מגפת הקורונה בישראל:

מעבדות פרטיות הציעו לסייע בבדיקות. משרד הבריאות פנה אליהן רק עכשיו

בדיקת זמן ישראל בדיקות הקורונה מתבצעות בקצב איטי ומעכבות את ההתמודדות עם המגפה בישראל, אך רק בסוף השבוע האחרון פנו ממשרד הבריאות אל המעבדות הפרטיות וביקשו את עזרתן ● זאת למרות שמספר מעבדות פנו אל משרד הבריאות והציעו סיוע כבר לפני חודשיים ● במשרד הבריאות שואפים להגדיל את מספר הבדיקות לאלפים ביום ● רפרנטית קורונה במשרד הבריאות: "עשינו הכול כדי להיערך לבדיקות"

בדיקות קורונה במעבדה ברוסיה (צילום: AP)
AP
בדיקות קורונה במעבדה ברוסיה

"בישראל יש לפחות 12 מעבדות פרטיות שיכולת לבצע בדיקות PCR – הבדיקה שמשרד הבריאות מבצע לאיתור הנגיף, תוך הסבה מהירה לצורכי בדיקות הקורונה", כך אומר לזמן ישראל גורם במעבדה פרטית גדולה.

לדבריו, נעשו פניות מצד חלק מהמעבדות למשרד הבריאות, כדי להציע עזרה בביצוע הבדיקות, אך הן נתקלו בסחבת בירוקרטית ובמשרד לא הגיבו אליהן.

רק  בשבוע שעבר הודיע משרד הבריאות לכמה מעבדות פרטיות כי יבדוק את האפשרות להסתייע בהן במאמץ להאיץ את בדיקות הקורונה, שמתבצעות בארץ בקצב איטי, ובאופן שפוגע בהתמודדות עם המגיפה.

כמו כן הודיע המשרד על הרחבת הבדיקות שהוא מבצע בבתי החולים, ועל הכוונה לאפשר איסוף דגימות גם בקופות החולים ולא רק במד"א, כדי להגיע לקצב של אלפי בדיקות ביום.

ערכות לבדיקת קורונה, רומניה (צילום: AP Photo/George Calin)
ערכות לבדיקת קורונה, רומניה (צילום: AP Photo/George Calin)

בכמה מעבדות פרטיות טוענים שמשרד הבריאות מתעלם מקיומן כבר קרוב לחודשיים. במעבדות אלה טוענים כי הן ערוכות לבצע בדיקות לגילוי הנגיף, בתוך מספר ימים, אך למרות זאת, לא התבקשו לסייע.

"אני לא ממש מבין למה לא פנו אלינו. חלק מהמעבדות עובדות עם משרד הבריאות בשוטף על דברים אחרים, זה לא שבמשרד לא מכירים מעבדות פרטיות", אמר אותו גורם. "המחיר שהמעבדות יגבו יהיה ברצפה, וכל המעבדות יכולות להשתתף בזה. אין תחרות בינינו בכלל, כי הצורך עצום. אנחנו אזרחים ובני אדם, ורוצים לתרום למאמץ לאתר את החולים במגיפה.

"המחיר שהמעבדות יגבו יהיה ברצפה, וכל המעבדות יכולות להשתתף בזה. אין תחרות בינינו בכלל, כי הצורך עצום. אנחנו אזרחים ובני אדם, ורוצים לתרום למאמץ לאתר את החולים"

"הקורונה מתפשטת ומעסיקה את העולם כבר חודשיים. אם הם לא צפו שהמגיפה תגיע לישראל זו טעות קשה, ואם הם הבינו שהיא תגיע ובכל זאת לא נעזרו בזמן בגורם שיכל להקל עליהם, זאת גם טעות קשה".

יש מדענים ורופאים שטוענים שבמעבדות פרטיות מבצעים בדיקות מסוג אחר – כמו בדיקות מזון או איתור נגיפים בחקלאות – ולא ערוכים לבדוק בני אדם מבחינת הכשרה מקצועית של עובדים, סטריליות שנדרשת לכך ועוד.

"זה לא נכון. מתבצעות בדיקות רפואיות ואפידמיולוגיות בבני אדם במעבדות פרטיות בישראל כל הזמן. צריך הכשרה קצרצרה לדרישות הספציפיות של הקורונה, וזה הכול".

״בדיקה פשוטה ומהירה״

במעבדות הפרטיות חוששים לדבר לייחוס וזאת בנימוק שעבודה השוטפת שלהם היא מול משרד הבריאות.

החברה המסחרית היחידה שבה דיברו עם זמן ישראל לייחוס היא חברת "זרעים גדרה" המייצאת ומייבאת זרעים לחקלאות ומשתמשת בבדיקות PCR באותן מעבדות פרטיות, כדי לאתר נגיפים וחיידקים שמזיקים לחקלאות.

"בדיקת PCR היא בדיקה פשוטה ומהירה, שמאפשרת לאתר בגוף כל יצור (כולל וירוס) שחדר אליו, אם יודעים את הקוד הגנטי שלו", אומר אבי זוהרי, מנהל הייצור של זרעים גדרה, שאחראי על העבודה מול המעבדות בחברה.

בדיקת קורונה במחסום דרכים בקולורדו, ארצות הברית (צילום: AP Photo/David Zalubowski)
בדיקת קורונה במחסום דרכים בקולורדו, ארצות הברית (צילום: AP Photo/David Zalubowski)

זוהרי הוסיף כי, "אנחנו מעבירים למעבדות פרטיות זרעים לבדיקת PCR על בסיס שוטף ומקבלים תשובות תוך שעות, וזאת אותה בדיקה שמשתמשים בה בבדיקות קורונה בישראל".

כדי לבדוק טפיל שחודר לצמח לא צריך את אותה רמת סטריליות כמו לבדוק נגיף של מגיפה מסוכנת בבני אדם.

"נכון. אבל המעבדות שאנחנו עובדים איתן לא מבצעות רק בדיקות בצמחים ובחקלאות. ואני לא איש מדע, אבל אני חושב שאלה התאמות שאפשר היה לעשות תוך פחות זמן, מהחודש שבו הקורונה הגיעה במטוסים בדרך לכאן".

קצב הבדיקה אטי מדי

בישראל בוצעו עד לסוף השבוע האחרון רק כ-6,000 בדיקות לזיהוי הקורונה. בשבועות הראשונים, אחרי שעלה החשד שהנגיף הגיע לארץ, התבצעו בדיקות רק במעבדה אחת – בבית החולים שיבא, ואחר כך נוספו שלוש מעבדות נוספות, בבתי החולים סורוקה, הדסה ורמב"ם, והקצב הגיע ל-700 בדיקות ביום.

בימים האחרונים, מאז שעלה מספר הישראלים שאובחנו כחולי קורונה, החלה להישמע ביקורת ציבורית רבה על אטיות הבדיקות. כעת שם לו משרד הבריאות כמטרה להגיע לקצב של כ-2,200 בדיקות ביום.

לפי נתוני משרדי הבריאות במדינות השונות, היקף הבדיקות שנעשו בישראל, שהגיע לפני כשבוע לכ-400 בדיקות למיליון איש, דומה לזה של בריטניה והולנד, גדול יותר מאשר בארצות הברית וביפן, שבהן בוצעו כמה עשרות בדיקות למיליון איש, וקטן בהרבה ביחס לשוודיה, לסין שביצעה כ-3,000 בדיקות למיליון איש (גם מחוץ למחוז חוביי) ולקוריאה שביצעה כ-3,700 בדיקות למיליון איש.

בישראל שלחו מספר גבוה מאוד של אנשים – עשרות אלפים – לבידוד בית אחרי שהגיעו מחו"ל או לאחר שהיו במגע עם חולה קורונה, ורובם כלל לא עברו בדיקה. רוב אלה שנבדקו נמצאו כבר בבידוד בית. היתרון של השיטה הנהוגה בישראל הוא שהבדיקה אינה מגלה נשאים של הנגיף בתקופת הדגירה, כך שעדיף שכל מי שעלול להתברר כחולה מיד ישהה בבידוד בכל מקרה.

אלא ש"השיטה הישראלית" מדלגת כמעט לגמרי על אנשים שאין מידע שקושר אותם לנגיף, אפילו אם הם חשים ברע ומבקשים להיבדק. המקרה המטריד של עובד רשות שדות התעופה שהגיע לבית חולים עם דלקת ריאות, טופל, הונשם ושוחרר מבלי לעבור בדיקת קורונה, ורק אחר כך התברר שהוא חולה במחלה – ממחיש את מגרעות השיטה.

בדיקות קורונה במעבדה בסקוטלנד (צילום: Jane Barlow/PA via AP)
בדיקות קורונה במעבדה בסקוטלנד (צילום: Jane Barlow/PA via AP)

בקוריאה מתבצעות בדיקות באופן וולונטרי לאנשים לפי בקשתם, בתחנות קטנות ומבודדות שמזכירות אשנבים למכירת מזון בתחנות דלק. בדיקות נרחבות, כמו אלה שנעשו בשוודיה, קוריאה הדרומית ומדינות נוספות מאפשרות לאתר חולים ולבודד אותם בעוד מועד, ובכך להקטין את קצב ההדבקה.

יש גם השפעה פסיכולוגית

בדיקות מאפשרות גם להקטין את רמת הבהלה וההיסטריה – כיוון שהן חושפות את העובדה שהקורונה קטלנית פחות מכפי שהיא מצטיירת בסטטיסטיקה.

זאת, כיוון ששיעור החולים הקשים, שעלולים למות, מתברר כנמוך יותר ככל שמאתרים יותר חולים קלים ונשאים. פחות מאחוז מהאנשים שאובחנו במחלה בקוריאה הדרומית מתו – פשוט בגלל שאותרו חולים קלים רבים יותר מבמדינות אחרות.

יש לציין שהבדיקות בסין ובקוריאה הדרומית אינן בדיקות PCR כמו בישראל, אלא בדיקות סרולוגיות, אשר בניגוד לבדיקות PCR ניתן לבצען באמצעות ערכה קטנה וקלה להפעלה, בלא צורך בעבודה מורכבת של מעבדה. במשרד הבריאות לא מסבירים מדוע לא משתמשים בבדיקות הסרולוגיות בישראל, וההערכה היא שהערכות, שמיוצרות בסין ובקוריאה הדרומית, אינן מיובאות בשל המחסור העולמי שיצרה המגיפה.

ערכה לבדיקת קורונה, וושינגטון, ארצות הברית (צילום: AP Photo/Ted S. Warren)
ערכה לבדיקת קורונה, וושינגטון, ארצות הברית (צילום: AP Photo/Ted S. Warren)

"חשוב להגיד שהבדיקה הסרולוגית שנעשית במדינות מסוימות בחו"ל פחות אמינה מבדיקת ה-PCR שנעשית בארץ", מסביר המיקרוביולוג ד"ר אורי לרנר, המנהל המקצועי של ארגון "מדעת"..

לדברי לרנר: "בדיקת PCR מאתרת את החומר הגנטי של הנגיף ואילו בדיקה סרולוגית בודקת נוגדנים. לכן יכול להיות שחלק מאלה שאובחנו כחולי קורונה בקוריאה הדרומית ובמדינות נוספות שבודקות בשיטה הזאת ובודדו – הם לא חולים".

מה רע בשילוב של שתי השיטות? גם בישראל בודדו הרבה אנשים שאינם חולים ליתר ביטחון. למה לא להוסיף בדיקה נוספת, קלה ופשוטה לביצוע, שתאתר עוד "חשודים" ותבודד אותם, ולבדוק בבדיקה הקשה והיקרה רק את החולים?  ואם ערכות הבדיקה מיובאות ואינן נמצאות בארץ, מדוע לא מייצרים אותן?

"אלה שאלות שצריך להפנות למשרד הבריאות. בכל אופן, צוואר הבקבוק של בדיקות הקורונה בישראל הוא לאו דווקא ביצוע הבדיקות עצמן. גם העובדה שרוב הבדיקות מתבצעות בבתיהם של המבודדים ואיסוף הדגימות מבתיהם מוטל על כוח האדם של מד"א היא גורם מעכב רציני, לא פחות מעבודת המעבדות עצמן".

"צוואר הבקבוק של בדיקות הקורונה בישראל הוא לאו דווקא ביצוע הבדיקות עצמן. גם העובדה שרוב הבדיקות מתבצעות בבתיהם של המבודדים ואיסוף הדגימות מבתיהם מוטל על כוח האדם של מד"א היא גורם מעכב רציני"

"ערוכים כבר חודשיים וחצי"

על רקע טענות הולכות וגוברות על האטיות של בדיקות הקורונה, פרסמה קרן לנדסמן, אפידמיולוגית המשמשת כרפרנטית האחראית על הקורונה במשרד הבריאות, פוסט בפייסבוק שבו הגיבה לטענות:

"בואו נדבר על לוגיסטיקה", כתבה לנדסמן, "ספציפית – לוגיסטיקה של בדיקות מעבדה לווירוס שאנחנו מכירים רק 3 חודשים".

"הנה הדברים שחייבים לקרות כדי שאפשר יהיה לעשות בדיקות: להכשיר את כל הצוותים הרלוונטיים – מי שלוקחות את הדגימה, מאפסנות אותה, מסיעות אותה למעבדה, אוספות אותה במעבדה ובודקות אותה. כולן צריכות לדעת להתמגן כראוי, לטפל בדגימות, ולחטא. ההכשרה הזו לוקחת זמן, ואי אפשר לזרז אותה, כי אם לוחצים על זירוז ההכשרה, מישהו, מתישהו, יחלה בגלל הכשרה לא ראויה.

"בנוסף, יש לדאוג לאספקה הרלוונטית – חלוקים, מסיכות, כפפות, מקלונים, ערכות בדיקה, מכשור שקורא את הבדיקה. תחשבו על מעבדה מדהימה, שיא הטכנולוגיה, אבל אין מקלונים שאיתם לוקחים את הדגימה. או מסיכות לרופאים במרפאה שיאבחנו את המטופלים. הכל צריך לייבא, ובתקופה של מגפה כלל עולמית *כולם* צריכים את הציוד הזה, אז בכלל מורכב יותר להשיג אותו".

"בנוסף", מציינת לנדסמן, "יש צורך במערכת ששואבת את המידע הרפואי שהרופאה מתעדת, מעבירה את המידע לנוטלי הדגימות, מעבירה את הצורך בבדיקה למעבדה, מחזירה תשובת מעבדה לרופאה ולחולה. כל מרפאה, כל קופת חולים וכמעט כל בית חולים עובדים עם מערכת משל עצמם, שמתקשרת רק עם הדומים להם. הממשקים בין המערכות מורכבים מאד להקמה ולתפעול.

"אנחנו עובדים כל הזמן. כל הזמן. גם בשישי, גם בשבת. אני לא מכירה מישהו אחד בבריאות הציבור שישן לילה שלם מאז ינואר. והסיבה שאנחנו עובדים בלי הפסקה היא כדי להקים את השרשרת הזו. כשאומרים 'אבל היו לכם חודשיים להתכונן! מה עשיתם בזמן הזה?' ובכן – בדיוק את זה. הבאנו ציוד שלא היה בארץ, מילאנו מחסנים, הכשרנו עובדים, והקמנו ממשקים שלא היו קודם".

ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה לכתבה.

עוד 1,298 מילים
כל הזמן // יום שני, 30 במרץ 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

כחול-לבן טובלת בביצת הקואליציה ושרץ גדול בידה

מלחמה על הדמוקרטיה? מאבק בשחיתות? גנץ ומפלגתו מיישמים למעשה את פסקת ההתגברות, שהפכה לאחד מסמלי ההתנגדות שלהם לממשלת נתניהו ● ואם לא די בזה, אין להם שום בעיה עם הממשלה המפלצתית שהם הולכים להקים עם נתניהו ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 719 מילים ו-1 תגובות

תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה של ישראל

בממשלה המתגבשת, כך מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים בזמן ש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים בלי שום תמיכה.

מדובר כנראה ב-15 תיקים לחוסן לישראל. סיעה בת 15-16 חברי כנסת חסרי ניסיון פוליטי ברובם (בתוספת הנדל והאוזר, כנראה).

ייתכן מאד גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיושב ראש הכנסת אחרי שסירב לכבד את רצון הרוב הפרלמנטרי ולאחר מכן הפר צו בג"צ.

בממשלה המתגבשת, מדווחים לנו, צפויים להיות 30-34 שרים, כש-900 אלף ישראלים מובטלים ולצדם 280 אלף עצמאים מבועתים ללא תמיכה.ייתכן גם שיולי אדלשטיין יחזור לכהן כיו"ר הכנסת אחרי שהפר צו בג"צ

לפי הפרשן רביב דרוקר, גנץ יסכים לחקיקת ביטול הלכת דרעי-פנחסי, כלומר לאפשרות כהונת שר שנאשם במשפט פלילי. זאת כדי לאפשר לנתניהו לכהן כממלא מקומו לאחר מימוש הרוטציה (שלעולם לא תתממש, אבל החוק הפרסונלי והמביש הזה כבר יהיה עובדה מוגמרת).

ליצמן יישאר שר הבריאות. דרעי יישאר שר הפנים.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי. אני מתפלל שהדבר לא יתרחש.

סיעת היחיד של אורלי לוי-אבוקסיס תקבל את תיק השוויון החברתי (או: תיק אי השוויון החברתי, אם לדבר בכנות).

אני מבין שהחשש מהתפשטות נגיף הקורונה הוא עמוק ורציני. ואני מבין את החשש להיות במצב הקריסה של איטליה וספרד. במיוחד אחרי הזנחת מערכת הרפואה הישראלית לאורך עשור.

אבל זו בדיוק הייתה הסיבה למנות יושב ראש פרלמנט מכחול-לבן, לאייש ועדות פרלמנטריות לפיקוח פרלמנטרי על הממשלה, לתמוך בכל צעד חיובי של הממשלה במאבקה בקורונה ולהתנגד לכל שיקול פוליטי מצד נתניהו או לצעדים פסולים או שגויים שמטרתם הסתרת מחדל הפקרת מערכת הבריאות לאורך עשור.

לא מדובר בממשלת "אחדות" אלא בממשלת גוש פולחן האישיות של נתניהו שמכיל 58 מנדטים לצד 14-15 חברי חוסן לישראל שערקו מגוש ה-61. ועכשיו מתברר שגם עמיר פרץ שוקל להיכנס לממשלה ביחד עם שמולי

בואו נתמקד רגע בתסריט הדמיוני והמופרך שלא יתתמש: נניח שהרוטציה תתקיים (כאמור: אין מצב). ואז מה? גנץ יעמוד בראש ממשלה שנתמכת בידי 58 חברי כנסת מגוש פולחן האישיות. לצדו רק 15-16 חברי כנסת מטעם חוסן לישראל. ואולי עמיר פרץ ושמולי.

בממשלתו יכהנו יריב לוין, ישראל כץ, ניר ברקת, מירי רגב, דוד אמסלם, נפתלי בנט, יעקב ליצמן, אריה דרעי ובצלאל סמוטריץ'. ונתניהו.

אז נסכם: עכשיו, כך מדווחים בתקשורת, מתקיים מו"מ בלתי נתפס על עיגון בחוק יסוד של הלכת דרעי-פנחסי. כלומר: לא רק ראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום. גם שר יוכל לכהן גם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום. הפוך ב-180 מעלות מכל הבטחותיו של גנץ. מתשתיתה הרעיונית של כניסתו לפוליטיקה.

וכל זה מתרחש מיד לאחר שנתניהו ואדלשטיין ניסו לנטרל את בחירת הרוב הפרלמנטרי שמבטא את בחירת רוב האזרחים, לאחר שהם ביזו את פסק דינו של בג"צ תוך ששרי נתניהו משתלחים בבג"צ, לאחר שנתניהו לא הפסיק לרגע ליצור דלגיטימציה לכל ממשלה אפשרית בתמיכת הרשימה המשותפת (כלומר: דלגיטימציה הן לשוויון הפוליטי והאזרחי של 20 אחוז מאזרחי המדינה והן לכל אפשרות להקמת ממשלת שמאל), ובתום עשור שבמהלכו כל מי שנכנס משמאל או ממרכז לממשלות נתניהו, התאדה והפך לגוויה פוליטית.

ומעל הכל: ההתנהלות המדהימה של גנץ ואשכנזי, העצימה את חוסר האמון של האזרחים בנבחרי הציבור ובכך פגעה אנושות בתשתית החברתית החיונית לקיום מדינה דמוקרטית.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות.

וכל זה גם קרה דקה לפני הפקעת השליטה בפרלמנט מידי נתניהו לראשונה לאחר עשור ו-2 דקות לפני חקיקת חוקי טוהר מידות שימנעו מכל נאשם לכהן בעתיד כראש ממשלה, להתמודד על ראשות הממשלה ולכהן יותר מ-2 קדנציות

קשה לחשוב על הפרת אמונים פוליטית חמורה מזו של גנץ ואשכנזי. קשה לחשוב על שבירת אמון יותר חזקה. קשה גם להפריז בעוצמת הנזק שחוללו גנץ-אשכנזי לתשתית שעליה בנויה חברה שמתיימרת להיות דמוקרטית: עמידה בעקרונות הכי יסודיים שלך ובהתחייבויות הכי יסודיות שלך. והם גם הנציחו את מעמדו ההרסני של נתניהו בעיני תומכיו כקוסם בלתי מנוצח שלא ניתן להעמיד מולו שום אלטרנטיבה.

זוהי תרומה עצומה לתהליך הארדואניזציה שעוברת מדינת ישראל. נזק עצום ומקיף לדמוקרטיה. והפרת אמון איומה של מיליוני אזרחים.

חבל.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 640 מילים

יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים נדבקה בקורונה

מטעם ראש הממשלה נמסר: נפעל לפי הנחיות משרד הבריאות ● מגעים מתקדמים של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי להצטרפות לממשלת נתניהו-גנץ ● בשמאל זועמים על ההחלטה ● דיווח על הקמת שני משרדי ממשלה: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים

08:52 עריכה

ועדת הקורונה בכנסת, בראשות ח"כ עפר שלח (יש עתיד), תתכנס היום לדיון בנושא רכש מכונות הנשמה וציוד רפואי.

08:34 עריכה

ח"כ איילת שקד (ימינה) בראיון בגל"צ: "אנחנו מבינים שאי אפשר היה להקים ממשלת ימין כמו שרצינו, אבל לא יכול להיות שיימכר לשמאל בשביל 17 מנדטים כל מה שחשוב לימין. גם הימין צריך לשמור על ערכיו".

על השאלה האם ישנה אפשרות שמפלגתה לא תיכנס לממשלה ענתה שקד: "אף אחד מאיתנו לא נולד שר, אופוזיציה היא לא מילה גסה. הלכנו דרך ארוכה עם המפלגות החרדיות והליכוד, אך השותפות הזו לא תישמר בכל מחיר".

איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
08:12 עריכה

ח"כ אורנה ברביבאי (יש עתיד): "פוחדים מהקורונה? השבוע למדתי כי שררה היא מגפה הרבה יותר מסוכנת".

08:05 עריכה

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו הגיב בראיון בכאן רשת ב' על המגעים להקמת ממשלת נתניהו-גנץ. 

"המדיניות של הממשלה הזאת לא שונה בשום דבר מכל מה שרצו לעשות קודם. אנחנו רואים ממשלה שתטוס לשום מקום, בלי שום כיוון ובלי שום אג'נדה. חשבתי שגנץ רץ לראשות הממשלה בסוף מסתבר שהוא רץ להיות יו"ר הכנסת", אמר פורר.

07:43 עריכה

ח"כ לשעבר עמר בר לב ממפלגת העבודה על רק הדיווח כי הח"כים פרץ ושמולי ממפלגתו צפויים להיכנס לממשלת נתניהו-גנץ: "אמרנו שלא ניכנס, ובאמת לא נכון להיכנס. אמרנו שתחת נאשם בפלילים לא ניכנס, ברמה העקרונית והפרקטית, ודבר שני אמרנו שלא ניכנס כי אנחנו רוצים לשנות את המדיניות".

עוד הוסיף בר לב בראיון בגל"צ: "רק לפני שבוע אורלי לוי-אבקסיס התנתקה ממפלגת העבודה וקראנו לה בוגדת. היינו המומים מהמהלך הבוגדני הזה, ולפני מספר ימים בני גנץ הצטרף, וזה שכולם בוגדים בעקרונות שלהם זה לא סיבה בשבילנו לעשות מהלך דומה. אני מקווה שעמיר לא ייכנס לממשלה".

07:39 עריכה

ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן התראיין הבוקר בגל"צ ודחה את הביקורת על גידול תיקי השרים בעקבות המשא ומתן הקואליציוני: "בחירות חדשות יעלו כמו 900 משרות של שרים".

כמו כן, על רקע הדיווח שיועצת ראש הממשלה לענייני חרדים, רבקה פאלוך, נדבקה בקורונה, אמר ביטון כי הוא נפגש איתה לאחרונה.

מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
מיכאל ביטון (צילום: Yaakov Lederman / Flash90)
07:19 עריכה

ח"כ יאיר גולן ממרצ: "אם 'צו התנועה' של העבודה הוא זחילה לממשלה מנפוחת ובזבזבנית בראשות נאשם בפלילים, עמיר פרץ ואיציק שמולי מפרקים אותה סופית מכל נכסיה הערכיים. המפלגה שהקימה את המדינה טבעה בביצה של ציניות פוליטית. אף אחד כבר לא יציל אותה".

07:17 עריכה

משרדי הממשלה החדשים שעומדים לקום בעקבות החלוקה הנרחבת של תיקי שר: המשרד לסייבר ודיגיטל, המשרד לפיתוח מיעוטים. כמו כן, משרדים נוספים יתפצלו לשניים.

07:15 עריכה

שיחות המשא ומתן בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבני גנץ להקמת ממשלה נתקלו באי הסכמות סביב שאלת החלת הריבונות ביהודה ושומרון. 

לפי הדיווח בכאן חדשות בליכוד דורשים להכניס זאת להסכם, אך בכחול לבן מתנגדים, ולא מסתמנת הסכמה סביב הסוגייה.

07:13 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: "אם קולות הליכוד לא יבואו לעבודה, העבודה תלך לליכוד. הרשימה המשותפת היא הרשימה היחידה שנאבקת בנתניהו וחשוב מכך בדרכו".

07:12 עריכה

על רקע הדיווחים על הצטרפותם של ח"כ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי לממשלה, יו"ר מרצ מבהיר: "הכל סביב מתפורר, הכל מסחרה, אבל מרצ לא בוגדת, לא עורקת, ותמיד נאמנה לערכים ולבוחרים שלה".

07:10 עריכה

יו"ר העבודה-מרצ עמיר פרץ וח"כ איציק שמולי נמצאים במגעים מתקדמים לקראת כניסה לממשלה – בניגוד להתחייבותו הנחרצת של פרץ שלא לכהן תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כחול לבן מציעים לשניים תפקיד של שר וסגן שר, אך פרץ מתעקש שגם שמולי יקבל משרד בראשותו. מקורביו של פרץ אישרו אמש את דבר המגעים – אך הוסיפו כי שום דבר עדיין לא נסגר. נכון לעכשיו פרץ מיועד לקבל את תפקיד שר הכלכלה, ולשמולי מייעדים את תיק הרווחה.

עוד 12 עדכונים

חדר 808 רק המתים חופשיים באמת

המחשבה הראשונה, הלא מעובדת, אחרי האזנה אחת לשיר החדש של בוב דילן – שהוא לא בדיוק "שיר" וגם לא ממש "חדש" – היתה שזה יהיה השיר האחרון של דילן. עם השיר הזה הוא בוחר להיפרד מאיתנו ומהעולם.

אמנם יכול כמובן להיות שבהמשך יתברר שזה עוד אחד מתמרוני התעתוע הדילניים הידועים. אבל ייתכן שהפעם המקרה שונה. אולי דילן כבר יודע משהו שאנחנו עוד לא יודעים, וכמו דיוויד בואי וליאונרד כהן לפניו, החליט להיפרד מאיתנו עם צוואה מוקלטת. רקוויאם לעידן הפולק. נפנוף שלום אחרון לנו ולעולם של אתמול. זה שהוא היה אחד מגיבוריו וכנראה גדול מנסחיו.

אז הנה הוא לובש עוד פעם אחת אחרונה את חליפת קולו-של-הדור משנות השישים, ויוצא לנסיעה ארוכה, מוזרה ועצובה במרחבי העשור המכונן ההוא. חוזר לביקור פרידה בתחנות המרכזיות של הסיקסטיז ושל חייו. ובראשן רצח קנדי, שסביבו ועליו הוא שר.

כמעט 17 דקות נמשך השיר שכותרתו – murder most foul – שאולה מ"המלט" של שייקספיר. דילן מדקלם, ממלמל, מהמהם את בתיו הארוכים, כמעט ללא מלודיה. מלווה בפסנתר, קונטרבס, תופים מרוחקים, נגיעות כינור. גם אחרי כמה האזנות רצופות זה לא הופך לשיר שאפשר להתיידד איתו. זה לא שיר שאפשר לשיר. זה גם לא שיר שצריך לשיר. זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. מארש אבל. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון פיצג'רלד קנדי? על אמריקה? על הרוח של שנות השישים? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה לא שיר שמישהו ירצה אי פעם לשיר. זו קינה. וקשה לדעת על מי דילן מקונן. על ג'ון קנדי? על אמריקה? על רוח שנות ה-60? על עצמו? ואולי בכלל עלינו, שמאזינים לו עכשיו סגורים בבתים, חוששים מהבאות?

זה השיר המקורי הראשון שדילן מוציא מאז "טמפסט" ב-2012, שהיה אלבום האולפן המקורי האחרון שלו. בשמונה השנים שחלפו מאז הוא שקע בהקלטת אלבומי כיסוי – חלקם נפלאים ממש – לקלאסיקות אמריקאיות, בעיקר מאוצר השירים של פרנק סינטרה. והנה הוא חוזר, ודווקא כך. העיתוי של הוצאת השיר – כשברקע אמריקה והעולם מתמודדים עם המשבר החמור ביותר של זמננו – לא יכול להיות מקרי, גם אם ברור שהשיר נכתב והוקלט הרבה לפני משבר הקורונה.

ביום שישי בבוקר בישר דילן על השיר החדש בחשבון הטוויטר שלו במין פורמאליות יבשושית: "ברכות למעריצי ולעוקבי, ברגשי תודה על התמיכה והנאמנות לאורך השנים. זה שיר שהקלטנו לפני זמן רב ולא הוצאנו עד כה ואתם עשויים למצוא בו עניין. שמרו על עצמכם, הישארו דרוכים, ואלוהים ישמור עליכם".

אין טעם להקשיב ל-murder most foul סתם כך ברקע. האזנה כזו היא כמעט חסרת תוחלת. הדרך היחידה להתייחס לשיר ברצינות, שבה ראוי להתייחס לשיר חדש באורך 17 דקות של גדול כותבי השירים בזמננו, היא עם המילים מול העיניים. לעקוב אחרי פיתוליו כמו אחרי סיפור, פואמה, הספד.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה. הוא מתחיל עם רצח קנדי ותיאוריות הקונספירציה שמלוות אותו ("מישהו כבר כאן לתפוס את מקומך") , רומז לפרל הארבור ("יום שייזכר לדיראון עולם") ואווירת האסון הקודרת הזאת מחזירה אותו אל השירים, הסרטים, האמנים והאייקונים התרבותיים של העידן ההוא.

למי שמצפה לטיול רווי געגועים ולחלוחית בעיניים בהדרכת איש הטמבורין, מחכה אכזבה גדולה. דילן אף פעם לא היה פרטנר למסע סנטימנטלי ונוסטלגי, ואין לו כוונה להתחיל עכשיו, כשהעולם עצר מלכת. כדרכו,  הוא שומר על פיכחון כמעט יבשושי, עד שלרגעים נדמה שהוא פשוט מניח למרגלותינו את הצוואה התרבותית שלו, מונה בזה אחר זה את מי שהוא חושב שראוי שנזכור.

אנחנו שטים על נהר הסטיקס שמקיף את ארץ השאול, ממלכתו של האדס. ודילן הוא כאן על תקן איש המעבורת כארון, שומר העולם הבא, שמעביר את הנשמות המעונות מגדה אחת של הנהר אל הגדה השנייה

קודם כל הביטלס, כמובן. הלהקה שהגיחה בראש הפלישה הבריטית ו"הלכה על הצוואר". ואז וודסטוק, הפסטיבל ההיפי שנערך לא רחוק מביתו של דילן. ואלטמונט, הפסטיבל הטראגי שבא בעקבותיו והסתיים ברציחתו של מרדית' האנטר בן ה-18 על ידי כנופיה של מלאכי הגיהנום, באירוע שנחשב מאז לאקורד הסיום הקודר של שנות השישים.

"אם אתם רוצים לזכור, אתם צריכים לרשום את השמות", אומר דילן ומצעיד בסך את "המי" של אופרת הרוק טומי, את "האנימלס" ("נגנו את 'אל תתנו לי להיות לא מובן', נגנו את זה לגברת הראשונה, היא לא מרגישה כל כך טוב") , מגייס את דון הנלי וגלן פריי מ"האיגלז", את קרל ווילסון מ"הביץ' בויז", את לינדזי בקינגהם וסטיבי ניקס מ"פליטווד מק", את נט קינג קול, צ'רלי פרקר וגיטר סלים (הכינוי של גיטריסט הבלוז אדי ג'ונס), את אטה ג'יימס, סטן גץ, ג'ון לי הוקר ותלוניוס מונק. אפילו להקת קווין מבליחה לרגע וגם מרילין מונרו כאן.

דילן מפזר שובל ארוך ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא בטוח שנבוא בעקבותיו. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר.

דילן מפזר שובל ארוך של פירורים תרבותיים ולא מסתכל לאחור. הוא יודע שמעריציו הרבים – בעיקר בומרז בני הגיל הפגיע ביותר למגיפה, עם הרבה מחלות רקע – כלואים עכשיו בבתיהם, מבודדים, מפוחדים, מתגעגעים לעבר

יש להם זמן פנוי, והם כבר יעוטו על הרמזים, יהפכו בהם, ינתחו אותם, יחפשו בהם משמעויות נסתרות, בתקווה שאולי דווקא עכשיו, דווקא ברגע הטראגי הזה בזמן, הנביא המוכתר שלהם, שוויתר מזמן על כס המלוכה, אבל מעולם לא הודח, יצליח עוד פעם אחת אחרונה לומר להם משהו משמעותי על חייהם. יגלה להם את האמת. ודילן אומר את זה, להם ולנו, בצורה החדה והפשוטה ביותר: "לא נעים לי להגיד לך את זה, אדוני / אבל רק המתים חופשיים באמת".  

אמיר בן-דוד אוהב מוזיקה מאז סוף שנות השישים. כותב, מלחין, מנגן ושר ב״אבטיפוס״ מאז שנות השמונים. כותב בכיר וחבר מערכת בזמן ישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 871 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

המהלך של גנץ: הגזענות ניצחה את המאבק בשחיתות

חוקר השחיתות ד"ר דורון נבות לא רואה בהצטרפות של גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו שינוי כיוון, ומזכיר שמתוך רביעיית הקוקפיט, ״מי שבאמת מתעניין בשחיתות הוא בוגי, אבל הוא האיש הכי חלש שם״ ● גם כל הסיפור עם המשותפת היה תרמית לדעתו, ואפילו ההליכה עם מרצ ● ״המחויבות ללאומיות היהודית ניצחה כל דבר אחר, עד כדי כך שמתברר גם שהיא היתה יותר חשובה מ'רק לא ביבי׳״

עוד 789 מילים

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

העולם מרוכז בקורונה, אבל תכנית המאה, הסיפוח והאג עדיין כאן

בית הדין בהאג והאיחוד האירופי משהים - אבל לא מקפיאים - את הדיונים על יחסי ישראל ופלסטין ● ישראל וארה"ב אומרות שהן עדיין עובדות על יישום תכנית המאה, כולל סיפוח, אך מסרבות לנקוב בלוח זמנים ● כך שינתה הקורונה את סדר היום במזרח התיכון ● פרשנות

עוד 856 מילים

"נגיף הקורונה ממשיך לחיות בדם לאחר המוות"

"המתים אמנם לא משתעלים, אבל הם יכולים לפלוט נוזלי גוף כשמזיזים אותם או כשמעבירים אותם ממקום למקום" ● כך אומרת לזמן ישראל פתולוגית אמריקאית בכירה, שקוראת לעולם לאמץ נהלים מחמירים בנוגע לטיפול בגופות ● ראיון

עוד 852 מילים

על פי הנתונים הרשמיים, מספר חולי הקורונה בגדה המערבית וברצועת עזה עדיין נמוך, ולמעשה הפלסטינים הם שחוששים מזליגת המחלה מההתנחלויות לשטחים ● בינתיים, ארגון רופאים למען זכויות אדם קורא לישראל להכיר באחריותה לנעשה שם - הן מבחינת החוק הבינלאומי והן מבחינה מוסרית ● "התפרצות בעזה תהיה קטסטרופה, בריאות לא פחות חשובה מביטחון"

עוד 1,504 מילים

השר בנט חתם על הקצאת 700 חיילים לסיוע למשטרה

נתניהו לראשי מפלגות הימין: הפרסומים בנושא המו"מ הם פייק ניוז מוחלט ● שקד: מסירת משרדי הביטחון והמשפטים לשמאל, פירושו שעבוד אידיאולוגי לשמאל ● אושרה בקשת יש עתיד להתפלג מסיעת חוסן לישראל, גנץ נשאר עם השם כחול לבן ● בעלה של יועצת נתניהו לענייני חרדים, עמה נפגש בסוף השבוע שעבר, התגלה כחולה קורונה

עוד 61 עדכונים

היוזמה לביטול הלכת דרעי-פנחסי מחרבת כל נורמה שלטונית ראויה

מ״לא נשב תחת ראש ממשלה עם כתבי אישום״, בני גנץ חתך בחדות למו״מ על ביטול חלקי של הלכת דרעי-פנחסי, על מנת שנתניהו יוכל לכהן כמ״מ ראש הממשלה בזמן שהוא עומד לדין, אם וכאשר תיכנס הרוטציה בין שניהם לתוקף ● מעבר לעובדה שמדובר בחקיקה פרסונלית פסולה, הרי שהיוזמה מאיימת למחוק את ההישג הגדול ביותר של אותה הלכה וכל זכר להקפדה על ניקיון כפיים ציבורי ● פרשנות

עוד 900 מילים ו-1 תגובות

הנחש, האריה והחמור

פרשנות הרבה לפני שמגפת הקורונה הפכה לתירוץ הרשמי להקמת ממשלת חירום, ובזמן שבכחול-לבן עוד קיוו להקים ממשלת מיעוט או לכל הפחות להגיע למו״מ מול הליכוד עם הכנסת בידיהם, אשכנזי כבר בישל עם דרעי את הצטרפות גנץ ואנשיו לממשלה בראשות נתניהו ● הרמטכ״ל לשעבר ראה את תוצאות הבחירות ב-2 במרץ, וקיבל החלטה ● רק ביום חמישי, הבינו שותפיו לשעבר לאן פניו מועדות ● משרד הביטחון זו רק תחנה ראשונה ● הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבא

עוד 2,917 מילים ו-10 תגובות

"אבי מת לבדו, ועכשיו אני לא יכולה אפילו לנחם את אמי"

"אנחנו מביאים מצרכי מזון לקשישים ומנסים לספק מילות נחמה לאלו שמודאגים במיוחד" ● "למרבה הצער, גם בתוך הקהילות שלנו יש אנשים שנדבקו בנגיף" ● יהודי איטליה מספרים על החיים והמוות בלב אזור האסון של הקורונה באירופה ● הקושי הרגשי הגדול, הם אומרים, הוא האיסור להיפרד מיקיריהם או ללוות אותם בדרכם האחרונה

עוד 877 מילים

גנץ ואשכנזי פוגשים את נתניהו במעון ראש הממשלה

ליברמן: נלך לאופוזיציה ● לפיד: גנץ ואשכנזי בחשו מאחורי גבי ● כחלון רוצה לחלק מענקים של 5 מיליארד שקל ● ניסנקורן: זחילה והליכה על 4 זה קשקוש, הולכים לממשלה שוויונית ● יורם יובל קורא להדחת ליצמן: הסגר חזק מדי וגורם לסטרס ● מחאת הדגלים השחורים הגיעה לבתים של גנץ, שפע, חיימוביץ' וזמיר ● האוזר תומך בממשלת חירום, רדיר מריח מתנדנדת

עוד 30 עדכונים

הושק שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ

על מאגר מים שסמוך לקיבוץ שמיר הוקם לאחרונה שדה הפנלים הסולריים הצפים הגדול בארץ ● סוף-סוף מתחילים לנצל את השטחים העצומים של המאגרים ● אביב לביא נחלץ מהסגר כדי לבקר בגולן, שבימים אלה ירוק וריק מתמיד

עוד 629 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה