המנגנון המובטח להרס עצמי

בנימין נתניהו בשילוט חוצות עם דונלד טראמפ ופוטין – "ליגה אחרת" (צילום: Miriam Alster/Flash90)
Miriam Alster/Flash90
בנימין נתניהו בשילוט חוצות עם דונלד טראמפ ופוטין - "ליגה אחרת"

השבעה באוקטובר לימד אותנו כי הצלחה עלולה להוליד תערובת מסוכנת של היבריס, הכחשה, ומקורבים שמכינים את הבמה לכישלונות קטסטרופליים.

היבריס מתייחס לגאווה מוגזמת ולתחושה מנופחת של חשיבותו או היכולות של האדם. כאשר אדם או ישות משיגים הצלחה רבה, הם יכולים לפתח אמונה יהירה שהם איכשהו עליונים וחסינים לטעות.

ההיבריס הזה מעיב על שיקול הדעת ומוביל להחלטות פזיזות המונעות מאגו ולא מניתוח רציונלי. בעולם העסקי, מנהיגי תאגידים שרודפים אחרי חזונות גרנדיוזיים גרמו להרס של חברות גדולות, בעוד שפוליטיקאים מוכי היבריס סיבכו מדינות במלחמות ובמדיניות הרות אסון.

היבריס מוביל להחלטות פזיזות המונעות מאגו ולא מניתוח רציונלי. מנהיגי תאגידים שרדפו אחר חזונות גרנדיוזיים הרסו חברות, ופוליטיקאים מוכי היבריס סיבכו מדינות במלחמות ובמדיניות הרות אסון

מרכיב נוסף הוא הכחשה – הסירוב להכיר במציאות שלילית, ביקורת או סימני אזהרה מוקדמים. זה נובע הן מהנועזות המוטבעת מהיבריס, והן מגורמים פסיכולוגיים כמו הטיית אישור שבה אנשים מקבלים רק מידע התומך באמונות הקיימות שלהם. על ידי הכחשת נושאים ברורים, ארגונים מנציחים ומגבירים את הטעויות שלהם במקום לתקן את המסלול.

לבסוף, היבריס והכחשה מאפשרים את היסוד השלישי – מינויים לא מוכשרים לתפקידי מפתח המבוססים על נאמנות ולא על הכישרון. במקום להקיף את עצמם ביועצים מוכשרים שיכולים לספק עצות אובייקטיביות, מנהיגים מוכי היבריס מעדיפים לולבים שמחזקים את הנרטיב של ההכחשה.

מעגל המקורבים משחרר את הארגון או והמערכת מחשיבה ביקורתית ומחליף אותו בחשיבה קבוצתית בקרב מעגל פנימי מובחר, המבודד מהמציאות.

ההשלכות של מיקס רעיל זה יוצא משליטה במיוחד בפוליטיקה ובממשל. הכישלונות סביב הוריקן קתרינה הדגישו את ההיבריס של ממשל ג'ורג' בוש במינויים מרכזיים, כמו גם הכחשה של אזהרות רבות לגבי האסון הפוטנציאלי שעומד בפני ניו אורלינס.

לאחרונה, ההיבריס של ולדימיר פוטין בביטול הנחישות של אוקראינה, יחד עם מקורבים המאכלסים את שורות ההנהגה של הצבא הרוסי, עוררו ביצה הרת אסון.

היבריס והכחשה מאפשרים את היסוד השלישי – מינויים לא מוכשרים לתפקידי מפתח, המבוססים על נאמנות ולא על הכישרון.  מנהיגים מוכי היבריס מעדיפים לולבים, שמחזקים את הנרטיב של ההכחשה

אירועי 7 באוקטובר והחודשים שקדמו וחלפו מאז, דרדרו את ישראל לתהום בזירה הבינלאומית, הכלכלית, המדינית והחברתית. ממדינה שרבים בעולם העריצו, הפכה ישראל תוך שנה וקצת למדינה כמעט "מצורעת".

איך זה קרה? זה תמיד אותו סיפור: השילוב הקטלני של היבריס, הכחשה ומינויים רעים, וכך זה גם במקרה של ממשלת ישראל ובמידה רבה גם בצה"ל.

בסופו של דבר, התרופה למחלה היא תרבות של ענווה, נכונות לשמוע רעיונות שונים ויצירתיים, ויכוחים נמרצים ומינויים מריטוקרטיים.

על ידי שמירה על תחושת פרספקטיבה וקבלת קולות שונים ומתנגדים, ארגון או ממשלה יכולים לבדוק את המציאות ואת החלטותיהם, ולתקן את המסלול לפני שצעדים שגויים קטנים יהפכו למשברים קיומיים.

קידום מיומנות על פני איכות מבטיח כי תפקידים קריטיים יתפסו על ידי בעלי הכישורים לזהות ולצמצם סיכונים לפני שהם הופכים לבלתי ניתנים לניהול.

מעטים האנשים החסינים מפני הפיתוי הרעיל של היבריס והכחשה, וטבעי לרצות למנות נאמנים ומקורבים. אבל יש לזה מחיר נוראי. זה בדרך כלל בא לידי ביטוי בקיצון ובמצבי משבר.

מנהיגים עסקיים ופוליטיים, המסוגלים למסד ענווה, הערכה עצמית קשוחה ואידיאלים נעלים – מעניקים לעצמם מכשול משמעותי נגד ההרגלים ההרסניים שהפילו אינספור חברות ומשטרים לאורך ההיסטוריה.

אירועי 7 באוקטובר והחודשים שקדמו וחלפו מאז, דרדרו את ישראל לתהום בזירה הבינלאומית, הכלכלית, המדינית והחברתית. ממדינה שרבים בעולם העריצו, הפכה ישראל תוך שנה וקצת למדינה כמעט "מצורעת"

או כפי שכתוב בספר משלי:

"טוב שפל רוח את ענוים מחלק שלל את גאים" (טז, 19).

ד"ר גוין סאס הוא דיקן בית הספר לעיצוב וחדשנות במסלול האקדמי המכללה למינהל. הוא חוקר, מרצה ומומחה בתחומי החדשנות והחשיבה היצירתית, ועובד עם החברות המובילות בארץ ובעולם. בעל תואר שלישי (.P.h.D) בחינוך וניהול מאוניברסיטת ת"א, ובוגר קורס בכירים מבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת הרווארד.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 508 מילים
סגירה