יו"ר שס אריה דרעי (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90

דרעי חשב שחוק הרבנים יעבור ללא קושי ● מקורביו אומרים שהוא משלם מחיר על הניתוק הפיזי שלו מהשטח ולא הבין כמה התנגדות החוק יעורר ● גם הפרישה של גנץ ואיזנקוט נתפסת אצל יו"ר ש"ס ככישלון: הוא לא רוצה לראות את בן גביר תופס עמדת השפעה במקומם ● "מצידנו שלא ימונה רב אחד, רק שהאיש הזה לא יהיה בקבינט המלחמה", אומרים בסביבתו של דרעי ● פרשנות

יו"ר ש"ס אריה דרעי יכול לסכם בעוגמה את אחד השבועות הקשים בחיים הפוליטיים שלו. הוא הלך בכל הכוח על מהלך חשוב ובעייתי, נכשל בגדול, נאלץ להתקפל ולריב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובסוף נסוג לאחור תחת מטר אדיר של ביקורת ציבורית כלפי מי שעוסק במינוי רבני יישובים בשעה שהמדינה נתונה במלחמה קשה בכמה חזיתות.

דרעי חשב שחוק הרבנים המיוחל של ש"ס יעבור ללא קושי בקואליציה הזו, אחרי בליץ מהיר בוועדת החוקה ובמליאת הכנסת, והמדינה תמשיך הלאה. האנשים שלו בשטח, ביניהם השר לענייני דתות מיכאל מלכיאלי, מנכ"ל המשרד יהודה אבידן, יועצו של הרב הראשי יצחק יוסף דודו עמאר וחברי כנסת בש"ס שכנעו את דרעי שהכול בסדר וכי העניין סגור עם השותפים בקואליציה, הליכוד והציונות הדתית.

הבוחשים ב"חוק הרבנים" לא לקחו בחשבון את חברי כנסת בליכוד שהתנגדו לחוק השנוי במחלוקת, את ראשי הרשויות שזעמו – ואת איתמר בן גביר והתגובה האימפולסיבית שלו, שבסופו של דבר הכריעה את ראש הממשלה.

הבוחשים ב"חוק הרבנים" לא לקחו בחשבון את הח"כים בליכוד שהתנגדו לחוק, את ראשי הרשויות שזעמו – ואת איתמר בן גביר והתגובה האימפולסיבית שלו, שבסופו של דבר הכריעה את ראש הממשלה

מקורבים לדרעי אומרים שהוא משלם מחיר על הניתוק הפיזי שלו מהשטח. דרעי לא משתתף בישיבות ממשלה בתוקף פסיקת בג"ץ ולא מגיע לכנסת. גם את הישיבות של סיעת ש"ס הוא מקיים בהר חוצבים, ולא בכנסת.

אריה דרעי בישיבת סיעת ש"ס בכנסת, 23 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
אריה דרעי בישיבת סיעת ש"ס בכנסת, 23 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

"דרעי מקבל את כל המידע שלו ממקורות זרים. אם הוא היה עובד בעצמו על הסיפור של חוק הרבנים הוא היה מבין מהר מאד שזה לא אפוי, ואולי לא מגיע לעימות מיותר עם ראש הממשלה ומול ציבור כל כך רחב, שחשב שהוא דווקא המבוגר האחראי בימים האלה", אומר מקורב לדרעי.

"דרעי מקבל את כל המידע שלו ממקורות זרים. אם הוא היה עובד בעצמו על הסיפור של חוק הרבנים הוא היה מבין מהר מאד שזה לא אפוי, ואולי לא מגיע לעימות מיותר עם ראש הממשלה ומול הציבור"

בלילה הדרמטי שבין יום שני ושלישי הייתה תחושה שדרעי הולך להוציא את ש"ס מהממשלה, בעקבות הכשלון המהדהד שספג. דרעי מיהר להכחיש בשיחה עם זמן ישראל כי הוא הולך לפרק את הממשלה. מאוחר יותר התברר כי דרעי התבטא בחריפות נגד נתניהו שלא הצליח להשיג רוב לחוק, אבל הגיע למסקנה כי יציאה מהממשלה תכה חזק בש"ס בקרב הציבור הימני.

"אם דרעי היה מפיל את ממשלת נתניהו, הליכוד ועוצמה יהודית היו מפרקים את ש"ס בבחירות. זה היה עולה לנו ב-3-4 מנדטים", אומר מקור שהיה מעורב במו"מ על חוק הרבנים.

גם הפרישה של בני גנץ וגדי איזנקוט מקבינט המלחמה נתפסת אצל דרעי ככישלון: הוא לא רצה לראות אותם הולכים ואת היריב הגדול שלו בן גביר תופס עמדות השפעה במקומם. בן גביר, מבחינת דרעי, הוא איש מסוכן שאסור לאפשר לו להתקרב למרכז קבלת ההחלטות בזמן מלחמה. מקורב לדרעי אומר: "מצידנו שלא ימונה רב אחד, רק שהאיש הזה לא יהיה בקבינט המלחמה".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר במצעד הדגלים בירושלים, 6 ביוני 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר במצעד הדגלים בירושלים, 6 ביוני 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

דרעי רצה להשאיר את המחנה הממלכתי בממשלה. אחד הרעיונות שעלו בסביבה שלו הוא לקבוע מועד מוסכם לבחירות מוקדמות בתוך שנה. נתניהו וגנץ יסכימו מראש כי מי שיזכה ברוב גדול יותר של מנדטים בבחירות יהיה ראש הממשלה, והשני יקבל את מרותו בממשלת אחדות שתקום.

תגובת אריה דרעי: "זה רעיון מעניין, אבל אני שומע אותו בפעם הראשונה. אני לא עוסק בזה".

תגובת גנץ: "אנחנו מאמינים שהדבר הנכון לישראל הוא תאריך בחירות מוסכם. מעבר לזה הפרטים לא מוכרים לנו".

כך או כך, דרעי עצמו לא מגיע לישיבות הקבינט המדיני-ביטחוני – למרות שהוא מוזמן אליו כמשקיף. מבחינת יו"ר ש"ס, מדובר בהצגה תקשורתית של שרים שונים שמיועדת לדוברי המפלגות ולא מעבר לזה.

דרעי עצמו לא מגיע לישיבות הקבינט המדיני-ביטחוני – למרות שהוא מוזמן אליו כמשקיף. מבחינת יו"ר ש"ס, מדובר בהצגה תקשורתית של שרים שונים שמיועדת לדוברי המפלגות ולא מעבר לזה

אחרי שקבינט המלחמה התפרק, ראש הממשלה נתניהו יזמן את דרעי לפורומים שונים וחשובים של התייעצויות ביטחוניות. אם דרעי יראה שם את בן גביר, סביר להניח שיעשה אחורה פנה ויחזור הביתה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
באיזו מדינה אנחנו חיים שבה שני עברינים מורשעים (הרשעות חלוטות), על יותר מעבירה אחת ושהורשעו יותר מפעם אחת בתקופות שונות - כלומר זו לא הייתה מעידה חד פעמית אלא דרך ההתנהלות הטבעית שלהן. ... המשך קריאה

באיזו מדינה אנחנו חיים שבה שני עברינים מורשעים (הרשעות חלוטות), על יותר מעבירה אחת ושהורשעו יותר מפעם אחת בתקופות שונות – כלומר זו לא הייתה מעידה חד פעמית אלא דרך ההתנהלות הטבעית שלהן.
אחד – ראש מפלגה שנמצאת בקואליציה, שאין לו תפקיד רשמי (כגון שר) אבל שולט במפלגתו ,0 בעל משקל סגולי משמעותי

עוד 592 מילים ו-1 תגובות
סגירה