4 ימים לפיזור הכנסת

בחירה ישירה: נתניהו בעד, כחול-לבן נגד

הבחירות יתקיימו ב-3 במרץ ● קיש חושב ש"רק סער יוציא אותנו מהפלונטר" ● גנץ מתנגד לרוטציה עם לפיד ● אדלשטיין מתנער מיוזמת בר-לב ● גבאי מתחרט שלא נכנס לממשלת נתניהו ● ביטן פועל לביטול הפריימריז בליכוד ● פומפאו מכחיש שדן עם נתניהו על סיפוח הבקעה

נתניהו (מימין) וגנץ במליאת הכנסת בשבוע שעבר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יונתן זינדל, פלאש 90
נתניהו (מימין) וגנץ במליאת הכנסת בשבוע שעבר
11:52 עריכה

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית חנן מלצר אמר כי לא הייתה התערבות זרה במערכת הבחירות בישראל. לדבריו, אחת הסיבות שבגללן לא עוברת ישראל למערכת הצבעה ממוחשבת היא כדי למנוע מניפולציות שכאלה.

שופט בית המשפט העליון אמר כי החלת חוקי תעמולת הבחירות על הרשתות החברתיות הביאה להפחתה של 70% בתעמולה אנונימית, שאינה מותרת לפי החוק. מלצר, שעמד בראש ועדת הבחירות בשתי מערכות הבחירות האחרונות, אמר את הדברים הבוקר (שבת) בכנס העמותה למשפט ציבורי בחיפה. בעבר הודיע השופט כי אם תהיה מערכת בחירות שלישית – לא יוסיף לעמוד בראש ועדת הבחירות המרכזית. דבריו של מלצר פורסמו בחדשות 13 וב"וואלה! ניוז".

השופט חנן מלצר, יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית (צילום: (צילום: יונתן זינדל/פלאש90))
מלצר בכנסת באפריל האחרון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
12:11 עריכה

"מהיום הראשון נתניהו כיוון אך ורק לבחירות נוספות", כך אמר היום חבר הכנסת עֹפר שלח מכחול לבן בשבתרבות בבאר שבע. לדבריו, נתניהו עשה שימוש פוליטי בנימוקים מדיניים וביטחוניים לצרכיו האישיים, כפי שלא נעשה מעולם על ידי ראש ממשלה. שלח אמר כי נעשו על ידי סיעתו כל המאמצים כדי להקים ממשלה.

כשנשאל לגבי הצטרפות אפשרית של גדי איזנקוט לכחול לבן, תהה שלח אם מה שחסר לרשימה זה עוד רמטכ"ל. בצמרת הסיעה ניצבים הרמטכ"לים לשעבר בני גנץ, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי. חבר הכנסת אמר שעוד רמטכ"ל זה לא הגרוש שחסר ללירה ופסק שגנץ הוא המנהיג הבלתי מעורער של הרשימה. חבר הכנסת הוסיף כי אם ייערכו בחירות, הסכם הרוטציה בין גנץ ללפיד עודנו בתוקף.

עפר שלח (צילום: פלאש 90)
שלח בתל אביב בספטמבר האחרון (צילום: פלאש 90)
12:26 עריכה

חבר הכנסת עֹמר בר-לב אמר כי הוא מנסה לגייס 61 חתימות של חברי כנסת, שיבקשו מהנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין. חבר סיעת העבודה-גשר אמר בשבתרבות בתל אביב כי ייתכן שזו האפשרות היחידה למנוע מערכת בחירות שלישית.

עמר בר-לב (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
בר-לב בכנסת בחודש שעבר (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
13:39 עריכה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נִזרי התייחס לדברים שנשאה אתמול עמיתתו דינה זילבר: מצטרף לתוכן, מסתייג מהטון. בכנס של העמותה למשפט ציבורי בחיפה אמר נזרי לנוכחים כי הוא רוצה לשתף אותם בדברים שכתב בקבוצת הווטסאפ של המִשנים ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. המשנה ליועץ המשפטי אמר שנאומה של זילבר היה מעולה וניכר שנכתב מליבה, אבל מטון הדברים השתמע ש"אנחנו" תמיד צודקים, ואילו "הם – בני חושך, מסיתים".

לדבריו, נקודה שדורשת תיקון היא קבלה של ביקורת. נזרי הוסיף שבקרב האוכלוסיות שבהן  ישנה בעיית אמון, דבריה של זילבר לא הועילו, "ואולי להיפך". נזרי הזהיר שהסכנה הגדולה ביותר היא שמערכת המשפט תזוהה עם צד אחד במערכת הפוליטית.

רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נזרי בכנסת בספטמבר האחרון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

נזרי הזכיר שהמתקפות לא החלו עם ההחלטה להגיש כתב אישום, אלא שלוש שנים קודם לכן, כשהיועץ המשפטי לממשלה כונה "קונסיליירי" ונטען שהוא מורח את ההחלטות בעניינו של ראש הממשלה נתניהו.

בנאומה אתמול אמרה זילבר כי מתנהל "מסע דה-לגיטימציה חסר תקדים נגד מערכת אכיפת החוק". זילבר אמרה גם כי הקמפיין נגד מערכת אכיפת החוק הוא כבר לא נחלתם של שוליים הזויים.

13:50 עריכה

מדען המדינה שלמה אבינרי אמר שהמשבר הפוליטי שפוקד את ישראל חמור פחות מזה שעובר על ארצות הברית. אבינרי, פרופסור אמריטוס באוניברסיטה העברית, תקף את התנהלותו הקפריזית של נשיא ארצות הברית טראמפ.

אבינרי, חתן פרס ישראל וחבר האקדמיה הלאומית למדעים, הציע החלת רגולציה על הרשתות החברתיות, כך שמי שלוקחים בהם חלק יחויבו להזדהות. הדברים נאמרו בראיון לרון נשיאל ביומן השבוע ששודר בכאן רשת ב'.

שלמה אבינרי (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
אבינרי, 2016 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
14:08 עריכה

חבר הכנסת יואב סגלוביץ' מכחול לבן אמר כי התנהגותו של נתניהו "הכי קרובה להתנהגות של ארגון פשיעה". המפקד לשעבר של אגף חקירות ומודיעין במשטרה אמר עוד: "בנימין נתניהו מתנהג כמו כל חשוד שאני מכיר מעבודתי". תחילה, אמר חבר הכנסת, כי נתניהו תקף את המשטרה, החוקרים והמפכ"ל אלשייך. אחר כך את הפרקליטות ואת הפרקליטה המלווה ליאת בן ארי, ואז את פרקליט המדינה שי ניצן, "ועכשיו מסיימים ביועץ המשפטי לממשלה".

לדבריו, נתניהו משתמש בכוח השלטוני שלו להטיב את מצבו האישי-הפוליטי. סגלוביץ' הזכיר שכשאולמרט נחקר נתן נתניהו גיבוי ציבורי אדיר למערכת אכיפת החוק.

יואב סגלוביץ' (צילום: פלאש 90)
סגלוביץ', 2016 (צילום: פלאש 90)
14:18 עריכה

המשנה לפרקליט המדינה שלמה (מומי) למברגר אמר שעל החטיבה הפלילית בפרקליטות לבצע התבוננות פנימית. למברגר אמר שכאשר מפנים אצבע מאשימה, יש להפנות אצבעות גם פנימה ולבדוק את התנהלות הארגון.

החודש יסיים פרקליט המדינה שי ניצן את כהונתו. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קרא לשר המשפטים אמיר אוחנה למנות את למברגר לממלא מקומו של ניצן.

14:41 עריכה

פרקליט המדינה לשעבר משה לדור: משעה שהוחלט להגיש נגד ראש הממשלה כתב אישום בעבירות חמורות של שחיתות שלטונית – אסור שהוא יוסיף לכהן בתפקידו. לדור אמר בשבתרבות בבאר שבע כי התופעה שאנשי אכיפת החוק נזקקים לאבטחה – היא חמורה ומסוכנת.

משה לדור (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
לדור, 2012 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
15:22 עריכה

חבר הכנסת דוד ביטן, יו"ר הקואליציה לשעבר, מתכוון לפעול לביטול הפריימריז בליכוד לראשות התנועה, כך מדווח הפרשן הפוליטי של זמן ישראל, שלום ירושלמי.

ביטן יחתים החל ממחר 800 חברי מרכז אשר ידרשו דיון מחודש בפריימריז, ויתבעו הצבעה חשאית לביטולן.

באירוע שבתרבות בצור הדסה אמר ביטן: "ברגע זה נתניהו מביא לנו את המנדטים. אין טעם לבחור מישהו אחר. גדעון סער עושה טעות, שתעלה לנו ביוקר".

ביטן טען כי במצב שנוצר נתניהו וגם ראשי כחול-לבן רוצים בחירות. "המצב יכול להשתנות רק אם אנשי כחול-לבן יירדו מהתביעות שלהם, או אם ליברמן ישתנה. אני לא רואה את זה קורה".

הוא הוסיף כי "הבחירות הן הצ'אנס האחרון של בני גנץ להיות ראש הממשלה, וגם של נתניהו. זה ברור. כחול-לבן יתפרקו אחרי הבחירות, אם יישבו באופוזיציה, וזה מה שיקרה בסוף".

15:23 עריכה

חבר הכנסת אחמד טיבי (המשותפת) מעריך שבשנה הקרובה יודחו "שני אנשים שבלעדיהם העולם יהיה טוב יותר – טראמפ ונתניהו". טיבי מקווה שבבחירות מועד ג' הרשימה המשותפת, שכיום מונה 13 מנדטים, תתחזק עוד יותר. הוא אמר את הדברים בשבתרבות בבאקה אל גרביה.

16:52 עריכה

פרופ' יורם יובל נמצא בגן העצמאות כבר 11 יום, במחאה שקוראת לנתניהו להתפטר. היום הגיע לשם ח"כ מהמחנ"ד יאיר גולן.

17:24 עריכה

הקטל בצפון מערב סוריה נמשך, כאשר היום נהרגו 12 בני אדם ומחציתם ילדים, מתקיפות של המשטר הסורי בשיתוף חיל האוויר הרוסי. בתוך כך, ראש הממשלה מדווח על שיחה שקיים אתמול עם נשיא רוסיה, בה דנו השניים בין היתר בנוכחות הצבאית של איראן בסוריה.

18:12 עריכה

העבודה-גשר הבהירה היום שהיא לא עומדת מאחורי יוזמת בר-לב, להטיל את הרכבת הממשלה על יולי אדלשטיין, יו"ר הכנסת מהליכוד.

גם בליכוד יש מספר חברי כנסת שעומדים כחומה בצורה מאחורי נתניהו, ומתעקשים שהוא המועמד הבלעדי של הימין להרכבת ממשלה. ישראל כץ ודודי אמסלם הם תומכי נתניהו ומתייצבים מאחוריו בדקות האחרונות.

לעומתם, במחנה גדעון סער, שמצדד בקיום בחירות לראשות הליכוד, נמצאים חברי הכנסת מיכל שיר ויואב קיש.

18:53 עריכה

משרד הוץ האמריקאי הכחיש היום שנתניהו דן עם מקבילו האמריקאי על סיפוח הבקעה. זאת, בניגוד להצהרה של נתניהו מיום חמישי.

19:06 עריכה

יולי אדשלטיין סותם את הגולל על יוזמת בר-לב, ואומר הערב כי הדרך היחידה למנוע בחירות היא רוטציה בין נתניהו לגנץ. יו"ר הכנסת מגיב ליוזמה של ח"כ עמר בר-לב (עבודה-גשר) לגייס חתימות להטלת הרכבת הממשלה עליו.

19:27 עריכה

אבי גבאי קורא לכחול-לבן להיכנס לממשלת אחדות עם נתניהו והליכוד. בראיון לרינה מצליח בפגוש את העיתונות, אומר יו"ר העבודה לשעבר כי בחירות שלישיות הם טירוף מוחלט ואין לדעת אם לא תפרוץ אלימות במערכת הבאה.

"חייבים ללכת לממשלת אחדות כי אסור שתהיינה בחירות. בסופו של דבר גם אני חושב שבאופן מוחלט שזה שיש ראש ממשלה עם כתבי אישום זה בלתי נסבל לחלוטין אבל יש 55 מנדטים שחושבים הפוך ממני. אבל המנהיגים צריכים לבחור בין ברירות לא טובות וביניהן צריך לבחור בממשלת אחדות".

לדבריו, גם הכרזת המדינה על ידי בן גוריון לוותה בחשש של העם וחלקו לא רצה בהכרזה אבל בן גוריון עשה מה שצריך: רבין ובן גוריון קיבלו החלטות וזה מה שצריך. אני מאמין לגנץ שאצלו ישראל לפני הכל ובגלל זה הוא צריך לקבל את ההחלטה הלא פשוטה ולהקים ממשלת אחדות עם כל הסיכונים … התפקיד של כחול-לבן הוא להחליף את ביבי, הם לא יצליחו גם בבחירות הבאות … הוא צריך לשים את התנאים שלו לממשלת אחדות מול כל העם, ואז לומר לנתניהו 'עכשיו תחליט את אתה רוצה ממשלה או ללכת לבחירות'".

גבאי אמר כי הוא עשה טעות בכך שסרב להצעת נתניהו להצטרף לממשלתו לפני בחירות מועד א'.

19:33 עריכה

עמיר פרץ מבהיר שאין לו כוונה להצטרף לממשלת נתניהו בימים הקרובים. יו"ר העבודה-גשר מאשים את ליברמן בכך שישראל הולכת למערכת בחירות שלישית ברציפות. בערוץ המקביל, אבי גבאי קרא לכחול-לבן להצטרף לממשלת נתניהו ואף הביע חרטה על שלא עשה זאת בעצמו כשהיה יו"ר העבודה.

19:40 עריכה

יואב קיש תומך בקיום פריימריז לראשות הליכוד. "חתמתי השבוע לנתניהו שירכיב את הממשלה הבאה … לא ברור איך פותרים את הפלונטר ואני מאמין שכדי לצאת מהפלונטר, האדם היחידי שיכול לעשות את זה הוא גדעון סער".

"כשאני מסתכל על הבחירות הבאות כשנתניהו יוביל, לא נצא מזה, סער יכול לחבר חיבורים נדרשים … סער מגדיל את המחנה בבחירות הבאות … נתניהו עם כל האהבה שיש אליו לא מצליחים לצאת מהפלונטר, נמסור את השלטון לשמאל על מגש של כסף, אנשים מחכים לראות ויושבים על הגדר. גדעון איש ימין ויוביל את התיקונים הנדרשים בפרקליטות ובמשטרה, לצערי נתניהו לא יוכל לעשות את זה".

"אני לא לבד, יש הרבה אנשים שחושבים כמוני".

19:47 עריכה

"אני אדאג שגנץ יהיה ראש ממשלה אם נתניהו יסרב ללכת", כך אומר הערב אריה דרעי בראיון ל"פגוש את העיתונות" בחדשות 12. שר הפנים חוזר הערב על קריאתו להקמת ממשלת אחדות ואומר כי אם לא, הוא יפעל לבחירה ישירה בבחירות הבאות.

"הכל חשבונות אישיים … אין מפלגות, אין מסגרת תנועה, הכל אישי, יש לי הכי הרבה שעות עם כל ראשי המפלגות, ישבתי עם גנץ עם גבי אשכנזי עם בוגי יעלון ועם ביבי נתניהו".

על אנשי כחול-לבן אומר דרעי, "הם אנשים יוצאים מן הכלל", אבל הוא מתקשה להבין מדוע הם לא הולכים לאחדות. "אם גנץ יתן תשובה חיובית לאחדות אני אתן את כל הערבויות", מוסיף דרעי, בהקשר לחוסר האמון של כחול-לבן בכך שנתניהו יפנה את כסא.

אני לא רוצה לעשות חשבונות, נעשה את זה אחר כך. אני מנסה שני מהלכים, או שגנץ יבוא למתווה שהונח על השולחן, חצי שנה עם נבצרות, או ללכת לבחירה ישירה. אף אחד לא בטוח שינצח, נלך לבחירה ישירה תהיה הכרעה ברורה, אין להם ברירה אחרת. ראש הממשלה לא אהב את הדבר הזה בהתחלה והיום עם שכנוע הוא הבין, אני וחלק גדול מהגוש הולכים עם זה, חסר לנו עמיר פרץ ומרצ ואני פונה גם לגנץ. כל מי שחושב שהוא יכול להיות ראש ממשלה שיתמודד".

20:00 עריכה

אביגדור ליברמן לא אומר האם יתמוך או יתנגד לחסינות לנתניהו. בראיון לחדשות 13 יו"ר ישראל ביתנו אומר עוד, כי שתי המפלגות הגדולות החליטו ללכת לבחירות וכל השאר הוא משחק האשמות.

20:06 עריכה

התמיכה של יואב קיש בגדעון סער לראשות הליכוד גוררת תגובה מיידית. ח"כ קיש אמר הערב בראיון לחדשות 12 כי "רק גדעון סער יוציא אותנו מהפלונטר" ובכך קומם עליו את תומכי נתניהו. כרגע לא ברור האם יתקיימו פריימריז לראשות הליכוד.

התכנית שבת עולמית בהגשת יצחק נוי בכאן ב', הקדישה הבוקר את השעה הראשונה לקווים לדמותו של פרדריק קיש, סבו של חבר הכנסת, שהיה איש צבא בריטי ומנהיג ציוני.

20:14 עריכה

יו"ר כחול-לבן לא יהיה מוכן לתת רוטציה ללפיד בבחירות הבאות, כך לפי דיווח בחדשות 12.

20:19 עריכה

ראש הממשלה מצהיר שהוא בעד בחירה ישירה לראשות הממשלה, בהמשך לאמירה של דרעי הערב, כי יפעל בכיוון זה. גם בנט תומך.

20:46 עריכה

בכחול-לבן מתנגדים להצעת נתניהו ללכת על בחירה ישירה:

"אנחנו עוסקים במניעת בחירות יקרות ומיותרות ולא בספינים חלולים להחזרת שיטת בחירה שניפצה את המשילות והמערכת הפוליטית ונכשלה כישלון חרוץ. שינוי שיטת הבחירות בהליך בזק עלול להביא אותנו בדיוק לאותו המקום בו אנחנו נמצאים היום ולכן מדובר בהצעה חלולה שכל מטרתה להסיט את האש מנתניהו הנאשם בשלושה תיקי שחיתות חמורים, שהוא האחראי היחיד בגרירת מדינת ישראל לבחירות בפעם השלישית".

20:58 עריכה

בדקות האחרונות נשמעה אזעקת צבע אדום בשדרות ובעוטף עזה.

21:30 עריכה

גדעון סער הצליח לגייס תמיכה מכמה ראשי ערים, בערים עכו, אופקים, רמת גן ואילת. הערב הוא זוכה לנציג גם בעיריית חיפה, בהמשך להודעת התמיכה של חבר הכנסת קיש.

21:56 עריכה

בהמשך להודעת כחול-לבן, על כך שהם מתנגדים לבחירה ישירה, גנץ מפרסם הערב תגובה לירי הרקטות לעוטף עזה:

22:01 עריכה

גדעון סער טוען שהירי לעוטף משקף את כשלון המדיניות מול עזה:

23:07 עריכה

הבחירות יתקיימו ככל הנראה ב-3 במרץ. הוועדה המסדרת של הכנסת תתכנס ביום שני כדי לאשר פטור מחובת הנחה לחוק הבחירות ולאשר אותו במליאה עד יום רביעי.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כמי שהצביע פעמיים לכחול-לבן, אני יכול לומר כי הקטע עם הרוטציה שלפיד מתעקש עליה הוא הזוי ולא מבין את הנזק שהוא גורם. ביבי מזהה חולשה וחוזר ודופק על המסמר הזה ..ולאט לאט הוא ננעץ. אם העב... המשך קריאה

כמי שהצביע פעמיים לכחול-לבן, אני יכול לומר כי הקטע עם הרוטציה שלפיד מתעקש עליה הוא הזוי ולא מבין את הנזק שהוא גורם. ביבי מזהה חולשה וחוזר ודופק על המסמר הזה ..ולאט לאט הוא ננעץ. אם העבודה ומרץ יתמזגו אני אחזור להצביע להם

עוד 29 עדכונים
כל הזמן // יום שישי, 24 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו וגנץ יגיעו בשבוע הבא לבית הלבן לדון על השלום באזור

נשיא גרמניה שטיינמאייר בפורום השואה העולמי ביד ושם: הלוואי שהייתי יכול לומר שהגרמנים למדו מהעבר, אבל שנאה מוסיפה להתפשט בארצי ● נשיא אוקראינה זלנסקי ביטל את הגעתו לאירוע, לדבריו, לטובת שורדי שואה; יד ושם: החלטה תמוהה ● נעמה יששכר התראיינה לטלוויזיה הרוסית, לאחר שצפתה באמה נפגשת עם נשיא רוסיה: אם פוטין אומר שהכל יהיה בסדר, אני מאמינה לו

עוד 56 עדכונים

הערכת אמ"ן מזהה אפשרות להסדרה עם חמאס, בדרום בינתיים אין רגיעה

הערכת אמ"ן שפורסמה החודש מזהירה שאיראן עלולה להצטייד בנשק גרעיני בתוך כשנתיים, אם כי טרם החליטה לעשות כן, וקובעת שנוצרו תנאים להשגת הסדרה עם החמאס בעזה. לאור טרור הבלונים, הרקטות וחדירות המחבלים, נשאלת השאלה אם מישהו עדכן את החמאס בענין. 

חלקים מההערכה השנתית של אגף המודיעין שהוגשה לדרג המדיני פורסמו לאחרונה. המסמך עודכן לאחר שלפני כשלושה שבועות, בהוראת הנשיא טראמפ, תקפו כלי טיס אמריקניים בבגדד את השיירה שבה נסע מפקד כוחות קודס האיראניים, גנרל קאסם סולימאני, והרגו אותו ומספר פעילי טרור נוספים. החיסול מוגדר במסמך כ"מכה מעצבת" שתשפיע על המציאות האזורית באופן משמעותי, וניכר ששיפרה את הדימוי המרתיע של ארצות הברית בעיני איראן.

מסמך הערכת אמ"ן עודכן לאחר שלפני כ-3 שבועות, בהוראת טראמפ, תקפו כלי טיס אמריקניים בבגדד את השיירה שבה נסע מפקד כוחות קודס האיראניים, גנרל קאסם סולימאני, והרגו אותו ומספר פעילי טרור נוספים. החיסול הוגדר כ"מכה מעצבת"

הסעיף הבולט ביותר במסמך הוא שעד סוף שנת 2020 יהיה בידי איראן די אורניום מועשר בכדי לייצר לפחות פצצה גרעינית אחת.

ייצור ראש נפץ גרעיני יארך כשנה נוספת ולכן, בהנחה שאיראן תחליט לעבור משלב מדינת סף גרעינית למדינה שברשותה נשק גרעיני, יהיה ברשותה נשק גרעיני בעוד כשנתיים. עם זאת, ההערכה ציינה שהמנהיג האיראני, עלי ח'אמנאי, טרם החליט לנוע בווקטור הזה.

ישנו דיון ער בישראל האם פירושו של דבר שלמעשה תהפוך איראן בתוך זמן קצר יחסית למדינה שברשותה נשק גרעיני. ב"הארץ" פרסם שמואל מאיר, מפעיל הבלוג "שיח אסטרטגי", שכותב כי כפי שהוא מבין את הפרסומים מהערכת אמ"ן היא "אינה מזהה האצה איראנית לפיתוח נשק גרעיני".

מפעיל הבלוג "שיח אסטרטגי" כותב, כי להבנתו הערכת אמ"ן "אינה מזהה האצה איראנית לפיתוח נשק גרעיני". נתניהו חושב אחרת. ראוי לשאול מה צריכות להיות המשמעויות לבניין הכוח של ישראל בכלל ושל צה"ל בפרט

נתניהו חושב אחרת. קשה לבוא אליו בטענות שהוא מוכן לקחת את הסיכון, אבל ראוי לשאול מה צריכות להיות המשמעויות לבניין הכוח של ישראל בכלל ושל צה"ל בפרט. תפיסת הביטחון שהציג ראש הממשלה נתניהו בקווים כלליים לפני יותר משנה, מצטיירת ככזו שנועדה לענות על האיום.

זהו איום מרוחק, במעגל השלישי, כפי שהדבר מכונה בצבא, שמציבה מעצמה אזורית בעלת צבא מיומן ומתקנים מוגנים ומבוצרים, שישראל תתקשה לייצר לו פתרון שלם ומלא לבדה.

ניתן להעריך, לאור הצהרות בכירים לשעבר במערכת הביטחון וראש הממשלה עצמו, שיש ברשות ישראל מענה, גם אם לא מושלם, שעיקרו מבוסס על חיל האוויר. אבל המשך השקעה בכיוון הזה יצטרך לבוא על חשבון משהו, ולא מן הנמנע, ובהמשך ישיר לתפיסה שפרסם ראש הממשלה שעשתה זאת אף היא, שהדבר ייעשה על חשבון שיפור ושימור כשירות זרוע היבשה.

ניתן להעריך שיש ברשות ישראל מענה, גם אם לא מושלם, שעיקרו מבוסס על חיל האוויר. אבל המשך השקעה בכיוון הזה יצטרך לבוא על חשבון משהו, ולא מן הנמנע שהדבר ייעשה על חשבון שיפור ושימור כשירות זרוע היבשה

הבעיה היא שבעוד האיום האיראני עלול להחריף, לישראל ישנם איומים במעגל הראשון בגבולותיה מלבנון ומעזה, שעשויים להיות דחופים בהרבה, וכך גם ביהודה ושומרון. חשיפות "Ynet" בנוגע לכשירות הירודה של אוגדת המילואים 319, גם אם הובלטו מעט יתר על המידה, מצביעות על כך שמוטב להימנע מפגיעה נוספת בכשירות היבשה, שכן צה"ל עשוי להידרש לכוחות קרקעיים מיומנים היקף ניכר כמענה לאיומים הקרובים, הרבה לפני שיידרש לפעול באיראן.

הסדרה?

אמ"ן זיהה בהערכה הזדמנות להשיג השנה הסדרה עם החמאס, שעיקרה הפסקת אש בתמורה להקלות כלכליות משמעותיות. הד לכך נשמע גם בדברים שאמר הרמטכ"ל אביב כוכבי בהרצאתו במרכז הבינתחומי בהרצליה בחודש שעבר. הרמטכ"ל הציג את הג'יהאד האסלאמי, בדגש על אחד מבכירי פעיליו, אבו אל-עטא, כמי שהיוו מכשול להשגת הסדרה והסלימו את המצב.

מבצע "חגורה שחורה" בחודש נובמבר, ימי קרב שניהל צה"ל כנגד הארגון, בהם נמנע החמאס מלקחת חלק בלחימה, נראה כמהלך שהסיר את המכשול.

אמ"ן זיהה בהערכה הזדמנות להשיג השנה הסדרה עם החמאס, שעיקרה הפסקת אש בתמורה להקלות כלכליות משמעותיות. הד לכך נשמע גם בדברי הרמטכ"ל כוכבי בחודש שעבר, שהציג את הג'יהאד האסלאמי כמכשול להשגת הסדרה וכמי שהסלימו את המצב

אלוף פיקוד הדרום, הרצי הלוי, המשיך את הקו ואמר בוועידת "האנשים של המדינה" של "ידיעות אחרונות" החודש, שנוצרו תנאים לשינוי המצב ברצועה, אך ציין שאין מדובר בהסדרה אלא ב"הבנות לרגיעה".

הלחימה בעזה מוכרת להלוי היטב. הוא פיקד על חטיבת הצנחנים ב"עופרת יצוקה", ועל כוחות הפיקוד במספר ימי קרב בשנה האחרונה, ובהם "גן סגור" במאי ו"חגורה שחורה" בנובמבר. ההבדל, לדבריו בין הסדרה לרגיעה הוא שהסדרה, כשמה כן היא, מהלך שמסדר "את כל הבעיות", ואילו כאן מדובר במהלך שנועד להפסיק את הלחימה. בהסדרה, למשל, מטפלים בסוגיית השבויים והנעדרים, ואילו המשא ומתן על הרגיעה יכול להיעשות בנפרד מהם.

הלוי אמנם ציין שעזה "היא מקום לא יציב", והדגיש שכמפקד פיקוד דרום האחריות שלו היא "להכין את הכוחות, קודם כל", אבל נשאלת השאלה היא האם הצבא לא אופטימי מדי בתרחיש שהוא מציג לדרג המדיני.

הג'יהאד האסלאמי אכן היה קטליזטור להסלמה אבל גם בלעדיו נראה שחמאס נמנע מלהרגיע את השטח. בחודשיים שעברו מאז מבצע "חגורה שחורה" ירו פלגים סוררים וכן חוליות של הג'יהאד האסלאמי רקטות לעבר ישראל, הופרחו בלוני נפץ לעבר שטחי עוטף עזה וישנן גם חדירות מחבלים.

הג'יהאד האסלאמי אכן היה קטליזטור להסלמה, אך גם בלעדיו נראה שחמאס נמנע מהרגעת השטח. מאז מבצע "חגורה שחורה", ירו פלגים סוררים וחוליות הג'יהאד האסלאמי רקטות, הופרחו בלוני נפץ וישנן חדירות מחבלים

לאור אלו יש לשאול כמה נכון קורא אמ"ן את המציאות ואת כוונות חמאס והאם ישנה הזדמנות של ממש, או שמה משאלת לב.

קשה להימנע מההשוואה למבצע "צוק איתן", בו העריך אמ"ן מספר פעמים שלחמאס אין אינטרס להמשיך את הלחימה וכי ישמור על הפסקות האש שגובשו. הערכות אלו התבררו כשגויות פעם אחר פעם, עד שהושגה פגיעה קשה ומצטברת בחמאס ובבכירי פעיליו.

המצב הפוליטי בישראל מקשה על השגת הסכם כלשהו עם חמאס, ואם זה לא מספיק הארגונים בעזה, חמאס והג'יהאד האסלאמי כאחד, מזהים את מצוקתו הפוליטית של ראש הממשלה. זה האחרון רוצה להשיג רגיעה מחד, ולכן יהיה מוכן לוויתורים מפליגים, ומנגד מבקש להצטייר כסמכות ביטחונית עליונה המגנה על ישראל. נראה שהם כמעט נהנים להעמיד אותו על קרני הדילמה.

הארגונים בעזה, חמאס והג'יהאד האיסלמי, מזהים את מצוקתו הפוליטית של ראש הממשלה, שרוצה להשיג רגיעה מחד, ולכן יהיה מוכן לוויתורים מפליגים, ומנגד מבקש להצטייר כסמכות ביטחונית עליונה המגנה על ישראל

נראה אותך חרוב

בתחילת השבוע סיכלו כוחות מסיירת חרוב, שהינו גדוד הסיור של חטיבת כפיר, וגדוד 52 מחטיבת השריון 401, חדירה של שלושה מחבלים מרצועת עזה. בהמשך השבוע ביקר הרמטכ"ל כוכבי את כוחות סיירת חרוב באוגדת עזה ושיבח אותם על המקצועיות והנחישות, אבל הזכיר להם "שזה יכול לקרות הלילה או למחרת".

זו לא התקרית הראשונה שסיירת חרוב, עליה מפקד סא"ל ג', יוצא יחידת החילוץ של חיל האוויר (669), סיימה בהצלחה בגזרה מאז שירדה לשם לתעסוקה מבצעית. מוקדם יותר באותו יום חדר פלסטיני חמוש בסכין לשטח חקלאי הסמוך לגדר, וכוח מהגדוד, כפי שדיווח כתב "Ynet" יואב זיתון, ניטרל אותו בירי מדויק לברך.

זו לא התקרית הראשונה שסיירת חרוב, עליה מפקד סא"ל ג', יוצא יחידת החילוץ של חיל האוויר (669), סיימה בהצלחה בגזרה מאז שירדה לשם לתעסוקה מבצעית

חרוב הפכה מגדוד חי"ר רגיל לגדוד סיור בשנת 2017, בתהליך הכשרה שהובילו מפקד החטיבה, גיא חזות, והמג"ד דאז, יניב בארוט, יוצא סיירת צנחנים. העובדה שלחטיבה יש גדוד סיור היא אולי המהלך העיקרי שאיפשר לרמטכ"ל להחליט, כפי שהודיע למפקדי הגדוד במפגש עמם באוגדת עזה, כי החטיבה תהפוך לחטיבת חי"ר מעולה כמו אחיותיה בחיל הרגלים.

מפקדי החטיבה לאורך השנים שמעו ממפקדיהם והבטיחו לפקודיהם שהנה אוטוטו קם הדבר ונהיה והחטיבה תשלים את המהלך. הפעם, בכהונתו של המח"ט אל"מ ערן אוליאל, ששירת תחת הרמטכ"ל כמ"פ בצנחנים, נראה שזה עומד להתרחש.

המהלך יקנה לצה"ל חטיבת חי"ר סדירה נוספת שאותה יוכל להטיל ללחימה בצפון או בדרום, אבל ישלול מאוגדת איו"ש את אחד מכוחות ביטחון השוטף המיומנים והעיקריים שלו, לצד משמר הגבול.

הדבר יקנה לצה"ל חטיבת חי"ר סדירה נוספת שאותה יוכל להטיל ללחימה בצפון או בדרום, אבל ישלול מאוגדת איו"ש את אחד מכוחות ביטחון השוטף המיומנים והעיקריים שלו, לצד משמר הגבול

השבוע פורסם שמפקד החטיבה הצפונית ברצועה, אל"מ יואב ברונר, שוחח עם חיילים בעת סיור שערך בגזרת החטיבה וכינה את נהגי הביטחון השוטף "ערסים". המח"ט לא עצר שם והבהיר כי בעיניו "ערסים הם לא בני אדם. הם תופעת טבע שאי אפשר לסדר אותה".

ברונר החל את שירותו בחטיבת כפיר ועבר לצנחנים כמפקד פלוגה. הוא פיקד על פלוגה בגדוד 890 במלחמת לבנון השנייה ועל הגדוד כולו במבצע "צוק איתן". לאחר מכן פיקד על בסיס האימונים החטיבתי ועל חטיבת צנחנים במילואים. אחרי כל התחנות הללו בשירות, אפשר היה לצפות שידע מה אסור ומה מותר למפקד לומר לחייליו.

מאז התקרית כבר הספיק ברונר להתנצל בפני חייליו באופן אישי, וטוב שכך. אבל ראוי לציין שאף שהדרך היתה שגויה, סביר שהנוקשות והגסות שהפגין נבעו מכך שהוא זיהה את המצב בגבול הרצועה כנפיץ, וביקש לחדד את הדריכות והערנות של חייליו. ניסיונות החדירה, הבלונים והרקטות, מלמדים שבזה הוא צודק.

גל פרל פינקל, מפעיל הבלוג "על הכוונת", בלוג מדיני-ביטחוני על חזון, אסטרטגיה ופרקטיקה, ומתאם תכניות צבא, אסטרטגיה וביטחון סייבר במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS). קודם לכן עבד כאנליסט בחברת מחקרי שוק ומודיעין עסקי. בעבר שירת בצנחנים ועבד במשרד ראש הממשלה. בעל תואר שני בדיפלומטיה וביטחון מטעם אוניברסיטת תל אביב. במחקריו עוסק בצה"ל, מערך המילואים, דוקטרינות ואסטרטגיות צבאיות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,339 מילים

צינור הגז לא יסופח

סיבוב התעמולה שעשה ראש הממשלה על הפיכת ישראל למעצמת אנרגיה צפוי להסתיים כמו מסעות תעמולה שערך בעבר: בכלום ● ישראל מחזיקה בפחות מחצי אחוז מעתודות הגז הטבעי בעולם, וסיכויי ההקמה של צינור הגז לאירופה קלושים ● היה עדיף בהרבה אם נתניהו היה יכול להתגאות בהישגים בתחום האנרגיה המתחדשת

עוד 943 מילים

ישראל יודעת כיצד להתמודד עם ההצפות, אך לא עושה דבר

ד"ר סיניה נתניהו הובילה דוח בין-משרדי לממשלה על היערכות ישראל להסתגלות לשינויי אקלים, ובו המלצות לתכנית פעולה אסטרטגית לאומית ● הדוח אושר על ידי השרים כבר ב-2018, אך ההחלטות האופרטיביות לא יושמו עד היום ● החודש היא הביטה בכאב בתוצאות השיטפונות, וידעה שניתן היה למנוע חלק ניכר מהנזקים ● טור מיוחד

עוד 721 מילים

כולם מדברים על ביבי, אף אחד לא מדבר על שלום

בזירה הפוליטית והמדינית מעריכים כי טראמפ ישלוף את תכנית המאה מהכובע, רגע לפני הבחירות ● אבל פרסום התכנית על ידי נשיא מקרטע, בשיאה של מערכת בחירות מכוערת, רק יזיק לישראל ויפגע בסיכויים לתהליך אמיתי ● כדי להקדים תרופה למכה, על גנץ וחבריו בשמאל להתחיל לספר לבוחריהם מה החזון שלהם - ולא לתת לנתניהו להשתלט בציניות על השיח המדיני ● דעה

עוד 1,048 מילים

סוגרים עשור

מכובדיי, הגעתם באיחור

אילו ניתן לי הערב המיקרופון ביד ושם, זה מה שהייתי אומר שם:

מכובדיי. אני דור שני לניצול שואה. לצערי הרב ולאסונם של שישה מיליון מבני עמי, הגעתם באיחור.

מי שהזמין אותכם – בני הדור השני והשלישי של הנהגות מדינותיכם – מוחק ומשכתב חלק מההיסטוריה.

מכובדיי. אני דור שני לניצול שואה. לצערי הרב ולאסונם של שישה מיליון מבני עמי, הגעתם באיחור. מי שהזמין אותכם – בני הדור השני והשלישי של הנהגות מדינותיכם – מוחק ומשכתב חלק מההיסטוריה

כבוד סגן הנשיא פנס. מטוסי ארה"ב של אמריקה חלפו מעל אושוויץ שוב ושוב ולא הפציצו את הקרמטוריום. צילמו והמשיכו בדרכם אל המפעלים ואל כוחות הצבא הגרמני. אילו שעיתם לבקשות שהופנו אליכם, יתכן שרבים מבני משפחותינו היו היום איתנו. שישה מיליון היו יולדים ומגדלים אומה גדולה ויציבה, שאת תרומתה לעולם אתה רק יכול להעריך כיום, כשאתה יודע את תרומתם של השורדים ובני הדור השני והשלישי במדע בטכנולוגיה בתרבות בספרות ובתעשיה.

אושוויץ שוחררה באיחור ולאחר קטסטרופה מבחינת עמנו.

אין מה לחגוג, רק להתאבל ולנסות לזכור את הלקח.

כבוד הנסיך הבריטי צ'רלס. אבא שלי ניצל בעור שיניו ממחנה המוות שטוטהוף  לאחר שכל משפחתו הושמדה – הורים ושלשה אחים ואחיות, סבים וסבתות. כולם.

כבוד סגן הנשיא פנס. מטוסים אמריקאים חלפו מעל אושוויץ שוב ושוב ולא הפציצו את הקרמטוריום. אילו שעיתם לבקשות שהופנו אליכם, יתכן שרבים מבני משפחותינו היו היום איתנו

למרות זאת סגרתם את חופי ארץ ישראל ולא היתרתם לו ולחבריו הניצולים להגיע אל החוף היחיד שנותר להם בעולם. הוא נאלץ להפליג באניית מעפילים ולהסתתר בלילה מול חוף עתלית כדי לקפוץ למים ולהגיע לחוף לפני שחיילים בריטים יגיעו ויעצרו אותו.

לא שכחנו אדוני שנמנעתם בהצבעה על הקמת מדינה יהודית בנובמבר 1947 באו"ם.

כבוד ראש הממשלה מקרון. רק מחתרת קטנה לחמה בנאצים במדינתך. רובכם נכנעתם במהירות ויהודים רבים הוסגרו לידי הנאצים בידי משתפי פעולה צרפתים. אנחנו זוכרים ולא יעזרו מילים אקרובטיות ונזיפות מיופיפות בכנסיות מראשית האלף הקודם.

כבוד ראש הממשלה מקרון. רק מחתרת קטנה לחמה בנאצים במדינתך. רובכם נכנעתם במהירות ויהודים רבים הוסגרו לידי הנאצים בידי משתפי פעולה צרפתים. לא יעזרו נזיפות מיופיפות בכנסיות מראשית האלף הקודם

אנחנו מודים לארצך על הנשק ועל הכור אבל אושוויץ לא היה צריך לעבוד כל כך הרבה זמן. ולא הרכבות שעברו בשטח צרפת ובשטחן של רבות ממדינות אירופה.

כבוד הנשיא פוטין. חלקה של ברה"מ ושל סטאלין בניצחון על הנאצים ייזכר לדורות. אבל גם חלקכם באירועים שהובילו אל פרוץ המלחמה. אדוני. מאות ואלפי יהודים השתתפו במלחמה לצידכם. נפצעו, נהרגו ושילמו מחיר יקר ולמרות זאת סגרתם עבורם את מסך הברזל מיד אחריה ולא נתתם להם לעלות לישראל.

כבוד הנשיא ריבלין. האולם הזה היה צריך להיות מלא בניצולי שואה. את מנהיגי המדינות הללו ואחרים שקצרה היריעה מלפרט את מחדליהם, היית צריך להלביש בחליפות מלצרים כדי שיגישו לניצולים כוס תה וארוחה חמה.

כבוד הנשיא ריבלין. האולם היה צריך להיות מלא בניצולי שואה. את מנהיגי המדינות הללו ואחרים שקצרה היריעה מלפרט את מחדליהם, היית צריך להלביש בחליפות מלצרים כדי שיגישו לניצולים כוס תה וארוחה חמה

היית צריך לקחת אותם, את כולם, באוטובוס לא ממוזג לבתיהם של ניצולים שעדין לא מצליחים לחמם את ביתם כאן בחורף במדינת ישראל. שם היית צריך להעמיד בפינה את ראש ממשלת ישראל ורעייתו החייכנית ולהוקיע אותם על יחסה של מדינת ישראל לניצולי אושוויץ.

75 שנה אחרי, לפחות הניצולים היו צריכים לחיות כמלכים ונשיאים.

 

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 502 מילים
עודכן אתמול

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

העירייה קונסת בעלי כלבים שכבר חוסנו או עזבו את העיר

עיריית רחובות שיגרה יותר מ-3,000 דוחות, בטענה כי כלבים לא חוסנו ● בין מקבלי הקנסות: בעלי כלבים שחוסנו, וגם תושבים שעזבו את העיר ושינו את כתובתם בתעודת הזהות ● בשירות הווטרינרי מסבירים שמערכת רישום הכלבים "ישנה ולוקה בחסר" ולא מעדכנת שינויי כתובת מהארנונה ● אבל בעירייה מטילים את האחריות דווקא על המתלוננים: "לא מדובר ב'תקלה׳, אלא בחוסר עדכון של בעלי הכלב״

עוד 1,141 מילים ו-1 תגובות

מלחמת העולם השנייה כולה נגרמה בעקבות שנאת יהודים, כך אומר פרופ' יהודה באואר, אחד מומחי השואה המובילים בעולם, שיישא הרב דברים בבית הנשיא ● באואר אומר כי זה "מצער" שנשיא פולין דודה לא יהיה נוכח בטקס לכבוד שחרור מחנה אושוויץ, וטוען כי העלייה הנוכחית באנטישמיות נובעת מתחייה לאומנית אחרי הגירה מסיבית

עוד 1,089 מילים

להתראות אספלט מתקן הביטומן היחידי בארץ יושבת בגלל שהוא מזהם

המשרד להגנת הסביבה הודיע לבזן שהמתקן לייצור ביטומן, החומר שממנו מייצרים אספלט, חורג במאות אחוזים מתקני זיהום האוויר, והוציא צו לסגירתו ● במשרדי התחבורה והכלכלה טוענים שהמשק לא יכול להישאר בלי חומר לסלילה ותיקון כבישים ● יו"ר איגוד ערים מפרץ חיפה: "עם כל הכבוד לצרכי המשק, המתקן ממשיך לזהם וכל יום נוסף מעמיד את תושבי המפרץ בסיכון״

עוד 850 מילים

״אנטישמיות היא לא בעיה יהודית בלבד״

ראיון בלעדי לקראת הכינוס ההיסטורי של קרוב ל-50 מנהיגים מרחבי העולם לציון 75 שנה לשחרור מחנה אושוויץ, נשיא המדינה מסביר מדוע האירוע מתקיים בירושלים ולא בפולין ● הוא מותח ביקורת נוקבת על מדינות שמתחמקות מחלקן בשואה ● וקורא למנהיגי העולם לקחת אחריות על ביטחון האזרחים היהודים במדינותיהם ● "שום דבר לא יצדיק אי פעם אדישות או הססנות מול אנטישמיות"

עוד 1,071 מילים

ריבלין: היסטוריונים הם שצריכים לעסוק במחלוקות היסטוריות, לא פוליטיקאים

בביקור בעיר העתיקה נזף נשיא צרפת באנשי ביטחון ישראליים, אך מאוחר יותר התנצל ● נתניהו חזר בו מהלעג לדיבורו המקוטע של בני גנץ: "אם יש מי שנפגע מדבריי - אני מאוד מצטער" ● עוזר של שר נחקר בחשד לביצוע עבירות שחיתות ציבורית ● עוצמה יהודית הגישה בקשה לפסול מהתמודדות לכנסת את הרשימה המשותפת, לריסה טרימבובלר - את העבודה-גשר-מרצ

עוד 53 עדכונים

נתניהו בחר בקמפיין פוזיטיבי. את העבודה המלוכלכת הוא ישאיר לפרובוקטורים

לצלילי השיר Eye of the Tiger, התייצב אמש נתניהו לארוע השקת קמפיין הבחירות של הליכוד ● נתניהו לא הזכיר במילה את החסינות, האכיפה הבררנית או תפירת התיקים - את זה הוא ישאיר לאוחנה, רגב, אמסלם וזוהר ● אבל, כמאמר השיר, נתניהו הוא ״רק אדם עם רצון לשרוד״, וכרגע כל מה שמעניין אותו זה לשרוד את ועדת הכנסת, ולא להגיע לבחירות הבאות על ספסל הנאשמים ● פרשנות

עוד 571 מילים

ראיון איש רציני מאד

לקראת הגעתו לישראל מחר, הקומיקאי שהפך לנשיא מדבר עם דיוויד הורוויץ על הכול ● על באבי יאר, השואה והאנטישמיות באוקראינה כיום ● על הפלת המטוס האוקראיני באיראן ● על האכזבה שלא יורשה לנאום בישראל ● על חיבוק הדוב של רוסיה והיחסים המורכבים עם פוטין ● וגם על שיחת הטלפון המפורסמת עם דונלד טראמפ ● בלעדי

עוד 2,816 מילים

למיכל הלפרין, הממונה על התחרות העסקית בארץ, יש כוח אדיר בידיים: היא יכולה לחקור התנהגות לא נאותה של טייקונים וחברות ענק, ואף להפעיל נגדם סנקציות פליליות ● אבל במקום להיכנס בענקיות המזון, הבנקאות ותאגידי הגז הגדולים, רשות התחרות פעלה למיגור ״קרטל המכבסות״ ו״קרטל פיפא 17״ ● למה זה קרה ומי מרוויח מכך ● פרשנות

עוד 1,401 מילים

מתקני שעשועים במיליוני ש"ח שוכבים שנים במחסן

חשיפה חמש שנים לאחר מכרז ענק להתקנת מתקני שעשועים בפארק אריאל שרון, נדנדות ומגלשות מתוחכמות מאוחסנות ללא שימוש מאחורי סוגר ובריח ● מסמכים סודיים שהגיעו לידי זמן ישראל חושפים סדרה של מפגשים תמוהים של מנכ״ל הפארק עם מנכ״לית החברה הזוכה, רכישה זריזה של מתקנים - וזינוק חד בעלויות רגע אחרי ההכרזה על הזוכה ● כעת, החברה שהפסידה במכרז דורשת לחשוף מסמכים פנימיים של הפארק

עוד 2,441 מילים

נתניהו מבטיח מגה-סיפוח: נחיל את החוק על כל ההתיישבות

גנץ הבטיח את סיפוח הבקעה אחרי הבחירות, ומאוחר יותר הבהיר שזה לא יהיה חד צדדי ● נתניהו ובנט קראו לו לעשות זאת כבר עכשיו ● דיוני החסינות של נתניהו וחיים כץ יתחילו בחמישי הבא ● שמולי מבקש לפסול את אשת יגאל עמיר ● דיכטר על כינוס המליאה בידי אדלשטיין: כנראה לקחת כדור נגד בחילה ואישר ● טיבי מבטיח שלהצהרת הסיפוח של גנץ יהיה מחיר פוליטי

עוד 46 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה