הפלונטר הפוליטי

נתניהו ימנה את בנט לשר הביטחון; הליכוד והימין החדש יאוחדו

תמלילי אלוביץ'-ישועה: "הבאת לו את הבחירות, זה לא צחוק" ● כחול לבן: מינוי ״חניך תורן״ לתפקיד שר הביטחון הוא מעשה לא ראוי ● שקד על המינוי: סיכמנו שבנט ימונה לשר הביטחון עד שתוקם הממשלה. אני משוכנעת שזה נכון ● נתניהו לדרעי: קדם את ההצעה לבחירות ישירות ● הפרקליטות סירבה לבקשת ניר חפץ להסתיר את חומרי החקירה מסנגורי נתניהו

בנימין נתניהו ונפתלי בנט (צילום: הדס פרוש/Flash90)
הדס פרוש/Flash90
בנימין נתניהו ונפתלי בנט
08:03 עריכה

בוקר טוב! סקר של מכון "מאגר מוחות", שפורסם הבוקר בעיתון מעריב ו-103FM שמתפרסם הבוקר מגלה כי רוב הציבור מעדיף ממשלת אחדות אבל סבור שבפועל יתקיים סיבוב בחירות שלישי.

נשאלי הסקר נשאלו מה הם מעדיפים, הרכבת ממשלת אחדות או בחירות חוזרות (אופציית הממשלה הצרה בראשות בני גנץ או בנימין נתניהו או מועמד אחר לא הוצגה בפניהם). 66% מאלה שהשיבו לשאלה – 54% מכלל אלה שנשאלו – אמרו שהם מעדיפים ממשלת אחדות על בחירות נוספות. רק 34% מאלה שהשיבו לשאלה, שהם 28% מאלה שנשאלו, העדיפו בחירות. ל-18% אין העדפה ברורה.

למרות זאת, כאשר משתתפי הסקר נשאלו האם הם מעריכים שתקום ממשלת אחדות או שיתקיימו בחירות, העריכו רוב הנשאלים שיתקיימו לבסוף בחירות. 57% מאלה שהשיבו לשאלה, שהם 38% מאלה שנשאלו, השיבו שהם מעריכים שיתקיימו בחירות נוספות, ואילו רק 43% מאלה שהשיבו, 29% מכלל הנשאלים, העריכו שתורכב ממשלת אחדות. 33% אמרו את האמת: שהם אינם יודעים.

על השאלה את מי הם מעדיפים כראש ממשלה, 56% מאלה שהשיבו ענו כי הם מעדיפים את בנימין נתניהו ו-54% אמרו שהם מעדיפים את בני גנץ.

08:12 עריכה

חבר צוות המשא ומתן של של הליכוד, זאב אלקין, נשאל הבוקר בשיחה עם עידן קוולר בגלי צה"ל האם גנץ ונתניהו מקיימים ביניהם משא ומתן חשאי במקביל לשיחות הגלויות ביניהם ובין צוותי המו"מ.

כצפוי, אלקין לא השיב לשאלה, אבל אמר: "בפגישת המו"מ שהייתה אתמול הייתה מנגינה קצת יותר חיובית בפגישה שהייתה, אבל הדרך עוד ארוכה. במקום לפנטז על מו"מ חשאי בין נתניהו לגנץ, יו"ר כחול לבן צריך להחליט שהם רוצים ממשלת אחדות או לא. שלשום שמענו שהם לא מעוניינים והיום שמענו שכן. גנץ צריך לקבל החלטה".

אלקין נשאל על התקדמותה של איראן להשגת נשק גרעיני, ואמר: "אנחנו נמצאים באמצעיתו של מאבק. יש לחץ עצום על איראן והיא עדיין יכולה לחזור בה. האיראנים עדיין לא חזרו לנקודה שבה היו לפני הסכם הגרעין".

זאב אלקין (צילום: פלאש 90)
זאב אלקין (צילום: פלאש 90)

 

08:15 עריכה

פרשן זמן ישראל, שלום ירושלמי, כתב הבוקר בעקבות התבטאויותיו והפרת צו איסור הפרסום של שר המשפטים אלי אוחנה: "אלי אוחנה הוא החלוץ של נתניהו. מאז שנכנס למשרד המשפטים, אוחנה הוא הנכס הכי משמעותי בנבחרת של רה"מ. הוא תוקפני, חסר גבולות, מצפצף על החוק, אבל האוהדים ביציע הליכוד משתוללים ואין מי שיראה לו את הכרטיס האדום…אם יש פריימריז, אמיר בחמישייה הפותחת".

אמיר אוחנה בכנסת – ארכיון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אמיר אוחנה בכנסת – ארכיון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:47 עריכה

הסערה ברשת על דבריו של יאיר נתניהו לפיהם "לפני שאבא שלי התמנה היה כאן משק סובייטי שנשען על ייצוא תפוזים" ממשיכות. יזם ההייטק והח"כ לשעבר ממפלגת העבודה אראל מרגלית מזכיר לנתניהו הבן כמה אקזיטים ענקיים של חברות ישראליות שקמו והבשילו בשנות ה-80 וה-90, עוד לפני הקדנציה הראשונה של נתניהו האב – ולא בתחום החקלאות (מרגלית, אגב, לא מזכיר את עסקאות BRM וצ'ק פוינט שהתרחשו עוד קודם לכן):

09:14 עריכה

כתבת "וואלה", טל שליו, בדקה את חשבון הטוויטר של ראש הממשלה נתניהו מצאה ש-26 מכלל 34 הציוצים שצייץ השבוע עסקו בענייניו המשפטיים. רק ארבעה ציוצים של רה"מ, לפי הסקירה של שליו, הוקדשו לעניינים ביטחוניים (התחמשותה הגרעינית של איראן וחילופי הירי עם חמאס), אפס ציוצים הוקדשו לנושאים חברתיים וכלכליים ושניים מהם עסקו בכלל בסרט "קינג ביבי".

"התנהלותם של נתניהו ואוחנה מלהיבה את הבייס, אבל מעמיקה את חוסר האמון בין הליכוד וכחול לבן, פועלת כבומרנג ומחזקת את מי שלוחץ ללכת בכל הכוח על ממשלת מיעוט שבתור התחלה תדיח את נתניהו – ואז נתקדם", כתבה שליו.

10:07 עריכה

מחר, בלילה שבין מוצ"ש ליום ראשון, יחזרו מובלעות צופר ונהריים לשליטת ירדן וייסגרו לכניסת ישראלים. בגלי צה"ל מציינים כי אלפי ישראלים מנצלים את ההזדמנות האחרונה לבקר במובלעות.

ראש המועצה האזורית בקעת הירדן, עידן גרינבאום, תוקף את הממשלה על התנהלותה בנושא: "עצוב לנו מאוד שאלה הם הדברים, ומצער גם שקיבלנו את ההודעה על העברת המובלעות מהצד הירדני. לא קיבלנו עדכון רשמי על כך ממדינת ישראל ואף גורם מדינתי ישראלי לא עדכן אותנו".

גבול ישראל ירדן ב"אי השלום", מובלעת נהריים (צילום: באסל עווידאת, פלאש 90)
גבול ישראל ירדן ב"אי השלום", מובלעת נהריים (צילום: באסל עווידאת, פלאש 90)
10:50 עריכה

מירי רגב חוזרת לימיה היפים כדוברת צה"ל ומצדיעה למג"דית הראשונה בתותחנים, אפרת קייקוב, במשחק מילים מקורי:

11:19 עריכה

אסור להשוות? יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, אמר היום בתוכניתו של נסים משעל ברדיו -103FM "העדות של ניר חפץ מופרכת, והמשטרה והפרקליטות חברו יחד כדי להסתיר אותה. אנחנו נמצאים בסיטואציה בה הכל עובד נגדנו, כל המערכת מוטה נגדנו ואנחנו צריכים לשתוק. אני מצטער על המינוח שאני עומד להשתמש בו, אבל אנחנו הולכים כצאן לטבח".

זוהר המשיך ב"אנדרסטייטמנד" שלו: "רק הציבור יכול להציל אותנו מהסיטואציה. יש פה מערכת שלמה שמשתפת פעולה – זה מתחיל במשטרה, ממשיך בפרקליטות, ועכשיו היועץ המשפטי לממשלה שומר עליהם, במקום לבדוק ולחקור מה היה שם, ובסוף התקשורת מלבה את הכל מהבוקר עד הערב".

מרד גטו ורשה (צילום: צלם לא ידוע)
מרד גטו ורשה (צילום: צלם לא ידוע)
11:49 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע הבוקר כי אין בסיס להחלטת ראש העיר מעלות תרשיחא, ארקדי פומרנץ, לבטל את הקרנת הסרט "לאה צמל, עורכת דין" בפסטיבל "דוקאביב גליל", שאמורה להתקיים במוצ"ש. כך מדווח עיתון "הארץ".

המשנה ליועמ"ש, דנה זילבר, כתבה בתשובה לפנייה של האגודה לזכויות האזרח בנושא: "לא הובאה תשתית המבססת נסיבות כה חריגות וקיצוניות שיאפשרו פגיעה בחופש הביטוי על דרך ביטול ההקרנה".

עורכת הדין לאה צמל (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
עורכת הדין לאה צמל (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

 

12:20 עריכה

אחמד טיבי משתף תמונה קשה מסרטון שבו נראים חיילי צה"ל מתעמתים עם אב ובנו בחברון:

 

12:58 עריכה

היועץ האסטרטגי אבי בניהו – לשעבר דובר צה"ל ויועץ לשר הביטחון – יוצא להגנתן קיומן של הדלפות, על רקע הטענות על הדלפות מחקירות ראש הממשלה שמושמעות מצד רה"מ ומקורביו נגד המשטרה והפרקליטות.

בטור שפרסם היום בעיתון "מעריב", כותב בניהו: "הדלפה היא נשמת אפה של עיתונות אמיתית וחופשית…את העובדה הזו הבנתי כשהייתי כתב, עורך ומפקד גלי צה"ל, ונאלצתי להבין בניגוד לאינטרס שלי גם כיועץ לשר וכדובר צה"ל. ללא הדלפות, נדע רק מה שהממשלה, הצבא, העירייה, והתאגידים ירצו שנדע".

בניהו אומר בטורו כי "יש מקום לבדיקה רצינית של המשטרה והפרקליטות", אבל טוען כי נתניהו מבצע דה־לגיטימציה של המשטרה והפרקליטות, ו"מסע לחצים על היועמ"ש".

אבי בניהו (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)
אבי בניהו (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)
14:00 עריכה

יאיר לפיד מנצל את הניסיון והפאסון התקשורתי שלו ומראיין בפודקאסט שלו, "לפידקאסט", את שר המשפטים לשעבר, הפרופסור אמריטוס דניאל פרידמן – משפטן שידוע דווקא בביקורת שלו על האקטיביזם השיפוטי – ומחלץ ממנו כותרת מפתיעה שמתאימה למסרים של "כחול לבן" כמו כפפה ליד:

14:27 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, מעדכן מזווית ראייתו על המשא ומתן ותוקף את נתניהו. גנץ כתב בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו, "אנו בוחנים חלופות נוספות להקמת ממשלה במידה והמשא ומתן מול הליכוד לא יבשיל. מטבע הדברים, יש דברים שנעשים בחדרי חדרים ואין באפשרותי להרחיב על כך בשלב זה אך נעשה הכל בכדי להרכיב ממשלה ולמנוע בחירות נוספות יקרות ומיותרות".

"אני חושש שבליכוד לא מעוניינים להגיע להסכם אמיתי (על ממשלת אחדות). המשמעות של ממשלת אחדות היא לא ממשלת הבלוק עם כחול לבן, אלא ממשלה שמורכבת משתי המפלגות הגדולות ואליהן יצטרפו מפלגות נוספות. מי שלא מוכן לוותר על הבלוק המסנדל והמחשק, ולא מוכן לדון לעומק בקווי יסוד של הממשלה העתידית – לא מעוניין באמת להקים ממשלה".

"כנראה שיו"ר הליכוד נתניהו, החליט לגרור את ישראל למערכת בחירות בפעם השלישית. זה אסון למדינה ואיני מבין איך נתניהו, שמבין את ההשלכות החמורות של מהלך כזה, מסוגל לעשות זאת. בכל מקרה, בשבילי ישראל לפני הכל ואני מתחייב שאעשה הכל כדי למנוע זאת".

"בימים האחרונים קיים צוות המו"מ של כחול לבן מפגשים עם ישראל ביתנו, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי, והתקדמנו בלא מעט סוגיות. הגענו לסיכום עם ישראל ביתנו בנוגע לסוגיות תקציביות משמעותיות: בתקציב הקרוב תבוצע העלאת הקצבה לקשיש לגובה של 70% משכר המינימום ולא תהיה פגיעה במתווה העלאת קצבאות הנכים. גם עם מפלגת העבודה חלה התקדמות".

14:52 עריכה

עיתון "הארץ" חושף כי במשטרה ובפרקליטות סירבו לבקשתו של ניר חפץ להגדיר את אמצעי החקירה שהופעל עליו – אותו אמצעי חקירה שחשף שר המשפטים אוחנה בנאומו הבעייתי בכנסת – כ'מסווג', ואמרו לחפץ כי אי אפשר להסתיר חומרי חקירה מסנגוריהם של נתניהו, אלוביץ' ושאר החשודים בתיק 4000.

עד המדינה ניר חפץ. המערכת הפוליטית מתווכחת האם המשטרה חצתה קווים אדומים בחקירתו או שלא, בעקבות פרסומים של עמית סגל על לחצים פסולים שהמשטרה הפעילה כלפיו (צילום: פלאש 90)
עד המדינה ניר חפץ. המערכת הפוליטית מתווכחת האם המשטרה חצתה קווים אדומים בחקירתו או שלא, בעקבות פרסומים של עמית סגל על לחצים פסולים שהמשטרה הפעילה כלפיו (צילום: פלאש 90)
15:11 עריכה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו על יו"ר כחול לבן בני גנץ: "הוא משתמש בכל תירוץ בכדי שלא להקים ממשלת אחדות לאומית"

עוד אמר נתניהו: "בעוד הליכוד הסכים לוויתורים רבים כדי להקים ממשלה, גנץ עוד לא מוכן לדון במתווה הנשיא. גנץ גורר את ישראל לבחירות מיותרות בזמן שישראל זקוקה לממשלת אחדות חזקה מול איראן שמסכנת את קיומנו".

16:02 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע ליו"ר ש"ס אריה דרעי כי הוא רשאי לקדם את המהלך לבחירות ישירות, כך דווח בחדשות 12.

16:13 עריכה

ח"כ נפתלי בנט (ימינה) ימונה לשר הביטחון. כמו כן, הימין החדש יתאחד לסיעה אחת עם הליכוד.

בנט הסכים להצעה במידה שתוקם ממשלה חדשה כגון ממשלת אחדות רחבה או ממשלה צרה, ימונה אדם אחר לתפקיד שר הביטחון.

המינוי יובא לאישור הממשלה בישיבת הממשלה הקרובה.

16:50 עריכה

ח"כ איילת שקד, התייחסה למינויו של נפתלי בנט, שותפה לראשות מפלגת ימינה, לשר הביטחון: "נתניהו הציע לנו שני תיקים מהתיקים הפנויים – חקלאות, תפוצות ורווחה – או רק ביטחון. בהחלטה משותפת סיכמנו שבנט ימונה לשר הביטחון עד שתוקם הממשלה. אני משוכנעת שזה נכון לטובת מדינת ישראל".

17:00 עריכה

במערכת הפוליטית מגיבים להחלטה של נתניהו למנות את בנט לשר הביטחון.

לפני כניסת השבת, איחל בצלאל סמוטריץ' בהצלחה לידידו

ח"כ אילן גילאון (מרצ): "עכשיו מגיע הפרס, על חשבוננו כמובן. בלי מחשבה על התאמה לתפקיד, על מה נכון לממלכה, על ההשלכות של מינוי הנציג של נוער הגבעות למשרה הבכירה"

השר רפי פרץ: "ברכות לבנט על המינוי. אני סמוך ובטוח שהוא יוכל לעמוד באתגרים הבטחוניים הרבים שמונחים לפתחה של המדינה"

17:15 עריכה

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) תוקפת את נתניהו על מינויו של בנט לשר הביטחון: "האיש שיתכן וסחר בצוללות כדי להכניס כסף למקורביו וסגר עסקאות עם חמאס, הפך היום את כיסא שר הביטחון לשוחד פוליטי"

ח"כ ניצן הורוביץ (המחנה הדמוקרטי) אומר כי בנט לא ראוי לתפקיד אליו מונה: "ביבי אינו בוחל בשום תרגיל בזוי כדי להיאחז בכסאו ולחמוק ממשפט. מינוי שרים בממשלת מעבר הוא פסול: עוד חוליה במסע של נתניהו להרס הדמוקרטיה".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) בתגובה עוקצנית:

17:17 עריכה

בכיר בכחול לבן התייחס למינויו של ח"כ נפתלי בנט לשר הביטחון: "בנט נהנה לתדרך שהוא במגעים עם גנץ ובדרך לממשלה שלו כדי ללחוץ את נתניהו ולסחוט אותו. זה בהחלט מקרב אותנו לבחירות בפעם השלישית".

17:27 עריכה

הם החלטתו של נתניהו נבעה מכך שחשש שבנט ושקד יערקו לכחול לבן? דפנה ליאל, הכתבת הפוליטית של חדשות 12, מדווחת שכן.

17:40 עריכה

מפלגת כחול לבן בתגובה רשמית להחלטה למנות את בנט לשר הביטחון: "כרגיל אצל נתניהו המינוי הציני של בנט נעשה מתוך אינטרס פוליטי צר ואישי, ולא מתוך הסתכלות על טובת המערכת". עוד הוסיפו: "מינוי 'חניך תורן' לתפקיד שר הביטחון הוא מעשה לא ראוי למערכת הכי רגישה במדינה".

17:55 עריכה

בסיעת מרצ תוקפים את נתניהו על מינויו של בנט לשר הביטחון: "נתניהו אינו בוחל בשום קומבינה ובשום תרגיל בזוי כדי להיאחז בכסאו ולחמוק ממשפט". בנוסף, קראו לגנץ לפעול במהירות להקמת ממשלת-מרכז שמאל ש"תסיים את כוהנת נתניהו ותעלה את ישראל על דרך הישר".

18:21 עריכה

אהוד ברק אמנם יצא מהמשחק הפוליטי אך ממשיך לתקוף את נתניהו: "עצוב ועלוב. נתניהו מוכיח שוב ושוב עד כמה צדק כשקבע כי ראש ממשלה שתקוע עד צוואר בפלילים אינו יכול לנהל מדינה"

20:32 עריכה

חקירת נתניהו בתיק 4000. גיא פלג פרסם הערב בחדשות 12, תמלילי שיחות בין שאול אלוביץ' ואילן ישועה, מנכ"ל את אתר וואלה. גם נתניהו וגם אלוביץ' טענו בחקירותיהם כי לא דנו בענייני בזק, אבל מההקלטות עולה כי אלוביץ' כרך עצמו בין הסיקור בוואלה, לבין פעילות נתניהו לטובתו במשרד התקשורת.

אלוביץ': "מה שהוא עושה… אני בחיים לא הייתי מאמין שהוא יכול לעשות דברים כאלה. הוא הולך נגד כולם. זה בכל דבר, מקטן ועד גדול. אני מרגיש חייב כל הזמן".

ישועה: "בשביל זה הלכתי לעבודה היום".

***
אלוביץ': "שמעתי ממישהו, הרופא הזה שהיה חבר שלו, שנמצא שם בבית כל הזמן – הוא אמר שהוא (נתניהו) מוכן להתאבד בשבילי".

ישועה: "תשמע, הבאת לו את הבחירות. זה לא צחוק".

אלוביץ': "זה לא דרישות לא נורמליות מה שהם מבקשים – זה נורמלי לחלוטין".

20:56 עריכה

העיתונאי חיים לוינסון מעלה כותרות מעניינות מהאוב

עוד 27 עדכונים
כל הזמן // יום שלישי, 12 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

פרשנות פסק דין שמעוני מזכה את ראש העיר אבל מרשיע את ראש הממשלה

פסק הדין העוסק בראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני ובמקורביו, כולל פרק המפרט שישה מבחנים לזיהוי סיקור תקשורתי המהווה טובת הנאה אסורה ושוחד ● בעוד ששמעוני לא עמד כמעט באף אחד מהמבחנים, בנימין נתניהו עומד בכולם

עוד 872 מילים

דרעי וליצמן לגנץ: נהיה ערבים לקיום הסכם הרוטציה

חפץ במכתב לאוחנה: תתנצל ותפצה או שאתבע אותך ● נתניהו תוקף את גנץ: ממשלה בתמיכת הערבים - סטירת לחי ● ליברמן לגנץ ונתניהו: אם יש ביניכם מחלוקת - תטילו מטבע ● ביהמ"ש הרשיע את ראש העיר אשקלון לשעבר בקבלת שוחד, אך זיכה אותו מחמת הספק מהחשד שקיבל שוחד דרך סיקור אוהד - מה שאולי מהווה תקדים לפרשות נתניהו ● גנץ וליברמן ייפגשו מחר בשעה 16:00

עוד 43 עדכונים

איך איפשרנו לרונלדו הימני של עולם התקשורת להכנס לפריים טיים

במאמרה ב"הארץ", טוענת נוה דרומי שאנשי שמאל שונאים את עמית סגל כי הוא ״טוב״.

ברור! הסיבה היחידה ששמאלנים מתנגדים למשהו זה רק כי הוא טוב מדי.

זו הסיבה ששמאלנים מתנגדים לנתניהו – מרוב שהוא טוב. זאת גם הסיבה ששמאלנים מתנגדים לכיבוש, הוא פשוט כל כך נפלא שאנחנו מוכרחים להתנגד לו.

ברור! הסיבה היחידה ששמאלנים מתנגדים למשהו זה רק כי הוא טוב מדי. זו סיבת התנגדות שמאלנים לנתניהו – מרוב שהוא טוב. זאת גם הסיבה ששמאלנים מתנגדים לכיבוש, הוא פשוט כל כך נפלא שאנחנו מוכרחים להתנגד לו

בעיני נוה דרומי אנחנו השמאלנים יושבים בבתי הקפה בתל אביב (באמצע שבוע כמובן כי אין לנו עבודה), שותים אספרסו ושואלים את עצמנו ״איך אפשרנו לעמית סגל, נער הפלא מהשטחים, התותח מהשומרון, האקדח המהיר מעפרה, הרונאלדו הימני של עולם התקשורת להיכנס ללב הפריים טיים בערוץ 12, אנחנו חייבים לעצור את זה״.

אז כמה נקודות לתשומת ליבה של נוה דרומי:

  • במועד א׳ של בחירות 2019 סגל טען שהאיראנים פרצו לטלפון של בני גנץ ביום בו התגלה שנתניהו החזיק במניות בחברת הפלדה שייצרה צוללות לישראל.
  • במועד ב׳ עמית סגל דיווח שהרוסים פרצו לטלפון של גנץ יום אחרי שהתגלה שנתניהו שיקר במצח נחושה בנוגע לסיבה ״החשאית״ שבגינה לא דיווח לשר הביטחון והרמטכ״ל שהוא רוכש צוללות עבור ישראל. האם זה מקרי?

אנחנו השמאלנים יושבים בבתי הקפה בת"א (באמצע השבוע כי אין לנו עבודה), שותים אספרסו ושואלים: "איך אפשרנו לסגל, נער הפלא מהשטחים, האקדח המהיר מעפרה, הרונאלדו הימני של עולם התקשורת, להיכנס ללב הפריים-טיים?"

  • האם עמית סגל הקריא את הטענות של פרקליטי נתניהו בפרשת ניר חפץ (כפי שדיווח הכתב נתי טוקר בדה מרקר) בלי גילוי נאות? ואם כן, האם זה מעיד שהוא עיתונאי ״טוב״?

למה אני, השמאלני, לא תוקף עיתונאים ימנים כמו איילה חסון, עקיבא נוביק, יאיר שרקי, גאולה אבן, אלמוג בוקר, דוריה למפל ועוד רבים וטובים? כי הם עיתונאים, כי הם ישרים, כי הם ממלאים את תפקידם נאמנה.

אין קשר בין כישוריו של עמית סגל למתקפות עליו. לדעתי, סגל לא ממלא את תפקידו כעיתונאי ומשמש כתועמלן שמכתיב את הסדר הציבורי עבור נתניהו. ועל זה, אני לא מוכן לשתוק.

העובדה שעמית סגל מבקר פעם בירח מלא את הימין, לא סותרת את היותו בעיני תועמלן. גם העובדה שהוא מותקף על ידי גורמים הזווים בימין הכהניסטי לא מעידה על יושרו. היא מעידה על כך שהוא מעדיף את הכהניסטים שלו מעל אחוז החסימה, כמו בצלאל סמוטריץ׳ לדוגמה.

העובדה שעמית סגל מבקר פעם בירח מלא את הימין,לא סותרת את היותו בעיני תועמלן. גם העובדה שהוא מותקף על ידי גורמים הזווים בימין הכהניסטי לא מעידה על יושרו

לפיכך, אני מציע לנוה דרומי להתייחס לגופה של הביקורת נגד סגל ולא לגופם של שמאלנים. במאמרה ניכר כי אין לה רצון או יכולת לסתור את הטענות העולות מבחינה לעומק את דיווחיו של סגל.

שמאלני ציוני גאה, תל אביבי, לומד משפטים ומלמד עברית. הוביל מחאות למען קהילת להט״ב, שיויון לנשים והדמוקרטיה הישראלית. גר עם הכלבה שלו, ירדנה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 424 מילים ו-1 תגובות

אוקראינה חידת זלנסקי

עבור יהודי אוקראינה, נשיא יהודי הוא מקור לגאווה, וגם לפחד ● חצי שנה אחרי הניצחון המפתיע בבחירות, וולדימיר זלנסקי נהנה מאחוזי תמיכה מרשימים וגם מכיסי התנגדות משמעותיים ● בקהילה היהודית חוששים כי כל כישלון שלו יתורגם לפגיעה ביהודים ● ודווקא מהסקנדל עם טראמפ אף אחד לא מתרגש שם

עוד 896 מילים

ירושלים מציגה: הרכבל הפוליטי הראשון

אישור פרויקט הרכבל לכותל, בתקציב של 220 מיליון שקל, נובע בעיקר ממוטיבציות פוליטיות ● בירושלים של מעלה ירחפו תיירים לכותל, ובירושלים של מטה ימשיכו התושבים להזדחל בתחבורה של עולם שלישי

עוד 619 מילים

למקרה שפיספסת

תומכי נתניהו חשים שהוא נרדף. מדובר בטעות חמורה

אין מחלוקת שהפגנות התמיכה השבועיות בנתניהו, שממוקמות מול כיכר גורן בשבועות האחרונים, טומנות בחובן מאות גברים ונשים, החשים בכנות שראש הממשלה נרדף בידי משטרת ישראל ופרקליטות המדינה.

מאות גברים ונשים בהפגנות התמיכה בנתניהו חשים כי רה"מ נרדף בידי המשטרה ופרקליטות המדינה. מדובר בטעות חמורה, פועל יוצא של ספין שקרי. בפועל, המשטרה והפרקליטות נהגו בו בזהירות מופלגת

מדובר כמובן בטעות חמורה ואף בשכנוע שהוא פועל יוצא של ספין שקרי, שיטתי ומסוכן במיוחד שבוקע מבלפור וקיסריה:

בפועל, הן המשטרה והן הפרקליטות נהגו בנתניהו בזהירות מופלגת. טענות ספציפיות וחשובות מטעם סנגורי נתניהו נגד היבטים שונים בהתנהלות חוקרי המשטרה – לרבות אופן הפעלת הלחץ על ניר חפץ כדי לגייסו להיות עד מדינה – הן טענות שיש לבחון ברצינות. כל טענה בדבר פגיעה בזכויות חשודים, נחקרים ועדים חייבת להיבחן ברצינות. נתניהו אינו שונה מבחינה זו משום אזרח אחר.

לאורך שנים התחוללו פגיעות חמורות ומקיפות בזכויות מפגינים (לרבות אלימות משטרה ומעצרי שווא), בזכויות חשודים מקבוצות מוחלשות ובזכויות נחקרים במכלול פרשות, אך דבר לא נשמע מפי נתניהו וחבר חנפניו שמנהלים את המדינה בעשור האחרון.

לאורך שנים התחוללו פגיעות חמורות ומקיפות בזכויות מפגינים (לרבות אלימות משטרה ומעצרי שווא), בזכויות חשודים מקבוצות מוחלשות ובזכויות נחקרים במכלול פרשות, אך דבר לא נשמע מפי נתניהו וחנפניו

ואף מילה על השלילה השיטתית של זכויות האדם והאזרח של הפלסטינים בגדה ובירושלים המזרחית – שלילה איומה ואנטי דמוקרטית שנגזרת מהמשטר הצבאי והאנטי-דמוקרטי לו כפופים הפלסטינים. משטר צבאי נוקשה שאותו מבקש נתניהו להנציח. זאת בעוד כל בדל חשש לפגיעה במקורבי נתניהו, מניח תשתית מידית לקול זעקה רמה בדבר רדיפה פוליטית דמיונית מצד נתניהו וחבר חנפניו.

אז נדגיש. על אף שיש לחקור לעומק כל טענה בדבר סחיטה פוטנציאלית שאולי הניבה לחץ לא לגיטימי על מי שהחליט להיות עד מדינה וכן יש לחקור כל חשש להפרת זכויות עדים וחשודים בפרשות נתניהו המסועפות והמגוונות – ברור שמכלול החקירות בפרשות נתניהו טמן בחובו הנחות סלב מופלגות.

דוגמאות לכך? בבקשה:

1

הימנעות מחקירה מקבילה באותו זמן של בני הזוג המלכותי בפרשה 1000. הדבר הנו כה בסיסי וכה מתבקש, עד שברור שהימנעות מדהימה זו מחקירה מקבילה באותו פרק זמן, יכולה הייתה להניב תיאום עדויות מושלם בין השניים.

הימנעות מחקירה מקבילה של בני הזוג בפרשה 1000. דבר כה בסיסי וכה מתבקש, עד שברור שהימנעות מדהימה זו יכולה היתה להניב תיאום עדויות מושלם בין השניים

2

ניקוי מראש של הקיסר מפי היועמ"ש בפרשה 3000 וזאת בכלל בטרם פתיחת חקירת פרשת קניית הצוללות והספינות.

3

הימנעות מקוממת מחקירת קניית המניות של נתניהו במפעל ייצור פלדה (בבעלות בן דודו) שנמכר מאוחר יותר לחברה שמספקת חומרים לתאגיד טיסנקרופ הגרמני.

קדמה למכירה זו מכירה של מניות נתניהו לבן דודו בעל המפעל. מכירת מניות זו הניבה רווח לא הגיוני בסך 16 מיליון שקלים, ששולשלו לכיסו של נתניהו בעודו מכהן כרה"מ, בפרק זמן שבו שווי המניות דווקא צלל (תוך שנתניהו מרוויח סכום עתק ממכירת המניות שהיו אז בשפל אדיר).

וכל זאת כשקיים חשד שנתניהו אינו מדווח דבר על הרווח העצום כפי שהיה עליו לעשות על פי חוק.

ניקוי מראש של רה"מ מפי היועמ"ש בפרשה 3000, והימנעות מחקירת קניית המניות של נתניהו במפעל ייצור פלדה (בבעלות בן דודו) שנמכר בהמשך לחברה המספקת חומרים לטיסנקרופ

טענת רדיפתו הפוליטית של נתניהו אפוא היא טענה משוללת כל יסוד, נטולת כל תשתית וחסרת כל ביסוס עובדתי. בכלל, המחשבה שמשטרת ישראל ופרקליטות המדינה וראש התביעה הכללית, ד"ר מנדלבליט, יעזו להניח לפתחו של בית המשפט המחוזי בירושלים ולעיני האומה כולה, כתב אישום שמושתת על תפירת תיק דמיונית – היא מחשבה בדיונית ומופרכת באופן שקשה לתאר. ואף מילה על כך שראש הממשלה שקדם לנתניהו נשלח לכלא אף שהניח לפני כן על השולחן נכונות לסגת לקווי 67 לרבות חלוקת ירושלים.

אך טענה מופרכת זו בדבר רדיפה פוליטית, כובשת לבבות של רבים מתומכי נתניהו. הספין הכוזב והמסוכן מתנחל במוחותיהם של רבים מקרב תומכי הימין. השבר שימיט הדבר על אמון הציבור ברשויות אכיפת החוק, מן הסתם, עומד להיות עצום. החשש מפני ריסוק שלטון החוק הופך מוחשי. אך מה אכפת לנתניהו? העיקר להימלט מאימת הדין ולכל הפחות לערער את הלגיטימציה הציבורית של כתב האישום החמור נגדו הממשמש ובא.

אין מקום לפקפק בכנות אמונתם העמוקה של תומכי נתניהו. בניגוד לאלילם הציני וחסר הגבולות, הם מאמינים כי הוא באמת נרדף. ההפגנה השבועית שלהם אפוא היא הפגנה לגיטימית. מדובר במימוש מובהק של חופש ההפגנה כפועל יוצא של חירות הביטוי. ואף מדובר בליבת חופש הביטוי: חופש הביטוי הפוליטי.

אלא שבמוצ"ש האחרונה נפל דבר מטריד: עשרות ממפגיני הימין פקדו את בית הקפה רולדין שממוקם בכיכר גורן. שם, כך נטען ואף תועד, ישבו מספר מפגינות נגד השחיתות שספגו איומים קשים מפי עשרות תומכי נתניהו

אלא שבמוצאי השבת האחרונה נפל דבר מטריד: בתום שתי ההפגנות המנוגדות – ההפגנה מספר 154 של מאות המפגינים, שקוראים ליועץ המשפטי לממשלה להיאבק ללא חת בשחיתות מול ההפגנה של מאות המפגינים שגורסים שמנדלבליט רודף את נתניהו – פקדו עשרות ממפגיני הימין את בית הקפה רולדין שממוקם בכיכר גורן. שם, כך נטען ואף תועד, ישבו מספר מפגינות נגד השחיתות שספגו איומים קשים מפי עשרות תומכי נתניהו.

אם נכונים הדברים (והתיעוד המצולם מוכיח שאכן מדובר בדברים שהתרחשו) מדובר בביטוי נוסף וחמור לתוצאות השיסוי וההסתה שבוקעות מבלפור ללא הפסקה. וגם במתחם מרכזי באשקלון, כך מתברר היום, ספג גבי אשכנזי קללות קשות מפי עוברים ושבים (שמאלני מנייאק. הולך עם ערבים. בן זונה. ועוד). ההסתה מבלפור אפוא נושאת פרי.

במובן המשפטי אין ספק שחזקת החפות עדיין עומדת לצדו של נתניהו. אבל במובן המוסרי התפוגגה חזקה זו כבר מזמן. במובן המוסרי אשם נתניהו בהלהטה שיטתית וקבועה של האווירה נגד יריביו הפוליטיים. כמו לפני 24 שנים: ברור שהוא לא רצה ברצח רבין. ברור שלא הסית לרצח. אך הוא יצר אווירת שיסוי והסתה אישית נגד רבין ופרס (כולל המשפט הנורא: "רבין ופרס קשרו קשר עם האויב מאחורי גבו של העם").

כמו לפני 24 שנים: ברור שהוא לא רצה ברצח רבין. ברור שלא הסית לרצח. אך הוא יצר אווירת שיסוי והסתה אישית נגד רבין ופרס (כולל המשפט הנורא: "רבין ופרס קשרו קשר עם האויב מאחורי גבו של העם")

זה היה מקומם. זה נותר מקומם. וזה מסוכן. זה מסוכן מפני שהרצח הנורא של רבין עלול לחזור על עצמו. פוליטיקאי מהמרכז או מהשמאל, עיתונאי ביקורתי או אזרח שמפגין נגד השחיתות, עלולים חלילה לשלם בחייהם. כמו ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל. עוד סיבה (אחת מני רבות) להיפרד במהרה משלטונו של בנימין נתניהו.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
הכתבה מערבת נושאים שאין קשר ביניהם. היחס לפלסתינאים לא קשור לנושא. הפגנה 154 וקודמותיה לא עודדו את מנדלבליט למלא את תפקידו ביחס לנתניהו אלא הטרידו אותו, את בני משפחתו ואת שכניו. התבטאוי... המשך קריאה

הכתבה מערבת נושאים שאין קשר ביניהם. היחס לפלסתינאים לא קשור לנושא.
הפגנה 154 וקודמותיה לא עודדו את מנדלבליט למלא את תפקידו ביחס לנתניהו אלא הטרידו אותו, את בני משפחתו ואת שכניו. התבטאויות המפגינים כלפיהם וכלפי מתפללי בית הכנסת והמשטרה מתנשאות ומקוממות. טוב שמצביאי ימין הגיעו לאזן את המשוואה אבל גם הם הקצינו יתר על המידה. מומלץ לשני הצדדים למתן את ההתבטאויות

עוד 963 מילים ו-2 תגובות
גיא זהר גיא זהר
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תחקיר זמן ישראל מותו של ים המוות קרוב מתמיד

לדעיכת הסכם השלום עם ירדן יש כבר קרבן ודאי אחד: ים המלח ● פרויקט תעלת הימים המגלומני - להזרמת מים לים בשיתוף פעולה בינלאומי - מעלה אבק במגירה ● בינתיים נמשכת כריית המינרליים בידי כ"יל, למרות המחאה הירוקה ● והמומחים מעריכים שבקרוב יהיה כאן כל כך יבש וחם, שהתכניות ל"הרטבת" ושיקום ים המלח ייזנחו לטובת הגדלת כמות מי השתייה

עוד 3,244 מילים

תורת המשחקים הפוליטיים

חודש בדיוק לפני יציאה אפשרית לבחירות נוספות, קשה להעריך כיצד יסתיים הפלונטר חסר התקדים בפוליטיקה הישראלית ● שלושת השחקנים הראשיים שיכולים לפרוץ את המבוי הסתום - נתניהו, גנץ וליברמן - מחזיקים באינטרסים שונים, לרוב מנוגדים ● בניסיון לעשות סדר, ערכנו לכל אחד מהם מאזן רווח והפסד בכל אחד מהתרחישים

עוד 1,531 מילים

האולטימטום של ליברמן לא חוקי - ואף אחד לא שם לב

ליברמן דורש שכחול-לבן תקבל את מתווה הנשיא, לפיו נתניהו יכהן ראשון ברוטציה על ראשות הממשלה ● אלא שעל פי חוק יסוד הממשלה, כל עוד גנץ מחזיק במנדט, זה פשוט לא אפשרי

יו״ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שלח אמש אולטימטום לבנימין נתניהו ולבני גנץ, ובו דרישה כי יו״ר הליכוד יוותר על הליכה עם בלוק ה-55 של מפלגות הימין-חרדים, ואילו יו״ר כחול-לבן יקבל את מתווה נשיא המדינה, לפיו נתניהו יכהן ראשון כראש ממשלה במסגרת הסכם רוטציה – אך יסכים לצאת לנבצרות אם וכאשר יוגש נגדו כתב אישום.

"אני מצפה ומבקש משניהם לקבל החלטות נכונות״, אמר ליברמן בראיון לדנה ויס בחדשות 12. ״כל אחד שלא יידע לקבל את ההחלטה הנכונה – אנחנו נתמוך בצד השני".

אלא שהתוכנית של ליברמן – לפיה כל צד יעשה ויתור עקרוני אחד לטובת הקמת ממשלת אחדות – איננה כה פשוטה כפי שהוא מצייר אותה, ובעיקר: היא עומדת בפני מכשול משפטי שעלול לשנות את פני הדברים.

לפי חוק יסוד: הממשלה, סעיף 13 ג׳, ״חבר הכנסת שהרכיב ממשלה יעמוד בראשה״. אי לכך, מאחר שגנץ מחזיק כעת את המנדט להרכבת הממשלה, הוא חייב להיות ראש הממשלה של כל ממשלה שתקום כשהמנדט בידו – כך לפי מספר מומחים משפטיים עמם שוחחנו.

״היה מקרה ב-1961 שבו לוי אשכול הקים ממשלה ובן-גוריון עמד בראשה. אבל החוק שונה מאז וכיום זה פשוט לא אפשרי״, מסביר ד״ר אסף שפירא, מומחה למשפט חוקתי וחוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. ״כתוב במפורש – מי שמקים את הממשלה חייב לעמוד בראשה. ואם גנץ מקים את הממשלה, הוא זה שצריך לעמוד בראשה״.

בית הנשיא אישר בתגובה כי לפי החוק הנוכחי, מי שקיבל את המנדט להרכבת הממשלה הוא זה שצריך להיות ראש הממשלה.

״אף אחד לא שם לב למגבלה הזו״, אומר שפירא.

״היה מקרה ב-1961 שבו לוי אשכול הקים ממשלה ובן-גוריון עמד בראשה. אבל החוק שונה מאז וכיום זה פשוט לא אפשרי. כתוב במפורש – מי שמקים את הממשלה חייב לעמוד בראשה. ואם גנץ מקים את הממשלה, הוא זה שצריך לעמוד בראשה״

ואכן, דוברי הליכוד וכחול-לבן אמרו לזמן ישראל בתחילה כי אין שום בעיה שגנץ יקים קואליציה אך נתניהו יהיה ראש הממשלה הראשון. רק אחרי שהוצג בפניהם לשון חוק היסוד וחוות הדעת המשפטית, הסכימו דוברי שתי המפלגות כי תחת החוק הקיים, גנץ יהיה אוטומטית ראש הממשלה הראשון אם תוקם ממשלה כזו.

אי לכך, בכדי שגנץ יסכים לאולטימטום של ליברמן לאפשר לנתניהו להיות ראש ממשלה ראשון, על יו״ר כחול-לבן להחזיר את המנדט לנשיא ולנצל את תקופת ה-21 יום שבה כל חבר כנסת המקבל תמיכה של 61 ח״כים יכול להרכיב ממשלה – ובמצב כזה, חברי כחול-לבן יצטרכו לחתום על הסכמתם לתמוך בנתניהו לראשות הממשלה.

״האפשרות הזו רלוונטית רק לתקופת ה-21 יום״, מאשר שפירא. ״אבל מתווה הנשיא כבר כלל המלצה לשנות את החוק (בנושא סמכויות ממלא מקום ראש הממשלה, ר״ו) – אזל אולי הם יכולים באותה הזדמנות לשנות גם את הסעיף הזה״.

עוד 405 מילים

המזל״ט שאריאל העביר לרוסים עדיין מושבת

שלוש שנים אחרי ששר החקלאות היוצא נתן מזל"ט מתקדם לראש ממשלת רוסיה, באופן ספונטני ובניגוד לנהלים, הרחפן עדיין מושבת ● משרד החקלאות עמד בהבטחתו ורכש מזל"ט חדש למכון וולקני ● אבל העובדים מסרבים להעביר לרוסיה את מערכת ההפעלה שלו

עוד 528 מילים ו-2 תגובות

בדיקת זמן ישראל סודות ושקרים על רצח נשים

בעקבות המחאה הציבורית על רצח נשים, הופצו בתקשורת נתונים המצביעים על שיעור הרציחות הנמוך בתוך המשפחה בישראל ● אבל עם הנתון האמיתי אף אחד לא רוצה להתמודד: בישראל חיות כ-200 אלף נשים מוכות, שאינן זוכות למענה הולם מצד הרשויות ● התכנית הממשלתית נגד אלימות לא מיושמת בגלל השיתוק הפוליטי ● חלק גדול מהתלונות למשטרה אינן מטופלות ● והסטיגמות לפיהן אלימות במשפחה מאפיינת רק את החברה הערבית פשוט אינן נכונות

עוד 1,489 מילים

הוא נלחם בשמאלנים ("אני נותן להם להתקיים, לא שם אותם במחנות הסגר"), נאבק במערכת המשפט הצבאית ("השופטים שם לא מקצועיים"), מארגן הפגנות נגד היועמ״ש ("אנחנו צריכים להעביר למנדלבליט את המסר") ולגמרי מעריץ את נתניהו ("אני אוהב את דרך החיים שלו") ● אבל רן כרמי בוזגלו, אחד האקטיביסטים הבולטים כיום במחנה הימין, מתעקש: "אני לא פרובוקטור"

עוד 3,020 מילים ו-1 תגובות

כחול-לבן מגבירים קצב במגעים להקמת ממשלת מיעוט

סקר: רוב מוחלט יאשימו את נתניהו אם יתקיימו בחירות ● חילופי האשמות כבדים בישיבה לזכר רבין בכנסת ● גנץ: ישראל משותקת לא בגלל פלונטר פוליטי אלא בגלל תהליך משפטי ● נתניהו: אני חשוף להסתה ● יונתן בן-ארצי: הפוליטיקאים שכחו מה זה להיות בני אדם ● שרי הליכוד: בן ארצי ביזה את זכר סבו ● ריבלין: אל תאמינו לפוסט-אמת ● בנט מונה לשר הביטחון, גלנט התנגד ● אורי אריאל התפטר מהממשלה ● חברי המשותפת חלוקים על תמיכה בממשלה עם ליברמן

עוד 54 עדכונים

מאחורי הקלעים של מינוי נפתלי בנט לשר הביטחון

העסקה שנרקמה בין נתניהו לבנט נגעה אך ורק למאוויהם האישיים של שני אנשים ועל חשבונם של אחרים ● נפתלי בנט זכה להגשים את חלום חייו, ואילו בנימין נתניהו הצליח למנוע את חלום הבלהות שלו עצמו ● ואז בא ליברמן וגנב, שוב, את תשומת הלב הלאומית ● כך נרקמה הסערה הפוליטית של הסופ"שׁ

עוד 749 מילים

לפני 100 שנה, "האיינשטיין של הסקס" התחיל את תנועת זכויות ההומוסקסואלים בגרמניה ● למרות שלא הפך למפורסם כמו פרויד, הסקסולוג מגנוס הירשפלד נאבק לבטל את האיסור בחוק על הומוסקסואליות ולשפר את שירותי הבריאות ללהט"בים ● "הירשפלד הבין שהמדע הוא פוליטי"

עוד 941 מילים

ליברמן לגנץ ונתניהו: מי שלא יתפשר, נתמוך בצד השני

כמו כן אמר יו"ר ישראל ביתנו כי לא יתמוך בבחירות ישירות ● שקד לאחר המינוי של בנט: "כל מפלגה נשארת עצמאית, שואפים להקים ממשלת ימין עם ליברמן" ● נתניהו ביקש מדרעי להתגמש בנושאי דת ומדינה למקרה שליברמן יתחרט ● יעלון: נתניהו מוכר את התפקיד הרגיש למתרפס התורן

עוד 23 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה