"יש לך שעתיים להחליט. צא לדרך"

מאחורי הקלעים של מינוי נפתלי בנט לשר הביטחון

העסקה שנרקמה בין נתניהו לבנט נגעה אך ורק למאוויהם האישיים של שני אנשים ועל חשבונם של אחרים ● נפתלי בנט זכה להגשים את חלום חייו, ואילו בנימין נתניהו הצליח למנוע את חלום הבלהות שלו עצמו ● ואז בא ליברמן וגנב, שוב, את תשומת הלב הלאומית ● כך נרקמה הסערה הפוליטית של הסופ"שׁ

בנימין נתניהו ונפתלי בנט בכנסת, ב-13 בנובמבר 2017 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
בנימין נתניהו ונפתלי בנט בכנסת, ב-13 בנובמבר 2017

"יש לך שעתיים להחליט. צא לדרך", כך אמר בנימין נתניהו לנפתלי בנט בסיום פגישתם בלשכת ראש הממשלה ביום שישי בבוקר.

נתניהו נראה די לחוץ בפגישה הזו. המודיעין הפוליטי שלו עבד בשבוע האחרון שעות נוספות. האוזניים לא היו כרויות למו"מ העקר שמתנהל בין יורם טורבוביץ׳ והשרים יריב לוין וזאב אלקין בכפר המכבייה, אלא למגעים המתקדמים בין בני גנץ ונפתלי בנט.

"אני יודע הכול", אמר נתניהו לבנט. שר החינוך לשעבר לא היה צריך לחזור בפני ראש הממשלה על ההצעות המפתות שקיבל מיו״ר כחול-לבן ואנשיו – תיקים בכירים בממשלת פלוס מה שהוא מכנה "בנפיט אידאולוגי", כמו סיפוח בקעת הירדן.

שר החינוך לשעבר לא היה צריך לחזור בפני ראש הממשלה על ההצעות המפתות שקיבל מיו״ר כחול-לבן ואנשיו – תיקים בכירים בממשלת פלוס מה שהוא מכנה "בנפיט אידאולוגי", כמו סיפוח בקעת הירדן

נתניהו ידע גם שאם בנט ושותפתו איילת שקד מצטרפים לגנץ, הם נותנים לאביגדור ליברמן לגיטימציה ללכת בדרכם. בנט ושקד אמנם סירבו להצעות המפתות של כחול-לבן, אבל ראש הממשלה מעולם לא האמין להם. עכשיו הוא החליט לנהל עם בנט משא ומתן.

"קח שניים מבין שלושה תיקים: רווחה, חקלאות או תפוצות, או תיק אחד – ביטחון. תחזור אליי עם תשובה תוך שעתיים", אמר לבנט.

בנט יצא מהלשכה אחוז התרגשות. מעולם הוא לא היה כל כך קרוב לתיק שהיה ונשאר משאת חייו. בכל פעם שהתקרב לביטחון, נתניהו דחה אותו ברגל גסה. גם כאשר בנט ושקד איימו להתפטר מהממשלה וללכת לבחירות בנובמבר 2018, נתניהו לא התרגש והשניים התקפלו. במשך שנים התעמת בנט עם שרי ביטחון ועם הרמטכ"לים וספג קיתונות של בוז. עכשיו הוא עמד להגשים את החלום, אפילו לחודש-חודשיים.

נפתלי בנט ואיילת שקד בדרך לפגישה עם בנימין נתניהו ביום שאחרי הבחירות, ב-18 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
נפתלי בנט ואיילת שקד בדרך לפגישה עם בנימין נתניהו ביום שאחרי הבחירות, ב-18 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

בנט הרים טלפון לשקד, שנמצאת בחופשה קצרה בלונדון. שקד רצתה את תיק הרווחה. הוא חזר אל נתניהו, אבל זה סירב. בשלב מסוים עלה הרעיון לתת לשניים את תיקי החוץ והרווחה, ולהזיז את שר החוץ ישראל כ"ץ למשרד הביטחון. בנט לא התלהב. הוא רצה רק תיק אחד.

"קח אתה את הביטחון, תמיד רצית", אמרה שקד לבנט. "בפעם שעבר אני לקחתי ראשונה את המשפטים ואת הקבינט. עכשיו תורך". זה מה שבנט רצה לשמוע. הוא חזר לנתניהו עם תשובה חיובית והמינוי השנוי במחלוקת שלו לשר הביטחון יאושר היום בישיבת הממשלה.

"קח אתה את הביטחון, תמיד רצית", אמרה שקד לבנט. "בפעם שעבר אני לקחתי ראשונה את המשפטים ואת הקבינט. עכשיו תורך". זה מה שבנט רצה לשמוע

מקורבי בנט הסבירו אמש כי משרד הביטחון קל לתפעול יותר מאשר משרדים אחרים, בגלל שיש שם כללי משחק קבועים ו"פחות חקיקה ומשפטיזציה". וכך, בנט, שהיה באפריל האחרון אזרח שלא עבר את אחוז החסימה, יישב מחר על כיסאם של דוד בן גוריון, משה דיין, אהוד ברק ומשה ארנס.

לנתניהו יש סיבות משלו להיות מרוצה. הוא סגר הרמטית את בלוק ה-55 והרחיב את סיעת הליכוד ל-35 מנדטים, ועכשיו הוא ראש הסיעה הגדולה ביותר בכנסת. נתניהו ניסה אמש להרגיע את עמיתיו הכועסים בליכוד, שלא רוצים לשריין את שקד ובנט ברשימה לכנסת הבאה והודיע כי הם לא מצטרפים לליכוד בשלב זה, וכי ההסכם עמם תקף רק לכנסת הנוכחית והמקרטעת.

הדברים לא ניחמו, כמובן, את המועמדים בליכוד למשרת שר הביטחון. יואב גלנט עשה את כל הדרך לפוליטיקה ולליכוד רק כדי לקבל את התפקיד. "זו מתנת יום ההולדת שלי", אמר באכזבה למקורביו במהלך סוף השבוע. "תיק הביטחון לבנט".

ואז הגיע ליברמן

בנט החזיק היטב את הכותרות, עד שליברמן הגיע אמש לאולפן ערוץ 12 והודיע כי ייפגש בימים הקרובים עם נתניהו וגנץ – ומי שלא יוותר, לא יזכה בתמיכתו.

סדר היום השתנה בבת אחת, אבל אסור להיות מופתעים. ליברמן תקע את עצמו, וגם היום אין לו הרבה ברירות. בשבועות הארוכים שבהן הוא מחזיק את המטוטלת, הבין ליברמן שלושה-ארבעה דברים, גם באמצעות סקרים.

ליברמן תקע את עצמו, וגם היום אין לו הרבה ברירות. בשבועות הארוכים שבהן הוא מחזיק את המטוטלת, הבין ליברמן שלושה-ארבעה דברים, גם באמצעות סקרים.

ראשית, רוב הציבור לא רוצה בחירות; שנית, אם יהיו בחירות, החילונים לא יצביעו עבורו שוב, גם בגלל שהוא אשם בבחירות סיבוב שלישי; שלישית, הציבור רוצה ממשלת אחדות ואם זה לא יקרה, הציבור מעדיף ממשלה כלשהי על פני בחירות נוספות. עם התובנות הללו הגיע אתמול ליברמן לאולפן של דנה ויס בחדשות 12, והודיע על קיום המכרז בין נתניהו וגנץ.

האמת היא שליברמן מנופף באקדח נטול כדורים. האופציה של ממשלת מיעוט בראשות גנץ ובתמיכת הרשימה המשותפת לא באמת קיימת מבחינת יו"ר ישראל ביתנו. ההערכה שאני חוזר עליה בזמן ישראל מאז תחילת המשבר הפוליטי היא שליברמן יחזור בסוף לביתו הטבעי בבלוק הימין. זו הסיבה שנתניהו מבקש כעת מהסיעות החרדיות לוותר קצת בנושאי חוק הגיוס, הגיור והמרכולים.

ליברמן ניהל בשבוע האחרון שיחות עם אנשים רבים בימין. איילת שקד הייתה אחד מהם. אולי כבר הכין את הטקסט ליום שבו הוא יחזור לכור מחצבתו.

"עשיתי את המקסימום למען הציבור ומנעתי בחירות חדשות", הוא יאמר, "השגתי ויתורים רבי משמעות מראשי הסיעות החרדיות, ואמשיך לפעול מבפנים למען ממשלת ליברלית. אני שמח גם שהאנשים שאותם הגדרתי משיחיים והזויים לא יכהנו בתפקידים הכי בכירים בממשלה החדשה".

עוד 749 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 11 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"הקשישים מרוסיה יאיימו על שלום הילדים בשכונה"

מעקב זמן ישראל העולים הקשישים, שמתגוררים במלון דיפלומט בירושלים, הופתעו לשמוע בתקשורת כי שגרירות ארה"ב לא תועתק לשם ● אף אחד לא יצר איתם קשר, אבל כעת הם חולמים שיתאפשר להם להישאר במקום ● ניסיונות להקים בית עבורם בשכונת פסגת זאב נתקלו בהתנגדות של התושבים שם, שלא מוכנים לקבל את הקשישים כשכנים שלהם ● קסניה סבטלובה ממשיכה ללוות את העולים מבריה"מ שהמדינה לא סופרת

סוף לעמימות? בשנים האחרונות נרמז לא פעם כי מלון "דיפלומט" הממוקם בשכונת תלפיות בירושלים, ומשמש כבר שנים רבות כהוסטל לעולים קשישים ממדינות ברית המועצות לשעבר, יהפוך לחלק ממתחם שגרירות ארה"ב בעיר.

הבניין נרכש על ידי ממשלת ארה"ב בשנת 2014, ועל פי ההסכם שנחתם עם בעלי המלון, הוא אמור להיות מפונה בעוד כחצי שני, עד יוני 2020. כיום מתגוררים שם כ-350 עולים קשישים, שעבור רבים מהם זהו הבית היחיד שהם מכירים.

אולם השבוע דווח בחדשות 12 כי משכן הקבע של שגרירות ארצות הברית בעיר יוקם ככל הנראה באזור אחר – בסמוך לטיילת ארמון הנציב.

לקשישים לא נאמרה על כך מילה. "כששמענו על כך שהשגרירות תוקם במקום אחר, ולא במקום המלון כפי שחשבנו, הופתענו מאוד", אומרת לזמן ישראל מאיה דובובה (88), דיירת במלון ומנהלת ארגון ותיקי מלחמת העולם השנייה.

"חשבנו שמנסים לפנות אותנו מהמלון, כדי לפנות את השטח לטובת השגרירות. השאלה היא אם עכשיו נוכל להישאר בבית שלנו, ולשמור על הקהילה שנוצרה כאן? הלוואי. חבל שאף אחד לא מדבר אתנו ולא מעדכן אותנו במה שמתרחש".

בארבע השנים האחרונות הגיעה מאיה לכמה מהדיונים שהתקיימו בוועדת הקליטה של הכנסת על מלון "דיפלומט", וזאת למרות גילה המתקדם. אבל בכל פעם היא חזרה מהדיונים בוועדה בידיים ריקות.

מלון דיפלומט בירושלים, ארכיון, 2012 (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
מלון דיפלומט בירושלים, ארכיון, 2012 (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

שרת הקליטה, סופה לנדוור, ומנכ"ל משרד הקליטה, אלכס קושניר (כיום ח"כ בישראל ביתנו), הבטיחו כי העניין יבוא על פתרונו, אך לא פירטו מהו הפתרון.

בחודש ספטמבר דווח על כך שכ-100 מדיירי דיפלומט קיבלו הצעה לעבור למלון "חן" הנמצא בשכונת בית וגן בירושלים.

כ-50 דיירים נענו להצעה ועברו למלון "חן", אחרים טענו כי מדובר בהרעת תנאים, ודחו את הרעיון על הסף. מאז, איש לא בא במגע עם הדיירים.

"שמענו שזה מה שהם מתכוונים לבנות כאן. יכול להיות שהבנייה לא תצא לפועל מיד, ושייתנו לנו עוד כמה חודשים להישאר כאן בדיפלומט. אבל בסופו של דבר יפנו את כולנו"

ואולם מפרסום שהופיע ב-12 בנובמבר ב-mynet גילו הדיירים כי רשות מקרקעי ישראל החליטה להקים עבורם מבנה חדש, בצמוד לגדר ההפרדה עם מחנה הפליטים שועפט, אך תושבי פסגת זאב הסמוכה נאבקים בכך.

תושבי פסגת זאב טענו כי העברת מאות בני אדם לשכונה תכביד על התחבורה הציבורית באזור, והביעו חשש כי הדיירים הקשישים "יאיימו על הילדים הקטנים בשכונה". עם זאת, התושבים לא פירטו באיזה אופן עלולים ניצולי שואה וכן ותיקי מלחמת העולם השנייה, מבוגרים ועצמאיים, עלולים לאיים על ילדי השכונה.

מלון דיפלומט בירושלים, ארכיון, 2012 (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
מלון דיפלומט בירושלים, ארכיון, 2012 (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

מיכאל פרידמן, תושב דיפלומט, אמר לזמן ישראל כי יש כוונה להקים בית מגורים או מלון עבור אנשי השגרירות. "שמענו שזה מה שהם מתכוונים לבנות כאן.

"יכול להיות שהבנייה לא תצא לפועל מיד, ושייתנו לנו עוד כמה חודשים להישאר כאן בדיפלומט. אבל בסופו של דבר יפנו את כולנו. הלוואי שמישהו היה מעדכן אותנו במה שמתרחש. זה בהחלט היה מוריד את מפלס החרדה".

תגובת עיריית ירושלים טרם התקבלה.

עוד 416 מילים

האשמות מאחורי הקלעים של הטורניר היוקרתי בירושלים

מארגני טורניר השח היוקרתי שנפתח היום בירושלים מאשימים את ישראל בכך שהיא מסרבת להפוך את האירוע למסורת ● בממשלה אומרים בתגובה: "לא יכולים לתקצב תחרויות עתידיות - בגלל ממשלת המעבר" ● אבל ברקע עומדים גם איומים בחרם על המשתתפים, ביקורת על המלון המארח ויחסים עכורים עם ערב הסעודית

ישראל מארחת – לראשונה אי פעם – טורניר עילית של ענף השחמט. הטורניר מהווה חלק מסבב אליפות העולם, וכולל 16 משחקני השחמט הטובים בעולם.

אחד המתמודדים בטורניר הוא בוריס גלפנד הישראלי, שחקן ותיק ברמה עולמית, שכמעט הוכתר ב-2012 לאלוף עולם. 

הגראנד פרי של ירושלים ייפתח היום (רביעי) במלון נוטרדאם סנטר ירושלים,  המשקיף על העיר העתיקה, ויימשך עד ה-23 בדצמבר. אבל על החגיגה הספורטיבית מעיבה מתיחות מסוימת בין מארגני הטורניר לבין ממשלת ישראל.

בוריס גלפנד (צילום: AP/Misha Japaridze)
בוריס גלפנד (צילום: AP/Misha Japaridze)

1. הכסף שלא הגיע

הסיבה העיקרית למתיחות היא כלכלית, וזאת על רקע ניסיונם הכושל של המארגנים להפוך את האירוע בארץ למסורת – מסורת שעולה הרבה כסף.

חברת World Chess מלונדון, השותפה המסחרית של פדרציית השחמט העולמית (פיד"ה), מתחה השבוע ביקורת על סירובה של ממשלת ישראל להציע מימון שיסייע בהבאת האירוע הבינלאומי לישראל מדי שנתיים.

"קיווינו שאם תהיה תמיכה מהממשלה או מהעירייה, נקיים את הגראנד פרי בישראל לטווח הרחוק", אמר לזמן ישראל מנכ"ל World Chess, איליה מרנזון. "עם זאת, למרבה הצער לא התקבלה אף תמיכה כזו עד כה. זה מאוד מפתיע".

מרנזון אמר לנו עוד כי התקיימו מגעים ממושכים בין איגוד השחמט הישראלי לבין המשרד הממשלתי לענייני ירושלים ומורשת, שבראשו עומד השר זאב אלקין (ליכוד). ואולם בסיכומו של דבר המשרד נתן תשובה שלילית בסוגיית המימון.

ממשרד ירושלים ומורשת נמסר בתגובה כי הבקשה למימון נידונה ונדחתה, משום שישראל נשלטת כעת על ידי ממשלת מעבר, על רקע המשבר הפוליטי חסר התקדים.

"גורמי המקצוע התכנסו כדי לקדם את הבקשה, אך מכיוון שמדובר בתקופה שבה מכהנת ממשלת מעבר, כלומר, רגישה מבחינה משפטית ותקציבית, הוחלט שלא להמשיך", הסביר לנו דובר המשרד.

2. האיומים בחרם

מתיחות נוספת מאחורי הקלעים נובעת מעצם ההחלטה – הלא טריוויאלית בימים אלה – לקיים אירוע ספורטיבי עולמי בישראל, ועוד בירושלים.

בפדרציית השחמט העולמית אמרו לנו כי למרות שהמארגנים קיבלו כמה "אימיילים טעונים פוליטית", מצד אנשים התומכים בחרם על ישראל, "השחקנים, הפרשנים, הפוסקים ומנהלי פיד"ה מצפים לערוך אירוע מרהיב בירושלים".

3. המיקום השנוי במחלוקת

במקביל, כמה גורמים בישראל הביעו התנגדות למיקום הטורניר בנוטרדאם סנטר, וזאת משום שמדובר במלון נוצרי הנמצא בבעלות הוותיקן ומנוהל על ידי ארגון מקסיקני, שעל פי הדיווחים מתנגד להצגת דגל ישראל בשטח המלון.

אבל בפדרציית השחמט העולמית, בניהולו של הישראלי אמיל סוטובסקי, מדגישים כי דגל ישראל יוצג במהלך הטורניר, שייערך באודיטוריום הסמוך למלון.

המלון שבו ייערך טורניר השח בירושלים (צילום: Shmuel Bar-Am)
המלון שבו ייערך טורניר השח בירושלים (צילום: Shmuel Bar-Am)

"המארגנים בחרו את המיקום בנוטרדאם סנטר משום שהוא מצויד היטב לאירוע שחמט, ונמצא במיקום מרכזי", נמסר מהפדרציה. "על פי התקנות של פיד"ה, הוא יכלול את דגל פיד"ה ואת הדגל של המדינה המארחת, ישראל".

ממשרד ירושלים נמסר כי גורמים רשמיים במשרד הביעו ספקות בנוגע לעריכת הטורניר בנוטרדאם סנטר, אך מאחר שהמשרד לא מממן בסיכומו של דבר את האירוע, אין לו כל השפעה על המיקום הנבחר.

4. העבר הטעון

עם זאת, למיקום הטורניר ייתכנו משמעותיות פוליטיות נוספות.

ב-2017 נאסרה השתתפותם של שבעה שחקנים ישראלים באליפויות World Rapid ו-Blitz Chess בערב הסעודית, לאחר שהממלכה הערבית מנעה מהם את הוויזות הדרושות לטובת השתתפות בטורניר.

כתוצאה מכך העבירה פיד"ה את הטורניר של 2018 מערב הסעודית לרוסיה, ובכמה מהדיווחים שהופיעו בארץ על הטורניר הנוכחי, הוערך כי הוא הועתק לישראל כמעין פיצוי על מה שהתרחש באירוע בערב הסעודית.

מרנזון אמר לנו השבוע בתגובה: "זה פשוט לא נכון".

עוד 473 מילים

פיצחנו את בן גוריון

לקראת יום השנה לציון מותו של דוד בן גוריון, הוציא משרד התרבות והספורט בראשות השרה מירי רגב, הזמנה לארוע הממלכתי. בתמונה שבהזמנה שהופצה, מופיע לוי אשכול ולא בן גוריון.

כמובן שמשרד התרבות והספורט האשים את משרד ההפקה במחדל ולא נלקחה אחריות אישית של מאן דהוא במשרד עצמו, שצריכים לבצע הגהה על החומרים שיוצאים להם מהמשרד.

אבל מה זה  כבר משנה ברצף הבלתי נפסק של התנהלות חסרת תרבות של השרה הממונה עליו? מה שווה התרבות אם איננו יכולים לשלוט בה? מה בכלל שווה התרבות ומי קובע מהי תרבות?

במציאות מעורבלת, מעורפלת ומגוונת כמו שלנו אי אפשר לקבוע באמת מהי תרבות מובילה וטוב שכך. התענוג והשמחה היא על המגוון הבלתי יאמן שיש לנו ועל עידן בו נפלו המחיצות בין נמוך לגבוה והזכות לנוכחות של הכל מכל בתנאי שכלולים בו חשיבה ואיכות.

במציאות מעורבלת, מעורפלת ומגוונת כמו שלנו אי אפשר לקבוע באמת מהי תרבות מובילה, וטוב שכך. השמחה היא על המגוון ועל עידן בו נפלו המחיצות בין נמוך לגבוה, בתנאי שכלולים בהם חשיבה ואיכות

אולם אפשר לדרוש הבנה במה שעושים וגם התמצאות בשפת האם בה מדברים. שרת תרבות וספורט לא חייבת להיות התגלמות המנעד הרחב של העולם התרבותי אבל היא מחוייבת בתרבות התנהגותית ולשונית, בדיקת התחומים והנושאים שהיא מייצגת, ולא להסתפק בוולגריזציה של ערכי הלאום כהוכחה לקיומה ולחוזקתה.

אם השרה מירי רגב מתגאה כי מעולם לא קראה צ'כוב, כמעין התרסה להיותה מחוברת לתרבות מסוג לא הגמוני אשכנזי. אין מחוייבות לקרוא צ'כוב, אבל השאלה מה כן קראה? האם הציגה פעם מודל של קריאת ספר כמו שעשה למשל הנשיא שמעון פרס ז"ל? כמו אפילו שעושה נתניהו כשהוא מניח את הספר של צ'רצ'יל ליד כסאו במהלך טיסותיו?

אם השרה מירי רגב מתגאה כי מעולם לא קראה צ'כוב, כמעין התרסה להיותה מחוברת לתרבות מסוג לא הגמוני אשכנזי. אין מחוייבות לקרוא צ'כוב, אבל השאלה מה כן קראה?

כשמגיעים לפסטיבל סרטים של טרנטינו, רצוי להתעדכן מה היו סרטיו ולא לצאת מזה בתיאור מעורפל ומאולתר שיכול היה לשמש כל סרט ממוצע שעוסק ביחסים בין גברים ונשים על הטקסטים ומערכות היחסים ביניהם. זה לגמרי סבבה למות על הסרטים של זאביק רווח אבל התקדמנו מאז.

מדוע להעליל על תעשיית הסרטים הישראלית דברים שאינם נכונים בנוגע לקיפוח מזרחים ופריפריה? ב-2016 נמסר בכתבת וויינט: "אי אפשר להגיד שהאקדמיה אינה מפרגנת ליוצרים מזרחים. יובל דלשד זכה בפרס אופיר אשתקד עם "באבא ג'ון" (והאלקבצים לפניו עם "גט") וגבר על שמי זרחין ("המילים הטובות"), וניצן גלעדי עם "חתונה מנייר". תוסיפו אליהם את מני יעיש,  יוסף פיצ'חדזה, רשף לוי, ובני תורתי ותקבלו נציגות ראויה לבני עדות המזרח בין הבמאים המועמדים בשנים האחרונות.

וכשמדברים על קטגוריות המשחק – הן נשלטות על ידם. בידקו את השמות המובילים. כשמדברים עם שחקן כדורסל מוערך ומצטלמים איתו, אפשר לבדוק מיהו, לפני שהופכים אותו בסטראוטיפיזציה הפרטית שבראשה של שרת התרבות והספורט ליבוא אפרו-אמריקאי או חלילה וחס – סודני (סרטן בגוף האומה), כשמדובר בצבר ממוצא תימני ומרוקאי כהה למראה.

כשמדברים על קהילת הלהט"ב רצוי להתעדכן שלא אומרים לסבים ולסביות. יש לזה מילה: הומוסקסואלים, להט"ב קווירים ועוד. זאת ועוד בנוסף לפנינים של הגברת שכבשה בצעקות את טיימס סקוור, פיצחה את השואה, טענה ש"מה שווה התאגיד אם איננו יכולים לשלוט בו", ואף התגאתה בקיום הליכודיאדה ביום השואה הבינלאומי כי "מעולם לא סיקרו את יום השואה כמו שסיקרו אותו השנה בזכות הליכודיאדה".

כשמדברים על קהילת הלהט"ב רצוי להתעדכן שלא אומרים לסבים ולסביות. יש לזה מילה: הומוסקסואלים, להט"ב קווירים ועוד. זאת ועוד בנוסף לפנינים של הגברת שפיצחה את השואה

תרבות בהחלט לא חייבת להיות מהלר וצ'כוב, היא יכולה להיות גם פירקת איל נור, אם השרה רגב היתה מואילה בטובה להפנות קצת תקציבים לעידוד התזמורת הנפלאה הזו המנגנת מוסיקה ערבית אותנטית, המייצגת את יהודי ארצות ערב והאיסלם ואף הופיעה בכנסת ובארועים ממלכתיים מכובדים.

משום מה תזמורת זו זכתה לאורך השנים להתעלמות מבקשות חוזרות ונשנות אל משרד התרבות והספורט בראשות מירי רגב כדי לתמוך בה, בעת שהשרה העדיפה לקדם שוב ושוב את הזמר האלמוני והמקופח אייל גולן.

לשרה מירי רגב אין טיפת כבוד ורגישות אמיתית לערכי הלאום. הם משמשים לה פלטפורמה לייחצונה הבוטה ותו לא.

משום מה תזמורת זו זכתה לאורך השנים להתעלמות מבקשות תמיכה חוזרות ונשנות אל משרד התרבות והספורט בראשות מירי רגב, בעת שהשרה העדיפה לקדם שוב ושוב את הזמר האלמוני והמקופח אייל גולן

אם מי שמתמצתת את הפטריוטיות שלה בנפנוף דגלים ולבישת שמלה עם ציור של ירושלים יכולה לשלוח הזמנה שכותרתה בן גוריון עם תמונה של לוי אשכול, בלי לטרוח לעשות הגהה על כך, או גרוע מכך, לעשות הגהה ולא לראות את הבעיה – היא חושפת בכך את חוסר הכבוד לערכי הלאום.

מי שמשתמשת במושג המקובל מעולם הפרסום והשיווק: "לפצח  רעיון כדי ליצור קונספט" כדי לומר שהיא "פיצחה את השואה" לטובת טקס יום העצמאות, לא ראוייה בכלל לשמש כמייצגת של ממשלת ישראל.

היא גם אינה לוחמת צדק בגזענות ומעולם לא היתה. היא בסך הכל משתמשת במוצאה כדי להלהיט את נושא הקיפוח המזרחי אולם במקביל יכולה לנזוף בח"כ ממוצא אתיופי, גדי יברקן (כחול לבן), אשר ביקר את שרת התרבות מירי רגב בעקבות אי-ניצול תקציב התאגיד למורשת יהודי אתיופיה ולנזוף בו "חבל שבדבריו אין את הכרת הטוב והצניעות שמאפיינים את העדה האתיופית".

היא אינה לוחמת צדק בגזענות ומעולם לא היתה. היא משתמשת במוצאה כדי להלהיט את נושא הקיפוח המזרחי, ובמקביל נוזפת בח"כ ממוצא אתיופי ש"בדבריו אין את הכרת הטוב והצניעות שמאפיינים את העדה האתיופית"

חבל שאין במירי רגב את הכרת הטוב והצניעות הבסיסית על המסלול שהיא עשתה והגיעה עד הלום לעמדת עוצמה. היא לא היתה המזרחית הראשונה מהפריפריה בדרגות גבוהות בצבא וגם לא כדוברת צה"ל, לפניה היתה רות מלכי-ירון שהיתה דוברת צה"ל הראשונה, ילידת אלג'יר אשר גדלה בבאר שבע. מלכי-ירון  המייצגת ממלכתיות, בעלת קריירה מוצלחת ומעניינת במשרד החוץ ובאקדמיה עם ניסיון פוליטי לאחד את הקרעים והשסעים בחברה הישראלית לטובת עתידה.

מירי רגב לא מעוניינת לתקן ולחבר. להפך. היא בנתה את  הקריירה הפוליטית שלה על עמדת דווקאיות, הסתה ונעיצת אצבע בעין,  העמקת השסע וחוסר כבוד לערכי התרבות והלאום שהיא מתיימרת לייצג. היא אמרה שאת מה שעשתה במשרד התרבות שני שרים לא יוכלו לתקן. את התיקונים והאיזונים בקידום התרבות הישראלית על כלל רבדיה וגווניה- תמיד אפשר לתקן. את הוולגריזציה, הנזק החברתי והפוליטי שיצרה יהיה בהחלט קשה לתקן ובזה היא אכן צודקת.

גילה לבני זמיר, חיפאית, יוצרת וכותבת תוכן, יועצת תקשורת וקידום מדיניות ציבורית. הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים: הסרת חיץ הרכבת בחזית הים בחיפה, המאבק במפעלים המזהמים, הבית ברחוב חיים, שינוי המציאות הפוליטית בחיפה ועוד. בוגרת המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית ויצ"ו חיפה, BA בתקשורת, רוח וחברה. יו"ר תנועת ״יאללה חיפה״. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-2.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 946 מילים

מאז הורשע רומן זדורוב ברצח הילדה תאיר ראדה לפני עשר שנים, הפכה הפרשה לתיק הפלילי המדובר ביותר בתולדות המדינה ● מאות אלפי אזרחים טרחו וקראו את חומרי החקירה, ניתחו ראיות פורנזיות, וחשפו ראיות משלהם ● אך מה שהחל כהתגייסות למען זיכוי זדורוב, הפך לסמל מובהק של חוסר אמון ברשויות המשפט ולמחאה נגד הממסד ● סוגרים עשור: כתבה שנייה בסדרה

עוד 1,217 מילים ו-2 תגובות

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את התפזרות הכנסת

גנץ: "ההקשר של השימוש בחסינות יצא מכל פרופורציה" ● הפריימריז לראשות הליכוד ייערכו ב-26 בדצמבר ● ח"כ פורר: לבטל את השבתון בבחירות למי שלא מצביע ● ליברמן תקף בחריפות את נתניהו: "אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר?" ● ח"כ זוהר על ליברמן: "נמאס לי להשקיע זמן באיש הזה"

 

13:58 עריכה

בנימין נתניהו צפוי לפתוח את מערכת הבחירות השלישית, מחר, בישיבת הר המור, כך מדווח כתב חדשות 12 יאיר שרקי.

13:56 עריכה

יו"ר המחנה הדמוקרטי, ניצן הורוביץ: "הפקרות זו מילה קטנה לזה. האם ישראל עדיין מדינה דמוקרטית? בספק. זו ההשחתה האמיתית של ביבי".

יו"ר העבודה-גשר: "ליברמן מוכיח שוב שהוא לא היה ולא יהיה פרטנר לממשלת שינוי. גנץ צריך אותנו".

13:23 עריכה

ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, מגיב לליברמן: "אנחנו מבדילים בין הציבור הרוסי לגזען המושחת שעומד בראש מפלגת קש שקוראים לה ישראל ביתנו".

13:17 עריכה

שרת המשפטים לשעבר וח"כ איילת שקד: "קביעה של מערכת המשפט שראש הממשלה לא יכול להתמודד ולקבל את המנדט, זו השתלטות של מערכת המשפט על הדמוקרטיה בישראל. תנו לעם להחליט, הוא לא פחות חכם משופטי בג"ץ".

13:13 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "כחול לבן רימו את הבוחרים שלהם".

בישיבת סיעתו האשים ליברמן את שתי המפלגות הגדולות בכישלון המשא ומתן ובהליכה לבחירות נוספות. "גם הליכוד וגם כחול לבן שיחקו משחק כפול כל הזמן. אנחנו התנהלנו בצורה הכי אחראית והכי ממלכתית, אבל חוץ מהליכוד, גם כחול לבן התנהגו בצורה מפקירה".

כמו כן, תקף את כחול לבן על כך ש"חשבו להקים ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת". "אני לא יכול להכיל את זה ששלושת הרמטכ"לים חשבו לחבור לאנשים שתמכו בטרור. אנחנו עושים הפרדה בין החברה הערבית, לבין אותם ח"כים שמובילים לעימות מול הרוב היהודי".

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בישיבת סיעתו, 11 בדצמבר 2019
יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בישיבת סיעתו, 11 בדצמבר 2019
13:00 עריכה

ח"כ אחמד טיבי כבר מתוכנן ליום שאחרי הבחירות השלישיות

12:53 עריכה

מליאת הכנסת אישרה את בקשת הוועדה המסדרת בדבר הקמת ועדה מיוחדת לדיון בהצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22 והצעת חוק הבחירות לכנסת ה-23. את הקמת הוועדה אושרה במליאה ברוב של 18 תומכים וללא מתנגדים.

12:22 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ: "מישהו אמר לי פעם שיום אחד נצטרך את החסינות. אמרתי לו – מה זה? משחקים בחסינות קשורים לשטיקים פוליטיים. אני מציע להתרחק מהאזור הזה. אין מקום לחסינות במקרה הזה. צריך לבדוק שישתמשו בחוקי החסינות במקרים שבהם צריך אותם".

"ההקשר של השימוש בחסינות יצא מכל פרופורציה", הוסיף גנץ בכנס החירום לשמירה על שלטון החוק בכנסת. "המאבק על החסינות הוא מאבק מתמשך בין שלוש מערכות בחירות שנועדו לעניין הזה. להגיע לרוב שיבטיח חסינות. כנגד זה אנו חייבים לקום".

12:06 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה: "הבחירות הקרובות יהיו שירת הברבור של הנאשם מבלפור".

11:53 עריכה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק התפזרות הכנסת ה-22. בשעה 12:00 תתכנס הוועדה המסדרת לקראת הקריאות הבאות.

11:41 עריכה

ח"כ גדעון סער (ליכוד) מברך על ההגעה להסכמה בעניין תאריך הבחירות לראשות מפלגת הליכוד – 26 בדצמבר. "אקיים קמפיין חיובי, נקי וענייני", הוא מבטיח. אנחנו מחכים.

11:14 עריכה

הפריימריז בליכוד יתקיימו ב-26 בדצמבר, בעוד 15 ימים. כך מדווח עמית סגל.

11:08 עריכה

השר בצלאל סמוטריץ' תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הוא לא היה נאמן לנו אף פעם. הוא תמיד שם אותנו בסוף התור במשאים ומתנים".

בראיון בגלי ישראל, הוסיף סמוטריץ': "הוא ברמה האישית תמיד בגד בציונות הדתית, ועשה הכל כדי שתהיה כמה שיותר חלשה וכנועה. ההליכה שלנו עם נתניהו כרגע היא לא עם נתניהו האיש, אלא עם נתניהו הסמל. הניסיון של מערכת המשפט, בגיבוי של אמצעי תקשורת ואנשי שמאל קיצוני, להדיח את הימין מהשלטון באמצעות כתבי האישום המגוחכים האלו – זה משהו שאסור לתת לו יד".

בצלאל סמוטריץ (צילום: פלאש 90)
בצלאל סמוטריץ (צילום: פלאש 90)
10:40 עריכה

ח"כ יאיר לפיד מכחול לבן תוקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו: "בחירות שלישיות זו נקודת שפל למדינת ישראל, אבל נקודת השפל הזו מתחילה בראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים".

10:26 עריכה

הוועדה המסדרת בכנסת אישרה: הכנסת תצביע עוד היום על הקדמת הבחירות.

במהלך הדיון אמרה חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה: "יום עצוב. אות קלון לפוליטיקה הישראלית. דורשת לבטל את תוספת השכר של 1,500 שקלים לחברי הכנסת. לא מגיע לנו".

10:16 עריכה

עמית סגל מדווח על מאחורי הקלעים של המשא ומתן: גם דרעי וגם שקד נפגשו יו"ר כחול לבן בני גנץ, והבטיחו לו שאם נתניהו יפר את הסכם הרוטציה הם יחברו אליו כדי למנוע זאת.

10:10 עריכה

יו"ר סיעת ישראל ביתנו ח"כ עודד פורר ביקש במהלך הדיון בוועדה המסדרת על הליך החקיקה לפיזור הכנסת לקדם את החוק לפיו יום החופש בבחירות יינתן רק למי שהולך להצביע.

09:34 עריכה

הוועדה המסדרת מתכנסת כעת לדון בחוק לפיזור הכנסת.

09:32 עריכה

ח"כ בצלאל סמוטריץ', על הכרה באזרחים זרים דרך מבחן תיאוריה לאופניים חשמליים: "אני לא מכיר דבר כזה וכל עוד אני במשרד התחבורה הוא לא יקודם. אזרוח זוחל הוא דבר רע שלא יקרה במשמרת שלי".

08:39 עריכה

בדרך לבחירות. איך צפויה הכנסת להתפזר היום? ב-09:30 תתכנס הוועדה המסדרת לדיון טכני בחוק. בשעה 11:30 החוק לפיזור הכנסת יגיע למליאה לקריאת טרומית, משום שמדובר בהצעת חוק פרטית. לאחר מכן הוועדה המסדרת תתכנס שוב, על מנת להכין את החוק לקראת הקריאות הבאות. לפי הערכות, אם לא יצוצו הפתעות של הרגע האחרון, בשעות הערב הח"כים יעלו לדוכן הנואמים במליאה ובסביבות 23:00 החוק צפוי לעבור, הכנסת ה-22 תפוזר באופן רשמי והקמפיינים יתחילו. או ליתר דיוק ימשיכו.

מליאת הכנסת העשרים ושתיים באוקטובר האחרון (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
מליאת הכנסת העשרים ושתיים באוקטובר האחרון (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
08:34 עריכה

ח"כ גדעון סער שולח תנחומים לקהילה היהודית בניו ג'רזי, בעקבות הירי במרכול הכשר.

08:28 עריכה

השר ישראל כץ (הליכוד) תוקף את הסקר שפורסם אמש בחדשות 13, לפיו הליכוד בראשות גדעון סער מקבלת יותר מנדטים מאשר בראשות בנימין נתניהו: "זה ממש שקר. לבוא ולהציג את זה בצורה כזאת, זה ניסיון להגיד שיש מישהו שמקבל יותר מנתניהו. יש כאלה שיש להם רוב באולפנים, כמו גדעון סער, ויש כאלה שיש להם רוב בציבור. הרוב באולפנים הוא מניפולטיבי, הציגו את זה לציבור בצורה לא נכונה".

"הציבור לא האמין עד הרגע האחרון שהולכים לבחירות", הוסיף כץ בראיון לכאן רשת ב'. "כאן באופן מדהים אף אחד לא מתפשר מבחינת אלה שאנחנו ציפינו מהם – אם זה כחול לבן ואם זה ליברמן ואם זה עמיר פרץ. כמו שאני רואה את זה, רק בנימין נתניהו התפשר והתפשר והתפשר".

השר הודיע כי הוא מתכוון לפנות לשרים וחברי הכנסת מהליכוד כדי להתאגד למען נתניהו. "אנחנו מגבים אותו כי אנחנו אומרים שהוא בראש הליכוד וקוראים לציבור לתמוך בו. כולנו נפעל ביחד". על הפריימריז בתוך המפלגה אמר: "צריך לעשות את זה כמה שיותר מהר, כדי להיערך מול כחול לבן. אני חושב שבהיערכות נכונה, אני אופטימי".

07:56 עריכה

ח"כ יואב סגלוביץ' (כחול לבן): "זה או נתניהו וענייניו או מדינת ישראל. אני מקווה שעד שתיים-עשרה בלילה תהיה פה התעשתות של מי שהוא עדיין רה"מ של כולנו"

עוד הוסיף סגלוביץ' בראיון לכאן חדשות, "אנחנו כולנו מסתחררים סביב בנאדם אחד, לקראת חנוכה כמו סביבונים. יש כרגע מול עינינו ראש ממשלת מעבר שיש לו כתב אישום עם שוחד והפרת אמונים והוא רוצה להסתתר – הוא יעשה הכל בשביל החסינות".

07:46 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) על המתקפה של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, על ראש הממשלה בנימין נתניהו: "יצא המרצע מן השק, נמאס לי להשקיע זמן באיש הזה".

בנוסף אמר זוהר, "אני חושב שראש הממשלה בסופו של יום יגיע לבית משפט ויוכיח את חפותו. השאלה היא מתי, האם הוא יצטרך לעשות את זה עכשיו ולתת פרס לתקשורת, לשמאל וגם למשטרה ולפרקליטות ששיתפה פעולה כדי להפילו או בתום כהונתו באמצעות חסינות שאני מקווה שהוא יקבל אותה".

07:39 עריכה

ח"כ אורי מקלב, מיהדות התורה: "מה שמגמגם כמו בחירות ואולי מדדה כמו בחירות אז זה בחירות, אבל יש דברים שלא מגיעים בבחירות, אבל בעת נעילת שער, אנשים מוכנים לשנות את העמדות הנחרצות שלהם".

על מפלגתו אמר מקלב כי "העמדה שלנו היא לא נתניהו-לא נתניהו, אנחנו הולכים עם הליכוד, היו עליות וירידות, אבל אנחנו נמשיך עם זה. המפלגות החרדיות לא היו חסם. המפלגות הגדולות לא הצליחו להגיע ביניהן להבנה".

07:37 עריכה

ח"כ יואב קיש, מתומכיו של גדעון סער, על המחלוקת בתוך הליכוד בנוגע לתאריך הפריימריז. כזכור, בנימין נתניהו ותומכיו מעוניינים כי הפריימריז יתקיימו ב-23 בדצמבר, ואילו תומכיו של סער מעוניינים בתאריך 6 בינואר. "אנחנו רוצים שזה יהיה בתחילת ינואר, כדי להציג תכניות ברורות וכי יש עניינים מנהלתיים שצריך לטפל בהם", אמר בראיון לגל"צ.

"אנחנו לא צריכים סקרים, נתניהו ניסה כבר פעמיים ולא הצליח", המשיך קיש. "אנחנו מבקשים שלושה שבועות, וזה המינימום של המינימום. אפילו הודעה לבוחר הם לא מוכנים לשלוח כי אין מספיק זמן. כל מצביעי הליכוד יצטרכו להכריע בין שתי אפשרויות, או שאנחנו הולכים לממשלה בראשות גדעון סער, או שאנחנו הולכים לאופוזיציה בראשות נתניהו. כל מחנה הימין עוד יתגעגע לימיי ה-55".  

גדעון סער ויואב קיש, מרץ 2019 (צילום: Flash90)
גדעון סער ויואב קיש, מרץ 2019 (צילום: Flash90)
07:15 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, במתקפה חריפה מאוד נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

"אדוני ראש הממשלה כנראה שבגילך זכרונך בוגד בך ושכחת שתמכתי במתווה הנשיא שהעניק לך, ולא לבני גנץ, זכות לכהן ראשון כראש ממשלה. לו הייתי מתנהל כפי שאתה מתנהל, הייתי מצטרף לממשלת מיעוט עם 'כחול לבן' ללא היסוס. ההבדל בינינו, שלי יש ערכים ולך רק אינטרסים. ערך עליון עבורי הוא חברות משהו שזר לך לחלוטין", כתב ליברמן בחשבון הפייסבוק שלו.

ליברמן התייחס לאמרות עליו מצדו של נתניהו ומצד קרוביו, על כך ש"הוא מופעל על ידי גורמים עלומים מחו"ל", "ליברמן הוא 'סוכן'", "סוכן של כאוס". "אדוני ראש הממשלה, הפוסל במומו פוסל. אולי אתה סוכן של גורמים עלומים ועשירים ממקומות שונים בעולם? אולי אתה הסוכן של ג'יימס פאקר? אולי אתה הסוכן של ספנסר פרטריג'? אולי אתה משרת את האינטרסים הכלכליים של נתן מליקובסקי? גם כאן ההבדל בינינו שאצלי מעולם המטרה לא קידשה את האמצעים ומעולם לא החלפתי עקרונות בכיסאות. אז תסתכל בראי טוב טוב. שב עם עצמך ותעשה חשבון נפש".

לאחרונה אני מזהה קפיצת מדרגה בהשמצות, בסילופים ובגרסאות זדוניות נגדי באופן אישי ונגד משפחתי וסביבתי הקרובה, היוצאים…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום שלישי, 10 בדצמבר 2019

עוד 27 עדכונים

למקרה שפיספסת

הפוליטיקלי קורקט מת. וזה טוב

מירי רגב וגדי יברקן שותפים לאותו המאבק, ושניהם ממשיכים לצעוק אחד על השני בקולי קולות את אותו הדבר. ובזמן הזה תקציבים מועברים, ובכל יום האדם מת עוד קצת.

בשביל קצת פופוליזם, ועוד קצת דעת קהל, ומי אמר את המילה האחרונה במסדרונות הפייסבוק.

בעוד חגיגות הסיגד הסתיימו, עלה ח"כ יברקן לכנסת לתקוף את השרה רגב על אי יישומו של חוק המרכז למורשת יהדות אתיופיה התשע"ב 2012. המרכז שאמור היה להיות חלק מיחידת המורשת של מנהל התרבות במשרד התרבות והספורט, לא הוציא לפועל את תכנית הפעולה שלו, והמשאבים שהוקצו לו חזרו לקופת המדינה.

ח"כ יברקן כינה את השרה רגב "מחבלת תרבות" וטען שהיא "מנסה למחוק את התרבות והמורשת של ביתא ישראל", וכי הוא "לא יתן לכך יד"

משמעות החוק, בין היתר, היתה העברת הפעילות והתקציבים מיוזמות פרטיות של עמותת ונדבנים לאחריותה של המדינה. ח"כ יברקן כינה את השרה רגב "מחבלת תרבות" וטען שהיא "מנסה למחוק את התרבות והמורשת של ביתא ישראל", וכי הוא "לא יתן לכך יד".

בתגובה ענה משרד התרבות כי "אין בין דברי יברקן ובין המציאות כל קשר, כי אם רק ניסיון נואש להרוויח כותרת פוליטית על גב העדה. חבל שבדבריו אין הכרת הטוב, צניעות ומחויבות לאמת, שמאז ומתמיד אפיינו את העדה האתיופית".

ואני חושבת מה נסגר? איך שוב פעם נשאבנו לדיונים פופוליסטים משני הצדדים במקום להתייחס ברצינות לשאלה ולספק תשובה הולמת.

בתגובה ענה משרד התרבות כי "אין בין דברי יברקן ובין המציאות כל קשר, כי אם ניסיון נואש להרוויח כותרת על גב העדה. חבל שבדבריו אין הכרת הטוב, צניעות ומחויבות לאמת, שמאז ומתמיד אפיינו את העדה האתיופית"

הייתה זו השרה רגב שפעלה במשרד התרבות לשנות ולהגדיל את העוגה למוסדות תרבות נוספים, כאלו שמביאים אג'נדה נוספת לשולחן הדיונים המורכב של חיינו פה. היא זו שטענה שצ'כוב לא יותר חשוב מאבן גבירול או משבזי. והיא צודקת.

המילה האחרונה היום בחברות הייטק היא diversity -ההבנה שככל שהחברה יותר מגוונת תרבותית ואתנית ככה היא מצליחה, מגוונת ועשירה. הכינור לצד העוד, לצד המסנקו.

בתרבות הפופ-פוליטיקה מירי רגב היא מלכת העשור – היא העזה להוציא את השסע העדתי החוצה ואנחנו נהיה חייבים לדבר עליו לעומק ולא רק לצרכים פוליטיים וסקטוריאלים צרים.

בתרבות הפופ-פוליטיקה מירי רגב היא מלכת העשור – היא העזה להוציא את השסע העדתי החוצה, ואנחנו נהיה חייבים לדבר עליו לעומק ולא רק לצרכים פוליטיים וסקטוריאלים צרים

בנתיים, ממשיכים חברי הכנסת להשתמש אחד בשני ולפנות זה אל זה בכלים דמגוגיים, במקום פשוט לשאול – מה קורה ואיך מתקדמים מכאן.

שניהם מייצגים ציבורים שהודרו מהנרטיב ומחלוקת העוגה התקציבית ושניהם פועלים לחיזוק השכבות החלשות תוך מתן דגש על חינוך ולמידה. אך האם הפוליטיקאים שלנו יודעים לזהות רק משברים או גם הזדמנויות? בייחוד כאלו משותפות. כי גם ככה עובדת דמוקרטיה.

צריך לומר שבנוסף למערכת בחירות שלישית, אני מקווה שהשיח הרדוד הזה לא יפחד לקפוץ למים העמוקים שהם בעיית חלוקת המשאבים, יחסי דת ומדינה וזכויות לשכבות ללא זכויות פוליטיות. בהצלחה לנו.

בוגרת תואר ראשון למדעי החברה מאוניברסיטת בר אילן, קצינה במילואים ביחידה לקשרי חוץ ובוגרת שבט "אדיס" של תנועת הצופים. כיום עובדת במרכז לטכנולוגיה חינוכית, בפרויקט UnitEd של יהדות התפוצות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פעם נוספת אל הפרצה

הוא פיזר את הכנסת ב-30 במאי כי היו לו רק 60 מנדטים, וזה לא מספיק לחסינות ● הוא ניסה להשיג 61 מנדטים לגוש הימין בבחירות ב-17 בספטמבר, אבל גם אז הוא נכשל ● עכשיו נתניהו ינסה בפעם השלישית, ב-2 במרץ 2020 ● בדרך הוא ינהל קרב חסר עכבות נגד גדעון סער, הסוקרים, וכל מי שיעמוד בדרכו ליעד הנכסף: החסינות שתמנע מבית המשפט המחוזי בירושלים לפתוח במשפט נגדו על שוחד, מרמה והפרת אמונים ● פרשנות

עוד 557 מילים

״לא ידענו על האפשרות לסמן מוצרי מזון בירוק״

רפורמה שאושרה ב-2017 הגדירה את הקריטריונים לסימון מזון שערכיו חורגים מאלה שהגדיר משרד הבריאות, במדבקות האדומות ● במקביל, היצרנים יוכלו לסמן במדבקה ירוקה מוצרי מזון מומלצים לצריכה - אבל עתה מתברר שאיש לא אמר להם זאת ● מנכ״ל תנובה: ״אף אחד לא סיפר לנו על כך, וגילינו זאת רק אחרי שכבר נערכנו עם האריזות החדשות ועם המדבקות האדומות״ ● משרד הבריאות: ההגדרות הועברו להתאחדות התעשיינים

עוד 491 מילים

כ"ץ מציג כך לא הקמתי אי מלאכותי מול חופי עזה

השבוע פורסם כי במערכת הביטחון שוקלים להקים אי מלאכותי מול חופי עזה, ובכך לסייע לכלכלה ולתחבורה הפלסטינית, והכל בהשראת חזונו של שר החוץ ישראל כ"ץ ● נשמע מוכר? לא במקרה ● אמיר בן-דוד צלל לארכיונים, וגילה כי כ"ץ "מקדם" את הפרויקט כבר קרוב לעשור ● אבל הקידום הזה מתבטא בהמון כותרות וכתבות בישראל ובעולם, ובאפס תוצאות ● פייק ניוז לחופי עזה

עוד 690 מילים

בכל יממה שחולפת משחרר טראמפ בממוצע כ-13 הצהרות מפוקפקות ● המספר הזה מהדהד את עומק תרומתו לאגביות שבה נתפס השקר בעולם החדש, ולשעבוד של הצרכן לעולמות פנטסטיים שבהם מככבים מין, אלימות ומשחקי-שליטה מגדריים ● סוגרים עשור: כתבה ראשונה בסדרה

עוד 1,606 מילים ו-1 תגובות

גנץ: אסור להפוך את הכנסת לעיר מקלט; נתניהו: חדול מהספינים

סקר חדשות 13: כחול לבן עם 37 מנדטים, הליכוד - 33 ● הוועדה המסדרת תדון מחר בהליך החקיקה לפיזור הכנסת ● תאריך הפריימריז בליכוד המסתמן: 23 בדצמבר ● השרה מירי רגב: גדעון סער הפך לכלי בידי השמאל ● ח"כ יאיר גולן: "תגובות צה"ל לא מזיזות לחמאס"

עוד 41 עדכונים

ביקורת סבירה ומידתית קריאה מודרכת בנאומו של השופט סולברג

בעוד מרבית הסיקור התקשורתי בכנס העמותה למשפט ציבורי ביום שישי התרכז בנאומה של המשנה ליועמ״ש דינה זילבר, דווקא הנאום המקיף של שופט העליון נעם סולברג היה הארוע המשמעותי של הכנס ● סולברג, מתנחל חובש כיפה ושמרן, ומי שנתפש כסמן הימני בעליון, התייחס בהרחבה לתפוח האדמה הלוהט של היחסים בין הממשלה והכנסת לבין בית המשפט העליון ● וכל זה, מבלי שיזדקק להסתה, תיאוריות קונספירציה או זריעת שנאה ● פרשנות

עוד 1,385 מילים

הנחיה לחיילות: לא לדבר בקשר עם החיילים החרדים

מעקב זמן ישראל ד׳, ששירתה כתצפיתנית בשטחים: "כאשר הגיע לשטח גדוד חרדי, קיבלנו הנחיה חד משמעית: אין יותר אימונים ואין בכלל קשר, למעט במקרה של מידע ודאי על חדירה, כי אסור שהחיילים ישמעו בקשר קול של אישה" ● "זה יצר סיכון בטחוני אמיתי, אבל סתמנו את הפה" ● דובר צה"ל בתגובה: "לא מוכרת לנו בעיה מהסוג המתואר"

בתחילת השבוע פרסמנו כאן כתבה על המחיר שמשלמות חיילות על המאמצים הכבירים שעושה צה"ל ליצור סביבת שירות מותאמת לחיילים חרדים.

אחת המרואיינות בכתבה, קצינה בצה"ל שבחרה להישאר בעילום שם, העלתה בפנינו את האפשרות ההיפותטית שחיילות לא יוכלו אפילו לדבר בקשר עם חיילים חרדים גם במקרה של חשש לאירוע בטחוני חריג.

בעקבות פרסום דבריה של הקצינה, הגיעה לידינו עדות מהשטח על מדיניות ברוח זו שהונהגה בצה"ל. לפי העדות, צה"ל אסר על תצפיתניות במוצבי שטח רגישים להתאמן בקשר עם חיילים חרדים שהתאמנו בסמוך, תוך פגיעה במוכנות של התצפיתניות והחיילים לחדירת מחבלים, והגדלת הסיכון לחיי אדם.

ד' (השם המלא שמור במערכת) שירתה לפני כשבע שנים כתצפיתנית במוצב בשטחים, שנמצא באזור רגיש שבו מתרחשים חדירות וניסיונות חדירה רבים של מחבלים. לדבריה של ד', פעילותם של חיילי החי"ר באזור הייתה תלויה לגמרי בהכוונה שקיבלו בקשר מהחיילות התצפיתניות.

"שירתי באזור הזה במשך כל השירות הסדיר ותמיד עבדנו צמוד עם חיילי החי"ר שהסתובבו בשטח", מספרת ד'. "כדי למנוע חדירות מחבלים היינו צריכות להתריע ולכוון את החיילים במהירות וביעילות, ולצורך זה היינו צריכות להתאמן על הקשר עם החיילים מדי יום. לא פגשנו אותם, אבל היינו צריכים לדבר איתם בקשר, גם בשביל להתאמן למקרים של חדירת מחבלים, וגם בשביל לדעת איפה הם ולזהות אותם בתצפית".

"דיברנו על זה בינינו וחשבנו להתלונן, אבל אף אחת לא התלוננה. אתה יודע איך זה צבא, אומרים לך לעשות משהו ואת אומרת לחברה שלך בשקט שזה הזוי וחסר אחריות, אבל בסוף את סותמת ועושה מה שאומרים לך"

לדברי ד', גדודי החי"ר בשטח התחלפו כל שלושה חודשים, ובאמת מהתקופות האלה הגיע לאזור גדוד של נח"ל חרדי, "נצח יהודה".

"כאשר הגיע הגדוד החרדי, קיבלנו הנחיה חד-משמעית: אין יותר אימונים ואין בכלל קשר, למעט במקרה של מידע ודאי על חדירה, כי אסור שהחיילים ישמעו בקשר קול של אישה.

"זה היה הזוי. קודם כל אין כאן מגע פיזי או אפילו מראה, זה רק לדבר בקשר, אז מה הסיפור? דבר שני, זה אמר שהכשירות המבצעית של החיילים האלה תהיה גרועה, ואנחנו חששנו שבזמן אמת הם לא ידעו מה לעשות. מזל שלא היו חדירות בשלושת החודשים האלה.

"אבל היו גם הרבה מצבי ביניים. למשל כשמישהו זז בשטח, ולא היה ברור אם זה מחבל, תושב, או החיילים עצמם. לא ידענו אם אנחנו יכולים לדבר עם החיילים בקשר כדי לבדוק איפה הם, ולדעתי זה יצר סיכון ביטחוני אמיתי".

התלוננתן בפני הממונים עליכן?

"לא. דיברנו על זה בינינו וחשבנו להתלונן, אבל אף אחת לא התלוננה בסוף. אתה יודע איך זה צבא, אומרים לך לעשות משהו ואת אומרת לחברה שלך בשקט שזה הזוי וחסר אחריות, אבל בסוף את סותמת ועושה מה שאומרים לך".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל, כצבא העם, מחויב להבטיח סביבת שירות בטוחה ומכבדת לכלל המשרתים בשורותיו. חיילים המקיימים אורח חיים חרדי זכאים לסביבת שירות המכבדת את אמונתם, תוך שמירה על כבודם של שאר המשרתים. אין בכך כדי למנוע מענה כנדרש לצרכים מבצעיים, ולא מוכרת בעיה מהסוג המתואר".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מי הליצן שכתב את הכתבה? החודש פורסמו כתבות רבות שמתארות את הבלו של הגיוס החרדי,הם לא חרדים! שוחחו איתם. הוגשו תלונות ועתירה לבגץ! אתה באמת תמים מר כותב?? גוללו את מה שעמד מאחורי הבלוף ו... המשך קריאה

מי הליצן שכתב את הכתבה? החודש פורסמו כתבות רבות שמתארות את הבלו של הגיוס החרדי,הם לא חרדים! שוחחו איתם. הוגשו תלונות ועתירה לבגץ! אתה באמת תמים מר כותב?? גוללו את מה שעמד מאחורי הבלוף והגדירו את זה כבלוף! ד"ר ישי (כתב לענייני חרדים) פרסם כתבה נספת בנושא,וראיין אנשים בתוך המערכת. אין 1700 חרדים ולא נעליים! מדובר בחילונים שבעברם היו חרדים,אך פנו ללשכת גיוס כחילונים,ובעולים חדשים שהתנדבו והשלימו מכסות לחרדים כשהם למעשה חילונים,ועוד ועוד כיסויי תחת כאלה! אז לפרסם כתבה כזאת??? ועוד עכשיו?? אתה חי בסרט מר כתב!! לך,תעשה שיעורי בית ותחזור!! הבעיה שזה פוגע בשמך ואמינותך מפני שהקוראים קוראים ומשווים. אני לא מגלה לך סוד. אני בעצמי הופתעתי לקרוא את הכתבה! לפחות תמתים עד שישכחו מהכתבות שפורסמו החודש,ועוד שנה כשישכחו תעלה את הפרטים הללו שהם פשוט לא נכונים! אתה מוזמן לבדוק בעצמך.

עוד 444 מילים ו-1 תגובות

פרשנות כל השטיקים והטריקים ברפורמת סימון המוצרים

חברות המזון חוגגות את "רפורמת המדבקות האדומות" בבליץ יחצני, אבל מהפכת סימון המוצרים המזיקים לבריאות מלאה בחורים ● כמות הסוכר תסומן על האריזות, אבל ללא ציור של כפית ● שיעור החלבון נותר ללא מענה, וכך גם השימוש בממתיקים מלאכותיים ● באיגוד הרופאים בכלל לא מרוצים ● ועוד לא אמרנו מילה על המחירים

עוד 841 מילים

דמיאניוק לא לבד הנאצים שירדו למחתרת בארה"ב

הסדרה הדוקומנטרית על ג'ון דמיאניוק החזירה לכותרות את הקצינים האוקראינים שסייעו לגרמנים ונמלטו לארצות הברית ● העיתונאית החוקרת דבי צנזיפר יצאה למסע ספרותי בעקבות אחרוני הנאצים באמריקה - והניסיונות (הכושלים, ברובם) להעמיד אותם לדין ● "זה בלתי נתפס שהפושעים האלה יכלו לחיות בשלווה על אדמת ארצות הברית, לגדל משפחות, לקבל קצבאות ביטוח לאומי ולפרוש לגמלאות"

עוד 1,426 מילים

תקציב מימון המפלגות יגדל ב-62 מיליון שקל, ומערכת הבחירות תהיה היקרה אי פעם

לפיד הודיע על ביטול הרוטציה עם גנץ ● נתניהו: יהיו פריימריז לראשות הליכוד ואני אנצח; סער: חברי הליכוד הם שיכריעו ● בג"ץ הורה למנדלבליט לומר אם בכוונתו לפרסם חוות דעת לגבי האפשרות להטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו ● "מעריב": במשא ומתן הסכימו הליכוד וכחול לבן שנתניהו יכהן כראש הממשלה עד מאי ● מאבטח של נתניהו נפצע קל כשפלט כדור בבית בקיסריה

עוד 57 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה