משאית חלוקה של דואר ישראל (צילום: Moshe Shai/FLASH90)
Moshe Shai/FLASH90

הדואר העוקב לא יגיע. גם החבילה מחו"ל תתעכב

שירותי הדואר העוקב שמספק דואר ישראל לעוברי דירה לא עובדים - והלקוחות זועמים ● במשרד התקשורת טוענים שקיבלו רק תלונות בודדות לגבי כשלים בשירות הזה ● אלא שלפי סקר נרחב לא מדובר "בתלונות בודדות" ורוב הלקוחות לא מרוצים ● וזוהי רק עוד אחת מהתלונות השכיחות נגד הדואר, שמתקשה לתפקד בעידן השירותים המתקדמים, המשלוחים המהירים והקניות הרבות ברשת

בקיץ האחרון שלומי עבר דירה וסר לסניף הדואר, כדי להפעיל את שירות עקוב אחרי, כך שדברי הדואר שלו יעברו למען החדש, כאחד האדם. אלא שבמשך שבועות המשיכו המכתבים להגיע לכתובת הישנה.

בסיוע המועצה לצרכנות, פנה שלומי לחברת מסר, לאחר שהתברר כי היא אחת מארבע החברות העוסקת בחלוקת דואר כמותי באזור מגוריו. הכוונה לדואר שמגיע מארגונים פרטיים וציבורים כמו בנקים, חברות סלולר, תאגידי מים, וכול גם מכתבי ארנונה מהעירייה, התראות מההוצאה לפועל ותלושי שכר.

במסר הסבירו שאין באפשרותם לקיים את שירות עקוב אחרי, "מהטעם הפשוט שזהו שירות של חברת דואר ישראל… כל ניסיונותינו לרכוש את בסיס המידע של המנויים לשירות עקוב אחרי מחברת הדואר, נתקלו בהערמת קשיים מצד חברת הדואר, שבפועל מונעים את מתן השירות על ידינו".

מסר העבירו לשלומי את רשימת הגופים שאת המכתבים שלהם הם מדוורים, ואכן התברר שמדובר במרבית הגופים שעשויים ליצור קשר עם אדם באופן שוטף. בחברה המליצו לשלומי לפנות לחברות ששולחות את המעטפות ולשנות את הכתובת מול כל אחת מהן.

"לדרוש מאדם ליצור קשר עם עשרות גופים על מנת לעדכן אותם על שינוי כתובת, זה כמו לדרוש ממישהו להתקשר לכל אנשי הקשר שלו, כדי להודיע שהחליף מספר. ב-2020 אפשר ליצור תוכנה שבודקת אם הכתובת השתנתה"

עדכון כל הגופים האלה ישירות נשמע כמו מתכון לאסון, או לפחות מטלה מסורבלת, שספק רב אם לאדם הסביר יש זמן וכוח, או רצון, להתעסק איתה אחרי מעבר דירה, ושלומי כתב לחברת מסר בתשובה:

"זה בלתי סביר לחלוטין לדרוש מאדם ליצור קשר עם עשרות גופים על מנת לעדכן אותם על שינוי כתובת. זה כמו לדרוש ממישהו להתקשר לכל אנשי הקשר שלו, כדי להודיע שהחליף מספר טלפון. בשנת 2020 אפשר ליצור תוכנה שבודקת אם הכתובת השתנתה או לא. אם חברת דואר ישראל הצליחה ליצור פרוצדורה כזו, אז בוודאי שגם חברה פרטית יכולה".

בהמשך הגיע שלומי לסניף הדואר עצמו, ופקידת הדואר אמרה לו שאין מה לעשות, ושלא פחות מ-80% מדברי הדואר מועברים לחברות הפצה ושילוח של דואר כמותי.

הדבר האחרון שעשה שלומי היה לשלוח מעטפה ריקה לעצמו, לכתובת הישנה. כצפוי, גם זו לא הגיעה לביתו החדש, אף שהוא אינו ארגון מוסדי.

אנשים ממתינים בתור בסניף דואר בירושלים (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash 90)
אנשים ממתינים בתור בסניף דואר בירושלים (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash 90)

האקוסיסטם והחדשנות

הדואר היא כיום חברה ממשלתית, ומי שאמון עליה הוא משרד התקשורת. בחברת מסר טוענים שפנו למשרד כמה פעמים בבקשה לאפשר רכישה של בסיס הנתונים מהדואר, אך לא נענו.

לעומת זאת, משרד התקשורת אומר בתגובה: "מבדיקה שערכנו, מנהל הדואר במשרד התקשורת לא קיבל עד כה בקשה רשמית מסודרת בנושא זה, או פנייה בכתב מחברה בעלת היתר דואר כמותי. האחריות לעדכן על שינוי כתובת נמען חלה על הנמען עצמו, וזאת על מנת שדברי הדואר שנשלחים עבורו יישלחו לכתובת החדשה".

סקר על התלונות השכיחות מופיע בדוח מבקר המדינה שפורסם בפברואר, וכולל אינספור כשלים בשירותי הדואר, בהם אי עמידה ביעד זמני ההמתנה בסניפים, היעדר נגישות, איחור בהגעת הדואר או אי הגעתו כלל

לפני כשבועיים הופיע בגלובס ראיון תוכן שיווקי עם סמנכ"לית החדשנות של דואר ישראל, מאיה קלדרון, שדיברה על האקוסיסטם של החברה, מיזמים חדשים, חדשנות פתוחה, ועל זה שבעידן הדיגיטלי, חברות צריכות לגשת באופן פעיל לידע רחב, כדי שייתנו פתרונות טובים. ועוד ועוד מלים גבוהות.

אבל כדי לפתור את התלונה שהובאה כאן לגבי הדואר העוקב לא צריך חדשנות, רק להעביר את הכתובות המעודכנות לארבע החברות שקיבלו היתר לחלק את המכתבים האלה. קל.

במשרד התקשורת טוענים שקיבלו רק תלונות בודדות לגבי כשלים בשירותי דואר עוקב. אלא שלפי סקר, שכלל כעשרת אלפים איש, לא מדובר "בתלונות בודדות", אלא ברוב הלקוחות שאינם מרוצים משירותי הדואר העוקב.

עובדת במרכז הפצת דואר בתל אביב (צילום: Yossi Zeliger/Flash 90)
עובדת במרכז הפצת דואר בתל אביב (צילום: Yossi Zeliger/Flash 90)

הסקר על התלונות השכיחות מופיע בדוח מבקר המדינה שפורסם בפברואר בשנה שעברה. הדוח המפורט והארוך, שמחזיק 165 עמודים, כולל אינספור כשלים בשירותי הדואר הממשלתי, בהם אי עמידה ביעד זמני ההמתנה בסניפים, היעדר נגישות לבעלי מוגבלויות, איחור בהגעת הדואר או אי הגעתו כלל, ועוד.

ממצאי סקר המבקר מדכדכים למדי באשר לטיב השירות של הדואר. 80% מהנשאלים אמרו שמוצרי און ליין מחו"ל לא הגיעו אליהם כלל, וחצי מהנשאלים נאלצו לשלם קנסות על פיגורים בעקבות מכתבים שלא הגיעו בזמן.

רשות המסים, למשל, שולחת מדי שנה מאות אלפי הודעות על חבות מס, עיקולים וקנסות במקרה הרע, והודעות על החזרי מס במקרה הטוב, לכתובות לא עדכניות. במקרה המסוים הזה, האשים המבקר דווקא את רשות המסים בכך שלא פעלה לעדכון הכתובות.

לדוור כאבו הרגליים, התיק שלו נשאר בחנות ארבעה ימים

באופן מסורתי, דואר ישראל תמיד היה אחד הגופים על הכוונת של מוסד המבקר, וממילא מדובר בשירות לאזרחים ולא בגוף שלטוני, כך שלא קשה להתנגח בו.

אלא שלפי מספר התלונות ברשתות החברתיות והפרסומים מהשבועות האחרונים, נראה שלפי שעה הדוח הזה משמש לכל היותר כמעצור לדלת, ולא ממש מהווה ביקורת בונה לחברת דואר ישראל, שנמצאת בימים האחרונים בעין הסערה.

מרכזי המיון מפוצצים, חבילות רבות מהבלאק פריידי עדיין לא הגיעו ליעד, "משלוחי אקספרס" לוקחים שבועיים, התלונות נערמות, ושירות הלקוחות משותק. זה לא קרה ביום אחד. ההזמנות מאיביי ועלי אקספרס לא התחילו אתמול, ולדואר ישראל היה זמן רב להיערך לעומס החדש.

דוור מחלק דואר (צילום: Nati Shohat/Flash90)
דוור מחלק דואר. למצולם אין קשר לנאמר בכתבה, ארכיון (צילום: Nati Shohat/Flash90)

הנה למשל סיפור מהשבוע, אמנם נקודתי, קצת מכמיר לב ומטריד באותה נשימה, שממחיש את היעדר הגיבוי לעובדי הדואר מצד אחד, ואת השירות הבעייתי הניתן לצרכנים מצד שני. כך מספרת רונית גלרטר, בעלת עסק לטיהור וסינון אוויר ומים בפלורנטין שבדרום תל אביב:

"ביום ראשון הגיע אלינו הדוור והשאיר אצלנו את העגלה של הדואר ועוד כמה מכתבים. הוא אמר לעובד שלנו שכואבות לו הרגליים, והלך. הוא איש חביב שאנחנו מכירים כבר שנים רבות. בהתחלה חשבתי שהוא השאיר את העגלה ריקה. רק היום (רביעי, ע.ש.), כשפתחתי אותה ראיתי שיש שם מאות מכתבים. וזה היה ביום ראשון אחר הצהריים. 

"חשבנו שהוא יבוא בתוך שעה או למחרת בבוקר. אבל עד יום רביעי לא הגיע. בבוקר בעלי ביקש מעובד שלנו ליצור קשר עם מחלקת דוורים, ואמרו לו שיש תקלה במערכת ושאי אפשר להעביר את השיחה.

"בסוף התרגזתי ואמרתי לעובד, 'לך לסניף השוק, זה הסניף שהכי קרוב אלינו, ותדבר שם עם המנהל, שישלחו מישהו שייקח את התיק. תשמע יש הרבה בעלי עסקים באזור שלנו, בפלורנטין, שמחכים לכל מני דברים, בזמן ששוכבת אצלנו במחסן עגלת דואר. אז הוא הלך, והפקידה אמרה לו, 'כן אני מכירה אותו, הוא בחור טוב'. היא התקשרה אליו בנוכחות העובד והוא אמר 'כן כואבות לי הרגליים. אני אבוא לאסוף את העגלה'".

תיק מכתבים שהדוור השאיר בבית עסק בפלורנטין ביום ראשון ונשאר שם עד יום רביעי
תיק מכתבים שהדוור השאיר בבית עסק בפלורנטין ביום ראשון ונשאר שם עד יום רביעי

כך קרה שמיום ראשון עד רביעי בצהריים העגלה עם החבילות והמכתבים שכבה בעסק פרטי בפלורנטין, ורק בגלל הנדנוד לפקידה בסניף, הדוור הגיע לאסוף אותם. לדברי גלרטר, המקרה הזה הפיל לה את האסימון לגבי המבוכות שנגרמו לה מול לקוחות שלה בהתנהלות שוטפת:

"אנחנו עסק, ונתקלים הרבה פעמים בכך שלקוחות אומרים שהם שלחו לנו צ'קים אבל הם לא הגיעו אלינו. אנחנו מתקשרים והם אומרים 'שלחתי לכם צ'ק'. זה קורה כל כך הרבה פעמים, שזה ממש מבייש. עכשיו כשראיתי את הסיטואציה הזאת הבנתי".

השירות היה מצוין, עד שהגיעה אמזון

חוסר היכולת של בעלת העסק להשיג את מחלקת הדוורים בטלפון, והקריסה של השירות הטלפוני חוזרת על עצמה שוב ושוב בתלונות של הלקוחות, כפי שיתואר בהמשך. אבל זה עוד כלום, בסך הכל כמה מאות בעלי עסקים בפלורנטין שצ'קים או מכתבים אחרים התעכבו להם בכמה ימים, במקרה הטוב.

השירות שהדואר משליך את יהבו עליו, ואמור לשרת אותו מבחינה כלכלית, הוא זה של החבילות.

לפי תלונות של לקוחות מהימים האחרונים, הרבה מאלה שהזמינו חבילות בחגי הקניות של סוף השנה עדיין מחכים, ורבים מהם כלל לא מקבלים הודעות עם עדכון סטטוס החבילה

התיאבון של הישראלים לקניות באונליין הסתכם בשנה האחרונה בהזמנת חבילות ב-13 מיליארד שקל – פי-עשרה לעומת תחילת העשור. הקניות ברשת מתודלקות על ידי השקל החזק ויוקר המחיה בקמעונאות הישראלית בהשוואה לחו"ל, אבל עם הכניסה של אמזון לישראל הוא צפוי לגדול עוד יותר.

הסחר המקוון הוא בעצם מנוע הצמיחה של הדואר, שחילק השנה 70 מיליון חבילות, שהיוו את רוב שוק השילוח בישראל. שיא ההזמנות היה בנובמבר האחרון, אז ניתנו ברחבי העולם הנחות לרגל יום הרווקים הסיני ובלאק פריידי, ב-11 וב-27 לחודש בהתאמה. בנוסף, היה גם מבצע של משלוחים חינם באמזון על קניות מעל 50 דולר.

כתוצאה מכך התמודד הדואר בחודשיים האחרונים של השנה, עם כמעט 15 מיליון חבילות שהיה צריך לחלק. אלא שלפי תלונות של לקוחות מהימים האחרונים, הרבה מאלה שהזמינו חבילות בחגי הקניות של סוף השנה עדיין מחכים, ורבים מהם כלל לא מקבלים הודעות עם עדכון סטטוס החבילה.

50 דקות המתנה למוקד, "הלו, הלו", וניתוק

כאשר מדובר באנשים פרטיים, מילא, אך כאשר מדובר בקמעונאים בעצמם, זהו איום משמעותי על שרידותם העסקית, כפי שמספר בעל עסק למוצרי אמנות מדיזנגוף סנטר, שביקש להישאר בעילום שם:

"אני לקוח עסקי של הדואר קרוב לשלוש שנים, ומוציא חבילות על בסיס יומי לכל רחבי הארץ. מסוף נובמבר התחילו להתקשר לקוחות בתלונות על כך שהם לא מקבלים את החבילות. התחלנו להתנהל מול הדואר בטלפונים וזה היה בלתי אפשרי.

"בדצמבר התחלתי לקבל מהדואר תשובות של 'זאת החלטת המנכ"ל, אנחנו מתעדפים את אמזון'. אמרתי להם שגם אני לקוח עסקי שמשלם אלפי שקלים, ושאין סיבה שאחד יקבל יחס שונה, אבל הם הודיעו לי שזה המצב"

"לקח 50 דקות עד שקיבלת מענה, והתשובות היו 'יש עיכובים, יש לחץ' במקרה הטוב, ובמקרה הרע 'אנחנו לא יודעים, תפתח קריאה ונעדכן אותך'.

"בתחילת דצמבר התחלתי לקבל מהדואר תשובות של 'זאת החלטת המנכ"ל, אנחנו מתעדפים את אמזון'. אמרתי להם שגם אני לקוח עסקי שמשלם אלפי שקלים בחודש, ושאין סיבה שאחד יקבל יחס שונה ממני, אבל הם הודיעו לי שזה המצב, 'לא מוצא חן בעיניך תפתח תלונה במערכת'. כשאמרתי להם 'אתם, לא עונים לתלונות השוטפות על סחורה שלא הגיעה ליעדה', הפנו אותי ללשכת המנכ"ל, וכמובן שהניסיון להשיג את המנכ"ל לא היה מוצלח".

עובד ממיין פריטים במרכז של אמזון בניו יורק
עובד ממיין פריטים במרכז של אמזון בניו יורק

בהמשך, אותו בעל עסק עבר לחברת שילוח אחרת, ונאלץ להמשיך להתעסק עם הדואר על הסחורה ששלח קודם לכן באמצעותם:

"באמצע דצמבר, כשהבנתי שזה המצב, עזבתי את הדואר ועברתי לחברה אחרת, תוך שאני מוציא משלוחים כפולים, כלומר את אותה סחורה שהוצאתי ללקוח  הוצאתי עוד פעם כדי לספק לו, ועל כל משלוח כזה אני מתקשר לדואר ומחכה 50 דקות ומבקש מהם להחזיר את המשלוח אלי.

"בפועל חלק מהחבילות הוחזרו, חלק לא הוחזרו, ולפעמים הסחורה הגיעה ללקוח, אבל יש לי עדיין עשרות חבילות בחוץ שמחכות למענה. התוצאה היא נזק עצום ולקוחות כועסים, שלא מקבלים תשובות על השאלה איפה החבילות. חלקם חיכו חודש ימים לחבילה, ואחרים פשוט נשברו וביקשו החזר כספי וצעקו עלי".

לדברי אותו בעל עסק, הוא מבין שיש פה מצב משברי, אך מתקשה להשלים עם חוסר היכולת של הדואר לתקשר עם הלקוחות. התיאור שלו את הניסיון להשיג אותו המוקד מייאש למדי:

"הבעיה העיקרית היא התקשורת עם הדואר. אמרתי להם 'אין בעיה יש לכם לחץ תנו לי מועד, שבוע, שבועיים, מה להגיד ללקוח? הפנו אותי למוקדים האזוריים, אמרו לי תפנה למוקד נתניה, או תפנה למוקד ירושלים. ניסיתי להתקשר למוקד השרון, חיכיתי 50 דקות! בסוף מישהי ענתה 'הלו הלו הלו' וניתקה. אחר כך אמרו לי במוקד נתניה שהם בכלל לא יכולים לקבל טלפונים מ-03, ולא שומעים את השיחה, אז צריך להתקשר מנייד. אמרתי להם תגידו זה נראה לכם הגיוני שאני אבזבז שעות על שעות בניסיון להשיג אתכם, ושבסוף עובדת תענה לטלפון ותנתק?

"אנחנו בקריסה, תמתין"

הטענה לגבי ההעדפה לכאורה של הדואר את החוזה המשתלם עם אמזון על פני לקוחות אחרים פורסnה ב-ynet לפני כשבועיים וחצי, והביאה לכך שלדואר עשויה להיפתח גם חזית משפטית, כפי שאומר מרדכי אלון, שהגיש בקשה לתביעה ייצוגית נגד החברה:

"הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית נגד דואר ישראל בגין האיחורים של הדואר במסירת חבילות באמצעות שליח, ותעדוף לטובת חבילות אמזון על פני לקוחות עסקיים ופרטיים. אני בעלים של בית מכירות פומביות, ושלחתי עשרות חבילות באמצעות דואר שליחים, כשבסוף החודש מחייבים ב-50 שקלים כל חבילה.

"במשך שנתיים זה עבד מצוין, לפעמים שליח היה אוסף את הסחורה אחר הצהריים, ובבוקר זה כבר היה אצל הלקוח. לפני חודשיים וקצת התחילו תקלות, ולקוחות התלוננו שהחבילה לא הגיעה אליהם. אחד סיפר על ארבעה ימים, וזו הפרה בוטה של ההסכם מול הדואר שמדבר על מהיום למחר.

"בדואר קרסו ובמקום להחליט מה עושים שיהיה טוב לכולם הם הודיעו שרק חבילות אמזון מטופלות. כלומר, אנשים כמוני בעלי עסקים ולקוחות פרטיים, נמצאים בתחתית הרשימה, ועל זה הגשתי תביעה ייצוגית"

"קרה גם שחבילות לא הגיעו אחרי שבוע, שבועיים שלושה, חודש, או בכלל לא. פניתי לדואר ושמעתי משפטים כמו 'אנחנו בקריסה, תמתין', או 'אין מה לעשות'.

לדברי אלון, הנזק הכלכלי יכול למוטט את העסק, ואין הצדקה להתמסרות של הדואר לחברת הסחר הבינלאומית, לכאורה, על פני לקוחות אחרים:

"הדואר קרסו ובמקום להחליט מה עושים שיהיה טוב לכולם הם הודיעו שרק חבילות אמזון מטופלות. כלומר, אנשים כמוני בעלי עסקים פרטיים, לקוחות פרטיים, נמצאים בתחתית הרשימה, ועל זה הגשתי את התביעה הייצוגית.

"הדואר יכול למוטט עסק בתוך 60 יום. בעקבות הנזקים לעסק שלי עברתי לעבוד עם חברות שילוח פרטיות, אבל הפריסה של הדואר בארץ היא הטובה ביותר, ועד לא מזמן השירות שלהם היה מצוין, עד שהגיעה אמזון״.

תיבות דואר (צילום: Sophie Gordon / Flash 90)
תיבות דואר (צילום: Sophie Gordon / Flash 90)

כל זה לא היה אמור לקרות, ואת הגידול בהיקף פעילות הדואר היה צריך לצפות מראש. ואכן, כבר ב-2017 ידעה החברה כי לא תוכל להסתפק בבתי מיון הדואר המיושנים, וכדי לספק את הביקוש לכ-100 מיליון חבילות לשנה (לפחות), צריך היערכות מחודשת.

לצורך זה הוקם מרכז המיון הארצי לסחר מקוון במודיעין, והוא זה שאמור להעביר את החבילות ל-1,200 נקודות מסירה ברחבי הארץ. במקביל, הקימה החברה מרכזי דוורים אזוריים גדולים, כשגולת הכותרת של ההיערכות הייתה סגירת סניפים ומכירתם ליזמי נדל"ן, כמו זה של סניף המיון הגדול בדרום תל אביב, וכן והפעלת סניפים בזכיינות וכמובן פיטורי מאות עובדים.

"כששר התקשורת מאריך את הכהונה ליו"ר מועצת המנהלים בתקופת בחירות, הבעיה מתחילה שם. זה מתחיל בראש. ממנים את אותם אנשים לאותם תפקידים ולא קורה כלום, מה שהיה הוא שיהיה"

כמו כן, העביר הדואר חלק גדול מהפעילות של איסוף החבילות והמכתבים לחנויות ולקיוסקים שעוסקים בקמעונאות, ועל הדרך נותנים גם את השירות הזה.

חזי צאיג (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
חזי צאיג (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

הדואר הוא עדיין מונופול ממשלתי על שירות חיוני, עם פריסה ארצית, מעל ל-5,000 עובדים והכנסות של כ-1.8 מיליארד שקל בשנה.

המשבר הנוכחי יזרז ככל הנראה את הפרטת החברה, שעליה כבר החליטה הממשלה, כך שבשלב הראשון יימכרו 20% מהחברה למשקיע פרטי ו-20% נוספים יונפקו בבורסה.

אפשר להתווכח אם זהו הפתרון הנכון עבור החברה ועובדיה, שאלפים מהם עדיין זוכים לקביעות, אך למרות המשבר, לאחד מהם לא נשקפת כרגע סכנה.

יו"ר החברה, חזי צאיג, מכהן בתפקידו מאז 2013 ומסיים בימים אלה שתי קדנציות. משום מה, שר האוצר, משה כחלון ושר התקשורת דודי אמסלם מבקשים כעת להאריך את כהונתו לתקופת כהונה נוספת.

מנכ"ל הדואר הוא דני גולדשטיין, שנכנס לתפקידו ב-2015 ומאז היה אמור ליישם את תהליכי ההבראה בחברה ולהיטיב את השירות בה, אך נראה כי אלה צללו בחודשים האחרונים לתהומות עמוקים עוד יותר.

דני גולדשטיין (צילום: Hadas Parush/Flash90)
דני גולדשטיין (צילום: Hadas Parush/Flash90)

מעבירים את העבודה לסופרים וחנויות

מעבר לעדויות של הלקוחות בשטח, נראה כי התכנית האסטרטגית של ההנהלה היא לא בכיוון הנכון, כך לפחות טוען אדם שהיה עד לא מזמן בתפקיד בכיר בארגון:

"הדואר מורכב מהמון אנשים טובים והוא שירות חיוני ופוטנציאל ענק להיטיב את חייהם של מאות ואלפי אזרחים שכרגע מקבלים שירות מאוד גרוע. העניין הוא שהדואר הוא מעין גרורה פוליטית ומשקף את מה שקורה במדינה.

"כששר התקשורת מאריך את הכהונה ליו"ר מועצת המנהלים בתקופת בחירות, הבעיה מתחילה שם. זה מתחיל בראש. ממנים את אותם אנשים לאותם תפקידים ולא קורה כלום, מה שהיה הוא שיהיה. כל היתר משקף את מה שקורה שם.

לטענת אותו בכיר לשעבר, הפיטורים בדואר ישראל נעשו בדרגים של נותני השירות, שאותם היה צריך דווקא לחזק, ואילו השומנים נצברו בדרגים הגבוהים יותר:

"עשו תהליכי התייעלות, שמטרתם לחסוך בעלויות שכר מצד אחד ולהוציא את האנשים שהפריעו להם, והצליחו בזה יפה. אנשים יצאו בתנאים טובים, וחיסלו את כל כיסי ההתנגדות, עכשיו הם עושים שם מה שהם רוצים.

"אז הם סוגרים סניפים, סוגרים סוכנויות, מעבירים את העבודה לכל מני סופרים וחנויות, רק כדי לכפר על השגיאות שלהם, בכך שהוציאו אנשים מתוך הארגון. הם לא מוציאים מנהלים, הם מוציאים עובדים, וזה הבדל גדול מאוד. שדרת הניהול צומחת, וזה הופך להיות מעין בקבוק הפוך, שלמעלה הוא עבה ולמטה הוא דק.

"שום ארגון, וודאי לא ארגון שירותי כמו הדואר, שמצריך את העבודה ומצריך את האנשים, לא יכול לשרוד ככה. מה שאתם חווים כרגע, זה את הבקבוק ההפוך.

תגובת הדואר טרם התקבלה.

עוד 2,404 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום שני, 18 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אפס ביחסי מגדר

בעקבות חשיפת זמן ישראל על השימוש בפנייה רב-מגדרית במספר קורסים בחיל המודיעין, בצה"ל חטפו ביקורת מפוליטיקאים בימין - ובהוראה ישירה של הרמטכ"ל, פורסם עלון הנחיות האוסר להשתמש בשפה שוויונית ● בצה"ל טוענים כי הם פועלים לפי הנחיות האקדמיה ללשון, אך בדיקה מעלה כי אין הנחיה כזו: האקדמיה דווקא ממליצה להשתמש בשפה שוויונית ואף עושה בה שימוש בעצמה

עוד 1,630 מילים

אז בסוף מסתבר שצדקתי, מה?

יגאל עמיר: "אז מה? אז בסוף מסתבר שצדקתי, מה?"
אנחנו: "איך צדקת?! רצחת ראש ממשלה!"
עמיר: "היו לזה סיבות – רציתי להשיג מטרות מסוימות".
אנחנו: "זה לא מצדיק רצח!"

עמיר: "אם זו הדרך היעילה והקצרה ביותר להשיג את המטרה – למה לא? מדינת ישראל משתמשת בכלי הזה לא מעט, אתם רק קוראים לזה "הוצאה להורג", "חיסול ממוקד", "ניטרול" ועוד. מצדי ומצד הציבור שבשמו עשיתי את זה – יצחק רבין היה אויב שדינו דין מוסר, אז הוצאתי אותו להורג. והנה עובדה שאין עליה ערעור – אתם, מדינת ישראל ואזרחיה, מצדיקים בפועל את המעשה, אז מה אתם באים אלי בטענות?".

מדינת ישראל משתמשת בכלי הזה לא מעט, אתם רק קוראים לזה "הוצאה להורג", "חיסול ממוקד", "ניטרול" ועוד. מצדי ומצד הציבור שבשמו עשיתי את זה – יצחק רבין היה אויב שדינו דין מוסר, אז הוצאתי אותו להורג

אנחנו: "אתה שפוי?! אנחנו מצדיקים את מעשה הרצח?!"

עמיר: "ברור. הרי כמו שאמרתי – ביצעתי את המעשה כדי להשיג מטרות מסוימות: לעצור את תהליך השלום, להוריד את השמאל מהשלטון, ולהעלות את הימין לשנים ארוכות, אולי לתמיד. והצלחתי – תהליך השלום עצר, השמאל ירד והימין בשלטון, לתמיד. עובדה – גם היום השלטון ימני, ימני אפילו יותר משלטון נתניהו, שחוץ מדאגה לעצמו לא באמת הייתה לו אידיאולוגיה ימנית. אבל סער? בנט? לפיד? גנץ? ליברמן? בסוף כולם משלנו. מי יותר ומי פחות, אבל משלנו. אף שעל לא נחזיר. ככה זה יהיה מעכשיו ולתמיד. ארץ ישראל תישאר שלנו לנצח נצחים. ואת זה אתם בחרתם לעשות – עצרתם את תהליך השלום, מסמסתם את השמאל עד שכמעט העלמתם אותו והעליתם לשלטון את הימין לתמיד. ספק אם זה היה קורה כך ללא המעשה שעשיתי – אז לא צדקתי בכך שעשיתי אותו? ההתנהלות שלכם מאז שעשיתי אותו מצדיקה אותי!".

אנחנו: "רק חלק קטן בציבור תמך בך ובמעשה שלך, אז איך אתה יכול לומר שאנחנו מצדיקים אותך?!"

עמיר: "החלק הגלוי היה קטן, החלק הסמוי מן העין שהסכים אתי ועם האידיאולוגיה שממנה באתי היה הרבה יותר גדול, רק התביישו להודות בכך. עכשיו הבושה עוברת עם השנים כי אנשים כבר מבינים שהחלק שתומך במעשה שלי הרבה יותר גדול מכפי שחשבו. אנשים כבר לא מתביישים להודות בזה. במיוחד הצעירים שבהם. ולא המקרה אנחנו הרוב ונשאר כך לתמיד – אנחנו פשוט יולדים פי כמה יותר מהציבור החילוני וממצביעי השמאל. ישראל החילונית, הסוציאליסטית, הייתה אפיזודה חולפת בהיסטוריה היהודית. אפיזודה כמו מדינת הצלבנים. אנחנו, אני והחבר'ה שלי, אנחנו העתיד. ואיך אפשר לטעון שאני לבד במעשה? אפילו אתם, החילוניים, וכל מוסדות המדינה יחד אתכם – ממשלה, משטרה, כוחות הביטחון האחרים, כולכם עזרתם לי להצליח לאחר המעשה, ואין משהו שמצדיק אותי יותר מזה".

עמיר: ביצעתי את המעשה כדי להשיג מטרות מסוימות – לעצור את תהליך השלום, להוריד את השמאל מהשלטון, ולהעלות את הימין, אולי לתמיד. והצלחתי – תהליך השלום עצר, השמאל ירד והימין בשלטון, לתמיד

אנחנו: "אנחנו עזרנו לך להצליח? במה ואיך?!"

עמיר: "ההוצאה להורג של רבין הייתה כמו מגדלי התאומים בארה"ב – מהלך שאמור להיות משנה משחק, GAME CHANGER, אבל בארה"ב זה לא הצליח – המדינה המשיכה להתנהל כמו קודם, ורק כלפי האויבים שנחשדו במעשה ננקטו צעדים משמעותיים. הצבא נשלח לקצוות עולם להילחם במי שהוגדר כאויב, ואת אוסמה בן-לאדן האידיאולוג והיוזם שעמד מאחורי המעשה צדו עד חורמה, עד המוות.

"ואילו אתם? כלום לא עשיתם – את הרבנים שהזינו אותי ואת האידיאולוגיה שלי לא רק שלא אסרתם ולא סגרתם את הישיבות שלהם – עוד הגדלתם להם תקציבים וטיפחתם אותם. אף דחפור לא עלה על ההתנחלויות שבהן האידיאולוגיה הזו צמחה, גם לא על מאחזים. על נוער הגבעות ושאר החבר'ה שלנו שכורתים עצי זית ומכים רועים ערבים ושוחטים את הצאן והבקר שלהם, שלא לדבר על שוחטים ערבים עצמם, אתם מגינים ואפילו מטפחים.

"עשיתם הרבה רעש סביב ההוצאה להורג של רבין, בפועל לא עשיתם כלום בתגובה, שום מעשה! השם יברך אתכם – היום אנחנו עומדים במקום שבו האידיאולוגיה ששלחה אותי הופכת לרוב, לאט לאט, מתחת לפני השטח וגם מעליו. לכאן הגענו בזכות המעשה שלי, אבל אתם אלו שבהתנהלותכם ובהתנהגותכם עשיתם אותו ללגיטימי. שנתתם לאידיאולוגיה הזו לשגשג.

"המעשה שלי היה GAME CHANGER אמיתי, אבל בלי עזרתכם, שנתתם למדינה להשתנות מאז לכיוון שאליו חתרתי, בלעדיכם שעזרתם לי להשיג את המטרות שאליהן כיוונתי, בלי תמיכתכם היעילה והפעילה היומיומית, לא היינו עומדים במקום שבו אנחנו עומדים עכשיו. על כן תבואו על התודה והברכה".

בארה"ב זה לא הצליח ואילו אתם? כלום לא עשיתם – את הרבנים שהזינו אותי ואת האידיאולוגיה שלי לא רק שלא אסרתם ולא סגרתם את הישיבות שלהם – עוד הגדלתם להם תקציבים וטיפחתם אותם

אנחנו:…

עמיר: "ואגיד לכם יותר מזה: אתם עיוורים שאינם רואים לאן המדינה הולכת עוד. זה רק עניין של כמה שנים, אולי עשר, לכל היותר חמש עשרה, עד שאשוחרר מהכלא ויכירו בי כנלסון מנדלה הישראלי, ויתנו לי את הכבוד הראוי.

אולי אפילו יקראו על שמי בית ספר, ובהמשך אולי אפילו בית חולים וכביש ראשי.

כי אני עשיתי מעשה, ואני זקוף וגאה בו, ואילו אתם בהתנהלותכם מאז רפויים כאיבר אימפוטנטי ומידלדל.

אז אתם יכולים לומר שלא צדקתי?".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 760 מילים

"רק האדם האבסורדי חי חיים של חירות"

"אני לא איש מופת, אני לא איש שיש מה ללמוד ממנו": כך פתח עו"ד יעקב וינרוט את ההרצאה האחרונה שנשא, חודש וחצי לפני שהלך לעולמו ב-16 באוקטובר 2018 ● היום מתקיים בקריה האקדמית אונו כנס חגיגי לרגל יציאת "ספר וינרוט", ספר מאמרים משפטיים המוקדש לזכרו ● יובל יועז חוזר אל אותן מילים אחרונות שהותיר אחריו אחד האינטלקטואלים הגדולים במערכת המשפט הישראלית

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אכן, איש מופת הוא בטוח לא היה, אפילו לא קרוב, הוא ככל הנראה היה איש מבריק ומשפטן יוצא דופן, אבל גם אדם בעל אמות מידה מוסריים רקובים לחלוטין. לא מפתיע אותי שבימיו האחרונים הציניקן פנה למ... המשך קריאה

אכן, איש מופת הוא בטוח לא היה, אפילו לא קרוב, הוא ככל הנראה היה איש מבריק ומשפטן יוצא דופן, אבל גם אדם בעל אמות מידה מוסריים רקובים לחלוטין. לא מפתיע אותי שבימיו האחרונים הציניקן פנה למיתוס של סיזיפוס.

מתנצל, אך אני תוקע נאד על הבחור, אפילו שהלך. עבורי, ישעיהו לייבוביץ זה זה, מרתין לותר קינג, סאדאת, בגין, בעל הסולם, הרב"ש, מיכאל לייטמן, מיקי רוזנטל, מאיר שלו וכו' וכו'. מי שעבד למיליונ... המשך קריאה

מתנצל, אך אני תוקע נאד על הבחור, אפילו שהלך. עבורי, ישעיהו לייבוביץ זה זה, מרתין לותר קינג, סאדאת, בגין, בעל הסולם, הרב"ש, מיכאל לייטמן, מיקי רוזנטל, מאיר שלו וכו' וכו'. מי שעבד למיליונים שלא יעשה לנו פוזות עם התעסקות מדי פעם ב'רוחניות' מרגשת הסותמת את החור שהוא רצון ללכת ללונה פארק בגני התערוכה: למכוניות המתנגשות וקיר המוות והמבוך מראות והנקניקיות המדיפות ניחוח מהדוכן

עוד 682 מילים ו-2 תגובות

הליכוד בתגובה: היחיד הונה את העם כדי לגזול ממנו את השלטון

הורוביץ: החרמת האזכרה בידי נתניהו - המשך מסע ההסתה ● מקורבי נתניהו: האזכרה לרבין הפכה לתירוץ להתקפות עליו ● שיקלי: השמאל מינף את הרצח בציניות ● בנט יבקש מפוטין: הרחק את האיראנים ● 100 נרצחים בחברה הערבית מתחילת השנה ● סער: אנחנו בוחנים חוקי מעצרים ופרוטקשן ● עמר בר-לב: אני לא עיוור למדרון החלקלק

עוד 23 עדכונים

למקרה שפיספסת

ארבעה חודשים אחרי הקמתה, הולכת ומסתמנת חלוקת הכוח בממשלת לפיד-בנט בכל מה שקשור לשטחים: מפלגות הימין-מרכז שולטות, מפלגות המרכז-שמאל אדישות ● הקולות היחידים שנשמעים הם מח"כים בודדים במרצ ● ברע"ם נראה שמתעניינים יותר בחוק הקנאביס מאשר בעתיד השטחים והפלסטינים ● ח"כ מוסי רז: "זה נראה כאילו שנתניהו הוא עדיין ראש הממשלה" ● פרשנות

עוד 529 מילים ו-1 תגובות

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

השחיתות של המלך עבדאללה

חשיפת "מסמכי פנדורה" גילתה סוד ידוע במזה"ת, משפחת המלוכה ההאשמית מושחתת בדיוק כמו שאר המשטרים הערבים. גורמים בכירים בירושלים מודאגים מההשלכות של הפירסום על מעמדו של המלך עבדאללה ברחוב הירדני, ערעור יציבות שלטונו הוא רע מבחינה אסטרטגית לביטחון ישראל.

הדלפת הענק של "מסמכי פנדורה" חשפה באחרונה כי עבדאללה מלך ירדן הינו מנהיג מושחת, שאיננו שונה מהמנהיגים הערביים האחרים במזרח התיכון. הרחוב הירדני הופתע רק באופן מועט. הוא עד לחיי ההוללות של המלך עבדאללה כבר הרבה שנים. משפחת המלוכה ההאשמית, המלך עבדאללה ורעייתו ראנייה אינם אהובים במיוחד ונחשבים למושחתים. אהדת הרחוב הירדני, בעיקר של השבטים הבדואים, נתונה לנסיך חמזה בן חוסיין, אחיו למחצה של המלך עבדאללה, שנתון כבר חצי שנה במאסר בית לאחר שהואשם על ידי המלך בקשירת קשר לערער את יציבות הממלכה.

הרחוב הירדני הופתע רק באופן מועט. הוא עד לחיי ההוללות של המלך עבדאללה כבר הרבה שנים. משפחת המלוכה ההאשמית, המלך עבדאללה ורעייתו ראנייה אינם אהובים במיוחד ונחשבים למושחתים

הדלפת "מסמכי פנדורה" מגלה כי המלך הירדני העביר לא פחות מ-100 מיליון דולר למקלטי מס ואף רכש 14 נכסים יוקרתיים בערים שונות בעולם, בזמן שאזרחי ירדן נאנקים תחת העול הכלכלי.

בחודש יוני שעבר הוחלט בירדן להגביר את האכיפה על מעלימי מס בממלכה, בדגש על הברחות הון למקלטי מס זרים, שלפי הממשלה הירדנית גרמה להעלמות מס בהיקף של כ-800 מיליון דולר בשנה. המהלך יצא לפועל לאחר הפגנות המוניות בירדן בשיא משבר הקורונה כשהמפגינים דורשים מהשלטון להיאבק בעוני ובשחיתות, עכשיו התגלה כי המלך היה המוביל בנקיטת תרגילים להעברת כספים למקלטי מס.

"מסמכי פנדורה" מגלים כי למלך הירדני ומקורביו היו לפחות 36 חברות שונות שנרשמו במקלטי מס. דרך החברות הללו רכש המלך, בין 2003 ל-2014, 14 בתי פאר בבריטניה ובארצות הברית. הסכום הכולל ששולם על הנכסים הגיע לכ-106 מיליון דולר. בין הנכסים: בית בעיירת היוקרה הבריטית אסקוט, דירות במרכז לונדון בשווי מוערך של מיליוני דולרים וארבע דירות במתחם יוקרתי בוושינגטון הבירה המשקיף לנהר הפוטומק.

הדלפת "מסמכי פנדורה" מגלה כי המלך הירדני העביר לא פחות מ-100 מיליון דולר למקלטי מס ואף רכש 14 נכסים יוקרתיים בערים שונות בעולם, בזמן שאזרחי ירדן נאנקים תחת העול הכלכלי

יועצי המלך פעלו להסתיר את אחזקות הנדל"ן של המלך מחשש שהדבר יביא לתסיסה בירדן. פרקליטיו של המלך עבדאללה בבריטניה מסרו בתגובה כי למלך היו שורה של סיבות ביטחוניות, פרטיות וחוקיות שבגללן בחר להחזיק את רכושו באחזקות "אוף שור" והכחישו כי המלך עשה שימוש לרעה בכספי ציבור וכי מדובר בכספו הפרטי.

המודיעין הישראלי וה-CIA יודעים היטב את היקף עושרו של המלך עבדאללה, כפי שהכירו היטב את עושרו של אביו, המלך חוסיין בן טלאל, שעמו חתמה ישראל את הסכם השלום ב-1994.

המלך עבדאללה, כמו אביו, נחשב לבן ברית אסטרטגי חשוב של ארה"ב וישראל, אבל גורמים מדיניים בכירים בירושלים מעריכים כי חשיפת "מסמכי פנדורה" גרמה למלך עבדאללה נזק רציני בדעת הקהל הירדנית.

גורם מדיני בכיר אמר לי:"למלך עבדאללה יש מזל שמסמכי פנדורה נחשפו בתקופת הנשיא ביידן שאוהב מאוד את המלך הירדני, אם הדבר היה קורה בתקופת ממשל טראמפ, הנשיא טראמפ היה עושה ממנו קציצות לאחר שהוא התנגד לחלקים מרכזיים בתוכנית השלום 'עסקת המאה' של הנשיא האמריקאי".

השחיתות של המלכה ראניה

גם לרעייתו של המלך, המלכה ראניה, יש תדמית של מלכה מושחתת. המלכה ראניה בת ה-50, ילידת כווית ממוצא פלסטיני של משפחה מאזור טול כרם, ספגה ביקורת קשה בשנים האחרונות, מאז שפרצה תופעת "האביב הערבי" ב-2011. היא הואשמה בכך שהיא מתערבת בענייני המדינה ומקדמת את זכויות הפליטים הפלסטינים על חשבון תושבי ירדן הבדואים, שהיא "חולבת את הקופה הציבורית" ומקימה לעצמה מרכזי כוח, ושהיא ומשפחתה שדדו את הממלכה בנסיעות הארוכות שלהם לטיולים בחו"ל.

ראניה הואשמה בהתערבות בענייני המדינה, בקידום זכויות הפליטים הפלסטינים על חשבון תושבי ירדן הבדואים, ב"חליבת הקופה הציבורית", בהקמת מרכזי כוח, ובשדידת הממלכה בטיולי המשפחה הארוכים לחו"ל

בפברואר 2011 שלחו 36 ראשי שבטים בירדן איגרת למלך בדרישה כי "ירסן" את פעילותה של רעייתו. הם האשימו אותה ב"שחיתות, גניבת כספים מאוצר המדינה ומניפולציות לקידום תדמיתה הציבורית בניוגד לרצון העם הירדני".

הם קראו למלך עבדאללה להשיב אדמות שניתנו לבני משפחתה של המלכה ראניה ושהן אדמות מדינה.

עצם היותה של המלכה ראניה ממוצא פלסטיני הוא לרועץ עבורה, השבטים הבדואים בממלכת ירדן שונאים אותה והם מאשימים אותה כי ניסתה לסדר אזרחות לכ-78 אלף פלסטינים השוהים בירדן.

בתקופה האחרונה התמקדה הביקורת כלפי המלכה ראניה בכך שהיא מבזבזת הון תועפות על בגדי מעצבים ואופנת עילית בעוד שרוב תושבי ירדן מסתובבים "רעבים" בגלל המצב הכלכלי הקשה, המלכה ראניה דחתה את הביקורת על בגדיה היוקרתיים וטענה כי מדובר בבגדים שמושאלים לה ע"י חברות אופנה לצורך אירועים או שנמכרים לה במחירים מופחתים.

גל ההתמרמרות נמשך

למלך עבדאללה היה כנראה מידע מוקדם על הפירסום הצפוי של "מסמכי פנדורה" והוא ניסה להקדים תרופה למכה, לצנן את המתיחות שתיגרם בעקבות הפירסום ולנסות ולייצר אווירה חיובית.

לכן, כמה ימים לפני הפירסום, הוא הודיע על חנינה כללית לכל אלה שנעצרו בירדן באשמת פירסום לשון הרע והכפשת המלך, רעייתו ובנו יורש העצר ברשתות החברתיות.

במקביל, הוא העביר מסרים ברורים למנהיגי השבטים הבדואים ולבכירים לשעבר במשטר ההאשמי, כי הוא נחוש להמשיך בהכנות לביצוע רפורמות שלטוניות בממלכה, בהתבסס על המלצות ועדה מיוחדת שהוא הקים לאחר הפרשה בה הואשם הנסיך חמזה בקשירת קשר נגדו.

אחד השינויים העיקריים הצפויים ברפורמה הוא שינוי חוק הבחירות.

גל ההתמרמרות בירדן נגד בית המלוכה הירדני נמשך, והולך וגובר, עקב המצב הכלכלי הקשה והיעדרותו הקבועה של המלך עבדאללה מהממלכה בכל קיץ מדי שנה לצורך נופש וביקורים בחו"ל.

גל ההתמרמרות בירדן נגד בית המלוכה הירדני נמשך, והולך וגובר, עקב המצב הכלכלי הקשה והיעדרותו הקבועה של המלך עבדאללה מהממלכה בכל קיץ מדי שנה לצורך נופש וביקורים בחו"ל

גם בקרב השבטים הבדואים הנאמנים לארמון המלוכה החלו להישמע בשנתיים האחרונות דרישות לשינוי אופי המשטר המלוכני וצמצום סמכויותיו של המלך.

בשנה האחרונה גברה הביקורת של השבט בני חסן, השבט הגדול ביותר, שהיווה במשך שנים את בסיס התמיכה המסורתי בבית המלוכה. אליו הצטרפו גם השבטים בני עאבד ובני חמידה והם מאשימים את המלך עבדאללה ורעייתו ראניה בעריצות וניצול העם הירדני וקוראים להדחתם ולשינוי שיטת המשטר.

הבעיות הכלכליות של ירדן והביקורת על ההתנהלות האישית של המלך ורעייתו מערערים את יציבותה של ירדן, ב-19 במאי בשנה שעברה הופץ לראשונה במחנות הפליטים בירדן כרוז הקורא להפיל את השלטון. כמה שבועות לפני כן פירסם עיתון "אלקבס" הכוויתי (ב-18 באפריל) כי נחשפה מזימה בירדן לערער את יציבות שלטונו של המלך עבדאללה.

המלך אישר בזמנו בעקיפין את הידיעה והדיח מתפקידו את מנהל המודיעין הכללי עדנאן אלג'ונדי, פיטר כמה יועצים בכירים בלשכה המלכותית ומינה את הגנרל אחמד חוסני לתפקיד מנהל המודיעין הכללי.

פירסום "מסמכי פנדורה" מביא לשיא חדש את היחסים של המלך עבדאללה עם אזרחי ירדן. מדובר בעוד אתגר שהמלך צריך לשרוד בשלום. בישראל מודאגים מאוד מההתפתחויות. לכל זעזוע ביציבות הממלכה ההאשמית יש השפעה ישירה על הנעשה בשטחי הגדה ועל ביטחונה של ישראל, יש לכך גם השלכות אזוריות שכן ירדן היא החיץ המזרחי של ישראל מפני הגעת כוחות איראניים בעתיד לגבולה המזרחי.

בינתיים נראה שהמלך מצליח להכיל את  התגובות רחוב הירדני ללא זעזועים מיוחדים, אבל תהליך ההתמרמרות הציבורית תופס תאוצה מתחת לפני השטח והוא עלול להתפרץ באופן בלתי צפוי.

אל הביקורת של שבט בני חסן, בסיס התמיכה המסורתי בבית המלוכה, הצטרפו גם שבטים נוספים המאשימים את המלך עבדאללה ורעייתו ראניה בעריצות וניצול העם הירדני וקוראים להדחתם ולשינוי שיטת המשטר

לא אתפלא אם האינטרס הישראלי בהמשך יציבותה של הממלכה ההאשמית עמד במרכז השיקולים בשבוע שעבר להגדיל את אספקת המים לירדן, מעבר למה שנקבע בהסכם השלום עמה, בגלל מצוקת המים שממנה היא סובלת. ממשלת ישראל עושה הכל לסייע ליצוב שלטונו של המלך עבדאללה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,140 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הפלסטינים מוטרדים מניסיונותיה של ישראל לסכל את ההחלטה של ממשל ביידן לפתוח את הקונסוליה למען הפלסטינים בירושלים ● האמריקאים לא קבעו לוחות זמנים לפתיחה, והחשש גובר ברמאללה מפני מסמוס ההחלטה ● עד שהפלסטינים יקבלו בחזרה את הנציגות, אבו מאזן יצטרך להקפיד שלא לעשות טעויות ● פרשנות

עוד 819 מילים

יהודי ארה"ב נושאים עיניים אל בית המשפט העליון בוושינגטון

בית המשפט העליון האמריקאי עומד לדון בסתיו הקרוב בשורה של תיקים בנושאים המעסיקים את יהדות ארה"ב ● חלקם עוסקים בנושאים רגישים כמו הזכות להפלה, וחלקם באומנות בזוזה ● נושא אחד נמצא מחוץ לדיונים המשפטיים אך בראש מעייניה של הקהילה היהודית – מעמדו הציבורי של בית המשפט

עוד 1,812 מילים

שליחים של וולט נדרשים להחזיר אלפי שקלים לקבלן שסיפק תלושי משכורת

פרסום ראשון בחודש שעבר הודיעה וולט על הפסקת ההתקשרות מול "3 אחוז" שסיפקה תלושי משכורת למאות שליחים ● בתגובה הודיע הקבלן לשליחים שהוא מקזז להם את השכר ושחלקם חייבים לו כ-6,500 שקלים ● וולט לא מתחייבת לשאת בשכר השליחים או לפצותם ● וולט: "הדרישות של '3 אחוז' הן שערורייתית" ● עו"ד לדיני עבודה: "חשש לפלילים"

עוד 1,758 מילים ו-3 תגובות

״היא מותשת כי היא רצה לעשות בוטוקס בקליניקה שלה״

ריי ביטון בתגובה: מצרה על כך ששר האוצר בוחר להתעסק בי במקום לנסות לפתור את המשבר ● בן ברק: אבו הזאז לא שותפה בדיונים ואין לה גישה למחשבים ● אלקין: טעות לרוץ ולקנות דירות חדשות עכשיו ● הממשלה אישרה להרחיב את סמכויות החיפוש של המשטרה ● הקצין שדחף פעיל שמאל בהר חברון לא יקודם שלוש שנים ● נתניהו לא יגיע לטקס הממלכתי לזכרו של רבין

עוד 39 עדכונים

דיווח: ההודעה על התפטרותם הרשמית של המתמחים נדחתה, כנראה, עקב התקדמות במגעים

פורסמה עדות נוספת נגד שמעון פרס: "הוא הצמיד אותי אליו והכניס את היד מתחת לחולצה" ● בכ-60% מהכיתות שבהן נערך פיילוט הכיתה הירוקה ואותר בהן חולה קורונה - לא נמצאו עוד תלמידים מאומתים ● מספר חולי הקורונה שמצבם קשה ירד ל-382 ● יושבת ראש הוועדה לביטחון הפנים, מירב בן ארי, על קטי פרי: "לדעתי, היא לא צריכה ללכת הביתה למרות בריחת האסירים"

עוד 17 עדכונים

ראיון "חולית הוא ראי החברה שבה אנחנו חיים היום"

"חולית" הוא אחד הסרטים הכי מצופים השנה - אחרי שגרסה קודמת נחלה כשלון מסחרי ● עם קאסט מרשים והשקעה עצומה בצילומים ברחבי העולם, הבמאי זוכה האוסקר מביא למסך את החזון שלו לרב המכר האהוב של פרק הרברט על טבע, אקולוגיה, הישרדות, נאמנות וכוח ● "זה אחד הספרים שהכרתי הכי טוב כנער", אומר וילנב, "קיימים בו כל המרכיבים שיוצרים אלכימיה מופלאה של סיפור עלילה"

עוד 1,406 מילים

חילופי הירי וההפצצות שנשמעו ברובע פורן אל-שובאכ ביום חמישי הזכירו את המראות הקשים ממלחמת האזרחים שהסתיימה בשנת 1990 ● העולם הערבי מנרמל את אסד ● הבחירות בעיראק: הצעירים לא באו, נאמני איראן הפסידו בגדול ● התלתלים כובשים את מצרים ● והשבוע לפני 34 שנים נחטפה טיסת לופטהנזה 181 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,300 מילים

רבקה דונר משחזרת בספרה, "כל הצרות התכופות של ימינו", את סיפורה האמיתי של דודה רבתא־רבתא שלה – מילדרד הרנק – שהנהיגה את המחתרת הגדולה ביותר שהתנגדה לנאצים ● במקום לברוח למולדתה אמריקה, ריגלה לטובת הרוסים והוצאה בסופו של דבר להורג ● "קצין אמריקאי בכיר פשוט כתב שהעונש שקיבלה הגיעה לה"

עוד 1,335 מילים
מתוך סרטו של סטיבן ספילברג, "רשימת שינדלר", 1993

ריץ' בראונשטיין, מרצה בבית הספר הבינלאומי של יד ושם, צפה ביותר מ־400 סרטי שואה ● אחרי שהזדעזע לגלות סמינר על הסרט "שואה" החליט לכתוב ספר הדרכה מקיף כדי לסייע למחנכים ולמורים להנגיש את הנושא ● הוא גם לא מפחד לבקר את ענקי הז'אנר כמו "רשימת שינדלר" ו"החיים יפים" ● ריאיון

עוד 1,734 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

כמעט מזרח תיכון חדש

בגלובוס הירוק זוכה ההסכם החדש להגדלת אספקת המים לירדן - עיסקה שיש בה רק מרוויחים, פוליטית וסביבתית ● הגלובוס השחור ניתן לרשויות המקומיות הכי עשירות, שצורכות אנרגיה פי 10 מהעניות ● והטיפ: מעבר בפארק המסילה הופך למפגש חברתי מתמשך

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 983 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה