש90
 • חיילות מתחבקות בטקס יום הזיכרון בבית הקברות הצבאי בהר הרצל. 13 במאי 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
  חיים גולדברג/פלאש90
 • ישראלים עומדים בצפירה באיילון לצד שלט נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. 13 במאי 2024 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
  מרים אלסטר/פלאש90
 • הנשיא יצחק הרצוג בטקס האזכרה לחללי פעולות האיבה, 13 במאי 2024 (צילום: מעיין טואף/לע״מ)
  מעיין טואף/לע״מ
 • ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי לחללי פעולות האיבה בארץ ובחו"ל, בהר הרצל, 13 במאי 2024 (צילום: קובי גדעון / לע״מ)
  קובי גדעון / לע״מ
 • ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי לחללי פעולות האיבה בארץ ובחו"ל, בהר הרצל, 13 במאי 2024 (צילום: קובי גדעון / לע״מ)
  קובי גדעון / לע״מ
 • נשיא המדינה יצחק הרצוג מניח זר בטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בהיכל הזיכרון בהר הרצל. 13 במאי 2024 (צילום: מעיין טואף/לע״מ)
  מעיין טואף/לע״מ
 • שר הביטחון יואב גלנט לצד רעייתו קלודין בטקס זיכרון לחללי מערכות ישראל. 13 במאי 2024 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
  אריאל חרמוני, משרד הביטחון
 • נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת אמיר אוחנה בטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בהיכל הזיכרון בהר הרצל. 13 במאי 2024 (צילום: מעיין טואף/לע״מ)
  מעיין טואף/לע״מ

שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן שוחח הלילה עם שר הביטחון יואב גלנט והדגיש את התנגדות הממשל האמריקאי למבצע צבאי נרחב ברפיח, אך גם אמר כי ארה"ב מחויבת לביטחון ישראל ולמיטוט חמאס.

בלינקן הדגיש את הצורך הדחוף להגן על אזרחים ועובדי סיוע בעזה והפציר בגלנט להבטיח שהסיוע יוכל לעבור לעזה ולעזור להתמודד עם אתגרי ההפצה בתוך עזה בזמן שישראל רודפת אחר יעדי חמאס.

בניו יורק טיימס דיווחו הלילה כי בארה"ב מעריכים כי מנהיג חמאס יחיא סנוואר לא מתחבא ברפיח, וכי מידע זה יכול לערער את הטיעון הישראלי למבצע נרחב באזור.

הריסות לאחר התקיפה הישראלית בחאן יונס, מרכז רצועת עזה, 16 באפריל 2024 (צילום: AFP)
הריסות לאחר התקיפה הישראלית בחאן יונס, מרכז רצועת עזה, 16 באפריל 2024 (צילום: AFP)

המודיעין הישראלי, כך דווח מסכים עם ההערכה האמריקאית, וגם שותף להערכה כי סינוואר כלל לא עזב את המנהרות באזור חאן יונס, ושם הוא משתמש בקבוצת חטופים כמגן אנושי כדי להניא את כוחות צה"ל מלפשוט או להפציץ את מיקומו. ממשל ביידן, כך דווח, מסר לישראל שהניסיון לאתר את סינוואר לא יכול לשמש כהצדקה לפתוח במתקפה על רפיח.

סוכנות הידיעות הפלסטינית שהאב דיווחה הלילה על תקיפות אוויריות ועל ירי ארטילרי במזרח רפיח.

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל: הבוקר בשעה 08:30, ימשיך מעמד הקראת שמות חללי מערכות ישראל בהיכל הזיכרון הממלכתי בהר הרצל, ירושלים. האירוע יתקיים בנוכחות שר הביטחון ומנכ"ל משרד הביטחון.

בשעה 11:00 תישמע צפירת דומייה בת שתי דקות ברחבי הארץ, ולאחריה יחלו טקסי הזיכרון ברחבי הארץ. בשעה 16:30 תתקיים בבית "יד לבנים" בירושלים עצרת זיכרון לחללי מערכות ישראל בסימן מלחמת חרבות ברזל ואירועי 7 באוקטובר במעמד יו"ר הכנסת, נשיאת בית המשפט העליון, שרים, סגני שרים וחברי כנסת, ראש העיר ירושלים, הרבנים הראשיים לישראל ומשפחות הנופלים. בשעה 19:45 ישודר טקס הדלקת המשואות שהוקלט מראש.

היום ייערך במקביל לשידור טקס המשואות שהוקלט מראש, טקס אלטרנטיבי בההשתתפות חטופים ששוחררו, משפחות חטופים, משפחות שכולות, ניצולים, עקורים, נשות ואנשי סיוע אזרחי, חברות וחברי כנסת ואישי ציבור.

מהמארגנים נמסר:

בזמן שממשלת ישראל תקיים מיצג ראווה פחדני, בזוי, מנותק ונטול קהל, משפחות חטופים ואזרחים מודאגים יקיימו טקס מכבד וראוי המחובר לרגשות הציבור. טקס המכיר בכאב ובאובדן, מישיר מבט אל האסון המשותף אך עם זאת מעצים ומעורר תקווה.

מדינה מתוקנת לא יכולה לחגוג כש-132 אזרחים ואזרחיות מוחזקים בשבי!

במהלך הטקס נכבה את משואות ההפקרה, ההזנחה, הזלזול והנטישה, ונדליק תקווה לעתיד טוב יותר, ערבות הדדית והשבת כל החטופים.

בנאומו בטקס הקראת השמות בהיכל הזיכרון בהר הרצל אמר שר הביטחון יואב גלנט: "זו מלחמת אין ברירה, מלחמה שתעצב את חיינו בעשרות השנים הבאות. זו מלחמה שתימשך עד אשר נשיב את חטופינו, נפרק את שלטון החמאס ואת יכולותיו הצבאיות, ונחזיר את השגשוג והיצירה למדינת ישראל ואת החיוך לפניהם של אזרחיה".

סגירה