פליטים אריתראים פוחדים מאימת תומכי המשטר בדרום תל אביב

שני מתנגדי משטר אריתראים נרצחו בחודש החולף בדרום ת"א ● השגרירות האריתראית הבינה שלא תקבל אישור לקיים את חגיגות העצמאות אבל זה לא מנע את העימותים האלימים ● בדרך ההגנה נוצר קו הגבול בין קומץ תומכי המשטר הרודני לבין המתנגדים שחוששים להיכנס לשכונה או מנסים לצאת ממנה ● הפליטים וארגוני הסיוע קוראים למשטרה לשנות גישה ולפעול להגנת הפליטים ולעצירת הגרעין הקשה שמאיים על חייהם

מתחם האבלים של האריתראים לאחר הרצח של אחד מחבריהם. נווה שאנן, 28 במאי 2024 (צילום: איתי רון/פלאש90)
איתי רון/פלאש90
מתחם האבלים של האריתראים לאחר הרצח של אחד מחבריהם. נווה שאנן, 28 במאי 2024

ביום חמישי האחרון, בשעת צוהריים, כמה עשרות גברים ונשים ישבו ברחבת אספלט בקצה הצפוני של נווה שאנן בדרום תל אביב. במתחם נפרסו שמשיות וכיסאות פלסטיק. מאחוריהם נמצא האולם שמשמש את חברי הקהילה האריתראית.

אחרי מבטים חשדניים ובירור של כמה דקות הם הזמינו אותי לשבת. סוכת האבלים הזו הוקמה לאחר הרצח של בחור ממוצא אריתראי בלילה שבין שני לשלישי בשכונת התקווה בתל אביב. האבל יימשך שבוע ויתחיל באופן רשמי אחרי שהמנוח ייקבר.

חבריו מספרים שהקורבן עבד בישראל בבניין והיה זמר חובב. ככל הנראה יש לו ילדים ששוהים באירופה ולא בטוח שקרוביו בחו"ל יודעים על דבר מותו, לכן הם ביקשו לא לציין את שמו. הוא נרצח בשל היותו מתנגד משטר וכמותו מתויגים ככאלה כל מי שיושבים בסוכת האבלים הזו.

הקורבן עבד בבניין והיה זמר חובב, אב לילדים באירופה. הוא נרצח בעימותים עם תומכי המשטר האריתראי. כמותו מתויגים כמתנגדי משטר כל מי שיושבים במתחם האבלים

קו הגבול בדרך ההגנה

"אני בלחץ, פוחד. בתוך שנייה מורידים אותי, גם הילדים שלי לא יכולים להיכנס לשם", משיב אחד הנוכחים בתשובה לשאלה מה יקרה אם יבוא איתי לסיבוב בשכונת התקווה. בזמן שהגישו לנו כוסות מים ולחם, הוא תיאר את השכונה הסמוכה כיעד מבוצר שאליו אסור לו להתקרב.

מתחם אבלות של הקהילה האריתראית בנווה שאנן. 30 במאי 2024 (צילום: עומר שרביט)
מתחם אבלות של הקהילה האריתראית בנווה שאנן. 30 במאי 2024 (צילום: עומר שרביט)

"השכונה שלהם. יש שם כמה מאות אנשים שבגללם אסור לנו להיכנס. הם יושבים שם ולא צריכים לעבוד, כנראה מקבלים כסף מהרודן. יש להם מחסנים עם גרזנים, אלות וסכינים. אני מתקשר כל יום למשטרה והם יודעים איפה ושל מי זה. לי אין נשק ואני לא רוצה לפעול נגד החוק. כשאני חוזר הביתה מהעבודה אני פוחד להסתובב ברחוב ולהיתקל בכל אדם אריתראי שאני לא מכיר".

האנשים האלה שבגללם הוא ועוד אלפי אריתראים כמותו לא יעזו לדרוך בשכונת התקווה הם תומכי משטרו של איסאייס אפוורקי מאריתראה.

הרצח בשבוע שעבר מצטרף לרצח נוסף של מתנגד משטר בשכונה לפני כשלושה שבועות על רקע דומה ושאותו המשטרה פענחה והגישה הצהרת תובע נגד שני חשודים

איש מחוץ לקהילה האריתראית לא מכיר את קו הגבול העובר בחודשים האחרונים לאורך ציר ההגנה, בין נווה שאנן ומתנגדי המשטר מצד אחד, לבין שכונת התקווה ותומכי המשטר מצד שני.

לחם שמוגש במתחם אבלים של אריתראים. 30 במאי 2024 (צילום: עומר שרביט)
לחם המוגש במתחם האבלים של האריתראים. 30 במאי 2024 (צילום: עומר שרביט)

הרצח שאירע בשכונה בשבוע שעבר מצטרף לרצח נוסף של מתנגד משטר בשכונה לפני כשלושה שבועות על רקע דומה ושאותו המשטרה פענחה והגישה הצהרת תובע נגד שני חשודים.

התזמון של שני האירועים האלה לא הפתיע אף אחד. בסוף השבוע הקודם, (ב-24 במאי), חל יום העצמאות האריתראי ובתאריך זה תומכי המשטר בכל העולם ובישראל שואפים לקיים אירוע של חגיגה וגיוס כספים עבור שלטונו של אפוורקי, כאשר כל משתתף נדרש לשלם לפי הערכות בין 150 ל־300 דולר.

לפני שנה פסטיבל שגרירות אריתראה נערך ב-2 בספטמבר והאירוע הזה הוביל לעימותים אלימים ולעשרות פצועים, כולל מירי נשק חי של המשטרה. ביוני לפני ארבע שנים מתנגדי משטר היכו למוות תומך משטר בדרום תל אביב ושנה לאחר מכן אדם נוסף נדקר למוות על אותו רקע.

מתיחות ביום העצמאות האריתראי

לקראת שעת השין של סוף השבוע שעבר, קהילת הפליטים ומנהיגיה וכן פורום רחב של ארגוני סיוע פנו למשטרה בבקשה למנוע את קיום הפסטיבל של השגרירות ולאבטח את המקומות בהם יש חשש לאלימות. תומכי המשטר הבינו שהפעם המשטרה לא תאשר את החגיגה ואפילו לא הגישו בקשה לקיימה.

הודעת המשטרה על פענוח רצח של מתנגד משטר אריתראי ב־9 במאי 2024

מארגון א.ס.ף נמסר בעקבות האירועים האחרונים: "זו אחריותן של המשטרה והעירייה להבטיח את ביטחונם ושלומם של תושבי כל העיר, לרבות של דרום העיר – כולם כולל כולם. לא הקהילה ולא תושבי השכונות צריכים להיות קורבן למלחמות אלימות.

"על המשטרה למצות את הדין עם מי שצריך ולמלא את חובתה של מדינת ישראל להגן על פליטים החיים בה מפני הדיקטטורה ממנה ברחו ומפני כל גורם שהדיקטטורה הזו מפעילה נגדם במישרין או בעקיפין".

בעקבות המתיחות אפשר לראות בדרום תל אביב חנויות רבות של אריתראים שסגרו – או נסגרו – עד יעבור זעם. כך, למשל, שלט מודיע על צו הסגירה של עסק לנרגילות ומכירת אלכוהול בדרך ההגנה, בצד שקרוב יותר לנווה שאנן.

צו סגירה לעסק בדרך ההגנה בתל אביב. מאי 2024 (צילום: עומר שרביט)
צו סגירה לעסק בדרך ההגנה בתל אביב. מאי 2024 (צילום: עומר שרביט)

הבעלים, בחור פלסטיני צעיר, זועם על כך שדווקא אותו סגרו במקום לעצור את המתפרעים. לטענתו, האריתראים מתנגדי המשטר יושבים אצלו בדרך קבע אבל לא נושאים עליהם נשקים – והוא עצמו מוודא את זה. הוא מצביע על כמה עסקים מעבר לכביש, (פיצרייה, מספרה ואטליז) שנשארו פתוחים ומזוהים עם תומכי משטר.

לדבריו, בלילה שבין שני לשלישי תומכי המשטר התקרבו לעסק שלו והתחילו לזרוק אבנים ולשבור לו את הציוד בפנים. הוא מראה לי את האסמכתה לפנייה שלו למשטרה מאותו הערב, שהסתיים בהתפרעויות ועימותים, כולל אלות ודוקרנים. מפקד מחוז תל אביב ניצב פרץ עמר הגיע לזירה ובמקום נכח גם מפקד היחידה המשימתית שאמורה לטפל בנושא הזה, אמיר דוד.

במשטרת מרחב איילון אומרים שהם ניסו להגיע לפורעים אבל לא יכלו להיות בכל סמטה. הם רוצים לעצור את מובילי העימותים אך כל 20 העצורים מאותו לילה שוחררו

במשטרת מרחב איילון אומרים שהם ניסו להתחקות אחרי הפורעים אבל לא יכלו להגיע לכל סמטה ובסופו של דבר אדם אחד נרצח וכמה נוספים פונו לבתי חולים. במשטרה שואפים לעצור את מובילי העימותים, אלא שבינתיים כל 20 העצורים מאותו לילה שוחררו; תשעה הורחקו מתל אביב.

קיוסק סגור בדרך ההגנה בדרום תל אביב. 30 במאי 2024 (צילום: עומר שרביט)
קיוסק סגור בדרך ההגנה בדרום תל אביב. 30 במאי 2024 (צילום: עומר שרביט)

אריתראים עוזבים את התקווה

כצפוי, המלחמות בין הפליטים לתומכי המשטר מתדלקות מחאה של תושבי דרום תל אביב כנגד "המסתננים" באשר הם, בהובלת שפי פז. בתחילת השבוע הנוכחי מתוכננת הפגנה נוספת ובקבוצות הווטסאפ שלהם חוגגת הסתה פרועה נגד מבקשי מקלט, אפריקאים, ערבים ושמאלנים שבולמים את הגירוש, כביכול.

במקביל, קבוצת תושבים מנווה שאנן מצפה לדיון נוסף באמצע יולי בעתירה נגד העירייה והמשרד לביטחון לאומי בדרישה למגר את הפשיעה, הסחר בבני אדם ובסמים בנווה שאנן.

"כל האריתראים עזבו את שכונת התקווה, כמעט לא רואים אותם כאן וגם אלה שנשארו רוצים לברוח לצדדים – לבת ים, חולון, פתח תקווה, נתניה, חיפה או כל מקום אחר"

אלא שלפחות במקרה של שכונת התקווה, התביעה לגירוש האריתראים כמעט מיותרת. "כולם עזבו, כמעט לא רואים אותם כאן וגם אלה שנשארו רוצים לברוח לצדדים – לבת ים, חולון, פתח תקווה, נתניה, חיפה או כל מקום אחר", אומר אחד המתווכים בשכונה.

הוא מעיד שמוסר התשלומים שלהם גבוה ומצר על עזיבתם, שמוסיפה למיתון הכלכלי בסביבת אי הוודאות הכללית. גם בעלי עסקים אחרים באזור השוק אומרים שעל פי רוב מדובר באנשים נורמטיביים ואהודים. בתשובה לשאלה מה הוא חושב על ההפגנות והקריאות לגירוש המתווך השיב כך: "אלה אנשים מוחלשים שקל להסית אותם, זה לא מפתיע".

שפי פז מפגינה נגד מבקשי המקלט בכניסה לשוק התקווה. מאי 2024 (צילום: עומר שרביט)
שפי פז מפגינה נגד מבקשי המקלט בכניסה לשוק התקווה. מאי 2024 (צילום: עומר שרביט)

"המשטרה חייבת לשנות גישה"

בארגוני הסיוע ובקרב האריתראים עצמם לא קונים את ההסברים של המשטרה בדבר המאמץ לעצור את יוזמי האלימות ודורשים פעולה נחושה ויעילה נגד מי שמטילים אימה על הקהילה.

"למרות העבודה הקשה שהם עושים, אני חושב שזה לא מספיק כי רואים שכל מי שעוצרים אותו משתחרר", אומר קוברום טוולדה, מנהל הקו החם במוקד לפליטים ולמהגרים ופעיל בקהילה.

"המשטרה חייבת לשנות גישה, להוציא צווי חיפוש ולהשיג ראיות כדי לעצור את מי שצריך, הרי רוב העצורים כבר השתחררו. התומכים יושבים בתקווה ומתכננים איך לפגוע באנשים ולרוב מצליחים להתחמק מהמשטרה"

"המשטרה חייבת לשנות גישה, להוציא צווי חיפוש ולהשיג ראיות כדי לעצור את מי שצריך, הרי רוב העצורים כבר השתחררו. התומכים יושבים בתקווה ומתכננים איך לפגוע באנשים ולרוב מצליחים להתחמק מהמשטרה שמצליחה לתפוס רק במקרה של רצח. אני מניח שגם בנווה שאנן תומכי המשטר ירגישו מאוימים, זה משני הצדדים.

"מרבית האנשים בקהילה שלי אנשים נורמטיביים ומתביישים במעשים האלה, באלימות ובהתפרעויות, במיוחד בתקופה הקשה שעוברת על ישראל. אנשים מהקהילה אומרים לי שזו תקופה רגישה ואני עצמי לא מרגיש בנוח בכלל לדבר על זה עכשיו.

דרך ההגנה בתל אביב. מאי 2024 (צילום: עומר שרביט)
דרך ההגנה בתל אביב. מאי 2024 (צילום: עומר שרביט)

"בגלל המצב בקהילה והקרבות בתוכה הרבה אנשים לא יוצאים מהבית ואימהות לא שולחות ילדים למסגרות החינוך. זה מפחיד. כשאני עובר ליד התחנה המרכזית אני רואה עסקים סגורים ולראות אריתראי שאתה לא מכיר זה לחשוש. אם אני נכנס לשכונת התקווה ישר יקפצו עליי", הוסיף.

נוכח הדיווחים על הורים שמעדיפים להשאיר את ילדיהם בבית, עיריית תל אביב פנתה באופן פומבי להורים לילדים בקהילה האריתראית בשלוש שפות, עם הנחיות כיצד להתמודד עם המצב. בין השאר, הם קוראים להם להימנע מחשיפת ילדיהם לאירועי אלימות ברשתות החברתיות, לתווך להם את המצב באופן מתאים, לשלוח אותם למסגרות בבקרים ולא להשאיר אותם לבד בבית.

הנחיות עיריית תל אביב להורים אריתראים בעקבות המתיחות בקהילה. מאי 2024 (צילום: צילום מסך וואטסאפ)
הנחיות עיריית תל אביב להורים אריתראים בעקבות המתיחות בקהילה. מאי 2024 (צילום: צילום מסך וואטסאפ)

"הם גרועים מחמאס"

בסופו של דבר, האריתראים שאיתם שוחחנו מנסים להסביר שהמצב הזה מבהיר את הסכנה שנשקפת למבקשי המקלט בארץ המוצא שלהם בניגוד לתומכי המשטר, שככל הנראה נשלחו לפה כדי להטיל עליהם אימה. הם עדיין זוכים להגנה קבוצתית בישראל, אבל בקשות המקלט שלהם מעולם לא נבדקו.

"אם כאן הם לא מפחדים לרדוף ולרצוח אותנו בצורה אכזרית, תחשוב מה יעשו אם יתפסו אותנו באריתראה. השכל הישר אמור להבין את זה. מקבלי ההחלטות צריכים להגן עלינו"

בישראל הם מרגישים בין הפטיש לסדן, כפי שמתאר זאת אחד הנוכחים במתחם האבלים: "כואב לי כי בתחילת המלחמה הרבה מאיתנו התנדבו בחקלאות ובעזרה לאיסוף ציוד בדרום כשכולם ברחו. חושבים שאנחנו מטומטמים? אם באמת היו רוצים, תוך חמש דקות היו פותרים את הבעיה ועוצרים את מי שמאיימים עלינו.

"אבל המדינה לא רוצה להגן עלינו ולא נותנים לנו לברוח בעוד שבאירופה אלה שעושים בעיות ישר מעיפים אותם. חמאס יותר טובים מתומכי המשטר".

עימותים בין תומכי ומתנגדי משטר אריתראים בדרום תל אביב. 2 בספטמבר 2023 (צילום: Omer Fichman/Flash90)
עימותים בין תומכי ומתנגדי משטר אריתראים בדרום תל אביב. 2 בספטמבר 2023 (צילום: Omer Fichman/Flash90)

טוולדה מחזק את הדברים האלה: "צריך לטפל בבעיה מהשורש, אני לא חושב שהמדינה צריכה להגן על הרודפים והנרדפים תחת אותה מטרייה. צריך להבין שאם כאן הם לא מפחדים לרדוף ולרצוח אותנו בצורה אכזרית כל כך, תחשוב מה היו עושים לנו אם היו תופסים אותנו באריתראה. השכל הישר אמור להבין את זה. מקבלי ההחלטות צריכים להגן עלינו".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אלוהים יעזור( או שלא) למדינה המפגרת שלנו. כאילו לא חסרות לנו צרות והתמודדויות מהגיהנום שאנחנו מקבלים אריתראים וסודנים משל היו יהודים לפחות ולא מוסלמים... מה נהייה כאן?? דרום תל אביב הפך... המשך קריאה

אלוהים יעזור( או שלא) למדינה המפגרת שלנו. כאילו לא חסרות לנו צרות והתמודדויות מהגיהנום שאנחנו מקבלים אריתראים וסודנים משל היו יהודים לפחות ולא מוסלמים…
מה נהייה כאן?? דרום תל אביב הפך בזכותם למקום מוכה אלימות מהסוג הגרוע שיש והם מרגישים כאן כמו במולדת

עוד 1,408 מילים ו-2 תגובות
סגירה