תיק תקשורת

אילוסטרציה (צילום: iStock-Gearstd)
iStock-Gearstd
אילוסטרציה

הנזקים וההרס שנתניהו משאיר אחריו במדינה רבים מספור. מקצתם בלתי הפיכים, אחרים ידרשו תיקונים רציניים ושיקום ארוך. ברשומה זו אני מבקש להרחיב על הנזקים הבלתי הפיכים שנתניהו עולל לתקשורת החופשית והעצמאית בישראל. אפשר לכנות את מה שהוא עולל לה הפיכה. כן, נתניהו חולל הפיכה רבתי בתקשורת הישראלית.

זה התחיל מעיתון יומי חינמי שמשרת את ראש הממשלה היוצא נתניהו, והמשיך בהתערבות פעילה ומסיבית בתכנים של אתרי חדשות למיניהם (וואלה ודומיו) וידיעות אחרונות (עד כדי כך שנתניהו, אשתו ובנו היו עורכי החדשות בפועל).

אפשר לכנות את הנזקים הבלתי הפיכים שנתניהו עולל לתקשורת החופשית והעצמאית – הפיכה. נתניהו חולל הפיכה רבתי בתקשורת הישראלית

אבל נתניהו כמו נתניהו לא הסתפק בזה, הוא רצה את כל הקופה, רצה לשלוט בַּכול, יצר השליטה שלו עומד מעל הכול. והרי אדם שמבקש לשלוט בכול, סופו שהוא־עצמו יוצא מכלל שליטה.

לפני כשנה סיים נתניהו את ההפיכה בתקשורת בכלל ובתקשורת הממסדית בפרט. ההפיכה שהוא אחראי לה החלה בהפצת עיתון יומי חינמי, ישראל היום, ופתיחת ערוץ טלוויזיה פרטי משלו, ערוץ 20 – שניהם משרתים אותו ונאמנים לו – והמשיכה בסגירת רשות השידור והקמת תאגיד השידור הישראלי כאן.

משם עבר נתניהו לסגירת הטלוויזיה החינוכית ללא כל סיבה הגיונית, סבירה ונראית לעין. הטלוויזיה החינוכית הייתה סמל לטלוויזיה איכותית, מקצועית ואמינה, ואף זכתה בפרסים על ניהול יעיל ותוכניות רבות ששודרו בה זכו אף הן בפרסים.

בזמן הסגירה של החינוכית נמנו בה 50 תוכניות בשלבי הפקה שונים, והכול הוקפא, שלא לומר נעצר. כאן חינוכית משדר מעל שנה תוכניות בשידור חוזר מן החינוכית שנסגרה, ולא מעסיק 40 מעובדי החינוכית כפי שמתחייב מהחוק. רק באחרונה החלו להפיק שם תוכניות ועונות חדשות, כמו עונה חדשה לסדרת המופת מהחינוכית קופה ראשית, שצילומיה הסתיימו בימים אלו.

בזמן הסגירה של החינוכית נמנו בה 50 תוכניות בשלבי הפקה שונים, והכול הוקפא, שלא לומר נעצר. כאן חינוכית משדר מעל שנה תוכניות בשידור חוזר מן החינוכית שנסגרה, ולא מעסיק 40 מעובדי החינוכית כפי שמתחייב מהחוק

מסגירת הטלוויזיה החינוכית עבר נתניהו לפיצול ערוץ 2 לשני ערוצים – 12 ו־13 (קשת ורשת). בסופו של התהליך התמזג ערוץ 10 (ששנים נתניהו איים לסגור) עם ערוץ 13 (רשת), עם כל הבעייתיות שבעניין.

אבל גם בזה לא הסתפק נתניהו. במסגרת ההפיכה בתקשורת הוא התעקש שערוץ הבית שלו, ערוץ 20, ינהל את ערוץ הכנסת, וכשזה לא התאפשר לו הוא נלחם בכך – והפסיד. כשהפסיד פעל שערוץ 20 יקבל הרשאה לשדר חדשות – והצליח.

בינתיים עבר ערוץ הכנסת מניהולה המקצועי של חברת החדשות (חדשות 2 לשעבר) לידי ערוץ 13 (ערוץ 10 לשעבר). בעקבות המעבר לזכיינית אחרת  הפסדנו תוכניות משובחות ובעיקר מגישים מעולים כמו אורית לביא־נשיאל. בשורה התחתונה: ערוץ הכנסת הפך מערוץ רציני, איכותי, מקצועי ואמין לערוץ מתנ"ס זול במקרה הטוב, וערוץ מגמת תקשורת בתיכון במקרה הטוב פחות.

בשורה התחתונה: ערוץ הכנסת הפך מערוץ רציני, איכותי, מקצועי ואמין לערוץ מתנ"ס זול במקרה הטוב, וערוץ מגמת תקשורת בתיכון במקרה הטוב פחות

לכל אלה הוסיפו את האיומים, ההפחדות, הקריאה לחֲרמות, הסחרירים (הספינים), חדשות הכזב והשקרים שנתניהו ובְנו מפיצים בלי חשבון, וכן את החיקויים שנתניהו עושה לאנשי תקשורת (חיקה את משה נוסבאום, למשל) – ומה קיבלתם? תקשורת מפוחדת, כנועה, הנשלטת בידי הממשלה וראש הממשלה. ידוע על אנשי תקשורת שנאלצו או נאלצים להסתובב עם מאבטח צמוד מחשש לחייהם ועל אנשי תקשורת אחרים שפרשו (אושרת קוטלר, למשל).

וכולנו זוכרים את פליטת הפה האומללה של השרה מירי רגב, "מה שווה התאגיד אם אנחנו לא יכולים לשלוט בו?" יש הרבה מאוד מסרים בפליטת הפה הזאת, פליטת הפה מראה למעשה את תפיסת עולמה המעוותת של הממשלה והעומד בראשה, ולפיה הם צריכים לשלוט בכול, גם בתקשורת. ההפך מדמוקרטיה.

