המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה

בג"ץ: פעילות המעקב של השב"כ אחר חולי קורונה תופסק, אם לא יוקמו הוועדות הדרושות בכנסת

נתניהו הודיע שהממשלה תאשר תקנות לשעת חירום שיגבילו את תנועת הציבור במרחב; גורמי ביטחון יוכלו לאכוף את התקנות ● לפי דיווחים בתקשורת, גנץ הסכים לממשלת אחדות שבה נתניהו יכהן ראשון כרה"מ, גם אם הדבר יוביל לפירוק כחול לבן; בסיעה מכחישים ● המשטרה עצרה מפגינים שמחו נגד הפגיעה בדמוקרטיה ● כחול לבן עתרה לבג"ץ בדרישה לחייב בחירה של יו"ר הכנסת

 • שוטרים מתעמתים עם מפגינים, המוחים נגד הפגיעה בדמוקרטיה, ליד הכנסת, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
 • נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות בדיון על הפעלת השב"כ לצורך איתור אנשים ששהו בסביבת חולי קורונה, היום (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
  אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
 • אבי ניסנקורן בבית המשפט העליון בדרכו להגיש עתירה נגד יושב ראש הכנסת אדלשטיין, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
 • ישראלים מריעים בבתיהם לצוותי הרפואה על רקע פעולותיהם למאבק בהתפשטות הקורונה, היום (צילום: Tsafrir Abayov, AP)
  Tsafrir Abayov, AP
 • נתניהו, הערב (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
  עמוס בן גרשום, לע"מ
07:27 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסר למגזר הערבי: "מבקש שיתוף פעולה של אזרחי המדינה הערבים. למענכם ולמען העתיד המשותף של כולנו, הקפידו על ההוראות. חובה לכבדן. זה צו חיים".

07:29 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (כחול לבן): "נתניהו נלחם בנגיף הקורונה ובבחירה הדמוקרטית של העם במקביל. נעשה הכל, כדי שמהקורונה ישראל תחלים, מהדיקטטורה יהיה קשה יותר. אנחנו לא נוותר – כי אין לנו ארץ אחרת".

07:33 עריכה

בעקבות משבר הקורונה ושיתוק הכנסת: כחול לבן נערכת לבקש מנשיא המדינה ראובן ריבלין להאריך את המנדט להרכבת הממשלה ב-14 ימים נוספים – כך דווח הבוקר בגל"צ.

07:37 עריכה

ח"כ גדעון סער מהליכוד, שר החינוך לשעבר, ביקר את ההחלטה לבטל לעת עתה את הלימודים המקוונים במערכת החינוך. "ויתור על שיגרת הלמידה מרחוק הוא טעות חמורה. לא רק בגלל הצורך לשמור על שגרת לימודים וקשר בתקופה זו. זוהי החמצת הזדמנות לרכישת, תרגול ושיפור מיומניות ברמה האישית והמערכתית הנחוצות בעידן בו אנו חיים בכלל ובתנאים המיוחדים של ישראל בפרט".

07:51 עריכה

ח"כ אלעזר שטרן (כחול לבן) בראיון לכאן רשת ב': "יו"ר הכנסת סגר לנו את העבודה. יש שתי מלחמות – מלחמה בקורונה ומלחמה בדמוקרטיה. יו"ר הכנסת הפך את עצמו לזרוע של רה"מ. נתניהו לא קיבל את תוצאות הבחירות".

08:19 עריכה

מאה אלף ערכות לבדיקת קורונה יובאו הלילה מחו"ל לישראל במבצע שערך המוסד, כך דווח הבוקר בחדשות 12.

בימים הקרובים ינהלו אנשי המוסד, בראשו עומד יוסי כהן, שורת מבצעים נוספים במטרה לייבא ארצה 4 מיליון ערכות בדיקת קורונה נוספות שאותרו בכמה מדינות.

08:30 עריכה

משרד הבריאות: עקב הגדלת כמות הבדיקות סיכום ופרסום הנתונים מתארך.

08:54 עריכה

ח"כ רם בן ברק (כחול לבן) מוקיר תודה לפעילות המוסד שהביא ארצה 100 אלף ערכות בדיקת קורונה

09:32 עריכה

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ נגד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בדרישה שייכנס את המליאה ויתחיל את עבודת ועדות הכנסת לאלתר.

לדברי יו"ר התנועה אליעד שרגא: "זהו יום שחור לדמוקרטיה בישראל. יו"ר הכנסת מחלל את משכן הכנסת, נאחז בקרנות המזבח ומסרב לפנות את מקומו".

09:35 עריכה

לאחר שאתמול שיתק את הכנסת עד ליום שני הבא, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התראיין הבוקר לגל"צ: "המליאה תכונס ביום שני כדי לקיים הצבעה על הקמת הוועדה המסדרת. נפעל ע"פ כל הנחיות משרד הבריאות והח"כים לא יישבו אחד ליד השני. לא כולם יהיו במליאה באותו הזמן, אבל כולם יוכלו להצביע".

"הוועדות תמיד קמו בהסכמה בין הצדדים, אבל מעכשיו והלאה רוצים לעבור למשטר האמריקני, ש'המנצח לוקח הכל'. אמרתי שצריכים להשבית את הפוליטיקה הקטנה לשבוע אחד כדי להניע את הכנסת", דברי אדלשטיין.

על הביקורות נגדו אמר: "לא מתייחס לביקורות כי בשבוע הבא יגידו שאני נכנע לתכתיבי כחול לבן ושאני משתף איתם פעולה. אני עקבי, בשונה מכמה אנשים אחרים שהולכים עם הרוח".

09:44 עריכה

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס בראיון ל-103FM לאפשרות של הסגר: "בשום תרחיש לא יהיה איסור לצאת מהבית. הסופרמקטים, הפארמות ועוד יישארו פתוחים, אבל אני רוצה שבעלי הסופרמרקט תהיה לו אחריות משלו למנוע הצטופפויות. כי אי אפשר מצד אחד לסגור עסקים ומצד שני לאפשר מגע של אנשים".

על המעקב אחר נשאי קורונה: "מה חושבים שהשלטונות יעשו עם המידע על חולי הקורונה? עם כל זה שרוצים נורא להפחיד את הציבור מקריסה של הדמוקטריה. יש פה צעד דחוף שנעשה במטרה להילחם במחלה. עזרנו לאנשי משרד הבריאות כדי לאשר את זה כמה שיותר מהר".

בעקבות השתקת הכנסת עד ליום שני הקרוב אמר ארדן: "אני לא מפחית מחשיבות ההליכים הדמוקרטיים ותפקוד הכנסת, שחייבת לפעול כמה שיותר מהר. לכנסת יש תפקיד חשוב בפיקוח על הממשלה והיא צריכה לפעול כל הזמן".

10:25 עריכה

שר החוץ ישראל כץ: "בשורה חשובה למבצע החילוץ בפרו. בעקבות שיחתי אמש עם שר החוץ של פרו, התקיימה פגישה בין שרי החוץ והתחבורה וסוכם שהבוקר, שעון פרו, יצאו הישראלים מקוסקו ללימה, יצטרפו למטיילים ששוהים שם ויעלו על הטיסה הביתה לישראל ובע״ה כולם ישובו הביתה בשלום".

10:27 עריכה

השר יואב גלנט (הליכוד): "בממשלה צריך אחדות, לא בידוד. לפיד ובוגי מסרבים להצטרף – גנץ צריך להחליט: אחדות בעם או אחדות בכחול לבן".

11:05 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מגבה את השימוש באמצעים דיגיטליים למעקב אחרי חולי קורונה: "התקנת תקנות שעת חירום היא הליך שאינו מיטבי אך נדרש לצורך שעת חירום וצירוף נסיבות שהתרגשו עלינו. ברם, גם בשעת חירום, ואולי אף ביתר שאת, רשויות המדינה ממשיכות להיות כפופות לעקרון שלטון החוק".

עוד הוסיף מנדלבליט: "יש להדגיש כי קיומו של מצב חירום אינו עילה להתעלמות מכללים משפטיים אשר נקבעו כדין, ואלה ממשיכים לחול במלוא אונם. בהתאם לכך, ובשים לב לאיום רחב ההיקף המונח לפתחה של מדינת ישראל בימים אלה, נקבע על ידי הממשלה ההסדר הנדון, לשם מתן מענה אפקטיבי בהתאם לעמדת גורמי המקצוע הנוגעים בדבר, תוך הנחת הסדרי פיקוח ובקרה וגידור הסמכויות הרלוונטיות, באופן המבטיח את צמצום הפגיעה בזכויות ככל שניתן ולפי כל דרישות הדין".

11:08 עריכה

ח"כ אחמד טיבי בביקורת נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו והתבטאויותיו

11:25 עריכה

ח"כ מיקי זוהר, יו"ר סיעת הליכוד משיב לאחמד טיבי: "אין לנו שום בעיה עם ערביי ישראל. ההפך – אנחנו עושים הכל למענם. בימי שגרה אנחנו אלו שפועלים למענם במגוון התחומים בזמן שאתם מתעסקים בענייני פלסטין, חמאס ואבו מאזן. זה ההבדל בינינו, ולכן אסור שתהיו חלק משום ממשלה שתקום פה. אני בספק שתפנימו, החובה שלכם להסית חזקה מכם".

11:25 עריכה

שיירה של כ-100 רכבים יצאה הבוקר מתחנת דלק מגל בכביש 6 לכיוון הכנסת ובית ראש הממשלה במחאה על מה שהם מגדירים כ"אזהרה לסופה של הדמוקרטיה". המפגינים מוחים על סגירת בתי המשפט, שיתוק הכנסת ("אדלשטיין נדבק לכסאו ותוקע הקמת ועדות"), סמכויות מופרזות לראש הממשלה והשרים ומעקב השב"כ אחרי האזרחים: "לא נאפשר לראש הממשלה להפוך את המדינה לארדואניה".

"החלטות מתקבלות באישון ליל, בלי פיקוח, כשראש ממשלת המעבר הנהנה העיקרי. אם לא נפעל עכשיו, ישראל תעבור לדיקטטורה. בלי פיקוח, בלי הפרדת רשויות, דמוקרטיות נופלות לאט. הקורונה תשאר איתנו הרבה זמן, ואם לא נתעורר – גם הדיקטטורה".

שיירת מכוניות מכביש 6 לירושלים במחאה על סגירת בתי משפט ושיתוק הכנסת (צילום: מארגני מחאה נגד חיסול הקמורטיה)
שיירת מכוניות מכביש 6 לירושלים במחאה על סגירת בתי משפט ושיתוק הכנסת (צילום: מארגני מחאה נגד חיסול הקמורטיה)
12:12 עריכה

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הוזמן לפגישה עם נשיא המדינה ראובן ריבלין לראשונה מאז תחילת המשבר במשק.

12:16 עריכה

משטרת ישראל עצרה את שיירת המחאה נגד התקנות החדשות של הממשלה שנסעה על כביש 1 בדרך לירושלים, בטענה שמדובר ב"מחאה לא חוקית". 

המשטרה בתגובה: מחאה לא מאושרת ובניגוד לחוק. עקב תנועה במהירות איטית, נוצרו שיבושי תנועה. שוטרי אגף התנועה נמצאים במקום ומבצעים אכיפה כלפי נהגיםמשמבצעים הפרעה לתנועה וכן מבצעים ויסות של התנועה לצירים חלופיים".

12:41 עריכה

משה בר סימן טוב מנכ״ל משרד הבריאות: ״אני רוצה להודות לגופי הביטחון של מדינת ישראל: השב״כ, המוסד ופיקוד העורף שמסייעים לנו באירוע הקורונה.
הכל תחת המל״ל שמתכלל ומרכז את האירוע במשרד ראש הממשלה. הבוקר קיבלנו ערכות חשובות ותקינות לשימוש הנדרשות לנו לבדיקות קורונה. תודה מיוחדת למוסד ולעומד בראשו, יוסי כהן שמסייעים לנו בעניין זה. אנחנו ממשיכים את הקשר עם המוסד כדי להשיג ציוד הכרחי נוסף".

עוד הוסיף המנכ"ל: "אנחנו במלחמה, ובמלחמה משלבים כוחות עם כולם כדי לנצח. מדינת ישראל משתמשת בכל האמצעים שלה, בכל הכוחות שלה ובכל המוחות שיש לנו כדי לשתף פעולה ולהתמודד עם האתגר העצום שאנחנו ניצבים בפניו. אני בטוח שההתגייסות הכוללת של כולנו תאפשר למדינת ישראל להתמודד עם אתגר הקרונה.״

12:42 עריכה

ח"כ גדעון סער (ליכוד): "בכל משבר גלומות גם הזדמנויות. במשבר הנוכחי, לפי מאפייניו, יש פוטנציאל לקפיצת מדרגה במעבר הרשויות למתן שרותים דיגיטליים לאזרח. ביטול הלמידה מרחוק הוא כשל בניצול ההזדמנות. על הממשלה לנצל ימים אלה לחשיבה והערכות לעידן חדש המכווץ את הבירוקרטיה ומייעל את השרות לאזרח. לימדו מאסטוניה".

12:51 עריכה

ח"כ עפר שלח (כחול לבן) גינה את חסימת שיירת כלי הרכב שנסעה לירושלים במחאה על התנהלות הממשלה על ידי המשטרה. לדבריו, "מהבוקר יש למשטרה משימה: להתעמר בנוסעי שיירת המחאה, שעולים לירושלים למחות על הרס הדמוקרטיה. נותנים לאנשים דוחות על הפרעה לתנועה בכביש פנוי לגמרי, תוקעים רמזורים על אדום כדי לעצור מצטרפים". שלח הוסיף כי "ככה נראית דמוקרטיה שהשלטון החליט להרוס אותה".

12:53 עריכה

מספר 2 בכחול לבן, יאיר לפיד: "כבוד לח"כ מיקי לוי שסייע לשחרר את השיירה הנוסעת להגן על מעט הדמוקרטיה שעוד נותרה לנו".

12:55 עריכה

ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו): "הניסיון של אדלשטיין ונתניהו למנוע מהכנסת להתכנס ולפקח על פעילותה של ממשלת מעבר בעת משבר עולמי הוא סכנה של ממש לעתיד הדמוקרטיה הישראלית".

13:00 עריכה

החסימות למפגינים ממשיכות גם בתוך ירושלים

13:11 עריכה

יו"ר העבודה-מרצ: עצירת שיירת המחאה היא ביצוע מעשה מגונה בדמוקרטיה.

13:21 עריכה

ח"כ רם בן ברק (כחול לבן) תקף את עצירת שיירת המחאה: "אתמול אדלשטיין סגר את הכנסת, היום המשטרה חסמה את כביש 1 בגלל שיירת מחאה לגיטימית שלא הפרה שום צו והשתיקה את התקשורת. לא אתפלא אם בשלב הבא יעצרו עיתונאים ובשלב שני יעצרו את ראשי האופוזיציה שיעזו לבקר את ממשלת נתניהו. אנו עדים לתסריט שראינו כבר בהיסטוריה".

13:25 עריכה

ח"כ עפר שלח: "אסור לכחול לבן לנהל כל משא ומתן עם הליכוד עד שעבודת הכנסת תחודש במלואה".

עוד הוסיף שלח: "כל חבר כנסת צריך להיות מסור עכשיו למאבק אחד בלבד: המאבק על יסודות חיינו כמדינה דמוקרטית. כל השאר יחכה".

13:25 עריכה

שופט בית המשפט העליון נעם סולברג החליט כי העתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בעניין הקמת ועדות הכנסת תידון בדחיפות ביום ראשון הקרוב.

13:27 עריכה

ח"כ מיקי זוהר עם תגובה צינית לכך שגורמים בכחול לבן קוראים לעצור את המשא ומתן עם הליכוד

13:47 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (כחול לבן): "חברי הכנסת של הליכוד, אתם עדיין לא הבנתם את מה שח"כ ביטן הבין: כשתקום ועדת חקירה לבדיקת הניסיון של נתניהו להשליט דיקטטורה, תוך ניצול משבר הקורונה, תצטרכו להסביר איפה הייתם. התעשתו!".

13:53 עריכה

כחול לבן הודיעה כי תעתור היום לבג"ץ "נגד נסיונו של יולי אדלשטיין למנוע הקמת ועדות והצבעה על בחירת יו"ר לכנסת ה-23".

14:10 עריכה

משטרת ישראל עצרה כמה מהמוחים שהיו חלק משיירת הרכבים שהגיעו למחות נגד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין באזור הכנסת. 

מהמשטרה נמסר: "גם בשעת חירום לאומית זו, משטרת ישראל מאפשרת ותמשיך לאפשר לכל אזרח את חופש הביטוי והמחאה ובכלל זה, לפעול במגבלות החוק ותקנות צו בריאות העם של משרד הבריאות. עם הגעת המוחים (200 לערך) לאזור הכנסת, הם המשיכו להפר את צו משרד הבריאות (התקהלות של מעל 10 אנשים)".

14:15 עריכה

ח"כ איציק שמולי (העבודה-מרצ): "עם המגיפה והשלכותיה הקשות נדע להתמודד; אם הניסיון לבטל ולהקריב בחסותה את הדמוקרטיה הישראלית יצלח חלילה, לא בטוח שיוותר על מה להילחם. נאבק בכל דרך בסגירת הכנסת, בביטול מערכת המשפט ובהשתקת זכות המחאה. הדמוקרטיה שלנו לא תהיה הנפטר הראשון מהקורונה".

14:29 עריכה

ח"כ מוטי יוגב: "תגובות חברי כנסת מיש עתיד למציאות במדינה, מוכיחה עד כמה מסוכן היה לתת בידיהם את השלטון. טוב שנתניהו עומד כיום בראשות הממשלה ופועל באחריות בהתמודדות עם מגפת הקורונה ולהציל חיים. את השנאה לביבי תשאירו לזמן בו ניתן יהיה להתעסק גם בטפל. זו העת להקים ממשלת אחדות, לטובת כל אזרחי ישראל".

15:06 עריכה

יושב ראש סיעת כחול לבן, אבי ניסנקורן, עזב את פגישת התדרוך בכנסת עם מנכ״ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, וראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת.

בפתח פגישת התדרוך, המתקיימת כעת בכנסת, פנה ניסנקורן, לבר סימן טוב ולבן שבת ואמר להם: "סיעת כחול לבן מלאה כבוד והערכה על עבודתכם המקצועית והמסורה למען הציבור בישראל, אבל התדרוך הזה צריך להיערך בפני ועדות הכנסת ולא בפורום הזה. לצערי, הליכוד מונע מהכנסת מלבצע את תפקידה למען האזרחים, ולכן אני יוצא מכאן כעת כדי לעתור לבג"ץ בשם כחול לבן נגד השתקת הכנסת ולמען הדמוקרטיה הישראלית".

15:21 עריכה

הליכוד יעתור לבג"ץ נגד ועדת הבחירות המרכזית ונגד יושב ראש הוועדה, ניל הנדל, בטענה שהוועדה מונעת מהם לקבל מידע שיאפשר למפלגה לברר את טענותיה בעניין זיופים בבחירות – כך דיווח עקיבא נוביק מחדשות 13.

15:25 עריכה

שופט בית המשפט העליון נעם סולברג הורה לכנסת ולממשלה להשיב עד יום ראשון בבוקר לעתירה, שהגישו העמותה חוזה חדש והתנועה לאיכות השלטון נגד יושב הראש הזמני של הכנסת, יולי אדלשטיין, בדרישה למנות מיד ועדה מסדרת, ועדות זמניות או קבועות ולבחור יושב ראש קבוע לכנסת.

סולברג קבע שדיון בעתירות יתקיים ביום ראשון אחר הצהריים, וביקש שהכנסת והממשלה יודיעו עוד היום אם הן מסכימות שפסק דין סופי יוכל להינתן מיד בתום הדיון.

 (צילום: מסמך: החלטת בג"ץ)

15:42 עריכה

כחול לבן עתרה לבג"ץ בדרישה שיורה ליושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, לכנס את מליאת הכנסת כדי לבחור יושב ראש קבוע לכנסת. עוד דורשת הסיעה להורות על בחירה של הרכב הוועדה המסדרת. כחול לבן מבקשת מבג"ץ לקיים דיון דחוף בעניין ולהוציא, לבקשתה, צו על תנאי וצו מוחלט.

15:54 עריכה

טליה איינהורן, החברה בוועדה למינוי בכירים בשירות המדינה, קוראת "לבטל את בג"ץ". איינהורן, פרופסור באוניברסיטת אריאל בשומרון, כתבה את הדברים בתשובה לשאלה שהפנה אליה גולש בטוויטר, ששאל האם הממשלה יכולה במקרים קיצוניים להתעלם מהנחיות בג"ץ.

16:08 עריכה

חבר הכנסת משה אבוטבול מש"ס נתון בבידוד ביתי, אחרי ששהה במכון ה-MRI במרכז הרפואי שערי צדק שבירושלים, שאחד מעובדיו אובחן כחולה קורונה.

משה אבוטבול (צילום: פלאש 90)
משה אבוטבול (צילום: פלאש 90)

בימים האחרונים נכנסו השרים אריה דרעי, צחי הנגבי וחברי הכנסת רם בן ברק ואלון שוסטר לבידוד, אחרי ששהו במחיצתו של ראש המועצה האזורית מרחבים, שהתברר כחולה קורונה.

16:13 עריכה

הנשיא ריבלין שוחח עם נציגים מהליכוד ומכחול לבן והזהיר "ממצב שבו הכנסת הופכת בת ערובה של המשא ומתן הקואליציוני".

16:17 עריכה

על רקע המשבר במשק נועד יושב ראש כחול לבן בני גנץ עם יושב ראש ההסתדרות ארנון בר דוד.

16:20 עריכה

העיתונאי בן כספית מ"מעריב" מדווח כי בלשכת ראש הממשלה נתניהו נערכים שיפוצים בהיקף של מאות אלפי שקלים.

16:39 עריכה

הליכוד הציע שהוועדה המסדרת, ועדת חוץ וביטחון, ועדת הכספים וועדת קורונה יוקמו כעת. בשלוש האחרונות יהיה לכחול לבן רוב (4:5) והיא תחזיק בתפקיד יושב הראש, ובוועדה המסדרת יהיה שוויון בייצוג. לחילופין הוצע שלכחול לבן יהיה רוב גם בוועדה המסדרת בתנאי שתתחייב שלא להעביר חוקים פוליטיים. כחול לבן דחתה את ההצעה בו במקום. כך דיווחה מורן אזולאי מ"ידיעות אחרונות".

16:49 עריכה

דוברת ראש הממשלה נתניהו, שיר כהן, נישאה לבן זוגה במעון ראש הממשלה בירושלים. את החופה ערך הרב הראשי לישראל, דוד לאו.

"אוהבים אותך", כתב נתניהו לכהן בחשבונותיו ברשתות החברתיות.

17:00 עריכה

יושב ראש סיעת הליכוד, מיקי זוהר, מציג את פרטי ההצעה שהציע לכחול לבן ואגב כך מציע את המשוואה הבאה: לא קיבלתם את ההצעה של הליכוד – אתם נגד הדמוקרטיה.

17:37 עריכה

בית המשפט חייב את שר המשפטים, אמיר אוחנה, להגיש כתב הגנה בתביעת לשון הרע, שהגיש נגדו ניר חפץ – כך דיווח מתן וסרמן ב"מעריב". חפץ, המשמש עד מדינה במשפט נתניהו, תובע מאוחנה מאות אלפי שקלים לאחר שזה חשף, לטענתו, פרטים אסורים על אודותיו בנאום שנשא במליאת הכנסת.

17:59 עריכה

יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, מבקש להסביר למה לא נערכות בחירות ליושב ראש קבוע לכנסת ולמה לא מתמנת ועדה מסדרת.

אז למה סגרת את הכנסת? שואלים אזרחים מודאגים, שמקוננים על מותה של הדמוקרטיה הישראלית. שמועות שגויות, שלא לומר שקריות,…

פורסם על ידי ‏Yuli Edelstein – יולי אדלשטיין‏ ב- יום חמישי, 19 במרץ 2020

18:08 עריכה

משטרת ישראל דוחה את הביקורת על התנהלותה.

אנו דוחים בשאט נפש את כל הניסיונות המופרכים לגרור את המשטרה לשיח פוליטי או לייחס לה מניעים פוליטיים על רקע ביצוע פעולות אכיפה כחוק.

אף אחד אינו עומד מעל לחוק או מעל לצו בריאות העם שהוצא על ידי משרד הבריאות, זאת ללא כל קשר לדעותיו או נטיותיו הפוליטיות.

גם רעשי רקע מעין אלו של בעלי עניין ואינטרסים שונים – לא ירפו את ידנו מביצוע תפקידנו בשמירה על החוק, הסדר ובריאות הציבור.

אנו מצפים מכלל הציבור לקיים את הוראות החוק, לנהוג באחריות ולהישמע להנחיות משרד הבריאות דווקא בעת הזו – שעת חירום לאומית, כשמשטרת ישראל ניצבת בחזית העשייה המבצעית תוך סיכון השוטרים בשטח בעת אכיפת צווי הבידוד ואיסור ההתקהלות.

18:12 עריכה

יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, נוטה להסכים להקמתה של ממשלת אחדות, שבה נתניהו יכהן ראשון כראש הממשלה, גם אם הדבר יהיה כרוך בפירוק כחול לבן; זאת בתנאי שמועד הרוטציה יעוגן בחוק. כך דיווח הערב חיים לוינסון ב"הארץ".

בין הצדדים ניטשת מחלוקת בשאלה מתי יוחלף נתניהו בגנץ, כשבליכוד מעוניינים שהדבר ייעשה לאחר שנתיים, ואילו בכחול לבן שואפים לפרק זמן קצר יותר.

יושב ראש תל"ם, משה (בוגי) יעלון, אמר לגנץ כי לא יסכים להיות חבר בממשלה בראשות נתניהו. גבי אשכנזי אמר ליושב ראש כחול לבן שיסרב לתמוך בממשלה שתישען על קולותיהם של חברי הרשימה המשותפת. יושב ראש יש עתיד, יאיר לפיד, טרם החליט אם להצטרף לממשלת אחדות בראשות נתניהו.

בשונה מלוינסון, עמית סגל מחדשות 12, כתב שלפיד לא דוחה את המתווה שבו יכהן נתניהו ראשון בראשות הממשלה.

18:28 עריכה

במערכת הפוליטית הצטרפו ליוזמה להריע לצוותי הרפואה.

18:58 עריכה

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין פרסם טור דעה שבו פנה לראשי כחול לבן: "נראה לי ולרבים אחרים שאיבדתם כל דרך וכל כיוון. חמור מכך: הפכתם למשתפי פעולה עם הנאשם מבלפור בהרס המדינה ובגניבת הדמוקרטיה".

במאמר, שפורסם ב-ynet, כתב דיסקין שזה "בלתי נתפס" שכחול לבן מנהלת משא ומתן בשעה שנתניהו "מטייח במופעים מגוחכים מדי ערב או שניים את מחדלי מערכת הבריאות הכושלת, גונב לנו את הדמוקרטיה תחת 'מצב החירום', סוגר לנו את מערכת המשפט, מנטרל את הכנסת, דוחה את משפטו, ובסוף המשטרה הכפופה לו עוצרת שיירה שיצאה להפגין נגד כל זה".

19:05 עריכה

על רקע הפרסומים, שלפיהם יושב ראש כחול לבן גנץ הסכים להצטרף לממשלת אחדות, נמסר מהסיעה שאין כל סיכומים.

המגעים עם צוות המו"מ של הליכוד הופסקו הערב. היום לא התקיימה פגישה ובניגוד לפרסומים אין שום סיכומים. מה שאנחנו רואים לאורך היום הוא ספינים ציניים בזמן משבר גדול וקשה לאזרחי ישראל. בשבוע הבא הליכוד יקבל כנסת מתפקדת למען אזרחי ישראל.

19:20 עריכה

יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין טען שיש מחנה בתוך כחול לבן שמונע ממשלת אחדות. בראיון לחדשות 12 אמר אדלשטיין בתגובה לטענות שהוא מטרפד דיונים, שהכנסת הושבעה רק לפני יומיים. לדבריו, "זה ברור" שמינוי יושב ראש הוא "המסמר האחרון" כשמוקמת ממשלה. בראיון לדני קושמרו טען אדלשטיין שאו שתקום ממשלת אחדות או שתהיה אנרכיה.

20:02 עריכה

יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, מתח ביקורת על ראש הממשלה נתניהו ואמר בהתייחס למגפת הקורונה ש"המשבר לא מנוהל". ליברמן טען בראיון לחדשות 13, שזורעים "היסטריה" ו"פאניקה", במקום לנסות להרגיע. לדבריו, הסיבה לצעדים הקיצוניים נובעת מתוך ניסיון לכסות על המחדלים שישנם במשרד הבריאות. הוא אמר אמר שהוא מאמין להערכות של חתן פרס נובל מייקל לויט, שצפה שבישראל לא יהיו יותר מעשרה מתים מקוביד-19.

חבר הכנסת אמר ש"חייבים להחזיר את המשק לעבודה". הוא הציע שבני 35 ומטה, שאינם בקבוצת סיכון, יוכלו לצאת לעבוד. עוד קרא ליברמן לקצץ בשכר השרים, חברי הכנסת ומנכ"לי המשרדים. לדבריו, אין צורך בממשלה בת 30 חברים.

בראיון לתמר איש שלום ואודי סגל דחה יושב ראש ישראל ביתנו את הטענה ששיתף פעולה עם הרשימה המשותפת. ליברמן קרא להקים ממשלה שתורכב מהליכוד ומכחול לבן בלבד. הוא הבטיח שישראל ביתנו תתמוך בממשלה זו.

כשנדרש להסביר מדוע בעבר שלל חוק שיאסור על נאשם לכהן כראש ממשלה ולאחר מכן שינה את עמדתו, אמר ליברמן שנתניהו שבר את כללי המשחק, ושהליכוד נמנע מלאשר בוועדת הבחירות את התוצאות. צעדיו הקיצוניים של ראש הממשלה הם שהביאו לשינוי העמדה, הסביר.

20:53 עריכה

מקור הדיווחים על התקדמות במגעים בין הליכוד לבין כחול לבן מגיע מסביבת ראש הממשלה, שמבקש לסכסך בין הגורמים בצמרת כחול לבן – כך דיווח עמית סגל בחדשות 12; או לחילופין – המידע מגיע מיש עתיד, שמנסה לעורר זעם מצד שמאל כלפי אפשרות זו.

21:01 עריכה

"למדינת ישראל אסור להגיע לבחירות רביעיות" – כך אמר יושב ראש כחול לבן בני גנץ בראיון לחדשות 12. "האזרחים מעוניינים בפתרון למשבר הפוליטי", אמר ולא שלל הקמה של ממשלת אחדות, שבראשה יעמוד נתניהו. "אני אמצה כל אפשרות שהיא להקים ממשלה", הבהיר.

עוד אמר גנץ שלא יהיה אחראי מצידו לא לבחון אלטרנטיבות פוליטיות ולדבוק במשפט כלשהו שאמר. "אנחנו פתוחים לכל מה שישרת את מדינת ישראל", הבהיר. בנוסף הזכיר גנץ שיש כרגע "נסיבות משבריות".

"אם הכנסת איננה מתפקדת בצורה מלא ורציפה הדבר הזה חמור ביותר", אמר. כשנדרש לפעילות הכנסת הזכיר שבטנק ובמטוס קרב אין שני מטרים בין הלוחמים, ובכל זאת הם פועלים. הוא אמר שניתן לכנס את הכנסת וגם להקפיד על מרווח של שני מטרים בין המחוקקים.

21:09 עריכה

הממשלה תאשר הלילה תקנות לשעת חירום להגבלת התנועה – כך אמר הערב ראש הממשלה נתניהו בדברים שנשא. התקנות יהיו בתוקף לשבעה ימים, והן מחייבות.

ההיענות לקריאה להישאר בבתים לא הייתה מספקת, אמר נתניהו. ניתן לצאת מהבתים להצטיידות במזון ולרכישת תרופות ולמספר סיבות נוספות.

האטנו את קצב התפשטות המגפה, אך מגפת הקורונה מוסיפה להתפשט, אמר ראש הממשלה. "הדרך לניצחון על מגפת הקורונה תהיה ארוכה וקשה", הבהיר.

עוד אמר נתניהו שחייבים להקים ממשלת אחדות. "יחד נושיע את העם ואת המדינה", הוסיף.

דבריו המלאים של נתניהו –

אזרחי ישראל, אין רגע של הפוגה במאבק של כולנו במגפת הקורונה. מיד כשהתבררה חומרת הסכנה, נקטנו צעדים נחושים כדי להקדים תרופה למכה. סגרנו את גבולות המדינה, הנהגנו חובת בידוד נרחבת, הטלנו הגבלת התקהלות, דיללנו את מקומות העבודה והפעלנו אמצעים דיגיטליים לאיתור ולבידוד של חולי קורונה. הצעדים הללו האטו את קצב התפשטות המגפה בישראל בהשוואה למדינות רבות בעולם, אבל המגפה מוסיפה להתפשט. היא כבר גבתה אלפי קורבנות בעולם. גם בארץ מספר החולים גדל מדי יום. לשמחתי עד לרגע זה איש בישראל עדיין לא מת מהקורונה, אבל לצערי זה לא צפוי להימשך. הכפלת מספר החולים כל כמה ימים עלולה להביא חלילה לקורבנות רבים.

זמנים קשים מחייבים החלטות קשות. שלשום ביקשתי מכם להישמע להנחיות משרד הבריאות ולהישאר בבית. יש היענות לכך, אבל בפירוש היא לא מספקת. היום אני מודיע על עליית מדרגה נוספת במלחמה בקורונה. הממשלה תאשר הערב, הלילה, תקנות לשעת חירום להגבלת התנועה. בהגבלות הללו, אתם, אזרחי ישראל, נדרשים להישאר בבית. עכשיו זו כבר לא בקשה, זו לא המלצה, זו הנחייה מחייבת, הנחייה שתיאכף על ידי גורמי האכיפה. אני יודע שזה לא קל, אני יודע שזה קשה, אבל אני מבקש את שיתוף הפעולה שלכם עם התקנות הללו. מטרתן להבטיח שכמה שפחות אנשים יידבקו, ושכמה שפחות אנשים ידביקו.

מדובר בהצלת חיים רבים, הצלה ממוות של בני משפחה, של חברים, של שכנים. אם מישהו חושב שאני מגזים, תסתכלו על התמונות שמגיעות מספרד, מאיטליה, תסתכלו מה קורה שם. תסתכלו על הצוותים שכבר לא מטפלים בחיים, הם מעמיסים את המתים בכלי רכב מיוחדים. אסור שזה יקרה כאן, צריך לעשות הכל כדי שזה לא יקרה כאן. ולכן הלילה התקנות הללו יכנסו לתוקפן, מיד לאחר שיאושרו בממשלה. הן מגובות משפטית. בשלב הראשון התקנות הללו יהיו בתוקף למשך שבעה ימים, אני מבקש שאנשים יאכפו אותם. קודם כל בעצמכם, אני מבקש מכם. כן, יש משטרה, יש חובה, אבל אני מבקש קודם כל את החובה הפנימית, את ההכרה הפנימית שכל אחד ואחד מכם צריך לאמץ לעצמו.

כולם נשארים בבית, למעט העובדים שעבודתם הותרה על פי הנחיות משרד האוצר. מדובר בצעד שלא היה כמותו מאז הקמת המדינה, אבל גם מגפת הקורונה – לא הייתה כמוה מאז הקמת המדינה. בעצם לא היה דבר כזה ב-100 השנים האחרונות. מדינה דמוקרטית מתבססת קודם כל על השותפות בין הממשלה לאזרחים, וגם על השותפות בין האזרחים לאזרחים. אני רוצה להביע הערכה לכם, אזרחי ישראל, קודם כל לצוותים הרפואיים, אבל גם למחטאים, למתנדבים, לשליחים, לקופאים, לקופאיות. גם לכם, הכתבים באולפנים, שמעבירים את ההנחיות שלנו כמסר לציבור. אתם יכולים להתרחק קצת יותר אחד מהשני, אבל יש היענות נרחבת בציבור לדברים הללו, וזה חשוב. אני אומר את כל זה כדי להבהיר שאנחנו נותנים בכם אמון, אזרחי ישראל. יש החרגות מסוימות מהתקנות, ואנו מצפים שלא תנצלו אותן לרעה. ניתן לצאת מהבתים לצורך הצטיידות במזון ובתרופות, לצורך טיפול רפואי, ולהחרגות נוספות שאותן יסביר מיד מנכ"ל משרד הבריאות. גם אם אתם יוצאים החוצה לזמן קצר, אל תתקהלו, אל תתגודדו. שמרו מכל משמר על כללי ההיגיינה והמרחק, שני מטרים, ורצוי הרבה יותר. שוב אני אומר, זה לא משחק, זה יכול לחרוץ גורלות.

עוד שתי הערות חשובות. ההערה הראשונה – הצטיידות. כל העולם נמצא במחסור עצום של חליפות מגן, של מסכות פנים, של מכונות הנשמה. 200 מדינות, להוציא אולי מדינה אחת או שתיים, מתחרות תחרות עזה על הציוד הזה, כולל ארה"ב. צריך להבין שגם אם יש צפי שמתישהו תפרוץ מגפה כמו הקורונה, אי-אפשר להחזיק מחסנים מלאים במשך שנים בציוד מתכלה, ציוד שפג תוקפו תוך זמן קצר. ובכן, במצב של מחסור עולמי כזה, מדינת ישראל מפעילה את כל האמצעים שברשותה, כל האמצעים, במאמץ אדיר למלא את החסר. אנחנו מפעילים את משרד החוץ, את משרד הביטחון, את מחלקת הרכש במשרד הביטחון, את המוסד. יש גם את הקשרים האישיים שלי עם מנהיגים בעולם, ויש גם ייצור עצמי. אנחנו מפעילים את כל זה כדי להשלים את הפערים הללו. אנחנו פועלים למגן את צוותי הרפואה שלנו, את הרופאים, את האחיות ואת הטכנאים. אלה הגיבורים בחזית, בקו הראשון. כולנו מחאנו להם כף היום, הם עושים עבודה אדירה תוך סיכון עצמי. אנחנו פועלים להגדיל את מספר מכונות ההנשמה גם על ידי יבוא, וגם על ידי יצור עצמי. אנחנו דואגים למטושים לאבחון, ולמכונות ההנשמה לטיפול בחולים.

באשר לבדיקות הקורונה, אנחנו לומדים מהמדינות המובילות בעולם בנושא הזה כדי שנהיה לא פחות טובים. יש דברים שהם לומדים מאיתנו ויש דברים שאנחנו יכולים ללמוד מהם. עד יום ראשון נגיע ל-3,000 בדיקות ליום, זה שווה ערך למספר הבדיקות לנפש בדרום קוריאה. ההנחיה שלי היא ששבוע לאחר מכן נגיע ל-5,000 בדיקות יומיות, ואחר כך לאף יותר. זה ישים את ישראל בצמרת המדינות בעולם. כל זה ביחס להערה הראשונה – הצטיידות.

עכשיו להערה השנייה, שכבר נגעתי בה – אחריות. אני פועל יום ולילה מסביב לשעון, יחד עם חבריי השרים, יחד עם המל"ל, המועצה לביטחון לאומי, יחד עם המנכ"לים של משרד הבריאות, משרד האוצר ומשרדים אחרים. מערכות הבריאות, האוצר, הביטחון והמשטרה. אני מרגיש יחד איתם את האחריות העצומה שמוטלת על כתפינו, אבל האחריות רובצת גם עליכם, אזרחי ישראל. כל אחד מכם הוא לוחם במערכה נגד הקורונה. אל תגידו: 'לי זה לא יקרה', אל תגידו: 'למשפחתי זה לא יקרה', כי אם לא תפעלו נכון – זה כן יקרה לכם. אל תגידו: 'יהיה בסדר', כי אם לא תפעלו נכון, לא יהיה בסדר. ולכן, עם כל הקושי של האתגר הגדול הזה של מגפת הקורונה, אני רוצה להגיד לכם שאני גאה בכל לבי בעם שלנו, במדינה שלנו. דווקא בימים הללו אפשר לראות איזו עוצמה יש לנו, איזו חיוניות, איזו דאגה לזולת.

לפני כמה דקות שוחחתי עם מנכ"ל אל-על, גונן אוסישקין, ועם הטייס עופר אלוני. שלחנו ארבעה מטוסים לפרו לאסוף מאות ישראלים כדי להביא אותם לארץ. זו ערבות הדדית במיטבה. כל משפחה בימים אלה נמצאת בביתה, אבל בימים אלה כולנו משפחה אחת. אני חושב על הדורות שקדמו לנו, על החלוצים שהקימו את מדינת ישראל. גם הם התמודדו עם מחלות, עם קדחת, עם מלריה. היה להם קשה מאוד, אבל הם לא חשבו אפילו לרגע אחד להרים ידיים, להתייאש. הרוח הגדולה שלהם עוברת בשרשרת הדורות, היא מפעמת גם בנו. הדרך לניצחון על מגפת הקורונה תהיה ארוכה וקשה, אני כל הזמן אומר לכם את זה. אבל אני גם אומר שבעזרת השם ובעזרה הדדית ננצח אותה.

בהקשר זה, אני רוצה לספר לכם על רגע מרגש ביותר שרעייתי ואני חווינו היום, רגע של שמחה ותקווה בתוך הקורונה. הדוברת של משרד ראש הממשלה, שיר, נישאה לבחיר לבה, ניר. שיר וניר ארגנו יחד חתונה עם מאות אנשים, אבל בגלל ההנחיות נאלצו לבטל אותה. הם ביקשו ממני ומרעייתי להעמיד את החופה שלהם בחצר של מעון רה"מ, ואנחנו נענינו מיד לבקשה. הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, השיא אותם. היה קהל קטן מאוד, אבל הייתה שמחה גדולה מאוד. כולנו שמרנו על מרחק פיזי בין אדם לאדם, אבל לא היה מרחק בלבבות. קול חתן וקול כלה נשמע בחוצות ירושלים.

בעברנו הרחוק ידענו גם רגעים אחרים. לפני 2,000 שנה, כשהאויב החיצוני צר על חומות ירושלים, יד איש נשלחה באחיו, והאסון לא איחר לבוא. ולכן אני אומר דווקא היום: אנחנו חייבים לאחד כוחות. אנחנו חייבים להקים ממשלת אחדות, אנחנו חייבים להתכנס לממשלת חירום לאומית. אני אומר לאנשי כחול-לבן, כנסו מתחת לאלונקה, נישא אותה יחד, נוביל אותה יחד, ויחד, יחד נושיע את העם ואת המדינה.

21:32 עריכה

"אנחנו מצמצמים מאוד את התנועה של האנשים מחוץ למרחב הביתי" – כך אמר הערב מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בדברים שנשא לציבור.

בר סימן טוב אמר שהמטרות הן לדחות את התפרצות הקורונה בישראל, להפחית את מספר החולים ולשטח את העקומה – דהיינו לפזר את החולים על ציר הזמן. לדבריו, הזמן משחק לטובתנו, כי בזמן החולף ישראל נערכת, מצטיידת ולומדת את המחלה.

"זה הולך להיות כנראה ארוך", העריך בר סימן טוב. עוד הוסיף ש"רק טובת הציבור" היא שמנחה אותו ואת עמיתיו.

21:38 עריכה

בג"ץ קבע שאם עד יום שלישי בשעה 12:00 לא יוקמו בכנסת הוועדות הרלוונטיות לפיקוח על פעילות המעקב של השב"כ – עבודת שירות הביטחון בתחום זה תופסק. נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות והשופטים חנן מלצר ונעם סולברג קבעו שהשב"כ יאתר מי שהיה בסביבתו של אדם שאובחן כחולה קורונה, זאת בשונה מהגדרות מרחיבות יותר שהיו נהוגות עד כה.

מסמך: החלטת בג"ץ.

22:58 עריכה

חברת הכנסת איילת שקד מבהירה את הודעת ראש הממשלה –

עוד 62 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 5 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: מגנה בתוקף את ההסתה הפרועה נגד החרדים

גנץ לריבלין: ייתכן ואצטרך לבקש להאריך את המנדט להרכבת ממשלה ● עובדי הכנסת המתגוררים בבני ברק לא יוכלו ממחר להיכנס למשכן ● ליברמן: נתוני הממשלה על הקורונה לא מסתדרים עם המציאות ● המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: אין כוונה ואין יכולת להשיב את המשק לפעילות אחרי פסח ● הממשלה תדון הערב בהצעה להגדיל את תקציב המדינה ב-90 מיליארד שקלים

עוד 31 עדכונים

מי זכאי לפיצוי?

מאז שפרץ משבר הקורונה לחיי, אני מרגישה מאבק פנימי בין שני נרטיבים.  הנרטיב האחד: הקורונה היא פצצה בריאותית וכלכלית בממדים עצומים. השני: הקורונה זו שפעת קלה, בטח לצעירים מבנינו. בין שני הנרטיבים הללו שוכנת לה איפשהו המציאות, עם אינספור השלכות כלכליות ושאלות פיננסיות שעולות.

למשל, מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף, ואני חושבת שתביעות אלה ישאו פרי ופיצוי כספי (כמה פיצוי? את זה נדע בהמשך לאחר שנבין ונדע את השלכות המגיפה והיקף תוצאותיה).

מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף

יש תביעות קצת אחרות, כמו למשל התביעה הייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר על ידי אזרח ישראל נגד ממשלמת סין בגין התפרצות מגפת הקורונה, בסך 100 מיליארד שקל, בטענה כי לישראל נגרמו הפסדים רבים כתוצאה מהמגפה. קשה לי לנבא בשלב כזה האם תביעה כזו תחזיק בבית המשפט, אבל כנראה שיש כאלה שמאמינים שיש לה סיכוי, וכבר הלכו בעקבותיה. אתמול כבר פורסם כי תביעה נוספת הוגשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים ע"י עמותת FREEDOM WATCH, בשם בעלי עסקים ואזרחי ישראל, והפעם על סך 180 מיליארד שקל. על פי טענת התביעה, נגרמו לישראל נזקים בשל מגיפת הקורונה עקב רשלנות והסתרה מצד ממשלת סין. אם התביעות ישאו פרי, סביר להניח שממשלת סין ואולי גופים ממשלתיים נוספים יעמדו בפני גל תביעות חובק עולם.

אלי אישית פונים מדי יום שני אנשים בממוצע, שחלו בנגיף ושואלים אם אפשר לתבוע, האם הם זכאים לפיצוי, האם ביטוח הבריאות שברשותם יאפשר להם להוציא מזה קצת כסף.

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כאשר עבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד, ועל פניו יש לה עילה לעשות זאת.

מי למשל זכאי לפיצוי?

שאלה: אם למשל שהית במקום שלא הקפיד על הנחיות משרד הבריאות, ואותו מקום חשף אותך למחלה, ובשל כך חלית בקורונה או הועברת לבידוד, האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: הואיל וההנחיות שניתנו על ידי משרד הבריאות נועדו להגן על הציבור – סביר שתעמוד לך זכות תביעה נגד המקום שהפר את ההוראות. אבל, ויש אבל גדול, ככל שהיית מודע/ת להפרת ההנחיות (למשל, הסתובבת בקניון), למרות ההמלצות להמנע ממגע חברתי, יהיה לך אשם תורם, ויפחיתו מסכום הפיצוי שלך, ואולי אף יקבעו שאשמתך היא אשמה מלאה (למשל, ישיבה ללימודי תורה שהמשיכה ללמד למרות הנחיות משרד הבריאות, או אדם פרטי אשר חלה אחרי שלא שמר על הנחיות ולכן הדביק אחרים, וכדומה).

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כשעבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד

שאלה: אם המעביד שלך כן שמר על הנחיות משרד הבריאות, אך חלית בשל מגע עם עובד אחר או עם לקוחות. האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: כאן הנחיות משרד הבריאות יכולות לשמש בסיס לקביעה של רשלנות או של היעדר רשלנות. למשל, ייתכן שבתנאי העבודה הספציפיים היה על המעביד לנקוט בצעדים חמורים יותר כדי להגן עליך (למשל, להקפיד על שני מטר רווח בין שולחנות העבודה של העובדים) ככל שזה המצב, ניתן יהיה לתבוע את המעביד בשל רשלנות גם אם עמד בכללי משרד הבריאות.

אם העובד נדבק על אף העובדה שהמעביד שמר על ההנחיות וכללי הזהירות בנוגע לעובדים, אבל העובד נדבק מלקוח שהיה חולה, יתכן שגם כאן תהיה זכות תביעה, הן כנגד המעביד והן כנגד הלקוח, במידה שנדע במי מדובר.

בכל מקרה, גם אם לא ניתן לתבוע את המעביד, אם נדבקת במהלך העבודה במקום העבודה שלך, יהיה מדובר בתאונת עבודה, ותוכל/י לקבל זכויות מועדפות מהמוסד לביטוח לאומי.

שאלה: אם מעביד העסיק עובדים בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ועקב כך חלה אדם. האם כאן תהיה זכאות לפיצוי?

תשובה: הנחיות משרד הבריאות נועדו להגן על העובדים. ככל שהעובד נפגע בשל אי קיומן, הוא יוכל לתבוע את המעביד על רשלנות או הפרת חובה חקוקה, בגין נזקיו.

רק בריאות לכולם, ומוזמנים לפנות אלי בשאלות נוספות בטלפון: 054-4796688

אילנה אליכיס היא עורכת דין, מגשרת ונוטריון, המתמחה בתחום הנזיקין והביטוח, רשלנות רפואית וביטוח לאומי. אוהבת מאוד לעזור לאנשים למצות את זכותיהם ולקבל בעבורם את מה שיכול להחזיר להם את היכולת לחיות כמו יום לפני הפגיעה. אוהבת לבלות עם בנה בן ה-7, לקרוא ספרים, הצגות, להתאמן ולטייל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 641 מילים

"לא מושיטים לנו יד אלא סוגרים את היד בכל הכוח"

ההרשמה לקבלת מענק לעצמאים נפתחה ביום שישי, והרשת כבר מוצפת בתלונות של עצמאים שגילו שיקבלו רק פירורים, אם בכלל ● "תכל'ס, מה שהם אומרים לנו זה שאם אתם יותר 'עשירים' מקופאית בסופר לא מגיע לכם מענק", אומרת המעצבת אלכסנדרה נארדי ● מחר מתכננים העצמאים להפגין בשיירת מכוניות שתצא לכיוון קריית הממשלה בירושלים

עוד 1,168 מילים

"המאבק במגפה ייקח חודשים, אם לא שנים"

ראיון ד"ר אן שוחט שותפה כעת להובלת המאבק האמריקאי במגפת הקורונה, אחרי ששימשה בעבר השראה לסרט הוליוודי על התפרצות מגפות ● בראיון לזמן ישראל היא מספרת על ההיערכות הנרחבת בארצות הברית המדממת, ועל התרומה של מנהגים דתיים עתיקים להישמרות מהנגיף הקטלני, ומנסה להעריך מתי העולם יוכל לשוב לשגרה

עוד 768 מילים

פרשנות איראן מתחננת, ארצות הברית מתלבטת - ונתניהו שותק

לנתניהו היה הרגל רב-שנים: לדבר על איראן בכל הזדמנות, גם אם לא נשאל עליה ישירות ● אבל מאז פרוץ משבר הקורונה - אף מילה ● טהראן מבקשת מהעולם סיוע הומניטרי, אירופה מגלה אמפתיה, ארצות הברית מתלבטת, ורק ישראל שותקת ● ד"ר אהוד ערן: "אין צורך ללכד את האומה סביב נתניהו, היות שהנגיף כבר משרת את המטרה הזו" ● "הוא לא רוצה להיראות כמי שמבקש להרע לאזרחי איראן בשעת מצוקה"

עוד 1,053 מילים

תגובות אחרונות

קריסת המדינה כמדינה

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה.

יש להדגיש – אחריות על המדינה. לא על הממשלה. הממשלה היא רק זרוע הביצוע של המדינה. לא על הקואליציה. הקואליציה היא רק אמצעי שלטוני לניהול המדינה.

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי, משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה

המו"מ הקואליציוני הנערך ממש בימים אלה, בו נסחרים תפקידים ותקציבים בקומבינות פוליטיות ומשפטיות, מעיד על הסרת אחריותם של נבחרי הציבור מתפקידם כנושאים באחריות לגורלה של המדינה. לשלומם, בריאותם וחייהם של אזרחי המדינה כולם. "חייהם" –  במובן של זכות לפרנסה, ביטחון, חינוך, חופש ובריאות. כל אלה נרמסים תחת הדיונים על תפקידו של מקורב פוליטי כזה או אחר, על גורלו המשפטי של רה"מ הנכחי וזכויותיו בעתיד כממלא מקום, ועל מספר השרים בממשלת ה"אחדות"/"חירום" או בקיצור ממשלת ה"חרדות" HARADUT.

"האחריות של המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות ולפטור את עצמה מכל מעשה שהיא יכולה לעשות, חרף הסכנה האמורה", כותב הפרופ' אסא כשר במאמר העתיד להתפרסם בקרוב ועוסק בכלל ב"מעשי המדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב".

ובכן האויב כיום הוא מגפת הקורונה. אזרחי המדינה כולם "נחטפו" בידי המגפה והם שבויים בידיה, ספונים, כלואים בבתיהם מאונס ובהוראת ממשלתם.

במצב זה יש לשאול – האם אתם, נבחרי הציבור, עוסקים באחריותכם המוחלטת כנציגי המדינה הדמוקרטית? האם אתם ממלאים את אחריותכם או מבצעים עבירות שלטוניות ופשעים נגד המדינה? נגד אזרחיה?

"אנחנו באים לדון באחריות המדינה ולא באחריות הממשלה. אין לנו כאן עניין במדיניות זו או אחרת של הממשלה, בהתאם לקווי היסוד שלה, הרוב הפרלמנטרי התומך בה או שיקולים פוליטיים של מי מחבריה. יש לנו עניין במה שכל ממשלה חייבת לעסוק בו, מפני שהמדינה חייבת לעסוק בו והממשלה היא הרשות המבצעת של המדינה" (פרופ' אסא כשר, שם).

ובכן בהשלכה על ימינו אלה, כל דיון על תפקידו של השר לענייני מורשת, ירושלים, אסטרטגיה, מודיעין, תפוצות ומיעוטים, פריפריה, נגב וגליל, שוויון חברתי, שת"פ אזורי, או כל תפקיד מופרך כפול ומכופל אחר, הוא מעילה בתפקידם של האחראים על המדינה.

"אחריות המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות…"

כל דיון בגורלו המשפטי של בעל תפקיד אחד ולו יהא זה ראש הממשלה עצמו, הוא פשע נגד המדינה. כל עיסוק ומו"מ על סיפוח בקעת הירדן, או על הרכב הועדה למינוי שופטים, או על מעון רשמי נוסף למ"מ רה"מ, בעת שבריאותם של כל אזרחי המדינה השבויים בידי הקורונה נמצאת בסכנה יומיומית, הינו פשע מוכח, פומבי ובוטה נגד המדינה.

במהלך מלחמת לבנון השנייה, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בעסקה מסוימת בבורסה. המדינה כולה הזדעזעה.

בפרשת הצוללות נחשף כי רה"מ נתניהו אישר לבדו, מכירת צוללות מתקדמות למצרים של האחים המוסלמים בלי ליידע את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון והרוויח ממכירת מניות של חברה המספקת חומרים לייצור הצוללות. הזעזוע נמשך עד היום וטרם נחקר סופית.

תא"ל רמי דותן הורשע בשנת 1991 בקבלת שוחד מחברות אמריקניות בעת שהיה ראש להק ציוד בחיל האוויר. הוא נדון ל 13 שנות מאסר.

בכל המקרים הללו התנגשו הציפיות של האזרחים מאלה שנבחרו לשרת את המדינה, עם מעשים שהאנשים הללו ביצעו לטובתם האישית או על דעתם האישית.

ובכן במה שונים מעשיהם של מנהלי המו"מ הקואליציוני כיום מהמעשים שלעיל? הם דואגים כעת לתפקידים שאינם קשורים כלל למאבק בקורונה, תחת כסות שקרית של הקמת ממשלת חירום. הם דואגים לתקציבים, משכורות וקומבינות פוליטיות שאין ביניהן לבין עצירת התפשטות המחלה דבר וחצי דבר.

במהלך מלחמת לבנון ה-2, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בבורסה. המדינה הזדעזעה. בפרשת הצוללות נחשף כי נתניהו אישר לבדו מכירת צוללות מתקדמות למצרים. הזעזוע טרם נחקר

הם עוסקים פשוט בשוחד פוליטי שבצידו גם רווח כספי אדיר לכל אחד מהם, בעת שאזרחי המדינה נאנקים בצינוק בעינויים בלתי אפשריים, תחת הנחיות הסגר והבידוד החברתי.

"אם המדינה יכולה להגן על האזרח מפני הסכנות ואינה עושה זאת, היא בגדר עומדת על דמו של האזרח. אדישות כזאת לגורלו של האזרח נוכח סכנה לחייו, בריאותו או חירותו אינה הולמת את הערכים של מדינה דמוקרטית, בראש ובראשונה ערך כבוד האדם. שמירה על כבוד האדם מחייבת את המדינה הדמוקרטית בהגנה על האזרח מפני הסכנות החמורות, ככל שיש לה יכולת לעשות זאת" (פרופ' אסא כשר, מאמר: מעשי מדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב)

נציגי הציבור שנבחרו בידי האזרחים להגן על חייהם, מחויבים גם לנקוט פעולות למניעת סכנות הנשקפות לאזרחים לפני שהן מתרחשות. הם מחויבים כמובן לנקוט פעולות מיידיות, מקצועיות, אחראיות ללא שיקולים זרים כדי להגן על האזרחים ללא הבדל דת, גזע או מין, השקפה פוליטית, מגדר או גיל.

האם המו"מ הפוליטי המתנהל במקביל להתנהלותה של ממשלת מעבר מול משבר המגפה, עונה על המחויבויות הללו?

הנה דוח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו על ידי הממשלה.

הנה ההחלטות שהתקבלו בממשלה דווקא להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד לכללים שלהם נדרשו יתר האזרחים, מתבררות כבר עכשיו כהרות אסון לכולם. פצצת ההידבקות בבני ברק מעידה על התנהגות חסרת אחריות של מקבלי ההחלטות, שנמנעו מכפיית הכללים הבריאותיים בבני ברק ובמאה שערים רק משיקולים קואליציוניים. לא בריאותיים. לא ביטחוניים. לא מקצועיים. ממשלת ישראל ביצעה אם כן פשע במסגרת הגדרות אחריותה על המדינה. אין מילה אחרת.

הנה דוח מבקר המדינה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו ע"י הממשלה. הנה ההחלטות להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד ליתר האזרחים, מתבררות כהרות אסון

אמנם: "ההתנהגות הקלוקלת של האזרח אינה משחררת את המדינה מאחריות להגנה עליו מפני הסכנות החמורות" כותב פרופ' כשר, אבל ברור לנו שההתנהגות הקלוקלת הזו היא גם תוצאה של מנהיגות חסרת אחריות. שר הבריאות עצמו שבימים אלה חלה בעצמו בקורונה, כיוון שלא הקפיד על הכללים שהוא ומשרדו קבעו, נהג באופן רשלני, עברייני ושערורייתי כאשר איפשר הגעת מטוסים מלאים בחרדים חולי קורונה מארה"ב לישראל. כשאיפשר חגיגות פורים ותפילות המוניות בבתי כנסת בעיצומה של ההדבקה.

ובכן האם האחראים לגורלה של המדינה מחויבים להפר הבטחות קואליציוניות ולשים בצד שיקולים פוליטיים כאשר מגזר שלם, השותף לקואליציה, מתנהג באורח המסכן את שלום הציבור כולו? בוודאי. זו חובתם כלפי המדינה. המדינה היא מעל הקואליציה.

האם ממשלת ישראל לא יצאה למלחמה כאשר נחטפו שני חיילים בגבול הצפון וסיכנה את חייהם של מאות חיילים כדי לשחרר את השניים? האם לא ניהלה מו"מ עם החמאס, שחררה אלף מחבלים וויתרה על עקרונותיה כדי לשחרר את גלעד שליט? מדוע ממשלה פוליטית לא יכולה להפר הסכם קואליציוני או הבטחות פוליטיות לשותפיה, כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאותם של תושבי רמת גן אינו קודם ליחסיו של ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

מדוע ממשלה לא יכולה להפר הסכם קואליציוני כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאות תושבי ר"ג אינו קודם ליחסי ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

הסכנה המיידית לחייהם של חטופי אנטבה, גרמה לממשלת ישראל לסכן מאות חיילים, לטוס למדינה עוינת ולהפר חוקים בין לאומיים ובלבד שתחזיר את החטופים למדינתם. אבל במציאות המטורללת והפושעת של ימינו ממשלת המעבר מעדיפה את שלום "הגוש" על שלומם של "חטופי" הקורונה.

"אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שהמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. " (אסא כשר, שם).

המדינה אמורה להגן על ערכיה. אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. וערכים כזכור לכולנו, הם דבר שבני אדם מוכנים לשלם עליהם מחיר. גם מדינה, כשהיא מגנה באופן מעשי על ערכיה, מוכנה לשאת בתוצאות השליליות של מעשיה.

התנגדות להסכם הגרעין האיראני הייתה כרוכה במחיר שישראל עלולה הייתה לשלם ביחסיה עם ארה"ב.

סיפוח רמת הגולן, סיפוח ירושלים המזרחית, ההתקפה על הכור העיראקי, תקיפת הכור הסורי ועוד ועוד החלטות פוליטיות וביטחוניות כרוכות תמיד גם במחיר שהמדינה בהובלת הרשות המבצעת, מוכנה לשלם כדי להגן על ערכיה.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת

נזכיר בעניין זה רק כמה מחדלים מהימים האחרונים:

 • המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים דאג להשיג/לגנוב מכשירי הנשמה ממדינות בחו"ל, כאשר ממש באותו זמן גורם במשרד הביטחון מכר מכשירי הנשמה מישראל לחו"ל. איש לא נעצר. חוסר התיאום זועק לשמים.
 • הממשלה מונעת מגופי מחקר מדעי, קופות חולים ומעבדות פרטיות מלבצע בדיקות קורונה המוניות רק משיקולים ביורוקרטיים, ובכך מסייעת ביודעין להפצת ההידבקות. כלומר הממשלה פועלת נגד האינטרס של המדינה.
 • הממשלה לא מפעילה את מערכות מל"ח – משק לשעת חירום ורח"ל (רשות חירום לאומית) רק משום שראש הממשלה נמצא בסכסוך אישי עם שר הביטחון והמערכות הללו כפופות לשר הביטחון.
 • ראש הממשלה מתכוון למנות לשרה לביטחון הפנים נאמנה פוליטית, במקום למנות איש מקצוע מוכח, בעל ניסיון להתמודד עם משבר בסדר גודל של מגפת הקורונה.
 • ראש הממשלה נמנע מלהעביר את שר הבריאות מתפקידו, למרות שגלוי וברור לכל שהוא לא כשיר למלא את התפקיד בעת חירום ונכשל טוטאלית בהכנת מערכת הבריאות להתמודדות מול המגפה.

כל העובדות הללו מעידות על כך שמדינת ישראל כמדינה, קורסת לתוך עצמה.

כשמערכות השלטון נעות במצעד איוולת והאלטרנטיבה לשלטון משתפת פעולה עם השלטון המושחת והכושל, במקום לייצב את הדמוקרטיה ובאמצעותה להילחם על הגנת האזרחים באופן יעיל יותר, לאזרחים לא נותר אלא להתכנס בבתים או לצאת למרי אזרחי.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,521 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מעבדות רבות ברחבי העולם עורכות ברגעים אלה ניסויים ב-6,125 כימיקלים שונים על כ-24 החלבונים של נגיף הקורונה ● פרופסור שי ארקין מהאוניברסיטה העברית לקח את דיוויד הורוויץ לסיור באחת מהמעבדות האלה ● מיוחד

עוד 2,905 מילים

אין שום חקיקה שתוכל להבטיח לגנץ את קיומה של הרוטציה

עד עתה לא פורסם, לא באופן רשמי ולא כהדלפה, הנוסח המתגבש של ההסדר החקיקתי שאמור לעגן את הרוטציה בין בנימין נתניהו ובני גנץ ● ועדיין, בחינה מעמיקה של ההסדרים המתגבשים מוליכה למסקנה חד-משמעית: אין שום הסדר חקיקתי כזה שיכול להיחשב לבלתי-הפיך או משוריין, ושאינו ניתן לעקיפה או לביטול ● כל מה שנשאר זה מידת האמון שיש לגנץ במילה של נתניהו ● פרשנות

עוד 989 מילים

הכישלון הגדול ביותר של ליצמן הוא דווקא בהגנה על הציבור שהוא מייצג

דעה לא ברור אם שר הבריאות הפר את הנחיות משרדו שלו, ואפשר לדון בשאלה האם כשלי מערכת הבריאות במשבר הנוכחי הם באשמת מי שהיה ראש המערכת מזה כעשור ● אבל על נקודה אחת אין עוררין: תכליתו של ליצמן כפוליטיקאי חרדי היא לדאוג לרווחת ציבור המצביעים שלו ● ודווקא לנוכח האיום הבריאותי הגדול ביותר על ציבור זה, ליצמן אכזב אותו לגמרי

עוד 927 מילים ו-1 תגובות

הולכת בדרכה מרב מיכאלי מדברת על האכזבה מעמיר פרץ

חברת הכנסת מרב מיכאלי לא האמינה שזה קורה לה ● אחרי העריקה של אורלי לוי-אבקסיס, והזחילה המסתמנת של עמיר פרץ ואיציק שמולי לממשלת נתניהו, היא נותרה חברת העבודה-גשר היחידה שממש מתכוונת לעמוד בהבטחת הבחירות המרכזית של המפלגה: לא להצטרף לממשלת נתניהו ● בראיון לזמן ישראל היא מבטיחה לעשות הכל כדי לטרפד את הכוונות של פרץ ושמולי ● אם לא - היא תמשיך ככל הנראה לתפקד כאופוזיציה פנימית של אישה אחת

עוד 870 מילים

לקראת הצטרפות לממשלה? פרץ הודיע להורוביץ על סיום השותפות של העבודה ומרצ

ניצן הורוביץ: פרץ קובר את מפלגתו קבורת חמור; זנדברג למרב מיכאלי: הצטרפי אלינו ● בשל מחסור הנחה משרד הבריאות למחזר ציוד מגן משומש ● בגלל חוסר במטושים ובריאגנטים משרד הבריאות צמצם את בדיקות הקורונה; משה בר סימן טוב: ישנו מחסור בכל העולם ● במשרד הבריאות שוקלים להגדיר את מודיעין עילית, מגדל העמק ואלעד כ"אזורים מוגבלים", בדומה לבני ברק

עוד 23 עדכונים

מאז שמשבר הקורונה טלטל את אורח החיים הישראלי, החקלאות האורגנית בכלל וענף המשלוחים לבתים בפרט חווים פריחה חסרת תקדים ● אודי כספי, בית יצחק: "כולנו, כל החקלאים האורגניים שאני מכיר, מגדלים עכשיו בכל הכוח כדי לספק את הביקושים" ● דנה שטיין, בית יהושע: "אנשים יושבים יותר בבית ואוכלים יותר, וגם רוצים לאכול יותר בריא" ● גיא רילוב, חוות מקורה: "זה רק מדגיש את החשיבות של חקלאות מקומית וייצור מזון מקומי"

עוד 995 מילים

אנטישמיות הקורונה גם בניו יורק מאשימים את החרדים בהפצת המגפה

בקהילות החרדיות במדינת ניו יורק מדווחים על עלייה באנטישמיות, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה באזור ● כבאי שהעלה פוסט אנטישמי לרשת, חנות שסירבה לשרת יהודים, וסיקור לא מחמיא בתקשורת הם רק חלק מהדוגמאות ● לדברי החרדים שם, הם עושים הכל כדי לצמצם את התפשטות הנגיף - גם אם לקח להם זמן להבין את גודל האיום

עוד 815 מילים ו-2 תגובות

מצוקת דרי הרחוב להיכנס לבידוד ביתי כשאין לך בית

גם דרי הרחוב מנסים להישמע כמיטב יכולתם להנחיות משרד הבריאות ● מקלטים של עמותות פרטיות מציעים להם מיטה ותעסוקה למשך היום, כדי שיוכלו לציית להוראות הבידוד ● "לפני הקורונה הייתי הולך לפארק, עכשיו אני נשאר במקלט עם משחקים וטלוויזיה", מספר אחד מהם ● ומה עם המדינה? גם בימים שבשגרה היא מקשה לתת להם מענה

עוד 931 מילים

המצרים נלחמים בשרלטנים שמציעים תרופות לקורונה - וגם בעיתונאים שחושפים את ממדי המגיפה ● האיראנים ממשיכים לבקש הקלות, אבל לא מהסיבות הנכונות ● וושינגטון וטהראן מנסות להרכיב ממשלה - בעיראק ● מקדש אשורי בן 5,000 שנה מתגלה מחדש ● ומה קרה בבית לחם לפני 18 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 834 מילים

נעצרה רופאה ברוסיה שמתחה ביקורת בראיון לזמן ישראל על הטיפול בקורונה

אנסטסיה ווסילייבה התראיינה אתמול בזמן ישראל ומתחה ביקורת חריפה על אופן הטיפול של שלטונות רוסיה במגפת הקורונה ● היום נעצרה על ידי המשטרה המקומית ולאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה במשך היום, שוחררה עם קנס סמלי ● דובר איגוד הרופאים: "יש סימנים ושריטות על גופה. לא נשתוק על זה"

אנסטסיה ווסילייבה, יו"ר איגוד הרופאים הבלתי תלוי ברוסיה אליאנס ווראצ'י, אשר חשפה בראיון לזמן ישראל את מחדל הטיפול בקורונה של ממשלת רוסיה, נעצרה הבוקר (שישי) על ידי המשטרה המקומית, אבל שוחררה בשעות האחרונות בעיירה אקולובקה ליד העיר נובגורוד. לפי עדויות, היא סבלה מאלימות מהשוטרים במהלך מאסרה.

לדברי דובר איגוד הרופאים, איוון קונובלוב, צוות האיגוד הגיע לעיר על מנת לחלק מסכות וציוד מיגון נוסף לרופאים. אנסטסיה נעצרה באופן רשמי בגין הפרת סגר אשר הוטל על עיר מגוריה מוסקבה, וכן בשל התנגדות לשוטר.

אנסטסיה ווסילייבה
אנסטסיה ווסילייבה

בראיון שנתנה לזמן ישראל השבוע חשפה ווסילייבה את מה שהיא מכנה המחדל המתמשך ברוסיה של הטיפול בהתפשטות הנגיף.

"כבר בחודש ינואר השנה נרשם במוסקבה גידול של 37% במחלות של דרכי הנשימה והריאות. כנראה שלא ידעו ולא הבינו את הקשר לנגיף הקורונה, אז ייעדו למחלות האלה מחלקות שלמות. המחדל של התפשטות הנגיף נוצר כי בכלל לא הייתה הבחנה בין סוגי המחלות".

בתחילת השבוע פרסמה ווסילייבה סרטון יוטיוב שבו פנתה לשלטונות ולרשות המקומית במוסקבה והאשימה אותם בהכנסת חולים "מוסווים" באמתלה שהם לקו בדלקת ריאות לבתי החולים, כאשר בפועל, לדעתה, מדובר בחולי קורונה. היא דרשה מהם להפסיק את השקר וההסתרה שגורמת להפצה של הנגיף.

כמה ימים לאחר הפרסום, סיפרה ווסילייבה כי זומנה לחקירה במשטרה ונדרשה להסביר את "הפצת השמועות".

בשיחה עם זמן ישראל טרם הראיון, היא נשאלה האם היא לא חוששת לצאת נגד הרשויות בתקשורת הרוסית והמערבית. "מה יש לי לפחד?", השיבה. "אני אומרת את האמת. הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, זה לא ישנה את האמת עצמה".

לאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה של נובגורוד בהמשך היום, ווסילייבה חויבה בתשלום קנס של 800 רובל – כ-15 דולר.

"זה לא היה עניין של כסף בשבילם, הם רצו לשבור אותי", אמרה לסוכנות הידיעות AP אחרי שחרורה. "אבל אני משוכנעת יותר מתמיד שאני עושה את הדבר הנכון וללא ספק אמשיך לעשות זאת".

דובר האיגוד איוון קונובלוב אמר לזמן ישראל: "כנראה שהשלטונות רואים איום במעשים של אנסטסיה. הרי בזמן שהם שולחים עזרה לאיטליה, סרביה וונצואלה – הרופאים שלנו לא ממוגנים.

"הרשויות בנובגורוד לא נקפו אצבע על מנת למגן את הרופאים, וכשאנסטסיה מגיעה עם ציוד מיגון לבתי החולים, היא חושפת שאפילו איגוד קטן ועצמאי כמו שלנו יכול לדאוג לרופאים. זה לא מצריך סכומי עתק אלא השקעה מינימלית. איך זה מציג את הרשות המקומית? אני מניח שהם נוקטים באמצעי כוח ואלימות כדי לעצור את פועלנו ולהפחיד אותנו אבל בפועל הם מציגים את עצמם באור שלילי, כי כולם מבינים מה האמת בסיפור".

האם נהגו באנסטסיה באלימות?

"כן. אחד השוטרים סתר לה והיו עוד מעשים, יש סימנים ושריטות על גופה. אנחנו כמובן לא נשתוק על זה".

האם היא לא מפחדת שיכולים לעשות לה משהו יותר חמור מזה?

"אנסטסיה היא אדם ישיר והגון. הם יכולים לחפור ולחקור אבל לא ימצאו כלום. הם כמובן ימשיכו להפריע לנו וללכלך עלינו, אבל הציבור רואה שמדובר במעשה תמים של עזרה לרופאים, אז בסופו של דבר הרשויות רק מזיקות לעצמן".

עוד 439 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה