תיק תקשורת

אילוסטרציה (צילום: iStock-Gearstd)
iStock-Gearstd
אילוסטרציה

הנזקים וההרס שנתניהו משאיר אחריו במדינה רבים מספור. מקצתם בלתי הפיכים, אחרים ידרשו תיקונים רציניים ושיקום ארוך. ברשומה זו אני מבקש להרחיב על הנזקים הבלתי הפיכים שנתניהו עולל לתקשורת החופשית והעצמאית בישראל. אפשר לכנות את מה שהוא עולל לה הפיכה. כן, נתניהו חולל הפיכה רבתי בתקשורת הישראלית.

זה התחיל מעיתון יומי חינמי שמשרת את ראש הממשלה היוצא נתניהו, והמשיך בהתערבות פעילה ומסיבית בתכנים של אתרי חדשות למיניהם (וואלה ודומיו) וידיעות אחרונות (עד כדי כך שנתניהו, אשתו ובנו היו עורכי החדשות בפועל).

אפשר לכנות את הנזקים הבלתי הפיכים שנתניהו עולל לתקשורת החופשית והעצמאית – הפיכה. נתניהו חולל הפיכה רבתי בתקשורת הישראלית

אבל נתניהו כמו נתניהו לא הסתפק בזה, הוא רצה את כל הקופה, רצה לשלוט בַּכול, יצר השליטה שלו עומד מעל הכול. והרי אדם שמבקש לשלוט בכול, סופו שהוא־עצמו יוצא מכלל שליטה.

לפני כשנה סיים נתניהו את ההפיכה בתקשורת בכלל ובתקשורת הממסדית בפרט. ההפיכה שהוא אחראי לה החלה בהפצת עיתון יומי חינמי, ישראל היום, ופתיחת ערוץ טלוויזיה פרטי משלו, ערוץ 20 – שניהם משרתים אותו ונאמנים לו – והמשיכה בסגירת רשות השידור והקמת תאגיד השידור הישראלי כאן.

משם עבר נתניהו לסגירת הטלוויזיה החינוכית ללא כל סיבה הגיונית, סבירה ונראית לעין. הטלוויזיה החינוכית הייתה סמל לטלוויזיה איכותית, מקצועית ואמינה, ואף זכתה בפרסים על ניהול יעיל ותוכניות רבות ששודרו בה זכו אף הן בפרסים.

בזמן הסגירה של החינוכית נמנו בה 50 תוכניות בשלבי הפקה שונים, והכול הוקפא, שלא לומר נעצר. כאן חינוכית משדר מעל שנה תוכניות בשידור חוזר מן החינוכית שנסגרה, ולא מעסיק 40 מעובדי החינוכית כפי שמתחייב מהחוק. רק באחרונה החלו להפיק שם תוכניות ועונות חדשות, כמו עונה חדשה לסדרת המופת מהחינוכית קופה ראשית, שצילומיה הסתיימו בימים אלו.

בזמן הסגירה של החינוכית נמנו בה 50 תוכניות בשלבי הפקה שונים, והכול הוקפא, שלא לומר נעצר. כאן חינוכית משדר מעל שנה תוכניות בשידור חוזר מן החינוכית שנסגרה, ולא מעסיק 40 מעובדי החינוכית כפי שמתחייב מהחוק

מסגירת הטלוויזיה החינוכית עבר נתניהו לפיצול ערוץ 2 לשני ערוצים – 12 ו־13 (קשת ורשת). בסופו של התהליך התמזג ערוץ 10 (ששנים נתניהו איים לסגור) עם ערוץ 13 (רשת), עם כל הבעייתיות שבעניין.

אבל גם בזה לא הסתפק נתניהו. במסגרת ההפיכה בתקשורת הוא התעקש שערוץ הבית שלו, ערוץ 20, ינהל את ערוץ הכנסת, וכשזה לא התאפשר לו הוא נלחם בכך – והפסיד. כשהפסיד פעל שערוץ 20 יקבל הרשאה לשדר חדשות – והצליח.

בינתיים עבר ערוץ הכנסת מניהולה המקצועי של חברת החדשות (חדשות 2 לשעבר) לידי ערוץ 13 (ערוץ 10 לשעבר). בעקבות המעבר לזכיינית אחרת  הפסדנו תוכניות משובחות ובעיקר מגישים מעולים כמו אורית לביא־נשיאל. בשורה התחתונה: ערוץ הכנסת הפך מערוץ רציני, איכותי, מקצועי ואמין לערוץ מתנ"ס זול במקרה הטוב, וערוץ מגמת תקשורת בתיכון במקרה הטוב פחות.

בשורה התחתונה: ערוץ הכנסת הפך מערוץ רציני, איכותי, מקצועי ואמין לערוץ מתנ"ס זול במקרה הטוב, וערוץ מגמת תקשורת בתיכון במקרה הטוב פחות

לכל אלה הוסיפו את האיומים, ההפחדות, הקריאה לחֲרמות, הסחרירים (הספינים), חדשות הכזב והשקרים שנתניהו ובְנו מפיצים בלי חשבון, וכן את החיקויים שנתניהו עושה לאנשי תקשורת (חיקה את משה נוסבאום, למשל) – ומה קיבלתם? תקשורת מפוחדת, כנועה, הנשלטת בידי הממשלה וראש הממשלה. ידוע על אנשי תקשורת שנאלצו או נאלצים להסתובב עם מאבטח צמוד מחשש לחייהם ועל אנשי תקשורת אחרים שפרשו (אושרת קוטלר, למשל).

וכולנו זוכרים את פליטת הפה האומללה של השרה מירי רגב, "מה שווה התאגיד אם אנחנו לא יכולים לשלוט בו?" יש הרבה מאוד מסרים בפליטת הפה הזאת, פליטת הפה מראה למעשה את תפיסת עולמה המעוותת של הממשלה והעומד בראשה, ולפיה הם צריכים לשלוט בכול, גם בתקשורת. ההפך מדמוקרטיה.

התוצאה: פרט לעיתונאים אמיצים בודדים אין זכר לתקשורת החופשית, העצמאית והמפוארת שידעה את תפקידה ומילאה אותו ללא פשרות ועל הצד הטוב ביותר.

והתוצאה שנוגעת אליי ישירות: נתניהו למעשה סגר את הטלוויזיה שלי, סגר את הערוצים שכה נהניתי לצפות בהם (הערוץ הראשון, החינוכית וערוץ הכנסת הישן), ללמוד, לרכוש ידע ולהשכיל מהם

והתוצאה שנוגעת אליי ישירות: נתניהו למעשה סגר את הטלוויזיה שלי, סגר את הערוצים שכה נהניתי לצפות בהם (הערוץ הראשון, החינוכית וערוץ הכנסת הישן), ללמוד, לרכוש ידע ולהשכיל מהם. ואכן, מאז ההפיכה אני ממעט לצפות בטלוויזיה מהסיבה הפשוטה שאין לי במה לצפות.

במסגרת ההפיכה שנתניהו ביצע הובאו עיתונאים ו"עיתונאים" (עיתונאי חצר, אם תרצו) שכל מטרתם לשמש דוברים לא רשמיים של משרד ראש הממשלה, והם נאמנים לנתניהו ומשרתים אותו במקום להישאר נאמנים למקצוע העיתונות ולתקשורת. ונדמה לי שאין צריך להרחיב את הדיבור בעניין ולהזכיר שמות, הדברים ידועים לכל מי שחי בישראל בעשור האחרון.

קודם הזכרתי במילה את תפקיד העיתונות והתקשורת במדינה דמוקרטית. בימינו קצת נשכח מה תפקידן ולשם מה הן קיימות. להלן תזכורת מהו תפקיד התקשורת במדינה דמוקרטית ליברלית.

במדינה דמוקרטית ליברלית יש לתקשורת תפקיד חשוב מאין כמוהו. תפקידה במילים פשוטות לבקר את השלטון, למצוא כשלים, תקלות, בעיות, קשיים, שחיתויות ועוד. התקשורת לא קמה כדי לשבח את השלטון ולהצדיע לראש הממשלה, אם כי ברור שכאשר יש מה לשבח רצוי לעשות כן. אבל לא זה תפקידה ולא זו מטרתה.

במדינה דמוקרטית ליברלית יש לתקשורת תפקיד חשוב מאין כמוהו. תפקידה לבקר את השלטון, למצוא כשלים, תקלות, בעיות, קשיים, שחיתויות ועוד. התקשורת לא קמה כדי לשבח את השלטון ולהצדיע לראש הממשלה

התקשורת היא אחד מכלבי השמירה החשובים של הדמוקרטיה, לכן היא חייבת להיות עצמאית, חופשית ובלתי תלויה. התקשורת חוקרת שחיתויות, מעשים פליליים אחרים וכשלים בתפקוד הממשלה. רק אזכיר שבזכות אותה תקשורת לא מעט עבריינים, חלק מהם משרתי ציבור בכירים (ראש ממשלה, שר אוצר, נשיא מדינה), נחקרו במשטרה ואף ישבו בכלא.

יותר מזה, העיתונאי דן מרגלית גרם בזמנו לראש הממשלה רבין להתפטר בזכות התחקיר העיתונאי שחשף. זו תקשורת אמיתית! זו תקשורת אמיצה! זו תקשורת חזקה, חופשית ועצמאית שעושה את תפקידה ללא מורא! לא מה שנגלה לעינינו היום.

פועל יוצא מאותה הפיכה בתקשורת שנתניהו ביצע הוא התוכניות המשודרות בטלוויזיה וברדיו, לא רק תוכניות האקטואליה והחדשות. נראה שערוצי הטלוויזיה המרכזיים לא מתאמצים עוד להפיק תוכניות איכותיות, משכילות ומושקעות, שהרי מה הטעם להשקיע אם נתניהו עלול בכל רגע לסגור אותם או להסית נגדם?

פועל יוצא מאותה הפיכה בתקשורת הוא איכות התוכניות המשודרות. נראה שערוצי הטלוויזיה המרכזיים לא מתאמצים עוד להביא תוכניות איכותיות, משכילות ומושקעות, שהרי מה הטעם להשקיע אם נתניהו עלול בכל רגע לסגור אותם או להסית נגדם?

כך יוצא שהצופה מקבל מבול של שידורים חוזרים או תוכניות בידור זולות, כולל בערב שבת. לעיתים רחוקות תמצא פנינים בתוכניות הטלוויזיה והרדיו, כמו התוכנית שלושה שיודעים בהגשת דודו ארז הנפלא (כאן תרבות).

ובכלל, מטרת הטלוויזיה השתנתה, מה שהחל "בקטנה" לפני שני עשורים, קנה לו שביתה ומעמד של קבע בשנים האחרונות. אם בעבר מטרת הטלוויזיה הייתה ללמד, להשכיל ולחנך את ילדינו תוך הנאה ובידור, הרי שבימינו הטלוויזיה בעיקרה היא בידור זול להמונים, ופרט להפגת שיעמום וריקון השכל והדעת היא אינה תורמת דבר לצופה או למאזין. יש די והותר דרכים חכמות להפיג שיעמום, צפייה בבידור זול אינה אחת מהן.

הטלוויזיה מוצפת, מבול של תוכניות ריאליטי שטחיות, רדודות ומשועממות שמיצו את עצמן מזמן, שעשועונים שרק מיעוטם משכיל וחכם ועוד ועוד. לצערי, הבידור הזול לא פסח גם על תאגיד השידור הציבורי, וגם בו יש לא מעט תוכניות שמטרתן לבדר בידור זול ותו לא. כאמור, פה ושם תמצא תוכניות טלוויזיה איכותיות, אבל הן הפכו למיעוט.

נוסף על כך, נראה שחל שינוי בתפיסת מגישי התוכניות את תפקידם. בזמן האחרון המראיינים ברדיו בעיקר, אך גם בטלוויזיה, שוכחים להזכיר את שמות המרואיינים, תוארם או תפקידם, ורק בתחילת השיחה מציינים זאת.

כבר יצא לי להאזין ללא מעט ראיונות ושיחות ברדיו וגם בטלוויזיה (שם כמובן גם צפיתי), שלאורך כל הריאיון (שלא שמעתי את תחילתו) לא ידעתי מי המרואיין ומה תפקידו. חיכיתי שהמראיין יזכיר את שמו או יפנה אליו בשמו – וכלום, גם לא בסוף הריאיון. זלזול במאזינים ובצופים. הדברים רלוונטיים בעיקר למרואיינים לא מפורסמים, שהרי מרואיינים מפורסמים אפשר לזהות לפי הפנים והקול.

כבר יצא לי להאזין ללא מעט ראיונות ושיחות ברדיו וגם בטלוויזיה, שלאורך כל הריאיון (שלא שמעתי את תחילתו) לא ידעתי מי המרואיין ומה תפקידו. חיכיתי שהמראיין יזכיר את שמו או יפנה אליו בשמו – וכלום, גם לא בסוף הריאיון. זלזול במאזינים ובצופים

בעבר נהגו להזכיר את שם המרואיין לטובת מי שהצטרף לריאיון באמצעו או שכח את שמו של המרואיין, וכמובן ציינו שוב את שמו ותוארו בסוף הריאיון. רק המראיינים הוותיקים והמנוסים עדיין מקפידים על כך, למשל ליאת רגב וקרן נויבך.

הדברים נובעים לדעתי מתפיסה שונה של תפקיד הרדיו והתקשורת. נדמה שהמראיינים החדשים תופסים את התקשורת בתור משהו אישי ופרטי (ושימו לב גם לשמות התוכניות, רוב התוכניות החדשות נקראות על שם המגישים שלהן ולא לפי התוכן שלהן, למשל), במהלך הריאיון הם שוכחים שמישהו מאזין להם, והם משוחחים עם המרואיין כאילו שוחחו בסלון ביתם הפרטי להנאתם בלבד.

והרי מי שמשוחח להנאתו באופן פרטי, אין לו צורך להזכיר את שם האדם שהוא משוחח עימו ואת תוארו. ואולי אחת הסיבות לכך היא שהם באמת נמצאים בביתם כשהם משדרים הֶסכתים, למשל.

הדברים נובעים לדעתי מתפיסה שונה של תפקיד הרדיו והתקשורת. נדמה שהמראיינים החדשים תופסים את התקשורת בתור משהו אישי ופרטי. שימו לב למשל לשמות התוכניות, שרובן נקראות על שם מגישיהן

מישהו צריך להעיר אותם ולהזכיר להם שהם לא לבדם ברדיו או בטלוויזיה, שיש מאזינים או צופים האמורים להאזין להם או לצפות בהם וגם להבין את השיחה.

סיכומו של דבר, הטֵירָדון (האובססיה) של ראש הממשלה היוצא לתקשורת מוביל אותי לחשוב שהאיש נמצא בתחום הלא נכון בעבורו. נתניהו, אתה "מת" על תקשורת, אתה מצלם סרטונים אין־ספור ועוסק בתקשורת כמעט 24 שעות ביממה, אז מה אתה עושה בפוליטיקה? אתה מבוזבז.

למה שלא תפנה לתחום התקשורת, התחום האהוב עליך, תעבוד בתור איש תקשורת, תנחה תוכניות טלוויזיה (עדיף מאשר תנחה אנשים מה לעשות), תערוך תוכניות ותנהל ערוצים (והרי יש לך ניסיון בזה בתור העורך בפועל של אתר וואלה ובניהול הליכוד TV)? למה שלא תעבוד בתחום שאתה כה אוהב וגם טוב בו?

סיכומו של דבר, האובססיה שלו לתקשורת מובילה אותי לחשוב שהאיש נמצא בתחום הלא נכון בעבורו. נתניהו, אתה "מת" על תקשורת, מצלם סרטונים אין־ספור ועוסק בתקשורת כמעט 24 שעות ביממה. אז מה אתה עושה בפוליטיקה? אתה מבוזבז

ובנימה רצינית יותר: תום תקופת נתניהו יחייב שינוי מהותי בתמונת התקשורת הישראלית, שינוי שיחזיר לתקשורת את כוחה, את מעמדה ואת עצמאותה.

יאיר בן־חור הוא עורך ספרות, עורך לשון, נקדן, עורך שירה ומשורר. פרסם עד כה ארבעה ספרי שירה פרי עטו וספר מאמרים פילוסופיים, וערך וניקד מאות ספרים אחרים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,537 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 13 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גול עצמי המתנחלים שהובילו לסימון המוצרים מהשטחים

סופית: מדינות אירופה יחויבו לסמן מוצרי מזון שמקורם בהתנחלויות, במזרח ירושלים ובגולן ● כך קבע אתמול בית הדין של האיחוד האירופי, בהחלטה שאינה ניתנת לערעור ● למרבה האירוניה, הפסיקה הדרמטית נולדה כתוצאה מפנייה של יקב בהתנחלות פסגות - שקיווה לתוצאה הפוכה ● גורמים מדיניים אומרים כי ניסו למנוע מאנשי היקב להתערב בנושא, ללא הצלחה

עוד 1,569 מילים

לכשכש באבו אל עטא

חילופי שלטון הינם הבסיס לדמוקרטיה מתפקדת. ללא האפשרות לבחירה בשלטון חדש, אחר, עלול להתקבע שלטון מושחת, או לא חוקי, שמנצל את חוקי המדינה לטובתו האישית, תוך השתלטות על מוקדי הכוח, ובסופו של דבר הוא עלול להשליט דיקטטורה על הדמוקרטיה.

כבר באוגוסט השנה נכתב כאן על הר הסימנים המעידים על כך ששלטון נתניהו לא יתן להחליפו. "אם יפסיד בבחירות הוא  כבר יסביר שהבחירה אינה לגיטימית, כי היא נשענת על קולות הערבים או השמאל" – זה בדיוק מה שעושה כיום נתניהו שהפסיד בבחירות ספטמבר לכחולבן ולגנץ. שלשום הוא צרח על גנץ "עם האנשים האלה אתה רוצה להקים ממשלה?" בכוונו לחברי הכנסת הערבים.

כבר באוגוסט השנה נכתב כאן על הר הסימנים המעידים על כך ששלטון נתניהו לא יתן להחליפו. "אם יפסיד בבחירות הוא  כבר יסביר שהבחירה אינה לגיטימית, כי היא נשענת על קולות הערבים או השמאל"

כתבנו כאן לפני 3 חודשים בלבד:

"הם יגייסו את היועמ"ש החלש, את המבקר החדש, את משרד המשפטים ואת הביטחון, את שופטיהם בעליון ואת לובשי המדים שגדלו אצלם והם יאמרו שיש סכנה לארץ ישראל לעם ישראל ולתורת ישראל וישללו את בחירת העם ממי שנחשבים בעיניהם לבוגדים".

הנה נתניהו מינה את אמיר אוחנה לשר המשפטים, את נפתלי בנט לשר הביטחון –  בהליך ספק חוקי שהיועמ"ש החלש מסיט את עיניו ממנו. הנה הוא מסית נגד השמאל והערבים כאילו הם מסכנים את ביטחון המדינה.

נבואה או פרשנות או הערכה מפוקחת? תחליטו אתם.

הנה מינה את אוחנה לשר המשפטים, את בנט לשר הביטחון – בהליך ספק חוקי, שהיועמ"ש החלש מסיט את עיניו ממנו. הנה הוא מסית נגד השמאל והערבים כאילו סיכנו את ביטחון המדינה. נבואה או פרשנות או הערכה מפוקחת? תחליטו אתם

בסרט המפורסם "לכשכש בכלב" יוצר הבמאי בארי לוינסון מציאות מדומה שבה מתרחשת מלחמה באלבניה שעלולה לסכן את ארה"ב. המציאות הזו מתרחשת רק באולפן הטלוויזיה ערב בחירות, שבהן הפופולריות של הנשיא המכהן נמצאת בשפל. כל הסקרים מנבאים לו הפסד צורב.

תשדיר הבחירות של הנשיא (שמשמש כמוטיב במשך הסרט) נושא את הסיסמה "לא מחליפים סוס באמצע הדרך", תשדיר שמתברר כעלוב למדי. המלחמה הפיקטיבית נועדה לצבור פופולריות ולעזור לנשיא המכהן לנצח בבחירות למרות מצבו הגרוע בסקרים.

בסרט "לכשכש בכלב" יוצר הבמאי בארי לוינסון מציאות מדומה שבה מלחמה באלבניה עלולה לסכן את ארה"ב. המציאות הזו מתרחשת רק באולפן הטלוויזיה, ערב בחירות שבהן הפופולריות של הנשיא המכהן נמצאת בשפל

והנה המציאות הישראלית – ראש ממשלה מכהן שכבר איבד את המנדט ליריבו, מסובך בפרשיות שוחד מרמה והפרת אמונים, עומד לקראת הכרעה פלילית משפטית בתיקיו, או הליכה לבחירות נוספות, אחרי שתי מערכות בחירות שנועדו לחלץ אותו מאימת הדין.

הוא מייצר יומיום תשדירי בחירות נגד יריביו ונגד אוכלוסיות שלמות וזוכה למטר של בוז. כל קריאותיו ליריביו להיכנס לממשלת אחדות "רחבה" תחת כנפיו נענו עד כה בשלילה וחשד. לכולם ברור שהוא לא משרת את האינטרסים של המדינה אלא את האינטרסים האישיים שלו – להימלט מכתב אישום.

הוא יוזם אם כן תודעה ציבורית תקשורתית כוזבת של מלחמה המאיימת על שלום המדינה. כל יום איום אחר – איראן, חיזבאללה, חמאס והיום ג'יהאד איסלאמי.

הוא יוזם אם כן תודעה ציבורית תקשורתית כוזבת של מלחמה המאיימת על שלום המדינה. כל יום איום אחר – איראן, חיזבאללה, חמאס והיום ג'יהאד איסלאמי

אפשר אמנם להאמין לראש השב"כ ולרמטכ"ל שהנסיבות המבצעיות ( "הכוכבים הסתדרו" אמר נדב ארגמן) הן שגרמו לתזמון החיסול של בכיר הג'יהאד. אבל באותה נשימה נודע שהמידע על אותו בכיר כבר נמצא שנה וחצי בידי השב"כ וצה"ל.

סיכולו של ה"פצצה המתקתקת" נמנע בתקופת שר הביטחון ליברמן, ולאורך זמן רב ישראל העבירה מזוודות כסף לחמאס ולא התנתה אותן בהפסקת פעילותו של אבו בהאא אל עטא. שם, שרק עם חיסולו, נודע לנו על קיומו ועל הסכנות הנובעות ממנו יומיום.

והנה "הכוכבים הסתדרו"!!! מי שמאמין בכוכבים ומזלות יאמין גם לתזמון הנוכחי. אין כאן טענה לראשי השב"כ וצה"ל. משימתם היא לחסל את ראשי הטרור, למנוע פיגועים, ליצור הרתעה ולהגן באמצעים שונים על תושבי הדרום. התזמון הפוליטי אינו אמור להיות שיקול בשיקוליהם. הוא כן אמור להיות שיקול משמעותי בהחלטות של שר הביטחון וראש הממשלה היוצא.

סיכול ה"פצצה המתקתקת" נמנע בתקופת שר הביטחון ליברמן, ולאורך זמן רב ישראל העבירה מזוודות כסף לחמאס ולא התנתה אותן בהפסקת פעילותו של אבו בהאא אל עטא. שם שרק עם חיסולו נודע לנו על קיומו

להר הסימנים התווספה אתמול עוד לבנה על פסגתו – נתניהו והליכוד לא יתנו להחליף אותם. השלטון מבחינתם קדוש יותר מהדמוקרטיה, חשוב יותר מחייהם של אזרחי המדינה ולכן המשחק הפוליטי יימשך גם במחיר מלחמה מיותרת שבה יכשכשו באבו אל עטא.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 680 מילים

לא תהיה ממשלת מיעוט. ספק אם תהיה אחדות

פרשנות הדיבור הרווח אתמול היה כי ההסלמה בדרום חיסלה את האפשרות של כחול-לבן להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת ● בפועל, האופציה הזו מעולם לא היתה קיימת - כי ליברמן פסל אותה על הסף ● ולמרות שרוחות מלחמה כבר הובילו להקמת ממשלת אחדות בהיסטוריה של ישראל, הפעם הסיכויים שזה יקרה שוב נותרו קלושים ● מקורב לגנץ אומר לזמן ישראל: "זה או פירוק כחול-לבן, או בחירות"

עוד 517 מילים

הירי הפסיק והתחדש, וכך גם המשא ומתן

רקטות נורו הבוקר על אשקלון, עוטף עזה, שדרות, אזור רחובות וגזר, לטרון וחבל בנימין וצה"ל ממשיך בתקיפות בעזה● הבוקר אין לימודים ועבודה באזור השפלה והדרום, ובעוטף עזה אף הוצבו מחסומים לאכוף את הגבלות התנועה ● בצה"ל מעריכים שגם הירי למרכז יחודש ● כחול לבן וישראל ביתנו: המו"מ על ממשלת אחדות מתחדש ויימשך כרגיל

10:01 עריכה

אזעקות נשמעו לפני זמן קצר באשקלון, בשדרות וביישובים רבים בעוטף עזה.

10:00 עריכה

 

09:42 עריכה

אריה דרעי אינו מתחבר לטענות על עיתוי פוליטי של חיסול בהאא אבו אל-עטא:

09:40 עריכה

התקשורת הכריזה על המגעים להרכבת ממשלה צרה בראשות בני גנץ כחללים של סבב האלימות מול הרצועה, וגם בכחול לבן מנופפים הבוקר בשאיפתם העקבית לממשלת אחדות, אבל יו"ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ עדיין קורא לבני גנץ לחבור לגוש השמאל:

09:33 עריכה

פרשנים פלסטינים בכירים הזהירו את הג'יהאד האיסלאמי כי הוא נמצא במטרות ההתנקשויות של ישראל. הוא סומן אצל כוחות הביטחון כבר במבצע צוק איתן". כך כותב הבוקר הכתב יאסר עוקבי מ"מעריב".

לפי עוקבי: "פרשנים פלסטינים בכירים, בהם העורך הראשי של סוכנות הידיעות 'מען', נאסר אל־לחאם, הזהירו לפני כמה ימים את הג'יהאד האסלאמי כי ישראל מתכננת להתנקש בחייו של מפקד פלוגות אל־קודס בצפון הרצועה, בהאא אבו אל־עטא (42), המכונה חאג' אבו סלים“.

בהאא אבו אל עטא (צילום: דובר צה״ל)
בהאא אבו אל עטא (צילום: דובר צה״ל)
09:20 עריכה

בעמותה לנפגעי טראומה על רקע לאומי (נט"ל) נמסר כי ביממה האחרונה התקבלו יותר מ-300 שיחות בשעה בממוצע. 40% מהשיחות התקבלו מתושבי גוש דן וסביבתו ו-60% מתושבי אשדוד ודרומה. מוקד הסיוע של נט"ל: 1800363363.

09:16 עריכה

תנועת הרכבות בין אשקלון לבאר שבע מושבתת היום. משרד הרישוי מודיע שהיום לא יתקיימו מבחני נהיגה בכל הערים שבין אשדוד לבאר שבע.

09:13 עריכה

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אמר בראיון ברשת ב': "אם חמאס ימשיך לשבת על הגדר, לא מן הנמנע שבנק המטרות שלנו יתרחב ויכלול גם יעדים של חמאס".

ארדן נשאל על הביקורת הציבורית שנשמעה אתמול על סגירת העסקים והלימודים בגוש דן, ואמר: "זאת הייתה החלטה נכונה של פיקוד העורף שהתחייבה מהמצב הביטחוני. זאת לא תמונת ניצחון של הג'יהאד האיסלאמי וגם הם לא רואים או מציגים את זה כתמונת ניצחון שלהם".

גלעד ארדן (צילום: פלאש90)
גלעד ארדן (צילום: פלאש90)
09:11 עריכה

עלה ל-12 מניין ההרוגים הפלסטינים בסבב האלימות הנוכחי. אחד משלושת הפלסטינים שנהרגי הבוקר הוא מחבל שהוגדר על ידי צה"ל כ"קצין בג'יהאד האיסלמי"

דובר צה"ל מדווח כי "לפני זמן קצר, כלי טיס של צה"ל תקף פעיל טרור של ארגון הטרור גא״פ בצפון רצועת עזה שעסק בהכנה לשיגור רקטות. זוהתה פגיעה".

הפלסטינים מדווחים כי צה"ל חידש את מדיניות "הקש בגג" מזמן צוק איתן. לפי דיווחי הפלסטינים, בית ברפיח נהרס לאחר שיושביו קיבלו התרעה לברוח ממנו.

 

08:57 עריכה

צה"ל הציב מחסומים בכבישים באזור עוטף עזה. זאת, במטרה לשפר את האכיפה על הגבלות התנועה המחמירות על תושבי העוטף.

מיגונית בעוטף עזה (צילום: Nati Shohat/Flash90)
מיגונית בעוטף עזה (צילום: Nati Shohat/Flash90)
08:53 עריכה

שר האנרגיה יובל שטייניץ, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, אמר הבוקר בראיון באולפן ynet: "אם חמאס לא יפעל להפסיק את ירי הרקטות של הג'יהאד האיסלאמי, ישראל תרחיב את התקיפות ברצועה. אם לא יהיה לזה סוף וחמאס ימשיך לשבת על הגדר והירי יימשך ימים, אנחנו נצטרך לתקוף בצורה הרבה יותר נרחבת".

יובל שטייניץ (צילום: פלאש 90)
יובל שטייניץ (צילום: פלאש 90)
08:43 עריכה

הפרשנים הכלכליים חלוקים ביניהם הבוקר על מידת הנזק הכלכלי שגורם סבב הלחימה הנוכחי. אתר דה-מארקר מציין תחת הכותרת "כך השבית ארגון טרור של 10,000 לוחמים מדינה של 10 מיליון איש", כי סבב הלחימה כבר עלה אתמול כמיליארד ורבע שקלים, כיוון שמרבית הפעילות הכלכלית בישראל מתקיימת בגוש דן שהושבת אתמול מעבודה למשך שעתיים ובאופן חלקי למשך כל היום

מנגד, אדריאן פילוט ב"כלכליסט" מצטט מחקרים שמראים שהמשק הישראלי מתאושש בקלות ובמהירות מסבבי לחימה. פילוט מצטט מחקר של בנק ישראל לפיו מלחמת לבנון השנייה, ששיתקה כרבע מכלכלת ישראל למשך חודש וחצי, גרמה לאובדן תוצר זעיר שנע בין 0.35% לבין 0.5% מכלל התוצר ב-2006, שהם בין 4.8 מיליארד שקל ל־6.85 מיליארד שקלים במונחי שנת 2015.

08:22 עריכה

לידיעת קוראינו במרכז ובצפון: בעוד שמצפון לעיר רחובות נשמר הבוקר שקט, באזור עוטף עזה והנגב המערבי נשמעות אזעקות בלתי פוסקות ובמהלך הבוקר נשמעו כמה וכמה אזעקות גם בשפלה הדרומית.

08:18 עריכה

עד כה נהרגו 10 פלסטינים במתקפות צה"ל על הרצועה, תשעה אתמול (כולל בהאא אבו אל-עטא ואשתו). הפלסטינים טוענים שבין ההרוגים יש אזרחים וילדים. לפני זמן קצר תקף צה"ל עמדות של הג'יהאד האיסלמי ברחבי הרצועה, בין השאר במערב העיר עזה ובדיר אל-בלח.

עשן מיתמר אחרי תקיפה ישראלית בעיר עזה (צילום: Hatem Moussa, AP)
עשן מיתמר אחרי תקיפה ישראלית בעיר עזה (צילום: Hatem Moussa, AP)
08:16 עריכה

על רקע הטענות המגיעות משמאל ומימין כאחד לפיהן סבב האלימות קטע את המגעים הקואליציוניים, אמר הבוקר עופר שלח בגלי צה"ל: "אנחנו נמשיך במאמצים להרכבת ממשלת אחדות. זאת ממילא הייתה האופציה העדיפה עלינו (ולא ממשלת שמאל צרה). השיחות הפוליטיות מתקיימות כפי שתוכנן".

כששלח נשאל כיצד דברים מתיישבים עם ביטול הפגישה בין גנץ לליברמן אתמול הוא ענה: "אז הנה, היא מתקיימת היום".

08:10 עריכה

גורמים בצה"ל שתדרכו את הכתב הצבאי של גל"צ, צחי דבוש, אמרו כי הם מעריכים שהג'יהאד לא יפסיק את הירי וכי הוא אף יגבר היום, כולל ירי על גוש דן. לדברי אותם גורמים בצה"ל, פעילי הג'יהאד האיסלאמי הפסיקו את הירי בלילה כיוון שחיל האוויר מזהה אותם בלילה טוב יותר מאשר ביום, בשל האור שגורמים השיגורים, והם חוששים לירות בלילה כדי שצה"ל לא ינצל את ההזדמנות לחסלם.

פגיעה ישירה בבית בשדרות. 12 בנובמבר 2019 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)
פגיעה ישירה בבית בשדרות. 12 בנובמבר 2019 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)
08:08 עריכה

בעקבות ירי הרקטות החריג על אזור לטרון הבוקר, לא נפתח יום הלימודים בכל יישובי מועצה האזורית מטה יהודה שממערב לירושלים עד השעה 10:00. מדובר בהחלטה מקומית של יו"ר המועצה, ניב ויזל, שהודיע כי יחליט עד 10:00 אם לפתוח את הלימודים בהתאם להתפתחויות.

פיקוד העורף הודיע אתמול שהלימודים לא יתקיימו היום בכל אזור המרכז, כולל גוש דן שבו לא התקיימו לימודים אתמול וכן, לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים – גם בירושלים.

ואולם, במהלך הלילה הוחלט לקיים את הלימודים במרכז ובבירה. זאת, למרות ההערכה שהירי על גוש דן עשוי להימשך היום. בצה"ל הסבירו שהם לא מעוניינים לאפשר לארגוני הטרור להשבית את השגרה בישראל. מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב אמר הבוקר  בגלי צה"ל: "אנו פועלים לפי ההנחיות ונמתין להוראות".

בעוטף עזה, במערב לכיש, במערב הנגב, במרכז הנגב ובדרום השפלה לא יתקיימו היום לימודים וגם מקומות העבודה שאינם חיוניים באזורים הללו יישארו סגורים.

08:04 עריכה

הירי ממשיך: לפני מספר דקות נורו רקטות על שדרות ונחל עוז.

07:53 עריכה

דובר צה"ל מודיע הבוקר: "מאתמול, עם תחילת סבב ההסלמה בין ישראל לרצועת עזה, נורו לישראל כ-250 רקטות. הג'יהאד האיסלאמי מתאושש וחידש את הירי והוא צפוי לשגר גם היום רקטות. עיבינו את מערך כיפת ברזל במרכז".

עוד נמסר מדו"צ: "הארגון מתנהל בצורה מדודה, מנהל את משק הרקטות שלו למספר ימי קרב ושומר את כל האופציות של פתוחות, כולל אפשרות של רידוד הירי. הג'יהאד האיסלאמי היה מאוד מבולבל אתמול אחרי שפגענו לו בגורמי הפיקוד של הרקטות. אנו מניחים שנראה אותו יורה יותר אחרי שהתאושש קלות. מי שמנהל אותו כעת הם יתר המח"טים של הארגון ברצועה".

"חמאס לפי שעה אינו מעורב באירועים, אך מדובר במצב שברירי. עשרת ההרוגים עד כה אינם מחמאס, ורובם אנשי הג'יהאד האיסלאמי. ניהלנו מאז חודש יוני שני מהלכים מול הג'יהאד – ניסיון לגרום לו להפסיק את הטרור, ומנגד גם נערכנו לסכלו. רצינו 'לחנך' אותו, אך לבסוף הוחלט לסכלו".

"אנו לא תוקפים את חמאס. מטרות הג'יהאד האיסלאמי שאנו תוקפים אינן בלב העיר עזה מאחר שאנו מבינים שאנחנו על חבל דק. יש לנו מאות מטרות אחרות שאנו יכולים לתקוף".

התקפת חיל האוויר ברצועת עזה, 13.11 (צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90)
התקפת חיל האוויר ברצועת עזה, 13.11 (צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90)

 

07:48 עריכה

אביגדור ליברמן קבע להיפגש אתמול עם בני גנץ אך הפגישה נדחתה בשל המצב הביטחוני. העיתון "מעריב" מדווח הבוקר כי פגישת ליברמן- גנץ תתקיים היום.

ליברמן הודיע בתחילת השבוע שיחליט למי לחבור לממשלה לפי אולטימטום שהציג לשני המועמדים: לנתניהו – לוותר על הבלוק החוסם "בלוק 55" שהרכיב עם המפלגות הדתיות, ולגנץ – לקבל את מתווה הנשיא, לפיו נתניהו ירכיב את הממשלה ראשון אבל יצטרך להסכים לפרוש עם הגשת כתב האישום נגדו.

ההערכה הרווחת במערכת הפוליטית היא שגנץ יקבל את מתווה הנשיא, אבל לפיד לא, ושנתניהו ממילא לא יוותר על בלוק 55.

ליברמן אמור להיפגש בהמשך היום גם עם הנשיא ראובן ריבלין, כדי לקבל ממנו הבהרות על משמעות ה"נבצרות" והתנאים שבה היא תופעל במתווה.

אביגדור ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת, ב-28 באוקטובר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
אביגדור ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת, ב-28 באוקטובר 2019 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
07:23 עריכה

הירי מרצועת עזה הפסיק לגמרי במהלך הלילה אבל התחדש הבוקר ב-5:54. מאז עלות השחר נשמעו התרעות צבע אדום בנתיבות במועצות האזוריות אשכול, שדות נגב וחוף אשקלון בדרום וכן, לראשונה, במועצת מטה יהודה קרוב ללטרון ובמועצת מטה בנימין בשטחים.

בדובר צה"ל מציינים כי כיפת ברזל הופעלה וכי לא נגרם נזק ולא נפגעו בני אדם.  לפי דיווחים פלסטיניים, צה"ל תקף בתגובה יעדים במערב העיר עזה ובעיר דיר אל-בלח מבלי לגרום לנפגעים.

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הודיע אתמול כי הוא תומך במדיניות הממשלה בסבב ההסלמה הנוכחי מול רצועת עזה, אבל אמר באותה נשימה כי לאירועים לא תהיה כל השפעה על המשא ומתן להרכבת הממשלה. זאת, למרות שכחול לבן נמצאה גם במגעים מתקדמים עם המחנה הדמוקרטי שמבקר את מדיניות הממשלה בעזה ובמגעים שבריריים עם הרשימה המשותפת, שתוקפת אותה בחריפות.

בניגוד ל"פשט" של הודעתו של גנץ, פרשן זמן ישראל שלום ירושלמי כותב הבוקר כי ההסלמה הביטחונית חיסלה את האופציה של ממשלת שמאל-מרכז צרה בתמיכת הרשימה המשותפת, "שמעולם לא באמת הייתה קיימת".

בני גנץ (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
בני גנץ (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
עוד 21 עדכונים

נשוב אחרי הפרסומות

כיף!!! התגעגעתי.
רבע לחמש בבוקר – קבלת התרעות בטלפון של כוננות וכניסה עם הילדים לממ"ד.
בירור קצר מגלה שהיה סיכול ממוקד בבכיר של הג'יהאד.
הערכות ל"סבב" הסלמה של כמה ימים.
אין לימודים – יום כיף.

מעירה את הילדים טרם הזריחה, מעבירה אותם לממ"ד.
הקטנה אומרת "רגע, לא סיימתי את החלום, זה היה חלום טוב".
ו"מה, דווקא ביום הכי כיפי בשבוע"?
היום היה אמור להיות "חג התנועות". סוף סוף ילדי כיתה ד' נכנסים לתנועת הנוער. דווקא היום?

מנסים להמשיך לישון. לא מצליחים. יאללה, כל אחד מתחבר לטלפון/ טאבלט/ עידכוני ווטסאפ. בת ה-9 ממשיכה לשאול – אבל רגע, נגמרה הפסקת האש? כי הפעם האחרונה הסתיימה בהפסקת אש

יום שהיה אמור להיות יום טיול של כל תנועות הנוער של מועצה אזורית אשכול, ובסיומו טקס חגיגי.
הודעת ביטול. נשארים בבית.
סה"כ שגרה. לא משהו יוצא דופן. באמת היה שקט יותר מדי זמן. התגעגענו.

היום לפני שנה, הסבב הקודם של נעמה כספי
היום לפני שנה, הסבב הקודם של נעמה כספי

* * *

מנסים להמשיך לישון. לא מצליחים. יאללה, כל אחד מתחבר לטלפון/ טאבלט/ עידכוני ווטסאפ.
בת ה-9 ממשיכה לשאול – אבל רגע, נגמרה הפסקת האש?
כי הפעם האחרונה הסתיימה בהפסקת אש.

* * *

טוב, ריצה מהירה לשירותים. פיפי של בוקר. ומהר חזרה לממ"ד.
מכינה שתי שניות פנקייק. טורפים הכל מהר.
חוזרים לממ"ד.
ברקע הדי הפיצוצים של כיפת ברזל אבל הרחק מכאן.
דיווחים על טילים למרכז. בינתיים אצלנו באופן מפתיע, הכי שקט. הציפורים, טרקטורים, משב רוח רענן.

* * *

יוצאת החוצה לבדוק את השמיים, והופ, הנה כיפת ברזל יצאה לפעולה – הפעם זה כבר יותר קרוב. בום רציני מרעיד נימים וקצוות עצבים.

יוצאת החוצה לבדוק את השמיים, והופ, הנה כיפת ברזל יצאה לפעולה – הפעם זה כבר יותר קרוב. בום רציני מרעיד נימים וקצוות עצבים

השכנים מתארגנים לטיול במכתש.
אולי גם אנחנו תכף נצא להתאוורר במדבר לכיוון ניצנה.

* * *

פייסבוק מתזכר שממש לפני שנה הייתי בראיון טלפוני בטלוויזיה עם גיא זוהר. באותו תאריך בדיוק.

הפעולה שהשתבשה בעזה. לאחריה מתקפת טילים מטורפת שגם בה נכחתי, שכובה על אספלט במרכז הקניות בשדרות – למחרת הייתי בדרך לראיון נוסף בטלוויזה. שהתבטל מן הסתם.

פייסבוק מתזכר שממש לפני שנה הייתי בראיון טלפוני בטלוויזיה עם גיא זוהר. באותו תאריך בדיוק. הפעולה שהשתבשה בעזה. לאחריה מתקפת טילים מטורפת שגם בה נכחתי, שכובה על אספלט במרכז הקניות בשדרות

כל זה טיימינג מקרי?
ועוד חוזר הניגון.
נשוב אחרי הפרסומות.

נעמה כספי היא אמא, גרה בעוטף עזה, צלמת ומהגגת הגיגים, בעיקר על מה שמפריע. ובין לבין גם על הנאות, אבל מזעריות. כשהבינה שהמצלמה היא כלי טיפולי להרגעת הנפש הסוערת - החלה לשאת אותה כמו תיק גב שסוחבים בו את המסמכים החשובים, כמו תעודת הזהות שלה. היא נפש חופשיה, טוטאלית, שבודקת קצוות, וחייבת לצאת מהפריים כדי להיות שלמה עם התוצאה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 330 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני שעתיים
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הלוויתו של בהאא אבו אל עטא בעזה. 12 בנובמבר 2019

אחרי חיסול איש הכספים בין איראן לעזה, נהרגו בישראל ארבעה אזרחים, בנוסף ל-138 פצועים ולא ברור אם העברת הכספים אכן נעצרה ● אל קעידה, לעומת זאת, לא התאושש מאז חיסול בן לאדן לפני שמונה שנים ● מומחים מסבירים מתי פעולת החיסול משתלמת - ומתי היא דווקא מסלימה את המצב

עוד 1,457 מילים

למרות הצבת מיגוניות, תושבי עתיקות באשקלון עדיין בסכנה

לפני חצי שנה נהרג מירי טילים תושב שכונת עתיקות באשקלון, אשר ל-60 אלף תושביה לא היו מיגוניות ● ביוני החלה העירייה להציב מיגוניות בשכונה, אבל התושבים אומרים שמדובר בפתרון לא פרקטי ● עיריית אשקלון: ״מיגוניות הן לא המדיניות אלא פתרון זמני בלבד״

בחצי השנה שעברה מאז סבב הלחימה שבו נהרג מירי טילים מרצועת עזה משה אגדי, תושב שכונת עתיקות באשקלון, פוזרו בשכונה מיגוניות בטון מטעם העירייה. כך נודע לזמן ישראל.

המדובר בשכונה ותיקה, שמרבית הבניינים בה אינם ממוגנים, כך שעד להצבת המיגוניות, לא הייתה ל-60 אלף תושביה כל דרך להתגונן מפני הטילים, פרט לחדרי מדרגות רעועים של בניינים ישנים.

הצבת המיגוניות החלה ביוני השנה, כחודש לאחר הפניה של זמן ישראל לעיריית אשקלון בנושא המיגון, וכשבועיים לאחר החשיפה של "כאן דרום" ולפיה המיגוניות היו ברשות העירייה עוד לפני ירי טילים שגבה את חייו של תושב השכונה. 19 מיגוניות תקניות עמדו בשטח מגודר של עיריית אשקלון, אך החלוקה שלהן נדחתה בשל ההסלמה במצב הביטחוני.

המיגוניות, מבנים קטנים שלא מאפשרים שהייה ממושכת, הוצבו בקיץ בין הבלוקים. התושבים מעידים כי מדובר בפתרון חלקי בלבד, שכן זמן ההתגוננות מפני טילים באשקלון, שעומד על 30 שניות, לא תמיד מספיק כדי להגיע למיגונית, בוודאי לא לתושבים הקשישים שמהווים את מרבית האוכלוסיה של השכונה.

ביתו של משה אגדי בן ה -58, שנהרג מפצעי רסיסים לאחר שביתו נפגע ישירות מרקטה שנורתה מרצועת עזה לאשקלון . מאי 2019 (צילום: Tomer Shunem Halevi/Flash90)
ביתו של משה אגדי בן ה -58, שנהרג מפצעי רסיסים לאחר שביתו נפגע ישירות מרקטה שנורתה מרצועת עזה לאשקלון . מאי 2019 (צילום: Tomer Shunem Halevi/Flash90)

"בתי בת ה-14 לבד בבית הבוקר כי אני בעבודה. אמרתי לה שלא תרוץ למיגונית, כי היא לא תספיק להגיע לשם בחצי דקה. אמרתי לה שתשב בחדר מדרגות, כי זה יותר בטוח", אומרת אנט ביטן, שמתגוררת ברחוב יפת בשכונה.

"מאוד שמחנו שסוף סוף הציבו לנו מיגוניות, וזה בטח עוזר לעוברי אורח ולמי שמתגורר ממש בקרבתן. אבל אני לא רואה איך המיגוניות עוזרות לאנשים מבוגרים וכאלה שהבית שלהם מרוחק אפילו בקצת".

עם זאת, שכונת עתיקות באשקלון היא היחידה שזכתה לקבל מיגוניות בתקופה זו, ואזורים נרחבים אחרים בעיר נותרו ללא מיגון, בהן השכונות מגדל, אפרידר ושיכונים.

"יש באזור שלי מיגונית ישנה אחת, ליד כיכר צפניה, אבל אין סיכוי שאני אצליח להגיע אליה בזמן", אומר יבגני דוברובסקי, תושב שכונת אפרידר בעיר. "אני מאוד חושש. כל היום אני שומע פיצוצים מעל הראש, אבל פרט לחדר מדרגות אין לי מה לעשות".

מעיריית אשקלון נמסר: "אנו מודעים לפערי המיגון המשמעותיים בין השכונות הוותיקות לשאר העיר, וראש העיר פועל מול משרד הממשלה ומול ראש הממשלה עצמו כדי לצמצם את הפערים האלה. מיגוניות הן לא המדיניות אלא פתרון זמני בלבד, כל פתרון רחוק טווח כרוך בתהליך, ואנו עומדים על קבלת מענה מהממשלה בהקדם האפשרי".

עוד 331 מילים

מומחי ביטחון: "זאת עלולה להיות תחילתו של אירוע לחימה רחב בהרבה"

מומחי ביטחון חלוקים ביניהם אם חיסול מנהיג הג׳יהאד האיסלמי יביא לאלימות קשה מזו שניסה למנוע, וחלקם אומרים: "תלוי מה יעשה חמאס" ● השיקול המכריע בחיסול היה מבצעי ולא פוליטי, לדעת המומחים, אבל יש גם טענות אחרות ● "מדינאים הם גם פוליטיקאים ולרוב יש להם יותר ממניע אחד, לא צריך להתעלם מהמצב הפוליטי של נתניהו"

עוד 1,516 מילים

דיזנגוף סנטר נסגר בהנחיית פיקוד העורף

הודעה מפתיעה חיכתה למי שהגיע הבוקר לדיזינגוף סנטר בתל אביב: "לאור המצב הביטחוני הסנטר סגור" ● מנהל ובעלי הסנטר דן פילץ מאשר לזמן ישראל: "לא היה מקרה כזה" ● "אנחנו מניחים שההנחיות ישתנו בקרוב" ● עדכון: הסנטר נפתח מחדש ב-12:30

הודעה מפתיעה חיכתה למי שהגיע הבוקר לדיזינגוף סנטר בתל אביב: "לאור המצב הביטחוני הסנטר סגור".

דן פילץ, מנהל ובעלים משותפים של דיזינגוף סנטר, זה כבר קרה בעבר? ניסיתי להיזכר ולא הצלחתי.
"זה לא מקרי שלא הצלחת להיזכר. גם אנחנו לא זוכרים מקרה כזה. כי לא היה מקרה כזה. זו הפעם הראשונה שאנחנו סוגרים בנסיבות כאלה".

גם במלחמות ובאירועים ביטחוניים חמורים בהרבה תמיד נשארתם פתוחים?
"כן. ביררתי קודם עם הקב"ט הראשי. מעולם לא קיבלנו הנחיות כאלה".

דן פילץ, מנכ״ל ובעלי דיזנגוף סנטר (צילום: אלכס קפלן)
דן פילץ, מנכ״ל ובעלי דיזנגוף סנטר (צילום: אלכס קפלן)

איזו השפעה תהיה להחלטה כזו?
"אנחנו מאמינים שלא תהיה לזה השפעה, כי זה יהיה עניין קצר מאוד. אנחנו מניחים שההנחיות ישתנו בקרוב".

כמה מבקרים בדיזינגוף סנטר ביום?
"בין 30 ל-35 אלף איש. אל תשכח שלסנטר יש שבע כניסות ויש גם הרבה עסקים ברחובות מסביב"

מה הנזק הכלכלי של הנחיה כזו?
"פגיעה ביום מסחר אחד היא לא משמעותית. כמובן שזה פוגע בעסקים וכמובן שזה פוגע בלקוחות שעשו תוכניות ויצטרכו לשנות אותן. היום הזה השתבש. האם יש לזה ממש השלכות? לא. זה זניח".

עדכון: דיזנגוף סנטר נפתח מחדש ב-12:30.

עוד 151 מילים

כרוניקה של חיסול ידוע מראש

פעיל הג'יהאד האסלאמי שחוסל ברצועה פעל בחסות איראנית, תוך שהוא מתגרה במצרים - וגם בחמאס ● אף אחד ברצועת עזה לא יצטער על לכתו, אבל חמאס לא יוכל להרשות לעצמו שלא להגיב ● פרשנות

החיסול בעזה – המסר לטהרן. אם תרצו, זו השורה התחתונה של פעולת צה"ל לפנות בוקר, במהלכה חוסל בהא אבו אל עטא, בכיר הג’יהאד האיסלמי בעזה.

בישראל התאפקו הרבה מאד זמן בעינינו של עטה, שניהל מדיניות סמי-עצמאית בשנים האחרונות, כשהוא קשוב בעיקר למפעילים באיראן.

ישראל ניסתה בימים האחרונים להימנע עד כמה שאפשר מהחיסול הממוקד, והעבירה שורה של מסרים – בעיקר דרך המצרים – כדי לנסות ולהרגיע את הסורר מהג׳יהאד האיסלמי. ככל הנראה, המסרים הללו נתקלו בחומת סירוב ובמאמצים מתקדמים להוציא שורה של פיגועים בהוראת טהרן.

לא בכדי הדרג המדיני הדגיש בשבועות האחרונים כי איראן נחושה להגיב על שורת התקיפות והחיסולים שהיא מייחסת לישראל.

השיטה האיראנית לא הפתיעה: שוב שימוש בגורם שלישי מבלי שהאש תלחך את גלימתם של שלטון האייטולות. בתגובה דרך הג’יהאד האיסלמי, האירנים התכוונו להשיג שתי מטרות: גם נקמה בישראל וגם מבוכה לשלטונות במצרים שמנסים כל העת להרגיע את המתח ברצועה.

בישראל היו דרוכים וקשובים היטב למאמצים האיראניים. הדיווחים האחרונים על ניסיון חיסול של בכיר בג’יהאד האסלאמי בלב דמשק, בהחלט מסתדרים עם הגיון הפעולה הישראלי, אף שישראל הרשמית שותקת בעניין האירוע בסוריה.

המסר כאן הוא כפול: ישראל מזהה את המאמץ האיראני לפעול דרך שליח, וידה הארוכה יודעת להגיע למיטתו של הבכיר בעזה וגם לביתו של מי שחוסה בדמשק.

הכדור נמצא עכשיו בצד השני, בעזה. אלא ששם האינטרסים מתחת לפני השטח מנוגדים. כלפי חוץ, חמאס לא יכול שלא להגיב באופן פומבי הצהרתי על החיסול.

בפועל, חמאס אינו רוצה בהסלמה עם ישראל, ובטח לא מעוניין במבוכה מול המצרים שמחזיקים אותו בגרונו, עם הפתיחה והסגירה של מעבר רפיח.

מעבר לכך, עטא הביך בשבועות האחרונים לא מעט פעמים את חמאס, עם ירי רקטות לעבר ישראל. אז, חמאס הכיל את התגובה הישראלית שהופנתה לנכסים שלו מתוך הבנה שזהו אירוע חולף. נכון לרגע זה חמאס עדיין לא הצטרף לירי הנרחב לעבר גוש דן, אבל אף אחד לא יתפלא אם הארגון ייגרר להגיב.

כאן המקום להדגיש את חשיבותה של מצרים. מנוף הלחץ ומנגנון הסיום של כל סבב לחימה מול רצועת עזה עבר בקהיר. אין ספק שבעניין הזה האינטרס המצרי והישראלי זהים. גם שירותי הביטחון המצריים לא שבעו נחת מפעילותו של עטה, כך שגם במקרה הזה, אף אחד לא בקהיר לא ממש יצטער.

אחרי שאבק הקרבות הנוכחי ישקע תישאל השאלה האם ישראל שיקמה את יכולת ההרתעה שלה מול החמאס והג’יהאד האסלמי?

ללא ספק, ההצהרה הישראלית כי היא לא חוזרת למדיניות החיסולים אמורה להרגיע במשהו את האווירה. אבל זהו פיקדון קצר מועד שמפקידה ישראל בידי חמאס. אם התגובה של הריבון בעזה תהיה חסרת תקדים, לא מן הנמנע שישראל תעלה את רף התגובה.

עוד 391 מילים

מאז שעות הבוקר נורו כ-200 רקטות לישראל, עשרות יורטו

בנט הכריז על מצב חירום מיוחד בעורף, ביישובים שנמצאים 0-80 ק"מ מרצועת עזה ● 46 בני אדם נפצעו קל משעות הבוקר ● נתניהו וגנץ נפגשו לעדכון בטחוני יחד עם המזכיר הצבאי ● לא יתקיימו לימודים ומקומות עבודה יישארו סגורים בדרום ● בגוש דן יחזרו ללימודים לסדרם

עוד 85 עדכונים

נאום התפוזים של יאיר נתניהו בשבוע שעבר, איפשר לאביו ראש הממשלה להתפאר בהישגי היצוא בתקופתו ● אלא שכמו במקרים אחרים בעבר, נתניהו לא מקפיד על הצגת נתונים מלאים ומדויקים ● במציאות, ביצועיו הכלכליים רחוקים מלהיות מרשימים, וישראל עדיין משתרכת הרחק מאחורי מדינות ה-OECD ● פרשנות

עוד 1,178 מילים

פרשנות פסק דין שמעוני מזכה את ראש העיר אבל מרשיע את ראש הממשלה

פסק הדין העוסק בראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני ובמקורביו, כולל פרק המפרט שישה מבחנים לזיהוי סיקור תקשורתי המהווה טובת הנאה אסורה ושוחד ● בעוד ששמעוני לא עמד כמעט באף אחד מהמבחנים, בנימין נתניהו עומד בכולם

עוד 872 מילים

אוקראינה חידת זלנסקי

עבור יהודי אוקראינה, נשיא יהודי הוא מקור לגאווה, וגם לפחד ● חצי שנה אחרי הניצחון המפתיע בבחירות, וולדימיר זלנסקי נהנה מאחוזי תמיכה מרשימים וגם מכיסי התנגדות משמעותיים ● בקהילה היהודית חוששים כי כל כישלון שלו יתורגם לפגיעה ביהודים ● ודווקא מהסקנדל עם טראמפ אף אחד לא מתרגש שם

עוד 896 מילים

ירושלים מציגה: הרכבל הפוליטי הראשון

אישור פרויקט הרכבל לכותל, בתקציב של 220 מיליון שקל, נובע בעיקר ממוטיבציות פוליטיות ● בירושלים של מעלה ירחפו תיירים לכותל, ובירושלים של מטה ימשיכו התושבים להזדחל בתחבורה של עולם שלישי

עוד 619 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה