• היינן יעקב ברג מההתנחלות פסגות בגדה המערבית ליד העיר רמאללה, 13 בדצמבר, 2012 (צילום: יונתן סינדל\פלאש 90)
  יונתן סינדל\פלאש 90
 • שימוע של בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי, ארכיון (צילום: בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי)
  בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי
 • מפגינים לובשים חולצות עם הכיתוב "החרימו את ישראל" במהלך הפגנה נגד ההחלטה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להכיר בירושלים בתור בירת ישראל, בכיכר הרפובליקה בפריז, צרפת, 9 בדצמבר, 2017 (צילום: AP\ קאמיל זיניוגלו)
  AP\ קאמיל זיניוגלו
 • שורה של גפני ענבים מסוג שיראז ביקב פסגות (צילום: ג'סיקה סטיינברג)
  ג'סיקה סטיינברג

גול עצמי המתנחלים שהובילו לסימון המוצרים מהשטחים

סופית: מדינות אירופה יחויבו לסמן מוצרי מזון שמקורם בהתנחלויות, במזרח ירושלים ובגולן ● כך קבע אתמול בית הדין של האיחוד האירופי, בהחלטה שאינה ניתנת לערעור ● למרבה האירוניה, הפסיקה הדרמטית נולדה כתוצאה מפנייה של יקב בהתנחלות פסגות - שקיווה לתוצאה הפוכה ● גורמים מדיניים אומרים כי ניסו למנוע מאנשי היקב להתערב בנושא, ללא הצלחה

ממשלת ישראל נכנסת למסלול התנגשות עם פעילות פרו-ישראלית רק לעתים רחוקות. אבל זה מה שקרה השבוע, כאשר גורמים מדיניים בכירים ניסו לשים מקלות בגלגלים של יקב פסגות – אשר ממוקם בגדה המערבית – לאחר שפנה לבית המשפט בצרפת, בניסיון להיאבק בסימון המוצרים שייוצרו בהתנחלויות.

במה שהפך למשחק האשמות, הגורמים הזהירו כי בית המשפט האירופי יפסוק לטובת מדיניות הסימון, וכי התביעה של פסגות רק תחמיר את המצב הרגיש. והתרחיש הזה אכן התממש אתמול בוקר, כאשר בית הדין של האיחוד האירופי קבע כי על המדינות החברות בו לסמן בבירור מוצרי מזון שיוצרו בהתנחלויות.

כעת, מזהירים בישראל כי ההחלטה הזו תחזק אף יותר את המחויבות של האיחוד האירופי לסימון, תעניק רוח גבית ל-BDS ותפגע ביצוא הישראלי כולו.

מאז התקבלה ההחלטה אתמול, מיהרו באיחוד האירופי להבהיר כי לא מדובר על חרם על ישראל, הפלסטינים קראו להגביל מכירת מוצרים כלל-ישראליים מאירופה, במשרד החוץ דחו בתוקף את פסק הדין, וביקב פסגות אמרו כי הם לומדים את החלטת בית המשפט.

אך בניגוד לדרמות משפטיות אחרות, כאן נראה כי הכתובת הייתה על הקיר.

"אנחנו חוששים מפסק הדין הצפוי", אמר לנו דיפלומט ישראלי כמה שבועות לפני ההחלטה. "טווח התמרון של המדינות האירופאיות יצטמצם לאחר הפסיקה", העריך מקור נוסף בירושלים, "ואלו ששואפים לבצע דה-לגיטימציה של ישראל עשויים להשתמש בפסיקה נגדנו, הן ברמה המשפטית והן במונחי דעת קהל".

בכיר שלישי, שדיבר בעילום שם, אמר כי החלטה נגד פסגות "תיתן דחיפה גדולה ל-BDS", והוסיף כי "כי כל נציגי הממשלה מסכימים שהנזק מכך יהיה גדול מאוד".

כצפוי, ביקב פסגות, הממוקם בהתנחלות פסגות שמצפון לירושלים, נפגעו מאוד מההאשמות האלו. עד הרגע האחרון, אנשי היקב וסוללת עורכי הדין שלהם העריכו כי הפעולה המשפטית שלהם תועיל רבות לישראל.

בנוסף, אמרו לנו שם, כי לישראל תצמח תועלת מהמהלך שלהם – אפילו אם בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי יחליט נגדם ולטובת הסימון.

"אנחנו עסק פרטי, אבל אנחנו סבורים שזה משרת את האינטרס הישראלי", אמר לנו יעקב ברג, מנכ"ל היקב. "אם היינו חושבים שזה עשוי לפגוע במדינה, היינו עוצרים הכל מידית. אנחנו לא עושים את זה לטובת החברה שלנו.

"אני לא מודע להחלטה רשמית של ישראל להתנגד לתיק הזה. זוהי דעה פרטית של שניים או שלושה גורמים שככל הנראה יש להם אג'נדה", הוסיף ברג, והדגיש את האמונה שלו בכך ש"רוב ההנהגה הישראלית" בעד פניית החברה לבית הדין.
"אנחנו משתפים פעולה ונמשיך לשתף פעולה עם כל משרדי הממשלה".

שימוע של בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי, ארכיון (צילום: בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי)
שימוע של בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי, ארכיון (צילום: בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי)

הפרשה החלה ב-2015

שורשי הפרשה נטועים בהחלטת האיחוד האירופי מ-2015 לאסור לכתוב על מוצרים מההתנחלויות את המילים "מיוצר בישראל", ולדרוש לסמן אותם בבירור.

אחת מהמחלוקות המרכזיות בין פסגות לממשלת ישראל הייתה האם ה"הודעה הפרשנית" של המועצה האירופית על סימון המוצרים מחייבת משפטית – ובאיזו מידה מדינה החברה באיחוד האירופי צריכה ליישם אותה.

בממשלת ישראל היו סבורים כי לרוב המדינות לא ממש אכפת מהסימון, ואמרו כי למרות שההוראה נחשבת מחייבת, מדינות מעטות אכפו אותה.

בפסגות טענו ההפך, ואמרו כי מספר ממשלות באירופה החמירו לאחרונה את אכיפת ההנחיות. לכן, ביקשו שם מבית המשפט באירופה לקבוע כי סימון המוצרים מההתנחלויות הוא לא רק מפלה – אלא גם לא מחייב משפטית.

ההתערבות המשפטית של פסגות בסוגיה הרגישה החלה כבר ב-2016.

בנובמבר אותה שנה, משרד הכלכלה והפיננסים הצרפתי הודיע כי סימון "מוצר שמקורו בגולן" או "מוצר שמקורו בגדה" אינו מספיק, ו"צפוי להטעות את הצרכן באשר למקורו האמיתי". המשרד דרש אז "להוסיף, בסוגריים, את המונח 'התנחלות ישראלית' או מונחים שווי ערך".

בתגובה, פסגות והארגון הצרפתי-יהודי OJE ערערו על ההחלטה בפני "מועצת המדינה של צרפת", גוף ממשלתי המייעץ משפטית לממשלה שם.

צרפת, מצידה, היא שהחזירה את הכדור לאיחוד האירופי: מתוך חוסר רצון לפסוק בנושא כלל-אירופי, הצרפתים העבירו שתי שאלות לבית הדין הגבוה לצדק של האיחוד: האם החוק באיחוד דורש לסמן ממוצרים מהגדה כמגיעים מהתנחלות? ואם לא, האם חברה באיחוד רשאית לדרוש סימונים כאלו?

שורה של גפני ענבים מסוג שיראז ביקב פסגות (צילום: ג'סיקה סטיינברג)
שורה של גפני ענבים מסוג שיראז ביקב פסגות (צילום: ג'סיקה סטיינברג)

שתי השאלות הללו הן שנידונו בבית הדין של האיחוד הבוקר, וביקב פסגות היו אופטימיים עד הרגע האחרון. "אני בטוחה שבית המשפט יפסוק לפי הנוסח הישיר של חוק האיחוד, אשר באופן ברור אינו דורש סימון פוליטי ומפלה שכזה", אמרה לנו עו"ד ברוק גולדסטין, מנכ"לית הארגון הפרו-ישראלי The Lawfare Project.

גולדסטין גם הייתה "בטוחה כי בית המשפט יבין את תיבת הפנדורה הכלכלית שתיפתח אם יחליט על הפיכת סימון המוצרים להצהרות פוליטיות פומביות. הוא לא יפסוק לטובת סימון, משום שהשופטים מצליחים לראות לטווח רחוק יותר".

ביקב היו "בטוחים כי בית המשפט יבין את תיבת הפנדורה שתיפתח אם יחליט על הפיכת סימון המוצרים להצהרות פוליטיות פומביות. הוא לא יפסוק לטובת סימון, משום שהשופטים מצליחים לראות לטווח רחוק יותר"

The Lawfare Project מייעץ לפסגות בתיק, יחד עם חברת עורכי הדין הצרפתית Cabinat Briard וחברת Covington & Burling מוושינגטון.

גולדסטין הוסיפה כי, "מדינות האיחוד יתקשו לאכוף כל תקנה הדורשת סימון של מוצרים ישראלים בלבד. משום שלרוב המדינות שם יש חוקים נרחבים נגד אפליה, כל תקנה של האיחוד תידרש להיות מיושמת באופן לא-מפלה, לכל מוצר המיובא לאיחוד המגיע משטחים במחלוקת, או שטחים בהם יש הפרה של זכויות אדם"

במילים אחרות, "משמעות של פסיקה נגד פסגות", הסבירה גולדסטין בטרם ההחלטה, "תהיה שכוסות קלקר מסין, יין מטורקיה, נפט מאיראן, יהיו מחויבים לכלול סימונים המורים על נסיבות פוליטיות מסוימות של כל מדינה. זה יהיה כמובן סיוט כלכלי עבור אירופה ולחלוטין בלתי ניתן לאכיפה".

אבל כל הבכירים הישראליים שעמם דיברנו בשבועות האחרונות היו משוכנעים שהיא טועה. "יש אפשרות שקומץ בתי משפט – במיוחד אלו במדינות התומכות יותר בישראל, כמו הונגריה וגרמניה – יפסקו נגד סימון על בסיס אפליה", העריכו, "אבל בסופו של דבר, העניין יחזור לבית הדין האירופי בלוקסמבורג – הסמכות המשפטית הגבוהה ביותר באיחוד האירופי – שם העניין כבר נפתר".

כל הבכירים עמם שוחחנו גם חשבו שזה לא ראלי לצפות מבית המשפט העליון של האיחוד האירופי לתמוך בהתנחלויות על חשבון ההגנה על הצרכן.

היינן יעקב ברג מההתנחלות פסגות בגדה המערבית ליד העיר רמאללה, 13 בדצמבר, 2012 (צילום: יונתן סינדל\פלאש 90)
היינן יעקב ברג מההתנחלות פסגות בגדה המערבית ליד העיר רמאללה, 13 בדצמבר, 2012 (צילום: יונתן סינדל\פלאש 90)

היועץ המשפטי התווה את הדרך

הספקנות הישראלית הזו קיבלה אישור במידה רבה ביוני 2019, אז היועץ המשפטי של בית הדין הגבוה לצדק, ג'רארד הוגאן, פרסם חוות דעת בנושא.

"חלק מהרכישות כבר לא מבוססות רק על שיקולים כמו מחיר או הזהות של מוצר מסוים", הוא כתב. "עבור צרכנים רבים, רכישות שכאלו מושפעות גם מקריטריונים הכוללים שיקולים סביבתיים, חברתיים, פוליטיים, תרבותיים או מוסריים".

בהתמקדות ב"שיקולים מוסריים", הוגאן נזכר כי רבים מהאירופאים החרימו מוצרים מדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד. באופן דומה, הצרכנים של היום עשויים לסרב לרכוש מוצרים ממדינה שהם מתנגדים למדיניות שלה, כתב.

"בהקשר של מדיניות ישראלית מול השטחים וההתנחלויות, חלק מהצרכנים עשויים להתנגד לרכישת מוצרים המגיעים מאותם שטחים, במיוחד בעקבות העבודה כי הכיבוש וההתנחלויות מגיעים לכדי הפרת החוק הבינלאומי".

בהתמקדות ב"שיקולים מוסריים", הוגאן נזכר כי רבים מהאירופאים החרימו מוצרים מדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד. באופן דומה, הצרכנים של היום עשויים לסרב לרכוש מוצרים ממדינה שהם מתנגדים למדיניות שלה

בדיון על חשיבות החוק הבינלאומי ו"התפקיד החיוני שלו בשמירה על השלום והביטחון הבינלאומיים ובתור מבשר של צדק בעולם שאין בו צדק", הרחיק הוגאן עד רמיזה על השוואה בין תנועת ההתנחלויות לגרמניה הנאצית.

חלק מהאירופאים, כתב, יכולים לזכור את "ההשפעה ההרסנית של הכוח הברוטלי בתקופה בה חלק מהמדינות האמינו כי החוק הבינלאומי היה פשוט הבטחה ריקה למדוכאים ולפגיעים של העולם וכי אפשר להתעלם ממנו מבלי לקבל עונש".

לפיכך, סיכם הוגאן, סימון מוצרים משטח שכבשה ישראל צריך לכלול את "השם הגאוגרפי של השטח, וסימון על כך שהמוצר מגיע מהתנחלות, אם זה המקרה".

הדעה של הוגאן לא מחייבת, אם כי ברוב המקרים 15 השופטים בבית הדין מיישרים קו עם היועץ המשפטי. עם זאת, ולמרות הפסימיות הזו, ממשלת ישראל קיוותה עד הרגע האחרון כי בית המשפט יתעלם מהדעה של הוגאן.

במקביל, נציגים ממשרד החוץ, המועצה לביטחון לאומי, משרד ראש הממשלה ומשרד המשפטים ניסו לשכנע את פסגות לסגת מהתיק. "עם זאת, החברה החליטה להמשיך עם התהליך, אשר בעתיד עשוי ליצור מציאות קשה יותר שעשויה לפגוע ביצואני מזון ישראלים", אמר אחד הבכירים עמם שוחננו.

ערב ההחלטה, עורכי הדין של פסגות לא רק הכחישו כי הממשלה המליצה על צעד שכזה, אלא גם המעיטו בערך קרבנות הגורל של הממשלה.

"כאשר הם משדרים תבוסתנות שכזו כלפי העולם, מה אותם נציגי ממשל ישראלים אנונימיים מתכוונים שתהיה ההשפעה?" זעמה גולדסטין.

"לא ביקשנו רשות או תמיכה, ואנחנו גם לא לוקחים את הכיוון האסטרטגי או השליטה מממשלת ישראל", הדגישה. "עם זאת, באף שלב לא קיבלנו מסר מהימן על כך שהעמדה של ישראל היא שפסגות צריכה לבטל את התיק".

לדבריה, צרפת הוציא תקנת אפליה המאלצת חברות ישראלית למקם תווית משפילה על המוצרים שלהן המסמנת אותם בתור לא לגיטימיות, והממשלה בירושלים מניעה את האזרחים שלא להילחם בחזרה.

"כמה מביש עבור גורם ישראלי אנונימי למתוח ביקורת על חברה בבעלות יהודית שנאבקת באומץ נגד אפליה, וכמה מטריד זה שנציגי ממשל צריכים להאשים חברה על כך שהיא מחמירה את האנטישמיות", המשיכה. "האם לא למדנו כלום מההיסטוריה על כך שאנחנו צריכים לפחד מההחלטה להישאר דוממים?"

הבכירים עמם שוחננו אמרו בתגובה, כי זו זכותו של היקב לפעול כראות עינו, אך "לא צריך לגעת" בנושא מדיניות חוץ בעייתי כמו מוצרים מהגדה המערבית.

"יש מספיק מאמצים גלובליים לדה-לגיטימציה של ההתנחלויות והפיכת הסחר איתם לפשע, אז למה צריך להעיר את הדוב?", תהו.

מפגינים לובשים חולצות עם הכיתוב "החרימו את ישראל" במהלך הפגנה נגד ההחלטה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להכיר בירושלים בתור בירת ישראל, בכיכר הרפובליקה בפריז, צרפת, 9 בדצמבר, 2017 (צילום: AP\ קאמיל זיניוגלו)
מפגינים צרפתים לובשים חולצות עם הכיתוב "החרימו את ישראל" בפריז, דצמבר 2017 (צילום: AP\ קאמיל זיניוגלו)

יחסי ציבור רעים לישראל

בעקבות פסק הדין, משוכנעים הבכירים כי החלטת השופטים תייצר כותרת ויחסי ציבור רעים מאוד לישראל. בנוסף, כעת מדינות האיחוד יהיו מחויבות לסמן מוצרים מהתנחלויות, משום שהחלטת בית הדין היא סופית ולא ניתן לערער עליה.

אבל עורכי הדין של פסגות לא מסכימים, וטוענים כי הסימון כבר נאכף באופן נרחב, וכי ההפסד בבית המשפט יוביל רק להמשך הסטטוס קוו.

מנכ"ל היקב, יעקב ברג: "סבתא שלי ברחה מהנאצים. הם סימנו אותה בתור יהודייה. גדלתי ברוסיה, שם סימנו אותנו בתור יהודים. הם לא ידביקו לנו תוויות. זה פשוט לא יקרה, בעיקר לא באירופה. אנחנו לא נקבל את זה"

יש מאות חוקים אירופאים שאינם מיושמים, כך שמה ההבדל אם בית הדין פוסק לטובת הסימון, טען באוזינו המנכ"ל ברג, עוד בטרם התקבלה ההחלטה.

"ידענו כי בית הדין אינו אוהד במיוחד את ישראל. זה תיק קשה ומסובך. אבל אני לא אעשה כלום רק כי שזה קשה? אני לא מקבל את זה", אמר אז. ברג סיפר לנו כי היקב שכר את "עורכי הדין הטובים בעולם, עם סיכוי משמעותי של הצלחה".

"דרך אגב", הוא הוסיף, "החלטה של בית הדין נגדנו תהיה רק ההתחלה של המאבק שאנחנו מתכוננים ליישם. לא נסכים למוסר כפול. לא אפשרי שמוצרים מטיבט נחשבים 'מיוצרים בסין' בזמן שאני מסומן.

"סבתא שלי ברחה מהנאצים. הם סימנו אותה בתור יהודייה. גדלתי ברוסיה, שם סימנו אותנו בתור יהודים. הם לא ידביקו לנו תוויות", הוא הצהיר. "זה פשוט לא יקרה, בעיקר לא באירופה. אנחנו לא נקבל את זה".

עוד 1,569 מילים
כל הזמן // שבת, 7 בדצמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו צפוי לבקש חסינות מהכנסת בסוף החודש

כך דווח בחדשות 12 ● סקר בחירות חדש הראה כי 39% חושבים שנתניהו מתאים לכהן כראש ממשלה ו-37% שגנץ ● שר החוץ כץ נפגש עם שר החוץ של רוסיה, וביקש ממנו לקדם את החנינה לנעמה יששכר ● יועמ"ש הכנסת: "הבחירות ב-3 במרץ" ● סקר: הרוב יצביע בבחירות הבאות באופן זהה לקודמות ● נתניהו ציטט את יוסף לפיד, יאיר לפיד נעלב

21:22 עריכה

שר המשפטים אמיר אוחנה חתם על בקשת החנינה של נוחי דנקנר, המרצה עונש מאסר בעקבות מעורבותו בהרצת מניות בחברת IDB, כך דווח הערב בחדשות 13. עוד דווח, כי הבקשה מונחת כעת על שולחנו של נשיא המדינה ראובן ריבלין, שיחליט בקרוב האם לחון את האסיר.

20:26 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לבקש חסינות מהכנסת בסוף החודש הקרוב, כך פרסם הערב כתב חדשות 12, ירון אברהם.

עוד דווח כי גורמים בכירים בליכוד אמרו ש"נתניהו רוצה 'חצי שנה ראשונה' רק כדי להרוויח זמן". לפי דבריהם של אותם בכירים, נתניהו מעוניין להרוויח זמן, לנסות לקרב את ליברמן ולהתעסק ב"מלאת פירוק והרכבה" בכחול לבן. עוד אמרו הבכירים המקורבים, כי "נתניהו החליט מראש כבר מהרגע שהבחירות הקודמות הסתיימו, הוא החליט שהוא רוצה בחירות נוספות".

כמו כן, פורסמו הערב ההצעתו שהוגשו לכחול לבן על מנת להבטיח את הרוטציה. 
1. רוב של 80 ח"כים יבטל את ההסכם
2. חתימה מחייבת של כל השותפות הקואליציוניות
3. התחייבות של יו"ר הכנסת לשיתוק פעילות ממשלתית

20:21 עריכה

בחדשות 12 ערכו הערב סקר לקראת הבחירות שמסתמן כי בלתי נמנע שיתקיימו, וגם יש תאריך משוער – 3 במרץ 2019 – תאריך סימבולי לבחירות שלישיות.

לפי הסקר שנערך במכון מדגם בראשות מנו גבע, לו הבחירות היו מתקיימות היום, כחול לבן הייתה מקבל 34 מנדטים, הליכוד 33, הרשימה המשותפת 13, ישראל ביתנו, ש"ס ויהדות התורה 8, הימין החדש 6, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי 5 כל אחת.

לשאלה מי הכי מתאים לתפקיד ראש ממשלה, 39% ענו שנתניהו ו-37% שגנץ, 17% אמרו כי אף אחד מהם. לו הבחירה הייתה בין גדעון סער וגנץ, 36% שגנץ מתאים ו-19% חשבו שסער.

בשאלה האבסורדית מי יהיה אשם אם יהיו בחירות נוספות, 33% חשבו שנתניהו, 30% הסיקו כי ליברמן אשם ורק 10% אמרו שגנץ הוא האשם. האם נתניהו יכול לכהן כראש ממשלה תחת כתב אישום? 52% סברו שלא, ו-38% אחוז אמרו שאין בעיה. האם אזרחי יצאו להצביע בבחירות 2020? בקרב מצביעי הימין 61% אמרו שיגיעו, ובגוש מרכז-שמאל 63%.

19:25 עריכה

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, אמר היום כי הדמוקרטיה במדינת ישראל נמצאת במדרון חלקלק.

"אם לא נעצור, נמצא את עצמנו במצב שבו נמצאת היום פולין והונגריה, שאצלן דמוקרטיה היא שלטון החוק". ברק קישר את דבריו לדברי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, שתקפה מוקדם יותר את "מסע הדה-לגיטימציה" המתנהל לטענתה נגד מערכת אכיפת החוק. "הגישה שדינה הצביעה עליה, על המלחמה שנלחמים בנו, הייתה יפה ומרשימה".

18:25 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. נתניהו דן עם הנשיא בנושא האיראני, במצב בסוריה, ובצרכים הביטחוניים של ישראל.

ברק רביד, כתב חדשות 13, מדווח כי פקיד בכיר מסר כי נתניהו ופוטין דנו גם על נעמה יששכר וראש הממשלה הביע את תקוותו לשחרורה.

16:39 עריכה

משה בוגי יעלון (כחול לבן) על פרשת הצוללות: "לא כל האמת יצאה לאור ולא כל מי ומה שצריך להיחקר נחקר. אנו בכחול לבן נקים ועדת חקירה ממלכתית שתחשוף את כל האמת".

16:37 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסכם את השבוע האחרון ומספר על פגישותיו עם מנהיגים ברחבי העולם במטרה לעצור את האיום האיראני. כמו כן, תקף נתניהו את יריבו יו"ר כחול לבן בני גנץ: "הוא לא זז מילימטר, ננו-מטר, ולכן לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות מיותרות שאף אחד מאיתנו לא רוצה. אבל אם הבחירות ייכפו עלינו – אנחנו ננצח וננצח בגדול".

16:02 עריכה

שרת המשפטים לשעבר איילת שקד: "מערכת המשפט לא תקבע מי יהיה ראש הממשלה של מדינת ישראל".

"הטענה שבית המשפט צריך להתערב בשיקול דעתו של נשיא המדינה, על אף סעיף החסינות הברור בחוק היסוד, היא טענה שהופכת את התהליך הפוליטי לתהליך משפטי", אמרה שקד לעו"ד עידן אבוהב באירוע "שישיתרבות" ברעננה. "מדובר בתהליך מסוכן של משפטיזציה של הפוליטיקה", הוסיפה.

איילת שקד בכנס של פורום קהלת, 2017 (צילום: Hadas Parush/Flash90)
איילת שקד בכנס של פורום קהלת, 2017 (צילום: Hadas Parush/Flash90)
15:57 עריכה

ח"כ בצלאל סמוטריץ' יוצא כנגד שופט בית המשפט העליון נעם סולברג וחוזה כי עתידה להיפתח נגדו חקירה בחשד לשוחד והפרת אמונים.

15:45 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מסר לבג"ץ את עמדתו בנוגע לעתירת התנועה לאיכות השלטון, שדרשה מנתניהו להתפטר ולצאת לנבצרות.

היועץ השיב כי אף שהעתירה מעלה סוגיות מהותיות, אין מקום להכריע בה כעת שכן ממילא הנסיבות העובדתיות הרלוונטיות עתידות להשתנות בתוך ימים ספורים – כישלון המגעים להרכבת הממשלה ובחירות נוספות, או ח"כ שיצליח להרכיב ממשלה.

15:27 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ: "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו הופך כל אבן כדי לקדם בחירות"

בפוסט בחשבון הפייסבוק שלו, התייחס גנץ לפגישה שהתקיימה השבוע בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הוא הגיע כדי לפוצץ את העסק. זה לא אותו אדם שהכרתי, ואני מכיר אותו מצוין. כשיצאתי מהפגישה, עוד לפני שהספקתי לעזוב את הקריה, נתניהו שיגר הודעה שרק סרבן אחדות יכול לשגר".

הקמפיינים של שני הצדדים לבחירות 2020 כבר צוברים תאוצה, עוד טרם נפלה החלטה מכרעת בנושא. "נתניהו לא ניצח באפריל, הפסיד בספטמבר ואם יגרור אותנו לבחירות – ננצח אותו במרץ 2020. אחרי הבחירות הקרובות יסתיים עידן נתניהו ותחזור השפיות כי זה מה שנכון לישראל".

נתניהו לא ניצח באפריל, הפסיד בספטמבר ואם יגרור אותנו לבחירות – ננצח אותו במרץ 2020. עדכון שבועי ממני אליכם-אשמח מאוד אם…

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שישי, 6 בדצמבר 2019

15:20 עריכה

שר החוץ ישראל כץ נפגש עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב והעלה את סוגיית נעמה יששכר, "תוך הבעת תקווה שהנשיא פוטין יקבל את בקשות החנינה שהוגשו לו". כמו כן, ביקש כץ להגביר את תכיפות הפגישות בין נעמה למשפחתה.

15:03 עריכה

"גדעון סער עושה מעשה חמור כשהוא מתמודד מול נתניהו בתקופה הזאת". כך הצהיר (שוב) שר החוץ, ישראל כ"ץ, בראיון לתוכניתו של ניסים משעל ברדיו 103FM. כץ חזר והאשים את סער ב"חתרנות" על הניסיון להתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד.

"בסדר, גדעון סער רוצה להתמודד בפריימריז, אם עד יום רביעי הקרוב לא תהיה פריצת דרך וייקבע שיש בחירות אז הוא יהיה רשאי להתמודד בפריימריז על ראשות הליכוד, אגב זה היה כך כל הזמן", אמר כץ, "בעצם אתה בא ולוקח אדם שיש לו מנדט, שגם מרכז הליכוד, בתמיכת גדעון סער, בפה אחד קבע שרק הוא יכול להרכיב ממשלה ואתה מנסה לקצר את הכהונה שלו ויותר חמור מזה"

"הדבר החמור ביותר זה כך שסער אימץ את טיעוני כחול לבן נגד נתניהו, שהוא קרא לו להתפטר כשהיועץ המשפטי לא חייב אותו להתפטר, והוא רצה פריימריז עכשיו כדי להדיח אותו. בעניין הזה אמרתי זו חציית קווים אדומים. רוב עצום של חברי הליכוד ומתפקדי הליכוד, והוא יראה את זה בקלפי, שוללים את הכיוון הזה. אף אחד לא ימנע ממנו להתמודד אם יהיו בחירות".

"הפעולה שהוא עשה כאן היא פעולת חתרנות ברורה, והיא חסרת תקדים אגב. גם בעבר שרון התמודד מול שמיר ונתניהו מול שרון, אבל לא ניסו לקצר ולהדיח ולקחת את המנדט שאדם קיבל בדין".

כץ הצהיר בראיון כי לאחר לכתו של נתניהו, הוא יתמודד "על ראשות הממשלה, על ראשות הליכוד, ודאי. אני אתמודד כאשר אני אציג את מהפכת התחבורה בים, ביבשה ובאוויר, כולם רואים את הדברים האלה. ואני אציג את הרקורד המדיני-ביטחוני שלי בתפקידיי כשר מודיעין, שר חוץ, חבר קבינט, שלא קיים אצל אף מועמד אחר והוא עולה על כל מועמד אחר בליכוד ובימין, אבל אני אעשה את זה כשזה יהיה אקטואלי, לא נגד נתניהו, לא כדי להדיח אותו".

כץ נשאל על הקדמת הבחירות ולסקרים שמראים שהציבור נוטה להאשים את הליכוד ונתניהו יותר מאשר את כחול לבן, גנץ ולפיד בהקדמתן וענה: "אם הציבור יראה שאין ברירה והולכים לבחירות, הוא יתמוך במי שהוא חושב שמתאים להיות ראש ממשלה, במפלגה שהוא חושב שמייצגת את ההשקפות שלו, וברקורד הביצוע והעשייה של הליכוד וממשלות הליכוד".

"הצד השני (כחול לבן) שהפעם הזאת כבר לא יכול לטעון שהם לא הולכים ביחד עם המפלגות הערביות הקיצוניות ששוללות את קיום המדינה כי הם ניסו להקים איתן ממשלה. בעצם יצטרכו לבחור בין הליכוד בראשות נתניהו עם השותפים הטבעיים לבין כחול לבן עם המפלגות הערביות".

ישראל כץ (צילום: תומר נויברג. פלאש 90)
ישראל כץ (צילום: תומר נויברג. פלאש 90)
14:52 עריכה

האם הבחירות לכנסת ה-23, במידה ואכן יתקיימו כאלה? "הוקדמו" בשבועיים ביחס לתאריך שעליו דובר על כה? כך הצהיר היום היועץ המשפטי של הכנסת, בכנס של משפטנים בחיפה: "תרשמו לפניכם – אם לא היו התפתחויות הבחירות יתקיימו ביום שלישי השלושה במארס 2020. כגורמי המקצוע בשטח אנחנו נערכים גם לאפשרות שנקבל הודעה בשלישי בלילה על ממשלת אחדות וההערכות החקיקתית כבר בעיצומה לכל האפשרויות".

היועץ המשפטי לכנסת היום בוועדה המסדרת. "הצעת חוק המצלמות לא היתה חוקתית. שמח שהתהליך נחסך מאיתנו" (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
היועץ המשפטי לכנסת היום בוועדה המסדרת. "הצעת חוק המצלמות לא היתה חוקתית. שמח שהתהליך נחסך מאיתנו" (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
12:22 עריכה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר נשאה הבוקר קוראת לאזרחים להגן על צמרת הפרקליטות ומערכת המשפט. כך אמרה הבוקר זילבר בנאום שנשאה בכנס העמותה למשפט ציבורי בחיפה, שזכה למחיאות כפיים סוערות, כולל גם מפרקליט המדינה שי ניצן.

"לכל האזרחים המודאגים במדינה הזו – השמיעו קול", אמרה זילבר. "זו קריאה לחברה האזרחית, לאנשי הרוח, להמוני המונים דוממים, לתקשורת. אנחנו חלק מנורמליות של שלטון ושל חברה. אנחנו גם אחת הערובות לנורמליות זו. עכשיו אנחנו צריכים שתשמרו עלינו, כדי שנוכל להמשיך ולשמור עליכם מפני השררה השלטונית. כדי שנוכל להמשיך לשמר את הפרופיל הדמוקרטי של מדינת ישראל ככזה, שלא ידהה, שלא ייפגם, שלא יתכער. השמיעו קול. שמרו עלינו".

זילבר הקריאה בנאומה ציטוטים של התקפות על מערכת אכיפת החוק שנשמעו לאחרונה ברשתות החברתיות ובכלי תקשורת: "ליאת בן ארי צריכה לשבת בכלא, שי ניצן ואביחי מנדלבליט מצפצפים על החוק, שי ניצן מושחת, לפטר את היועמ"ש, אכיפה סלקטיבית, פליליזציה של הפוליטיקה, צומת מסוכן של עוצמה בלתי מוגבלת, מתפרה, חונטה, הפיכה שלטונית", ואמרה "מזה זמן, מתנהל נגד מערכת אכיפת החוק בישראל מסע דה לגיטימציה חסר תקדים".

זה קמפיין מוצלח שבמסגרתו שנאה והסתה הן מטבע עובר לסוחר", אמרה זילבר, "זו כבר לא נחלתם של שוליים סהרוריים. מנטרות כגון: הפקידים גונבים את המדינה, די לשלטון היועמ"שים, פרקליטות רקובה – הולכות ומתפשטות, וקונות אחיזה בקרב חלקים בציבור. זרעי רוע נישאים ברוח, מעירים תסיסות, מערערים מוסכמות יסוד".

"זו פרסונליזציה", המשיכה וטענה זילבר. "במקום רוע אמורפי, יש כתובת לשנאה. וכשמדובר בנשים אדומות שיער – קלאסיקה של מכשפות. פרסונליזציה כשלעצמה לא חייבת להיות דבר שלילי". באופן עקרוני יש לה פוטנציאל לקרב, ליצור אהדה, להאניש, להסיר חומות".

"מה שהופך את הפרסונליזציה שאני מדברת עליה לשלילית הוא ההשטחה של הדמויות. אפילו לא לקריקטורה, אלא פשוט לפלקט, וכזה הצבוע כולו בשחור. משרתי ציבור נאמנים לשליחות הציבורית ולשירות העם והמדינה, מוצאים את עצמם מוצגים כמושחתים, שיכורי כוח, מהפכנים, מפלצות; מדמויות עגולות, רב מימדיות הם הפכו ללוח מטרה של שנאה ותו לא".

12:07 עריכה

פעיל בולט נוסף בליכוד הצהיר הבוקר על תמיכתו בגדעון סער במירוץ מול רה"מ על הנהגת המפלגה: ארנון גלעדי, יו"ר הליכוד בתל-אביב יפו.

ארנון גלעדי, אגב, ששימש כמשנה לעיריית תל-אביב מטעם הליכוד וכבכיר באיגוד הערים דן, נעצר, נחקר והואשם בקבלת שוחד מיזמים במסגרת פרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון והורחק מעיריית תל אביב ומאיגודן. יש מקום לשער, איפה, שתמיכה של אישיות כמו גלעדי עשויה לסייע לסער לצבור פופולריות במרכז הליכוד.

"רק הליכוד יכול", כתב גלעדי בעמוד הפייסבוק שלו, "אני ליכודניק מבטן ומלידה. המחנה הלאומי בראשות הליכוד זה הבית שלי. מעולם לא עזבתי את הבית הפוליטי שלי ואני מאמין שרק הליכוד יכול להוביל את מדינת ישראל".

"נתניהו הוא ראש הממשלה שלנו ויש לו מניית זהב בהישיגה הרבים של מדינת ישראל בעשור האחרון. אבל העובדה שלא הצלחנו להרכיב ממשלה לאומית בשתי מערכות הבחירות האחרונות צריכה לעורר מחשבה אצל כולנו. לכן כל מי שאוהב את הליכוד וכל מי שחשוב לו שהמחנה הלאומי ימשיך להוביל את ישראל גם בעתיד, צריך לתמוך בהתמודדות מחודשת על הנהגת הליכוד והמחנה הלאומי".

"בהתמודדות הקרובה על ראשות הליכוד ניצב חברי ורעי גדעון סער. אני מכיר את גדעון שנים רבות. עוד מהיותו מזכיר הממשלה ועד הפיכתו לחבר כנסת מוכשר ויו״ר סיעה נמרץ אשר הצליח להחזיק את הליכוד מעל המים לאחר המכה הקשה שקיבלנו בבחירות 2006. גם בתפקידיו כשר החינוך והפנים הוביל מהלכים אמיצים רבים. אין לי ספק שהוא האיש הנכון, במקום הנכון ובמיוחד בזמן הנכון".

ארנון גלעדי (צילום: פלאש 90)
ארנון גלעדי (צילום: פלאש 90)
10:01 עריכה

לפי סקר של רדיו 103FM, כ-70% מהמצביעים יצביעו במערכת הבחירות השלישית השנה, לכנסת ה-23, באופן זהה לזה שהצביעו במערכת הבחירות השנייה לכנסת ה-22. רק 11% מאלה שענו לסקר מתכוונים להצביע אחרת מכפי שהצביעו בספטמבר, וכ-20% עדיין לא החליטו.

ועם זאת, הסקר מראה על התחזקות של "בלוק 55" של המפלגות הימניות והחרדיות שתומכות בראש הממשלה נתניהו, שמגיע יחד ל-58 מנדטים. ישראל ביתנו שומרת, לפי הסקר, על כוח של שמונה מנדטים, ואילו גוש המרכז־שמאל יחד עם הרשימה המשותפת יורדים מ-57 ל-54 מנדטים.

תוצאות הסקר מבטיחות, איפה, שהפלונטר הפוליטי יימשך אחרי הבחירות הבאות במלואו עוזו ויבטיחו לרה"מ גם מערכת בחירות רביעית וחמישית, שיאפשרו לו להמשיך לכהן כראש ממשלה זמני וכנראה גם יעכבו את משפטו.

כחול לבן מתחזקת, לפי הסקר, ביחס לבחירות בספטמבר ל-34 מנדטים; הליכוד מתחזק גם הוא ומקבל 32 מנדטים; הרשימה המשותפת נחלשת במנדט אחד ל-12 מנדטים. ש"ס ויהדות התורה מקבלות 8 מנדטים כל אחת וכך גם ישראל ביתנו. הימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד מתחזקת, לפי הסקר, ומקבלת שישה מנדטים, ואילו העבודה-גשר, המחנה הדמוקרטי ואיחוד מפלגות הימין נחלשות ומקבלות 4 מנדטים כל אחת ועוברות בדוחק את אחוז החסימה. 

עוד עולה מהסקר, שערך מכון מאגר מוחות, כי 39% מהציבור מאמינים ליו"ר כחול לבן בני גנץ שרה"מ נתניהו אשם בקיומה של מערכת הבחירות השלישית. 29% אחוזים מהמשיבים מאמינים לנתניהו שמאשים את גנץ ולפיד באחריות להמשך הפלונטר ולבחירות, ואילו כשליש לא מאמינים לאף אחד מהם.

08:37 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיתף אתמול בעמודי הטוויטר והפייסבוק שלו וידאו של יוסף (טומי) לפיד ז"ל, שר המשפטים לשעבר ואביו של יאיר לפיד, שבו יצא נגד האפשרות שהיועץ המשפטי לממשלה יחליט בעצמו על הדחת ראש ממשלה בגלל חשד לפלילים.

נתניהו, שכידוע גם לו יש בן בשם יאיר שמעורב בפוליטיקה ומושך על עצמו לא מעט אש, כתב ליד הווידאו: "לתשומת לבו של יאיר לפיד". יאיר לפיד הגיב להטרלה הקטנה של נתניהו בזעף:

08:08 עריכה

בליכוד ממשיכים במסע הלחצים על יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לחזור למפלגת השלטון, שאותה עזב בתחילת דרכו הפוליטית. ראש עיריית פתח תקווה, רמי גרינברג, דיבר הבוקר ברדיו "כאן ב'" ודחק בליברמן להגיע לכנס ראשי הרשויות מהליכוד שאליו הזמינה אותו המפלגה כדי ללחוץ עליו לחזור הביתה.

לדברי גרינברג: "בכנס ישתתפו 60 ראשי רשויות מהליכוד, והם יגידו לליברמן שביכולתם לסייע לו לחזור למפלגה".

ראש עיריית פתח תקווה, רמי גרינברג (צילום: רועי חלימה, פלאש 90)
ראש עיריית פתח תקווה, רמי גרינברג (צילום: רועי חלימה, פלאש 90)

 

 

07:59 עריכה

באוצר כבר לא מספידים רק את שנת 2019 בגלל הפלונטר הפוליטי, אלא גם את 2020:

07:53 עריכה

בוקר טוב! שישה ימים וארבעה ימי עבודה לפני סיום המועד האחרון למציאת מועמד להרכבת הממשלה ולמניעת בחירות – והמדיה עסוקה פחות במו"מ הקואליציוני התקוע ויותר בפרשת הצוללות.

בזה אחרי זה, בכירי מערכת הביטחון בעבר ובהווה מביעים זעזוע מהחשדות העולים בכתבי האישום בפרשת הצוללות, ומצביעים כולם על הפיל הגדול שבחדר, העובדה שמישהו אישר את העסקה הזאת והיה אמור להבין את הבעיה בעצמו. הבוקר בגלי צה"ל המתריע התורן הוא תא"ל במילואים שמואל צוקר, שאמר הבוקר בגלי צה"ל: "עוד לפני שעלו החשדות הפליליים ידעתי שמשהו בעסקה הזאת לא כשורה".

גם עורך דינו של מפקד חיל הים לשעבר אליעזר צ'ייני לא מנסה למזער את הסיפור:

 

עוד 21 עדכונים

יומן ליסבון עשר שעות טיסה, שתי פגישות מדיניות ו-11 מזוודות

מטרת הביקור בפורטוגל השבוע היתה לכאורה פגישה עם שר החוץ האמריקאי ● אלא שהפגישה עם פומפאו הייתה אמורה להתקיים במקור בלונדון ● העברת הפגישה לליסבון חייבה מפגש גם עם ראש ממשלת פורטוגל ● ובהזדמנות זו, איפשרה לנתניהו ורעייתו לנפוש מעט במדינה המתחדשת, לדבר פוליטיקה - וגם על אינקוויזיציה ● שלום ירושלמי מסכם יומיים בפמליית ראש הממשלה

עוד 1,027 מילים

הפרופסור שמביס את ה-BDS בארה״ב, מדינה אחר מדינה

פרופ' יוג'ין קונטורוביץ אולי האיש החשוב ביותר במאבק נגד ה-BDS ● הוא מחלק את זמנו בין ישראל לארה"ב, גם עם אשתו וארבעה ילדיו בהתנחלות, ומומחה למשפט בינלאומי וחוקתי בוושינגטון, שם הוא מסייע במסע חקיקה מוצלח נגד תנועת החרם ● פרופיל

עוד 899 מילים

דרושה אחריות, לא רק חמלה

פעם בשנה מציין העולם את יום הפליט הבינלאומי. מדי שנה נכתבות אין ספור שורות על הצורך שחברות יגלו חמלה כלפי למעלה מ-71 מיליון הפליטים והעקורים שנאלצו למלט נפשם מאזורי לחימה, מרדיפה אתנית ומשטרים דכאניים.

דוח חדש שהוציא אירגון אוקספאם מגלה כעת כי יותר מ-20 מיליון בני אדם בשנה נאלצו לברוח מביתם בשל אסונות שנגרמו כתוצאה ממשבר האקלים.

מדי שנה נכתבות אין ספור שורות על הצורך שחברות יגלו חמלה כלפי למעלה מ-60 מליון הפליטים שנאלצו למלט נפשם מאזורי לחימה, מרדיפה אתנית ומשטרים דכאניים

דובר רבות על הצורך בשיתוף הפעולה ונשיאת האחריות המשותפת הנדרשת מהעמים שאליהם נמלטים הפליטים. חמלה ואחריות משותפת אכן מאוד חיונים במציאות שנוצרה בעולם בעת הזו.

בכל המלל הרב שנחשפתי אליו בסטטוסים שהתחרו על תשומת לבנו ועל הנכונות שלנו לפתוח את הכיסים לצורך מימון מרבית הארגונים המסייעים למבקשי המקלט ברחבי העולם, לא הודגשו לטעמי שתי נקודות מרכזיות:

ראשית, למספר ההולך וגדל של פליטים בעולם, אחראים לא רק המשטרים הדכאניים של המדינות מהם נמלטים הפליטים, אלא גם המשטרים המערבים. הרי ללא תמיכה דיפלומטית, ללא קיום סחר בנשק ומסחר תוך ניצול משאבי טבע כמו גם משאבי אנוש, משטרים אלו לא היו שורדים.

לא רק המשטרים הדכאניים מהם נמלטים הפליטים אחראים למצבם, אלא גם המשטרים המערבים. ללא תמיכה דיפלומטית, סחר בנשק ומסחר תוך ניצול משאבי טבע ומשאבי אנוש, משטרים אלו לא היו שורדים

הפניית אצבע מאשימה לשליטי סוריה, סודאן, דרום סודאן ואריתראיה או לתוהו ובוהו המתרחש בעיראק, אפגניסטן, סומליה ובורונדי – מקלה על מדינות המערב, כמו גם על סין, רוסיה וערב הסעודית, להתנער מהאחריות הישירה והעקיפה ליצירת מספר עצום של אנשים החשופים לעריצות שליטים המספסרים בעמיהם.

יש מי שעושה הון משיעבוד עמים, ולו אחריות למצב, ועל כן אין לפנות לעמי המערב רק באמצעות החמלה, אלא דרך האחריות שלהם כלפי האנשים שמשלמים את מחיר החמדנות.

יש מי שעושה הון משיעבוד עמים, ולו אחריות למצב, ועל כן אין לפנות לעמי המערב רק באמצעות החמלה, אלא דרך האחריות שלהם כלפי האנשים שמשלמים את מחיר החמדנות

שנית, יש לזכור שתופעת הנדידה של אנשים מיבשות כמו אפריקה למדינות מבוססות, אינה ״מטיבה״ רק עם פליטים או לעיתים מהגרי עבודה, אלא נחוצה כאויר לנשימה למדינות המבוססות המשוועות לידיים עובדות.

מדינות מבוססות לא אחת נמצאות בסטגנציה כלכלית ותרבותית. האוכלוסיה בהן מתבגרת והיחס בין האוכלוסיה הבוגרת לדור צעיר הנחוץ לקיומן הולך וקטן. מדינות אלו מזמינות אליהן את מהגרי העבודה שיבצעו את העבודות שצעירי אירופה וארה״ב כבר מזמן לא מבצעים.

תופעה זו מלמדת על החיוניות של אוכלוסית פליטים אשר לעיתים רבות מזניקות את כלכלת העמים המבוססים באמצעות יזמות וכוח עבודה זול. יש כאן עסקה של תן וקח לכל הצדדים.

שנית, יש לזכור שתופעת הנדידה של אנשים מיבשות כמו אפריקה למדינות מבוססות, אינה ״מטיבה״ רק עם פליטים או לעיתים מהגרי עבודה, אלא נחוצה כאויר לנשימה למדינות המבוססות המשוועות לידיים עובדות

אז נכון שמבחינה אנושית רצוי לזכור שישנה מחויבות מוסרית וסולידריות כלפי בני אדם במצוקה, אבל כדאי לזכור שהמחויבות הזו, הנובעת גם ממקור האחריות, יש בצידה גם עסקה רווחית. אולי מתודעה זו היחס לפליטים עשוי להשתנות מעט. הסיסמא Welcome Refugees אינה סתמית.

סמל קליטת פליטים
סמל קליטת פליטים

סיגל קוק אביבי היא פעילת זכויות אדם, כלת פרס ע״ש ישעיהו ליבוביץ לשנת 2018 על הפעילות למען מבקשי המקלט בישראל. הגישה עתירה לעליון ביצוגו של עו״ד איתי מק למניעת גירושם של מבקשי מקלט יחד עם 119 אקטיבסטים. עתירה זו שמה קץ למדניות הגירוש בכפיה שתוכננה לאפריל 2018. סטודנטית למשפטים

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 464 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
בּוּשָׁה

בעולם של משפחת נתניהו אין מקום לבושה ● הם מאמינים שכולם חומדים את מה שיש להם - כוח, מעמד, תהילה, כסף, קשרים, עוצמה - וכולם היו נוהגים כמוהם, אם רק היו יכולים ● והם משוכנעים שכל מי שיכול, ממילא נוהג בדיוק כמוהם בחדרי חדרים ● אז למה שיתביישו?

עוד 1,068 מילים

למקרה שפיספסת

הפלסטינים כבר לא מוכנים לשלם בגופם את מחיר הכיבוש ● איראן וסוריה עושות שרירים ● מצרים נפרדת מזמר מיתולוגי ומתקופה ליברלית ● והמפגינים הצבעוניים בעולם הערבי מאבדים השפעה ● קסניה סבטלובה מסכמת את השבוע במזרח התיכון במדור חדש

עוד 892 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

טיול לשבת לגלות מחדש את שכונת פסגת זאב בירושלים

פארקים, אנדרטאות ושרידים ארכאולוגיים ● פינות חבויות בגבעת זאב חושפות את עברה העשיר של השכונה הירושלמית המעניינת

עוד 635 מילים

יומן ליסבון נתניהו מקדם בחירה ישירה לראשות הממשלה

גם בליסבון, בין פגישה עם ראש ממשלת פורטוגל ושר החוץ האמריקאי, נתניהו ממוקד-בחירות ברמות על ● לעיתונאים בליסבון הוא אומר שהוא מתנגד לבחירות, אבל כל מעשיו מכוונים לסיבוב הבא ● על חסינות ותיקיו המשפטיים הוא מסרב לדבר, אבל מודה כי האירועים משפיעים עליו: ״אני לא רובוט״ ● שלום ירושלמי מדווח מפמליית ראש הממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נמצא עמוק בתוך מערכת בחירות. הוא היה רוצה ששיטת הבחירות תשתנה, ונלך לבחירה ישירה לראשות הממשלה. לצורך העניין, הוא נשען על חבר כנסת אלמוני מהליכוד, שלמה קרעי, שמבקש ממנו לקדם את הנושא.

״זה רעיון שמתחיל להיות מעניין״, אמר נתניהו הערב בליסבון. אלא שהאפשרות לשנות את החוק ואת שיטת הבחירות בכנסת הזו נראה קלוש למדי.

נתניהו מאמין שהוא האיש שיוכל לנצח. זה ברור. בבחירות כאלה הוא לא צריך 60 מנדטים, אלא יתרון של קול אחד על פני יריבו, בני גנץ או יאיר לפיד. נתניהו רוצה לשחזר את הניצחון האחרון שלו בבחירה הישירה ביוני 1996, אם כי ב-1999 הוא הפסיד את הבחירות לאהוד ברק.

נתניהו עדיין מנסה לעשות רושם שהוא מתנגד לבחירות. הוא רוצה לנצח במשחק ההאשמות. ״שגנץ יתגבר על לפיד וליברמן יתגבר על עצמו – ואז לא יהיו בחירות״, אמר.

בנימין נתניהו נפגש עם ראש ממשלת פורטוגל אנטוניו קושטה בליסבון, פורטוגל. 5 בדצמבר 2019 (צילום: קובי גדעון/לע"מ)
בנימין נתניהו נפגש עם ראש ממשלת פורטוגל אנטוניו קושטה בליסבון, פורטוגל (צילום: קובי גדעון/לע"מ)

נתניהו הסביר גם שהוא חייב להיות ראשון, ולכן כל ההצעות האחרות לא יתקבלו. ההסבר שלו: רק הוא צריך ויכול לשמור על המשכיות היחסים עם ארצות הברית ולקדם את ברית ההגנה דווקא בימים אלה.

״תנו לציבור לבחור, אם אתם טוענים שהציבור לא רוצה אותי, דוחה אותי – שימו את הדברים על השולחן״, אמר נתניהו וכיוון לבחירה הישירה שוב.

נתניהו משלב את קמפיין הבחירה הישירה עם מסע הבחירות הבינלאומי שהוא מנהל. בליסבון נפגש הערב עם שר החוץ של ארה״ב מייק פומפיאו.

נתניהו הסביר גם שהוא חייב להיות ראשון, ולכן כל ההצעות האחרות לא יתקבלו. ההסבר שלו: רק הוא צריך ויכול לשמור על המשכיות היחסים עם ארצות הברית ולקדם את ברית ההגנה דווקא בימים אלה

לטענת נתניהו, הוא היחיד שהביא לישראל הישגים מדהימים בשנים האחרונות. כל טבלאות האקסל והדיאגרמות כבר מוכנות. ישראל היא במצבה הטוב אי פעם, לשיטתו של נתניהו – וכך על פי ציבור רחב בעולם, 20 אלף איש, שנשאלו בסקר שפורסם לאחרונה ב-US News & World Repprt.

בתדרוך העיתונאים, נתניהו סרב לדבר על החסינות. כששאלתי אותו האם ידרוש חסינות, סרב להגיב. לי ברור שהוא ידרוש חסינות עד ה-2 בינואר, כדי למשוך זמן ולא ללכת למשפט מיידי. הוא גם לא רצה לדבר על הפריימריז לראשות הליכוד.

ביום ראשון הקרוב הוא יגיע כגיבור לישיבת מרכז הליכוד, וידאג שלא יהיו פריימריז לרשימת חברי הכנסת. פריימריז כאלה, הוא יודע, לא יסבכו אותו בתמיכה בחברי כנסת.

נתניהו ממוקד-בחירות ברמות על. אבל, הוא אומר, ״אני לא רובוט״, כששואלים אותו על ההשפעה שיש לאירועים המשפטיים עליו. ״אלא שאני שונה מאחרים ביכולת הריכוז שלי. פעם אפילו בדקו את זה״, הוסיף.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 373 מילים ו-1 תגובות

"המגזר העסקי היה מגזר השתקנים - התעוררנו"

ראיון אנשי עסקים מובילים התכנסו השבוע כדי להביע תמיכה בשלטון החוק, והתנגדות למתן חסינות לנתניהו ● צבי סטפק, מייסד מיטב-דש ומראשי היוזמה, מספר לזמן ישראל מה מניע אותו ואת שותפיו ● "לחברות עסקיות יש לפעמים יותר כוח מאשר למדינות, והכוח הזה מטיל עליהן אחריות"

עוד 585 מילים ו-1 תגובות

יומן ליסבון אנוסי בלפור מבקרים באנדרטה לזכר אנוסי פורטוגל

בני הזוג נתניהו ניצלו את ההפוגה ומזג האוויר השמשי כדי לטייל בליסבון ולהתחקות אחר ההיסטוריה היהודית העשירה והטראגית של המקום ● שלום ירושלמי ניצל את ההזדמנות כדי לברר עמם, איזו איקוויזיציה גרועה יותר - זו שהיתה בימי הביניים, או זו שהם עוברים עכשיו ● וידאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה ניצלו את ההפוגה, עד לפגישות המדיניות שיתקיימו הערב, ואת מזג האוויר השמשי כדי לטייל בליסבון ולהתחקות אחר ההיסטוריה היהודית העשירה וטרגית של המקום.

השניים ביקרו באנדרטה לזכר היהודים שנטבחו בפרוגרום ליסבון ב-1506, הנמצאת בכיכר רוזיו, מתחת לכנסיית סאן דומינגוש, אשר נבנתה ב-2006. מול האנדרטה, עמד מטה האינקיוויזיציה. אחד ההיסטוריונים הידועים שחקרו את האינקוויזיציה הוא לא אחר מאביו של נתניהו, בנציון נתניהו ז"ל.

כשנתניהו ורעייתו התעכבו ליד האנדרטה, שאלתי את ראש הממשלה בהומור, "איזה אינקוויזיציה יותר גרועה, מה שעשו לך או מה שעשו פעם?"

"אה… יש בזה משהו", ענתה שרה, מחייכת, לכאורה מרוצה מההרמה להנחתה. "אני לא שוללת את השאלה. אני שמחה שאתה מבין שזו אינקוויזיציה בשבילנו". נתניהו מצידו מבקש לשנות נושא, ושרה מציעה לי, "נתפוס פעם איזו שיחה, הא?"

בינתיים, נתניהו מנסה לברר יותר פרטים על ההיסטוריה של המקום. "אין פה אף אחד שיכול לתת לנו קצת, אה…" הוא מביט מסביב. שרה פונה אל הכתבת הפוליטית של וואלה! טל שלו – זו שנאמר עליה בתמלילי תיק 4000 שהיא דוברמן, כי אינה שועה לתכתיבים פוליטיים או לצנזורות. "את יודעת משהו, טל?", שרה שואלת אותה.

"אני יודעת, כפי שלמדתי קודם, שאביו היה המומחה", היא עונה.

"אבל אבי לא זמין ברגע זה", מגחך נתניהו.

עוד 191 מילים

סודות, שקרים ולואי ויטון

לחקור את החוקרים "שיטה, הליך מזוהם, שחייבים לשים לו סוף", כך תאר נתניהו את פרשת רות דוד, פרקליטת מחוז ת״א לשעבר ● מהי השיטה? מהו ההליך המזוהם? איך יש לשים לו סוף? ואילו שאלות הוא מעורר ביחס לאמינות המשטרה ועבודת הפרקליטות? ● אמיר בן-דוד פתח את ״תיק רות דוד״ ומצא מספר תהיות קשות ● הראשונה שבהן: מדוע שקד, אוחנה ונתניהו לא השתמשו בסמכותם לבדוק את הפרשה

עוד 4,044 מילים ו-1 תגובות

טרנד מסוכן המירוץ לדירה בחו"ל: התשואה לא מובטחת

הפרסומים בכלי התקשורת וברשתות החברתיות משגעים יותר ויותר ישראלים: "כמה מאות אלפי שקלים ויש לכם נכס בחו"ל, במחיר של חנייה בתל אביב" ● אז איפה הקאץ'? ● עומר שרביט יצא בעקבות הטרנד החדש בנדל"ן, וגילה מה חייבים לבדוק, ממה להיזהר - ומי עשוי להתרסק

עוד 3,081 מילים

נתניהו: נצליח למנוע בחירות רק אם גנץ יתגבר על לפיד

עוד אמר נתניהו בליסבון: "רוצה לכהן שנתיים - אקדם בחירה ישירה לראשות הממשלה" ● נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות: הביקורת נגד מערכת המשפט חסרת אחריות ● כתבי אישום בפרשת הצוללות: מרום וגנור יואשמו בשוחד, שמרון בהלבנת הון

עוד 44 עדכונים

כך נראית דמוקרטיה בדעיכה

העולם הדמוקרטי נמצא בעיצומה של נסיגה דמוקרטית גדולה ● קחו מנהיג כריזמטי ופופולרי, תוסיפו לזה חברה מפולגת, תנו עדיפות לכמה קבוצות אינטרסים מיוחדות - ותראו איך שלטון החוק כושל והדמוקרטיה מידרדרת ● פרופ׳ נעמי חזן מנתחת את מאפייני הדעיכה של דמוקרטיות בעולם - כולם רלוונטיים לישראל של היום

עוד 1,096 מילים

חיפה "תשובה שולט בים, ועכשיו הוא רוצה לשלוט גם בחוף"

חברה בשליטת תשובה עתרה לביהמ"ש אחרי שנאסר עליה לבנות עוד 4 מגדלים בקו החוף של חיפה - בנוסף לשניים שזכו לכינוי המפוקפק "הולילנד של חיפה" ● בחברה להגנת הטבע מקווים כי ביהמ"ש יעדיף את טובת הציבור והסביבה, אך חוששים מהפתעות של הרגע האחרון

עוד 562 מילים

יומן ליסבון נתניהו כבר עמוק בתוך מערכת הבחירות הבאה

כבר בליל ה-17 בספטמבר, נתניהו כיוון לבחירות שלישיות ● ״הייתה לנו תקלה, נתקן בפעם הבאה״, אמר אז למקורביו ● לכן, הוא טס הבוקר לליסבון לא רק כדי לשוחח עם מזכיר המדינה פומפיאו, אלא כדי להשתמש בו ● שלום ירושלמי מלווה את פמליית רה״מ ● פרשנות

ביום הבחירות הקודמות, ב-17 בספטמבר, הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לגני התערוכה. השעה הייתה קרוב לשלוש לפנות בוקר ונתניהו נראה חיוור ועצבני אחרי שנודעו לו התוצאות.

במטה הליכוד, לפני שעלה לנאום ולפרוק את הזעם על השמאל והערבים, הוא דיבר בקצרה עם מקורביו. ״הייתה לנו תקלה, נתקן בפעם הבאה״, אמר.

נתניהו כיוון כבר אז לבחירות נוספות. כמו תמיד, הוא הקדים את כל יריביו בכמה צעדים. את מה שהוא ראה אז, הם לא מבינים היום. נתניהו רצה ורוצה בחירות חדשות. השעון הפוליטי חייב לשבש כל הזמן את מהלך השעון המשפטי. הוא חייב לקנות לעצמו מרחב פעולה, לשמור על המעמד שלו כראש הממשלה ולקדם לעצמו חסינות בכל מחיר.

וכאשר כל המדינה והחברים בצמרת כחול-לבן מדברים על ממשלת אחדות, נתניהו נמצא כבר עמוק בתוך מערכת הבחירות הבאה. היום (רביעי) הוא יוצא לליסבון לא רק כדי לשוחח עם מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפיאו, הנמצא בפורטוגל בנחיתת ביניים, אלא כדי להשתמש בו.

הנה המדינאי שבא לדאוג לישראל מול איראן, לקדם ברית הגנה חסרת תקדים ולהחיל את הריבונות על בקעת הירדן. מה זה אם לא עיצומו של קמפיין. נתניהו בליסבון עם פומפיאו, בני גנץ ברמת הנגב.

הנה המדינאי שבא לדאוג לישראל מול איראן, לקדם ברית הגנה חסרת תקדים ולהחיל את הריבונות על בקעת הירדן. מה זה אם לא עיצומו של קמפיין. נתניהו בליסבון עם פומפיאו, בני גנץ ברמת הנגב

נתניהו הוא אלוף איחוד האינטרסים, על זה אין ויכוח. פעמים רבות הוא דיבר אתי על הגאונות של חוזה המדינה תיאודור הרצל, אשר ידע לדבר אל המנהיגים באירופה שרצו להיפטר מהיהודים – והציע להם את ארץ ישראל. היום נתניהו מתחבר אל האינטרס הרפובליקאי מול האוונגליסטים. איך אמרה לי דמות מדינית בכירה מאד? "הנשיא טראמפ ייתן את הכל, רק שנתניהו ייקח".

אגב, פומפיאו כבר הכיר בחוקיות ההתנחלויות, אחרי עבודה של נתניהו מול הממשל. מעניין מה יגיד פומפיאו היום.

עוד 281 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה