הפורנוגרפיה של הפוליטיקה

בכל יממה שחולפת משחרר טראמפ בממוצע כ-13 הצהרות מפוקפקות ● המספר הזה מהדהד את עומק תרומתו לאגביות שבה נתפס השקר בעולם החדש, ולשעבוד של הצרכן לעולמות פנטסטיים שבהם מככבים מין, אלימות ומשחקי-שליטה מגדריים ● סוגרים עשור: כתבה ראשונה בסדרה

דונלד טראמפ (צילום: AP Photo/Brynn Anderson)
AP Photo/Brynn Anderson

בכל יממה שחולפת משחרר טראמפ בממוצע כ-13 הצהרות מפוקפקות ● המספר הזה מהדהד את עומק תרומתו לאגביות שבה נתפס השקר בעולם החדש, ולשעבוד של הצרכן לעולמות פנטסטיים שבהם מככבים מין, אלימות ומשחקי-שליטה מגדריים ● סוגרים עשור: כתבה ראשונה בסדרה

באופן סימבולי, עידן הטראמפיזם התחיל עם מותה של הילארי קלינטון.
אמנם היא לא מתה באמת, אבל לרגע קט במהלך קמפיין 2016, בתאריך האמריקאי הקדוש 11 בספטמבר, המתינה אומה שלמה, ועמה חלקים נכבדים מהעולם, לבשורה קשה על מצבה הבריאותי העגום.

"מעידה חורצת גורלות – צפו ברגעים הדרמטיים", התבשרו הקוראים בעמוד הבית של וואלה בסיקור מיוחד, השמור לגדולים שבאסונות, שנמשך גם שעות ארוכות אחרי שקלינטון יצאה אל הקהל בריאה ושלמה, נופפה לשלום, חיבקה ילד, ועדכנה שבסך הכל לקתה בדלקת ריאות, ושבמקום לטפל בעצמה עמדה בשמש הקופחת שעות ארוכות, עד שהתייבשה.

העמוד הראשי של וואלה, מבשר על ההתמוטטות של הילרי קלינטון
העמוד הראשי של וואלה, מבשר על התמוטטות קלינטון

"התמוטטותה" הדרמטית-טראגית של קלינטון אל מול מצלמות הטלוויזיה שודרה במשך יממה שלמה בלופים אינסופיים, בתוספת פרשנויות מחמירות, צילומי תקריב הכרחיים, סלואו-מושנים, וסימון בעיגול של צילומי המעידה, רגע לפני שנבלעה בתוך הוואן.

לאלה הצטרפו סרטוני פייק-ניוז, שקבעו כי קלינטון סובלת מהפרעה רפואית-נירולוגית כלשהי, אשר רצו ביוטיוב במשך שבועות ארוכים וצברו נתוני צפייה גדולים מתחת לרדאר.

הפנטזיה ש"משהו נורא" קורה להילארי (שבץ? סרטן? אבדן-שפיות?) לא באה לספק רק עולמות אפלים של אנשים רעים, שכן חלק מהצופים ודאי היו מודאגים באמת. אבל במשוואה בין קלינטון לדונלד טראמפ, ואת זה התקשינו לזהות בזמן אמת, היו כל האלמנטים של פורנוגרפיה פוליטית, כזו שמשעבדת את הצרכן לעולמות פנטסטיים שבהם מין, אלימות ומשחקי-שליטה מגדריים משמשים בערבוביה מסוכנת.

קחו, למשל, את רגעי האימה הזכורים משלושת העימותים בין קלינטון לטראמפ: טראמפ גוהר מעל קלינטון, מטיל עליה צל עצום ומאיים; טראמפ טובע את הפראזה הזכורה "lock her up" ("כילאו אותה") ההופכת במהרה להמנון של המון משולהב בעצרות הענק שלו, טראמפ מכנה את הילארי nasty woman (אישה נבזית).

בכלל, יחסו המשועשע-מזלזל-מתנשא-תוקפני של טראמפ למין הנשי נחזה בטעות בזמן אמת כ"תקלה" המתגלה באורח מקרי. כך, למשל ההקלטה שבה טראמפ מתועד בימיו כמנחה ריאליטי, כשהוא מתרברב באוזני המגיש בילי בוש (אחיינו של ג'ורג' בוש), כיצד הוא נוהג לתקוף מינית נשים. אמריקה סערה במשך ימים ארוכים, בדיוק כפי שהורים פוריטנים סוערים כשהם מגלים מה הילד שלהם מחביא מתחת למזרן.

היה רק אחד שלא באמת התרגש מקלטת הפורנו הזאת. קוראים לו דונלד טראמפ. הוא מעולם לא הסתיר את האופן שבו הוא מחפצן נשים, כולל את בתו שלו איוונקה. ב-97' כשהייתה בת 16 כינה אותה "חושנית" ו"piece of ass". ב- 2006, כשאיוונקה ישובה לצידו, הבהיר לקול צחוקן של מגישות הטלוויזיה בתוכנית פמיניסטית, כי אלמלא הייתה בתו, "קרוב לוודאי" שהיה מקיים עמה קשר רומנטי.

הדבר היחיד שהשתנה בעשור שחלף מאז אותה הקלטה הוא שטראמפ היה אז בדרן, וב-2016 הוא כבר המתמודד לתפקיד הבכיר והחזק ביותר בעולם המערבי. ובכל זאת במשך קרוב לשנתיים איש לא לקח ברצינות את דבריו, כי כולם חשבו שפורנוגרפיה ופוליטיקה הם שני עולמות נפרדים.

12,000 שקרים

באוגוסט האחרון בדק הוושינגטון פוסט ומצא כי טראמפ שחרר (בכתיבה או באומר) 12,019 הצהרות שקריות או מטעות במשך 928 ימים שבהם כיהן בתפקיד מנהיג העולם החופשי.

זהו ממוצע בלתי נתפס של כ-13 הצהרות מפוקפקות בכל יממה מאז שנבחר לנשיא, ובחצי השנה האחרונה גילה הוושינגטון פוסט שהממוצע עלה ל-20 הצהרות כאלה ביום.

אם פעם בפוליטיקה שקר יכול היה לחרב קמפיינים מצליחים (גארי הארט), לשלוח נשיאים הביתה (ריצ'ארד ניקסון), או לפחות לדרוש מהמנהיג להסביר את מניעי השקר שלו ("מותר לשקר למען ארץ ישראל", אמר יצחק שמיר), הרי שעתה מדובר בפעולה שלטונית המתקבלת בשוויוןנפש מוחלט, אולי אפילו בציפייה.

אם פעם בפוליטיקה שקר יכול היה לחרב קמפיינים (גארי הארט), לשלוח נשיאים הביתה (ריצ'ארד ניקסון), או לחייב את המנהיג להסביר את מניעי השקר, הרי שעתה מדובר בפעולה שלטונית המתקבלת בשוויון נפש מוחלט

הסיפורים העיתונאיים שזכו לחשיפה המרובה ביותר במערכת הבחירות האמריקאית של 2016 היו אלה שנפוצו באמצעות פייק-אתרי-חדשות ברשתות החברתיות. הם עקפו את הסיפורים הבולטים בעיתונות המיינסטרים, זאת שהציבור אמור לסמוך עליה שתפעיל מערכות סינון-אמת, בדיקת עובדות, הישענות על מקורות ועוד.

כך קרה שהמצאות מגוחכות של עיתונות-מתחזה כמו "האפיפיור תומך בטראמפ" או "הילארי מכרה נשק לדאע"ש" זכו לחשיפה עצומה בפייסבוק, בעוד שהמאמרים הוויראליים ביותר של כלי תקשורת רציניים כמו וושינגטון פוסט זכו לחשיפה נמוכה יותר ב-10%-20%.

אבל בדיקה של חמשת הסיפורים המבוססים על עובדות-אמת ושהיו באותה התקופה הכי פופולריים, מעלה שגם לשם זוחלת הפורנוגרפיה ודוחקת את מקומן של החדשות ה"מכובדות" יותר. במקום השני, למשל, מופיע מאמר על השנאה להילארי, ובמקום השלישי חשיפה של תמונות 'בחורה-על-בחורה' של מלניה טראמפ.

הילארי הייתה הראשונה שהשתמשה במונח "פייק ניוז", כדי לתאר את פעולותיו של טראמפ. אבל זמן קצר אחר כך טראמפ ניכס לעצמו את המותג והפך אותו למטבע לשון שגור, כדי לתאר דווקא את פעולותיה של התקשורת הממוסדת, זאת שה"פייק" שלה הוא בעצם ביקורת על השלטון.

כך נוצר אפקט בומרנג שבו כולם מאשימים את כולם בזיוף העובדות. לא עבר זמן רב ונכנס לעולמנו הביטוי "עובדות אלטרנטיביות", שמאפיין את העידן הטראמפי: אין "אמת" ו"שקר", יש "עובדות" ו"עובדות אלטרנטיביות", והציבור אמור לבחור למי להאמין.

הצגת הוכחה ממשית, כמו מסמך, ציטוט, הקלטה או חקירה, כבר אינם מספיקים כדי לשכנע. תמיד יצוצו "עובדות אלטרנטיביות" המטילות ספק בממצאים, ותמיד תבוא אחריהן תגובת אזרח טיפוסית, שנשמעת פחות או יותר כך: "אני לא שופט, איני יודע מספיק".

הצגת הוכחה ממשית, כמו מסמך, ציטוט, הקלטה או חקירה, כבר לא מספיקים כדי לשכנע. תמיד יצוצו "עובדות אלטרנטיביות" שמפקפקות בממצאים, ואחריהן תבוא תגובה טיפוסית: "אני לא שופט, איני יודע מספיק"

אחרי שטראמפ ניצח, גילה העולם כולו את מנעמי הפייק ניוז, והוא הפך לחלק מהשיח המרכזי בכל מערכת בחירות, מקומית או לאומית. יועצים אסטרטגיים החלו להתמחות בהפצה ויראלית של שקרים (או חצאי-אמיתות), יריבים פוליטיים התמקדו בהפצת שמועות (חלקן איומות, אחרות פשוט דביליות להחריד) באמצעות קבוצות הוואטסאפ, ומפלגות פוליטיות השקיעו הרבה כסף בהפעלת בוטים.

"הוויראליות היא הדלק של הפייק ניוז"

הפייק ניוז היה פה הרבה לפני עידן טראמפ, אבל קראו לו בשמות אחרים: "פרופגנדה", "ספין", "מניפולציה" וכדומה. החידוש המרכזי של העשור האחרון הוא בתחום התעבורה: אם פעם היה צריך נשא כדי שיוביל את הווירוס וידביק את הציבור, הרי שהיום אין כבר צורך בבן אדם. הרשתות החברתיות מאפשרות לשמועות שווא להגיע אל קהל היעד במהירות מטורפת, ומבלי לחשוף את מקור ההשמצה.

"הוויראליות היא הדלק של הפייק ניוז", מסבירה פרופ׳ קרין נהון, מהמרכז הבינתחומי הרצליה ונשיאת איגוד האינטרנט. "אנו יודעים כיום שפייק ניוז הופך ליותר ויראלי מזרימות מידע אחרות. זה קורה למרות שפייסבוק יחסית מגביל ויראליות, כי ממנה הוא אינו מרוויח כסף, ומוריד את החשיפה לשיתופים שמגיעים מגורמי תוכן. השקר הופך לוויראלי כי בדרך כלל הוא יותר צהוב, בוטה וקיצוני, אבל גם כשקבוצות בעלות אינטרס משקיעות הרבה מאוד כסף בהפצתו, ולכאן כבר נכנסת הסוגיה של קשרי הון-שלטון עם טכנולוגיה״.

"למשל בתקופת הבחירות, למשל, צצו פתאום חשבונות מזויפים שמנהלים את השיח. בספין יכולנו לפחות לזהות מי היוצר, ולהגיד 'זהו ספין שהגיע מכיוונו של פוליטיקאי זה או אחר׳. אבל ברגע שמשחקים עם סדר היום הציבורי באמצעים טכנולוגיים, הבעיה גדולה הרבה יותר, כי המניפולציות שאפשר לעשות על הבוחר באמצעים טכנולוגיים הן אין-סופיות.

"ראינו בבחירות בארה"ב שטראמפ השתמש בחשבונות מזויפים ובוטים 'שחורים', לכאורה, כלומר אישיות מזויפת שמציגה עצמה כשחורה ומדברת איתך כאילו היא מבינה את האינטרסים שלך, אבל בפועל עומדים מאחוריה אנשי הקמפיין של טראמפ".

אבל האם בחירתו של טראמפ היא יותר תוצר של קמפיין מתלהם ורדוד או של פייק ניוז? האם אפשר לטעון שפוליטיקה פורנוגרפית (כלומר שטחית, בהמית, סקסיסטית, גזענית ואגרסיבית) מחויבת להתבסס במישרין על פייק ניוז?
"הקשר בין השניים ברור, וממש אפשר לראות כיצד הרשתות החברתיות מעודדות את המעגל שבתוכו הפייק ניוז פורח. טראמפ במובן הזה מסמל עידן שבו כוחם של המוסדות המתווכים, כמו המפלגות והעיתונים, נמצא בירידה תלולה, והפוליטיקה הופכת להיות אישית לחלוטין.

"הפוליטיקאים עוקפים את התקשורת ונמצאים בקשר ישיר עם הבוחרים דרך הרשתות החברתיות. קשר ישיר ללא מתווכים הוא ברכה, אך יש לו גם מחיר. כדי להשיג תשומת לב, הם חייבים להיות צהובים ובוטים יותר, ולהציג תכנים פולשניים וסנסציוניים. זאת התנהגות שמובילה גם ליותר שקרים, בין אם בטעות ובין אם במכוון״.

"כל הקונספציה של 'בדיקת עובדות', שנתפסה כאחד מתפקידיה המסורתיים של העיתונות, מתבטלת בעידן שבו המסרים מועברים ישירות ברשת. היום הפוליטיקאים מייצרים את החדשות בעצמם בטוויטר, בפייסבוק, בוואטסאפ או באינסטגרם, והתקשורת בסך הכל מהדהדת אותם הלאה.

"מבחינת הפוליטיקאים זה מצב של win-win, כי כך הם גם יכולים לומר מה שהם רוצים בלי שום סינון, וגם יכולים להדהד ולהעצים את דבריהם ולתת להם חותמת עובדתית-כביכול".

אמצעי להפצת גזענות

מדובר במעגל שכמעט בלתי אפשרי לקטוע, ולפעמים חבל גם על הזמן המוקדש לניסיון לעשות זאת.

בני גנץ תבע את "ישראל היום" על פרסום פרשת תקיפה מינית, לכאורה, מלפני 40 שנה. אנשיו אמרו שמדובר בפייק ניוז מוחלט. ב"ישראל היום" הציגו תלונה של ישראלית מאמריקה. גנץ תבע דיבה, ובכך דווקא הגדיל את סיקור הפרשה בחדשות המסורתיות, כולל פולו-אפים. שתי מערכות בחירות אחרי, "ישראל היום" הסכים לתרום 50,000 שקל כחלק מפשרה בתביעה, כלומר להודות דה-פקטו ששגה או הוטעה בפרסום. אבל למי באמת אכפת כעת?

פעמים רבות הפייק מופנה כלפי הזר או האחר, ומסייע לגזענות להרים ראש. כך היה בתנועת ה-birther שהפיצה במשך שנים את הטענה השקרית שברק אובמה לא נולד בארה"ב, ולכן אינו זכאי לשמש כנשיא על פי החוקה. הפטרון המוכר ביותר של התנועה היה לא אחר מאשר טראמפ עצמו.

בבחירות 2015, כשנתניהו שחרר בשעה ארבע אחר הצהריים את הצהרת "הערבים נעים לקלפיות" שלו, ניסו יריביו הפוליטיים לפעול באמצעות ועדת הבחירות. אבל כמובן שזה היה מאוחר מדי, וחסר תוחלת. אותו נתניהו שיתף דיווח מסולף ולפיו אוהדי קבוצת סכנין שרקו בבוז בעת דקת דומיה לזכרם של קרבנות אסון השיטפון בנחל צפית. ארבעה ימים נותר הפרסום על דף הבית שלו עד שהוסר. בינתיים הנזק כבר נגרם.

העתיד: האם הטמטום ישלוט?

קומדיית המדע הבדיוני "אידיוקרטיה: הטמטום שולט" שיצאה לאקרנים ב- 2006 ניבאה במידה רבה את העידן הטראמפי, בהבדל אחד: בסרט מעריכים שהוא יגיע רק בעוד 500 שנה.

הנשיא דוויין קמצ'ו, גיבור הסרט, הוא שחקן פורנו לשעבר שמקלל, יורה ומסית את הקהל. כאשר מצמידים קטעים מנאומו המופרע בסרט להופעותיו של טראמפ, מגלים, למרבה הגיחוך, דמיון לא קטן.

כשהיא מתבוננת לעבר העתיד של הדמוקרטיות בעידן הטראמפיסטי-פייק-ניוזי, קרין נאהון נעה תדיר בין אופטימיות לפסימיות: "בכל העולם, וגם בישראל, הדמוקרטיות-הליברליות עומדות בפני אתגרים קשים בעידן הפייק ניוז, וברור לכולנו שהמציאות השתנתה באופן דרמטי.

"אנחנו כרגע בקצה המאתגר של המטוטלת, לא הרבה לפני שהדמוקרטיה תקרוס כמו מגדל של טרמיטים, שבבת אחת מתמוטט עליה, ושבמקומה יקום משטר אחר לגמרי, שלמרות שאיננו יודעים עדיין מהו, ברור לנו כבר עתה שהוא לא יספק את אותם ערכים של חירות ושוויון לאדם שהיינו רוצים בהם.

"אז או שנקרוס או שהמטוטלת תחזור אחורה. אני רואה סימנים ראשונים למאמצים כאלה, למשל על ידי גורמי חברה אזרחית, להשיב את האמון בכללי המשחק, ואני רואה שגם מדינות מנסות לבנות הגנות וכלי-אמון חדשים, מתוך הבנה שללא כללי משחק אין משחק. אז אלו שתי האפשרויות: או שהדמוקרטיה תקרוס או שהיא תתעשת בזמן ותמצא דרכים לחסן את עצמה".

עוד 1,606 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 17 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"אתה עייף, חולה ונגעל מעצמך"

אדי דה וינד ההולנדי התנדב לשמש כרופא במחנה ריכוז, כדי להציל את חייה של אמו ● כאשר הגיע לשם, הבין שעשה עסקה עם השטן ● האם כבר נשלחה לאושוויץ - ובהמשך גם בנה ● אבל דה וינד שרד את מחנה המוות, ואף כתב שם ספר נדיר על החיים בשואה ● כעת, הספר הנשכח מקבל חיים חדשים ● בנו, מלצ'ר: "בראש שלו הוא נשאר באושוויץ"

עוד 1,154 מילים

גם כן סטרטאפ

אני מנסה להיזכר מתי עלה בראשי הרעיון, והתמונה שקופצת לי מול העיניים היא "הרדיו של נמרוד", בני. תיבה צהובה מלבנית לפעוטות מפלסטיק בלתי שביר, שכשמפעילים את הכפתור רצה עלילה קטנה מצוירת בליווי מוסיקה. לא זוכרת איזו בדיוק, אבל מהסוג של דיסני, משהו כמו Small Small World. חינני לגמרי ובטח לא מזיק.

וככה יצא שבאחת הפעמים שהזדמנתי להלוויה או אזכרה, בעודי צועדת במשעולים, צץ לי רעיון מול המצבות של יוצאי גרוזיה והסביבה, שנוהגים לחרוט תמונה יפה של יקירם על השיש השחור וסביבה תכתובת ארוכה ככל שניתן על אישיותו של המנוח. ומה, חשבתי לעצמי, האם לא הגיע הזמן לשכלל זאת למשהו הרבה יותר ממשי?

למה לא לקחת את הקופסה המזמרת שלעולם לא נשברת, ולהכין לה בית מדויק, סוג של חלון, בתוך המצבה בחלקה העליון? בכל תיבה כזו יהיו תמונות ושירים וסיפורים על המת האהוב, ערוכים ומוכנים לצפייה, כך שכל עובר אורח, עצוב ככל שיהיה, יוכל להפעיל את הכפתור שיפתח מסך עמיד לכל מזג אוויר, וישמע כאוות נפשו וסקרנותו על חייו של מי ששוכב כרגע למרגלותיו במצב של מנוחת עולמים.

למה לא לקחת את הקופסה המזמרת שלעולם לא נשברת, ולהכין לה בית מדויק, סוג של חלון, בתוך המצבה בחלקה העליון? בכל תיבה כזו יהיו תמונות ושירים וסיפורים על המת האהוב, ערוכים ומוכנים לצפייה

ומכיוון שהרעיון הזה התיישן בינתיים מבחינה טכנולוגית – נמרוד חגג מזמן יומולדת 29 – מה הבעיה לשים איזה דיסק און-קי עם מסך? ואז גם תהיה אפשרות להתאים את הסרטונים לרצון בני המשפחה האוהבים והאוהבים פחות וליחסם המשתנה למנוח.

ואולי לעבור לשבב? או להצמיד למצבה זוג משקפיים עם אוזניות, ומי שירצה לצפות יוכל לחבוש אותן, כך שהסאונד לא יפריע לכל מי שעובר בשביל, ובטח לא לשכניו של המנוח הקבורים סביבו שיימאס להם לשמוע אותו ועליו.

מצד שני, יש כאן פוטנציאל מדליק להיווצרות מריבות בין קרובי המשפחה – מי ראשון, למי מגיע ומי היה בשנה שעברה הראשון, אבל השנה לא נרשמו לזכותו מאמצים בכיוון טיפוח זכרו של הנפטר?

מה הבעיה לשים איזה דיסק און-קי עם מסך? ואז גם תהיה אפשרות להתאים את הסרטונים לרצון בני המשפחה האוהבים והאוהבים פחות וליחסם המשתנה למנוח. ואולי לעבור לשבב? או להצמיד למצבה זוג משקפיים עם אוזניות

מה שמזמין באופן טבעי את הצורך לפתוח דף אקסל עם רשימות מדויקות למי מגיע, ולשכלל שיטת ניקוד בה ייחשבו לאחור גם הימים שהמנוח שהה במחלתו הסופנית בבית של אחד האחים שטיפל בו במסירות, מול אלה שרק באו לבקרו וברחו אחרי חצי שעה גג.

וגם להוסיף חידות על חייו באמצעות אפליקציה, כנהוג ממש בימים אלה בעדות הנכדים והנכדות שרק ככה מוכנים לשמוע סיפורים בלי פואנטה.

ובינתיים, יעברו בשביל בסקרנות בלתי נשלטת היוצאים מלוויה כואבת, ויתחילו לדמיין איך ייראו הסרטונים שלהם, ואיך ייראו הריבים שלהם. שהרי סתם לבוא בשקט ולראות ולהתייחד – לא שווה. עדיף המולה קטנה שתעביר את חווית בית הקברות עם קצת פחות חרדות.

מה שמזמין את הצורך לפתוח דף אקסל עם רשימות מדויקות למי מגיע, ולשכלל שיטת ניקוד בה ייחשבו גם הימים שהמנוח שהה במחלתו הסופנית בבית אחד האחים שטיפל בו במסירות, מול אלה שרק ביקרו וברחו אחרי חצי שעה גג

ובעודי מעלה על הכתב את הרעיונות הללו, העולם שמחוץ לבית הקברות בגבול בת ים חולון, שם קבורים הוריי, משתכלל והולך, וכבר אפשר להרהר איך נחבר משחק מחשב מושלם עם הולוגרמות וסימולאטור: "פגוש את יקירך". תן לו לדבר ולרקוד ולשיר ולאהוב אותך, ואחר כך תודיע לו מה אתה חושב עליו באמת. הוא גם יענה לך את מיטב התשובות ובאותן האינטונציות המעצבנות שממש התגעגעת אליהן.

ומשם הדרך קצרה לפיתוח הבא – למה רק בבית קברות? שיהיה לכולנו עותקים בבית שיתחברו למסך הנייד המחשב או הטלוויזיה. תבוא הביתה עייף מהעבודה ותעלה את אימא או את אבא או את אחיך המעצבן או האהוב ז"ל, ותבלה איתם.

ואז יתחילו לייצר ערכות מיוחדות לבית, הרבה יותר עליזות וצבעוניות שלא מזכירות בכלל בית קברות. ואז כשישאל מוישה את אשתו שרי, "איפה את?" היא תענה: "עם אימא. היא בדיוק מזכירה לי את הרצפט לעוגת השמרים עם הבננות שאתה כל כך אוהב". והוא מאמין לה.

ילידת תל אביב (1947), למדה קולנוע, טלוויזיה, תיאטרון והיסטוריה של המזרח התיכון באוניברסיטת ת"א. היתה כתבת צלמת ועורכת ב"חדשות" ו"הארץ" וכתבת ב"מוניטין". כדוקומנטריסטית יצרה את הסרט "בעיני רוחן" (ערוץ 8, 2000) שזכה בפרס ראשון בפסטיבל הסרטים הבי"ל בחיפה, ואת "נפש צ'רקסי הומייה" (ערוץ 10, 2005). לימדה עיתונאות ב"כותרת" וב"מכללה למינהל", ולמדה צילום בניו יורק ובת"א. תערוכת צילומיה "מישירה מבט לשקיעה" (2017) הוזמנה והופקה על ידי עיריית ת"א. כתבה ופרסמה את הרומן "כשנגמרו לה המילים" (יולי 2019). אמא של נמרוד

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 614 מילים

נתניהו: "שוחתי עם פוטין בנוגע לנעמה יששכר, אני אופטימי"

גנץ: "מי שסוחר בביטחון המדינה לתועלת פוליטית – לא יכול להיות ראש ממשלה" ● יושב ראש הוועדה המסדרת ניסנקורן פנה ליועץ המשפטי לכנסת בבקשה לקבל הבהרה לגבי הכינוס המתמהמה של המליאה ● איציק כהן מש"ס הודיע שלא יתמנה לשר השיכון; משולם נהרי ימונה לסגן שר הרווחה ● עיסאווי פריג' דחה הצעות לרוץ בכחול לבן וברשימה המשותפת

17:55 עריכה

נשיא צרפת עמנואל מקרון ייפגש בשבוע הבא עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, במסגרת השתתפותו בפורום השואה הבינלאומי לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ, כך לפי דיווחים בארמון האליזה.

הפגישה בין השניים תיערך לאחר שייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין. כמו כן, מקרון צפוי לבקר גם ברמאללה, שם ייפגש עם אבו מאזן.

.עמנואל מקרון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
.עמנואל מקרון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
16:19 עריכה

לקראת השבת קרא נפתלי בנט לציונות הדתית להצטרף אליו. "אין זמן לחמיצות. לקיטורים. צאו מזה! צריך להתחזק. צריך לעבוד. אנחנו צריכים את העזרה שלכם כדי שנמשיך לעשות טוב למדינה הטובה שלנו".

חברים יקרים,הרימו ראש!**כן, עברנו שבוע קשה. היו מהמורות בדרך והתהליך היה נראה לא טוב. פוליטיקה היא מקצוע קשוח וקשה….

פורסם על ידי ‏נפתלי בנט – Naftali Bennett‏ ב- יום שישי, 17 בינואר 2020

16:13 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו על שחרורה של נעמה יששכר: "אני הרבה יותר אופטימי. אני לא יכול לפרט, אבל אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי להביא את נעמה הביתה".

נתניהו ציין כי אתמול שוחח שוב עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וכי הרגיש "שיש לו נכונות אמיתית להגיע לפתרון".

14:59 עריכה

חבר הכנסת מוטי יוגב, שאחרי כשבע שנות פעילות בכנסת, הודיע השבוע על פרישתו – מודה לתומכיו.

14:56 עריכה

מזכ"ל מפלגת העבודה, ערן חרמוני, הציע להדיח את חברי הכנסת איציק שמולי ועמר בר-לב מהרשימה, כשהשניים פעלו בניגוד לעמדת יושב הראש פרץ וקראו בפומבי לאיחוד עם מרצ. כך פרסמה היום סימה קדמון ב"ידיעות אחרונות".

שמולי, שהיה מהכוחות המניעים של המהלך, גייס את אנשי העבודה לשעבר אברהם (בייגה) שוחט, איתן כבל, יולי תמיר, עמרם מצנע ועוזי ברעם לשם כך. בישיבת סיעה, שהתקיימה השבוע, האשים פרץ את שמולי בחלקו בקמפיין ציבורי, שכלל פרסום מודעות בעיתונות ושלטי חוצות – למען האיחוד.

עוד מדווחת קדמון שסתיו שפיר, שפרשה השבוע מפעילותה הפוליטית, משוכנעת ששמולי פעל כדי שלא תהיה חלק מרשימת העבודה-גשר-מרצ. גם ניצן הורוביץ ותמר זנדברג, לפי הדיווח, לא הצטערו על דחיקתה החוצה.

14:36 עריכה

אחרי ש-25 חברי כנסת, מחמש סיעות שונות – כחול לבן, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו, העבודה-גשר ומרצ – פנו ליושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין בבקשה שיכנס את מליאת הכנסת ולא נענו, יושב ראש הוועדה המסדרת, אבי ניסנקורן, פנה היום ליועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, בבקשה לקבל הבהרה לגבי מועד כינוס המליאה.

14:31 עריכה

בינתיים בטוויטר: בצלאל סמוטריץ' מעודד מהתמיכה שלה הוא זוכה, יואב גלנט – על האיום האיראני, עיסאווי פריג' תוקף את נפתלי בנט, ועוד.

14:13 עריכה

יושב ראש כחול לבן, בני גנץ: "מי שסוחר בביטחון המדינה לטובת תועלת פוליטית ומנצל את תפקידו הממלכתי בשביל גורלו האישי – לא יכול להיות ראש ממשלה".

מי שמוכן להשתמש בביטחון ישראל כדי להכניס את תומכי כהנא לכנסת – לא ראוי להיות ראש ממשלת ישראל.כמו בכל סוף שבוע, כמה…

פורסם על ידי ‏בני גנץ – Benny Gantz‏ ב- יום שישי, 17 בינואר 2020

14:06 עריכה

סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס הודיע ליושב ראש מפלגתו, אריה דרעי, שהוא מוותר על תפקיד שר הבינוי והשיכון – בשל הבעייתיות שנוצרה עם העברת יפעת שאשא ביטון לתפקיד שרת הרווחה. זאת על רקע הקשיים המשפטיים לערוך סבב מינויים בתקופת ממשלת מעבר.

מש״ס נמסר כי הוחלט שחבר הכנסת משולם נהרי, סגן שר הפנים, ימונה לסגן שר העבודה והרווחה עם סמכויות נרחבות, בדגש על טיפול באוכלוסיות מוחלשות.

13:10 עריכה

מעטים במערכת הפוליטית נדרשו היום להמלצותיה של ועדת סל התרופות, שפורסמו הבוקר – ביניהם, חברי הכנסת איציק שמולי מהעבודה-גשר-מרצ ויאיר לפיד מכחול לבן.

12:38 עריכה

מנהעשה בטוויטוספירה: עופר כסיף על התאבדות רופאים במרכז הרפואי סורוקה, יועז הנדל על ירושלים, יולי אדלשטיין על השפה העברית ועוד.

12:15 עריכה

חבר הכנסת לשעבר עיסוואי פריג' דחה הצעות שקיבל מכחול לבן ומהרשימה המשותפת. אחרי ששובץ במקום ה-11, הנחשב ללא ריאלי, ברשימת העבודה-גשר-מרצ, הוצע לפריג', איש מרצ, להשתלב במפלגות מתחרות, הצעות שאותן דחה. כמו כן הורה חבר הכנסת לשעבר לאנשיו שלא לתקוף את רשימת העבודה-גשר-מרצ. כך דיווח ערן זינגר בתאגיד השידור כאן.

עיסאווי פריג' בוועידת מרצ, השבוע (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
עיסאווי פריג' בוועידת מרצ, השבוע (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
11:26 עריכה

על רקע המשבר בציונות הדתית, בכחול לבן מתכוונים לפנות לציבור חובשי הכיפה – כך דיווח הבוקר אריק בנדר ב"מעריב".

הציבור הציוני-דתי יותר פתוח וליברלי מהנציגים הפוליטיים שלו, אמר חבר הכנסת יועז הנדל לעיתון. לדבריו, רבים סבורים שיש ליצור תחרות בענף הכשרות, שנשים צריכות לשרת בצבא ושללהט"בים מגיעות זכויות. בחשבון הפייסבוק שלו כתב הנדל שכחול לבן היא היחידה ששמה את אחדות ישראל לפני הכל.

יועז הנדל (צילום: פלאש 90)
הנדל ברמת גן בספטמבר האחרון (צילום: פלאש 90)
10:54 עריכה

המשטרה פתחה בחקירה בעקבות הצבת סמל תנועת כך – אגרוף קפוץ – על פסלו של בנימין זאב הרצל במחלף הסירה. בנוסף הוצבה הכתובת ""די לחנך להומופוביה. לכיבוש. לשנאה".

הפעילים שעומדים מאחורי המעשה אמרו לחדשות 12: "לא יכולנו לשתוק. כאזרחים, כהורים וכבני אדם, אסור לשבת בשקט כששר החינוך מפקיר את חיי ילדינו, וממשיכיו של כהנא מקבלים את המפתחות להנהגת המדינה. לא על הומופוביה, אפרטהייד ושנאה חלמו אבותינו ואמהותינו. הרצל היה הראשון להיאבק בהם. זה לא מה שחזה".

10:46 עריכה

ביום חמישי הקרוב ייערך ביד ושם פורום השואה העולמי, שבו יצוינו 75 שנים לשחרור מחנה אושוויץ. באירוע ישתתפו מלך ספרד פליפה השישי, מלך הולנד וילם אלכסנדר, מלך בלגיה פיליפ, הדוכס הגדול של לוקסמבורג אנדריי, הנסיך הבריטי צ'ארלס והנסיך הנורבגי הוקון מגנוס.

באירוע ייקחו חלק עשרות נשיאים, בהם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא צרפת עמנואל מקרון, נשיא גרמניה פרנק וולטר שטינמאייר, נשיא פורטוגל מרסלו רבלו דה סוזה, נשיא איטליה סרג'ו מטרלה, נשיא איסלנד גודני יוהאנסון, נשיא יוון פרוקופיס פבלופולוס, נשיא הונגריה יאנוש אדר. כן ישתתף סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס.

תליית דגלים בירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הכנות בירושלים לקראת אירועי השבוע הבא, אתמול (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ערב הפורום ביד ושם יערוך נשיא המדינה קבלת פנים חגיגית לאורחים, שבה יופיעו הזמרים מירי מסיקה, עמיר בניון, דוד דאור ושלומי שבן. יותר מ-500 עיתונאים זרים יגיעו לסקר את האירועים. בקשתו של בני גנץ לשאת דברים, בדומה לראש הממשלה נתניהו – נדחתה על ידי יד ושם.

10:10 עריכה

יועז הנדל וצבי האוזר מכחול לבן נפגשו עם נפתלי בנט ואיילת שקד מהימין החדש ודנו עימם בהקמה של רשימת ימין דתית-חילונית. אולם המגעים לא הבשילו: הנדל והאוזר לא היו מוכנים להמליץ על בנימין נתניהו לראשות הממשלה, ובנט ושקד לא היו מוכנים להמליץ על בני גנץ. כך פרסם הבוקר עמית סגל בטורו ב"ידיעות אחרונות".

09:18 עריכה

פסלו של הרצל על מגדל המים בהרצליה הולבש בחולצה שעליה סמלה של תנועתו של מאיר כהנא, כך – ככל הנראה במחאה נגד התמודדותה של עוצמה יהודית בבחירות.

08:19 עריכה

ועדת הבחירות המרכזית מתכוונת לרכוש לקראת הבחירות, שייערכו במרץ, עוד מצלמות, כדי להגביר את הפיקוח על טוהר הבחירות. זאת בנוסף ל-1,800 המצלמות שרכשה לקראת הבחירות האחרונות. כך דיווח הבוקר גדעון אלון ב"ישראל היום".

07:21 עריכה

בסקר שנערך עבור תחנת הרדיו 103FM מקבלות מפלגות הבלוק של נתניהו 54 מנדטים, כחול לבן, הרשימה המשותפת והעבודה-גשר-מרצ זוכות ל-58 מושבים בכנסת, וישראל ביתנו – לשמונה. עוצמה יהודית, שלא עוברת את אחוז החסימה, מקבלת שני מנדטים.

לפי הסקר, 64% מהציבור מתנגדים למתן חסינות מפני העמדה לדין לראש הממשלה נתניהו; 36% מהציבור תומכים במהלך.

הסקר נערך על ידי מאגר מוחות בראשות פרופסור יצחק כ"ץ, באמצעות פאנל אינטרנטי. גודל הטעות הסטטיסטית – 4.4%.

עוד 19 עדכונים

שר החוץ הבחרייני, ח'ליד בן אחמד אל-ח'ליפה, הודח במפתיע אחרי 15 שנה בתפקיד ● השנה הוא הצטלם עם שר החוץ ישראל כ"ץ, תקף את איראן בחריפות, והתראיין לזמן ישראל ולכלי תקשורת נוספים בארץ ● מומחים חוששים כי שילם את המחיר לאחר ש"הרחיק לכת יותר מדי" ● ובישראל מקווים כי פיטוריו לא יפגעו ביחסים העדינים בין המדינות

עוד 1,103 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַשְּׂמֹאל

זמן ישראל מציג: "ההולכים אל האבדון", קברט טראגי-קומי, תמונה אחרונה (בינתיים) ● בהשתתפות: שמאלנית נסערת, שמאלן קשוח, שמאלנית מאוכזבת ושמאלן סרקסטי

עוד 615 מילים

סוגרים עשור

פרשנות חודש וחצי לבחירות, הליכוד והימין בכאוס מוחלט

החיבור הכפוי בימינה, מחיקת הבית היהודי, אירועי בקשת החסינות, הפיאסקו של מינוי השרים הבכירים, פרשת ביטן והיחסים המעורערים עם אדלשטיין - כל אלו הופכים את הליכוד והימין לזירה של התכתשויות ותככים, דווקא בימים שבהם צריך איחוד שורות ● שר בליכוד לזמן ישראל: "עם הטירוף הזה אי אפשר ללכת לבחירות"

עוד 691 מילים
עודכן לפני 46 דקות

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

לבנט מפריעה תמונת מחבל בסלון אבל אין לו בעיה לעבוד עם מורשעי המחתרת היהודית

שר הביטחון סירב לצרף את מפלגתו של איתמר בן-גביר לרשימת ימינה, בטענה שיש לראש עוצמה יהודית תמונה של הרוצח ברוך גולדשטיין בסלון ● אבל לבנט עצמו קשרים אישיים, מקצועיים ופוליטיים עם חברי המחתרת היהודית, אשר השתתפו בפיגועים נגד פלסטינים והורשעו בטרור, והוא קיים קשרים עקיפים עם מורשעים וחשודים נוספים במעורבות בטרור ● פרשנות

עוד 1,243 מילים

נתוני התעסוקה כשהממשלה לא מתפקדת, האבטלה עולה

העלייה באבטלה היא תוצר לוואי של השיתוק הפוליטי, ושל ממשלת המעבר שאינה מוסמכת לבצע פרויקטים גדולים ● יש גם חדשות טובות: אוכלוסיות חדשות הצטרפו למעגל מחפשי העבודה - בעיקר נשים ערביות - וכעת הן נחשבות "מובטלות" ומשפיעות על הסטטיסטיקה ● ומה עם החרדים? ממשלת נתניהו עשתה הכל כדי להשאירם בבית

עוד 858 מילים

דבר התובעת

פאטו בנסודה, התובעת מהאג שהחליטה לפתוח בחקירת הנעשה בעזה בחשד לפשעי מלחמה (משני הצדדים), הפכה לאחת הנשים המושמצות בישראל ● כעת היא מגיבה לנתניהו שכינה אותה אנטישמית ("זו האשמה מצערת ולא מבוססת") למתקפות עליה בתקשורת הישראלית ("זה כמו שעורך דין עושה רצח אופי לעד") ומכחישה לחלוטין מעורבות בפשעי השלטון בגמביה ("אין לי מה להסתיר והמצפון שלי נקי") ● ובעיקר היא מנמקת בצורה בהירה ומפורטת את השיקולים שעמדו לנגד עיניה בקבלת ההחלטה הדרמטית, שמעוררת דאגה רבה בישראל

פאטו בנסודה, התובעת מהאג שהחליטה לפתוח בחקירת הנעשה בעזה בחשד לפשעי מלחמה (משני הצדדים), הפכה לאחת הנשים המושמצות בישראל ● כעת היא מגיבה לנתניהו שכינה אותה אנטישמית ("זו האשמה מצערת ולא מבוססת") למתקפות עליה בתקשורת הישראלית ("זה כמו שעורך דין עושה רצח אופי לעד") ומכחישה לחלוטין מעורבות בפשעי השלטון בגמביה ("אין לי מה להסתיר והמצפון שלי נקי") ● ובעיקר היא מנמקת בצורה בהירה ומפורטת את השיקולים שעמדו לנגד עיניה בקבלת ההחלטה הדרמטית, שמעוררת דאגה רבה בישראל

עוד 4,615 מילים

סקרי מנדטים בערוצי החדשות: ללא שינוי בגושים

בן גביר: "פרץ תקע לי סכין בגב. אני הצלתי לו את הקריירה" ● פרץ: "הפרתי את המילה שלי, מצטער על כך בכל ליבי" ● סמוטריץ' קרא לבן גביר לפרוש: "ריצה שלכם תוריד לטימיון קולות רבים" ● במערכת הפוליטית זועמים על החלטתו של סמוטריץ' לבטל קווי אוטובוס בשבת

עוד 48 עדכונים

פרופ׳ אשר כהן: הטראומה של אפריל הכניעה את בנט

כהן, מבר אילן, חוקר כבר שני עשורים את דפוסי ההצבעה של אנשי הציונות הדתית ● כתומך מוצהר של הימין החדש, כהן קיווה שמפלגתו של בנט תרוץ עצמאית, במקביל לרשימה חרד"לית הכוללת את רפי פרץ, סמוטריץ' ובן-גביר ● אמש, ברגע האחרון, החליטו מפלגות הימין להתאחד שוב - ללא עוצמה יהודית ● בראיון לזמן ישראל, כהן מזהיר: "איחוד רחב מקטין את הסיכוי של גוש הימין"

עוד 1,781 מילים

תקלה נרחבת בחשבונות העסקיים בפייסבוק

מעקב זמן ישראל בשבוע שעבר פרסמנו תלונות של ישראלים, שסיפרו כי הפסידו כסף רב לאחר שהחשבונות העסקיים שלהם בפייסבוק נחסמו במפתיע ● פייסבוק לא הגיבה לפנייתנו בנושא, אך מתשובה שלה לאחד הלקוחות עולה: מדובר בתקלה טכנית נרחבת, שעדיין לא נפתרה

לאחר שלא התקבלה תגובה רשמית מפייסבוק לדיווח בזמן ישראל על הניתוקים והחסימות מהם סובלים בעלי עסקים שמתבססים על פייסבוק כפלטפורמה שיווקית ופרסומית, מתברר כי מדובר בתקלה נרחבת ברשת החברתית.

בסוף השבוע פרסמנו כי מאות אנשי עסקים בארץ ובחו"ל נתקלים בבעיה בניסיונותיהם לנהל את חשבונות הפייסבוק שלהם בחודש האחרון:

בקשות חוזרות ונשנות לזיהוי של המשתמש מחדש, ניתוקים תכופים של החשבונות, בקשות לשינוי ססמה ואף שליחת תמונת הפרופיל המקורית של החשבון כדי לוודא את זהות המשתמש.

במקרים רבים, אחרי דפוס הפעולה הזה מצד פייסבוק, מגיעה גם החסימה. החסימה משתחררת במקרים מסוימים לאחר יצירת קשר עם פייסבוק והגשת בקשה לשחרור החשבון.

ואולם כמה אנשי עסקים בעלי תקציבי פרסום של אלפי דולרים ליום בפייסבוק, שעמם שוחחנו, אומרים כי חלק מהפניות פשוט לא נענו.

אביתר, שעובד בתחום הפרסום הדיגיטלי וסבל מהתופעה, פנה לחברה בבקשה לטפל בבעיה הניתוקים התכופים, וקיבל את התשובה הבאה:

"ממה שתיארת אני מבין שאתה חווה לצערנו תקלה שהינה תקלה נרחבת המתרחשת בשבוע האחרון במספר רב של חשבונות. הצוותים הטכניים שלנו עמלים על מציאת פתרון כולל ונשמח לעדכנך ברגע שהתקלה תתוקן".

ההודעה ששלחה פייסבוק בתגובה לתלונה על ניתוק חשבון
ההודעה ששלחה פייסבוק בתגובה לתלונה על ניתוק חשבון

מאז קבלת התגובה של פייסבוק הניתוקים בחשבון של אביתר הפסיקו, אולם תלונות של בעלי עסקים אחרים שחשבונם נחסם ממשיכות לזרום לזמן ישראל.

יתכן כי גל הניתוקים וחסימת החשבונות הנוכחי קשור לעדכון הכלים לבדיקת הפרטיות של החשבונות שערכה פייסבוק בתחילת החודש.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 200 מילים ו-1 תגובות

העגלים שניצלו מהשרפה באוסטרליה גססו בישראל

פעיל למען זכויות בעלי חיים תיעד עגלים גוססים ומתים במשלוח מאוסטרליה שהובא לארץ לפיטום ושחיטה ● התנאים שבהם מוחזקים העגלים עומדים בניגוד להבטחות משרד החקלאות ● ניסיונות חקיקה להפסקת המשלוחים החיים נתקעו בשל הבחירות ● ב-2019 הובאו מאוסטרליה 134 אלף עגלים וטלאים

עוד 1,225 מילים ו-1 תגובות

פלסטינים שמגישים תלונה במשטרה מקבלים טפסים רק בעברית ובאמהרית

"רוב האנשים מתייאשים אחרי כמה פעמים ומפסיקים ללכת למשטרה", אומר פיראס אל עלמי מארגון יש דין ● במשטרה טוענים כי לאחרונה החלו להנפיק טפסים בשפות נוספות ● אך רתיב נעאסאן - שהתלונן בימים האחרונים כי מתנחלים כרתו את עצי הזית שלו - קיבל טפסים רק בעברית ובאמהרית

לפני עשרה ימים נאלץ רתיב נעסאן להגיע שוב לתחנת משטרת בנימין על מנת להגיש תלונה. זה קרה אחרי שממנהלת התיאום והקישור (הגוף שמקשר בין צה"ל לפלסטינים) הודיעו לו שמתנחלים כרתו כמה עשרות עצי זית בחלקה ששייכת לו.

נעסאן, תושב כפר מוע'ייר שבשומרון (כ-25 ק"מ מצפון לרמאללה), כבר מורגל בזה: בשנים האחרונות הוא הגיש יותר מ-30 תלונות על כריתת עצים באדמותיו.

לטענתו, שום דבר לא יוצא מהתלונות ואיש לא נתפס, אבל הוא מתעקש להגיש אותן פעם אחר פעם, כדי שהדברים יתועדו.

כשנעסאן יוצא מתחנת המשטרה, הוא מחזיק בידו טופס המאשר שהתלונה הוגשה וכולל הסברים על שלבי הטיפול בה. אלא שהוא לא יכול להבין מה נכתב בטופס, שמודפס בשתי שפות: עברית ואמהרית.

מיותר לציין שרובם המכריע של הפלסטינים בשטחים לא יודעים לקרוא עברית, קל וחומר אמהרית. לתחושתם, העובדה שהם מקבלים מסמכים בשפה שגם לשוטרים ברור שהם אינם מבינים משקפת את יחס המערכת אליהם ואל התלונה.

מקבל עדכונים מהצבא על השטח שלו

בבעלות רתיב נעסאן ומשפחתו יש כ-1,000 דונם קרקעות חקלאיות באזור מוע'ייר. לחלק מהאדמות הוא מנוע מלהגיע משום שהן קרובות לגדר של כמה התנחלויות ומאחזים בסביבה, ביניהם עדי עד.

לשטחים הללו הוא רשאי להיכנס פעמים ספורות בשנה, בתיאום מראש עם הצבא. בשאר הזמן אין לו דרך לדעת מה מתרחש בהם. לעתים, כמו באירוע האחרון, הצבא מעדכן אותו שמישהו התנכל לעצי הזית שלו.

"רוב האנשים מתייאשים אחרי כמה פעמים ומפסיקים ללכת למשטרה", אומר פיראס אל עלמי, מנהל מחלקת השטח בארגון יש דין, "נעסאן הוא מהפייטרים שיש להם צורך להרגיש שהם עושים משהו. זה עניין פסיכולוגי, תחושה שהוא לא מוכן לוותר".

איש ביטחון של הרשות הפלסטינית משתתף במסיק זיתים בגדה, ארכיון (צילום: AP Photo/Mohammed Ballas)
איש ביטחון של הרשות הפלסטינית משתתף במסיק זיתים בגדה, ארכיון (צילום: AP Photo/Mohammed Ballas)

"הלוואי וזה היה נכון"

בדוברות משטרת מחוז ש"י (יהודה ושומרון) אומרים שהטפסים הללו מונפקים אוטומטית מהמערכת המשטרתית, ושאם מגיש התלונה לא מבין את תוכנם החוקר יושב איתו ומסביר לו בעל פה בערבית מה כתוב במסמך.

פיראס אל עלמי, שמלווה תקופה ארוכה את רתיב נעסאן ומתעד את התיקים שהוא פותח, צוחק למשמע הדברים: "הלוואי וזה היה נכון. זה פשוט לא קשור למציאות".

ממשטרת ש"י נמסר עוד ש"אם המתלונן לא הבין את הדברים ניתן להפנות אותו שוב לתחנת המשטרה על מנת שיקבל הסברים. בזמן האחרון הוכנסה למערכת אפשרות להנפיק מסמכים גם בערבית ובאנגלית".

נשאלת השאלה מתי זה "הזמן האחרון", שכן נעסאן קיבל את הטופס הכתוב אמהרית ועברית רק בשבוע שעבר.

בתשובה לשאלה האם המערכת עברה שדרוג דרמטי והתחילה להנפיק טפסים בשפות אחרות ממש בימים האחרונים, נעניתי על ידי דוברת המשטרה ש"המשטרה מתפתחת כל הזמן".

פלסטינים שמגישים תלונה במשטרת ישראל בשטחים מקבלים טופסי הסבר בעברית ואמהרית
פלסטינים שמגישים תלונה במשטרת ישראל בשטחים מקבלים טופסי הסבר בעברית ואמהרית
עוד 365 מילים

ברגע האחרון: איחוד בימין ללא בן-גביר. עוצמה יהודית רצה לבד

ימינה האחרונה להגיש את הרשימה לכנסת, חמש דקות לפני חצות ● עוצמה יהודית בראשות בן-גביר רצה לבד ● בן-גביר: פרץ תקע לי סכין בגב ● פרץ התנצל בפני בן-גביר ● מוטי יוגב, שנדחק ברשימה המאוחדת למקום ה-11: הבית היהודי איבד את דרכו, פרץ אינו אדם ראוי ● ח"כ גדי יברקן שהודח מ"כחול לבן" והוחלף בידי אנדרי קוז'נוב שובץ במקום ה-20 בליכוד ● סתיו שפיר הודיעה שלא תתמודד לכנסת ה-23

עוד 75 עדכונים

טובעים השניים מן האחד

בצלאל סמוטריץ' עשה אתמול צעד גדול קדימה, אבל הציונות הדתית עשתה צעד ענק ברוורס ● מונע בנקמה ברפי פרץ ואיתמר בן-גביר, שר התחבורה הצטרף לימין החדש והפך לאורלי לוי אבקסיס של הימין - נטע זר במפלגה שדוגלת במצע רחוק משלו ● בימין החדש מקווים שסמוטריץ' יביא יותר קולות משהוא יבריח ● ובבית היהודי, בינתיים, אף אחד לא מאמין שהמפלגה תעבור את אחוז החסימה ● פרשנות

עוד 561 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה