מוזיאון לתולדות העם היהודי או אוסף מנותקים שחוברים לאויבי ישראל?

הזמנה לפיקניק שבועות של המוזיאון היהודי "פולין", בחסות ארגון באזה תומך חמאס
הזמנה לפיקניק שבועות של המוזיאון היהודי "פולין", בחסות ארגון באזה תומך חמאס

החודש, בשבת ה-15 ביוני 2024, קיים מוזיאון פולין פיקניק לרגל חג השבועות, חג מתן תורה של העם היהודי. השותף לאירוע או ה"קבלן" המבצע היה ארגון פולני בשם baza, ארגון שמתהדר בפעילות רווחה לפליטים ומהגרים.

אלא שבעיון בפעילות ארגון baza ברשתות החברתיות, מתברר כי baza הוא ארגון שקיבל על עצמו לתמוך בחמאס, לסייע בקמפיינים שלו ברשתות החברתיות בפולנית ולקדם את הנרטיב החמאסי "מהים עד הנהר פלסטין תשוחרר – from the river to the sea Palestine will be free".

עיון בפעילות ארגון baza ברשתות החברתיות, מעלה כי baza קיבל על עצמו לתמוך בחמאס, לסייע בקמפיינים שלו ברשתות החברתיות בפולנית ולקדם את הנרטיב החמאסי "מהים עד הנהר פלסטין תשוחרר"

מספר ימים לפני קיום האירוע, נשלחו הודעות להנהלת המוזיאון, שחרט על דגלו להציג 1000 שנות היסטוריה יהודית בפולין, כי קיום האירוע עם ארגון תומך חמאס מהווה חציית קווים אדומים. נכתב שם כי לא יתכן שיהודים וישראלים, לרבות תלמידי משלחות הנוער, יבקרו באתר המסייע כספית ורעיונית בארגון התומך בחמאס ובהשמדת מדינת ישראל.

אלא שהנהלת המוזיאון בראשות המנכ"ל זיגמונט סטפינסקי, התעלמה מהרמת הדגל האדום, ובסופו של דבר אכן התקיים אותו אירוע.

ביום ראשון למחרת הפיקניק המדובר, פורסמו שתי כתבות בעניין זה, שכללו ציטוט של הממצאים וכן קריאה של פעילים המעורים ביחסי ישראל ופולין – לא לשתף פעולה עם המוזיאון, עד שיתקן את צעדיו ויחדל מקיום קשרים עם ארגון baza, התומך בחמאס וקורא להשמדת מדינת ישראל.

למחאה זו הצטרפו מעל ל-200 חוקרים, מורים להיסטוריה ומחנכים, מדריכי פולין ופעילים הקשורים ליחסי ישראל פולין, והסיפור פורסם בערוץ 13 ובעיתון הארץ באנגלית.

לצד הפרסומים בעניין, פנתה חברת הכנסת מירב כהן לשר בחינוך יואב קיש כדי לבחון את הוצאת המוזיאון מרשימת האתרים לביקורי משלחות הנוער מישראל, שכן ברור כי אין מקום לישראלים במקום המשתף פעולה עם ארגון התומך בחיסולה של מדינת ישראל.

מכתב של ח"כ מירב כהן לשר החינוך יואב קיש
מכתב של ח"כ מירב כהן לשר החינוך יואב קיש

המוזיאון, שהופתע מהכתבות למרות שניתנה לו זכות התגובה, בחר לנקוט בדרך שונה בתגובותיו מהמקובל. במקום להודות בטעות ולבצע בדק בית, בחר המוזיאון לתקוף את אלו שחשפו את הנהלת המוזיאון במערומיו.

המוזיאון, שהופתע מהכתבות למרות שניתנה לו זכות התגובה, בחר לנקוט בדרך שונה בתגובותיו מהמקובל. במקום להודות בטעות ולבצע בדק בית, בחר המוזיאון לתקוף את אלו שחשפו את הנהלת המוזיאון במערומיו

מנכ"ל המוזיאון זיגמונט סטפינסקי כתב, בתשובתו לעיתונאי הארץ עופר אדרת:

"דיאלוג בין-תרבותי ובניית גשרים בין קהילות הם ערכי מפתח עבור מוזיאון פולין. אנו מודעים לחלוטין לכמה פעמים יהודים חוו אלימות והדרה במהלך נוכחותם בת אלפי שנים בפולין – וזו הסיבה שאנו רוצים לעשות כל שביכולתנו כדי לתרום ליצירת חברה פתוחה ומכילה, גם באמצעות התוכנית שלנו פעילויות. שיתוף פעולה עם BAZA, ארגון התומך באנשים עם חוויות פליטים, ימי מלחמה ומהגרים מכל רחבי העולם, הוא ביטוי לדאגה זו".

עוד ענה סטנפינסקי:

"עמיתינו האחראים על ארגון האירוע כבר שוחחו עם נציגי באזה וביקשו מהם לגלות ערנות רבה יותר לגבי התכנים שהם משתפים (שבעבר אולי היו משותפים מבלי שהם היו מודעים למשמעותם ולכוח המשיכה העמוקים יותר). באזה, מצדם, הבטיחו לנו שהם יאמתו את התוכן שהם חולקים בזהירות רבה יותר".

בתשובתו, למעשה מודה המנכ"ל כי עדיין קיים קשר עסקי עם ארגון תומך טרור זה ולא זו בלבד, אלא שהוא מבקש, באמצעות עובדי המוזיאון, למתן את התכנים תומכי חמאס של הארגון. ובלשון פשוטה יותר: מבקש מהם להתנהג יפה. בפועל, אין הוא מתנער מארגון זה ואין הוא מפסיק את ההתקשרות, למרות הגילויים על  מה עומד מאחורי אותו ארגון תמים לכאורה.

בתשובתו, מודה המנכ"ל כי עדיין קיים קשר עסקי עם ארגון תומך טרור זה. ואם לא די בכך, הוא מבקש, באמצעות עובדי המוזיאון, למתן את התכנים תומכי חמאס של הארגון ולמעשה להתנהג יפה

בצער רב ניתן לקבוע, כי המוזיאון פעל בדרך שאינה מקובלת ונראה כי מנכ"ל המוזיאון וחברי ההנהלה לא השכילו להבין את חומרת הבעיה. במצב הנוכחי לא ברור כיצד יוכלו תלמידים מישראל וקבוצות מאורגנות של יהודים וישראלים לבקר במוזיאון, שמשתף פעולה עם ארגונים תומכי טרור. מוזיאון העם היהודי, שאינו עושה דבר כדי למנוע פגיעה במדינת ישראל וביהודים בפולין הנמצאים תחת איום מאז השבעה לאוקטובר.

מאיר בולקה חוקר ומגלה בשנים האחרונות את מזרח אירופה ובמיוחד את פולין. כבר 10 שנים על הקו בין פולין לישראל ועדיין לא גילה אפילו 10% מהסיפורים של יהדות אירופה לפני השואה ולאחריה. הופך כל אבן, מאתר כל פיסת מידע ומנסה להוציא את האמת לאור, גם אם היא כואבת. במסגרת עיסוקו פועל לשימור המורשת היהודית ועוסק בשימור אתרי מורשת יהודיים. לעיתים גם נאבק באנטישמיות, בעיקר זו הדיגיטלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 602 מילים
סגירה