שר הביטחון יואב גלנט עורך מסיבת עיתונאים במחנה רבין בתל אביב, 15 במאי 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
תומר נויברג/פלאש90

גלנט תובע מנתניהו לקבל מייד שלוש הכרעות היסטוריות

גלנט יודע כי דשדוש בלי החלטה רק תוקע את צה"ל בעזה, וגורם למספר נפגעים בלתי נסבל ● אף ייתכן שהאבדות בימים האחרונים ברצועה זירזו את גלנט לצאת בהצהרתו הדרמטית אתמול, שנשמעה לפעמים כמו אולטימטום לנתניהו ● אבל הדרישות ששר הביטחון מציב הן בקנה מידה שנתניהו לא יוכל לעמוד בהן מבלי לאבד את הימין ● פרשנות

שר הביטחון יואב גלנט פוצץ אתמול את כל החבית שהתמלאה בחומר נפץ ביטחוני, פוליטי ומנהיגותי במשך חודשים ארוכים. גלנט הרגיש שהוא לא יכול יותר לסבול את המהלכים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אחרי שכבר סיפר כי איבד אותו כבר בינואר.

הפעם גלנט דרש מנתניהו לקבל החלטות, ומדובר בשלוש הכרעות לאומיות – אפילו היסטוריות – שראש הממשלה לא מצליח לאמץ.

גלנט בעצם תבע מנתניהו להחליט אם הוא בעד מלחמה ארוכה או קצרה. זו בעצם משמעות הדרישה החד-משמעית לקיים דיון ולהחליט על שלטון אלטרנטיבי ברצועה, שמקצר בהכרח את זמן הלחימה ומעניק למטכ"ל כיוון.

גלנט בעצם תבע מנתניהו להחליט אם הוא בעד מלחמה ארוכה או קצרה. זו בעצם משמעות הדרישה החד-משמעית לקיים דיון ולהחליט על שלטון אלטרנטיבי ברצועה, שמקצר בהכרח את זמן הלחימה

גם דובר צה"ל תבע את ההחלטה הזו במרומז מנתניהו במסיבת העיתונאים של תא"ל דניאל הגרי במוצאי יום העצמאות.

שר הביטחון יואב גלנט במסיבת עיתונאים, 15 במאי 2024

גלנט יודע כי דשדוש מנהיגותי בלי החלטה רק תוקע את הצבא בעזה, מחזק את חמאס וגורם למספר נפגעים בלתי נסבל. אנחנו מתקרבים לתחושות של מלחמות לבנון השונות שבהן כל יום שעבר היה חסר תכלית, וכל חלל היה מיותר.

האבדות הנוראיות בימים האחרונים והטרגדיה בג'באליה אף ייתכן שזירזו את גלנט לצאת בהצהרה הדרמטית אתמול, שנשמעה לפעמים כמו אולטימטום לנתניהו.

האבדות הנוראיות בימים האחרונים והטרגדיה בג'באליה אף ייתכן שזירזו את גלנט לצאת בהצהרה הדרמטית אתמול, שנשמעה לפעמים כמו אולטימטום לנתניהו

ראש הממשלה נדרש גם באופן חסר תקדים להודיע פומבית שהוא מתנגד לממשל צבאי ישראלי ברצועה ולשליטה אזרחית. במלים אחרות: גלנט תובע מנתניהו להודיע פומבית, קבל עם ועולם, שהוא מתנגד לכיבוש עזה ולניהול העניינים האזרחיים שם במתכונת הממשל הצבאי בשטחים הכבושים אחרי מלחמת ששת הימים.

גלנט לא רוצה להכניס את מדינת ישראל לבוץ שבו היא נתונה ביהודה ושומרון, ולמצב של שליטה על מיליוני פלסטינים עוינים בעזה – מהלך מטורף שיכול באמת לחסל את המדינה בטווח הקצר והארוך.

ראש הממשלה אריק שרון מעניק שי למזכיר הצבאי הפורש האלוף יואב גלנט, בטקס חילופי מזכיר צבאי לראש הממשלה, במשרד ראש הממשלה בירושלים. 25 בספטמבר 2005 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)
ראש הממשלה אריק שרון מעניק שי למזכיר הצבאי הפורש האלוף יואב גלנט, בטקס חילופי מזכיר צבאי לראש הממשלה, במשרד ראש הממשלה בירושלים. 25 בספטמבר 2005 (צילום: אבי אוחיון/לע"מ)

לפני 20 שנה היה גלנט המזכיר הצבאי של ראש הממשלה אריאל שרון, חבר בפורום החווה המפורסם. שם הוא כבר הבין שאין שום תוחלת בנוכחות של כמה אלפי מתנחלים בתוך אוכלוסייה פלסטינית ענקית. ב-2005 ביצע שרון את ההתנתקות מעזה.

גלנט לא אומר במפורש, אבל הוא לא מתנגד לכך שהרשות הפלסטינית תהיה שותפה בניהול עזה אחרי המלחמה. נתניהו מצדו קפץ על המציאה וקבע כי הוא "לא יחליף את חמאסטן בפתחסטן". מדינה פלסטינית היא מבחינתו כפילה של חמאס.

גלנט לא אומר במפורש, אבל הוא לא מתנגד לכך שהרשות הפלסטינית תהיה שותפה בניהול עזה אחרי המלחמה. נתניהו מצדו קפץ על המציאה וקבע כי הוא "לא יחליף את חמאסטן בפתחסטן"

זה היה יכול להיות ויכוח לגיטימי וענייני על הדרך שבה יש לצאת מעזה, אבל המצב הטעון בין ראש הממשלה ושר הביטחון והחשדנות ההדדית הפכה את המחלוקת לאישית וקשה פי כמה.

צריך גם לשים לב לשתי המלים האחרונות שנתניהו זרק אתמול בתגובה המהירה שלו להצהרה של גלנט. "אין תירוצים", אמר ראש הממשלה. במלים אחרות: אתם בעצם מחפשים תירוצים וסיפורים לצאת מעזה בלי לחסל את חמאס. פחדנים שכמותכם.

ההכרעה השלישית שגלנט תובע מנתניהו היא על עתיד הממשלה. האם אתה לנו או ליריבינו? האם אתה עומד לצידם של גלנט, בני גנץ וגדי איזנקוט או שאתה הולך עם בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר?

החלטה של נתניהו על ניהול עזה בידי הרשות הפלסטינית פירושה עימות עם סמוטריץ' ובן גביר, שנאם בצעדה הגדולה של המתנחלים בשדרות ביום העצמאות ותבע ליישב מייד את כל חלקי הרצועה.

החלטה של נתניהו על ניהול עזה בידי הרשות הפלסטינית פירושה עימות עם סמוטריץ' ובן גביר, שנאם בצעדה הגדולה של המתנחלים בשדרות ביום העצמאות ותבע ליישב מייד את כל חלקי הרצועה

כל החלטה אופרטיבית של נתניהו על נסיגה מעזה, כמו מלבנון, תביא בהכרח לפרישה של מפלגות הציונות הדתית ועוצמה יהודית מהקואליציה. האיום הזה מרחף מעל ראשו של נתניהו. ברגע זה הוא איתם, מרצון או שלא.

בן גביר וסמוטריץ' תבעו אתמול לפטר במיידי את גלנט. גורמים בליכוד, שמזוהים עם ההתנחלויות, כינו את שר הביטחון "סוס טרויאני".

אבל נתניהו לא יכול לעשות את זה. הוא לא חזק כמו בימים שבהם פיטר את שרי הביטחון שלו, יצחק מרדכי או משה (בוגי) יעלון. בלית ברירה, הוא יספוג את המרד הזה לפי שעה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט במליאת הכנסת, 19 בפברואר 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט במליאת הכנסת, 19 בפברואר 2024 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בינתיים מסתמן כי גם בכירים אחרים בליכוד מריחים חולשה ומתחילים לאזור אומץ.

השר ניר ברקת אמר אתמול בישיבת הממשלה מעט ממה שהוא לוחש תמיד בחדרי חדרים על האחריות המוחלטת של נתניהו למחדל ב-7 באוקטובר והדשדוש בעזה.

השר ניר ברקת אמר אתמול בישיבת הממשלה מעט ממה שהוא לוחש תמיד בחדרי חדרים על האחריות המוחלטת של נתניהו למחדל ב-7 באוקטובר והדשדוש בעזה

יו"ר ועדת החוץ והביטחון יולי אדלשטיין הודיע כי בוועדה שלו יעבור רק חוק גיוס אמיתי לגיוס חרדים, ולא חוק הגיוס-בלוף שיעבור היום בוועדת השרים לענייני חקיקה.

השאלה היא האם יש כאן סחף נגד נתניהו בליכוד. בינתיים זה לא נראה כך. גלנט, ברקת ואדלשטיין הם יריבים בינם לבין עצמם, וכל אחד מהם הוא סוליסט ברגע זה. נתניהו יכול להסתדר איתם ועם האחרים בליכוד. אם הליכוד יתחיל לרדת בסקרים לכיוון ה-15 מנדטים ומטה – זה יהיה כבר סיפור אחר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
שטויות, גלאנט הביע דעה ולא עמדה. הוא עדיין בממשלה ועדיין לקאולציה יש רוב. נכון שהם לא מתכתבים עם דעת הציבור שהשתנתה אחרי ה 7 באוקטובר אבל יש לקואליציה רוב ותמיכה בשתיקה של שומרי הסף. אז... המשך קריאה

שטויות, גלאנט הביע דעה ולא עמדה.
הוא עדיין בממשלה ועדיין לקאולציה יש רוב.
נכון שהם לא מתכתבים עם דעת הציבור שהשתנתה אחרי ה 7 באוקטובר אבל יש לקואליציה רוב ותמיכה בשתיקה של שומרי הסף. אז ..

עוד 763 מילים ו-2 תגובות
סגירה