התוצאה: פרט לעיתונאים אמיצים בודדים אין זכר לתקשורת החופשית, העצמאית והמפוארת שידעה את תפקידה ומילאה אותו ללא פשרות ועל הצד הטוב ביותר.

והתוצאה שנוגעת אליי ישירות: נתניהו למעשה סגר את הטלוויזיה שלי, סגר את הערוצים שכה נהניתי לצפות בהם (הערוץ הראשון, החינוכית וערוץ הכנסת הישן), ללמוד, לרכוש ידע ולהשכיל מהם

והתוצאה שנוגעת אליי ישירות: נתניהו למעשה סגר את הטלוויזיה שלי, סגר את הערוצים שכה נהניתי לצפות בהם (הערוץ הראשון, החינוכית וערוץ הכנסת הישן), ללמוד, לרכוש ידע ולהשכיל מהם. ואכן, מאז ההפיכה אני ממעט לצפות בטלוויזיה מהסיבה הפשוטה שאין לי במה לצפות.

במסגרת ההפיכה שנתניהו ביצע הובאו עיתונאים ו"עיתונאים" (עיתונאי חצר, אם תרצו) שכל מטרתם לשמש דוברים לא רשמיים של משרד ראש הממשלה, והם נאמנים לנתניהו ומשרתים אותו במקום להישאר נאמנים למקצוע העיתונות ולתקשורת. ונדמה לי שאין צריך להרחיב את הדיבור בעניין ולהזכיר שמות, הדברים ידועים לכל מי שחי בישראל בעשור האחרון.

קודם הזכרתי במילה את תפקיד העיתונות והתקשורת במדינה דמוקרטית. בימינו קצת נשכח מה תפקידן ולשם מה הן קיימות. להלן תזכורת מהו תפקיד התקשורת במדינה דמוקרטית ליברלית.

במדינה דמוקרטית ליברלית יש לתקשורת תפקיד חשוב מאין כמוהו. תפקידה במילים פשוטות לבקר את השלטון, למצוא כשלים, תקלות, בעיות, קשיים, שחיתויות ועוד. התקשורת לא קמה כדי לשבח את השלטון ולהצדיע לראש הממשלה, אם כי ברור שכאשר יש מה לשבח רצוי לעשות כן. אבל לא זה תפקידה ולא זו מטרתה.

במדינה דמוקרטית ליברלית יש לתקשורת תפקיד חשוב מאין כמוהו. תפקידה לבקר את השלטון, למצוא כשלים, תקלות, בעיות, קשיים, שחיתויות ועוד. התקשורת לא קמה כדי לשבח את השלטון ולהצדיע לראש הממשלה

התקשורת היא אחד מכלבי השמירה החשובים של הדמוקרטיה, לכן היא חייבת להיות עצמאית, חופשית ובלתי תלויה. התקשורת חוקרת שחיתויות, מעשים פליליים אחרים וכשלים בתפקוד הממשלה. רק אזכיר שבזכות אותה תקשורת לא מעט עבריינים, חלק מהם משרתי ציבור בכירים (ראש ממשלה, שר אוצר, נשיא מדינה), נחקרו במשטרה ואף ישבו בכלא.

יותר מזה, העיתונאי דן מרגלית גרם בזמנו לראש הממשלה רבין להתפטר בזכות התחקיר העיתונאי שחשף. זו תקשורת אמיתית! זו תקשורת אמיצה! זו תקשורת חזקה, חופשית ועצמאית שעושה את תפקידה ללא מורא! לא מה שנגלה לעינינו היום.

פועל יוצא מאותה הפיכה בתקשורת שנתניהו ביצע הוא התוכניות המשודרות בטלוויזיה וברדיו, לא רק תוכניות האקטואליה והחדשות. נראה שערוצי הטלוויזיה המרכזיים לא מתאמצים עוד להפיק תוכניות איכותיות, משכילות ומושקעות, שהרי מה הטעם להשקיע אם נתניהו עלול בכל רגע לסגור אותם או להסית נגדם?

פועל יוצא מאותה הפיכה בתקשורת הוא איכות התוכניות המשודרות. נראה שערוצי הטלוויזיה המרכזיים לא מתאמצים עוד להביא תוכניות איכותיות, משכילות ומושקעות, שהרי מה הטעם להשקיע אם נתניהו עלול בכל רגע לסגור אותם או להסית נגדם?

כך יוצא שהצופה מקבל מבול של שידורים חוזרים או תוכניות בידור זולות, כולל בערב שבת. לעיתים רחוקות תמצא פנינים בתוכניות הטלוויזיה והרדיו, כמו התוכנית שלושה שיודעים בהגשת דודו ארז הנפלא (כאן תרבות).

ובכלל, מטרת הטלוויזיה השתנתה, מה שהחל "בקטנה" לפני שני עשורים, קנה לו שביתה ומעמד של קבע בשנים האחרונות. אם בעבר מטרת הטלוויזיה הייתה ללמד, להשכיל ולחנך את ילדינו תוך הנאה ובידור, הרי שבימינו הטלוויזיה בעיקרה היא בידור זול להמונים, ופרט להפגת שיעמום וריקון השכל והדעת היא אינה תורמת דבר לצופה או למאזין. יש די והותר דרכים חכמות להפיג שיעמום, צפייה בבידור זול אינה אחת מהן.

הטלוויזיה מוצפת, מבול של תוכניות ריאליטי שטחיות, רדודות ומשועממות שמיצו את עצמן מזמן, שעשועונים שרק מיעוטם משכיל וחכם ועוד ועוד. לצערי, הבידור הזול לא פסח גם על תאגיד השידור הציבורי, וגם בו יש לא מעט תוכניות שמטרתן לבדר בידור זול ותו לא. כאמור, פה ושם תמצא תוכניות טלוויזיה איכותיות, אבל הן הפכו למיעוט.

נוסף על כך, נראה שחל שינוי בתפיסת מגישי התוכניות את תפקידם. בזמן האחרון המראיינים ברדיו בעיקר, אך גם בטלוויזיה, שוכחים להזכיר את שמות המרואיינים, תוארם או תפקידם, ורק בתחילת השיחה מציינים זאת.

כבר יצא לי להאזין ללא מעט ראיונות ושיחות ברדיו וגם בטלוויזיה (שם כמובן גם צפיתי), שלאורך כל הריאיון (שלא שמעתי את תחילתו) לא ידעתי מי המרואיין ומה תפקידו. חיכיתי שהמראיין יזכיר את שמו או יפנה אליו בשמו – וכלום, גם לא בסוף הריאיון. זלזול במאזינים ובצופים. הדברים רלוונטיים בעיקר למרואיינים לא מפורסמים, שהרי מרואיינים מפורסמים אפשר לזהות לפי הפנים והקול.

כבר יצא לי להאזין ללא מעט ראיונות ושיחות ברדיו וגם בטלוויזיה, שלאורך כל הריאיון (שלא שמעתי את תחילתו) לא ידעתי מי המרואיין ומה תפקידו. חיכיתי שהמראיין יזכיר את שמו או יפנה אליו בשמו – וכלום, גם לא בסוף הריאיון. זלזול במאזינים ובצופים

בעבר נהגו להזכיר את שם המרואיין לטובת מי שהצטרף לריאיון באמצעו או שכח את שמו של המרואיין, וכמובן ציינו שוב את שמו ותוארו בסוף הריאיון. רק המראיינים הוותיקים והמנוסים עדיין מקפידים על כך, למשל ליאת רגב וקרן נויבך.

הדברים נובעים לדעתי מתפיסה שונה של תפקיד הרדיו והתקשורת. נדמה שהמראיינים החדשים תופסים את התקשורת בתור משהו אישי ופרטי (ושימו לב גם לשמות התוכניות, רוב התוכניות החדשות נקראות על שם המגישים שלהן ולא לפי התוכן שלהן, למשל), במהלך הריאיון הם שוכחים שמישהו מאזין להם, והם משוחחים עם המרואיין כאילו שוחחו בסלון ביתם הפרטי להנאתם בלבד.

והרי מי שמשוחח להנאתו באופן פרטי, אין לו צורך להזכיר את שם האדם שהוא משוחח עימו ואת תוארו. ואולי אחת הסיבות לכך היא שהם באמת נמצאים בביתם כשהם משדרים הֶסכתים, למשל.

הדברים נובעים לדעתי מתפיסה שונה של תפקיד הרדיו והתקשורת. נדמה שהמראיינים החדשים תופסים את התקשורת בתור משהו אישי ופרטי. שימו לב למשל לשמות התוכניות, שרובן נקראות על שם מגישיהן

מישהו צריך להעיר אותם ולהזכיר להם שהם לא לבדם ברדיו או בטלוויזיה, שיש מאזינים או צופים האמורים להאזין להם או לצפות בהם וגם להבין את השיחה.

סיכומו של דבר, הטֵירָדון (האובססיה) של ראש הממשלה היוצא לתקשורת מוביל אותי לחשוב שהאיש נמצא בתחום הלא נכון בעבורו. נתניהו, אתה "מת" על תקשורת, אתה מצלם סרטונים אין־ספור ועוסק בתקשורת כמעט 24 שעות ביממה, אז מה אתה עושה בפוליטיקה? אתה מבוזבז.

למה שלא תפנה לתחום התקשורת, התחום האהוב עליך, תעבוד בתור איש תקשורת, תנחה תוכניות טלוויזיה (עדיף מאשר תנחה אנשים מה לעשות), תערוך תוכניות ותנהל ערוצים (והרי יש לך ניסיון בזה בתור העורך בפועל של אתר וואלה ובניהול הליכוד TV)? למה שלא תעבוד בתחום שאתה כה אוהב וגם טוב בו?

סיכומו של דבר, האובססיה שלו לתקשורת מובילה אותי לחשוב שהאיש נמצא בתחום הלא נכון בעבורו. נתניהו, אתה "מת" על תקשורת, מצלם סרטונים אין־ספור ועוסק בתקשורת כמעט 24 שעות ביממה. אז מה אתה עושה בפוליטיקה? אתה מבוזבז

ובנימה רצינית יותר: תום תקופת נתניהו יחייב שינוי מהותי בתמונת התקשורת הישראלית, שינוי שיחזיר לתקשורת את כוחה, את מעמדה ואת עצמאותה.

יאיר בן־חור הוא עורך ספרות, עורך לשון, נקדן, עורך שירה ומשורר. פרסם עד כה ארבעה ספרי שירה פרי עטו וספר מאמרים פילוסופיים, וערך וניקד מאות ספרים אחרים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,537 מילים
כל הזמן // שבת, 17 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

הטירוף בעזה חייב להיפסק

סבב האלימות האחרון בדרום הראה שוב שיש צורך באתחול מחדש בעזה. על ישראל להציע הצעה נדיבה שמכירה במציאות, מעניקה תקווה ומקרינה אמפתיה כלפי שני מיליון תושבי הרצועה שנאנקים תחת אחד המצבים המגוחכים ביותר בעולם.

תושבי עזה תקועים בשטח צחיח וזעיר המנוהל על ידי פושעים מעין-תאוקרטים תחת דגל חמאס, קבוצה שעקב מעשי העבר אפשר לסווגה כטרוריסטית. ישראל צודקת בחושבה שחמאס מבקש את חורבנה וגם בזעמה על ירי הטילים מעזה.

מה ישראל עושה עם זה?

היא חוסמת את גבולות היבשה מצפון וממזרח לרצועה וכן גישה מהאוויר ומהים. מצרים חוסמת את הגבול שנותר לדרום מחשש שעזתים יתמכו במרד הג'יהאדיסטי בצפון סיני. ישראל, ספקית החשמל, גם אחראית חלקית לכך שלעזתים יש רק כמה שעות חשמל ביום (הרשות הפלסטינית שעדיין מנהלת את הגדה המערבית גם מעורבת בעניין).

מדוע ישראל מנתקת את עזה מהעולם בדרך זו? היא עושה את זה כדי לשכנע את תושבי עזה כי שלטון חמאס הוא רע עבורם, ושכדאי להם למרוד.

לא ברור כמה מתושבי עזה באמת זקוקים לשכנוע, וזה גם לא מאד רלוונטי. חמאס זכה בבחירות לפרלמנט ב-2006, אך זה היה מזמן, זה היה חלקית בתגובה לשחיתות של הרשות, וממילא פלסטין איננה דמוקרטיה של ממש.

יותר מכל, מה שהורג את האסטרטגיה הצולעת של ישראל היא העובדה הפשוטה שאיש (לבטח אף אחד מהממסד הישראלי) לא חושב שלציבור ברצועה יש את היכולת להפיל את מדכאיו. הטריטוריה קטנה מדי והמיליציות חמושות מדי, ממושמעות וחסרות רחמים מדי. וכן, הם טרוריסטים.

מדוע להשתמש במונח כה טעון?

אין ספק שהביטוי נוצל לרעה במיוחד על ידי מנהיגי ישראל בעבר שהיו מתייחסים לכל אדם חמוש בלבנון בצורה זו. אבל זה תקף כאן, מכיוון שבמשך תקופה ארוכה חמאס פוצץ אוטובוסים ופאבים וחגג בלי בושה את הריגתם הפראית של אזרחים. הם המציאו ענף של תעשיית הטרור שפשטה באזור והרחיקה עד אירופה. עשייה שכזו הופכת את בעליה למחבל גם אם מטרתו נעלה. הייה גבר ותודה שאתה טרוריסט.

יותר מכל, מה שהורג את האסטרטגיה הצולעת של ישראל היא העובדה הפשוטה שאיש (לבטח לאף אחד מהממסד הישראלי) לא חושב שלציבור ברצועה יש את היכולת להפיל את מדכאיו.

החמאס ביצע את הפיגועים כיוון שהוא חישב נכון שהם ידחפו את ציבור הבוחרים הישראלי ימינה וכך יהרגו את תהליך השלום שהוא התנגד לו. אכן: הרוצחים האלה רוצים בשלטון הליכוד, כך שייבנו התנחלויות בגדה המערבית וחלוקה תהפוך לבלתי אפשרית. הליכוד קיים ומקיים.

חמאסניקים התנגדו לתהליך השלום מכיוון שהתנגדו להסכמת אש"ף לחלוקה שמותירה בידי הפלסטינים פחות משליש ממה שהם מגדירים כפלסטין (ומה שיהודים מסויימים מכנים ארץ ישראל) – דהיינו רק הגדה המערבית, עזה, ומחצית ירושלים.

אני אומר שזה לא היה נורא כל כך לפלסטינים, עם הטענה הבינונית שלהם למדינה נוספת במפת העולם הצפופה (פחות משכנעת מזו של הכורדים ואולי יותר טובה מזו של הקטלונים). הנגב הוא מדבר גדול, ואם מוציאים אותו מהמשוואה, הפלסטינים יקבלו יותר ממחצית השטח שבו אנשים לרוב רוצים לחיות. אבל חמאס רוצה את הכל וזה לא עומד כנראה להשתנות.

אחד הדברים האירוניים ביותר בעולם כיום הוא שהקנאים הפלסטינים והנצים הישראלים רוצים בטווח הקצר את אותו הדבר: מניעת החלוקה עליה נרצח יצחק רבין, עליה אהוד ברק הימר את הקריירה שלו, ושאהוד אולמרט החמיץ אותה בגלל שחיתות טרגיקומית.

החמאס מעריך, שוב בצדק, כי היעדר חלוקה יהפוך את המדינה לחצי-פלסטינית בלי קשר לאזרחות, ועל כן בשום אופן לא למדינה יהודית. במצב כזה, עם קצת יותר אלימות אפשר יהיה לגרום לכך שיהודים רבים יעזבו והפלסטינים ישתלטו. לאחר מכן ניתן יהיה להזמין את צאצאי הפליטים לחזור, והארץ תהיה ערבית. כדי להשיג זאת הם נלחמים נגד החופש, לא בעדו.

הימין הישראלי חושב ככל הנראה שישראל יכולה להכניע את הפלסטינים לנצח, ומתעלם מהדמוגרפיה. זה פתטי, אבל עובד על רבים בציבור. בלי קשר לענייני מוסר, הימין הישראלי פחות אינטליגנטי מחמאס, ובהרבה.

פיגועי ההתאבדות של חמאס באינתיפאדה השנייה היו כה מזעזעים עד כי זה ממשיך לעזור לליכוד. השתלטות חמאס על עזה ב-2006, שנה לאחר הנסיגה הישראלית ב-2005, מועילה גם כן: כיום ישראלים רבים חוששים שיציאה מהגדה גם תוביל לטילים, הפעם על גוש דן (על אף שהטילים מעזה קדמו לנסיגה משם). זה עוזר לליכוד ומחבל בסיכויי השלום.

ציניקנים יגידו שהימין הישראלי, שאוחז בשלטון בסיוע חמאס, גומל לחמאס ביד נדיבה: בנימין נתניהו רוצה את החמאס בשלטון בעזה כדי להחליש את הרשות הפלסטינית ולפצל את הפלסטינים בכך שעזה תהיה ישות נפרדת. ירי טילים קלים יחסית על הדרום עשוי להיחשב כמחיר מקובל. מה שברור זה שהימין הישראלי קשור הרמטית לאויבו.

גם הרג אזרחים, עד לנקודה מסוימת, משרת את המטרות האסטרטגיות של חמאס; הם לא חבר'ה הומניטריים, ברובם. ישראל מעדיפה להימנע מזה אבל בכל סבב זה בסוף קורה (בסבב האחרון, שהתחיל בחיסול ישראלי יזום של בכיר ג'יהאד, הצבא הרג שמונה חברי משפחה אחת לאחר טעות לכאורה בזיהוי הבניין). אחרי שמספיק אזרחים נהרגים ונהרס עוד קצת ממה שנותר משמה הטוב של ישראל, חמאס והג'יהאד עוצרים את הירי ומאפשרים לעצמם זמן להתארגן מחדש בין עיי חורבות.

אנשי ימין ישראלים שונאים את הנרטיב הזה מכיוון שהוא מציג אותם כשוטים לא מוסריים שזוכים לסיוע מאויב מתוחכם ומרושע יותר מהם. אבל ככה זה. אנשים נרתעים מאמיתות לא נוחות, אבל זה לא הופך אותם לשקרים. אי אפשר להגיע רחוק בחיים כשאתה משקר לעצמך.

חשיבה חדשה מנתניהו לא תגיע, כנראה. אבל אם הימין איכשהו יסולק מהשלטון כדאי שהממשלה החדשה תשקול מחדש את מעורבותה חסרת התכלית ורבת הביזיון ברצועה.

נציגי כחול-לבן נשאלים לעיתים קרובות על כך והם ממלמלים דיבורים קצת קשוחים בתוספת משהו על אופק מדיני. הלוואי שהיו חדים יותר.

הייתי מציע לחמאס ולעזה שדה תעופה, נמל ים, חבילת סיוע מאסיבית המיועדת לפרויקטים אזרחיים ספציפיים, חשמל מסובסד כל היום וכל הלילה, הסדר מעבר בטוח לגדה המערבית, גבול פתוח הרבה יותר לסחורות, ואפשרות רצינית להגר.

התנאי יהיה שהחמאס יחזיר את עזה לרשות הפלסטינית, וכי בקרוב יתקיימו בחירות חדשות לגוף מחוקק לגדה המערבית ולעזה.

לא הייתי מתעקש על פירוז מוחלט, שהיה נפלא אבל אינו אפשרי. הייתי מאפשר שילוב סלקטיבי במנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, מעניק תמריצים מאסיביים למסירת נשק בתהליך הדרגתי, ושוקל חנינה למחבלים מהעבר.

האם זה מייד יצליח? ברור שלא. אבל זה מייד יגרום לישראל להיראות חכמה יותר, יעביר את הכדור לצד השני, ויציע עתיד פחות אכזרי לכל הצדדים. יש לזה יותר סיכויים מעידוד מהפכה ברצועה, רעיון שנכשל זה 13 שנה. וזה יהווה תוכנית שכל העולם, פחות או יותר, יכול לתמוך בה.

משנה נרטיב, משנה מזל, לעיתים.

המחבר בחוף הים בעיר עזה
המחבר בחוף הים בעיר עזה

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 951 מילים

פסילת ממשלה בתמיכת הערבים חושפת את האמת על הדמוקרטיה הישראלית

הסיבה לפסילת הרשימה המשותפת כתומכת בממשלת מיעוט, עמוקה בהרבה משיקולי ביטחון ● מחקרים מלמדים כי הציבור היהודי אינו בשל לקבל את הערבים כשווי זכויות, למרות מחויבות הצהרתית לדמוקרטיה ולשוויון ● בני גנץ עשה צעד היסטורי כשהסכים להיפגש עם ראשי המשותפת ולהצטלם איתם - אבל כאן זה נעצר ● עד הפעם הבאה, כשליהודים כבר לא תהיה ברירה ● פרשנות

עוד 1,457 מילים

גדעון סער: עלילות מופרכות והזויות מופצות עליי מבלפור

יאיר נתניהו שיתף טענה שלפיה השר לשעבר יחבור לממשלת כחול לבן; סער: מדובר בקונספירציה ● סמוטריץ': הסיכויים לממשלת מיעוט של גנץ - אפסיים ● נתניהו משוחח באופן אישי עם חברי כנסת מבלוק הימין במטרה שיגיעו הערב ל"כינוס החירום" שייערך בתל אביב ● הממשלה צפויה לאשר היום את מינוי נתניהו לשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים

10:53 עריכה

שש או שש וחצי?

10:27 עריכה

מספר 2 בכחול לבן יאיר לפיד: לא המדינה ולא הביטחון מעניינים את נתניהו.

10:25 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין זימן לפגישה את ראשי צוות המשא ומתן של הליכוד, השרים זאב אלקין ויריב לוין. הפגישה תיערך ביום שלישי.

אתמול נועד ריבלין עם יושב ראש כחול לבן גנץ, וביום רביעי האחרון נפגש עם יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. ריבלין צפוי להיוועד גם עם נציגים מיהדות התורה, ש"ס והרשימה המשותפת.

10:22 עריכה

פרקליטיו של ראש הממשלה נתניהו המליצו לו לקיים מערכת בחירות נוספת – כך פרסם יואב קרקובסקי בתאגיד השידור כאן על סמך דברים, שאמרו גורמים פוליטיים ששוחחו עם מקורבים של יושב ראש הליכוד. לשיטתם של עורכי הדין, צעד זה ייתן לנתניהו פרק זמן נוסף להתמודד עם ענייניו המשפטיים.

09:57 עריכה

יושב ראש רע"ם, חבר הכנסת מנסור עבאס, סיפר בגלי צה"ל, שבשלהי אפריל – ראשית מאי, לפני פיזור הכנסת ה-21, פנו אליו נציגי הליכוד – מיקי זוהר, נתן אשל ושר בממשלה – לגבי תמיכה מבחוץ בממשלת נתניהו. אחת האפשרויות שנבחנו הייתה שעבאס וחבריו ייעדרו מההצבעה על השבעת הממשלה, וכך יאפשרו את הקמתה.

אין זו הפעם הראשונה שעבאס מספר את הדברים. לדבריו, תוכנית זו לא יצאה לפועל כי נתניהו האמין שבבחירות יגדיל את גוש הימין.

במקביל יושב ראש סיעת הליכוד, חבר הכנסת מיקי זוהר, מספר על מסרון שמופץ לאנשי ימין.

09:46 עריכה

נבחרת הכדורגל של ישראל אמנם הובסה אתמול 1:2 על ידי הנבחרת הפולנית, אבל המשחק זימן הזדמנות להציץ לחייהם של הנתניהו'ז. בתמונה: שרה נתניהו מצלמת את בנה אבנר יחד עם שרת התרבות והספורט מירי רגב באיצטדיון טדי בירושלים. אגב, כשעבד בקפה "דובשנית" בירושלים נהג אבנר נתניהו לדחות – בנימוס – בקשות להצטלם עימו.

שרה נתניהו (מימין), אבנר נתניהו ומירי רגב (צילום: פלאש 90)
שרה נתניהו (מימין), אבנר נתניהו ומירי רגב, אתמול (צילום: פלאש 90)
09:18 עריכה

יושב ראש כחול לבן בני גנץ: נעשה הכל כדי להרכיב ממשלה רחבה.

09:16 עריכה

אישים בכחול לבן אומרים שהם מנהלים מגעים עם חמישה עד שבעה חברי כנסת מהליכוד בניסיונם לשכנע אותם להצטרף לממשלה בראשות בני גנץ – כך מפרסם זאב קם בתאגיד השידור כאן. חבירת חברי הכנסת מהליכוד אמורה להיות שלב ראשון לקראת הצטרפות המפלגה כולה לממשלת כחול לבן.

09:10 עריכה

יושב ראש האיחוד הלאומי – תקומה, השר בצלאל סמוטריץ', מודיע שהוא "מסרב להצטרף להיסטריה מהקמת ממשלת מיעוט".

החרה החזיק אחריו חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד שפנה לסמוטריץ': "בצלאל, איך גנבת לי את הציוץ?".

08:33 עריכה

יאיר נתניהו מקדם בחשבון הטוויטר שלו את התזה שחבר הכנסת גדעון סער יפרוש מהליכוד לטובת ממשלה בראשות כחול לבן. סער מכחיש את הדברים ואומר שמדובר בקונספירציה.

08:09 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו משוחח באופן אישי עם חברי כנסת מבלוק הימין כדי שיגיעו הערב ל"כנס החירום" שעורך הליכוד בתל אביב – כך מדווח מיכאל שמש בתאגיד השידור כאן.

07:40 עריכה

יושב ראש הימין החדש, השר נפתלי בנט, קורא לבני גנץ שלא לאפשר הקמת ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת. אגב, לפי שורה של דיווחים ניהל בנט משא ומתן להצטרפות לממשלה בראשות גנץ – דבר שהביא למינויו לתפקיד שר הביטחון על ידי נתניהו.

07:03 עריכה

הממשלה צפויה לאשר הבוקר בישיבתה השבועית את מינויו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

לפני כשלושה חודשים התפטר חיים כץ מהתפקיד בשל כתב האישום שהוחלט להגיש נגדו. מאז שימש נתניהו כממלא מקום השר במשרד זה.

בנוסף עומד נתניהו בראש משרד הבריאות ומשרד התפוצות. עד השבוע שעבר כיהן גם כשר הביטחון. עם התפטרותו של אורי אריאל מתפקיד שר החקלאות ופיתוח הכפר מאייש ראש הממשלה גם את תפקיד זה.

הואיל והממשלה מכהנת כממשלת מעבר, לא נדרש אישור של הכנסת למינוי שרים.

06:57 עריכה

הליכוד יקיים הערב בשעה 18:00 "כנס חירום" באקספו תל אביב (גני התערוכה) על רקע האפשרות שתוקם ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת.

עוד קודם, בשעה 11:45, יכנס ראש הממשלה בנימין נתניהו את ראשי בלוק הימין ל"ישיבת חירום".

06:50 עריכה

צוות המשא ומתן של כחול לבן ייפגש היום בשעה 14:30 עם נציגי ישראל ביתנו. בשעה 16:00 ייוועד הצוות עם נציגי העבודה-גשר.

אתמול נועד יושב ראש כחול לבן בני גנץ במשך כשעה וחצי עם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין. ביום רביעי בחצות יסתיימו 28 הימים שעמדו לרשותו של גנץ להקמת ממשלה.

עוד 15 עדכונים

למה אני מגיש מועמדות למשרת הרב הראשי לישראל

אני שוקל להתמודד למשרתו של הרב הראשי לישראל. אני מאמין שרוב אזרחי ישראל היו מאושרים מכל הלב במועמדותי. כמובן שאצטרך להסביר להם מדוע זה לטובתם, ולטובת מדינת ישראל, שאני אהיה הרב הראשי.

לחיות במדינת ישראל עבור יהודי זו בבירור זכות ושמחה. מצד שני, ישנן בעיות קיומיות קשות ומורכבות ביותר בחברה הישראלית. בעיות אלה, ברמה מסוימת, מהוות איום על עצם קיומה של המדינה. ככאלה הן מהוות מקור למחלוקת, תוקפנות וחרדה לכל אזרחיה.

עבור הדת העיקרית של המדינה, היהדות, ראש הכמורה הוא משרד הרבנות הראשית. למרות שהיהדות כוללת מגוון רחב של פרשנויות להלכה היהודית, הרבנות הראשית אינה משקפת את הטווח הזה

לאלה שעוקבים אחר התרחשויות בחברה הישראלית, בעיות אלה ידועות היטב: מערכת היחסים עם הפלסטינים, איומי ביטחון מצד שכנים ואיראן, אחת הרמות הגבוהות ביותר של אי שוויון בהכנסה במדינות מפותחות, כישלון גובר של מערכת החינוך, והבעיה שבה אתמקד: הקשר בין דת למדינה.

למדינת ישראל אין הפרדה חוקית של דת ומדינה. משרד הדתות הוא משרד ממשלתי עם שר משלו בקבינט. לכל דת המוכרת על ידי המדינה יש מחלקה משלה במשרד, עם אנשי דת ועובדי ממשלה משלה. עבור הדת העיקרית של המדינה, היהדות, ראש הכמורה הוא משרד הרבנות הראשית.

למרות שהיהדות כפי שהיא קיימת כיום כוללת מגוון רחב של פרשנויות להלכה היהודית, הרבנות הראשית אינה משקפת את הטווח הזה. הסיבה היא שגישות שונות בדת מיוצגות על ידי מפלגות פוליטיות שונות. ולכן פרשנויות מסוימות של הרבנים במפלגות השלטון הפכו להיות הפרשנות ההגמונית של הרבנות הראשית.

גישות שונות בדת מיוצגות על ידי מפלגות פוליטיות שונות. לכן פרשנויות מסוימות של הרבנים ממפלגות השלטון הפכו להיות הפרשנות ההגמונית והבלעדית של הרבנות הראשית

בנוסף לכוח הממשלתי ולמימון הרשמי, קבוצות לא ממשלתיות רבות התגבשו במטרה ליישם רעיונות ומנהגים דתיים יהודיים שונים מן הרבנות בחברה הישראלית. אלה קבוצות מכל הקשת של הגישות השונות ביהדות בזמן המודרני, אבל כיוון שאין לאוכלוסיות אלו ייצוג מפלגתי, אין גישתם מופיעה בין זרמי ה"יהדות של המדינה".  

בצד שני קיימות קבוצות קיצוניות שמרניות שכן מופיעות בייצוג המפלגתי של הדת היהודית המבקשות לבנות מחדש את המקדש בירושלים ולהשיב את הקורבנות שנקבעו בתנ"ך, יחד עם השליטה הכהנית; קבוצות המבקשות להקים את ההלכה כחוק ארץ ישראל, וקבוצות המבקשות להחזיר את הסנהדרין שתהיה מערכת המשפט הראשית של ישראל.

לכל הקבוצות הללו יש ייצוג נרחב בחלקים מסוימים של החברה היהודית הישראלית, והם, במידה רבה, ממומנים היטב. נראה שיש גם תיאום בין הקבוצות הללו לרבנות הראשית הרשמית של המדינה.

בצד שני קיימות קבוצות קיצוניות שמרניות שכן מופיעות בייצוג המפלגתי של הדת היהודית המבקשות לבנות מחדש את המקדש בירושלים ולהשיב את הקורבנות שנקבעו בתנ"ך, יחד עם השליטה הכהנית

אין ספק שאם קבוצות אלה ישיגו את מטרותיהן, תסתיים ישראל כמדינה דמוקרטית עם מערכת משפט, המבוססת על מודלים של מדינות דמוקרטיות מודרניות בעולם המערבי. ישראל תהפוך לתיאוקרטיה, וכל האזרחים ישפטו על פי מידת ההקפדה על ההלכה בפירושו המחמיר ביותר שלה, השולל את חופש הפרט כזכות בסיסית של אזרח על פי המודל הידוע בעולם היום.

תחזית קשה זו מבוססת על ההנחה כי הקבוצות הנוכחיות בשלטון ברבנות הראשית, יחד עם הקבוצות הלא ממשלתיות שהוזכרו לעיל, ישיגו את יעדיהם.

הנקודה העיקרית שיש לזכור היא שההלכה, ההלכה היהודית, היא רחבה ורב-קולית. לכן הדבר היחיד שקובע הוא כיצד תתפרש ההלכה. ליתר דיוק, מיהם מפרשי ההלכה, ומהם הסטנדרטים והערכים שבאמצעותם הם מפרשים את ההלכה.

אין ספק שאם קבוצות אלה ישיגו את מטרותיהן, תסתיים ישראל כמדינה דמוקרטית עם מערכת משפט, המבוססת על מודלים של מדינות דמוקרטיות מודרניות בעולם המערבי

אם הרבנים ושופטי בתי דין רבניים שנמצאים בשלטון כרגע ימשיכו להחזיק באותן עמדות כוח לאחר שהמדינה תוכרז כמדינת הלכה – הרי שעל פי פרשנותם, יתכן שיהודי שמחלל שבת בפרהסיה יעמוד לדיני נפשות על ידי יהודים הרואים אותו במעשה חילול השבת.

דוגמא נוספת: על פי פרשנותם, יהודים, כולל רופאים, אינם צריכים לחלל את השבת כדי להציל את חייו של לא יהודי. אכן, רופאים ואחיות יהודים עשויים לא לקבל אישור לסייע לגויים בלידה.

דינים אלה נמצאים בהלכה. לכן יתכן שמי שמפרש אותם כפשוטם, ורואה בהם קדושים, רק מכיוון שהם נמצאים בהלכה, עלול בהחלט לנסות לחוקק אותם כחוקי המדינה.

על פי פרשנותם, יהודים, כולל רופאים, אינם צריכים לחלל את השבת כדי להציל את חייו של לא יהודי. אכן, רופאים ואחיות יהודים עשויים לא לקבל אישור לסייע לגויים בלידה

אני ורבנים אחרים הכרזנו על חוקים אלה כבטלים בפועל בתקופתנו. זה בעקבות הדוגמא במשנה סוטה ט"ז, ט כי חוקי טקס סוטה וטקס עגלה ערופה הוכרזו בטלים ומבוטלים ולא אמורים ליישם אותם על ידי רבני המשנה.

בהיעדר מודעות ציבורית, שיח צבורי, או פעולה רצינית בנושא המחלוקת האפשרית בעם על  מקומה של ההלכה כמשפט הדתי היהודי במדינה, נראה לי מובן מאליו כי כל אזרח שאינו מעוניין שההלכות האלו יוחקקו לחוק, יבחר בי, או ברבנים דומים אחרים, לעמוד בראש הרבנות הראשית, ואז כל זה לא יוכל להתרחש.

כל אזרח שאינו מעוניין שההלכות האלו יוחקקו לחוק, יבחר בי, או ברבנים דומים אחרים, לעמוד בראש הרבנות הראשית, ואז כל זה לא יוכל להתרחש

אני מאמין שהגישה הטובה ביותר היא לפזר את משרד הדתות כמשרד ממשלתי, תוך שמירה רק על הבירוקרטיה לצורך ניהול מימון מוסדות דת ופעילויות. אולי במסגרת משרד האוצר. אני מקבל לחלוטין את ההצעה המוצעת לחקיקה של  ארגון "נאמני תורה ועבודה" למסגרת החוקית לדת במדינה בישראל.

ההצעה כאן היא המצע שלי, ואם אבחר לרב הראשי אני מבטיח להמשיך בזה.

הרב מיכאל גרץ שימש כעוזר לעורך הראשי של אנציקלופדיה יודאיקה, וכתב מאמרים לאנציקלופדיה על מחשבת ישראל בעת המודרנית. הוא היה בין המקימים של התנועה המסורתית בישראל ושימש כמנכ"ל הראשון של התנועה בזמן הקמתה. הוא היה הרב של קהילת מגן אברהם בעומר 32 שנים. היה בין המקימים של בית המדרש לרבנים במכון שכטר בירושלים, ושימש כמרצה שם בתחילתה. היה במשך כ-20 שנה מרצה בכיר למחשבת ישראל ומקרא במכללת קיי בבאר שבע, ופרסם מאמרים רבים. הוא גם היה רץ מרתונים וגמר כ-16 מהם בארץ ובחו"ל. רוב העבודה הציבורית שלו מוקדשת לקשר בין ערכים במסורת היהודית ובין הציבור בישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 806 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני שעתיים
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

מפוצלים התהום שפעורה ביננו

הקרע בין יהדות ישראל וארה״ב מתבטא בשיח על הכיבוש, על הכותל ועל פוליטיקה ● אבל ספר חדש משרטט הבדלים דרמטיים בין הקהילות, הרואות את היהדות ואת הציונות באופן שונה לחלוטין ● "לכל אחד מהצדדים יש בורות - בנוגע להיסטוריה של עצמו, של הצד השני ושל היחסים הטעונים" ● "ההתחלה של הפתרון נמצאת בכך שיהודים ילמדו על עצמם ואחד על השני"

עוד 2,738 מילים

עדות אישית 85% מתלמידי בית הספר היהודי של בני הם מוסלמים. וזה דבר מצוין

בבריטניה, בתי ספר יהודים מצליחים לשרוד בזכות ריבוי תלמידים מוסלמים ● קרן סקינזי, שבנה למד במוסד כזה, כותבת על היתרונות

עוד 824 מילים

לאהוב את ג'ני חיה 10 שנים עם ALS - מעל כל התחזיות

ג'ני קליינמן ברביצקי חיה עשר שנים עם מחלת ה-ALS, אחרי שהרופאים העריכו כי נותרו לה 18 חודשים לחיות ● היא עשתה זאת בעזרת נטורופתיה, סביבה תומכת והרבה אופטימיות, ואף הצטלמה לסרט תיעודי מעורר השראה ● רגע לפני הקרנה חגיגית של הסרט היא נפטרה

עוד 1,028 מילים

גנץ נפגש עם ריבלין: "אעשה הכל כדי למנוע עוד בחירות"

נתניהו: ממשלה שתלויה במפלגות הערביות היא סכנה קיומית ומיידית לביטחון ישראל ● איילת שקד: מינוי בנט לשר הביטחון הוא היסטרי. לצערי, אנחנו שועטים לבחירות ● ליברמן: כל בר דעת מבין שבין הליכוד לכחול לבן אין פערים אידיאולוגיים אלא חשבונות אישיים

עוד 36 עדכונים

המעגל נסגר ניצול השואה חזר למשפחה השוודית שהצילה אותו

הרברט (הרבּ) גילדין היה נער יהודי-גרמני צעיר שהוברח לשוודיה מיד לאחר ליל הבדולח ● בתום המלחמה הוא הצליח להתאחד עם הוריו ואחיו בארצות הברית, אבל לא הפסיק לחשוב על הזוג השוודי הנוצרי שנתן לו בית חם ● במסע קולנועי מרגש הוא איתר את צאצאיהם

עוד 1,031 מילים

טיול לשבת מסעות הצלב

ללכת בעקבות נזירים-לוחמים ועולי רגל: סיור בין הריסות הצליינים בישראל ● שרידי ממלכת ירושלים בימי הביניים, הכוללת מבצרים, טירות ואתרי קרב, עדיין פרוסים ברחבי המדינה ופתוחים למבקרים

עוד 897 מילים

כשהדרום מופגז, לנכים נותר רק להסתכל לשמיים ולהתפלל

לפחות בעימותים מול עזה, מדינת ישראל עושה בסך הכול עבודה לא רעה בהגנה על העורף, ובסבב הנוכחי הצליחה להשאיר את מספר ההרוגים בצד הישראלי על אפס ● אלא שתחושת הביטחון היחסי והפתרונות שהמערכת מספקת מסתיימים כשמדובר באוכלוסייה אחת: חולים ואנשים עם צרכים מיוחדים

עוד 719 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
עוֹרֶף

מאז ומתמיד היווה העורף עדות לחוסן של החברה הישראלית ונקודת התורפה של השלטון והצבא ● לפני 50 שנה זה היה בבית שאן, לפני 40 - קריית שמונה, ולא בפעם האחרונה ● לפני 30 שנה - תל אביב במלחמת המפרץ ● וכמעט שני עשורים שהנטל נופל על הדרום ● בין לבין, הטיפול בעורף עבר מפנסיונרים בהג״א ותלמידים שצבעו פנסי מכוניות בכחול, למערכות טכנולוגיה וקבלת החלטות שלפעמים גם מגזימות קצת ● אמיר בן-דוד במחווה לחזית הכי חשובה

עוד 1,898 מילים

גנץ בפנייה לבלוק הימין: שחררו את נתניהו מהמחויבות אליכם

שקד ובנט בתגובה לגנץ: לא נפרק את הבלוק ● מחר ייפגש גנץ עם הנשיא ריבלין ● בכירי כחול לבן נפגשו עם המשנה לשעבר ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט שהסביר להם לגבי תהליכי אישום ונבצרות ● דיווח: בליכוד נערכים להגשת כתב אישום נגד נתניהו כבר ביום שלישי הקרוב

עוד 22 עדכונים

אחרי חצי שנה שבה, כך נדמה, הכתיב ליברמן את סדר היום הפוליטי, הכניע יריבים משני הצדדים והתקבע כלשון המאזניים, יו״ר ישראל ביתנו הלך צעד רחוק מדי ● השבוע התהפכו היוצרות, ולראשונה מאז התפזרה הכנסת הקודמת בסוף מאי, ליברמן חשוף ופגיע ● ומי כמו נתניהו יודע לנצל את המצב ● פרשנות

עוד 638 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה