המערכת הפוליטית בצל משבר הקורונה

נתניהו: אם הציבור לא יפעל על פי ההנחיות - לא אהסס להפעיל צו

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין פרסם צו: לא יותר מעשרה אנשים בכנסת ● ח"כ בני גנץ: לליכוד אין רוב בכנסת ולכן הוא סוגר אותה - לא נאפשר זאת ● ריבלין שוחח עם אבו מאזן: משבר הקורונה אינו מבחין בין בני אדם, שיתוף הפעולה הכרחי ● אדלשטיין סגר את הכנסת עד יום שני. כחול לבן: נעתור לבג״ץ ● ריבלין לאדלשטיין: כנסת לא מתפקדת היא פגיעה אנושה בדמוקרטיה

בנימין נתניהו (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
Olivier Fitoussi/Flash90
בנימין נתניהו
07:15 עריכה

חבר הכנסת אבי ניסנקורן מכחול לבן והשר זאב אלקין מהליכוד צפויים להיפגש הבוקר כחלק מהמשא ומתן להקמת ממשלה.

07:19 עריכה

שר הפנים והשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, אריה דרעי, שר החקלאות והשר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, וחברי הכנסת רם בן ברק ואלון שוסטר נכנסו לבידוד, לאחר שהתברר אמש שראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג', שעימו נפגשו, חולה בקורונה.

07:53 עריכה

משרד הבריאות פרסם אתמול שורה של הנחיות חדשות, המחמירות את הדרישות מהציבור הישראלי. בין היתר נאסר על הציבור לבקר בקניונים, בחופי הים ובפארקים; אין לצאת מהבית להוציא במצבים המחייבים זאת; ויש להימנע מאירוח של חברים ובני משפחה שאינם מתגוררים בבית.

08:04 עריכה

בכנסת מתכוונים לבקש לערוך בדיקת קורונה לכל 120 חבריה – כך דיווח הבוקר זאב קם בתאגיד השידור כאן. אתמול נדרשו ארבעה מחברי הכנסת, אריה דרעי, צחי הנגבי, רם בן ברק ואלון שוסטר, להיכנס לבידוד לאחר ששהו במחיצת חולה בקורונה.

בימים האחרונים עברו הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו בדיקות קורונה ונמצאו שליליים.

08:40 עריכה

השר צחי הנגבי הכחיש בגלי צה"ל את הדיווח של אריה גולן בתאגיד השידור כאן, שלפיו נצפה מפר את בידוד הבית שבו הוא מחויב ונצפה רץ ברחובות מוצא.

09:08 עריכה

יושב ראש הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה, מתח הבוקר ביקורת על כך שפעילות הכנסת מושבתת.

09:56 עריכה

יושב ראש סיעת הליכוד, מיקי זוהר, הגיש הצעת חוק להחלת החוק הישראלי בבקעת הירדן והצעת חוק עונש מוות למורשע ברצח בנסיבות טרור.

11:16 עריכה

התחממות ביחסים? גנץ שיתף פוסט של נתניהו, ראש הממשלה הודה ליושב ראש כחול לבן.

חשוב מאוד!תודה, בניבני גנץ – Benny Gantz

פורסם על ידי ‏Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‏ ב- יום רביעי, 18 במרץ 2020

11:28 עריכה

יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, פתח את המליאה ומייד הוציא אותה להפסקה בהיעדר נושאים על לסדר היום. במקביל נועדים נציגים של הליכוד וכחול לבן בניסיון לגבש הסכמה בעניין הקמת ועדות הכנסת.

11:33 עריכה

חברי כנסת תוקפים את התנהלותו של יושב הראש אדלשטיין, שהפסיק את דיון המליאה מייד לאחר שנפתח.

11:43 עריכה

קצין הכנסת יוסף גריף מעריך ש"במוקדם או במאוחר" צריך יהיה לסגור לחלוטין את בניין הכנסת ולהשבית את הפעילות – כך אמר מנכ"ל הכנסת, אלברט סחרוביץ', לפי דיווח של חדשות 13. סחרוביץ' אמר את הדברים בדיון היערכות שהתקיים אתמול, בטרם נודע שחברי הכנסת דרעי, הנגבי, בן ברק ושוסטר צריכים לשהות בבידוד.

11:46 עריכה

פגישתם של נציג הליכוד זאב אלקין ונציג כחול לבן אבי ניסנקורן הסתיימה בפיצוץ. השניים לא הגיעו להסכמות בעניין הקמת ועדת הכנסת.

12:17 עריכה

חברי כנסת מגוש ה-61 – כחול לבן, הרשימה המשותפת, העבודה-מרצ וישראל ביתנו – מוסיפים לתקוף את הליכוד על התנהלותו.

12:30 עריכה

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, הורה למשטרה להיערך לאפשרות שיוטל סגר מלא על הציבור בישראל. ארדן הנחה להיערך לאופציה זו בדיון טלפוני שקיים אתמול.

12:39 עריכה

חבר הכנסת אלון שוסטר מכחול לבן מדווח מהבידוד –

13:01 עריכה

אחרי שגנץ שיתף פוסט של נתניהו, וראש הממשלה הודה ליושב ראש כחול לבן, הציע הנשיא לריבלין "להמשיך עם זה לשולחן הממשלה".

13:05 עריכה

שר החינוך ויושב ראש הבית היהודי, רפי פרץ, אינו חולה בקורונה – כך נמצא בבדיקה שערך, אחרי שחש ברע.

13:39 עריכה

יושב ראש סיעת כחול לבן, אבי ניסנקורן, הודיע ליושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, ש-61 חברי כנסת דורשים לכנס את המליאה עוד היום כדי להצביע על הקמתה של הוועדה המסדרת ועל מנת לבחור יושב ראש כנסת.

14:23 עריכה

יושב ראש כחול לבן בני גנץ נפגש עם יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, יושב ראש העבודה-מרצ עמיר פרץ וראשי כחול לבן במסגרת מאבקם לחידוש פעילות הכנסת.

14:38 עריכה

יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין הציע להקים כעת את ועדת החוץ והביטחון, ועדת הכספים וועדת הבריאות ולדחות למועד לא ידוע את הקמת הוועדה המסדרת. בכחול לבן דחו את ההצעה. כך דיווח מיכאל שמש בתאגיד השידור כאן.

14:45 עריכה

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע ליושב ראש הכנסת אדלשטיין שלא יבוא לכנסת: "בעצת גורמי הרפואה איתם אני עומד בקשר רציף, אני אשתדל להימנע מהגעה
למשכן הכנסת בתקופה הקרובה", זאת "לאור חשיפתם של מספר שרים וחברי כנסת לחולי קורונה מאומתים".

15:03 עריכה

נשיא המדינה ראובן ריבלין שוחח היום בטלפון עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין על חשיבות שמירת עבודת המשכן השוטפת בזמן חירום.

"כנסת מושבתת פוגעת ביכולת של מדינת ישראל לתפקד בחירום בצורה טובה ואחראית – צריך לעשות הכל כדי לטפל במשבר, אבל מתוך זהירות שלא לפגוע פגיעה אנושה בתשתית הדמוקרטית שלנו", דברי ריבלין.

15:14 עריכה

מליאת הכנסת נפתחת ברגעים אלה.

15:17 עריכה

כך נראית תפילה בכנסת בימים אלה

15:18 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ ביקש פגישה עם נשיא המדינה. הנושא שלה – השבתת הכנסת.

15:20 עריכה

שר החינוך רפי פרץ מסר באגרת לכלל עובדי ההוראה כי לא יתאפשר מצב שמי שעובד בבית לא יקבל שכר. "מאמין בכם, ובמסירות שלכם, ומודה לכל אחד ואחת מכם על ההשקעה האדירה בימים מיוחדים אלו", כתב פרץ לעובדים. זאת, ברקע האיום של המורים כי לא יעבדו מהבית במידה ולא יקבלו שכר מלא.

15:23 עריכה

כחול לבן: "יולי אדלשטיין פועל לרמוס את הדמוקרטיה הישראלית בשליחות בנימין נתניהו. המשבר שבו מצויה ישראל מחייב כנסת פעילה שעובדת למען האזרחים. נעתור לבג״ץ כדי לעצור את הטירוף".

15:24 עריכה

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין חידש את ישיבת המליאה והודיע כי הצעת הפשרה שלו נדחתה.

אדלשטיין נעל את הישיבה והכריז כי הישיבה הבאה ביום שני הבא.

15:34 עריכה

תדהמה במערכת הפוליטית בעקבות החלטתו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לסגור את הכנסת עד ליום שני הבא.

https://twitter.com/asafzamir/status/1240269850993459202

15:40 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה: "מי שעוד מתלבט בנוגע לממשלת אחדות עם חבורת הפושעים הזאת צריך להתקדם".

15:52 עריכה

ח"כ ניצן הורוביץ על ההחלטה של אדלשטיין: "אחרי יום של מאבקים, התחדשה המליאה. הייתי בין חמשת הח"כים שהורשו להיכנס. הזייה. היו"ר אדלשטיין הודיע שאין הצבעה, כי אין הסכמה בין הסיעות. ברור שאין הסכמה, כי אין לכם רוב. קראתי באולם הריק. תוך דקה אדלשטיין נעל את המליאה. ככה מחסלים דמוקרטיה. מכאן אנחנו הולכים ישר לבג"ץ. לא נוותר להם".

15:54 עריכה

ח"כ עומר ינקלביץ' (כחול לבן): "פניתי היום למשרד הבריאות בבקשה לקחת את התכנית הלאומית למלחמה באובדנות ובמצוקה נפשית, וליישם אותה בהקשר של משבר הקורונה. החוסן הנפשי שלנו לא פחות חשוב, ואולי אף חלק, מההתמודדות עם הנגיף"

15:56 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי תקפה את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "הוא קיבל תמיד מחברות וחברי הכנסת יחס ממלכתי ומכבד. עכשיו הוא לוקח את היחס הזה ומתעלל בכוח שיש בידו ומפקיר את אזרחיות ואזרחי ישראל בלי פיקוח על ראש ממשלה נאשם בשחיתות שמשתמש במשבר לצעדים לא דמוקרטיים".

עוד הוסיפה מיכאלי: "זו שעת חירום, ישראל צריכה ממשלה מתפקדת. הליכוד גורס ומפורר את הדמוקרטיה הישראלית. יועז הנדל וצביקה האוזר התעשתו מהר. תנו לגנץ להשביע ממשלה כבר מחר".

15:57 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד: "אדלשטיין ונתניהו מנעו כרגע כינוס ועדת קורונה שתסייע לצוותים הרפואיים, וכינוס ועדת כספים שתתן הקלות לעסקים קטנים. ככה נראה ניצול מחפיר של משבר לאומי בשביל פוליטיקה קטנה".

15:59 עריכה

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת): "השבתת הכנסת היא אובדן מוחלט של כל החסמים והבלמים. זהו שיאו של תהליך הרסני שמטרתו ביצור שלטונו הרודני של נתניהו".

"אני קורא לחברי כחול-לבן לחדול ממו"מ עם מבצעי ההפיכה השלטונית ולעמוד לצידנו במאבק למען החזרת הכנסת לתפקוד ולהדחת הדיקטטור נתניהו", דברי כסיף.

16:08 עריכה

יו"ר כחול לבן, בני גנץ הזמין אליו כעת את חברי הכנסת של כחול לבן בקבוצות של עשרה בכדי לעדכן אותם בהמשך הפעילות הצפויה בכנסת.

גנץ כתב לחברי הכנסת של כחול לבן, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו והעבודה- מרצ:

"חברים יקרים, לצערי יו"ר הכנסת בשליחות ראש הממשלה לא מאפשרים לנו למלא את תפקידנו ולכנס את ועדות הכנסת כנדרש. פעלנו במרץ לאורך כל היום בערוצי ההידברות השונים, גם אני באופן אישי נפגשתי עם ח"כ אדלשטיין שסירב לאפשר לנו לכנס את מעוז הדמוקרטיה ולעבוד עבור האזרחים ומעל הכל – לטפל באתגר הקורונה. כעת – לא נותרה לנו ברירה אלא לפנות לבית המשפט העליון. תודה שהגעתם והמתנתם – נמשיך במאבק החשוב הזה בראש ובראשונה בכדי לשרת את אזרחי ישראל."

16:10 עריכה

8 שופטים נמצאים כעת בבידוד בעקבות השופט שאובחן כחולה בקורונה. רשם אחד נמצא גם הוא בבידוד ועוד 3 עובדים.

16:12 עריכה

ח"כ מיקי זוהר, יו"ר סיעת הליכוד: "איזו התגייסות מרשימה של מרבית התקשורת לצד כחול לבן, ליברמן, העבודה-מרצ והמשותפת. פשוט מדהים. אין דבר יותר מקודש מלאפשר להם לפגוע בנתניהו בכל מחיר. גם בסיכון עובדי הכנסת והציבור הרחב. כל זאת בזמן שהעולם והמדינה שלנו בעיצומו של המשבר החמור ביותר שידענו. תגידו, יש גבול לשנאה הזאת?

16:12 עריכה

הרשימה המשותפת וארגון עדאלה עתרו לבג״ץ נגד תקנות שעת החירום המאפשרות מעקב באמצעים דיגיטליים.

17:01 עריכה

שר התקשורת, דוד אמסלם, הנחה בעדיפות עליונה לשמור על יציבות הרשתות בהיבט הטכני והשירות לציבור ולהיערך באופן מיטבי להמשך.

כחלק מההערכות הוחלט להקצות לחברות הסלולר באופן זמני תדרים על מנת לאפשר שיפור איכות הקליטה והגדלת הקיבולת למספר מנויים רב יותר.

17:03 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ נפגש עם מנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר. "אני מודה למאיר ולכל עובדי הביטוח הלאומי שבמסיורתם מספקים לאזרחי ישראל שירות קריטי בזמן המשבר ומבטיח לעמוד לצידם ולסייע ככל שרק ניתן".

17:04 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע משבר הקורונה.

"הנזק לכלכלת ישראל בעקבות הטיפול של נתניהו וממשלתו בנגיף הקורונה, יהיה קטלני. ההתעקשות של נתניהו להתבסס על ההערכות אפוקליפטיות בלבד נועדו לשרת אותו במאבק על דעת הקהל במקום במאבק בקורונה וליצור אווירה שתשתק כל מחאה פוליטית וציבורית שתסייע לו להילחץ מאימת המשפט, גם במחיר של פגיעה קשה בכלכלת ישראל ויצירת אבטלה המונית, שלא ראינו כמותן אפילו אחרי מלחמת יום הכיפורים", אמר ליברמן.

שמעתי היום ראיון עם פרופ' מייקל לויט חתן פרס נובל לכימיה ומומחה עולמי בתחום הביוכימיה בו אמר ש"יהיה מאוד מופתע אם ימותו…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום רביעי, 18 במרץ 2020

 

17:19 עריכה

היועץ המשפטי של משרד הבריאות עו"ד אורי שוורץ שיגר לשר הבריאות יעקב ליצמן צו המורה על סגירת כל הישיבות והכוללים.

בצו הובהר כי הוא גורף ואינו נתון לכמות זו או אחרת של תלמידים בכל מוסד ומוסד. הצו כולל את כל תלמודי התורה, ישיבות גדולות וקטנות, כוללים, גני ילדים, סמינרים ומוסדות ‘בית יעקב’. “הצו חל על כל המוסדות ללא תלות בגודל המוסד או בכמות התלמידים. על כלל מוסדות אלו להפסיק את פעילותם לאלתר”, לשון בצו.

17:44 עריכה

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) פנה אל שר הרווחה אופיר אקוניס ושר הכלכלה אלי כהן בדרישה להחריג את מאפיות המצות ומאפיות מצות היד ולהכלילם כמפעלים חיוניים, בכדי להסדיר את אספקת המצות לחג הפסח.

17:47 עריכה

שר הביטחון נפתלי בנט אמר בראיון לגל"צ: "המכון הביולוגי עשה כמה פריצות דרך באבחון קורונה בימים האחרונים".

17:50 עריכה

משרד האוצר והסתדרות המורים הגיעו להסכמה, בה שנת הלימודים תוארך בתשעה ימים, ועוד תוספת של יומיים בשנת הלימודים הבאה. 

כמו כן, נציגי משרד האוצר והסתדרות המורים הגיעו להסכמות בעניין שכר המורים שהוצאו לחופשה, ובמסגרתה חלק מהמורים ממשיכים ללמד באופן מקוון את התלמידים. באוצר דרשו להמיר את ימי החופשה לשבועיים למידה בחופש הגדול, גם כדי להתניע את המשק ביום שאחרי הנגיף וגם לאפשר להורים שיחזרו לעבוד לא להתעסק בחופש הגדול עם פתרונות לילדים.

17:52 עריכה

לשכת התעסוקה מדווחת כי כ-234,199 אנשים הגישו בקשה לדמי אבטלה מאז תחילת חודש מרץ. 85% מהמגישים הם עובדים שיצאו לחופשה ללא תשלום.

18:10 עריכה

נשיא המדינה ראובן ריבלין שוחח עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ברקע משבר נגיף הקורונה. ריבלין אמר לאבו מאזן כי שיתוף הפעולה בין ישראל לרשות הינו הכרחי לטובת המאבק בנגיף: "העולם כולו מתמודד עם משבר שאינו מבחין בין אדם לאדם ובין אזורי מגורים. שיתוף הפעולה בינינו הכרחי עבור הבטחת בריאותם של ישראלים ופלסטינים כאחד".

18:32 עריכה

רשות האוכלוסין הודיעה כי בעקבות המלצות משרד הבריאות החל מהיום לא תתאפשר עוד כניסת זרים לישראל גם אם הוכיחו אפשרות לשהות בבידוד.

19:09 עריכה

שר החינוך רפי פרץ: "המורים והמורות הפגינו באופן מרשים את נאמנותם לשליחותם אל תלמדינו היקרים". 

עוד הוסיף פרץ: "עבודת הקודש החינוכית נעשתה על ידי הלמידה מרחוק ושמירת הקשר עם התלמידים. שמח על ההבנות שהושגו וכי ישולם למורים מלא הסכום על הימים האחרונים כפי שהבטחנו".

19:11 עריכה

בג"ץ דחה את עתירת התנועה לאיכות השלטון נגד שר המשפטים, על התקנות שהוציא בלילה והעבירו את מערכת המשפט למצב חירום.

19:37 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו התראיין הערב לחדשות 12 והתייחס למשבר הפוליטי שנוצר בעקבות משבר הקורונה. "הדבר האחרון שאני עושה זה להרוס את הדמוקרטיה. אני דרשתי וחבריי בממשלה דרשו – פיקוח מקסימלי על כלי המעקב. בכל תולדות הכנסת – ועדות הכנסת הוקמו בהסכמה של האופוזיציה והקואליציה".

"מי שמנסה להשתמש בכלים פרלמנטרליים זה האופוזיציה שלנו", תקף נתניהו את יריביו הפוליטיים. "הם עוסקים בעסקנות וקטנוניות. זה לא נעשה מעולם בעולם הדמוקרטי. בזמן שאני מנהל את המלחמה בקורונה, אני נותן ולילותיי, את נשמתי, הם רק מתכננים איך להפיל את ראש הממשלה שמנווט את הספינה בסערת הקורונה".

"יושב ראש הכנסת הציע להקים ועדה מסדרת שוויונית, ועדה שתאפשר את הקמת הוועדות הכנסת שקשורות בקורונה", אמר נתניהו על רקע העובדה שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין השבית את הכנסת ליום שני הבא. "אני חושב שהדרך שבה אפשר להניע את הכנסת, בהסכמה, זו הדרך הנכונה. הדרך הזו אפשרית בהצעה שהציע יושב הראש. יהיה מספיק זמן אחר כך להתעסק בפוליטיקה – זה הזמן לאחריות ולעבודה משותפת".

עוד הוסיף ראש הממשלה: "אפשר וצריך להקים ממשלה עכשיו. אני חושב שאנחנו מהר צריכים לעבוד ביחד. הבעיה המרכזית בכנסת זה לא המעקב אחר האמצעים הדיגיטליים – הבעיה היא בעיה תקציבית. אם מפנימים את מה שאמרתי עכשיו – תקום ממשלת אחדות לאומית לחירום. אני מקווה שהצד השני יגלה אחריות ומנהיגות".

"אני מתעקש להוביל את המדינה לחוף מבטחים במשבר הגדול, הרפואי, במגיפה הגדולה שידענו במאה השנים האחרונות. אני חוזר עכשיו לדיווחים, אני מציע ליריביי הפוליטיים לא לעסוק בקטנוניות ופשוט להצטרף אלינו. אם יש רצון – יש דרך. אצלי יש רצון", דברי נתניהו. 

על האפשרות של הסגר אמר: "אני מעדיף את ההנחיות הללו, להשאיר זאת להבנה והפנמה של הציבור. הערב אפנה לקהילות שלא הבינו זאת – אם החרדים ואם בני המיעוטים. אם ההבנה הזאת לא תופנם לא אהסס להפעיל צו"

19:52 עריכה

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, כתב בחוות דעת משפטית ליו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין, שהוכנה בעקבות פניית חברי כנסת מסיעת כחול לבן, כי אם עד לתחילת השבוע הבא לא יושגו הסכמות באשר להרכב הוועדה המסדרת, לא יוכל אדלשטיין לעכב את הבאת ההצעה להקמת הוועדה, גם ללא הסכמות, להחלטת מליאת הכנסת בתחילת השבוע הבא.

20:07 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ פנה לאזרחי ישראל ואמר "אנחנו בשעת חירום בריאותית וכלכלית. שעה שבה כולנו נדרשים לגלות אחריות אישית ולאומית. בימים האלו חשוב לי לומר לכם שלמרות שאין בישראל ממשלה מתפקדת, ולמרות כל רעשי הרקע: בנושא המאבק בקורונה כולנו מגויסים כאיש אחד ומבחינתי זהו גם שיקול משמעותי ומוביל בהתנהלות הפוליטית".

גנץ התייחס גם למשבר הפוליטי בצל הקורונה: "בצד בעיות הבריאות והכלכלה אני יודע שרבים מכם מוטרדים כמוני – ובצדק, מהשיתוק הבלתי דמוקרטי וחסר התקדים שכופים בימים אלו נתניהו ואדלשטיין על עבודת הכנסת.
זהו מעשה לא ראוי שפוגע בכל אזרחית ואזרח ולכן כחול לבן תפנה לבג"ץ שיתערב".

"חשוב שתבינו – אם אין ועדת כספים מתפקדת, לא ניתן לבצע העברות תקציביות כדי לפצות על נזקי הקורונה. אם לא תהיה ועדת חוץ וביטחון מתפקדת, לא יהיה פיקוח על מעקבים שיתבצעו על אזרחים. ועדה המפקחת על ההתמודדות עם משבר הקורונה כפי שאנחנו מתכוונים להקים, תוודא עבורכם שהפעילות מתבצעת נכון. משבר, גדול ככל שיהיה – אסור שיגרום לריסוק הממלכתיות ולפגיעה ברצון הבוחר", דברי גנץ.

כמו כן, תקף יו"ר כחול לבן את המפלגה היריבה: "לליכוד אין רוב בכנסת ולכן הוא סוגר את אותה – לא נאפשר זאת. הכנסת היא מוסד הכרחי תמיד והדבר נכון גם בשעת חירום. אי אפשר ולא נכון לנהל משבר בסדר גודל כזה בלי כנסת מתפקדת".

20:10 עריכה

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' על אמצעי המעקב הטכנולוגיים אחר חולי הקורונה: "ההליכים מבוצעים בצורה הכי מקצועית ואחראית על ידי גורמי מקצוע. המהלך נתווה על ידי היועץ המשפטי לממשלה – אי אפשר לחשוד בו שהוא שותף לשוד של הדמוקרטיה".

20:23 עריכה

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין פרסם צו: לא יותר מעשרה אנשים בכנסת

20:32 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בביקרות על דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על אי הנכונות של כחול לבן להתחייב על כך שלא תעמיד חברי כנסת ממפלגתו בראש ועדות. "מנהלי מחלקות בבתי חולים – כן. ראשי ועדת הכנסת – לא. אגב, גם הקולות של פועלי הבניין, מורים ומהנדסים נחשבים. כל עבודה מכבדת את בעליה חוץ מראש ממשלת מעבר".

20:47 עריכה

ח"כ יאיר גולן (העבודה-מרצ) בפנייה ליו"ר כחול לבן בני גנץ: "בני, ממה אתה פוחד? הרי אתה יודע שכדי לנהל את משבר הקורונה לא נחוצה ממשלת אחדות, אלא ממשלה שיכולה ויודעת לקבל החלטות. אם אתה סומך על עצמך, לך תקים ממשלה. יש לך 61 מנדטים. זה מה שהעם החליט ותפקידך למלא שליחותך".

21:20 עריכה

בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יאיר, יוצא נגד היועץ המשפטי לכנסת, אייל ינון.

21:41 עריכה

משרד הבריאות הודיע כי החל לבצע שימוש במעקב דיגיטלי אחר מיקום חולי קורונה, ובמסגרתו נשלחו הודעות לכ-400 בני אדם שאותרו במגע עם חולים. מוקדם יותר דחתה המדינה עתירה שהוגשה לבג"ץ בנוגע לתקנות החירום שאיפשרו את המעקב.

נוסח ההודעות שנשלחו:

1. הודעה לחולה בקורונה
[שם פרטי] שלום,
בהתאם לתוצאות הבדיקה, לפיה חלית בקורונה, מבוצעת חקירה אפידמיולוגית כדי לאתר אנשים שנחשפו אליך.
לצורך השלמת החקירה משתמשים באמצעים טכנולוגיים, לפי תקנות שעת חירום.
המידע ישמש את משרד הבריאות רק למטרה זו וימחק בתום הצורך.
מידע בקישור:go.gov.il/corona
לאימות ניתן לחייג 5400*
בברכה
שירותי בריאות הציבור

2. הודעה למי שאותר כמגע של חולה:
[שם פרטי] שלום
לפי חקירה אפידמיולוגית היית בתאריך [==/==/==] ליד חולה קורונה.
עליך להיכנס מייד לבידוד עד [==/==/==] להגנה על קרובייך והציבור.
אם יש לך חום, שיעול וכו' נא להתקשר למד"א – 101.
מידע נוסף בקישור go.gov.il/corona
לאימות ניתן לחייג 5400*
המידע ישמש רק למטרה זו וימחק בתום הצורך.

21:43 עריכה

יו"ר העבודה-מרצ, ח"כ עמיר פרץ, אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מחבל ברצון הרוב וכי הדמוקרטיה בסכנה. "כשבלמים משתחררים – ואין ועדות כנסת, כשהאיזונים נעלמים – ויש רק ראש ממשלה בממשלת מעבר שעושה הכל כדי שרצון הרוב לא יכובד, ויו"ר הכנסת שגם הוא לא נבחר מונע ממנה להתכנס, לא רק בריאות הציבור בסכנה – גם הדמוקרטיה בסכנה".

22:33 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ: "אין דבר שאני רוצה יותר מאשר שננצח את הקורונה…בכל רחבי העולם פרלמנטים ממשיכים לתפקד גם במדינות עם אלפי חולים. כאן אדלשטיין ונתניהו החליטו פשוט לשרוף את הכללים ולמחוק את הדמוקרטיה הישראלית. לא נאפשר זאת ונשתמש בכל הכלים שברשותנו כדי לעשות סוף לחרפה הזאת".

 

עוד 62 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 5 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"לא מושיטים לנו יד אלא סוגרים את היד בכל הכוח"

ההרשמה לקבלת מענק לעצמאים נפתחה ביום שישי, והרשת כבר מוצפת בתלונות של עצמאים שגילו שיקבלו רק פירורים, אם בכלל ● "תכל'ס, מה שהם אומרים לנו זה שאם אתם יותר 'עשירים' מקופאית בסופר לא מגיע לכם מענק", אומרת המעצבת אלכסנדרה נארדי ● מחר מתכננים העצמאים להפגין בשיירת מכוניות שתצא לכיוון קריית הממשלה בירושלים

עוד 1,168 מילים

מי זכאי לפיצוי?

מאז שפרץ משבר הקורונה לחיי, אני מרגישה מאבק פנימי בין שני נרטיבים.  הנרטיב האחד: הקורונה היא פצצה בריאותית וכלכלית בממדים עצומים. השני: הקורונה זו שפעת קלה, בטח לצעירים מבנינו. בין שני הנרטיבים הללו שוכנת לה איפשהו המציאות, עם אינספור השלכות כלכליות ושאלות פיננסיות שעולות.

למשל, מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף, ואני חושבת שתביעות אלה ישאו פרי ופיצוי כספי (כמה פיצוי? את זה נדע בהמשך לאחר שנבין ונדע את השלכות המגיפה והיקף תוצאותיה).

מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף

יש תביעות קצת אחרות, כמו למשל התביעה הייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר על ידי אזרח ישראל נגד ממשלמת סין בגין התפרצות מגפת הקורונה, בסך 100 מיליארד שקל, בטענה כי לישראל נגרמו הפסדים רבים כתוצאה מהמגפה. קשה לי לנבא בשלב כזה האם תביעה כזו תחזיק בבית המשפט, אבל כנראה שיש כאלה שמאמינים שיש לה סיכוי, וכבר הלכו בעקבותיה. אתמול כבר פורסם כי תביעה נוספת הוגשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים ע"י עמותת FREEDOM WATCH, בשם בעלי עסקים ואזרחי ישראל, והפעם על סך 180 מיליארד שקל. על פי טענת התביעה, נגרמו לישראל נזקים בשל מגיפת הקורונה עקב רשלנות והסתרה מצד ממשלת סין. אם התביעות ישאו פרי, סביר להניח שממשלת סין ואולי גופים ממשלתיים נוספים יעמדו בפני גל תביעות חובק עולם.

אלי אישית פונים מדי יום שני אנשים בממוצע, שחלו בנגיף ושואלים אם אפשר לתבוע, האם הם זכאים לפיצוי, האם ביטוח הבריאות שברשותם יאפשר להם להוציא מזה קצת כסף.

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כאשר עבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד, ועל פניו יש לה עילה לעשות זאת.

מי למשל זכאי לפיצוי?

שאלה: אם למשל שהית במקום שלא הקפיד על הנחיות משרד הבריאות, ואותו מקום חשף אותך למחלה, ובשל כך חלית בקורונה או הועברת לבידוד, האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: הואיל וההנחיות שניתנו על ידי משרד הבריאות נועדו להגן על הציבור – סביר שתעמוד לך זכות תביעה נגד המקום שהפר את ההוראות. אבל, ויש אבל גדול, ככל שהיית מודע/ת להפרת ההנחיות (למשל, הסתובבת בקניון), למרות ההמלצות להמנע ממגע חברתי, יהיה לך אשם תורם, ויפחיתו מסכום הפיצוי שלך, ואולי אף יקבעו שאשמתך היא אשמה מלאה (למשל, ישיבה ללימודי תורה שהמשיכה ללמד למרות הנחיות משרד הבריאות, או אדם פרטי אשר חלה אחרי שלא שמר על הנחיות ולכן הדביק אחרים, וכדומה).

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כשעבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד

שאלה: אם המעביד שלך כן שמר על הנחיות משרד הבריאות, אך חלית בשל מגע עם עובד אחר או עם לקוחות. האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: כאן הנחיות משרד הבריאות יכולות לשמש בסיס לקביעה של רשלנות או של היעדר רשלנות. למשל, ייתכן שבתנאי העבודה הספציפיים היה על המעביד לנקוט בצעדים חמורים יותר כדי להגן עליך (למשל, להקפיד על שני מטר רווח בין שולחנות העבודה של העובדים) ככל שזה המצב, ניתן יהיה לתבוע את המעביד בשל רשלנות גם אם עמד בכללי משרד הבריאות.

אם העובד נדבק על אף העובדה שהמעביד שמר על ההנחיות וכללי הזהירות בנוגע לעובדים, אבל העובד נדבק מלקוח שהיה חולה, יתכן שגם כאן תהיה זכות תביעה, הן כנגד המעביד והן כנגד הלקוח, במידה שנדע במי מדובר.

בכל מקרה, גם אם לא ניתן לתבוע את המעביד, אם נדבקת במהלך העבודה במקום העבודה שלך, יהיה מדובר בתאונת עבודה, ותוכל/י לקבל זכויות מועדפות מהמוסד לביטוח לאומי.

שאלה: אם מעביד העסיק עובדים בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ועקב כך חלה אדם. האם כאן תהיה זכאות לפיצוי?

תשובה: הנחיות משרד הבריאות נועדו להגן על העובדים. ככל שהעובד נפגע בשל אי קיומן, הוא יוכל לתבוע את המעביד על רשלנות או הפרת חובה חקוקה, בגין נזקיו.

רק בריאות לכולם, ומוזמנים לפנות אלי בשאלות נוספות בטלפון: 054-4796688

אילנה אליכיס היא עורכת דין, מגשרת ונוטריון, המתמחה בתחום הנזיקין והביטוח, רשלנות רפואית וביטוח לאומי. אוהבת מאוד לעזור לאנשים למצות את זכותיהם ולקבל בעבורם את מה שיכול להחזיר להם את היכולת לחיות כמו יום לפני הפגיעה. אוהבת לבלות עם בנה בן ה-7, לקרוא ספרים, הצגות, להתאמן ולטייל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 641 מילים

נתניהו: מגנה בתוקף את ההסתה הפרועה נגד החרדים

גנץ לריבלין: ייתכן ואצטרך לבקש להאריך את המנדט להרכבת ממשלה ● עובדי הכנסת המתגוררים בבני ברק לא יוכלו ממחר להיכנס למשכן ● ליברמן: נתוני הממשלה על הקורונה לא מסתדרים עם המציאות ● המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: אין כוונה ואין יכולת להשיב את המשק לפעילות אחרי פסח ● הממשלה תדון הערב בהצעה להגדיל את תקציב המדינה ב-90 מיליארד שקלים

עוד 30 עדכונים

"המאבק במגפה ייקח חודשים, אם לא שנים"

ראיון ד"ר אן שוחט שותפה כעת להובלת המאבק האמריקאי במגפת הקורונה, אחרי ששימשה בעבר השראה לסרט הוליוודי על התפרצות מגפות ● בראיון לזמן ישראל היא מספרת על ההיערכות הנרחבת בארצות הברית המדממת, ועל התרומה של מנהגים דתיים עתיקים להישמרות מהנגיף הקטלני, ומנסה להעריך מתי העולם יוכל לשוב לשגרה

עוד 768 מילים

פרשנות איראן מתחננת, ארצות הברית מתלבטת - ונתניהו שותק

לנתניהו היה הרגל רב-שנים: לדבר על איראן בכל הזדמנות, גם אם לא נשאל עליה ישירות ● אבל מאז פרוץ משבר הקורונה - אף מילה ● טהראן מבקשת מהעולם סיוע הומניטרי, אירופה מגלה אמפתיה, ארצות הברית מתלבטת, ורק ישראל שותקת ● ד"ר אהוד ערן: "אין צורך ללכד את האומה סביב נתניהו, היות שהנגיף כבר משרת את המטרה הזו" ● "הוא לא רוצה להיראות כמי שמבקש להרע לאזרחי איראן בשעת מצוקה"

עוד 1,053 מילים

תגובות אחרונות

קריסת המדינה כמדינה

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה.

יש להדגיש – אחריות על המדינה. לא על הממשלה. הממשלה היא רק זרוע הביצוע של המדינה. לא על הקואליציה. הקואליציה היא רק אמצעי שלטוני לניהול המדינה.

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי, משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה

המו"מ הקואליציוני הנערך ממש בימים אלה, בו נסחרים תפקידים ותקציבים בקומבינות פוליטיות ומשפטיות, מעיד על הסרת אחריותם של נבחרי הציבור מתפקידם כנושאים באחריות לגורלה של המדינה. לשלומם, בריאותם וחייהם של אזרחי המדינה כולם. "חייהם" –  במובן של זכות לפרנסה, ביטחון, חינוך, חופש ובריאות. כל אלה נרמסים תחת הדיונים על תפקידו של מקורב פוליטי כזה או אחר, על גורלו המשפטי של רה"מ הנכחי וזכויותיו בעתיד כממלא מקום, ועל מספר השרים בממשלת ה"אחדות"/"חירום" או בקיצור ממשלת ה"חרדות" HARADUT.

"האחריות של המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות ולפטור את עצמה מכל מעשה שהיא יכולה לעשות, חרף הסכנה האמורה", כותב הפרופ' אסא כשר במאמר העתיד להתפרסם בקרוב ועוסק בכלל ב"מעשי המדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב".

ובכן האויב כיום הוא מגפת הקורונה. אזרחי המדינה כולם "נחטפו" בידי המגפה והם שבויים בידיה, ספונים, כלואים בבתיהם מאונס ובהוראת ממשלתם.

במצב זה יש לשאול – האם אתם, נבחרי הציבור, עוסקים באחריותכם המוחלטת כנציגי המדינה הדמוקרטית? האם אתם ממלאים את אחריותכם או מבצעים עבירות שלטוניות ופשעים נגד המדינה? נגד אזרחיה?

"אנחנו באים לדון באחריות המדינה ולא באחריות הממשלה. אין לנו כאן עניין במדיניות זו או אחרת של הממשלה, בהתאם לקווי היסוד שלה, הרוב הפרלמנטרי התומך בה או שיקולים פוליטיים של מי מחבריה. יש לנו עניין במה שכל ממשלה חייבת לעסוק בו, מפני שהמדינה חייבת לעסוק בו והממשלה היא הרשות המבצעת של המדינה" (פרופ' אסא כשר, שם).

ובכן בהשלכה על ימינו אלה, כל דיון על תפקידו של השר לענייני מורשת, ירושלים, אסטרטגיה, מודיעין, תפוצות ומיעוטים, פריפריה, נגב וגליל, שוויון חברתי, שת"פ אזורי, או כל תפקיד מופרך כפול ומכופל אחר, הוא מעילה בתפקידם של האחראים על המדינה.

"אחריות המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות…"

כל דיון בגורלו המשפטי של בעל תפקיד אחד ולו יהא זה ראש הממשלה עצמו, הוא פשע נגד המדינה. כל עיסוק ומו"מ על סיפוח בקעת הירדן, או על הרכב הועדה למינוי שופטים, או על מעון רשמי נוסף למ"מ רה"מ, בעת שבריאותם של כל אזרחי המדינה השבויים בידי הקורונה נמצאת בסכנה יומיומית, הינו פשע מוכח, פומבי ובוטה נגד המדינה.

במהלך מלחמת לבנון השנייה, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בעסקה מסוימת בבורסה. המדינה כולה הזדעזעה.

בפרשת הצוללות נחשף כי רה"מ נתניהו אישר לבדו, מכירת צוללות מתקדמות למצרים של האחים המוסלמים בלי ליידע את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון והרוויח ממכירת מניות של חברה המספקת חומרים לייצור הצוללות. הזעזוע נמשך עד היום וטרם נחקר סופית.

תא"ל רמי דותן הורשע בשנת 1991 בקבלת שוחד מחברות אמריקניות בעת שהיה ראש להק ציוד בחיל האוויר. הוא נדון ל 13 שנות מאסר.

בכל המקרים הללו התנגשו הציפיות של האזרחים מאלה שנבחרו לשרת את המדינה, עם מעשים שהאנשים הללו ביצעו לטובתם האישית או על דעתם האישית.

ובכן במה שונים מעשיהם של מנהלי המו"מ הקואליציוני כיום מהמעשים שלעיל? הם דואגים כעת לתפקידים שאינם קשורים כלל למאבק בקורונה, תחת כסות שקרית של הקמת ממשלת חירום. הם דואגים לתקציבים, משכורות וקומבינות פוליטיות שאין ביניהן לבין עצירת התפשטות המחלה דבר וחצי דבר.

במהלך מלחמת לבנון ה-2, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בבורסה. המדינה הזדעזעה. בפרשת הצוללות נחשף כי נתניהו אישר לבדו מכירת צוללות מתקדמות למצרים. הזעזוע טרם נחקר

הם עוסקים פשוט בשוחד פוליטי שבצידו גם רווח כספי אדיר לכל אחד מהם, בעת שאזרחי המדינה נאנקים בצינוק בעינויים בלתי אפשריים, תחת הנחיות הסגר והבידוד החברתי.

"אם המדינה יכולה להגן על האזרח מפני הסכנות ואינה עושה זאת, היא בגדר עומדת על דמו של האזרח. אדישות כזאת לגורלו של האזרח נוכח סכנה לחייו, בריאותו או חירותו אינה הולמת את הערכים של מדינה דמוקרטית, בראש ובראשונה ערך כבוד האדם. שמירה על כבוד האדם מחייבת את המדינה הדמוקרטית בהגנה על האזרח מפני הסכנות החמורות, ככל שיש לה יכולת לעשות זאת" (פרופ' אסא כשר, מאמר: מעשי מדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב)

נציגי הציבור שנבחרו בידי האזרחים להגן על חייהם, מחויבים גם לנקוט פעולות למניעת סכנות הנשקפות לאזרחים לפני שהן מתרחשות. הם מחויבים כמובן לנקוט פעולות מיידיות, מקצועיות, אחראיות ללא שיקולים זרים כדי להגן על האזרחים ללא הבדל דת, גזע או מין, השקפה פוליטית, מגדר או גיל.

האם המו"מ הפוליטי המתנהל במקביל להתנהלותה של ממשלת מעבר מול משבר המגפה, עונה על המחויבויות הללו?

הנה דוח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו על ידי הממשלה.

הנה ההחלטות שהתקבלו בממשלה דווקא להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד לכללים שלהם נדרשו יתר האזרחים, מתבררות כבר עכשיו כהרות אסון לכולם. פצצת ההידבקות בבני ברק מעידה על התנהגות חסרת אחריות של מקבלי ההחלטות, שנמנעו מכפיית הכללים הבריאותיים בבני ברק ובמאה שערים רק משיקולים קואליציוניים. לא בריאותיים. לא ביטחוניים. לא מקצועיים. ממשלת ישראל ביצעה אם כן פשע במסגרת הגדרות אחריותה על המדינה. אין מילה אחרת.

הנה דוח מבקר המדינה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו ע"י הממשלה. הנה ההחלטות להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד ליתר האזרחים, מתבררות כהרות אסון

אמנם: "ההתנהגות הקלוקלת של האזרח אינה משחררת את המדינה מאחריות להגנה עליו מפני הסכנות החמורות" כותב פרופ' כשר, אבל ברור לנו שההתנהגות הקלוקלת הזו היא גם תוצאה של מנהיגות חסרת אחריות. שר הבריאות עצמו שבימים אלה חלה בעצמו בקורונה, כיוון שלא הקפיד על הכללים שהוא ומשרדו קבעו, נהג באופן רשלני, עברייני ושערורייתי כאשר איפשר הגעת מטוסים מלאים בחרדים חולי קורונה מארה"ב לישראל. כשאיפשר חגיגות פורים ותפילות המוניות בבתי כנסת בעיצומה של ההדבקה.

ובכן האם האחראים לגורלה של המדינה מחויבים להפר הבטחות קואליציוניות ולשים בצד שיקולים פוליטיים כאשר מגזר שלם, השותף לקואליציה, מתנהג באורח המסכן את שלום הציבור כולו? בוודאי. זו חובתם כלפי המדינה. המדינה היא מעל הקואליציה.

האם ממשלת ישראל לא יצאה למלחמה כאשר נחטפו שני חיילים בגבול הצפון וסיכנה את חייהם של מאות חיילים כדי לשחרר את השניים? האם לא ניהלה מו"מ עם החמאס, שחררה אלף מחבלים וויתרה על עקרונותיה כדי לשחרר את גלעד שליט? מדוע ממשלה פוליטית לא יכולה להפר הסכם קואליציוני או הבטחות פוליטיות לשותפיה, כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאותם של תושבי רמת גן אינו קודם ליחסיו של ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

מדוע ממשלה לא יכולה להפר הסכם קואליציוני כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאות תושבי ר"ג אינו קודם ליחסי ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

הסכנה המיידית לחייהם של חטופי אנטבה, גרמה לממשלת ישראל לסכן מאות חיילים, לטוס למדינה עוינת ולהפר חוקים בין לאומיים ובלבד שתחזיר את החטופים למדינתם. אבל במציאות המטורללת והפושעת של ימינו ממשלת המעבר מעדיפה את שלום "הגוש" על שלומם של "חטופי" הקורונה.

"אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שהמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. " (אסא כשר, שם).

המדינה אמורה להגן על ערכיה. אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. וערכים כזכור לכולנו, הם דבר שבני אדם מוכנים לשלם עליהם מחיר. גם מדינה, כשהיא מגנה באופן מעשי על ערכיה, מוכנה לשאת בתוצאות השליליות של מעשיה.

התנגדות להסכם הגרעין האיראני הייתה כרוכה במחיר שישראל עלולה הייתה לשלם ביחסיה עם ארה"ב.

סיפוח רמת הגולן, סיפוח ירושלים המזרחית, ההתקפה על הכור העיראקי, תקיפת הכור הסורי ועוד ועוד החלטות פוליטיות וביטחוניות כרוכות תמיד גם במחיר שהמדינה בהובלת הרשות המבצעת, מוכנה לשלם כדי להגן על ערכיה.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת

נזכיר בעניין זה רק כמה מחדלים מהימים האחרונים:

  • המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים דאג להשיג/לגנוב מכשירי הנשמה ממדינות בחו"ל, כאשר ממש באותו זמן גורם במשרד הביטחון מכר מכשירי הנשמה מישראל לחו"ל. איש לא נעצר. חוסר התיאום זועק לשמים.
  • הממשלה מונעת מגופי מחקר מדעי, קופות חולים ומעבדות פרטיות מלבצע בדיקות קורונה המוניות רק משיקולים ביורוקרטיים, ובכך מסייעת ביודעין להפצת ההידבקות. כלומר הממשלה פועלת נגד האינטרס של המדינה.
  • הממשלה לא מפעילה את מערכות מל"ח – משק לשעת חירום ורח"ל (רשות חירום לאומית) רק משום שראש הממשלה נמצא בסכסוך אישי עם שר הביטחון והמערכות הללו כפופות לשר הביטחון.
  • ראש הממשלה מתכוון למנות לשרה לביטחון הפנים נאמנה פוליטית, במקום למנות איש מקצוע מוכח, בעל ניסיון להתמודד עם משבר בסדר גודל של מגפת הקורונה.
  • ראש הממשלה נמנע מלהעביר את שר הבריאות מתפקידו, למרות שגלוי וברור לכל שהוא לא כשיר למלא את התפקיד בעת חירום ונכשל טוטאלית בהכנת מערכת הבריאות להתמודדות מול המגפה.

כל העובדות הללו מעידות על כך שמדינת ישראל כמדינה, קורסת לתוך עצמה.

כשמערכות השלטון נעות במצעד איוולת והאלטרנטיבה לשלטון משתפת פעולה עם השלטון המושחת והכושל, במקום לייצב את הדמוקרטיה ובאמצעותה להילחם על הגנת האזרחים באופן יעיל יותר, לאזרחים לא נותר אלא להתכנס בבתים או לצאת למרי אזרחי.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,521 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מעבדות רבות ברחבי העולם עורכות ברגעים אלה ניסויים ב-6,125 כימיקלים שונים על כ-24 החלבונים של נגיף הקורונה ● פרופסור שי ארקין מהאוניברסיטה העברית לקח את דיוויד הורוויץ לסיור באחת מהמעבדות האלה ● מיוחד

עוד 2,905 מילים

אין שום חקיקה שתוכל להבטיח לגנץ את קיומה של הרוטציה

עד עתה לא פורסם, לא באופן רשמי ולא כהדלפה, הנוסח המתגבש של ההסדר החקיקתי שאמור לעגן את הרוטציה בין בנימין נתניהו ובני גנץ ● ועדיין, בחינה מעמיקה של ההסדרים המתגבשים מוליכה למסקנה חד-משמעית: אין שום הסדר חקיקתי כזה שיכול להיחשב לבלתי-הפיך או משוריין, ושאינו ניתן לעקיפה או לביטול ● כל מה שנשאר זה מידת האמון שיש לגנץ במילה של נתניהו ● פרשנות

עוד 989 מילים

הכישלון הגדול ביותר של ליצמן הוא דווקא בהגנה על הציבור שהוא מייצג

דעה לא ברור אם שר הבריאות הפר את הנחיות משרדו שלו, ואפשר לדון בשאלה האם כשלי מערכת הבריאות במשבר הנוכחי הם באשמת מי שהיה ראש המערכת מזה כעשור ● אבל על נקודה אחת אין עוררין: תכליתו של ליצמן כפוליטיקאי חרדי היא לדאוג לרווחת ציבור המצביעים שלו ● ודווקא לנוכח האיום הבריאותי הגדול ביותר על ציבור זה, ליצמן אכזב אותו לגמרי

עוד 927 מילים ו-1 תגובות

הולכת בדרכה מרב מיכאלי מדברת על האכזבה מעמיר פרץ

חברת הכנסת מרב מיכאלי לא האמינה שזה קורה לה ● אחרי העריקה של אורלי לוי-אבקסיס, והזחילה המסתמנת של עמיר פרץ ואיציק שמולי לממשלת נתניהו, היא נותרה חברת העבודה-גשר היחידה שממש מתכוונת לעמוד בהבטחת הבחירות המרכזית של המפלגה: לא להצטרף לממשלת נתניהו ● בראיון לזמן ישראל היא מבטיחה לעשות הכל כדי לטרפד את הכוונות של פרץ ושמולי ● אם לא - היא תמשיך ככל הנראה לתפקד כאופוזיציה פנימית של אישה אחת

עוד 870 מילים

לקראת הצטרפות לממשלה? פרץ הודיע להורוביץ על סיום השותפות של העבודה ומרצ

ניצן הורוביץ: פרץ קובר את מפלגתו קבורת חמור; זנדברג למרב מיכאלי: הצטרפי אלינו ● בשל מחסור הנחה משרד הבריאות למחזר ציוד מגן משומש ● בגלל חוסר במטושים ובריאגנטים משרד הבריאות צמצם את בדיקות הקורונה; משה בר סימן טוב: ישנו מחסור בכל העולם ● במשרד הבריאות שוקלים להגדיר את מודיעין עילית, מגדל העמק ואלעד כ"אזורים מוגבלים", בדומה לבני ברק

עוד 23 עדכונים

מאז שמשבר הקורונה טלטל את אורח החיים הישראלי, החקלאות האורגנית בכלל וענף המשלוחים לבתים בפרט חווים פריחה חסרת תקדים ● אודי כספי, בית יצחק: "כולנו, כל החקלאים האורגניים שאני מכיר, מגדלים עכשיו בכל הכוח כדי לספק את הביקושים" ● דנה שטיין, בית יהושע: "אנשים יושבים יותר בבית ואוכלים יותר, וגם רוצים לאכול יותר בריא" ● גיא רילוב, חוות מקורה: "זה רק מדגיש את החשיבות של חקלאות מקומית וייצור מזון מקומי"

עוד 995 מילים

אנטישמיות הקורונה גם בניו יורק מאשימים את החרדים בהפצת המגפה

בקהילות החרדיות במדינת ניו יורק מדווחים על עלייה באנטישמיות, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה באזור ● כבאי שהעלה פוסט אנטישמי לרשת, חנות שסירבה לשרת יהודים, וסיקור לא מחמיא בתקשורת הם רק חלק מהדוגמאות ● לדברי החרדים שם, הם עושים הכל כדי לצמצם את התפשטות הנגיף - גם אם לקח להם זמן להבין את גודל האיום

עוד 815 מילים ו-2 תגובות

מצוקת דרי הרחוב להיכנס לבידוד ביתי כשאין לך בית

גם דרי הרחוב מנסים להישמע כמיטב יכולתם להנחיות משרד הבריאות ● מקלטים של עמותות פרטיות מציעים להם מיטה ותעסוקה למשך היום, כדי שיוכלו לציית להוראות הבידוד ● "לפני הקורונה הייתי הולך לפארק, עכשיו אני נשאר במקלט עם משחקים וטלוויזיה", מספר אחד מהם ● ומה עם המדינה? גם בימים שבשגרה היא מקשה לתת להם מענה

עוד 931 מילים

המצרים נלחמים בשרלטנים שמציעים תרופות לקורונה - וגם בעיתונאים שחושפים את ממדי המגיפה ● האיראנים ממשיכים לבקש הקלות, אבל לא מהסיבות הנכונות ● וושינגטון וטהראן מנסות להרכיב ממשלה - בעיראק ● מקדש אשורי בן 5,000 שנה מתגלה מחדש ● ומה קרה בבית לחם לפני 18 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 834 מילים

נעצרה רופאה ברוסיה שמתחה ביקורת בראיון לזמן ישראל על הטיפול בקורונה

אנסטסיה ווסילייבה התראיינה אתמול בזמן ישראל ומתחה ביקורת חריפה על אופן הטיפול של שלטונות רוסיה במגפת הקורונה ● היום נעצרה על ידי המשטרה המקומית ולאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה במשך היום, שוחררה עם קנס סמלי ● דובר איגוד הרופאים: "יש סימנים ושריטות על גופה. לא נשתוק על זה"

אנסטסיה ווסילייבה, יו"ר איגוד הרופאים הבלתי תלוי ברוסיה אליאנס ווראצ'י, אשר חשפה בראיון לזמן ישראל את מחדל הטיפול בקורונה של ממשלת רוסיה, נעצרה הבוקר (שישי) על ידי המשטרה המקומית, אבל שוחררה בשעות האחרונות בעיירה אקולובקה ליד העיר נובגורוד. לפי עדויות, היא סבלה מאלימות מהשוטרים במהלך מאסרה.

לדברי דובר איגוד הרופאים, איוון קונובלוב, צוות האיגוד הגיע לעיר על מנת לחלק מסכות וציוד מיגון נוסף לרופאים. אנסטסיה נעצרה באופן רשמי בגין הפרת סגר אשר הוטל על עיר מגוריה מוסקבה, וכן בשל התנגדות לשוטר.

אנסטסיה ווסילייבה
אנסטסיה ווסילייבה

בראיון שנתנה לזמן ישראל השבוע חשפה ווסילייבה את מה שהיא מכנה המחדל המתמשך ברוסיה של הטיפול בהתפשטות הנגיף.

"כבר בחודש ינואר השנה נרשם במוסקבה גידול של 37% במחלות של דרכי הנשימה והריאות. כנראה שלא ידעו ולא הבינו את הקשר לנגיף הקורונה, אז ייעדו למחלות האלה מחלקות שלמות. המחדל של התפשטות הנגיף נוצר כי בכלל לא הייתה הבחנה בין סוגי המחלות".

בתחילת השבוע פרסמה ווסילייבה סרטון יוטיוב שבו פנתה לשלטונות ולרשות המקומית במוסקבה והאשימה אותם בהכנסת חולים "מוסווים" באמתלה שהם לקו בדלקת ריאות לבתי החולים, כאשר בפועל, לדעתה, מדובר בחולי קורונה. היא דרשה מהם להפסיק את השקר וההסתרה שגורמת להפצה של הנגיף.

כמה ימים לאחר הפרסום, סיפרה ווסילייבה כי זומנה לחקירה במשטרה ונדרשה להסביר את "הפצת השמועות".

בשיחה עם זמן ישראל טרם הראיון, היא נשאלה האם היא לא חוששת לצאת נגד הרשויות בתקשורת הרוסית והמערבית. "מה יש לי לפחד?", השיבה. "אני אומרת את האמת. הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, זה לא ישנה את האמת עצמה".

לאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה של נובגורוד בהמשך היום, ווסילייבה חויבה בתשלום קנס של 800 רובל – כ-15 דולר.

"זה לא היה עניין של כסף בשבילם, הם רצו לשבור אותי", אמרה לסוכנות הידיעות AP אחרי שחרורה. "אבל אני משוכנעת יותר מתמיד שאני עושה את הדבר הנכון וללא ספק אמשיך לעשות זאת".

דובר האיגוד איוון קונובלוב אמר לזמן ישראל: "כנראה שהשלטונות רואים איום במעשים של אנסטסיה. הרי בזמן שהם שולחים עזרה לאיטליה, סרביה וונצואלה – הרופאים שלנו לא ממוגנים.

"הרשויות בנובגורוד לא נקפו אצבע על מנת למגן את הרופאים, וכשאנסטסיה מגיעה עם ציוד מיגון לבתי החולים, היא חושפת שאפילו איגוד קטן ועצמאי כמו שלנו יכול לדאוג לרופאים. זה לא מצריך סכומי עתק אלא השקעה מינימלית. איך זה מציג את הרשות המקומית? אני מניח שהם נוקטים באמצעי כוח ואלימות כדי לעצור את פועלנו ולהפחיד אותנו אבל בפועל הם מציגים את עצמם באור שלילי, כי כולם מבינים מה האמת בסיפור".

האם נהגו באנסטסיה באלימות?

"כן. אחד השוטרים סתר לה והיו עוד מעשים, יש סימנים ושריטות על גופה. אנחנו כמובן לא נשתוק על זה".

האם היא לא מפחדת שיכולים לעשות לה משהו יותר חמור מזה?

"אנסטסיה היא אדם ישיר והגון. הם יכולים לחפור ולחקור אבל לא ימצאו כלום. הם כמובן ימשיכו להפריע לנו וללכלך עלינו, אבל הציבור רואה שמדובר במעשה תמים של עזרה לרופאים, אז בסופו של דבר הרשויות רק מזיקות לעצמן".

עוד 439 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה