מחאות בלי תוצאות

על הנייר, מצבם הכלכלי של הישראלים השתפר פלאים בעשור האחרון ● אבל כל מי שחי פה מרגיש על כיסו את יוקר המחיה המאמיר ● אירה טולצ'ין אימרגליק מסכמת עשור שנפתח במחאה חברתית מבטיחה, ונגמר ב-3 מערכות בחירות יקרות על חשבון הציבור ● סוגרים עשור: כתבה חמישית בסדרה

מפגינה נגד התייקרות המים והחשמל, 2018 (צילום: גילי יערי/פלאש90)
גילי יערי/פלאש90

על הנייר, מצבם הכלכלי של הישראלים השתפר פלאים בעשור האחרון ● אבל כל מי שחי פה מרגיש על כיסו את יוקר המחיה המאמיר ● אירה טולצ'ין אימרגליק מסכמת עשור שנפתח במחאה חברתית מבטיחה, ונגמר ב-3 מערכות בחירות יקרות על חשבון הציבור ● סוגרים עשור: כתבה חמישית בסדרה

"יוקר המחיה" הוא אולי המושג השגור ביותר בפי הפוליטיקאים בעשור האחרון. המפלגות שילבו אג'נדה חברתית במצע שלהן, שרי אוצר וכלכלה עסקו ברפורמות שכל מטרתן הייתה להוריד מחירים או לבלום את עלייתם, ושרים אחרים החלו להתייחס לאזרחי ישראל בתור "צרכני שירותים", שאותם אמור לספק המשרד שעליו הם ממונים, בין אם מדובר בתחבורה, בריאות, חקלאות, או איכות הסביבה. אפילו ראש הממשלה של העשור הזה הכריז שהוא "לא שוכח את החיים עצמם".

העשור שנפתח עם המחאה החברתית, הגדולה והמשמעותית ביותר שהייתה כאן, לא הותיר לפוליטיקאים ברירה, אלא לאמץ את השיח שמציב את האזרח במרכז. בתום העשור נשאלת השאלה אם האמירות של נבחרי הציבור היו ריקות מתוכן וקידמו אינטרסים פוליטיים, או שמא אכן התרחש בישראל שינוי אמיתי.

מפגינים הקימו אוהלים ברחוב ארלוזורוב בתל אביב. המחאה החברתית, יוני 2012 (צילום: Uri Lenz/FLASH90)
מפגינים הקימו אוהלים ברחוב ארלוזורוב בתל אביב. המחאה החברתית, יוני 2012 (צילום: Uri Lenz/FLASH90)

נתחיל בנתונים היבשים: יוקר המחיה בארץ נמדד רשמית ע"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באמצעות מדד המחירים לצרכן. המדידה בוחנת את שיעור השינוי שחל במשך הזמן בהוצאה הכספית הדרושה לקניית "סל קבוע" של מוצרים ושירותים. מרכיבי הסל כוללים מזון, פירות וירקות, דיור, תחזוקת דירה, ריהוט וציוד לבית, הלבשה והנעלה, בריאות, חינוך תרבות ובידור, תחבורה ותקשורת.

בעוד שבעשור הקודם, עלה מדד המחירים לצרכן בשיעור ניכר של 25.6%, הרי שמתחילת 2010 ועד נובמבר 2019 עלה מדד המחירים לצרכן ב-9.4% בלבד. 

אמנם בתחילת העשור, במהלך 2010 ובמחצית הראשונה של 2011, נרשמה עלייה משמעותית במדד המחירים לצרכן בשיעור של 5.7%, ואולם העלייה הזו נבלמה בחודשי המחאה החברתית, ומאז עלה מדד בשיעור של 3.7% בלבד.

תרמו לעלייה הקטנה במדד בעשור החולף מדדים שליליים בשנים 2014-2016     (%0.2- ועד 1.0%-), וזאת עקב ירידת מחירי האנרגיה בעולם, שהובילה לירידה במחירי הנפט, במחירי הדלק והחשמל, ובכל שאר התשומות הנובעות מכך.

אבל הנתון המשמח מכולם הוא שבעוד שמדד המחירים לצרכן וממוצע השכר במשק עלו באופן שווה בעשור הקודם, הרי שבעשור הנוכחי, המדד עלה כאמור ב-9.4%, ואילו השכר הממוצע במשק זינק ב-28.6%. המשמעות של הנתונים האלה היא שלכאורה, עלה כוח הקנייה של הישראלים בצורה משמעותית, שכן שכרם הממוצע עלה בכמעט שליש, בעוד שהמחירים עלו בשיעור נמוך.

בפועל, תמונת המצב שונה, והנתונים המעודדים האלה אינם מתיישבים עם שורה של נתונים אחרים. למשל, איך ייתכן שעדיין יקר בישראל ביחס לעולם? יותר מכל מעידות על כך, בדיקות שעשה משרד הכלכלה לסל הטואלטיקה, ושגילו פערים של עשרות אחוזים במוצרים מיובאים בין ישראל למדינות עולם שונות.

גם הנתון ולפיו החובות של משקי הבית בישראל זינקו במאות אחוזים בעשור האחרון, מ-4 מיליארד שקל בשנת 2010 ל-14 מיליארד שקל בשנת 2017, אינם מתיישבים עם ההנחה שכוח הקנייה של הישראלים עלה.

בנוסף, לא ברור איך יכול להיות שהוצאות הדיור המחושבות במדד הכללי עלו ב-31.5% (מדד הדיור של הלמ"ס, שמודד בכמה עלו הוצאות על דיור, ולא בכמה עלו מחירי הדירות), ואילו מדד מחירי הדירות נסק בלא פחות מ-67.5% בעשור?

משה כחלון ואלי כהן (צילום: Flash90)
משה כחלון ואלי כהן (צילום: Flash90)

הרשתות נלחמות על כיסו של הצרכן

"מדד המחירים מתיישב עם הקביעה של ה-OECD ולפיה בשנים 2015-2017 ירדו מחירי המזון בישראל ב-5%. המדד משקף לגמרי את המציאות הישראלי", אומר אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה בשנתיים האחרונות.

כהן אומר כי מדיניות שהוביל במשרד, ושזכתה לשם "מאבק ביוקר המחיה בישראל", היא זו שמסבירה את נתוני המדד הנמוכים בעשור האחרון.

לדבריו, "המציאות השתנתה בעשור הזה, ושוק המזון הפך תחרותי יותר. פעם שלטו כאן שתי רשתות מזון – מגה ושופרסל, ואילו היום יש הרבה יותר רשתות, והן נלחמות על כיסו של הצרכן ומורידות מחירים. הרשתות האלה נכנסו לתחום המותגים הפרטיים, ובכך הוזילו את הסל.

כהן: "למחאה החברתית היה מקום מכובד. היא כיוונה את מקבלי ההחלטות להסתכל על האזרח הקטן, והציבה את החברות הגדולות תחת זרקור שלילי. אבל האג'נדה של מפלגת כולנו הייתה מתקיימת עם או בלי המחאה"

"מכוח חוק שקיפות המחירים, שחייב את רשתות השיווק והפארם להציג מחירים ברשת, קיבלו הישראלים בעשור הזה את הכלי החשוב מכולם – השוואת מחירים באינטרנט".

כהן אומר כי אין ספק שכוח הקנייה של הישראלים גדל. מה שהשתנה הוא המרכיבים שעליהם הם משלמים. "השאלה היא על מה מוציאים את הכסף. הישראלים אוהבים מותגים ובעשור האחרון הם החלו לצרוך מוצרי פרימיום. כתוצאה מכך גם הוצאות משקי הבית גדלו".

העשור הזה התחיל עם רפורמת הטלפונים הסלולריים של משה כחלון, שהיה שר התקשורת מטעם ליכוד. אתה חושב שכולנו קמה על אדי הרפורמה?

"זו בהחלט רפורמה שהיה לה שכר, ומפלגת כולנו קיבלה ממנה רוח גבית. מעבר לכך, למדנו שכדי לעורר תחרות בתחום, לא חייבים להכניס שחקן גדול, אלא אפשר להסתפק בשחקן קטן. גולן טלקום, למשל, נכנס לשוק הסלולר, ועשה מהפכה אמיתית בתחום, למרות שמדובר בשחקן קטן".

מלבד רפורמת הסלולר, כיצד הצלחתם לתרום, לדעתך, להורדת יוקר המחיה?

"הורדנו חסמי יבוא והפחתנו מכסים על שורה ארוכה של מוצרים. כמו כן שברנו את המונופול של מכון התקנים, שהקשה על ייבוא".

עד כמה המחאה החברתית גיבשה את האג'נדה שלך ושל משה כחלון בכל הקשור ליוקר המחיה?

"אני וכחלון גדלנו בליכוד של בגין, ובגין זכור בזכות שני דברים – שלום עם מצרים וצמצום הפערים בין המרכז לפריפריה. גם מצביעי הליכוד מגיעים ממעמד בינוני עד נמוך, לכן היה זה טבעי שנקדם אג'נדה שתאפשר להם להתפרנס.

"למחאה החברתית היה מקום מכובד. היא כיוונה את מקבלי ההחלטות להסתכל על האזרח הקטן, והציבה את החברות הגדולות במשק תחת זרקור שלילי. אבל האג'נדה של מפלגת כולנו הייתה מתקיימת עם או בלי המחאה".

"לא מספיק להכריז על רפורמה"

אחת מיוזמות המחאה החברתית, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי), קצת פחות מרוצה מהטיפול של משרדי הממשלה ביוקר המחיה בעשור האחרון, ולדבריה, מטרות המחאה החברתית הושגו באופן חלקי בלבד.

"המחאה הכניסה את השוק לתודעה שיש פה צרכנים, והחברות הפסיקו לעלות מחירים, כי לראשונה היה כאן חרם ומחאה אמיתיים שהוציאו אלפי אנשים לרחובות", אומרת שפיר ומתייחסת, בין השאר, לחרם שהוכרז בימי המחאה החברתית על תנובה בעקבות העלאת מחירי הקוטג' (ושגרם לחברה להוריד את מחיר הגבינה). "בהמשך הופנה הזרקור כלפי הממשלה, שבמשך שנים ארוכות לא ניצבה להגנת האזרחים, והפקירה אותם מול אינטרסים כלכליים של טייקונים".

סתיו שפיר (צילום: Tomer Neuberg/FLASH90)
סתיו שפיר (צילום: Tomer Neuberg/FLASH90)

שפיר: "לא מספיק להכריז על רפורמה ולערוך מסיבת עיתונאים, כדי לטפל ביוקר המחיה. אחת הבעיות ברפורמות ממשלתיות, היא חוסר העקביות. כל שר מעביר רפורמה שתירשם על שמו במנותק מהשר הקודם"

עם זאת מציינת שפיר כי מה שמעלה את יוקר המחיה בישראל אינן ההוצאות בסופרמרקט, אלא הפרטת השירותים הציבוריים והקיצוץ בשירותי החינוך, הבריאות, והרווחה, וכמובן הוצאות הדיור.

"מדובר בקיצוצים תקציביים מתמשכים שקשה לראות בדפים של האוצר", אומרת שפיר. "יותר ויותר חלקים מהתקציב הועברו במשך שנים למה שנקרא 'רזרבות סמויות', כלומר לתקציב בתוך תקציב המדינה, שאמנם רשום במשרד מסוים, אך שבפועל המשרד לא יכול להשתמש בו, והוא הולך למטרות פוליטיות".

דוגמאות לפגיעה בשירותים ציבוריים, שמביאים ליוקר המחיה, לא חסרות. "ההורים שלנו, למשל, לא נדרשו לשלם אלפי שקלים בחודש על גני ילדים, כפי שמשלמים הורים כיום. הם גם לא נדרשו להוציא כסף על שירותי רפואה, אבל כשמערכת הבריאות הציבורית מידרדרת, אנשים משלמים יותר על בריאות".

שפיר סבורה כי אחת הבעיות המרכזיות בהתמודדות הממשלה עם יוקר המחיה היא השינויים התכופים מדי במדיניות. "לא מספיק להכריז על רפורמה כזו או אחרת ולערוך מסיבת עיתונאים, כדי לטפל ביוקר המחיה בישראל", אומרת שפיר.

"אחת הבעיות המרכזיות ברפורמות, היא חוסר עקביות. שרים לא מסתכלים בצורה הוליסטית על המצב. כל שר מעביר רפורמה שתירשם על שמו במנותק מקודמו. המקרה של הדיור הוא קלסי. שר האוצר יאיר לפיד בא עם חוק מע"מ אפס, ואילו כחלון הגיע עם מחיר למשתכן, אך בפועל שניהם לא פתרו את הבעיה.

"לא מספיק לבנות דירות שיהפכו לפרוורי שינה, כפי שקרה בפרויקטים של מחיר למשתכן. חשוב לטפל במקביל גם בדיור הציבורי. אחרת, זורקים את המשפחות הזכאיות לדיור ציבורי לשוק השכירות"

"כדי לפתור את בעיית מחירי הדיור צריך להסתכל על שלושה שווקים במקביל: דיור ציבורי, דיור להשכרה ודיור לרכישה. צריך לדאוג שתהיה כאן תחבורה ציבורית מעולה, כדי שאנשים ירצו לעבור לגור גם באזורים מרחוקים מהמרכז, וצריך לדאוג שבאותם אזורים גם תהיה זמינות של השירותים החברתיים.

"לא מספיק לבנות דירות שיהפכו לפרוורי שינה, כפי שקרה בפרויקטים של מחיר למשתכן. חשוב לטפל במקביל גם בדיור הציבורי. אחרת, זורקים את המשפחות הזכאיות לדיור ציבורי לשוק השכירות, וזה מחליש אותן עוד יותר".

גם הורדות מכסים על יבוא לא יוריד את יוקר המחיה, לדעת שפיר. "כשמורידים מכסים על יבוא ירקות ופירות ולא דואגים לחקלאות הישראלית, זה גרוע.

"לא שווה שנקנה עגבנייה בזול אם מקצצים תמיכות ופוגעים בחקלאים, כי בסוף פוגעים בנו. המזון המקומי תמיד יהיה זול יותר מהמיובא, וצריך לפתח אותו".

חקלאים ישראלים שותלים צמחי זעתר בשדות בעמק יזרעאל. נובמבר 2019 (צילום: Anat Hermony/Flash90)
חקלאים ישראלים שותלים צמחי זעתר בשדות בעמק יזרעאל. נובמבר 2019 (צילום: Anat Hermony/Flash90)

הטריק של הפוליטיקאים

על פי הכלכלן ד"ר יצחק ספורטא מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, מדד המחירים לצרכן משקף מגמה כלל עולמית, ולא מספר את הסיפור של כל הישראלים. "אנחנו משק שאינו נפרד מהמשק העולמי, וגם במדינות אחרות העשור הזה מתאפיין במדד נמוך שבא לצד ריבית נמוכה".

ספורטא: "הממוצע אינו רלוונטי, כי לכל משפחה יש מבנה הוצאות אחר. משפחות עניות, למשל, מוציאות את רוב הכסף על דיור ומחירי הדיור עלו, אז מה זה עוזר להן בדיוק שמחירי השמפו ירדו בארבעה שקלים?"

האם ניתן להסיק מהמדד על מה שקורה בישראל?

"מדובר במדד שנותן מחיר מוצע לאלפי מוצרים ושירותים, ומדדים ממוצעים אף פעם לא מהימנים מספיק. מדד הדיור, למשל, כלול בו בצורה חלקית, ולצד עליות במחירי הדיור, היו ירידות בתחומים אחרים. למשל בתחום ההלבשה, שידע ירידת מחירים משמעותית (בעיקר בזכות קניות האונליין באתרים מחו"ל, אט״א).

"הממוצע אינו רלוונטי, כי לכל משפחה יש מבנה הוצאות אחר. משפחות עניות, למשל, מוציאות את רוב הכסף על דיור ומחירי הדיור עלו, מה זה עוזר להן בדיוק שמחירי השמפו ירדו בארבעה שקלים?״

משהו בכל זאת השתפר לדעתך בכלכלה הישראלית בעשור האחרון?

"לא. יש במדינה טריק שהפוליטיקאים משתמשים בו. בוכים על משהו מסוים, ואז כאילו מתקנים רק אותו. כמו מחיר הקוטג', למשל. אין פה הסתכלות עמוקה שאומרת 'בואו נבנה כאן כלכלה שתאפשר לאנשים בכל הגילאים, בכל המעמדות, ובכל האזורים לחיות בצורה סבירה. ׳בואו נפענח את מבנה ההוצאות של כל המגזרים – הקשישים, המשפחות במגזר הערבי, הסטודנטים, וכו' – ולפי זה נבנה מדד וכך נדע מה לשפר'.

״אני לא חושב שאנחנו במגמת שיפור, אולי רק בהתמתנות של הרוע. אם המספרים מראים לי שהמחירים יורדים, אבל הקשישים צריכים לבחור בין תרופות לבין מזון, משהו מהותי כאן לא בסדר".

"היו לנו כמה שנים טובות, אבל עכשיו יש לנו גירעון תקציבי, ובעקבותיו שוב יגיע משבר. גדל כאן דור שלם של פרילנסרים, אנשים שחיים ללא ביטחון תעסוקתי, ללא חסכונות או פנסיה, וחסרי יכולת לרכוש דירה"

מה אתה צופה בעתיד?

"הכלכלה עובדת בגלים. היו לנו כמה שנים טובות, אבל עכשיו יש לנו גירעון תקציבי, ובעקבותיו שוב יגיע משבר. גדל כאן דור שלם של פרילנסרים, אנשים שחיים ללא ביטחון תעסוקתי, ללא חסכונות או פנסיה, וחסרי יכולת לרכוש דירה".

מה אתה חושב שצריך לעשות?

"צריך לבנות תכנית לאומית מתוך תפיסה ברורה – לאן אנחנו רוצים להגיע. כל עוד לא יחליטו לפתור אחת ולתמיד את בעיית העוני ואת משבר הבריאות במדינה זה לא יקרה. אף אחד לא לוקח על עצמו את האתגר.

"כל עוד הפוליטיקאים ימשיכו להסתכל על מדדים ממוצעים שמשרתים רק אותם, בעיותיהם של אנשים ספציפיים לא ייפתרו. כל מגזר, כל אזור מגורים וכל אוכלוסיית גיל צריכה טיפול אחר, וצריך לבנות מדדים שישקפו זאת".

עוד 1,639 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 7 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גלעד מלאך, ראש התכנית לחרדים במכון הישראלי לדמוקרטיה, מעריך כי הציבור החרדי ימשיך לנהור אחרי הרבנים בכל הנוגע לעולם הדת - אך יותר ויותר אנשים יקבלו החלטות עצמאיות בנושאים אחרים ● זאת, לאחר שאלפי חרדים נדבקו בנגיף הקורונה, על רקע קבלת החלטות שגויה במגזר - בהובלת הרב קנייבסקי, ונכדו הדומיננטי ינקי ● ראיון

עוד 1,455 מילים

משחק מכור

השערורייה הפוליטית התורנית בימים אלה לקוחה מן העולם התורני: יעקב ליצמן, האמון על ניהול משבר הקורונה מתוקף היותו שר הבריאות, הפר את הנחיות המשרד אותן השית על כלל הציבור, וכן העדיף את רווחתם של החרדים באופן בוטה על חשבון כלל הציבור בישראל. ליצמן התנהג כמו אותו דייג שסיכם עם כל חבריו שלא ידוגו עוד באגם כדי שלא ייגמר מלאי הדגים בו, אך אמר לעצמו ש״אם רק אני אפר את האיסור, לא יקרה שום נזק״.

ליצמן לא מתפטר מתפקידו נכון לשעה זו כשר הבריאות. למה שיתפטר? מה שמעניין את ליצמן הוא לא לפתור את משבר הקורונה עבור מדינת ישראל. כל שמעניין את ליצמן, היא השררה שמגיעה עם התפקיד: לסדר ג׳ובים, להעדיף מקורבים בטיפולים, לשבת קרוב לצלחת. כל זה לא השתנה בעקבות הקורונה, ולא ישתנה גם הרבה אחריה.

ליצמן לא מתפטר מתפקידו כשר הבריאות. למה שיתפטר? מה שמעניין אותו זה לא לפתור את משבר הקורונה עבור מדינת ישראל. כל שמעניין את ליצמן היא השררה שמגיעה עם התפקיד

נכון, יש כלפי ליצמן ביקורת ציבורית בימים אלו, אולם עם הזמן היא תישכח, והשררה תישאר. שרי ממשלה וחברי כנסת יודעים שהם לא צריכים להתאמץ לעשות היטב את התפקיד שלהם כדי להיבחר. להיפך, מילוי התפקיד כהלכה, מתנגש לא אחת עם מה שבאמת צריך לעשות כדי לשמור על הכוח הפוליטי: ריצוי המקורבים, חנופה רטורית לבייס, והסתה. יעקב ליצמן הוא עוד דוגמה עצובה לכך שהמציאות שלנו השתנתה: נבחרי הציבור בישראל, אפילו לא מעמידים פנים שהם עובדים לשיפור איכות החיים של הציבור שבחר בהם.

הייאוש נעשה המוצא היחיד

הנורמה הבסיסית הזאת של הפוליטיקה בישראל מגיעה קודם כל מראש הממשלה. נתניהו ברא עבורו מציאות שבה אין אף אחד שמגביל את כוחו. נתניהו השתלט ומינה דמויות הפועלות מטעמו בכל הבלמים והאיזונים הקיימים במערכת: מבקר המדינה, יו״ר הכנסת, היועץ המשפטי לממשלה. כולם סרים למרותו. מישהו לא מציית? נשסה בו את הציבור. המפכ״ל לא מתיישר? לא צריך מפכ״ל, לבוחרים לא אכפת מזה. פרקליט המדינה מעז לתבוע אותנו ואת אנשי שלומנו? אפשר גם בלי פרקליט מדינה. יש קורונה בלאו הכי, אז אפשר להסתדר גם בלי מערכת המשפט.

כולם סרים למרותו. מישהו לא מציית? נשסה בו את הציבור. המפכ״ל לא מתיישר? לא צריך מפכ״ל, לבוחרים לא אכפת מזה. פרקליט המדינה מעז לתבוע אותנו ואת אנשי שלומנו? אפשר גם בלי פרקליט מדינה

בדמוקרטיה, האידיאל הוא הפרדה בין שלוש הרשויות. בישראל, בפועל, בכל הנוגע לרשות המחוקקת, הממשלה בלעה את הכנסת וירקה את השאריות.

מי שהיו אמורים להוות אופוזיציה לנתניהו, גנץ ועמיר פרץ, מבינים שבאופוזיציה בישראל אי אפשר להשיג הישגים נוצצים, לכל היותר להגיש כמה שאילתות. משום כך, במקום להילחם עבור העקרונות בשמם נבחרו, הלכו ועשו את הדבר הקל, ונכנסו לממשלה.

נכון, הם ייספגו קצת ביקורות ציבורית, ולפחות לגבי פרץ, מדובר במהלך הפוליטי האחרון שיעשה בקריירה (לגנץ יש עוד סיכוי תיאורטי למהלכים נוספים, אם נתניהו ייפנה את כסאו עוד שנה וחצי, או אם יצבור פופולריות בקרב בוחרי הליכוד). אבל נוצר מצב שנתניהו יעשה בכנסת הבאה מה שהוא רוצה: מפסקת ההתגברות, ועד עיגון חקיקתי של טובות הנאה מחברים מיליארדרים.

ושלא תגידו שגנץ עשה את הדבר האחראי בהתאם לנסיבות: גנץ הביא שלושים ושלושה מנדטים, לא משום שהוא הביא בשורה אידיאולוגית גדולה. אחרי הכל, בין גנץ ונתניהו יש שותפות מבחינת תפיסת העולם: אין להם כזאת. רק פרגמטיזם וניצול הזדמנויות. הציבור של גנץ, מעל מיליון מצביעים, היה מודע לכך. אותו ציבור בחר בו כדי להחליף את נתניהו, משום השחיתות הגדולה שנתניהו השליט בשדרת הניהול של המדינה, והמתקפה שלו על שלטון החוק.

שלא תגידו שגנץ עשה את הדבר האחראי בנסיבות: גנץ הביא 33 מנדטים, לא משום שהביא בשורה אידיאולוגית גדולה. אחרי הכל, בין גנץ ונתניהו יש שותפות מבחינת תפיסת העולם: אין להם כזאת

מה עשה גנץ? מכר את הקולות הללו מתוך אינטרס אישי. היוזמה כעת כולה של נתניהו, והיוזמה לביטול הלכת פנחסי-דרעי בחקיקה כבר הועלתה כברווז עיתונאי (שלא תבינו לא נכון: הלכת פנחסי-דרעי בעייתית מאד, משום שהיא היוותה פרשנות מרחיבה מדי של החוק הקיים. אולם הדבר הנכון היה לעגן אותה בחקיקה ראשית, לא לבטל אותה בחקיקה!).

כמו הטור דה פראנס

המעוז האחרון של ההתנגדות לנתניהו הוא בית המשפט העליון, אולם המלחמה כנגד המוסד הוותיק הזה כבר נמשכת שנים ארוכות, וללא תמיכה ציבורית. זהו רק עניין של זמן עד שישתנה לגמרי מאזן הכוחות בין בית המשפט לממשלה-כנסת, עד כדי ריסוק השיניים של בית המשפט לחלוטין, מבחינת היכולת שלו לבקר את הרשויות הנוספות. או אז, נתקרב יותר לרוסיה של פוטין מאשר לדמוקרטיות ראויות המהוות דוגמה לחיקוי.

ההצלחה של נתניהו נמדדת בשקט שבו מעשיו מתקבלים בציבור. מידת הסבילות של החברה בישראל להתנהגותו הפראית גבוהה, גבוהה מדי. נתניהו הפגין נדיבות גדולה כלפי בני גנץ בחלוקת התיקים, עד כדי כך שבנט ושקד שוקלים לבלות את כהונת הכנסת הזאת מספסלי האופוזיציה.

בימינה אף איימו על הליכוד שאם לא יקבלו מספיק אתנן במו״מ הקואליציוני, בכוונתם ״להילחם בשחיתות״. שחיתות שלטונית ירדה לתחתית סדר העדיפויות הציבורית בחברה, ומעוררת עניין ציבורי בערך כמו הטור דה פראנס. מדובר בהישג גדול לנתניהו: אם מספיק אנשים יחשבו שמי שמושחת הם בעצם המוסדות הציבוריים, אזי תמיד ישנו הרושם שעצם הדיון בשחיתות שלו הוא פוליטי, ולכן לא דנים בזה.

עומר כהן הוא משפטן וכותב תוכן מראשון לציון. מנהל את הבלוג ״תשובת השמאל״.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 775 מילים

נתניהו: ערוכים לפעול כדי להשיב את הנעדרים מעזה

מיום ראשון ב-7:00 בבוקר - תחול חובה לעטות מסכת פנים במרחב הציבורי ● מ-19:00 בערב היום תיאסר יציאה מהיישובים - עד יום שישי בבוקר; ממחר ב-15:00 בצהריים ועד מחרתיים ב-7:00 בבוקר - תיאסר התרחקות של יותר ממאה מטר מהבתים ● ועדת הקורונה: המדינה מסתמכת על "תרחישי קיצון לא מבוססים", שהסיכוי להתממשותם נמוך ● נתק בשיחות בין כחול לבן והליכוד

עוד 23 עדכונים

חוף המבצר בעתלית נמסר למוש בן ארי. ואז יצא מכרז

"חוף הכרמל מגייסת את מוש לבניית כלכלה מקיימת בנופים שלנו", הכריז לפני חצי שנה ראש המועצה האזורית חוף הכרמל ● מכרז להפעלת החוף הבתולי לא פורסם, ורק בלחץ התושבים ירדה המועצה ממסלול הספק היחיד שקיבל מוש בן ארי, ופרסמה מכרז ● אבל אז התגלה שהזכיין של חוף המבצר יקבל את השילוש הקדוש: גם הפעלה של "משאיות מזון" בתקופת הביניים, גם את הזכות לתכנן את החוף העתידי, וגם את המפתח להפעלתו המלאה בהמשך ● "למה היזם צריך גם לתכנן את החוף וגם להפעיל אותו? זה כמו שהחתול יתכנן את מפעל השמנת"

עוד 1,879 מילים

בריאות הנפש "כל ישראלי עשירי יזדקק לטיפול נפשי"

ד"ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בהסתדרות הרופאים, מזהיר מפני מצוקה נפשית אדירה בישראל בעקבות משבר הקורונה, ואומר כי מערכת הבריאות אינה ערוכה לכך ● חוות דעת ברוח דומה הוצגה השבוע לוועדת הקורונה בכנסת ● פישל קורא לציבור המודאג להתנתק קצת מהחדשות, ולפנות לקבלת סיוע מקצועי במקרה הצורך ● ויש לו גם ביקורת נוקבת על נאומי נתניהו ועל התקשורת "שמכניסה את הציבור להיסטריה" ● ראיון

עוד 1,659 מילים

תגובות אחרונות

עידכון סדרי העדיפויות הלאומיים

"אין זה נכון להגיב על משבר על ידי אלתור בלבד, שכן אלתור ללא בסיסי חשיבה ותכנון מוקדמים, עלול למנוע הסתמכות מושכלת על בסיסי הידע והתובנות, שלאורם נכון לנהל את המשבר. כך במיוחד כאשר המשבר נוצר בשל אירוע טראומטי הגורר רצון לתגובה מיידית וחזקה, על מנת למנוע תחושה של חוסר אונים ותסכול. דווקא במקרים כאלה יש לצאת מבסיס התכנון, הכולל תובנות החשובות לעניין – המסתמכות גם על תרגול תרחישים ומשחקי מחשבה – ולבצע את האלתור הנדרש על אותו בסיס".

הציטוט הנ"ל לקוח מתוך דו"ח וינוגרד ("הוועדה לבדיקת אירועי המערכה בלבנון 2006", דיון וחשבון סופי, כרך א', 2008, עמ' 55).

בימים אלה אנו שומעים יותר ויותר דימויים צבאיים בהקשר של ההתמודדות עם משבר וירוס הקורונה. ישנם יתרונות בדימויים אלה, שיוצרים אחדות מטרה וסולידריות חשובות, אך לא תמיד ניתן ו/או כדאי להתייחס לכל איום דרך כוונות הרובה.

בימים אלה אנו שומעים יותר ויותר דימויים צבאיים בנוגע להתמודדות עם משבר הקורונה. ישנם יתרונות בדימויים אלה, שיוצרים אחדות מטרה וסולידריות חשובות, אך לא תמיד ניתן או כדאי להתייחס לאיום דרך כוונות הרובה

ישראל נתפסת כמדינה שהגיבה בצורה די טובה למשבר ביחס למדינות שונות בעולם. סגירת הגבולות, בידוד המגיעים מחו"ל וסגר חלקי ברחובות ובמשק איפשרו התמודדות סבירה עם התרחיש המתגלגל.

אולם, המצב הנוכחי מציב מספר סימני שאלה על תהליכי קבלת ההחלטות בישראל ומוכנותה לתרחישים שונים, ומכך לא נוכל להתעלם כשנצא מן המצוקה הנוכחית. דו"ח מבקר המדינה הנוכחי מציף קשיים, מגבלות ואי-עמידה מובהקת במטרות והנחיות בכל הקשור לתפקוד ותפעול מערכת הבריאות בישראל בעתות מבחן.

המצוקה התקציבית בולטת לעין. הכתובת התקציבית והשלכותיה היו על הקיר כבר שנים ובאופן גלוי, שלא ניתן להתעלם ממנו (בדומה למשל למשבר הכבאות בתחילת העשור הקודם, שהגיע לנקודת שיא טרגית עם השריפה בכרמל). להבדיל מנושאים אחרים שעל סדר היום הלאומי, נושא הרפואה איננו משקף מאבק בין ימין ושמאל, חילונים וחרדים, יהודים וערבים וכו'. מדובר בנושא שמשפיע על חיי כל האזרחים והאזרחיות באופן שווה, ללא הבדל מגזרי כזה או אחר.

עם זאת, לסדרי עדיפות לאומיים-פוליטיים יש השלכה, שלא ניתן לזלזל בה, על היבטים אובייקטיביים יותר. כשמתעדפים פרויקטים שונים על בסיס שיקולים פוליטיים (שאפשר לדון ולהתווכח עליהם – כן/לא בניה בשטחים/יהודה ושומרון; כן/לא מימון של אוכלוסיות מסוימות ובאיזו מידה; כן/לא הפרטה של שירותים חיוניים ובאיזו מידה; הכבדת פנסיות תקציביות על תקציב המדינה ועוד), לא נותר כסף להיבטים שמשפיעים על החיים של כולנו – בריאות, חינוך, רווחה ועוד. וכשמגיעה שעת מבחן, לא ניתן להסתמך רק על אלתורים למציאת פתרונות רגעיים.

אציע מספר נקודות למחשבה בהסתכלות קדימה:

1

ראשית, תהליך קבלת ההחלטות אמור להיות מובנה מראש. בימים האחרונים ראינו חוסר יציבות משווע במבנה עצמו – משרד הבריאות בראש הפירמידה, המל"ל נותן את שלו, משרד הבטחון לוקח את המושכות, ועד הקמת חמ"ל לאומי בראשות המוסד (!). עצם העיסוק באיך יתנהל התהליך ומי יעמוד בראשו ויתן הנחיות, גורם לבלבול ולבזבוז זמן, אובייקטיבית. על המבנה הארגוני להקבע מבעוד מועד, כתכנית מגירה, לאור בחינת תרחישים אפשריים.

2

שנית, כל ניתוח סיכונים בסיסי מנתח תרחישים שונים, והמשאבים הם מוגבלים מטבעם. אין לאף מדינה יכולת להתמודד עם כל האיומים והתרחישים האפשריים שבפתחה. מה שחשוב הוא סדר העדיפויות. התרחיש הנוכחי הוא תרחיש קיצון, שסבירותו אינה גבוהה, אך השלכותיו חמורות אם מתרחש.

מעבר להערכת סיכונים טובה, לא פחות חשובה (ואף יותר) היא ההתנהלות בפועל. קהילת המודיעין האמריקנית מתריעה כבר (לפחות) שלוש שנים על תרחיש דומה למה שמתרחש כיום, אבל הנשיא טראמפ החליט דווקא לצמצם (לעתים משמעותית) סמכויות ותקציבים מרוב הסוכנויות שאמורות להתמודד עם תרחיש כזה.

קהילת המודיעין האמריקנית מתריעה כבר (לפחות) 3 שנים על תרחיש דומה למתרחש כיום, אבל טראמפ החליט דוקא לצמצם סמכויות ותקציבים מרוב הסוכנויות שאמורות להתמודד עם תרחיש כזה

למדינת ישראל יש לא מעט איומים להתמודד איתם, החל באיום האיראני וכלה בחזבאללה, חמאס וכו'. אבל תרחיש של סיכון בריאותי או אסון טבע כרעידת אדמה משמעותית ראויים לתעדוף שיקנה הקצאת משאבים ראויה – במיוחד בכל הנוגע להצטיידות והכנה מראש (ועל כך ראו את דו"ח מבקר המדינה בכל הנוגע להזנחה בציוד רפואי ודאגה למלאי בשנים האחרונות). תרחיש הקורונה מדליק נורות אדומות גם בכל הקשור להתמודדות עם האיום האיראני.

3

שלישית, קו ההגנה הראשון בתרחיש הנוכחי הוא צוותי הרפואה, העזרה הראשונה וכוחות הבטחון הרלוונטיים. לא נראה שאלה תועדפו מבחינת ציוד מגן. לא ניתן לדאוג לאזרחים, אם צוותי הרפואה מוגבלים פיסית במתן עזרה וטיפול.

על-פי דיווחים שונים, הן משרד החוץ והן המוסד עובדים ימים כלילות על מנת למלא את מלאי הציוד עד כמה שניתן (מסכות, מכונות הנשמה וכו'). עם זאת, התרחיש הנוכחי – שלא אמור להתפס כ"ברבור שחור" שלא ניתן לחזות אותו (שכן, כאמור, התרעות על כך היו בנמצא) – מגביל את יכולתה של מדינה להסתמך על עזרה מבחוץ באמצעות ייבוא, שכן כל המדינות "באותה הסירה" ורבות זקוקות לעזרה במקביל.

מעבר לכך שאחד הכשלים הגדולים והבולטים של המשבר הנוכחי הוא החוסר בתיאום עולמי של מאמצי ההתמודדות (בין היתר בשל החלשת חלק מן המוסדות העולמיים הרלוונטיים, דבר שמוביל לעתים למאבק בלתי נתפס בין מדינות על ציוד ומכאן על חיי אדם), עצם העובדה שמדינת ישראל החלה בשנים האחרונות לעבור להסתמכות כמעט מוחלטת על ייבוא של מוצרים שונים, וביטלה/צמצמה את יכולתם של מפעלים מקומיים (בתעשיה, חקלאות ועוד), מביאה לכך שישראל מתקשה להסתמך על עצמה בשעת מבחן מבחינה ייצור – אירוע שכמעט אין לו תקדים בהסטוריה הציונית, שבמרכזה אחריות העם היהודי לגורלו. מן הראוי בראיה קדימה למצוא איזון טוב יותר בין תעשיה מקומית לבין ייבוא מן הכפר הגלובלי.

לגבי קבלת ההחלטות בזמן אמת, עדיין קשה לקבוע ויתכן שמוקדם לשפוט (עם זאת, ראו דיווחים אודות ויתור על עזרה מהשוק הפרטי, הן ברכישת מכונות הנשמה והן בעזרה מצד מעבדות פרטיות בביצוע בדיקות. היום מפרסמת הועדה המיוחדת של הכנסת בעניין ההתמודדות עם נגיף הקורונה את מסקנות הביניים שלה, אשר עוסקות בליקויים בטיפול במגזר החרדי, הצגת מידע סותר, היעדר מכונות הנשמה וקבלת החלטות בפורום מצומצם). עם זאת, ידרש כמובן תחקיר מעמיק ומקיף בהמשך, לאחר שנצלח את המשבר, ממנו נצטרך ללמוד ולהסיק מסקנות להבא.

המעבר של ישראל להסתמכות כמעט מוחלטת על ייבוא, מביאה לכך שישראל מתקשה להסתמך על עצמה בשעת מבחן – אירוע כמעט חסר תקדים בהסטוריה הציונית, שבמרכזה אחריות העם היהודי לגורלו

חלק מן המסקנות כבר למדנו על בשרנו במשברים קודמים. אסור לנו להתעלם מהן בעתיד, בעיקר בעתות שגרה. עלינו לנצל את המרחב הציבורי והפוליטי לדיונים משמעותיים אודות סדרי העדיפויות הלאומיים בראיה קדימה, ולא לסמוך על התעוזה הרגעית.

רכז התכנית הבינלאומית בממשל במרכז הבינתחומי הרצליה ודוקטורנט במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים. עוסק בתהליכי קבלת החלטות בישראל ובמזרח התיכון. יליד ראשון לציון, דור עשירי בארץ, אוהב ועוקב אחרי ספורט מכל הסוגים (כדורגל, כדורסל, טניס, פוטבול, בייסבול...).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 960 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

איילת שקד שברה את תהליך מינוי השופטים. זה קריטי שהממשלה החדשה תתקן אותו

בהודעתה אתמול, התגאתה שרת המשפטים לשעבר בעובדה כי בתקופתה כרתו הפוליטיקאים ברית עם נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים ● כאילו לא הגיחה לעולם בתקופה ההיא פרשת אפי נוה, כאילו לא הוחלט להגיש כתב אישום נגד יו״ר לשכת עורכי הדין בפרשת "מין תמורת מינוי" ● בשנה הקרובה יפרשו חמישה שופטי עליון ● זוהי נקודה קריטית לביסוס האיזון ולהחזרת מקצוענות לתהליך הבחירה של "קודש הקודשים" ● פרשנות

עוד 763 מילים

טעות הדוברת הובילה לכותרות שגויות וסיבוב פוליטי על חשבון החרדים

"שליש מתושבי בני ברק, 75 אלף איש, חולים בקורונה" נטען בסוף השבוע שעבר בכלי התקשורת, מה שהוביל לתגובות קשות כלפי המגזר החרדי ● הדברים יוחסו למנכ"ל קופת חולים מכבי רן סער שהשתתף בדיון בוועדת הקורונה ● בפועל, סער כלל לא אמר את הדברים - ודוברת הוועדה היא זו שהפיצה את הציטוטים, בשמו, למרות שלא היו ולא נבראו ● גם עכשיו, הציטוטים השקריים עדיין מופיעים באתר הכנסת ● כרוניקה של פייק ניוז ממקור רשמי לגמרי

עוד 1,687 מילים

שר האוצר נתניהו קיבל החלטה אומללה - עכשיו בעלי עסקים משלמים עליה

ב-2003, נתניהו כשר אוצר הפסיק את זכאותם לדמי אבטלה של 80 אלף בעלי עסקים, המעסיקים בעצמם כמיליון וחצי איש ● הם לא מבינים איך זה שבמשך שנים הם משלמים על ביטוח לאומי ובכל זאת לא זכאים לפיצוי או לדמי אבטלה בעקבות סגר הקורונה ● היום הפגינו 3,000 מהם מול האוצר, בדרישה לקבל זכאות לאבטלה או מענק פיצוי ● קריסה שלהם עלולה להוביל לקריסה של המשק

עוד 1,030 מילים ו-1 תגובות

הקושי להתמודד עם הקורונה בבבתי אבות אינו ייחודי לישראל ● באחד מבתי הדיור המוגן הוותיקים והמוכרים בארצות הברית מתו שישה קשישים מקורונה ● אבל ההנהלה והצוות עושים הכל כדי לסייע לדיירים המפוחדים והמבודדים, בסיוע מתנדבים ● כתב זמן ישראל שוחח איתם

עוד 620 מילים

קורס און-ליין ייחודי מלמד קשישים לתקשר ברשת

שלושה יזמים זריזים מירושלים פתחו קורס-און ליין שילמד אנשים מבוגרים כיצד לתקשר עם העולם בימי הקורונה ● בינתיים הקורס בחינם, אבל הם חולמים לעשות מהיוזמה הרבה כסף בעתיד

יוזמה ישראלית שהושקה במהירות ללימוד קשישים על תפעול סמארטפונים במהלך משבר הקורונה, משכה יותר מ-1,000 אנשים בתוך שבועיים. הפרויקט, שהושק על ידי שלושה יזמים חברתיים מירושלים, החל בהסבר על שימוש בוידיאו בווטסאפ ובאפליקציית שיחות הוידיאו זום, שנמצאות בשימוש בקרב משפחות ברחבי העולם, המנסות לשמור על קשר מרחוק בעקבות התפרצות המגיפה.

עד להתפרצות הקורונה, שניהם מהם – גבי ארנוביץ, 25, סטודנט לכלכלה ומנהל עסקים באוניברסיטה העברית ואוריאל שוראקי, ממייסדי הפרויקט הטכנולוגי MadeinJLM, העבירו למבוגרים בבירה שיעורים פיזיים על שימוש בסמארטפון

לפני שבועיים, על רקע הגברת הנחיות הבידוד בכל רחבי המדינה, השניים הצטרפו לבן דודו של אוריאל, דוד סוראקי, ליצירת הקורס המקוון, והציעו אותו ללא תשלום. שוראקי אחראי לצד הטכני של הפרויקט בעוד שסוראקי מפקח על הפיתוח העסקי. ארנוביץ הוא הקריין המדבר בקטעי הוידיאו.

במשך חמישה ימים בשבוע, כשכל אחד מהם עובד מהבית, השלושה מפיקים קטעים של 3 עד 7 דקות בעברית – ושלחו את הלינקים לערוץ יוטיוב ייעודי דרך ווטסאפ, עם גרסה אחת לתפעול מכשיר אייפון וגרסה נוספת לאנדרואיד.

כל וידיאו מציג את מסך הטלפון וסמן נע על המסך, כאשר ארנוביץ מסביר בדיוק מה הוא עושה. עד כה, קטעי הוידיאו הציגו נושאים כמו איך להפעיל שיחת וידיאו בווטסאפ, איך לעשות שיחת וידיאו בקבוצות, איך להתקין זום ולפתוח חשבון אישי, איך להצטרף ואיך ליזום שיחת זום, ואיך לתייג הודעות ווטסאפ כחשובות.

"יש לנו מערכת שעות שלמה, מווטסאפ ופייסבוק ועד גוגל דרייב", אומר ארנוביץ. "יש לנו 4 קבוצות ווטסאפ עם 250 חברים כל אחת, ואנו ממשיכים לפתוח עוד".

כדי לבחון את התלמידים, ארנוביץ וחבריו שלחו שתי הזמנות זום לאחר השיעור על אופן השימוש באפליקציה. מתוך 600 התלמידים הראשונים, 75 הצטרפו. "דיברנו וזה היה מדהים!", אומר ארנוביץ. "הפגישה השנייה הביאה 90 איש מתוך 700. זה יוצר קהילה, אנשים אומרים שהם רוצים להיפגש כשהם יסיימו".

מבוגרים משתתפים בשיחת ועידה בזום שנוצרה כחלק מהקורס (צילום: Courtesy)
מבוגרים משתתפים בשיחת ועידה בזום שנוצרה כחלק מהקורס (צילום: Courtesy)

כדי לבחון את התלמידים, ארנוביץ וחבריו שלחו שתי הזמנות זום לאחר השיעור על אופן השימוש באפליקציה. מתוך 600 התלמידים הראשונים, 75 הצטרפו. "דיברנו וזה היה מדהים!", אומר ארנוביץ. "הפגישה השנייה הביאה 90 איש מתוך 700. זה יוצר קהילה"

רבים מהמשתתפים בקורס הם מירושלים, אבל החדשות על הקורס התפשטו, תלמידים הצטרפו מדימונה, רמת גן וחיפה. ההצטרפות לקורס קלה וידידותית דרך אתר האינטרנט של הקורס. "כל מה שצריך לעשות אחרי הכניסה לאתר הוא ללחוץ על הלינק שאתה מקבל ולצפות בוידיאו בויוטיוב", מסביר ארנוביץ.

ברגע שמשבר הקורונה יסתיים, השלושה מתכננים להפוך את הקורס לעסק. "בנקודה מסוימת נבין איך לעשות זאת, אבל נכון לעכשיו זה בחינם, משום שאנו מנסים לעזור במאבק בבדידות. אנשים במצב לא טוב ואנחנו מנסים לעזור".

כשהם נשאלים האם זה הקורס הראשון מסוגו בארץ, אמר ארנוביץ, "אתה אף פעם לא הראשון. אבל לא הרבה אנשים מכינים כאן חומרים ברשת למבוגרים".

למרות שכל השיעורים הם בעברית, ארנוביץ – שעלה מארצות הברית בגיל 5 ודובר אנגלית שפת אם – להוט להתחיל בהפקת גרסה באנגלית. במקביל, השלושה מחפשים רעיונות להקל על ההשתתפות הוירטואלית בסדר פסח.

הזרעים של עזרה לקשישים נשתלו לפני מספר שנים, כאשר ארנוביץ לימד את סבו וסבתו שעלו לישראל בגיל 85. "הבטחתי, בתור ילד, שאני אעזור לכל מה שהם יצטרכו אם הם יעברו לכאן", הוא נזכר. "הדבר הראשון שעשיתי כשהם עשו עלייה הוא לעזור להם עם הסמארטפון כדי שיוכלו לתרגם בקלות מעברית לאנגלית".

עוד 489 מילים

המאמץ להרכיב ממשלה בראשות נתניהו וגנץ מחייב שינויי חקיקה שחלקם עשויים להיפסל בבג"ץ ● גם הניסיון ללכת בנתיב שרבים ממצביעי גנץ מייחלים לו, של שליטה בכנסת לתקופת ביניים, כרוך באתגר חוקתי ● "אני לא יודעת אם אפשר לעשות תיקון לחוק היסוד, שאומר שבמדינת ישראל יהיו בעת ובעונה אחת שני ראשי ממשלה", אומרת פרופ' סוזי נבות, מומחית למשפט חוקתי מהמכללה למינהל ● "זה שינוי משטרי ברמה כזאת שלא בטוח שאפשר לעשות את זה" ● פרשנות

עוד 1,813 מילים ו-1 תגובות

כוננות סייבר מחר צפויה המתקפה המסורתית על ישראל

האינטרנט הישראלי בכוננות ספיגה לקראת התקפת הסייבר השנתית המכונה OPIsrael ● באופן מסורתי, התוקפים מעוניינים לפגוע באתרים ממשלתיים, בנקים ומוסדות חינוך ● בפועל, הם מזיקים בעיקר לעסקים קטנים ● צ׳קפוינט כבר הזהירה את לקוחותיה: "נוכח מגיפת הקורונה, ייתכן שהתוקפים ירחיבו את הפריצות שלהם"

עוד 1,046 מילים

מחנק אשראי בנק ישראל עשוי להדפיס כסף למימון פעולות הממשלה

הניסיון של בנק ישראל לכפות על בנקים להעניק הלוואות או להוריד ריביות בתנאי השוק הנוכחיים נראים כמו משימה בלתי אפשרית ● אם יקבע ריבית גג נמוכה, הבנקים עלולים לעצור לחלוטין את זרם ההלוואות ● ניסיון להורות לבנקים לתת הלוואות בניגוד לרצונם הוא צעד לא ראלי ● אבל אם המשבר יימשך והבנקים יסגרו את ברז האשראי, עשוי בנק ישראל להוציא מארסנל הכלים את נשק יום הדין ופשוט יזרים כסף שידפיס עבור מימון פעולות הממשלה ● פרשנות

עוד 811 מילים

נתניהו: ממחר ועד יום שישי תיאסר תנועה בינעירונית; בליל הסדר תיאסר יציאה מהבתים

אחרי התקדמות במשא ומתן, כחול לבן הודיעה על הפסקת המגעים הקואליציוניים כי, לדבריהם, בליכוד מבקשים לערוך שינויים בהבנות שהושגו בין הצדדים לגבי הוועדה לבחירת שופטים ● מנדלבליט נתניהו: תקנות חירום לא יכולות להמשיך להחליף חקיקה בכנסת ● הוועדה המסדרת אישרה את פיצול העבודה-מרצ ● כחול לבן והעבודה הודיעו על עריכת מגעים לאיחוד בין הסיעות

עוד 43 עדכונים

יו"ר כחול-לבן עדכן את הנשיא כי בכוונתו לבקש ארכה בעוד שבוע, כשיפוג המנדט שקיבל להרכבת ממשלה ● גנץ זקוק לזמן הזה כדי להעביר חוקים שיעגנו את ההסכמים מול הליכוד וכדי לפצח את המחלוקות שעדיין קיימות בין הצדדים ● גנץ יודע, שברגע שהמנדט יעבור לידי נתניהו, הסיכוי שהממשלה הזו תוקם ילך ויפחת ● פרשנות

עוד 777 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה