משאית חלוקה של דואר ישראל (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
Moshe Shai/FLASH90

הדואר העוקב לא יגיע. גם החבילה מחו"ל תתעכב

שירותי הדואר העוקב שמספק דואר ישראל לעוברי דירה לא עובדים - והלקוחות זועמים ● במשרד התקשורת טוענים שקיבלו רק תלונות בודדות לגבי כשלים בשירות הזה ● אלא שלפי סקר נרחב לא מדובר "בתלונות בודדות" ורוב הלקוחות לא מרוצים ● וזוהי רק עוד אחת מהתלונות השכיחות נגד הדואר, שמתקשה לתפקד בעידן השירותים המתקדמים, המשלוחים המהירים והקניות הרבות ברשת

בקיץ האחרון שלומי עבר דירה וסר לסניף הדואר, כדי להפעיל את שירות עקוב אחרי, כך שדברי הדואר שלו יעברו למען החדש, כאחד האדם. אלא שבמשך שבועות המשיכו המכתבים להגיע לכתובת הישנה.

בסיוע המועצה לצרכנות, פנה שלומי לחברת מסר, לאחר שהתברר כי היא אחת מארבע החברות העוסקת בחלוקת דואר כמותי באזור מגוריו. הכוונה לדואר שמגיע מארגונים פרטיים וציבורים כמו בנקים, חברות סלולר, תאגידי מים, וכול גם מכתבי ארנונה מהעירייה, התראות מההוצאה לפועל ותלושי שכר.

במסר הסבירו שאין באפשרותם לקיים את שירות עקוב אחרי, "מהטעם הפשוט שזהו שירות של חברת דואר ישראל… כל ניסיונותינו לרכוש את בסיס המידע של המנויים לשירות עקוב אחרי מחברת הדואר, נתקלו בהערמת קשיים מצד חברת הדואר, שבפועל מונעים את מתן השירות על ידינו".

מסר העבירו לשלומי את רשימת הגופים שאת המכתבים שלהם הם מדוורים, ואכן התברר שמדובר במרבית הגופים שעשויים ליצור קשר עם אדם באופן שוטף. בחברה המליצו לשלומי לפנות לחברות ששולחות את המעטפות ולשנות את הכתובת מול כל אחת מהן.

"לדרוש מאדם ליצור קשר עם עשרות גופים על מנת לעדכן אותם על שינוי כתובת, זה כמו לדרוש ממישהו להתקשר לכל אנשי הקשר שלו, כדי להודיע שהחליף מספר. ב-2020 אפשר ליצור תוכנה שבודקת אם הכתובת השתנתה"

עדכון כל הגופים האלה ישירות נשמע כמו מתכון לאסון, או לפחות מטלה מסורבלת, שספק רב אם לאדם הסביר יש זמן וכוח, או רצון, להתעסק איתה אחרי מעבר דירה, ושלומי כתב לחברת מסר בתשובה:

"זה בלתי סביר לחלוטין לדרוש מאדם ליצור קשר עם עשרות גופים על מנת לעדכן אותם על שינוי כתובת. זה כמו לדרוש ממישהו להתקשר לכל אנשי הקשר שלו, כדי להודיע שהחליף מספר טלפון. בשנת 2020 אפשר ליצור תוכנה שבודקת אם הכתובת השתנתה או לא. אם חברת דואר ישראל הצליחה ליצור פרוצדורה כזו, אז בוודאי שגם חברה פרטית יכולה".

בהמשך הגיע שלומי לסניף הדואר עצמו, ופקידת הדואר אמרה לו שאין מה לעשות, ושלא פחות מ-80% מדברי הדואר מועברים לחברות הפצה ושילוח של דואר כמותי.

הדבר האחרון שעשה שלומי היה לשלוח מעטפה ריקה לעצמו, לכתובת הישנה. כצפוי, גם זו לא הגיעה לביתו החדש, אף שהוא אינו ארגון מוסדי.

אנשים ממתינים בתור בסניף דואר בירושלים (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash 90)
אנשים ממתינים בתור בסניף דואר בירושלים (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash 90)

האקוסיסטם והחדשנות

הדואר היא כיום חברה ממשלתית, ומי שאמון עליה הוא משרד התקשורת. בחברת מסר טוענים שפנו למשרד כמה פעמים בבקשה לאפשר רכישה של בסיס הנתונים מהדואר, אך לא נענו.

לעומת זאת, משרד התקשורת אומר בתגובה: "מבדיקה שערכנו, מנהל הדואר במשרד התקשורת לא קיבל עד כה בקשה רשמית מסודרת בנושא זה, או פנייה בכתב מחברה בעלת היתר דואר כמותי. האחריות לעדכן על שינוי כתובת נמען חלה על הנמען עצמו, וזאת על מנת שדברי הדואר שנשלחים עבורו יישלחו לכתובת החדשה".

סקר על התלונות השכיחות מופיע בדוח מבקר המדינה שפורסם בפברואר, וכולל אינספור כשלים בשירותי הדואר, בהם אי עמידה ביעד זמני ההמתנה בסניפים, היעדר נגישות, איחור בהגעת הדואר או אי הגעתו כלל

לפני כשבועיים הופיע בגלובס ראיון תוכן שיווקי עם סמנכ"לית החדשנות של דואר ישראל, מאיה קלדרון, שדיברה על האקוסיסטם של החברה, מיזמים חדשים, חדשנות פתוחה, ועל זה שבעידן הדיגיטלי, חברות צריכות לגשת באופן פעיל לידע רחב, כדי שייתנו פתרונות טובים. ועוד ועוד מלים גבוהות.

אבל כדי לפתור את התלונה שהובאה כאן לגבי הדואר העוקב לא צריך חדשנות, רק להעביר את הכתובות המעודכנות לארבע החברות שקיבלו היתר לחלק את המכתבים האלה. קל.

במשרד התקשורת טוענים שקיבלו רק תלונות בודדות לגבי כשלים בשירותי דואר עוקב. אלא שלפי סקר, שכלל כעשרת אלפים איש, לא מדובר "בתלונות בודדות", אלא ברוב הלקוחות שאינם מרוצים משירותי הדואר העוקב.

עובדת במרכז הפצת דואר בתל אביב (צילום: Yossi Zeliger/Flash 90)
עובדת במרכז הפצת דואר בתל אביב (צילום: Yossi Zeliger/Flash 90)

הסקר על התלונות השכיחות מופיע בדוח מבקר המדינה שפורסם בפברואר בשנה שעברה. הדוח המפורט והארוך, שמחזיק 165 עמודים, כולל אינספור כשלים בשירותי הדואר הממשלתי, בהם אי עמידה ביעד זמני ההמתנה בסניפים, היעדר נגישות לבעלי מוגבלויות, איחור בהגעת הדואר או אי הגעתו כלל, ועוד.

ממצאי סקר המבקר מדכדכים למדי באשר לטיב השירות של הדואר. 80% מהנשאלים אמרו שמוצרי און ליין מחו"ל לא הגיעו אליהם כלל, וחצי מהנשאלים נאלצו לשלם קנסות על פיגורים בעקבות מכתבים שלא הגיעו בזמן.

רשות המסים, למשל, שולחת מדי שנה מאות אלפי הודעות על חבות מס, עיקולים וקנסות במקרה הרע, והודעות על החזרי מס במקרה הטוב, לכתובות לא עדכניות. במקרה המסוים הזה, האשים המבקר דווקא את רשות המסים בכך שלא פעלה לעדכון הכתובות.

לדוור כאבו הרגליים, התיק שלו נשאר בחנות ארבעה ימים

באופן מסורתי, דואר ישראל תמיד היה אחד הגופים על הכוונת של מוסד המבקר, וממילא מדובר בשירות לאזרחים ולא בגוף שלטוני, כך שלא קשה להתנגח בו.

אלא שלפי מספר התלונות ברשתות החברתיות והפרסומים מהשבועות האחרונים, נראה שלפי שעה הדוח הזה משמש לכל היותר כמעצור לדלת, ולא ממש מהווה ביקורת בונה לחברת דואר ישראל, שנמצאת בימים האחרונים בעין הסערה.

מרכזי המיון מפוצצים, חבילות רבות מהבלאק פריידי עדיין לא הגיעו ליעד, "משלוחי אקספרס" לוקחים שבועיים, התלונות נערמות, ושירות הלקוחות משותק. זה לא קרה ביום אחד. ההזמנות מאיביי ועלי אקספרס לא התחילו אתמול, ולדואר ישראל היה זמן רב להיערך לעומס החדש.

דוור מחלק דואר (צילום: Nati Shohat/Flash90)
דוור מחלק דואר. למצולם אין קשר לנאמר בכתבה, ארכיון (צילום: Nati Shohat/Flash90)

הנה למשל סיפור מהשבוע, אמנם נקודתי, קצת מכמיר לב ומטריד באותה נשימה, שממחיש את היעדר הגיבוי לעובדי הדואר מצד אחד, ואת השירות הבעייתי הניתן לצרכנים מצד שני. כך מספרת רונית גלרטר, בעלת עסק לטיהור וסינון אוויר ומים בפלורנטין שבדרום תל אביב:

"ביום ראשון הגיע אלינו הדוור והשאיר אצלנו את העגלה של הדואר ועוד כמה מכתבים. הוא אמר לעובד שלנו שכואבות לו הרגליים, והלך. הוא איש חביב שאנחנו מכירים כבר שנים רבות. בהתחלה חשבתי שהוא השאיר את העגלה ריקה. רק היום (רביעי, ע.ש.), כשפתחתי אותה ראיתי שיש שם מאות מכתבים. וזה היה ביום ראשון אחר הצהריים. 

"חשבנו שהוא יבוא בתוך שעה או למחרת בבוקר. אבל עד יום רביעי לא הגיע. בבוקר בעלי ביקש מעובד שלנו ליצור קשר עם מחלקת דוורים, ואמרו לו שיש תקלה במערכת ושאי אפשר להעביר את השיחה.

"בסוף התרגזתי ואמרתי לעובד, 'לך לסניף השוק, זה הסניף שהכי קרוב אלינו, ותדבר שם עם המנהל, שישלחו מישהו שייקח את התיק. תשמע יש הרבה בעלי עסקים באזור שלנו, בפלורנטין, שמחכים לכל מני דברים, בזמן ששוכבת אצלנו במחסן עגלת דואר. אז הוא הלך, והפקידה אמרה לו, 'כן אני מכירה אותו, הוא בחור טוב'. היא התקשרה אליו בנוכחות העובד והוא אמר 'כן כואבות לי הרגליים. אני אבוא לאסוף את העגלה'".

תיק מכתבים שהדוור השאיר בבית עסק בפלורנטין ביום ראשון ונשאר שם עד יום רביעי
תיק מכתבים שהדוור השאיר בבית עסק בפלורנטין ביום ראשון ונשאר שם עד יום רביעי

כך קרה שמיום ראשון עד רביעי בצהריים העגלה עם החבילות והמכתבים שכבה בעסק פרטי בפלורנטין, ורק בגלל הנדנוד לפקידה בסניף, הדוור הגיע לאסוף אותם. לדברי גלרטר, המקרה הזה הפיל לה את האסימון לגבי המבוכות שנגרמו לה מול לקוחות שלה בהתנהלות שוטפת:

"אנחנו עסק, ונתקלים הרבה פעמים בכך שלקוחות אומרים שהם שלחו לנו צ'קים אבל הם לא הגיעו אלינו. אנחנו מתקשרים והם אומרים 'שלחתי לכם צ'ק'. זה קורה כל כך הרבה פעמים, שזה ממש מבייש. עכשיו כשראיתי את הסיטואציה הזאת הבנתי".

השירות היה מצוין, עד שהגיעה אמזון

חוסר היכולת של בעלת העסק להשיג את מחלקת הדוורים בטלפון, והקריסה של השירות הטלפוני חוזרת על עצמה שוב ושוב בתלונות של הלקוחות, כפי שיתואר בהמשך. אבל זה עוד כלום, בסך הכל כמה מאות בעלי עסקים בפלורנטין שצ'קים או מכתבים אחרים התעכבו להם בכמה ימים, במקרה הטוב.

השירות שהדואר משליך את יהבו עליו, ואמור לשרת אותו מבחינה כלכלית, הוא זה של החבילות.

לפי תלונות של לקוחות מהימים האחרונים, הרבה מאלה שהזמינו חבילות בחגי הקניות של סוף השנה עדיין מחכים, ורבים מהם כלל לא מקבלים הודעות עם עדכון סטטוס החבילה

התיאבון של הישראלים לקניות באונליין הסתכם בשנה האחרונה בהזמנת חבילות ב-13 מיליארד שקל – פי-עשרה לעומת תחילת העשור. הקניות ברשת מתודלקות על ידי השקל החזק ויוקר המחיה בקמעונאות הישראלית בהשוואה לחו"ל, אבל עם הכניסה של אמזון לישראל הוא צפוי לגדול עוד יותר.

הסחר המקוון הוא בעצם מנוע הצמיחה של הדואר, שחילק השנה 70 מיליון חבילות, שהיוו את רוב שוק השילוח בישראל. שיא ההזמנות היה בנובמבר האחרון, אז ניתנו ברחבי העולם הנחות לרגל יום הרווקים הסיני ובלאק פריידי, ב-11 וב-27 לחודש בהתאמה. בנוסף, היה גם מבצע של משלוחים חינם באמזון על קניות מעל 50 דולר.

כתוצאה מכך התמודד הדואר בחודשיים האחרונים של השנה, עם כמעט 15 מיליון חבילות שהיה צריך לחלק. אלא שלפי תלונות של לקוחות מהימים האחרונים, הרבה מאלה שהזמינו חבילות בחגי הקניות של סוף השנה עדיין מחכים, ורבים מהם כלל לא מקבלים הודעות עם עדכון סטטוס החבילה.

50 דקות המתנה למוקד, "הלו, הלו", וניתוק

כאשר מדובר באנשים פרטיים, מילא, אך כאשר מדובר בקמעונאים בעצמם, זהו איום משמעותי על שרידותם העסקית, כפי שמספר בעל עסק למוצרי אמנות מדיזנגוף סנטר, שביקש להישאר בעילום שם:

"אני לקוח עסקי של הדואר קרוב לשלוש שנים, ומוציא חבילות על בסיס יומי לכל רחבי הארץ. מסוף נובמבר התחילו להתקשר לקוחות בתלונות על כך שהם לא מקבלים את החבילות. התחלנו להתנהל מול הדואר בטלפונים וזה היה בלתי אפשרי.

"בדצמבר התחלתי לקבל מהדואר תשובות של 'זאת החלטת המנכ"ל, אנחנו מתעדפים את אמזון'. אמרתי להם שגם אני לקוח עסקי שמשלם אלפי שקלים, ושאין סיבה שאחד יקבל יחס שונה, אבל הם הודיעו לי שזה המצב"

"לקח 50 דקות עד שקיבלת מענה, והתשובות היו 'יש עיכובים, יש לחץ' במקרה הטוב, ובמקרה הרע 'אנחנו לא יודעים, תפתח קריאה ונעדכן אותך'.

"בתחילת דצמבר התחלתי לקבל מהדואר תשובות של 'זאת החלטת המנכ"ל, אנחנו מתעדפים את אמזון'. אמרתי להם שגם אני לקוח עסקי שמשלם אלפי שקלים בחודש, ושאין סיבה שאחד יקבל יחס שונה ממני, אבל הם הודיעו לי שזה המצב, 'לא מוצא חן בעיניך תפתח תלונה במערכת'. כשאמרתי להם 'אתם, לא עונים לתלונות השוטפות על סחורה שלא הגיעה ליעדה', הפנו אותי ללשכת המנכ"ל, וכמובן שהניסיון להשיג את המנכ"ל לא היה מוצלח".

עובד ממיין פריטים במרכז של אמזון בניו יורק
עובד ממיין פריטים במרכז של אמזון בניו יורק

בהמשך, אותו בעל עסק עבר לחברת שילוח אחרת, ונאלץ להמשיך להתעסק עם הדואר על הסחורה ששלח קודם לכן באמצעותם:

"באמצע דצמבר, כשהבנתי שזה המצב, עזבתי את הדואר ועברתי לחברה אחרת, תוך שאני מוציא משלוחים כפולים, כלומר את אותה סחורה שהוצאתי ללקוח  הוצאתי עוד פעם כדי לספק לו, ועל כל משלוח כזה אני מתקשר לדואר ומחכה 50 דקות ומבקש מהם להחזיר את המשלוח אלי.

"בפועל חלק מהחבילות הוחזרו, חלק לא הוחזרו, ולפעמים הסחורה הגיעה ללקוח, אבל יש לי עדיין עשרות חבילות בחוץ שמחכות למענה. התוצאה היא נזק עצום ולקוחות כועסים, שלא מקבלים תשובות על השאלה איפה החבילות. חלקם חיכו חודש ימים לחבילה, ואחרים פשוט נשברו וביקשו החזר כספי וצעקו עלי".

לדברי אותו בעל עסק, הוא מבין שיש פה מצב משברי, אך מתקשה להשלים עם חוסר היכולת של הדואר לתקשר עם הלקוחות. התיאור שלו את הניסיון להשיג אותו המוקד מייאש למדי:

"הבעיה העיקרית היא התקשורת עם הדואר. אמרתי להם 'אין בעיה יש לכם לחץ תנו לי מועד, שבוע, שבועיים, מה להגיד ללקוח? הפנו אותי למוקדים האזוריים, אמרו לי תפנה למוקד נתניה, או תפנה למוקד ירושלים. ניסיתי להתקשר למוקד השרון, חיכיתי 50 דקות! בסוף מישהי ענתה 'הלו הלו הלו' וניתקה. אחר כך אמרו לי במוקד נתניה שהם בכלל לא יכולים לקבל טלפונים מ-03, ולא שומעים את השיחה, אז צריך להתקשר מנייד. אמרתי להם תגידו זה נראה לכם הגיוני שאני אבזבז שעות על שעות בניסיון להשיג אתכם, ושבסוף עובדת תענה לטלפון ותנתק?

"אנחנו בקריסה, תמתין"

הטענה לגבי ההעדפה לכאורה של הדואר את החוזה המשתלם עם אמזון על פני לקוחות אחרים פורסnה ב-ynet לפני כשבועיים וחצי, והביאה לכך שלדואר עשויה להיפתח גם חזית משפטית, כפי שאומר מרדכי אלון, שהגיש בקשה לתביעה ייצוגית נגד החברה:

"הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית נגד דואר ישראל בגין האיחורים של הדואר במסירת חבילות באמצעות שליח, ותעדוף לטובת חבילות אמזון על פני לקוחות עסקיים ופרטיים. אני בעלים של בית מכירות פומביות, ושלחתי עשרות חבילות באמצעות דואר שליחים, כשבסוף החודש מחייבים ב-50 שקלים כל חבילה.

"במשך שנתיים זה עבד מצוין, לפעמים שליח היה אוסף את הסחורה אחר הצהריים, ובבוקר זה כבר היה אצל הלקוח. לפני חודשיים וקצת התחילו תקלות, ולקוחות התלוננו שהחבילה לא הגיעה אליהם. אחד סיפר על ארבעה ימים, וזו הפרה בוטה של ההסכם מול הדואר שמדבר על מהיום למחר.

"בדואר קרסו ובמקום להחליט מה עושים שיהיה טוב לכולם הם הודיעו שרק חבילות אמזון מטופלות. כלומר, אנשים כמוני בעלי עסקים ולקוחות פרטיים, נמצאים בתחתית הרשימה, ועל זה הגשתי תביעה ייצוגית"

"קרה גם שחבילות לא הגיעו אחרי שבוע, שבועיים שלושה, חודש, או בכלל לא. פניתי לדואר ושמעתי משפטים כמו 'אנחנו בקריסה, תמתין', או 'אין מה לעשות'.

לדברי אלון, הנזק הכלכלי יכול למוטט את העסק, ואין הצדקה להתמסרות של הדואר לחברת הסחר הבינלאומית, לכאורה, על פני לקוחות אחרים:

"הדואר קרסו ובמקום להחליט מה עושים שיהיה טוב לכולם הם הודיעו שרק חבילות אמזון מטופלות. כלומר, אנשים כמוני בעלי עסקים פרטיים, לקוחות פרטיים, נמצאים בתחתית הרשימה, ועל זה הגשתי את התביעה הייצוגית.

"הדואר יכול למוטט עסק בתוך 60 יום. בעקבות הנזקים לעסק שלי עברתי לעבוד עם חברות שילוח פרטיות, אבל הפריסה של הדואר בארץ היא הטובה ביותר, ועד לא מזמן השירות שלהם היה מצוין, עד שהגיעה אמזון״.

תיבות דואר (צילום: Sophie Gordon / Flash 90)
תיבות דואר (צילום: Sophie Gordon / Flash 90)

כל זה לא היה אמור לקרות, ואת הגידול בהיקף פעילות הדואר היה צריך לצפות מראש. ואכן, כבר ב-2017 ידעה החברה כי לא תוכל להסתפק בבתי מיון הדואר המיושנים, וכדי לספק את הביקוש לכ-100 מיליון חבילות לשנה (לפחות), צריך היערכות מחודשת.

לצורך זה הוקם מרכז המיון הארצי לסחר מקוון במודיעין, והוא זה שאמור להעביר את החבילות ל-1,200 נקודות מסירה ברחבי הארץ. במקביל, הקימה החברה מרכזי דוורים אזוריים גדולים, כשגולת הכותרת של ההיערכות הייתה סגירת סניפים ומכירתם ליזמי נדל"ן, כמו זה של סניף המיון הגדול בדרום תל אביב, וכן והפעלת סניפים בזכיינות וכמובן פיטורי מאות עובדים.

"כששר התקשורת מאריך את הכהונה ליו"ר מועצת המנהלים בתקופת בחירות, הבעיה מתחילה שם. זה מתחיל בראש. ממנים את אותם אנשים לאותם תפקידים ולא קורה כלום, מה שהיה הוא שיהיה"

כמו כן, העביר הדואר חלק גדול מהפעילות של איסוף החבילות והמכתבים לחנויות ולקיוסקים שעוסקים בקמעונאות, ועל הדרך נותנים גם את השירות הזה.

חזי צאיג (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
חזי צאיג (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

הדואר הוא עדיין מונופול ממשלתי על שירות חיוני, עם פריסה ארצית, מעל ל-5,000 עובדים והכנסות של כ-1.8 מיליארד שקל בשנה.

המשבר הנוכחי יזרז ככל הנראה את הפרטת החברה, שעליה כבר החליטה הממשלה, כך שבשלב הראשון יימכרו 20% מהחברה למשקיע פרטי ו-20% נוספים יונפקו בבורסה.

אפשר להתווכח אם זהו הפתרון הנכון עבור החברה ועובדיה, שאלפים מהם עדיין זוכים לקביעות, אך למרות המשבר, לאחד מהם לא נשקפת כרגע סכנה.

יו"ר החברה, חזי צאיג, מכהן בתפקידו מאז 2013 ומסיים בימים אלה שתי קדנציות. משום מה, שר האוצר, משה כחלון ושר התקשורת דודי אמסלם מבקשים כעת להאריך את כהונתו לתקופת כהונה נוספת.

מנכ"ל הדואר הוא דני גולדשטיין, שנכנס לתפקידו ב-2015 ומאז היה אמור ליישם את תהליכי ההבראה בחברה ולהיטיב את השירות בה, אך נראה כי אלה צללו בחודשים האחרונים לתהומות עמוקים עוד יותר.

דני גולדשטיין (צילום: Hadas Parush/Flash90)
דני גולדשטיין (צילום: Hadas Parush/Flash90)

מעבירים את העבודה לסופרים וחנויות

מעבר לעדויות של הלקוחות בשטח, נראה כי התכנית האסטרטגית של ההנהלה היא לא בכיוון הנכון, כך לפחות טוען אדם שהיה עד לא מזמן בתפקיד בכיר בארגון:

"הדואר מורכב מהמון אנשים טובים והוא שירות חיוני ופוטנציאל ענק להיטיב את חייהם של מאות ואלפי אזרחים שכרגע מקבלים שירות מאוד גרוע. העניין הוא שהדואר הוא מעין גרורה פוליטית ומשקף את מה שקורה במדינה.

"כששר התקשורת מאריך את הכהונה ליו"ר מועצת המנהלים בתקופת בחירות, הבעיה מתחילה שם. זה מתחיל בראש. ממנים את אותם אנשים לאותם תפקידים ולא קורה כלום, מה שהיה הוא שיהיה. כל היתר משקף את מה שקורה שם.

לטענת אותו בכיר לשעבר, הפיטורים בדואר ישראל נעשו בדרגים של נותני השירות, שאותם היה צריך דווקא לחזק, ואילו השומנים נצברו בדרגים הגבוהים יותר:

"עשו תהליכי התייעלות, שמטרתם לחסוך בעלויות שכר מצד אחד ולהוציא את האנשים שהפריעו להם, והצליחו בזה יפה. אנשים יצאו בתנאים טובים, וחיסלו את כל כיסי ההתנגדות, עכשיו הם עושים שם מה שהם רוצים.

"אז הם סוגרים סניפים, סוגרים סוכנויות, מעבירים את העבודה לכל מני סופרים וחנויות, רק כדי לכפר על השגיאות שלהם, בכך שהוציאו אנשים מתוך הארגון. הם לא מוציאים מנהלים, הם מוציאים עובדים, וזה הבדל גדול מאוד. שדרת הניהול צומחת, וזה הופך להיות מעין בקבוק הפוך, שלמעלה הוא עבה ולמטה הוא דק.

"שום ארגון, וודאי לא ארגון שירותי כמו הדואר, שמצריך את העבודה ומצריך את האנשים, לא יכול לשרוד ככה. מה שאתם חווים כרגע, זה את הבקבוק ההפוך.

תגובת הדואר טרם התקבלה.

עוד 2,404 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // שבת, 29 בפברואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ההמונים שהדיחו את מובארכ מבקשים ממנו סליחה אחרי מותו ● העולם הערבי אדיש לגורל הפליטים הסורים ● הדאגה מהקורונה מאיימת על מצוות האסלאם ● ומי טרפד ביקור היסטורי של מובארכ בארץ, לפני 38 שנה? ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,075 מילים

ברני שם סוף לפוליטיקת הזהויות

לראשונה-בהיסטוריה-רוב-ב-3-המדינות-הראשונות;-או-סופה-של-פוליטיקת-הזהויות1

אמרנו שבחירות 2020 הן  היסטוריות? אמרנו. אמרנו שברני סנדרס ינצח בהפרש הגדול ביותר בהיסטוריה המודרנית? גם אמרנו.

אז אחרי תוצאות הבחירות מנבאדה, קיבלנו חיזוק לשתי ההנחות הללו.

מעולם בהיסטוריה האמריקאית, לא היה מועמד לנשיאות, דמוקרטי או רפובליקני, שקיבל את מירב הקולות בכל שלוש המדינות הראשונות: איווה, ניו-המפשיר, ונבאדה.

נחזור על זה כדי שגם הקוראים הזריזים לא יפספסו:
ברני סנדרס
הוא הראשון בהיסטוריה
שקיבל את מירב הקולות
בכל שלוש המדינות הראשונות.

הסיבה שזה לא קרה מעולם היא, שהמדינות הללו רחוקות גאוגרפית אחת מהשניה, עם הרכב אוכלוסיה שונה. אבל איך שלא מפלחים את האוכלוסיות, ברני מנצח.

בקרב לבנים – רוב (28%) , בקרב לא לבנים – רוב (44%), בקרב מבוגרים מעל 45 – רוב (בתיקו עם ביידן), בקרב צעירים רוב (60%). ברני סנדרס זכה ברוב של תמיכה בנבאדה אפילו בקרב מי שמגדירים עצמם שמרנים. עד כדי כך ברני דומיננטי, שיש סקרים בהם הוא מנצח את המועמדים האחרים במדינותיהם שלהם.

ברני זכה ברוב התמיכה בנבאדה אפילו בקרב מי שמגדירים עצמם שמרנים. עד כדי כך ברני דומיננטי, שיש סקרים בהם הוא מנצח את המועמדים האחרים במדינותיהם שלהם

נתון של שלוש משלוש אמנם לא קרה מעולם, אבל לא הוא שהופך את הבחירות הללו להיסטוריות באמת. יותר חשובה התובנה שהובילה אליו, שאחיזתה משתרשת עד כדי הפיכתה לנחלת הכלל באמריקה – הבחירה של האמריקאים לסיים את השלטון הקפיטליסטי עם מהפכה סוציאליסטית. כפועל יוצא מה שאנחנו עדים לו הוא בעצם הפרכה של תאוריית פוליטיקת הזהויות.

עלינו ללמוד וללמד, שהמפתח לשלטון ימין הוא פילוג של האוכלוסיה לקבוצות עם זהויות שונות. דת, גזע, נטיה מינית, גאוגרפיה, השכלה, מעמד כלכלי – בכל דרך שרק אפשר, גוש הימין ינסה לפלג את שאר האוכלוסיה.

מה שהיסטורי באמת בבחירות הללו, הוא שברני סנדרס הסוציאל-דמוקרט – שאם היתה לו מקבילה מקרב הפוליטיקאים הישראלים היא היתה הכי קרובה אידאולוגית לדב חנין, כלומר נעוצה עמוק בשמאל – מוביל תנועה לאחדות לאומית משותפת חזרה, של כל אותן זהויות שונות שהימין חילק את העם לפיהן.

מה שהיסטורי באמת בבחירות הללו זה שברני הסוציאל-דמוקרט, שמקבילה פוליטית שלו בישראל היתה הכי קרובה אידאולוגית לדב חנין, כלומר נעוצה עמוק בשמאל – מוביל תנועה לאחדות לאומית משותפת

ברני מוכיח שכשמציגים לעם פתרונות לשיפור נושאי הליבה שמשפיעים על חייו: בריאות, הכנסה, דיור, השכלה, איכות סביבה – גם עם שהיה מפולג לאורך דורות, מתאחד ללא קושי לצד אותו המנהיג (לצד, לא מאחורי, המוטו של ברני הוא "אנחנו. לא אני")

יתרה מזאת, העם ישים בצד אפילו היותו של אותו מנהיג משויך לקבוצת מיעוט בחברה, ואף כזו שהשלטון הנוכחי מסית נגדה. מצליחים לדמיין את איימן עודה ראש ממשלה? זו המשמעות של נשיא יהודי באמריקה. עוד פן היסטורי בבחירות הללו.

סוף-רעיון-פוליטיקת-הזהויות
"לא אכפת לי מהדת שלו, הוא איש טוב"

העם האמריקאי כמו מקיץ מתרדמת ארוכה, כבר ארבע שנים מעכל היטב את הגלולה האדומה שברני נתן לו ב-2016, וכעת מבין שחרף מה שאומר לו הנשיא, השכן שלו – אף ששונה ממנו – בכלל איננו אויבו. גם הוא וגם השכן רק רוצים להתפרנס בכבוד כדי לגדל משפחתם בביטחון. הוא והשכן הם הרוב, ומי שמפריעים להם לעשות זאת הם השוליים הקיצונים.

בכל חברה יש שוליים קיצוניים, שרוצים לצמצם עבור שאר החברה את השוויון, החירויות והזכויות. מי אותם שוליים קיצוניים? הטייקונים והמשיחיים. לקפיטליזם ולדת אינטרס משותף – להפוך חברה שוויונית ודמוקרטית למעמדית ומלוכנית.

לחברה בריאה אסור לאפשר לאף אחת משתי הקבוצות להגיע אל מוקדי הכוח של החברה, ואל סמכויות המדינה. בישראל לא אחת, במוקדי הכוח מחזיקות שתי הקבוצות הללו יחד.

בכל חברה יש שוליים קיצוניים, שרוצים לצמצם את השוויון, החירויות והזכויות. מי הם? הטייקונים והמשיחיים. לקפיטליזם ולדת אינטרס משותף – להפוך חברה שוויונית ודמוקרטית למעמדית ומלוכנית

לאמריקאים לקח קצת זמן, ואחרי ארבעים שנות קפיטליזם ניאוליברלי שהחלו בנשיאות רייגן, היום רובם מבינים ששגשוג ורווחה עבורם מעמד העובדים וצאצאיהם אפשר להשיג רק כשאת המדינה מנהיג מועמד סוציאליסט ודמוקרט.

סוציאליסט ודמוקרט זה ההפך הגמור הן מנתניהו והן מטראמפ.
ושיהיה ברור לקראת הבחירות הקרובות אצלנו, סוציאליסט ודמוקרט אלו רק מפלגת מרץ והעבודה.

נמרוד גז-חבר הוא איש שמאל פרוגרסיבי. סוציאל-דמוקרט. אתאיסט. רודף צדק אמת ושוויון בין בני האדם כולם. תובע אחריות על החלשים. ציוני שמאמין שהעם היהודי חייב להיות אדון לגורלו. נולד בעיר. גדל במושב. התחנך בעיקר בחינוכית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 584 מילים

השבט אמר את דברו טיול ברחוב שבטי ישראל בירושלים

רחוב אחד בירושלים משך אליו אצילים, צליינים, טייקונים ושליחים מאירופה במשך שנים רבות ● מיסיונרים בריטים, בנקאים שווייצרים, איטלקים, רומנים ופינים, כולם מצאו את מקומם ברחוב שבטי ישראל ● וכולם השאירו מאחוריהם מורשת היסטורית ואדריכלית מפוארת

עוד 1,091 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פָּאנִיקָה

"בסיומו של שבוע דרמטי, עם התפרצות הקורונה בישראל ומטחי רקטות על יישובי הדרום, אנו מתחילים להיערך לקראת שבוע שידורים מיוחד: לראשונה בתולדות ישראל יתקיים סיבוב בחירות שלישי תוך פחות משנה, ומיד לאחריו ייפתח משפט פלילי חסר תקדים של ראש ממשלה. כתבינו כבר פרושים בכל מוקדי הפאניקה, עם כל העדכונים מזרי האימה"

עוד 1,044 מילים
עודכן אתמול

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הוזלה במסע למכה? במגזר הערבי לא מאמינים לנתניהו

מוסטפה עאזם, מנכ"ל חברת התיירות אלעוליא, הוא האיש ששולח עשרות אלפי ערבים ישראלים להתפלל במכה בכל שנה ● את ההבטחות של נתניהו ודרעי להקלת המסע הזה הוא לוקח בעירבון מוגבל ● לדבריו, סעודיה מתנגדת נחרצות לטיסות מישראל, וההתבטאויות של הפוליטיקאים בארץ רק מקשיחות את עמדתה ● עד שיהיה שלום, המוסלמים הישראלים ימשיכו לשלם על טיסה כפולה ולהוציא שני דרכונים בדרך לקיום מצווה של פעם בחיים

עוד 1,823 מילים

ירידה דרמטית בהזמנת "טיסות בחירות"

בחברות התיירות מדווחים על ירידה דרמטית של עשרות אחוזים בהזמנת טיסות לחו"ל סביב הבחירות, בהשוואה למערכות בחירות קודמות ● הירידה החלה עוד לפני ביטולי הטיסות, והרבה לפני המלצת משרד הבריאות להימנע מלטוס ● אבל לא בטוח שזה יביא לעלייה באחוזי ההצבעה ● בדיקת זמן ישראל

"תיירות הבחירות" רשמה ירידה דרמטית ביחס למערכות בחירות קודמות, כך עולה מבדיקת זמן ישראל. הירידה בהזמנת טיסות לחו"ל החלה עוד לפני התפרצות הקורונה באמצע ינואר, והתחזקה מאז ההתפרצות. יצוין כי כל זה קרה הרבה לפני המלצת משרד הבריאות שלא לנסוע לחו"ל בכלל.

בכל מערכת בחירות שהתקיימה בשנים האחרונות נרשם גל של מה שמכונה בסוכנויות הנסיעות "חבילות בחירות": חופשות, חבילות נופש וטיולים שמתחילים בסופ"ש שלפני הבחירות, ממשיכים ב"גשר" ומסתיימים בבחירות עצמן, שמתקיימות בישראל תמיד בימי שני או שלישי (לרוב בשלישי). בבחירות מועד א' ומועד ב' שהתקיימו ב-2019 נרשמו הזמנות גבוהות במיוחד של חבילות כאלה.

לפי דיווח בחדשות 12 אתמול (חמישי), ההערכה היא שכ-100 אלף בעלי זכות הצבעה נוספים יהיו בארץ בבחירות ביום שני, לעומת הבחירות הקודמות, בשל בהלת הקורונה וביטול קווי התעופה ליעדים רבים בחו״ל. אולם בדיקת זמן ישראל מראה כי המספרים ככל הנראה גבוהים אף יותר – בגלל ירידה דרסטית בהזמנות שהחלה עוד לפני התפרצות המגפה.

מנתוני חברת טרווליסט להשוואת מחירים בתיירות, עולה כי בהזמנות שהתקבלו בדצמבר נרשמה ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה לקראת הבחירות הקודמות – הזמנות מחודש יוני לסוף השבוע של הבחירות בספטמבר.

מהצלבת הנתונים עם אלה של סוכנויות נסיעות, עולה כי מדובר במגמה. עם זאת בסוכנויות הידיעות חששו מלדבר על כך לייחוס, כדי לא להודות בירידה במכירות.

בטרווליסט ובחברות נסיעות ותיירות אחרות אין הסבר מלא לירידה בהזמנות שנרשמה עוד לפני הקורונה. הסבר חלקי לכך קשור לנטייה של משפחות לצאת לחופשות בספטמבר, בתחילת שנת הלימודים וקרוב לחגי תשרי, יותר מאשר בחודש מרץ, שבו הלימודים בשיאן, ומתקיימות בו חגיגות פורים שבהן ילדים רוצים להשתתף. ואולם, חלק מהירידה היא גם ביחס לבחירות מועד א' שהתקיימו גם הן במרץ.

נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
נמל התעופה בן גוריון (צילום: Moshe Shai/FLASH90)

מאז שהתפרצה הקורונה מדובר בירידה דרמטית הרבה יותר בהזמנת נסיעות לחו"ל, כולל הזמנות לסוף השבוע הקרוב וליום הבחירות.

לפי נתוני טרווליסט מספר ההזמנות לטיסות לסין שנרשמו בפברואר ירד ב-95%, בטיסות למדינות מזרח אסיה נרשמה ירידה של 60% ל-80%,  בטיסות לאיטליה נרשמה ירידה של כ-50% ולשאר מדינות אירופה הירידה היא בין 5% ל-20%.

נתוני טרווליסט אינם כוללים ביטולים. בחברות תיירות שונות אישרו את הנתונים הללו ודיברו, בנוסף, על גל ביטולי טיסות. ואולם, ביטולי "חבילות הבחירות" נמצאים בירידה, כיוון שרוב החברות אינן מחזירות לנוסעים כסף על הטיסות לרוב היעדים, למעט טיסות שהוזמנו לסין, יפן, קוריאה ואיטליה שלגביהן הוצאה אזהרת מסע. בנסיבות אלה חוששים הלקוחות לבטל טיסות סמוך לזמן הטיסה.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה"

"הניסיון מאירועים קודמים מראה שבהלת הקורונה וביטולי הטיסות יסתיימו מהר מאוד, גם אם הקורונה תמשיך להתפשט", העריך גורם בחברת תיירות.

"הישראלים נוטים להיכנס לבהלה ולבטל טיסות מיד אחרי אירועים כמו פיגועים, אבל נרגעים וחוזרים לטוס כמה חודשים אחר כך, גם ליעדים שהותקפו בפיגועים. אם יהיו בחירות רביעיות הן לא יושפעו מהקורונה".

סקר: 6.5% יוותרו על זכות ההצבעה בגלל הקורונה

האם הירידה החדה בהיקף הטיסות לחו"ל תביא לעלייה בשיעור ההצבעה? ניתן להעריך שכן, אבל היא עשויה להתקזז עם ירידה בהצבעה בשל מחלת הקורונה עצמה. לפי סקר של "מדגם", כ-400 אלף איש בעלי זכות בחירה שוקלים שלא להגיע כלל לקלפי ביום הבחירות, מתוך חשש להידבק בווירוס הקורונה.

הנסקרים נשאלו: "האם את/ה שוקל/ת, או לא שוקל/ת, לוותר על זכות ההצבעה שלך ולא להגיע לקלפי ביום הבחירות בשל החשש מנגיף הקורונה?" 6.5% מהנשאלים השיבו בחיוב. לפי הסקר, השיעור הגבוה ביותר של האנשים שחוששים להגיע לקלפי בגלל הקורונה הם דווקא צעירים – 14% מהנשאלים בגילאי 18-34, וזאת למרות שמחלת הקורונה מסכנת בעיקר מבוגרים מגיל 60 ומעלה.

הנסקרים גם נשאלו אם הם חוששים להגיע לקלפי בגלל האירועים הביטחוניים בדרום. התשובות מראות שלאירועים בדרום אין כל השפעה על הכוונה להצביע.

עוד 565 מילים

פס"ד העליון בשאלת הפונדקאות: פריצת דרך במשפט החוקתי

פסיקת בית המשפט העליון אמש לאפשר לזוגות חד-מיניים ולגברים יחידים לגבש הסדר פונדקאות בישראל, מצטרפת לשורה של פסקי דין אשר דאגו לזכויות האזרח של קהילת הלהט״ב ● אך פסק הדין אתמול יוצא דופן גם מהבחינה המשפטית ● ערב הבחירות, בחר לו בית המשפט עיתוי מעניין לפרסם פסק דין חוקתי בעל השלכות מרעישות ● פרשנות

עוד 769 מילים

סקר אחרון בהחלט: גוש הימין מתחזק

נתניהו לקראת משפטו: "ממש לא מתכוון לבקש עסקת טיעון" ● פרץ: "נקים ממשלה עם כחול לבן ותמיכה של ישראל ביתנו והרשימה המשותפת"​ ● נתניהו בתגובה: "האמת נחשפה, גנץ סגר ממשלה בתמיכת המשותפת וליברמן" ● גנץ פיטר את יועצו הבכיר ישראל בכר שקרא לו "סכנה לישראל"

עוד 37 עדכונים

ליברמן מפזר פייק הערכות, והתקשורת קונה את זה

יו״ר ישראל ביתנו מקבל זמן אוויר יקר-ערך בתוכניות פופולריות בערוצי התקשורת בזכות הצהרות ונבואות, לצד סקופים ביטחוניים שאסורים בפרסום ● עד כה ליברמן הבטיח שנתניהו יפרוש, שלא תהיה ממשלה עם החרדים, לא תקום ממשלה בתמיכת הערבים, ולא יהיו בחירות רביעיות ● הוא גם הצהיר כי גנץ לא בשל לראשות הממשלה ● אז מי כן? ליברמן כמובן ● פרשנות

אביגדור ליברמן אימץ שתי דרכים שעוזרות לו להישאר רלוונטי ולהשיג ראיונות שווים בתוכניות פופולריות. הדרך הראשונה היא לעורר תקווה: ליברמן מגיע לאולפנים עם אייטמים מופרכים וניתוחים חסרי שחר שמבשרים על לכתו של בנימין נתניהו מיד אחרי הבחירות, יהיה מה שיהיה.

הדרך השנייה, שנוספת על הראשונה: ליברמן מספק סקופים מתחום עיסוקו המיניסטריאלי האחרון במשרד הביטחון, עובר עבירות צנזורה, אבל למי אכפת.

במוצאי שבת האחרונים הוא הגיע ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 וחשף את הנסיעה לקטאר של ראש המוסד ואלוף פיקוד הדרום. אתמול בבוקר כבר התאכזבו המראיינים השונים מכך שהוא לא שחרר להם עוד איזה סוד ביטחוני שכזה, אבל הסתפקו בבשורה על פי ליברמן: ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים את דרכו.

ליברמן מבטיח כך: לא יהיו בחירות רביעיות; לא תהיה ממשלת אחדות; תקום ממשלה בלי נתניהו; בממשלה הזו לא יהיו חרדים ולא ערבים. אחרי שניכה את הערבים והחרדים, וגם את נתניהו, הוא נשאר עם 90 חברי כנסת.

למה נתניהו יהיה בחוץ? כי אחרי הבחירות ראש הממשלה הולך לעסקת טיעון, מכיוון שאין לו רוב בליכוד לפסקת ההתגברות. למה הוא לא הולך לעסקת טיעון לפני הבחירות? אין לליברמן תשובה. ומי יהיה ראש הממשלה, אם לא נתניהו? ליברמן טוען שבני גנץ אינו בשל לתפקיד. מי כן בשל? ליברמן עצמו, כנראה.

כל כך הרבה שטויות והערכות סותרות. אגב, גורמים משפטיים בכירים שמעורבים בתיק נתניהו מעריכים כי ראש הממשלה פספס את ההזדמנות לעסקת טיעון, שאותה הציע לו בשעתו עו"ד יעקב ויינרוט המנוח. הטענה היא כי היום, אחרי כל המתקפות על הפרקליטות, המדינה היא זו שלא תסכים להסדר טיעון עם נתניהו. את האפשרות הזו ליברמן לא לוקח בחשבון הצר שלו, כנראה.

לליברמן יש גם שופר, ח"כ אלי אבידר. אתמול בערב שמעתי אותו בונה את הממשלה של ליברמן, מקים ומפרק בדרך מפלגות, מרחיק ומקרב פוליטיקאים ומחלק תפקידים לכל עבר.

אבידר הוא פוליטיקאי אלמוני, חבר כנסת רק מאפריל 2019, אבל בהשראת ליברמן הוא מרגיש כמו בעל הבית, גם אם מפלגתם "ישראל ביתנו" התדרדרה אתמול לשישה מנדטים בסקרים. "בימינה יש אנשים טובים, אבל יש כאלה שלא נוכל לשבת איתם", הכריז אבידר, למשל. "[בצלאל] סמוטריץ' לא יישב איתנו, אלא אם הוא ישנה את דעותיו".

בואו נעשה סדר: לליברמן אין ממשלה. הוא במגמת ירידה וחייב כותרות. גם אם נתניהו לא ישיג גוש של 61 חברי כנסת בימין – איש לא יפרק את הליכוד ויערוק לגוש המרכז-שמאל.

נתניהו הצליח להדביק לליברמן את הסלוגן "מי שמצביע ליברמן בוחר בבחירות רביעיות". ליברמן מנסה להתחמק, בונה תזה אלטרנטיבית, ומתבל אותה עם סיפורי סבתא. עצוב רק שיש מי שקונה את הסחורה הזו בתקשורת, ומסייע לליברמן להפיץ פייק הערכות.

עוד 391 מילים

הקיפאון הפוליטי והסקרים מצביעים על סיכוי גבוה לבחירות רביעיות ● לפי החוק, אם הנשיא והכנסת ימצו את כל האפשרויות להרכבת ממשלה, הבחירות אמורות להתקיים ב-22 בספטמבר - אם כי גם ה-15 בספטמבר וה-12 באוקטובר באים בחשבון ● במקרה שהח"כים יוותרו על חלק מהזמן שהחוק מקציב להם, הבחירות יתקיימו כנראה בשבוע הראשון של יולי ● זמן ישראל עושה חשבון

עוד 719 מילים

רה"מ האיטלקי מזועזע מתגובת ישראל לקורונה

בלעדי באיטליה קיבלו בהפתעה את ההודעה על עצירת הטיסות, ומתקשים להבין את חוסר האמון של ישראל כלפיהם ● ד"ר אהרן מאירוף, יועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית, לזמן ישראל: "רה"מ קונטה אמר לאנשיו כי התנהלות ישראל במשבר הקורונה תמוהה ביותר - בעיקר הפסקת הטיסות"

ממשלת איטליה והעומד בראשה המומים מהתנהלות ממשלת ישראל ואף נפגעו ממנה. כך מספר לזמן ישראל ד"ר אהרן מאירוף, שכיהן עד לאחרונה כמנהל מערך החירום של ממשלת איטליה במחוז לומברדיה, ומשמש כיום כיועץ בכיר למערכת הבריאות האיטלקית.

לדברי מאירוף, הוא נמצא בקשר רציף ויומיומי עם מקורבי ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה. "קונטה שוחח היום עם שר הבריאות ובכירי מערכת הבריאות באיטליה ואמר, ההתנהלות של הישראלים במשבר הקורונה, בעיקר ההחלטה להפסיק את הטיסות בין המדינות, תמוהה ביותר.

״קונטה השתמש במילה 'גוועלד', ביידיש, שאותה למד ממני, ואמר, הישראלים פשוט עושים גוועלד. קונטה ונתניהו שוחחו בטלפון כמה פעמים, וקונטה אמר כי השיחות הללו לא גרמו לו להבין את התנהלות ישראל טוב יותר".

מאירוף אמר כי הוא מבין את החרדה בישראל מפני הידבקות. "אני מבין היטב את הצד של הישראלים, כי מצבים של מחלה חדשה ולא מוכרת עם הדבקה מהירה מעוררים חרדה מובנת. מצד שני, אני מבין היטב גם את התגובה של קונטה והאיטלקים, שמרגישים וחושבים שהתגובה הישראלית מוגזמת לחלוטין והיסטרית, ואני חושש שהם צודקים.

הם מרגישים שזה חוסר אמון מצד ישראל כלפי ממשלת איטליה על התפקוד שלה, שאינו במקום ואינו מגיע לה".

ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))
ג'וזפה קונטה (צילום: (Chris J Ratcliffe/Pool via AP))

האם הפסקת הטיסות זה לא מה שאיטליה ומדינות אחרות עשו לא מזמן לסין? מדוע אסור לישראל לעשות זאת לאיטליה?

"בהחלט צריך לנהוג בזהירות, אבל כדאי לזכור שאיטליה איננה סין. צפון איטליה במיוחד היא אזור מתועש ועשיר, והרשויות כאן התגברו על המחלה במהירות רבה, גם בבידוד האזור הנגוע וגם בטיפול".

ובכל זאת יש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד יחסית לקורונה.

"החולים שנפטרו היו קשישים עם מחלות רקע. כדאי לזכור שזה אזור קר עם אוכלוסייה מבוגרת. אני לא ממליץ לישראלים לנסוע כרגע לאזור הנגוע, אבל עצירת טיסות לאיטליה היא מוגזמת לדעתי, וכנראה שגם בממשלת איטליה מרגישים ככה".

עוד 265 מילים

לנתניהו עדיף שהליכוד ינצח - אבל שהגוש יפסיד

עם 61 מנדטים, נתניהו יעמוד מול האפשרות שהיועמ״ש ובג״ץ יכריעו כי נאשם בפלילים אינו יכול להרכיב ממשלה ● לעומת זאת, עם הליכוד כמפלגה הגדולה אבל ללא אפשרות להקים ממשלה, נתניהו יישאר ראש ממשלת המעבר עוד חצי שנה לפחות ● בזמן הזה, הוא ירגיל את הציבור לאפשרות שראש ממשלה מכהן יכול במקביל לנהל משפט פלילי, עד שהמציאות תהפוך בעיני רבים לנורמה ● פרשנות

עוד 853 מילים

הורים בתלמה ילין דורשים: להדיח את הנהלת ביה"ס

בעקבות חשיפת זמן ישראל מאות הורים של תלמידים מ"תלמה ילין" ובוגרים של בית הספר שיגרו למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן", לאחר חשיפת אי-הסדרים הכספיים במקום ● הם מפנים אצבע מאשימה גם כלפי ראש עיריית גבעתיים, רן קוניק: "אנו דוחים מכל וכל את ניסיונות הנואלים של ראש העיר להתנער מאחריותו למצב בית הספר המוזנח ולהפקרתו בידי ניהול כושל"

עוד 572 מילים

הכו אותי, ריססו אותי בגז, אבל לא ישברו אותי

המשפחה שלו נמלטה מאוקראינה, אבל האקטיביסט אולכסנדר למנוב מאמין שההיסטוריה עומדת לצד מחוללי הרפורמות ● "לפני 10 שנים הייתה אצלנו הרבה הומופוביה, עכשיו זה שונה" ● "בעבר אנשים אמרו 'אין בעיה של שחיתות'. עכשיו יש לנו עיתונות חוקרת טובה. אנחנו אוהבים לראות תחקירים שחושפים שחיתות, וזה מפעיל לחץ על מערכת המשפט" ● "אנשים יודעים שאני יהודי עם משפחה בארץ, זה לא עניין" ● ויש מה ללמוד מישראל ● ראיון אופטימי

עוד 2,277 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה