בניגוד להחלטת ועדת הבחירות

העליון קבע כי ח"כ יזבק רשאית להתמודד בבחירות

ח"כ יזבק על ההחלטה: עכשיו ברור - "לא מדובר היה בבקשת פסילה אישית, אלא מהלך שהוא חלק בלתי נפרד מהרדיפה המתמשכת והדה-לגיטימציה" ● העליון התיר גם ללריסה טרימבובלר, אשתו של יגאל עמיר, להתמודד ● במערכת הפוליטית, מימין ומשמאל, התגובות סוערות

היבא יזבק בבית המשפט העליון, 5 בפברואר 2020 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יונתן זינדל, פלאש 90
היבא יזבק בבית המשפט העליון, 5 בפברואר 2020
07:09 עריכה

בית המשפט העליון ימסור היום את החלטתו – האם היבא יזבק והרשימה משפט צדק יוכלו להתמודד לכנסת. בחודש שעבר נפסלו יזבק, מס' 8 ברשימה המשותפת, ומפלגתה של לריסה טרימבובלר-עמיר, הקוראת לשחרורו של בעלה, יגאל עמיר, המרצה עונש מאסר לאחר שהורשע ברציחתו של ראש הממשלה יצחק רבין.

בראש הרכב השופטים עומדת נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, וחברים בו השופטים עוזי פוגלמן, נעם סולברג, דפנה ברק-ארז, מני מזוז, ענת ברון, דוד מינץ, יוסף אלרון ויצחק עמית. ביום רביעי האחרון דן בית המשפט – המשמש כערכאת ערעור להחלטות ועדת הבחירות המרכזית – בשני המקרים.

בית המשפט נדרש למסור את החלטתו לא יאוחר מ-23 ימים לפני יום הבחירות, אולם משום שיום זה חל בשבת (אתמול) – נדחה המועד להיום. לפי ההערכה, החלטת השופטים תינתן ללא נימוקים, שיימסרו בהמשך.

07:23 עריכה

הממשלה תתכנס היום לראשונה מאז הציג נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ את תוכניתו למזרח התיכון. עם חשיפת התוכנית של ממשל טראמפ לאזור אמר נתניהו, שבישיבת הממשלה הקרובה יביא הצעה להחיל ריבונות על שטחים שמעבר לקו הירוק; אולם הצעה כזו לא תובא לאישור הממשלה, ככל הנראה על רקע התנגדות אמריקאית למהלך.

לפי סדר היום של ישיבת הממשלה, שר המשפטים אמיר אוחנה יביא לאישור הקמה של ועדת בדיקה ממשלתית למחלקה לחקירות שוטרים. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מתנגד להקמתה של ועדה זו על ידי ממשלת מעבר.

כמו כן הממשלה תצביע על העלאתם לישראל של 398 מבני הפלאשמורה מגונדר ומאדיס אבבה שבאתיופיה. גם להחלטה זו מתנגד היועץ המשפטי לממשלה.

בישיבת הממשלה צפוי להשתתף שר האוצר משה כחלון, שבשבוע שעבר נחשפו התכתבויות אישיות שניהל עם אתי כרייף, שבה תמך כמועמדת לשופטת בבית משפט השלום. כדי להימנע ממפגש עם צלמים ועיתונאים, עשוי כחלון להגיע לישיבת הממשלה לאחר שצוותי התקשורת יעזבו את המקום.

בנוסף צפויה הממשלה לאשר את מינויו של אנדרו אביר, מנהל חטיבת השווקים של בנק ישראל, למשנה לנגיד. אביר ימונה בהמלצתו של הנגיד אמיר ירון. לפני כשנה סיימה נדין בודו-טרכטנברג את כהונתה כמשנה לנגיד, ומאז המשנה לא הייתה מאוישת.

הישיבה תחל בשעה 10:30.

08:10 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יקיים היום פגישת עבודה ראשונה עם דן אלדד, שמונה לממלא מקום פרקליט המדינה בניגוד לעמדתו של מנדלבליט.

אביחי מנדלבליט (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
מנדלבליט בירושלים בשבוע שעבר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
08:31 עריכה

אתמול הבטיח יושב ראש כחול לבן גנץ לחשוף הבוקר את "תיק 5,000 של נתניהו". "תיק 5,000" מסתבר – כפי שפורסם בתקשורת – כמיתוג שהעניקו בכחול לבן למצבה של מערכת הבריאות, על שם מניין הנפטרים מדי שנה בשל תפקודה הלקוי של המערכת.

08:38 עריכה

גורמים בליכוד תקפו הבוקר את יושב ראש ימינה בנט, שקרא להחיל מיידית את הריבונות הישראלית על שטחים שמעבר לקו הירוק, בניגוד לעמדת ממשל טראמפ.

בנט מנסה לתפוס טרמפ על תוכנית החלת הריבונות שנתניהו הביא בשלוש שנות עבודה עם טראמפ. בנט לא מכיר את הפרטים ולא את המהלכים הדיפלומטים מול הממשל האמריקאי.

האמירות שלו רק מסכנות את החלת הריבונות שנתניהו מקדם בתיאום ובהסכמה עם האמריקאים.

בזמן שבנט מנהל שיחות צד עם בני גנץ שיהיה תלוי באחמד טיבי, מלאכת המיפוי כבר בעיצומה והחלת הריבונות תושלם תוך זמן קצר.

08:56 עריכה

שרים וחברי כנסת בליכוד ילחצו על ראש הממשלה נתניהו ליזום עימות טלוויזיוני מול יושב ראש כחול לבן גנץ, כי הדבר יביא, לשיטתם, לשבירת התיקו בין שני המחנות הפוליטיים – כך פרסם הבוקר זאב קם בתאגיד השידור כאן.

09:04 עריכה

בימינה הגיבו על הביקורת של הליכוד נגדם: "לא ברורה לנו להיטותו של נתניהו לירות בנגמ"ש ולתקוף את השותפים הטבעיים ביותר שלו. אין לנו שום כוונה להיגרר לשיח הזה. נמשיך להוביל קמפיין חיובי וענייני, לדרוש ריבונות כאן ועכשיו".

09:48 עריכה

בוטלה ישיבת סיעת הליכוד, שאמורה הייתה להיערך היום ולעסוק בקמפיין המפלגה לכנסת – כך דיווח יואב קרקובסקי בתאגיד השידור כאן. הסיבה לביטול, לפי הפרסום, היא אילוצי לוחות זמנים. גורמים במפלגה מתחו ביקורת על חברי ליכוד שלא נוטלים חלק בקמפיין הבחירות. במקביל, נמתחת ביקורת על עוצר הראיונות, שהושת על חברי התנועה.

09:58 עריכה

פרופסור אברהם דיסקין, שעתיד להיות חבר בוועדה הממשלתית לבחינת המחלקה לחקירות שוטרים, אמר שהשיחה שקיים איתו שר המשפטים אוחנה בבקשה שייקח חלק בוועדה – נמשכה חצי דקה ונערכה כשהיה בתור בסופרמרקט. דיסקין הוסיף שבעבר כבר את הסכמתו להצטרפות לוועדה דומה, שלבסוף לא יצאה אל הפועל. הוא דחה את הביקורת על כך שממשלת מעבר לא צריכה להקים ועדת בדיקה ממשלתית. בראיון לאסף ליבסקינד וליובל אלבשן בכאן רשת ב', הביע החוקר תקווה שיתברר שבפעילות מח"ש לא נפל רבב.

אברהם דיסקין (צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90)
דיסקין, 2017 (צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90)
10:23 עריכה

על רקע פרסום המסרונים בין חבר הוועדה לבחירת שופטים, השר משה כחלון, לשופטת אתי כרייף, נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, יוצאת להגנת מערכת המשפט. במכתב ששיגרה לשופטים כתבה: "עם כל המבוכה והקושי עלינו לזכור כי מדובר בפרשה אחת שאסור שתכתים את שופטי ישראל כולם או את תהליך המינוי ואת שיטת מינוי השופטים בכללותה".

10:56 עריכה

שגריר ארצות הברית בישראל, דייוויד פרידמן: כל פעולה חד צדדית מסכנת את תוכנית טראמפ ואת ההכרה האמריקאית. דבריו של הדיפלומט, שנכתבו בחשבון הטוויטר שלו, נאמרו על רקע הקריאות בישראל בימים האחרונה להחיל את הריבונות על שטחים שמעבר לקו הירוק.

11:20 עריכה

הקשת הדמוקרטית המזרחית גינתה את דבריו של יועז הנדל, שפורסמו שלשום ב"הארץ". "אני חושב שהתרבות הערבית מסביבנו היא הג'ונגל. יש שם הפרה בוטה של כל אחת מזכויות האדם שאנחנו מכירים בעולם המערבי", אמר בראיון לרוית הכט. "הגיעו לפה כל מיני אנשים מכל מיני מדינות – חלקם הגיעו עם מנטליות של קונצרט בווינה וחלקם עם מנטליות של דרבוקות".

מדבריו עולה ריח חריף של גזענות והתנשאות, הן על תרבות המזרח והן על התרבויות שסביבנו. אין ספק שבכך מוכיח הנדל, כי אין חדש תחת השמש וכי הגווארדיה שטוענת להביא בשורה חדשה לחברה הישראלית אינה אלא עוד אחיזת עיניים. הקשת גאה במורשת התרבותית של יהודי ערב, ומכבדת את כל שלל התרבויות החיות בארץ.

11:26 עריכה

הממשלה צפויה לקיים היום הצבעה על הקמתה של ועדת בדיקה ממשלתית לפעילות המחלקה לחקירות שוטרים ועל העלאתם ארצה של מאות מבני הפלאשמורה (עוד על החלטות אלה – בדיווח שפורסם בשעה 07:23 ביומן זה). על רקע התנגדותו לשני מהלכים אלה – הואיל והממשלה המכהנת היא ממשלת מעבר – הגיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לישיבת הממשלה השבועית.

11:40 עריכה

בניסיון להסביר את דבריו – "הגיעו לפה כל מיני אנשים מכל מיני מדינות, חלקם הגיעו עם מנטליות של קונצרט בווינה וחלקם עם מנטליות של דרבוקות" – שיתף יועז הנדל את חבריו בכחול לבן בדברים נוספים שאמר בראיון ל"הארץ" ולא פורסמו: "כולם מעורבים אצלנו, מעורבבים מכל מיני עדות… אני מסרב לטפח את העדתיות".

11:45 עריכה

יושב ראש העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ אמר במסיבת עיתונאים שבמשא ומתן הקואליציוני תדרוש סיעתו את משרד הבריאות עבור אורלי לוי-אבקסיס ואת משרד החינוך עבור ניצן הורוביץ. לעצמו מייעד פרץ תיק כלכלי בכיר ושותפות בצוות המשא ומתן המדיני. "אנחנו נהיה הלב החברתי והמצפן המדיני של הממשלה הבאה", אמר.

בימים האחרונים אמר יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, שבממשלה שיקים מי שימונה לשר הבריאות יבוא מסיעתו.

אורלי לוי-אבקסיס, עמיר פרץ וניצן הורוביץ (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
מימין: לוי-אבקסיס, פרץ והורוביץ בתל אביב, היום (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
11:58 עריכה

שולה זקן, ששימשה כראש לשכתו של אהוד אולמרט, הייתה במשך שנים מקורבת אליו והורשעה בהפרת אמונים, קבלת שוחד והלבנת הון – תקפה הבוקר את ראש הממשלה לשעבר. זקן מתחה ביקורת על התקשורת שנותנת לו במה. "באיזה כובע אולמרט פועל? בכובע עבריין? בכובע מושחת?", תהתה. לדבריהף הוא מונע מקנאתו לראש הממשלה נתניהו.

שולה זקן – ללא מעצורים

שולה זקן – ללא מעצורים וכפי שטרם שמעתםהבוקר לשרון גל: ״אתה מבקש ממני חודשים לעלות לשידור, סירבתי, אבל עכשיו אני לא יכולה. אני מדברת כאמא ללוחם בדובדבן, אני לא רוצב שאולמרט ינהל את העניינים המדיניים של המדינה, מי שם אותו? מי? קושנר אומר שהוא פטתי, אהוד יערי אומר שהוא יגרום נזק גדול"שתפו

פורסם על ידי ‏גלי ישראל‏ ב- יום ראשון, 9 בפברואר 2020

 

12:06 עריכה

על רקע כוונת הממשלה לפעול, לדברי נתניהו, להעלות מאות מבני הפלאשמורה לישראל, תקף יושב ראש כחול לבן בני גנץ את ראש הממשלה.

12:15 עריכה

ליצמן נגד קמפיין הבריאות של גנץ, ליברמן ופרץ. שר הבריאות יעקב ליצמן ליושב ראש כחול לבן בני גנץ, יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויושב ראש העבודה-גשר-מרצ עמיר פרץ: "שמחתי לקרוא כי מפלגותיכם מתכוונות להעמיד את צרכי מערכת הבריאות כנושא מרכזי בקמפיין המפלגות. טוב שסוף סוף נזכרתם!!!".

אף על פי שמדובר במכתב שעל פניו נראה כפוליטי, הוא נשלח מטעם משרד הבריאות.

12:28 עריכה

שקד: למרות ההתנגדות האמריקאית, יש להחיל את הריבונות כעת. אחרי ששגריר ארצות הברית בישראל, דייוויד פרידמן, יצא היום נגד מהלכים חד צדדיים, נדרשה חברת הכנסת איילת שקד לתביעתה של ימינה להחיל את הריבונות הישראלית על שטחים שמעבר לקו הירוק כבר עכשיו. דבריו של פרידמן לא הביאו לשינוי בעמדתה של השרה לשעבר – שיש להחיל ריבונות כעת.

בראיון לאמיר איבגי בגלי צה"ל אמרה שקד: "תמיד כשעשינו צעדים גדולים ומשמעותיים, זה לווה בסוג של חיכוך". היא הזכירה בהקשר זה את ההתנגדות האמריקאית להכרזה על הקמת המדינה ואת העובדה שראש הממשלה בגין כלל לא טרח לעדכן את ארצות הברית בטרם החיל את הריבונות על רמת הגולן.

איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
שקד בירושלים בשבוע שעבר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

שקד הזהירה שייתכן שאחרי הבחירות תקום בישראל ממשלת שמאל, ואז יהיה זה מאוחר מדי לביצוע מהלך שכזה. עוד אמרה השרה לשעבר שהבייס של טראמפ נשען על נוצרים אוונגליסטיים אוהבי ישראל, לכן הנשיא האמריקאי יקבל צעד זה.

12:38 עריכה

בישיבה הנערכת בשעה זו עתידה הממשלה לקבל החלטה להעלות ארצה מאות מבני הפלאשמורה. העיתונאי חיים לוינסון מ"הארץ" מצא, שאין זו הפעם הראשונה שראש הממשלה נתניהו מתחייב להעלות את יהודי אתיופיה ארצה. בפעמים קודמות שהתחייב, אגב, לא קיים.

12:51 עריכה

בפתח ישיבת הממשלה השבועית אמר ראש הממשלה נתניהו: "בוושינגטון, בביקור האחרון עשינו היסטוריה. הבאנו תוכנית אמריקנית, שלפיה, ארצות הברית תכיר בריבונותנו בבקעת הירדן, בצפון ים המלח, בכל היישובים ביהודה ושומרון". עוד אמר נתניהו: "את הדבר הזה הבאנו. אני הבאתי אחרי עבודה משותפת. אף אחד אחר לא הביא את זה… ולכל המייצצים, בחוץ ואפילו מתוך הממשלה, אנחנו עשינו את העבודה, אנחנו נשלים את העבודה. אף אחד אחר לא יעשה את זה".

13:04 עריכה

אפליקציה, שבה עושה מפלגת הליכוד שימוש, חושפת לכל דורש מידע על אזרחים ללא הסכמתם – כך פרסמה רפאלה גויכמן בדה-מרקר.

13:22 עריכה

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט מתח ביקורת על ראש הממשלה נתניהו על כך שהוא מסרב לאמץ את תוכנית טראמפ כמקשה אחת.

אתמול אמר נתניהו שאולמרט הוא יועצו של בני גנץ. בראיון באתר ynet הכחיש זאת ראש הממשלה לשעבר.

13:39 עריכה

פרטיהם של כ-6,000 אזרחים נחשפו למשך שלושה ימים באתר שהקים הליכוד – כך פורסם באתר "נקסטר". בין היתר צוין לצד חלק מהשמות שהופיעו באתר, שמדובר באזרחים עם מוגבלות.

14:05 עריכה

חבר הכנסת יועז הנדל הגיב בהרחבה – יחסית – לסערה שעוררו דבריו ל"הארץ" ("הגיעו לפה כל מיני אנשים מכל מיני מדינות, חלקם הגיעו עם מנטליות של קונצרט בווינה וחלקם עם מנטליות של דרבוקות").

אמל"ק: אסור לטפח את העדתיות, ואני מסתייג מהעיסוק הפוליטי בנושא; אני בעד סידור תפילה ישראלי משותף (דימוי שרוצה לומר – אני בעד כור היתוך); בפרסום של "הארץ" דבריי הובאו באופן חלקי; פוליטיקאים ציניים עשו שימוש מגמתי בדבריי; וכן הוא מזמין את הציבור להאזין להקלטת הראיון.

אני כותב את הדברים בכאב.פוליטיקה היא עסק מלוכלך, אבל נדמה לי שעדיין יש מקום לאמת בעולם שלנו.התראיינתי להארץ. שיחה…

פורסם על ידי ‏יועז הנדל Yoaz Hendel‏ ב- יום ראשון, 9 בפברואר 2020

14:09 עריכה

ועדת ההיתרים שליד משרד מבקר המדינה דנה היום, שוב, בבקשתו של ראש הממשלה נתניהו לקבל מימון להוצאותיו המשפטיות. הוועדה, שדחתה בהרכבה הקודם את הבקשה, תכריע האם לקבל את טענת נתניהו, שעם הגשת כתב האישום נגדו – השתנו הנסיבות.

14:19 עריכה

שר המשפטים אמיר אוחנה, השר לביטחון פנים גלעד ארדן ושר התיירות יריב לוין התעמתו בישיבת הממשלה עם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. חלק מהשרים רמזו בישיבה – שבה נידונה ההצעה להקים ועדת בדיקה ממשלתית למחלקה לחקירות שוטרים – שלשכת היועץ המשפטי לממשלה היא שהדליפה מידע בתיק סלומון טקה. מנדלבליט זעם על הדברים ותבע לעצור את הדיון.

ארדן אמר למנדלבליט, המתנגד להקמת הוועדה, שאלמלא היה מדובר בגוף של הפרקליטות, הוא לא היה מביע התנגדות לכינון ועדה שכזו על ידי ממשלת מעבר. כך דיווח זאב קם בתאגיד השידור כאן. לבסוף הממשלה אישרה את הקמת הוועדה.

מנדלבליט הציע שבראש הוועדה יעמוד שופט מבית המשפט העליון. לוין שאל בעוקצנות את מנדלבליט האם הוא מבטיח שהשופט שימונה לא נמנה על רשימת התפוצה של פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן.

14:37 עריכה

בתום הערכת מצב באוגדת עזה אמר שר הביטחון נפתלי בנט, ש"ההתנהלות המופקרת של ראשי חמאס מקרבת אותנו לפעולה קטלנית מולם". עוד בנט שפעולה זו תהיה שונה מקודמותיה ובה איש לא יהיה חסין.

בפתח ישיבת הממשלה השבועית אמר ראש הממשלה נתניהו: "לא נקבל שום תוקפנות מעזה". נתניהו הוסיף: "אנחנו ערוכים ומוכנים לפעולת מחץ נגד ארגוני הטרור בעזה".

14:46 עריכה

ישיבת הממשלה השבועית, שאמורה הייתה להסתיים בשעה 13:00 – לפי סדר היום שפרסמה מזכירות הממשלה – מתארכת. לפי דיווח של טל שלו מ"וואלה! ניוז", ראש הממשלה נתניהו זועם על התנגדותו של היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט – שנוכח בישיבה – להעלאתם ארצה של מאות מבני הפלאשמורה, כי הממשלה המכהנת היא ממשלת מעבר.

15:15 עריכה

השר ישראל כץ לא הגיע לישיבת סיעת הליכוד שעוסקת בהתנעת קמפיין המפלגה. נתניהו תהה: "איפה ישראל? נפל שדוד מרוב מאמץ?".

15:22 עריכה

21 ימים לפני הבחירות, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע לשרי מפלגתו כי הוסר עוצר הראיונות.

15:36 עריכה

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר לו שיש לשקול ללכת לעימות טרום בחירות עם יריבו הפוליטי, יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ.

15:49 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתגאה בכך שאישר את העלאתם לארץ של כ-400 עולים מאתיופיה.

אליו מצטרף גם השר דודי אמסלם ממפלגתו:

16:17 עריכה

ח"כ הרב ישראל אייכלר מיהדות התורה נגד יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "חובה על כל יהודי להילחם נגד אש ההסתה שאיווט ליברמן מלבה בקרב בוחריו. הוא יוצר דה לגיטמציה ליהודי חרדי כפי שאמרו הקומניסטים 'צריך לירות ברב ובסוחר כמו בכלב'".

עוד הוסיף: "הוא מפיץ עלילה ומאשים את החרדים גם בזיהומים בבתי החולים. עוד מעט יאשים אותנו גם בהפצת וירוס הקורונה. אין גבול לאנטישמיות ולרוע. יש להתייחס להסתה של ליברמן כמו להסתה של איסמעיל הנייה".

16:51 עריכה

בעקבות חשיפת זמן ישראל הבוקר על דברי יו״ר ימינה שאמר כי כל מה שמעניין את החרדים זה כסף, הוציאה מפלגתו הודעת התנצלות – אך טענה כי "האמירה עוותה והוצאה לחלוטין מהקשרה".

פרסמנו את ההקלטה המלאה של דברי השר נפתלי בנט, בקונטקסט מדויק בהם נאמרו.

17:41 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה-גשר-מרצ): "הפערים הבלתי נסבלים בשכר בין גברים לנשים נובעים מזה שנשים עובדות פחות שעות נוספות מגברים ולוקחות יותר ימי מחלה כי עדיין הרוב של הטיפול בבית ובילדות והילדים נעשה על ידי נשים. תחת ממשלות נתניהו והימין נשים בישראל צועדות אחורה. אנחנו מבטיחות לכן היום את כל מה שצריך כדי ליצר שוויון בשכר ובעולם העבודה. אתן רק צריכות להצביע לנו".

17:42 עריכה

ח"כ יאיר לפיד, מספר 2 בכחול לבן על תוכנית המאה בראיון לכאן רשת ב': "האמריקנים באופן ברור לא מאמינים שלוקחים את התוכנית שעבדו עליה שלוש שנים והופכים אותה לתעלול בחירות. תוכנית טראמפ היא בסיס טוב לדיאלוג עם הפלסטינים".

18:33 עריכה

נתניהו בדרך לכנס בחירות. הפעילים מחכים לו בנהריה

18:47 עריכה

על רקע דבריו של ראש הממשלה הבוקר, שאמר כי "אנחנו ערוכים ומוכנים לפעולת מחץ נגד ארגוני הטרור בעזה" – תקף יו"ר כחול לבן בני גנץ את נתניהו במהלך סיור בצפון הארץ: "במקום לשחרר הצהרות היסטריות, ראוי שממשלת ישראל תנקוט מדיניות ביטחונית נוקשה בכל מה שקשור להפרות הביטחוניות שמגיעות מהדרום".

18:50 עריכה

בעקבות הדיווח על כך שבכירים בפרקליטות ינסו למנוע ממ"מ פרקליט המדינה הנכנס, דן אלדד, להתערב בנעשה במחוזותיהם, בצלאל סמוטריץ' אמר: "במילה אחת קוראים לזה מרד". 

עוד הוסיף: "מי שמשתתף בו צריך ללכת הביתה כאן ועכשיו. מי שהחוק לא מוצא חן בעיניו ולא מסוגל לחיות עם החלטה לגיטימית של השר הממונה לא יכול להיות חלק ממערכת אכיפת החוק ומוזמן להניח את המפתחות. סומך על השר אוחנה שיוודא שכך אכן יהיה".

19:23 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "איראן נכשלה היום בשיגור לווין. הם גם נכשלים בהעברת נשק לסוריה וללבנון כי אנחנו פועלים שם כל הזמן, כולל בימים אלה".

19:53 עריכה

יו"ר כחול-לבן ח"כ בני גנץ, פנה הערב במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ודרש ממנו להתייצב לדיון המיוחד במליאת הכנסת, העוסק בטרור מרצועת עזה. 

בפניה כתב גנץ כי הוא "דורש שתעדכן את תושבי ישראל בתכניות שבכוונך לקדם, אם אלו קיימות בכלל, לשינוי המציאות המטורפת של ריצת אמהות וילדיהם למקלטים".

עוד הוסיף כי "בשבועות האחרונים מצאת את הזמן להיעדר במשך ימים ארוכים לטובת פגישות מסביב לעולם בטרקליני יוקרה שנועדו לשרת את קמפיין הבחירות שלך ותו לא. לאור ההסלמה הגוברת והמצב הבלתי נסבל שבו שרויים תושבי עוטף עזה אני דורש ממך להתייצב מחר במליאת הכנסת ולמצוא את הזמן להתעסק גם בענייניה של מדינת ישראל לפחות עד ליום הבחירות".

20:00 עריכה

בניגוד להחלטת ועדת הבחירות – בית המשפט העליון אישר הערב את התמודדותה של ח"כ היבא יזבק מהרשימה המשותפת לבחירות לכנסת ה-23.

בפסק הדין נימקו השופטים כי: "לא הצטברה בעניינה 'מסה קריטית' של ראיות ברורות, חד משמעיות ומשכנעות המצדיקות את פסילתה לפי אמות המידה שנקבעו בהלכה הפסוקה".

השופטים שתמכו באישור התמודדותה של ח"כ יזבק היו עוזי פוגלמן, יצחק עמית, דפנה ברק ארז, מני מזוז וענת ברון. בצד שהתנגד, ונותר במיעוט, היו הנשיאה אסתר חיות והשופטים נעם סולברג, דוד מינץ ויוסף אלרון.

20:04 עריכה

בנוסף להחלטה על ח"כ היבא יזבק מהרשימה המשותפת, בית המשפט העליון החליט פה אחד לאפשר למפלגת משפט צדק בראשות לריסה טרימבובלר, אשתו של יגאל עמיר רוצח ראש הממשלה רבין ז"ל, להתמודד בבחירות.

בית המשפט פסק כי "אף שהתבטאויותיה של טרימבובלר העומדת בראש הרשימה כמו גם מטרותיה המוצהרות, מקוממות ומעוררות שאט נפש, הרי ששאט נפש לחוד ועילת פסילה מהתמודדות בבחירות לכנסת – לחוד".

20:07 עריכה

יו"ר עוצמה יהודית, איתמר בן גביר, מהיוזמים של הבקשה לפסול את ח"כ יזבק עם תגובה שככל הנראה הוכנה מבעוד מועד: "שופטי בג"ץ לא יכולים להסתכל בעיניהם של בני משפחת הרן – הם למעשה הביעו הכשר למי שמהללת את רוצחי יקיריהם. בג"ץ שוב חוצה קו אדום ובאמצעות פלפול משפטי עלוב הכשיר מעריצה של רוצחי ילדים יהודים".

20:12 עריכה

במערכת הפוליטית מגיבים להחלטה של בג"ץ להפוך את ההחלטה של ועדת הבחירות ולדחות את פסילתה של ח"כ היבא יזבק.

ח"כ יזבק: ״החלטת בית המשפט העליון מראה שוב כי בקשות הפסילה הן חלק מקרקס ההסתה נגדי ונגד החברה הערבית ונציגיה – לא מדובר היה בבקשת פסילה אישית, אלא מהלך שהוא חלק בלתי נפרד מהרדיפה המתמשכת והדה-לגיטימציה. החלטת וועדת הבחירות לפסול אותי היתה החלטה פוליטית של וועדה פוליטית, בה התחרו המפלגות ביניהן בהשתלחות נגדי ונגד חברי לרשימה המשותפת".

עוד הוסיפה: "אנו נמשיך לפעול לסיום הכיבוש והסרת המצור ולמען שלום צודק, ולמען אזרחות שווה וצודקת. אני ממשיכה לפעול במלוא כוחי בקמפיין הרשימה המשותפת על מנת להעלות את אחוזי ההצבעה והייצוג של החברה הערבית בכנסת".

יו"ר הרשימה המשותפת, מפלגתה של יזבק, ח"כ איימן עודה: "קמפיין ההסתה הפוליטי של הימין הקיצוני התרסק אל מול המציאות המשפטית. כל מי שתמך בפסילה צריך להתבייש שנגרר אחרי נתניהו וחבריו הכהניסטים. ח״כ יזבק תמשיך לכנסת הבאה ותלחם למען השלום, שוויון ודמוקרטיה לכולם".

ממפלגת ימינה מסרו: "שופטי בג"ץ הוכיחו הערב שוב כי הם כבר מזמן לא עסוקים בצדק אלא בפוליטיקה ואג׳נדת שמאל ליברלית. הכשרתה של יזבק אשר תמכה ברוצחים שפלים ואף לא מוכנה להתנצל או לחזור בה מכך היא נקודת שפל חדשה של בית המשפט העליון ואמון הציבור בו".

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר: "לצערי שוב מאפשרים את כניסת תומכי הטרור לכנסת ישראל. לא ייתכן שמי ששללה את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, מי שהביע פעם אחר פעם תמיכה בטרוריסטים המתועבים ביותר, תמשיך לקבל משכורת ממדינת ישראל. הפסיקה הזו לא תעצור אותנו מלהמשיך להיאבק על מניעת כניסת תומכי טרור דוגמת יזבק לכנסת".

20:14 עריכה

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת על ההחלטה של בג"ץ: "החלטה נכונה. ועדת הבחירות היא ועדה פוליטית מפלגתית שיש לבטלה", הוסיף טיבי, לאור העובדה כי בוועדה הוחלט לפסול את יזבק.

20:18 עריכה

שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד (ימינה) על הכשרה של ח"כ יזבק: "בית המשפט העליון הכשיר תומכת טרור ודרך על סעיף 7א, נשיאת העליון חיות, השופט סולברג, השופט מינץ והשופט אלרון היו בדעת המיעוט שצריך לפסול אותה. הגדלת המחנה השמרני שהובלתי, לפני 3 שנים, בקדנציה שלי כשרת משפטים, מוכיח את התוצאות בשטח, אך עדיין עבודה רבה לפנינו".

שותפה למפלגה, שר הביטחון נפתלי בנט, תמך בטענותיה: "תנו לאיילת שקד את הכוח להשלים את מלאכת מינוי השופטים!".

השר בצלאל סמוטריץ': "ירים יד מי שחשב שבג"ץ יפסול את תומכת הטרור יזבק. אבל גם כשאין יפיות, יש אכזבות, ובעיקר יש מחויבות לתיקון".

20:25 עריכה

ח"כ איציק שמולי (העבודה-גשר-מרצ) על החלטת בג"ץ שלא לפסול את לריסה טרימבובלר: "מכבד את ההחלטה, אך מסתייג ממנה. אין ספק שיגאל עמיר השפל עומד מאחורי המפלגה כדי להפיץ את משתנו הרעילה ולהביא לשחרור המוקדם…כשהדבר מקבל הכשר חוקתי וממלכתי, אל נתפלא שבסוף הדרך נקבל חברה שלא מבדילים בתוכה בין טוב ורע".

20:29 עריכה

בליכוד כינו את החלטת בית המשפט העליון לאשר את התמודדותה של ח"כ היבא יזבק בבחירות "בושה". בהודעה מטעם המפלגה נמסר עוד כי "לגנץ אין ממשלה בלי הרשימה המשותפת".

שר החוץ ישראל כץ מהמפלגה: "אכזבה גדולה מהחלטת בית המשפט העליון לאפשר לח״כ יזבק להתמודד בבחירות. זה היה קרוב 4 מתוך 9 תמכו בפסילה, אבל הרוב הכריע נגד והחמיץ הזדמנות להעביר מסר שמקומם של תומכי טרור אינו בכנסת".

השר יריב לוין הצטרף לגינויים: "בית המשפט העליון יורק בפרצופן של המשפחות השכולות ומכשיר את תומכת הטרור, היבא יזבק, ממפלגת תומכי הטרור – הרשימה המשותפת".

20:54 עריכה

השר רפי פרץ: "אישור התמודדותה לכנסת של תומכת הטרור היבא יזבק היא לא פחות מתעודת עניות בלתי ניתנת להבנה של בית המשפט העליון".

21:37 עריכה

ציפי חוטובולי (ליכוד): "בית המשפט העליון שוב מצליח להתעלם מלשון החוק ומהערך הבסיסי של שוויון בפני החוק. כשמיכאל בן ארי נפסל והיבא יזבק מקבלת אישור כניסה לכנסת, אל תצפו לקבל את אמון הציבור".

21:39 עריכה

השרה גילה גמליאל (ליכוד): "הרשימה המשותפת קיבלה היום אור ירוק מבג"ץ…יזבק מסיתה לטרור באופן חד משמעי – ובלעדיה, יחד עם חבריה לרשימה המשותפת, אין לגנץ ממשלה".

ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד): "חבל ששופטי הרוב בעליון בחרו בהסתכלות מוטה שנוגדת את לשון החוק, כשאפשרו לתומכת הטרור לקבל במה לעמדותיה הפסולות בכנסת".

22:08 עריכה

כחול לבן: "לא מפתיע שמי שלא יודע לספק ביטחון לתושבי הדרום, לא יודע גם לשמור על הפרטים האישיים של אזרחי ישראל. את המחיר כולנו משלמים".

22:09 עריכה

האם יהיה עימות טלוויזיוני? בליכוד אמרו: "נשקול בחיוב אם גנץ יבוא עם טיבי". בכחול לבן נימקו – הם לא מתעמתים עם נאשמים בפלילים.

22:11 עריכה

ח"כ יועז הנדל (כחול לבן): "מכבד את החלטת בית המשפט אבל היבא יזבק לא צריכה להיות חברת כנסת. טובת הציבוא היא דו קיום יהודי-ערבי. השתלבות של המגזר הערבי במדינת ישראל עם זכויות וחובות. ההתבטאויות של יזבק והתמיכה בלאומנות פוגעים במרקם היחסים".

22:17 עריכה

לאחר שאמה של נעמה יששכר, פרסמה פוסט תודות ארוך ושכחה את ראש הממשלה בנימין נתניהו – זכתה יפה יששכר לשיחת נזיפה ממנהל לשכת ראש הממשלה, אושר חיון.

22:35 עריכה

גנץ: "יזבק תמכה בטרור, הייתה צריכה להיפסל"; הליכוד: "גם אתה יודע שאין לך איך להקים ממשלה בלעדיה"

22:36 עריכה

השרה מירי רגב: "העליון סלל את הדרך לשונאי ישראל הישר לכנסת. אין מדינה בעולם שמאפשרת לתומכי טרור להיות חברי הפרלמנט שלה, אבל אני לא מופתעת".

עוד 59 עדכונים
כל הזמן // יום חמישי, 9 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו ובנט מתקוטטים, ובמשרד הבריאות לוחצים להאריך את הסגר

האיסור לעבור מעיר לעיר אמור לפוג מחר בבוקר ● בנט: הסגירה הגורפת של ישראל לא יכולה להימשך ● אבנר נתניהו נצפה אמש ליד אביו בן ה-70 בשולחן החג, למרות שהוא גר בדירה נפרדת ● לשכת רה"מ: אבנר לן בדירה שצמודה למעון ולא יוצא מהמתחם המאובטח ● עדויות לכך שאבנר אכן יצא מהמתחם בימים האחרונים ● סתיו שפיר: "צפצוף גדול על כולנו"

עוד 21 עדכונים

על תקשורת, כתב עתיק ושיעמום

התקופה האחרונה הכריחה את כולנו להסתגל, להבין שהמצב הוא לא כמו שהיה אתמול ולהשתנות. פשוט – זה אף פעם לא. התרגלנו לחיים שבהם הכל זמין לנו מעכשיו לעכשיו, העולם פיזית נמצא בכף היד שלנו בתוך הסמארטפון. אם אנחנו מחפשים מישהו, לא לוקח יותר מכמה רגעים להשיג אותם בשיחה, ווטסאפ, אס.אמ.אס. או כל רשת חברתית. אנחנו רעבים, מזמינים אוכל מהפלאפון, צריך קניות, מזמינים אונליין.

ופתאום בבת אחת, המכשיר הזה בכך יד שלנו הוא כבר הרבה יותר מזה. עכשיו הוא התקשורת היחידה שיש לנו, כל אחד ספון בפינה שלו, ויותר מזה, זה קורה בכל העולם. אם תחפשו קצת ברשת תמצאו אמנים וזמרים שמתחברים ומצלמים סרטונים, וכנראה שגם הם מרגישים את הקושי שבהתבודדות הכפויה הזו.

וכל זה מתאפשר בגלל דבר אחד, שפה. השפה היא מה שמאפשר לנו את התקשורת הזו, ויותר מדויק, הכתיבה. בואו נודה בזה, רובנו היום מתקשרים יותר בכתיבה מאשר בדיבור, אלא אם אותו אדם נמצא מולנו.

וכל זה מתאפשר בגלל דבר אחד, שפה. השפה היא מה שמאפשר לנו את התקשורת הזו, ויותר מדויק, הכתיבה. בואו נודה בזה, רובנו היום מתקשרים יותר בכתיבה מאשר בדיבור, אלא אם אותו אדם נמצא מולנו

אם אתם רוצים להודות למישהו על הכתב שאתם משתמשים בו היום תודו לפיניקים, לא, בעצם תודו לשומרים, בעצם אתם יכולים להודות לעבדים במכרות הטורקיז המצריים שהיה להם משעמם ובלי שהם שמו לב הם המציאו את מערכת הכתב האלפביתית הראשונה בעולם.

את תחילת התקשורת הגרפית בין בני האדם אפשר למצוא בתקופה הפרהיסטורית כשהופיעו ציורי הקיר במערות באירופה, השלב הבא כבר היה קפיצת מדרגה גדולה, כשהומצאו מערכות כתב היתדות השומרי וכתב החרטומים המצרי. שתי מערכות אלו באו לעולם לקראת סוף האלף הרביעי לפנה"ס והן מערכות שנקראות כתב פיקטוגרפי. כתב פיקטוגרפי הוא כתב שמבוסס על ציורים, שבו כל ציור מבטא מילה. צריכים דוגמא? תחשבו על הסימן הבין לאומי לשירותים, כולנו יודעים בדיוק מה זה אומר, ולאן זה מפנה, לא משנה איפה בעולם אנחנו נמצאים ואיזו שפה אנחנו מדברים.

השלב הקריטי הבא הוא כמובן המצאת הכתב האלפביתי. המצאת הכתב האלפביתי וההתפתחות שלו הם סיפור מורכב ומרתק שמתחיל בכלל במכרות טורקיז מצריים במדבר סיני לקראת סוף המאה ה – 12 לפנה"ס. הארכיאולוג פלינדרס פיטרי הוא אחת הדמויות החשובות בהתפתחות מחקר הארכיאולוגיה המקראית, בשנת 1905, הילדה פיטרי, אשתו של פלינדרס פיטרי, הפנתה את תשומת ליבו לכתובות שנמצאו באתר סרבית אל חאדם, שנמצא בחלק המערבי של חצי האי סיני.

כתב פיקטוגרפי מבוסס על ציורים, כשכל ציור מבטא מילה. צריכים דוגמא? תחשבו על הסימן הבין לאומי לשירותים, כולנו יודעים בדיוק מה זה אומר ולאן זה מפנה, לא משנה איפה בעולם אנחנו נמצאים ואיזו שפה אנחנו מדברים

פיטרי החל לחפור באתר באותה שנה וגילה שם גם את מכרות הטורקיז וגם מקדש גדול לאלה המצרית חתחור. האלה חתחור היא אלת האהבה, היופי, המלחמה והמוזיקה לפי המיתולוגיה המצרית, והיא מיוצגת על ידי פרה. היא מופיעה – או בתור פרה, כשמעל הראש שלה יש דיסק של השמש (שמקשר אותה לאל רע, האל הכי חשוב בפנתיאון המצרי), או שהיא מיוצגת בתור אישה יפה עם קרניים על הראש.

מקדש חתחור בסרבית אל חאדם
מקדש חתחור בסרבית אל חאדם

במכרות בסרבית אל חאדם עבדו פועלים כנעניים שהיו למעשה שבויי מלחמה, והם אלה שהתחילו לכתוב בכתב שנקרא היום "הכתב הפרוטו-סינאי". הכתב הפרוטו-סינאי למעשה התפתח על בסיס הכתב המצרי ההיראטי, שהוא בעצמו התפתחות של כתב החרטומים. כתב החרטומים הוא יפה אבל הוא מסורבל מדי לכתיבה מהירה, ולכן התפתח הכתב ההיראטי שהוא מעין כתב חרטומים מחובר. השם היראטי ניתן לכתב בתקופה ההלניסטית והמשמעות שלו היא כתב קודש, מפני ששימש לכתבי קודש.

על בסיס האותיות שהכירו של הכתב ההיראטי החלו אותם עבדים בסרבית אל חאדם להמציא, ממש להמציא מאפס, אותיות חדשות. צורות האותיות התבססו על דברים מוחשיים שאותם עבדים הכירו, לדוגמא "ב" יוצגה בצורה בסיסית מאוד כמו בית. מה שחשוב להבין זה שאלה לא היו פיקטוגרפים, אלה היו אותיות, כל סימן היה ביטוי גרפי לצליל ולא למילה שלמה או רעיון, דבר שלא היה קיים עד אז.

צורות האותיות התבססו על דברים מוחשיים שהעבדים הכירו. "ב", למשל, יוצגה בצורה בסיסית כ-בית. אבל אלה לא היו פיקטוגרפים אלא אותיות, כל סימן היה ביטוי גרפי לצליל ולא למילה שלמה או רעיון, מה שלא היה קיים עד אז

בסך הכל איתר פיטרי בערך שלושים כתובות בכתב הפרוטו-סינאי ברחבי סרבית אל חאדם, רובן באיזור המקדש באתר. בתוך המקדש גם נמצאו כתובות בכתב פרוטו-סינאי , ואחת מאלו פוענחה. את הכתובת פיענח האגיפטולוג אלן גרדינר בשנת 1916 וזיהה חמש אותיות שהתחברו למילה "לבעלת".

כתובת בעלת מסרבית אל חאדם
כתובת בעלת מסרבית אל חאדם

השם "בעלת" מוכר במחקר בתור אחד השמות של האלה חתחור, ומקור השם הוא בכלל מאלת העיר גבל בלבנון, שנקראה "בעלת גבל", שבשלב מסוים המצרים ראו בה ייצוג מקומי של האלה חתחור. מרגע שזוהו האותיות האלו גם שאר הכתובות פוענחו עד אשר כל האלפבית הפרוטו-סינאי היה מוכר. מרגע זה החל הכתב להתפשט ברחבי המזרח התיכון והוביל להמצאת כל הכתבים המערביים האחרים שאנחנו מכירים גם בעת העתיקה וגם היום.

אז כשאתם יושבים בבית עם הילדים, עם בת או בן הזוג או עם עצמכם, ומחפשים משהו באינטרנט, או משוחחים עם מישהו בהתכתבות, או עם סתם משעמם לכם, אז קודם תודו לעבדים בסרבית אל חאדם על הקלות שבה אתם יכולים לכתוב, ואז תזכרו, שכשלעבדים בסרבית אל חאדם היה משעמם הם המציאו כתב ששינה את העולם. אז מי יודע מה אתם יכולים להמציא בזמן השעמום?

היסטוריון וארכיאולוג, מרצה מעל ארבע שנים לקהל הרחב בעמותות ותיקים, חוגי בית ומרכזיים קהיליתיים, במגוון נושאים ארכיאולגיים והיסטוריים. שם דגש על הנגשת הארכיאולוגיה לציבור ובחינת ההווה דרך העבר. בעל תואר ראשון ושני בארכיאולוגיה של ארץ ישראל ותרבויות המזרח הקדום מאוניברסיטת תל אביב ומעל 15 שנות נסיון ארכיאולוגי בשטח

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 803 מילים

מרגלים כבר פרצו לטלפונים הסלולריים שלכם, וחברה פרטית שנויה במחלוקת עשויה להיות הבאה בתור ● במסגרת המלחמה בהתפשטות מגפת הקורונה, הממשלה הנהיגה איכון פולשני של טלפונים ניידים בידי השב"כ ● עכשיו היא רוצה לערב בכך גם את NSO, חברת סייבר המואשמת בהפרת זכויות אדם

עוד 2,515 מילים

האסון של ניו יורק הכתובת הייתה על העיר

"לנו זה לא יקרה", כך חשבו במשך שבועות ארוכים וקריטיים רבים מתושבי ניו יורק, כששמעו את טראמפ מדבר על מחלה סינית מסתורית ושולית, אשר כמעט ואינה נוגעת לחייהם ● וכך, הם המשיכו לנסוע ברכבת התחתית, לבלות במסעדות ובברים, ולהיפגש עם עמיתים, חברים ובני משפחה מסביב לשעון ● כשהבינו את גודל השעה, בעזרת המושל הכריזמטי של מדינת ניו יורק, זה כבר היה מאוחר מדי עבור רבים ● אלון הדר, בניו יורק, מביא את סיפורה של העיר שנרדמה בשמירה

עוד 2,262 מילים
מלאני לידמן הלכה לקנות תרנגולות וחזרה הביתה עם צ'יז וקווקרס, אחרי ביקור בשוק הציפורים בכפר קאסם, 20 באוגוסט 2016

המירוץ לביצה מי צריך לקנות ביצים כשאפשר לאמץ תרנגולת

ישראלים רבים ניצלו את השעות האחרונות לפני הסדר והסגר כדי לרדוף אחר קרטוני ביצים בסופרמרקטים ברחבי הארץ ● אבל אפשר גם אחרת ● מלאני לינדמן, כתבת זמן ישראל וחקלאית אורבנית חובבת, מגישה את המדריך לגידול לול תרנגולות מטילות על הגג או בחצר ● כל הטיפים, המיתוסים והחישובים הכלכליים בדרך לביצה הביתית המושלמת

עוד 1,145 מילים

תגובות אחרונות

גרוסמן ופיק הברכיים

ראשון בא הקיטש. רק אחריו בא פיק הברכיים. כי הקיטש מעלים בתוכו את הקשה והמסובך, וגם את המפיל לקרשים. תמיד העלים. הוא חומר השימון העתיק של ההרסני, וגם של הרופס. הוא הממתיק של המשקאות המורעלים.

קודם כתב דויד גרוסמן מאמר של מליצות על הקורונה בעולם (הארץ, 19.3). למחרת הוא התראיין בערוץ 12 וקרא, לנוכח הקורונה, לממשלת אחדות לאומית בישראל. ואז, יומיים לפני שהפך בני גנץ את עורו, הוא נסע אל ביתו של גרוסמן. וגרוסמן עשה בשבילו מה שסופר ידוע ואהוב יכול לעשות בשביל פוליטיקאי במשבר: הוא נתן לו לגיטימציה מוסרית לצעד שיעורר – שניהם ידעו – התנגדות מוסרית רחבה.

ואז, יומיים לפני שהפך גנץ את עורו, הוא נסע אל ביתו של גרוסמן. וגרוסמן עשה בשבילו מה שסופר ידוע ואהוב יכול לעשות בשביל פוליטיקאי במשבר: נתן לו לגיטימציה מוסרית לצעד שיעורר – שניהם ידעו – התנגדות מוסרית רחבה

וכאמור, הקיטש העולמי קדם אצל גרוסמן ללגיטימציה המקומית. הקורונה, כתב גרוסמן, היא "בקנה מידה תנ"כי". כמה זה "קנה מידה תנכ"י"? אחד למאה? אחד למיליון? אחד למבול של נוח? אחד לפומפיי? אחד לטרבלינקה? הקיטש תמיד מטשטש, מעמעם, אומר משהו מצלצל שהוא כללי עד ליבש את המוח. כי אנחנו  צריכים מאד להבין את הקורונה, צריכים לדעת מה קנה המידה הסביר שלה. אחרת איך נאבק בה? אחרת איך נצא ממנה? להגיד "קנה מידה תנכ"י" זה להפריע להבין.

"היא גדולה מאיתנו, המגפה", הוא המשיך וכתב. ממה בדיוק היא גדולה הקורונה? אפשר להגיד שהיא גדולה מבני האדם כי היא הורגת בני אדם. אבל אפילו זה לא נכון, כי יש בני אדם, והרבה, שהמערכת החיסונית שלהם גוברת על הקורונה.

ולמה לשיר שיר מזמור לחולשה האנושית בדיוק כאשר אנחנו זקוקים לכח האנושי להתמודד עם החולשה. כי זה רומנטי? כי זה מפויט? אם הקורונה גדולה מן הרופאים כדאי שילכו הרופאים מבתי החולים הביתה. אם היא גדולה מאלף הצוותים שעובדים יומם ולילה בארבע פינות העולם למצוא חיסון, אפשר לשלוח גם את הצוותים לחל"ת.

האם זה לא הזמן לזכור מה עשו ועושים אנשים חלשים כמונו אל מול מגפות ואל מול החולשה שלהם. ממה בדיוק היא גדולה הקורונה? מהמצאת הגלגל? מספר איוב? מגילוי הפניצילין? מהמצאת מכונת ההנשמה? מתשלום דמי אבטלה למושבתים? את זה עשו ועושים אנשים בתוך מגפות, למרות מגפות. אז מה קטן ומה גדול? ולמה לכתוב מליצות שאין להן תוכן?

ואז המליצה העיקרית, הכי שמנונית והכי משמנת: "כאשר היא תדעך, סוף סוף, ובני האדם ייצאו מבתיהם אחרי סגר ממושך, ייתכן שאפשרויות חדשות ומפתיעות יתנסחו: אולי המגע בתשתית הקיום יחולל זאת". ומהן האפשרויות החדשות על פי גרוסמן? קראו ותגלו שהן בדיוק, אבל בדיוק, האפשרויות שגרוסמן קרא להן, ובצדק קרא, הרבה לפני הקורונה, בלי הקורונה: אקולוגיה, שלום, לצאת מהארון. זה מספיק חשוב גם בלי להיות חידוש תנ"כי. זה מספיק ברור בשביל להגיד "אקולוגיה". מה מוסיפות לנו המלים המגונדרות "תשתית הקיום"?

ומתשתית הקיום אל בדיחות הקיום. גם זה, אומר גרוסמן, יהיה חדש כמו אדם וחווה בבוקר שאחרי התנ"ך: "אנשים ונשים יתהו[..] מדוע הם משחיתים את ימיהם על מערכות יחסים שממררות את חייהם". איפה ורדה רזיאל-ז'קונט כשצריכים אותה? דויד גרוסמן גוזל את פרנסתה ("תזרקי אותו") בימים שאסור לגזול פרנסה. הרי כולנו, כעת במיוחד, צריכים את העצות הגאוניות שלה. אשתי ואני, למשל, עוד נצטרך את ורדה ר.ז'. כשנישאר בבית חודש-חודשיים, ונמרר זה לזה את החיים, ונטפליקס לא יעזור.

"אנשים ונשים יתהו […] מדוע הם משחיתים את ימיהם על מערכות יחסים שממררות את חייהם". איפה ורדה רזיאל-ז'קונט כשצריכים אותה? דויד גרוסמן גוזל את פרנסתה ("תזרקי אותו") בימים שאסור לגזול פרנסה

ומן הקיטש של הקורונה אל הפוליטיקה הישראלית בימי הקורונה. מעטים מדי שואלים את עצמם איך זה שבשעה שכל מדינות העולם מתמודדות עם המגפה, ובחלקן היא חמורה הרבה יותר מאשר כאן – רק בישראל נכנסה האופוזיציה הראשית לממשלה? אם זה צעד שמתבקש מן המגפה – למה רק ישראלים עושים אותו? איך זה שלא התעוררה זעקה לממשלות אחדות לאומית בשום דמוקרטיה (במדינות הלא-דמוקרטיות יש אחדות מוחלטת ושלמה לפני מגפות ואחרי מגפות)?

או מכיוון אחר: תארו לכם שבעקבות המגפה, שארצות הברית היא היום אחד ממוקדיה, יצטרף ג'ו ביידן אל הקבינט של טראמפ. ושמא גם ישאר מקום "מתחת לאלונקה" בשביל ברני סנדרס כשר העבודה של טראמפ?

מה שניראה טירוף הדעת בכל העולם מוצג בישראל כהגיוני ומתבקש. מה שלא עולה על הדעת בשום דמוקרטיה בעולם מוצג בישראל כחובה כלפי ציבור הבוחרים. אופוזיציה מרכיבה באנגליה "ממשלת צללים". כי חיים נושמים צריכים אלטרנטיבה, ושלטון העם צריך אופוזיציה. גם מי שהצביעו בשביל קואליציה צריכים אופוזיציה – בשביל לחשוב, בשביל לבחור מחר אחרת.

תארו לכם שבעקבות המגפה, שארה"ב היא אחד ממוקדיה, יצטרף ג'ו ביידן אל הקבינט של טראמפ. ושמא גם ישאר מקום "מתחת לאלונקה" בשביל ברני סנדרס כשר העבודה של טראמפ?

המצב הישראלי שגנץ יצר של קריסת האופוזיציה אל תוך הקואליציה הוא – אם לחזור אל המטפורה הבריטית – מצב של אדם בלי צל. יש דבר כזה. באגדות, בסיוטים. זה תמיד זוועה. זה תמיד בלי אור. בלי צל זה אובדן צלם.

יש לגרוסמן זכויות רבות על המעורבות שלו בחיים הפוליטיים. וככל שהזכויות רבות רבה האכזבה. יש רגעים שבהם לא טעות נקודתית נעשית. יש טעויות שיש מתחתן תהום. בשביל שלא ליפול לתהום הוא צריך היה לעבור מקנה המידה התנ"כי אל קנה המידה הפוליטי.

אני יכול לתאר לעצמי את גרוסמן נרעש מן הקורונה ואומר לעצמו – "זה לא זמן לבקש את הממשלה שאני רוצה, זה זמן להרכיב את הממשלה שאפשר להרכיב". זה ורק זה? זה ולא שום דבר שיבוא ביחד עם הממשלה המשותפת?

האם לא יכול היה גרוסמן לחשוב צעד אחד קדימה ולדעת, שאם יאמץ גנץ את עצתו זאת לא תהיה ממשלה משותפת, זאת תהיה ממשלה, שאליה יבוא נתניהו עם 59 מנדטים (כעת כבר 61), ואילו גנץ יבוא עם 17, וביחסי כוחות כאלה ברור מי יהיה האדון ומי יהיה משרתו?

האם הזהיר אותו גרוסמן שהאדון יכוף על משרתו להתכחש לתבונה הביטחונית שלו ולחבור אליו אל האסון של סיפוח בקעת הירדן? האם אמר לגנץ שמחיר עצתו יהיה אובדן האמון של בוחרים בו, ולטווח ארוך, כי זה אמון שניבנה רק, אבל ממש רק, על המחויבות לסלק את הנאשם בפלילים?

האם הוא אמר לו שהוא ירסק את מפלגתו שלו, וכך לא רק יושפל אישית, אלא גם יחריב את הסיכוי לכוח פוליטי כלשהו שיתגבר על נתניהו בעתיד הנראה לעין?

האם הוא העיר לו את ההערה הקטנה שעריקה מכוערת כזאת אל מחנה היריב תביא אחריה מפולת של עריקות בהרבה מיפלגות, והחזרת שפמים שגולחו, והפיכת הפוליטיקה כמעט כולה (יבורכו היוצאים מן הכלל) לעיסה אחת של עריקות, ושקרים, והפרות אמונים סיטונאיות?

המצב הישראלי שגנץ יצר, קריסת האופוזיציה אל תוך הקואליציה הוא – אם לחזור אל המטפורה הבריטית – מצב של אדם בלי צל. יש דבר כזה. באגדות, בסיוטים. זה תמיד זוועה. זה תמיד בלי אור. בלי צל זה אובדן צלם

האם האיש שכתב את "נוכחים נפקדים" העלה בדעתו להגיד לגנץ, שלראשונה יש יצוג גדול וחזק של האזרחים הערבים בכנסת? שרק לפני יומיים ההישג שלהם היתרגם, בעזרת כמה התבטאויות נאורות של גנץ, לנוכחות מרגשת שלהם בכנסת ובועדותיה, ובצעד שלו הוא יחזיר אותנו אל החושך של יהודים שבונים פוליטיקה רק עם יהודים, ויהודים שזורקים ערבים אל מחוץ למחנה?

ושמא גם אמר גרוסמן לגנץ שלא יבהל מאיום הבחירות הרביעיות, כי יש לו (היה לו) רוב בכנסת, ולא נתניהו אלא הוא, גנץ, יכול היה להחליט אם ומתי יהיו בחירות, וכי נתניהו יגיע אל הבחירות האלה מספסל הנאשמים? ואולי גם עברה שם בחדר המחשבה שאין שום צורך, לא כאן ולא בעולם, בממשלה משותפת בשביל להאבק בקורונה, כי כל אופוזציה תומכת במאבק הזה תמיכה מלאה.

לא שגרוסמן ידע שכל זה יקרה. אבל לא קשה היה לשער שזה מה שיקרה. גרוסמן לא רצה לשער, לא רצה לחשוב. הוא רצה אחדות.

יש מכנה משותף לכל העיוורונות האלה, לכל הרעות האלה: קוראים למכנה המשותף הזה "אטאביזם"- נסיגה מן ההוה אל איזה עבר טראומאטי, אובססיבי, אוטומאטי, חסר דעת וחסר דעה. זה האטאביזם של "כל ישראל חברים ולעזאזל המחלוקות שביניהם". זה האטביזם של שומרי החומות היהודיים, שהשאירו מאחורי חומות גבוהות כל מחלוקת, כל ביקורת, כל היגיון, ובעצם – כמו שלימד גרשם שלום – השאירו מחוץ להם את ההיסטוריה כולה.

זה גם, אולי בעיקר, האטאביזם הישראלי של "שקט יורים" בכל פעם שיורים, ואצלנו יורים הרבה. זה האטאביזם שאנחנו נאחזים בהיגיון, ובהגינות, של הפוליטיקה כדי להינצל ממנו. זה האטביזם שהציונות נחלצה ממנו בעור שיניה, ופרצה אותו תוך ויכוח נוקב בין יהודים, לא במריחה מפוחדת של מחלוקת.

יש מכנה משותף לכל העיוורונות האלה, לכל הרעות האלה: קוראים למכנה המשותף הזה "אטאביזם"- נסיגה מן ההוה אל איזה עבר טראומאטי, אובססיבי, אוטומאטי, חסר דעת וחסר דעה

זאת המסורת של "בזכות המבוכה ובגנות הטיח" של ברל כצנלסון ובוני המדינה, שעמיר פרץ הוריד אותה כעת לאשפתות. וכדי שלא נעשה אידיאליזציה גם למבוכה יש מיפלגות, ויש מחויבויות, ויש קוים אדומים. ויש – לא מיותר לחזור – תפקיד לקואליציה ויש תפקיד חיוני לצל האופוזיציה. ויש, אגב, גם בתי משפט שמכבדים אותם, ואין נאשמים בפלילים בראשות ממשלה.

דווקא בזמן מגפה אנחנו צריכים לתת אמון במנהיגים שלנו ולא לקבל אותם בתור קיטש. דווקא כשמתים אנשים אנחנו צריכים לתת אמון בחיים הפוליטיים שלנו ולא לקבל אותם בתור עיסה. גרוסמן משח בשמן את ראשו של האיש שיצא מביתו ועשה מן הפוליטיקה הישראלית עיסה.

פרופ' נסים קלדרון הוא מבקר ספרות ותרבות. נולד ועבד בתל אביב, עבד גם בבאר שבע, נוסע שוב ושוב לניו יורק, ויסע עוד היום לכל עיר בעולם, רק לא אל חיק הטבע. כתב ספרים על ההקשר הפוליטי של הספרות בישראל, על נתן זך, על הקשר בין השירה העברית לבין הרוק הישראלי, ועל מאיר אריאל. ערך מבחרי שירים של נתן זך ואורי ברנשטיין. מלמד במחלקה לתרבות יצירה והפקה במכללת ספיר ובבית הספר לקולנוע סם שפיגל בירושלים. כותב כעת על ענבל פרלמוטר. חבר מרצ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,394 מילים ו-1 תגובות
עודכן אתמול

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בשבועות האחרונים הופצה בצרפת קריקטורה ובה דמותה של אגנס בוזין, צרפתייה יהודייה ושרת הבריאות עד לא מכבר, כשהיא שופכת רעל לתוך באר ● וזוהי רק ההתחלה ● צרפת מוצפת בפרסומים אנטישמיים פופולריים, המאשימים את היהודים בהפצת המגפה או בכישלון המאבק בה ● ומי שעלול לשלם על כך מחיר הוא דווקא הנשיא עמנואל מקרון

עוד 816 מילים

המוזיקה טובה, דלק עולה 25 סנט לגלון, ארה"ב מתקדמת לשיגור חללית מאוישת, הטלוויזיה עוברת לצבע, ומי שמע על הקורונה? ● טיול בזיכרונות רחוקים הופך לסגנון חיים, בעזרת היסטוריון החלל גדעון מרקוס, שמנצל אוסף של מגזינים בני 55 שנה כדי לגשר בין עבר להווה

עוד 780 מילים

ארוחת חג ליל סדר עולמי חדש

סדר פסח הוא מהמסורות היהודיות הפופולריות ביותר, ואין כמעט בית יהודי בישראל שלא מציין אותו ● אבל השנה הוא ייראה אחרת לגמרי ● חוקר האוכל פרופ' ניר אביאלי ואלון הדר נפגשו (בסקייפ) לשיחה על הארוחה הזאת - שמפגישה מסביב לשולחן מתחים עדתיים, לאומיים, מגדריים, כלכליים ופוליטיים ● עושים סדר בבידוד, מה נשתנה? ● הפוליטיקה של האוכל - פרק מיוחד

עוד 1,481 מילים

פסלים מרשימים בדמויותיהם של גיבורי התנ"ך מככבים באתרים היסטוריים ובמוקדי תיירות מרהיבים ברחבי הארץ ● לכבוד חג הפסח, אביבה ושמואל בר-עם מביאים את סיפוריהם וצילומיהם של הפסלים ● בתקווה שבקרוב נוכל לראותם גם מקרוב ● טיול לחג בלי לצאת מהבית

עוד 931 מילים

אורחים לחג הכרישים נוהרים לחופי אשדוד

כמה עשרות כרישים תועדו השבוע משכשכים במים החמימים יחסית שליד תחנת הכוח באשדוד ● בדרך כלל הציבור נחשף אליהם כשהם מבקרים בחדרה, שהפכה לבירת הכרישים הלא-רשמית של ישראל ● "אנחנו לא יודעים מאיפה בדיוק הם באו, למה דווקא לקראת פסח ולאן הם ימשיכו מכאן", אומרת לזמן ישראל עדי ברש, מומחית לכרישים

בשנים האחרונות הוכתרה חדרה כבירת הכרישים הלא רשמית של ישראל: מדי חורף מגיעים עשרות מהם לשכשך במים החמימים שנפלטים מהטורבינות הלוהטות של תחנת הכוח אורות רבין. המסלעה שלמרגלות התחנה הפכה לאתר תיירות מבוקש, כשצוללים חובבים משנרקלים בין הכרישים, וסקרנים תופסים עמדה על הסלעים ומנסים לתצפת על הנעשה במים.

כעת מתברר שחדרה לא לבד: השבוע תיעד גיא לויאן, פקח רשות הטבע והגנים, כמה עשרות כרישים מתגודדים בקרבת תחנת הכוח "אשכול" בנמל אשדוד.  החורף הסתיים והמים כבר לא כל כך קרים, אך טמפרטורת המים שמשמשים לקירור הטורבינות – הגבוהה ב-8-10 מעלות ממי הים – עדיין מושכת כרישים.

כריש שנתפס על ידי דייגים והוחזר למים באשדוד (צילום: רון גולן, מועדון הצלילה של מודיעין)
כריש שנתפס על ידי דייגים והוחזר למים באשדוד (צילום: רן גולן, מועדון הצלילה של מודיעין)

עדי ברש, דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה ויו"ר עמותת "כרישים בישראל", אומרת שבגלל הגובה שממנו צולמו התמונות קשה לקבוע את המגדר של הכרישים ("צריך להפוך אותם כדי לדעת"), אבל בעיקרון שני מינים מגיעים לחופי ישראל – סנפירתן ועפרורי.

למרות שבתחנת המחקר של אוניברסיטת חיפה חוקרים את תנועת הכרישים כבר מספר שנים ובזה גם עסקה עבודת המאסטר של ברש, הצטבר עד היום מעט מידע מוצק על הנושא.

"אנחנו לא יודעים מאיפה בדיוק הם באו, למה דווקא לקראת פסח ולאן הם ימשיכו מכאן", אומרת ברש. "לפני כמה שנים הצלחנו להצמיד מכשירי מעקב לשני כרישים בחדרה, אחד המשיך למערב מצרים וסיים די מהר את דרכו כשנמכר בשוק, ושנייה המשיכה לקפריסין, ושם ניתק איתה הקשר בעומק של 50 מטר".

חשוב לציין שהכרישים מוגדרים כחיה מוגנת ושהדיג שלהם אסור בישראל. זה כמובן לא מונע מקרים של דיג עברייני, כי מרק כרישים נחשב למעדן מבוקש.

כרישים באזור המים החמים באשדוד (צילום: גיא לויאן, רשות הטבע והגנים)
כרישים באזור המים החמים באשדוד (צילום: גיא לויאן, רשות הטבע והגנים)

ברש אומרת שאין הרבה סיכוי שאשדוד תתחרה עם חדרה על תשומת לב חובבי הכרישים, משום שהאזור שבעורף תחנת הכוח הרבה פחות נגיש לציבור.

לדבריה, "זה אזור של נמל, יש שם עכשיו בנייה ובאופן כללי אסור להיכנס לשם ובטח לא לצלול". הבדל נוסף בין האתרים – התחנה באשדוד פועלת על גז, להבדיל מרידינג חדרה שהיא אחת משתי התחנות הפחמיות הגדולות בארץ (לצד תחנת רוטנברג באשקלון). גם בתחנה גזית משתמשים במי הים לקירור הטורבינות, אבל בכמויות קטנות יותר ולכן הסביבה פחות אטרקטיבית לכרישים.

זו אחת הסיבות לכך שהתכניות להפוך את המתחם בחדרה לאתר תיירות רשמי עם מרפסת תצפית, הדרכה והסברה, לא מתקדמות בינתיים: "בתוך שנתיים התחנה בחדרה אמורה לעבור לגז", אומרת עדי ברש, "ויש חשש שהכרישים ייעלמו או לפחות שמספרם יפחת משמעותית, אז קשה לי לשכנע את הגורמים השונים לבנות הכל בשביל משהו שאולי בעוד שנתיים לא יהיה".

מתברר שעם סוף עידן הפחם בישראל נרוויח אוויר הרבה יותר נקי – אבל אולי נפסיד את הכרישים. בינתיים אפשר להתנחם בכך שהם מבקרים גם באשדוד.

צילום הסרטון: גיא לויאן, רשות הטבע והגנים

עוד 390 מילים

בעוד ארבע שנים תציין העיר בני ברק מאה שנים להיווסדה, ולכולם ברור בשלב זה של משבר הקורונה, שהיא נכנסת אל תוך הימים הקשים והדרמטיים בתולדותיה ● הסיפור שבני ברק מספרת עכשיו לעצמה על עצמה, הוא בעצם הסיפור שהיא התכוננה אליו כל השנים ● הערגה לטראומה, התשוקה המודחקת להיות שם, כמו זיידע ובאבע, כשהאדמה רועדת והגסטפו נכנס לעיר

עוד 3,370 מילים

נתניהו וגנץ שוחחו; איחלו פסח שמח אחד לשני וקבעו לחדש המו״מ אחרי החג

עם כניסת מגבלות התנועה לתוקף, נרשמת ירידה בתנועת הציבור במרחב ● משרד הבריאות הודיע שהוא פועל להעלות את מספר בדיקות הקורונה כדי לעמוד ביעד של 10,000 בדיקות ביום ● המענק המרבי לעצמאים יוגדל מ-8,000 שקלים ל-10,500 ● ברכות חג שמח מרחבי הקשת הפוליטית

עוד 16 עדכונים

כ-600 חיילים יצאו מעיר הבה"דים לביתם לכבוד החג

חשיפה בצה"ל הודיעו כי מבטלים את יציאות החיילים מהבסיסים הסגורים, כדי למנוע הדבקה במגיפת הקורונה בין החיילים למשפחות שלהם, אבל מהשטח עולה תמונה שונה לגמרי ● ״23 אוטובוסים יצאו אתמול משלושה בסיסים בעיר הבה"דים ובכל אחד מהם כ-25 חיילים", אומר אביו של חייל שמשרת שם וחשוף למידע ● "הם יחזרו ביום ראשון ובחג השני יצאו חיילים נוספים. זאת מדגרה לקורונה, צה"ל הוא בני ברק שנייה" ● דובר צה״ל: ״נעשו התאמות ליציאתם וחזרתם על ידי מערך הסעות ייעודי״

עוד 586 מילים

מרכזי היום לקשיש נסגרו בגלל הקורונה, הקשר עם 40% מהקשישים נותק

מעקב זמן ישראל המרכזים שבהם קשישים נפגשו, שוחחו ואכלו יחד נסגרו ● כ-40% מהקשישים ביקשו להמיר את המזון והליווי הטלפוני שקיבלו בסיוע כספי, וניתקו קשר עם העמותות ● חלק מהמרכזים משוחחים בטלפון עם הקשישים שעזבו על קשר - ואחרים לא ● במרכזי היום חוששים: "בקרוב נשמע על הרבה קשישים שנפטרו בבית בלי שאיש ידע על כך"

כ-40% מהקשישים ביטלו את השתתפותם במרכזי היום. כך עולה מנתונים חדשים של איגוד הל"ב, המאגד 100 עמותות המסייעות לקשישים ברחבי הארץ.

עד שמגיפת הקורונה הגיעה לארץ ועד להנחיות המיוחדות הכוללות בידוד של אוכלוסיית המבוגרים, הגיעו קשישים למועדוניות שמפעילות העמותות ושם קיבלו אוכל, טיפולים פיזיים ונפשיים, פעילות פנאי וספורט, ובעיקר נהנו מחברה של קשישים אחרים ושל עובדי העמותות. כפי שפורסם בזמן ישראל – מאז פרוץ המגיפה המועדוניות נסגרו, הקשישים סגורים בביתם ופעילי העמותות מביאים להם אוכל לפתח הבית ושומרים איתם על קשר טלפוני.

בשנת 2018 התבצעה רפורמה במרכזים, והוצעה לקשישים אופציה חלופית – לוותר על השירות במרכזי הקשישים ולהמיר אותו בסיוע כספי של 1,400 שקל בחודש. רק 6% מהקשישים שמטופלים בעמותות הלב לקחו את האופציה הזאת. ואילו בשלושת השבועות האחרונים כ-40% ביקשו להמיר את חבילות המזון והליווי הטלפוני בסיוע כספי וניתקו קשר עם העמותות.

נתונים על קשישים שניתקו קשר עם המרכזים בעקבות הנחיות הקורונה (צילום: איגוד הלב)
נתונים על קשישים שניתקו קשר עם המרכזים בעקבות הנחיות הקורונה (צילום: איגוד הלב)

העמותות מקבלות תקציב ממשלתי לפי מספר הקשישים המטופלים בהן. עם עזיבתם של הקשישים, חלק גדול מהעמותות נכנסו למצב של חדלות פירעון. ברגע שקשיש עוזב, העמותה אינה חייבת להמשיך ולדאוג לשלומו. בפועל, חלק מהעמותות שומרות על קשר טלפוני עם הקשישים שעזבו אותן וחלקן לא.

שמואל (סמי) קידר, מנכ"ל איגוד הל"ב, אומר לזמן ישראל: "יש לנו צוותים ברחבי המדינה שנשארים בקשר טלפוני עם הקשישים, גם אלה שעזבו, בהתנדבות, בלא כל תמורה, מתוך דאגה, כדי לדעת מה שלומם. האם אני יכול להבטיח לך שבכל העמותות שנמצאות במצב של קריסה יש מי שידאג לכל הקשישים? לא".

לדברי קידר, "המעבר של אלפי קשישים לקבלת גמלה בכסף במקום גמלה בעין היא אסון. אין לנו מושג מה מצבם של הקשישים, חלקם במצוקה קשה מאוד, בודדים בביתם, חרדים וצריכים לדאוג לעצמם לאוכל ולטיפולים על פי הגמלה שלהם. המשוואה צריכה להיות ברורה: בדידות וניתוק גורמים לקשישים דיכאון. דיכאון גורם למחלות. מחלות גורמות למוות".

"אין לנו מושג מה מצבם של הקשישים, חלקם במצוקה קשה מאוד, בודדים בביתם, חרדים וצריכים לדאוג לעצמם לאוכל ולטיפולים על פי הגמלה שלהם. המשוואה צריכה להיות ברורה: בדידות וניתוק גורמים לקשישים דיכאון"

לדברי גורם בכיר במרכזים לקשישים: "בחלק מהמרכזים אף אחד לא נשאר בקשר עם הקשישים שעזבו. חלקם נעזרים במשפחות שלהם, חלקם בודדים ומנותקים מהעולם ושוקעים בדיכאון. כבר בשנה שעברה היו כ-20 מקרים של קשישים שניתקו קשר עם העמותות ואחר כך נפטרו בלי שאף אחד ידע, עד ששכנים הבחינו בגופה. אני חושש מאוד שבקרוב יהיו הרבה יותר מקרים כאלה".

iStock Robert Weiבעמותות לקשישים חוששים מקריסה כלכלית

בעמותות טוענים כי עזיבת הקשישים מסכנת את קיומן של העמותות שמקיימות את המרכזים לקשישים ואת השירות החיוני שהן ממשיכות להעניק לקשישים שאינם עוזבים – ואמורים להמשיך לתת גם אחרי הקורונה.

העמותות מתקיימות מתמיכה ממשלתית בסך 150 שקל עבור כל קשיש רשום, נוסף על כיסוי עלות המזון והטיפולים הרפואיים לקשישים. העמותות ממשיכות להחזיק את המרכזים כרגיל  גם כאשר הם כמעט ריקים, ולהעסיק עובדים כרגיל (גם מהבית), אך כעת נאלצות לקיים את עצמן בתמיכה שהצטמצמה בכ-40%.

לדברי קידר: "העמותות לזקן על סף קריסה. פגיעה בעמותות היא פגיעה בעשרות אלפי קשישים. הצוותים המנוסים שלנו רוצים ויכולים להמשיך להעניק את השירותים בבתי הקשישים אך אנחנו חייבים תמיכה תקציבית. אם העמותות יקרסו לא נוכל לסייע לקשישים גם אחרי המגיפה. אנחנו פונים למשרדי הממשלה שייתנו למרכזי היום רשת ביטחון אבל לא מקבלים תשובה".

עוד 487 מילים

המפעלים הכשרים בסין הושבתו רק אחרי שהספיקו לייצר מזון לפסח

מאות מפעלים בסין מייצרים מזון כשר המסופק ליהודים שומרי מסורת בארץ ובעולם ● אבל התפרצות הקורונה שם גורמת למשגיחי הכשרות לחשב מסלול מחדש ● ייצור המזון הכשר לפסח אמנם הושלם עוד לפני המגפה, אך כעת הם מתלבטים האם לפזר את הייצור בין מדינות נוספות - או להמשיך לשים את כל הביצים הכשרות בסל סיני אחד

תעשיית המזון הכשר העולמית הפכה לקרבן כלכלי נוסף של הקורונה, לאחר שקווי ייצור כשרים בהיקפים גדולים בסין – שם פרצה המגפה – הושבתו.

למרות שהמגפה לא השפיעה בצורה משמעותית על אספקת משלוחי המזון הכשר לפסח לישראל ולריכוזי קהילות יהודיות ברחבי העולם, היא כן הפחיתה את הפעילות העסקית במפעלים האלה, מאז התגלה חולה הקורונה הראשון בסין.

הרב מנחם גנאק, ראש מחלקת הכשרות ב-OU (שנחשב לגוף השגחת הכשרות הגדול בעולם), אמר לזמן ישראל כי השפעת הנגיף על הענף בסין נרחבת. לדבריו, "במשך זמן רב, הממשלה הסינית סגרה מפעלים. ראש השנה הסינית הגיע, והסגירה התארכה. עד אמצע מרץ רבים מהם נפתחו מחדש – אך לא כולם".

מבדיקת זמן ישראל עולה כי יש לפחות 1,270 מפעלים לייצור מזון כשר בסין, וה-OU עובד עם כמחציתם, שמייצרים סוגים שונים של מוצרים, בהם ירקות ופירות.

גנאק הוסיף כי הקורונה לא השפיעה על המוצרים לפסח, "שרובם כבר ייוצרו".

"רוב המוצרים לפסח באמת יוצרו זמן רב לפני שמישהו אפילו שמע על הקורונה", אומר גם הרב בנימין ברקוביץ' מהארגון המתחרה KOF-K, "אבל חלק מהדברים היו מעט בעייתיים. חלק מהמוצרים מאחרים מעט, מה שעשוי להיות בעייתי".

KOF-K עובד מול כ-550 מפעלים בסין, עם ייצוא הנע בין תמציות, כימיקלים בטעמים, מוצרים קפואים בסיסיים, ומוצרים בקופסאות שימורים. חומרי גלם ממפעלים אלו נשלחים לחברות מסביב לעולם, לרבות בארצות הברית ובאירופה.

רגע לפני החג, ברקוביץ' כתב לי כי בדק שוב את הנושא, וכי "המשלוחים של פסח לא הושפעו, משום שרובם הגדול כבר יוצרו הרבה לפני שהמגפה התפשטה".

זה נכון גם לגבי Star-K, ארגון השגחת כשרות נוסף הפועל בסין. לדברי ראש מחלקת האישור של הארגון במזרח הרחוק, הרב אברוהום מושל, "אמנם היינו צריכים לבטל שני מוצרים – אך רובם כבר יוצרו לפני שהכל התפרץ".

מושל הוסיף כי התפרצות המגפה הקשתה על ההשגחה הפיזית במפעלים. "כפי שאפשר להבין, עכשיו כולם נאלצו להתרחק", אמר לי, "זה שם אותנו בסכנה".

מפעל מזון סיני לאחר התפרצות הקורונה, פברואר 2020 (צילום: AP Photo/Ng Han Guan)
מפעל מזון סיני לאחר התפרצות הקורונה, פברואר 2020 (צילום: AP Photo/Ng Han Guan)

שלושת הארגונים האלה שולחים בשגרה משגיחי כשרות כדי לפקח על החברות הסיניות. חלק מהמשגיחים חיים בסין ובאזור, בעוד שאחרים מגיעים מישראל.

"בנסיבות רגילות, היינו נכנסים יחסית בקלות, מפקחים על הרכיבים, מוודאים שכל הרכיבים והייצור לא מהווים בעיה מבחינת כשרות", אמר לי מושל. "היינו בוחנים את כל הרכיבים, המוצרים, הציוד, מוודאים שהמפעל מייצר רק מזון כשר".

גנאק הסביר כי המפתח הוא להבטיח שהמפעלים לא עובדים בנוסף עם פריטים לא-כשרים, כמו צדפות ומוצרים אחרים מהחי: "אנחנו שולחים, או שיש לנו עובדים מקומיים הבוחנים את המפעלים כדי לוודא שהם עומדים בסטנדרטים".

למרות שהנגיף ממשיך להתפשט בעולם, נראה כי המצב מתייצב במידת מה בסין, מה שמעלה את התקווה של חזרה לעסקים כרגיל. "אנחנו מושפעים באופן ברור כאשר חברות נסגרות", אמר ברקוביץ'. "זה בהחלט לא היה קל. הדברים חוזרים לשגרה, אבל זה לוקח זמן. בחדשות אנחנו רואים שמספר מקרי ההידבקות בסין נמצא בירידה, מה שבהחלט עוזר, אבל קשה לדעת באיזו מידה".

והוא גם מתלבט האם לפזר את הייצור. "אחד הלקחים שלמדנו הוא שחייבים לגוון את המערכת", אומר לי ברקוביץ', "אף פעם אי אפשר לדעת איפה יהיה מחסור".

עוד 449 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה