דיווח: כחלון ואנשיו עשויים לפרוש מהליכוד אם נתניהו ייכשל בהרכבת ממשלה

כחלון סיפק את קצה החוט הדרוש להתרת הפלונטר הפוליטי בראיון שיתפרסם מחר ב"מעריב" ● לדבריו, "ההסכם בינינו קבע שאם ביבי לא יצליח להקים ממשלה - ההצטרפות בטלה, ואת זה רק מעטים מהפרשנים הפוליטיים הבינו" ● בעקבות הפרסומים, הוציא דוברו של כחלון הבהרה כי לא יפרוש מהליכוד: ״דבריו התייחסו להסכם בין הליכוד לכולנו לכנסת ה-21 ולא לכנסת הנוכחית״

נתניהו וכחלון (צילום: Aharon Krohn/Flash90)
Aharon Krohn/Flash90
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון

משה כחלון סיפק בראיון למעריב, שיתפרסם מחר, קצה חוט אפשרי להתרת הפלונטר הפוליטי. על פי דבריו, תיתכן אפשרות של פרישת כולנו מההסכם עם הליכוד – והצטרפות שלושת חבריה לממשלת מיעוט בהובלת כחול לבן, ובשותפות עם ישראל ביתנו, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי, שתזכה לתמיכת 55 חברי כנסת, מול 52 חברי כנסת בגוש הימין.

כך אמר כחלון לעיתונאי מעריב, יהודה שרוני: "התנאי שלי להצטרפות לליכוד היה שאכן יתקיימו בחירות נוספות, כפי שאכן קרה. ללא הבחירות, היינו נשארים עצמאים. ההסכם קבע שאם ביבי לא יצליח להקים ממשלה – ההצטרפות בטלה, ואת זה רק מעטים מהפרשנים הפוליטיים הבינו וכתבו שעשיתי את הצעד הנכון".

"התנאי שלי להצטרפות לליכוד היה שאכן יתקיימו בחירות נוספות, כפי שאכן קרה. ללא הבחירות, היינו נשארים עצמאים. ההסכם קבע שאם ביבי לא יצליח להקים ממשלה – ההצטרפות בטלה, ואת זה רק מעטים הבינו"

מה כתוב בהסכם עצמו

ואכן, בפרק המבוא להסכם שנחתם בין הליכוד לכולנו ב-1 באוגוסט האחרון, נכתב: "הואיל והליכוד וכולנו סבורים, כי לאור האתגרים הרבים העומדים בפני מדינת ישראל, יש צורך בממשלה חזקה ויציבה בראשות יו"ר הליכוד מר בנימין נתניהו, שתוכל להתמודד עם בעיות המדינה…".

סעיף 1 להסכם קובע, כי "המבוא להסכם זה ונספחיו מהווים חלק בלתי נפרד הימנו".

סעיף 22 להסכם מבהיר מפורשות כי לא מדובר באיחוד כולנו והליכוד למפלגה אחת: "הצדדים מצהירים ומסכימים כי בכוונתם לקיים סיעה משותפת במהלך כל הכנסת ה-22, וכי הסכם זה אינו (ההדגשות במקור) מהווה 'הסכם בדבר צירוף של מפלגות' כמשמעותו בסעיף 59(2) לחוק הכנסת, תשנ"ד-1994, ולא יאפשר התפלגות של אחת הסיעות במהלך כהונת הכנסת ה-22".

החלק האחרון של הסעיף מרמז שכולנו והליכוד הבטיחו הדדית שאף אחת מהן לא תפרק את הסיעה המשותפת, מה שעשוי לסכל את האפשרות של כולנו להתפצל מהליכוד.

מאידך, סעיף 24 בהסכם קובע כי אם אחד הסעיפים בו מתנגש עם הוראות הדין, הוא יבוטל וינוסח במקומו סעיף התואם את ההוראות.

סעיף זה עשוי לספק לכולנו מוצא, משום שחוק הכנסת וחוק יסוד: הכנסת מאפשרים התפלגות סיעות. אם התפלגות כולנו מהליכוד תסתמן כמהלך אפשרי, הנושא צפוי להתברר משפטית, אולי אף באמצעות עתירות לבתי המשפט.

במפלגת כולנו אמרו בתגובה לפרסום, כי דבריו של כחלון לא הובנו כראוי, משום שהוא ואלי כהן התמודדו בבחירות האחרונות מטעם הליכוד, בשונה מיפעת שאשא-ביטון, שהוצבה במקום ה-29 ברשימת הליכוד מטעם כולנו.

המשמעות היא שכדי לבצע את המהלך על כחלון ואלי כהן לפרוש מהליכוד ולכהן בכנסת ה-22 כעצמאים.

חוק יסוד: הכנסת קובע כי חברי כנסת שפרשו מסיעה ולא התפטרו מכנסת, לא יוכלו להתמודד בבחירות שלאחר מכן ברשימה שהייתה מיוצגת בכנסת היוצאת.

אם כחלון וכהן יקבלו בתמורה לפרישתם מינוי לשרים בממשלה בהובלת כחול לבן, הם יוכלו להתפטר מהכנסת מבלי שמגבלת ההתמודדות בכנסת הבאה תחול עליהם.

19:35, עדכון: כחלון מכחיש

בעקבות הפרסומים, הוציא דוברו של כחלון הבהרה בשעות הערב:

"הפרסום לפיו במידה וראש הממשלה לא ירכיב את הממשלה הבאה סיעת כולנו תפרוש מהליכוד, אינה נכונה ומטעה. דבריו של השר כחלון התייחסו להסכם בין סיעת הליכוד לכולנו לכנסת ה -21 ולא לכנסת הנוכחית כפי שניתן היה להבין מהידיעה בטעות. השר כחלון וחברי סיעת כולנו בעבר ובהווה, מחויבים שלא לפרוש מהליכוד בתקופת כהונתה של הכנסת הנוכחית".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
בא להקיא מפרשנים סמולניים מעוותי מוח המחפשים כל זיז על הקירות החלקים של האופוזיציה ובלבד שתהיה תקווה (שווא) כלשהי . אבל החמור מכל הוא הפוליטיקאים עצמם שמתגלים כצלופחים מוכי חשמל להישאר... המשך קריאה

בא להקיא מפרשנים סמולניים מעוותי מוח המחפשים כל זיז על הקירות החלקים של האופוזיציה ובלבד שתהיה תקווה (שווא) כלשהי .
אבל החמור מכל הוא הפוליטיקאים עצמם שמתגלים כצלופחים מוכי חשמל להישאר תמיד רלוונטיים . די לנזקים שסיעתו גרמה לליכוד בממשלות הקודמות וייטיב אם יישב וישתוק או יפרוש מהחיים הפוליטיים !!!!!

עוד 467 מילים ו-1 תגובות
סגירה