מדענים ישראלים מטפלים בדגימות נגועות בשחפת, במסגרת המאבק במחלה (צילום: לע"מ)
כך התמודדה ישראל עם קשיים דומים בשנות החמישים

"במקום 4,200 מיטות שחפת, יש רק 800"

בחזרה לעתיד

ההיסטוריה חוזרת על עצמה? ● ב-1949, מנכ"ל משרד הבריאות היה מודאג מהתפשטות השחפת במדינה הצעירה, והתריע על-כך בפני ראש הממשלה ● "מצב העניינים הגיע לדרגה כזאת, שנאלץ אני להעיר את תשומת לבך לבעיה חמורה זו ולבקש את עזרתך" ● למרות האזהרות החריפות, זה לקח כמעט עשור עד שהמדינה השתלטה על המגפה

דוקטור יוסף מאיר היה מנכ"ל משרד הבריאות במשך פחות משנה וחצי, ממאי 1949 עד ספטמבר 1950, אך בשנים אלה ניכר שהשאיר חותמו. אילו ד"ר מאיר היה מנכ"ל המשרד בימינו, סביר שהיה מצלצל בפעמוני האזהרה, ודורש סגר בעוצמה לא פחותה מזו של משה בר-סימן טוב ופרופ' סיגל סדצקי.

בזמנו, מאיר היה מודאג מהתפשטות השחפת, שחדרה אל בין כתליה הצרים של המדינה המתפתחת, דרך גלי העלייה העצומים של אותם הימים. מאיר גם לא שבע נחת ממידת הרצינות שייחס ראש הממשלה לאזהרות משרד הבריאות.

במכתב בהול לבן-גוריון בספטמבר 1949 כתב ד"ר מאיר:

"מצב העניינים בנוגע לחולי שחפת הגיע לדרגה כזאת שנאלץ אני להעיר את תשומת לבך המיוחדת לבעיה חמורה זו ולבקש את עזרתך:

"הדוח מחודש אוגוסט 49' מ'שער עליה' (מחנה המעבר המרכזי של העולים בחיפה א״ה) מקום שם נבדקים כל העולים מראה שנעשו 8,116 בדיקות רנטגניות. מביניהן נמצאו 80 איש – כאחוז אחד מהנבדקים – חולים בשחפת פעילה מדבקת הזקוקים לטיפול במוסד לחולי ריאות ו-685 – למעלה מ-8% של הנבדקים עם תהליך שחפת בריאות הזקוקים להשגחה רפואית".

זאת לא הייתה האזהרה הראשונה של מאיר, אבל מה שמעניין במכתב הזה הוא שאז כמו היום, מה שהדאיג את הרופאים הוא המחסור במיטות, בצוות ובציוד רפואי. מנכ"ל משרד הבריאות הזהיר מהתפתחות המגפה, שמגיעה ממדינות שכנות, ועלולה לגרום לקריסת המערכת הרפואית השברירית:

"התוצאה היא שבין 300 אלף עולים שנכנסו בזמן האחרון, נמצאים למעלה מכל ספק מינימום 2,400 חולי שחפת פעילה, הזקוקים לטיפול במוסד ו- 24 אלף אנשים הזקוקים רק לפיקוח רפואי".

התחשיב שמגיש מאיר לבן-גוריון נשמע מבהיל גם במונחים של ימינו. חישוביו הראו שלפני "העלייה הגדולה" היישוב מנה 750 אלף איש, והיה זקוק ל-3,000 מיטות שחפת כדי לטפל בתחלואה. בפועל, היו ברשותו רק רבע מהמיטות האלה, כ-700 בלבד. מאז נוספו רק 100 מיטות, וכ-300 אלף עולים, ומאיר מזהיר:

"יתברר שאנו נמצאים בגרעון של 3,500 מטה. במקום 4,200 מיטות הנחוצים לחולי שחפת, יש לנו רק 800 (שמונה מאות!).

(כל ההדגשות במסמכים הן במקור, א"ה).

עולים חדשים מתימן במחנה עולים בראש העין, לאחר לילה גשום. דצמבר 1949 (צילום: לע״מ BRAUNER TEDDY)
עולים חדשים מתימן במחנה עולים בראש העין, לאחר לילה גשום. דצמבר 1949 (צילום: לע"מ BRAUNER TEDDY)

המנכ"ל מתקשה להסתיר מרירותו

המגיפות – ובהן שחפת, פוליו, טיפוס, מלריה ותחלואת נפש – הגיעו עם אלפי העולים החדשים שבאו לארץ באותן שנים, ונתקלו במערכת ענייה ולא מתפקדת.

תשובותיו של בן-גוריון לאזהרות לא נמצאו בין המסמכים, אבל המכתבים הבאים של ד"ר מאיר מעידים על כך שהמתח בין הדרג הפוליטי לדרג המקצועי היה עוצמתי. שרי בריאות התחלפו אז כמעט בקצב ההדבקה האקספוננציאלית – שישה בשנתיים – ובחלק מהתקופה הממשלה תפקדה ללא שר בריאות.

ד"ר יוסף מאיר
ד"ר יוסף מאיר

אל מול המחסור בפוזיציה פוליטית משמעותית במשרד הבריאות, בלט ד"ר מאיר, יליד גליציה, מומחה במחלות שחפת וריאה, ותומך נלהב בבריאות ציבורית, ששימש בתפקידו הקודם כמנכ"ל קופת חולים כללית. את תסכולו מול שטף המחלות הקשות והמדבקות שהגיעו עם העולים ממזרח-אירופה, אפריקה ואסיה, שטח במכתביו פעם אחר פעם.

כך כתב ד"ר מאיר במאי 1950:

"בספטמבר 1949 התרעתי במכתבי אליך על המצב החמור בשטח האשפוז של חולי שחפת. בינואר ש.ז (שנה זו, א"ה) ניתנה לי ההזדמנות להסביר לך פא"פ (פנים אל פנים א״ה) את חומרת המצב. אחרי שיחה זו ניתנו על ידך הוראות למסור לנו בניינים התפוסים על ידי הצבא או המשטרה לצורך אשפוזם הזמני של חולי שחפת. הבניין היחידי שהוצע לי הוא תחנת המשטרה בבית דגון – בניין שאינו מתאים כלל למטרה הנ"ל".

מאיר מתקשה להסתיר את מרירותו מהתנהלות המערכת הפוליטית וכתב בהתרסה גלויה:

"אין פלא שאחרי האכזבות הרבות, אין לי כבר אמונה שנוכל לתקן באופן רציני את המצב. רציתי רק להעיר את תשומת לבך לבעיה חמורה זו".

המכתבים הללו לקוחים מתוך אסופה של תיקים שאותרו בגנזך המדינה. המסמכים רוכזו בחיפוש ארכיוני שביצעה לאחרונה עמותת הצלחה, אגב ניסיון ללמוד על אופן ההתמודדות של ישראל עם מגפות ותחלואה המונית בעבר.

התקופה שונה בתכלית, מגיפות רבות מוגרו עם התפתחות הרפואה המודרנית, המדינה גדלה ביותר מאלף אחוז, ובמקום מכתבים מהגנזך מתכתבים היום דרך הטוויטר. אבל חלק מהבעיות נותרו דומות באופיין גם בחלוף 70 שנה.

בן-גוריון משוחח עם עולים חדשים בעת ביקורו באשדוד. מרץ 1959 (צילום: PRIDAN MOSHE לע״מ)
בן-גוריון משוחח עם עולים חדשים בעת ביקורו באשדוד. מרץ 1959 (צילום: PRIDAN MOSHE לע״מ)

האם בן-גוריון לקח ללב את האצבע המאשימה שהפנה אליו מנכ"ל משרד הבריאות? כאמור, לא מצאנו את מכתבי התשובה שלו, אבל ביומניו מופיעה התייחסות לאזהרותיו של מנכ"ל משרד הבריאות, וגם הוא מלין על תנאי הבידוד:

"ד"ר מאיר קובל קשה על חוסר מיטות לחולים המרובים שבקרב העולים. יש בארץ 3,000 בעלי שחפת פעילה, מהם 2,500 עולים. בין כל אלף עולים יש בעלי שחפת פעילה… ילדה בת 8 בעלת שחפת פעילה, ישנה במיטה אחת עם אחיה ואחיותיה".

(מתוך יומני בן-גוריון, ינואר 1950).

זה לקח כמעט עשור עד שהמדינה השתלטה על השחפת. רק במחצית השנייה של שנות ה-50 ירד מספר החולים באופן משמעותי, בעקבות מבצעי החיסון הגדולים שבוצעו באותן השנים. נתונים מהמחקר "להיות עם בריא בארצנו – בריאות הציבור בעלייה הגדולה", מצביעים על כך, שממספר עצום של 18.3 מתים על כל 100 אלף חולי שחפת ב-1948, ירד מספר המתים ל-13.3 ב-1952, ול-6.1 ב-1956.

מחנה של עולים חדשים מתימן ליד עין שמר. ספטמבר 1950 (צילום: לע״מ PINN HANS הנס פין HANS PIN)
מחנה של עולים חדשים מתימן ליד עין שמר. ספטמבר 1950 (צילום: לע"מ HANS PIN)

מצב ההיגיינה ירוד

לא רק תחלואת השחפת הטרידה את צמרת משרד הבריאות. נציגי המשרד נהגו לבצע ביקורים תכופים במחנות העולים, וחלק מדוחותיהם כוללים עדויות למצב סניטרי חמור, הכולל מחסור חריף במקורות מים נקיים ומחסור ב"בתי-כיסא", שבעטיים נפוצות מחלות קשות, כמו טיפוס ודזינטריה.

בדרך כלל הדיווחים ממשרד הבריאות נמסרו בשפה נקייה וניטרלית. אבל לא תמיד, כפי שמוכיח הדיווח של ד"ר קוך פאול, מפקד מעבדת היגיינית ניידת, אשר ביקר במהלך ספטמבר 1948 במחנות העולים בפרדס חנה, בית ליד ובאר יעקב.

"מצב הכללי במחנות מבחינה היגיינית הוא ירוד. אכילת הארוחות באוהלים ושווקים בתוך המחנה גורמים לריבוי זבובים. תנאים סניטריים רעים. חוסר פרסונל רפואי ואחיות גורם לאי סדר בעבודתם, שאינו מאפשר להם להשתלט על המצב. במחנה בית ליד ז' מצב היגייני סניטרי רע מאד, באף אחד מהמחנות אין מעבדה, מה שמקשה באופן יוצא מן הכלל על עבודת הרופאים".

למרות היעדרם של מכשירי טלפון ניידים ויכולות איכון, כבר באותם ימים התפתח מנהג רפואי לבצע חקירה אפידימיולוגית העוקבת אחר המגעים האחרונים של הנדבקים במחלות נגיפיות או חיידקיות. "מקרה מספר 2 הוא מקרה של העברה מקומית באמצעות אחות בת 7 שנים", מדווח נציג משרד הבריאות בסיכום האפידימיולוגי של חולי טיפויד ("טיפוס הבטן") במחנה ב'.

בן גוריון מבקר בבית חולים תל השומר. מרץ. 1949 (צילום: לע״מ BRAUNER TEDDY)
בן גוריון מבקר בבית חולים תל השומר. מרץ. 1949 (צילום: לע״מ BRAUNER TEDDY)

במקרה מספר 1 נרשמה שרשרת ההידבקות המורכבת ביותר, היות ש"קודם לכן חלה ילד בן 8 אשר גר באותו האוהל (מספר 62), זמן קצר לאחר בואו למחנה. הילד הובא למרפאה פעם אחת ולא חזר יותר. הילד היה חולה בערך כחודש ימים ונפטר בתוך האוהל באמצע חדש דצמבר. סיבת המוות אינה ידועה, אבל בהתחשב עם העובדה שחלק מהילדים שהגיעו באותו המשלוח היו חולים בטיפויד, קיימת אפשרות שהילד חלה גם הוא בטיפויד. אם כן – מקרה מספר 1 הוא מקרה של מגע עם המקרה הנ"ל".

לעתים נדמה שגם החקירה האפידימיולוגית טרום עידן הטכנולוגיה הדיגיטלית יכולה לפגוע לא מעט בפרטיות. כך, למשל, בחקירה אפידימיולוגית בצריפים, שהיוו מוקד להתפשטות המחלה, מדווח כי חולה "4" נדבק אחרי ש"התנשק עם (חולה) 3", בזמן ש-3 נדבקה כי היא שוכבת על יד חולה "2". עם זאת, השמות במסמכים הושחרו כדי למנוע פגיעה בפרטיות.

בחקירה אפידימיולוגית בצריפים, שהיוו מוקד להתפשטות המחלה, מדווח כי חולה "4" נדבק אחרי ש"התנשק עם חולה 3", בזמן ש-3 נדבקה כי היא שוכבת על יד חולה "2"

גם אופן ביצוע הוראות הבידוד במחנות העסיק את משרד הבריאות, אז כהיום. מדוח הטיפול במחלת הטיפוס במחנה העולים בבאר יעקב, שהונפק באוקטובר 1949, עולה כי במחנה התגלו 25 מקרים של טיפוס בילדים, ו-11 מקרים במבוגרים.

תחת הכותרת "איזולציה" (בידוד), ממליצה הרופאה סוניה לוין על הוספת מקום בידוד לילדים ומבוגרים הסובלים מחום, עד לדיאגנוזה סופית. "המקום בבתי החולים אינו מאפשר כרגע לשכן בהם את החשודים בטיפוס, לשם הסתכלות".

לוין גם ממליצה לסגור את השוק שמחוץ למחנה ומבהירה כי מוכרי הגזוז מורשים מעתה למכור את המשקה "אך ורק בבקבוקים סגורים. אין להשתמש בכוסות".

פליטים יהודים מאירופה, מגיעים לנמל חיפה על אוניית ההגנה "מדינת היהודים" . אוקטובר 1947 (צילום: לע״מ PINN HANS הנס פין HANS PIN)
פליטים מאירופה, מגיעים לנמל חיפה על אניית ההגנה "מדינת היהודים" . אוקטובר 1947 (צילום: לע״מ HANS PIN)

משרד הבריאות נגד הצבא

התחלואה המתרחבת חייבה את נציגי משרד הבריאות לבצע ביקורים תכופים במחנות ולמסור דוחות מפורטים. הגישה שתובעת התמקצעות בדיווחים החלה לחלחל למטה, אל השטח, והציפה מתיחות בין מערכת הביטחון האחראית על חלק מהביצוע, לבין מערכת הבריאות – המפקחת על הנתונים ואוגרת אותם.

כך, למשל, נוזף ד"ר אברהם שטרנברג, מנהל אגף השירות הרפואי לעולה, ברופא הצבאי סגן אלוף ג.ג. מר:

"אבקשך לדאוג לכך שתינתן ללשכת הבריאות המחוזית בפתח תקווה תמונה ברורה של מחלות מידבקות במחנה. מספרים מדויקים אפשר וצריך לספק. תבין שלא ייתכן לכתוב בצורה סתמית על מאות מקרים של קדחת, ומוטב להודיע על מספר מדויק של מקרים שביקרו במרפאות ואובחנו כקדחת. אותו הדבר חל על יתר המחלות. אבקשך לתקן הדבר ובהקדם".

אבל ספק אם הנתונים הקשים באמת יצאו באותן שנים אל הציבור הרחב. המנהג לכתר מכתבים ומברקים בססמה "סודי ביותר", היה שגור לא רק בצבא, אלא גם במערכת הבריאות. ואכן, מבצעי המחלקה לרפואה מונעת נקראים כמו פעולות בעורף האויב.  כך מדווח ד"ר וולמן, "מפקד המבצע" מפי רופא המחנה בעתלית:

"כ-60 אחוז מתושבי מחנה ז' בבית ליד הם נושאי מלריה. בבדיקה הקלינית של העולים הבריאים מתברר שכ-70 אחוז מהם נושאי סימני מלריה".

אך הממצאים האלה על תחלואת מלריה גבוהה סותרים במידת מה ממצאים אחרים באשר לאחוזי התמותה נמוכים יחסית, וד"ר וולמן מסכם:

"אי יעילות העבודה הרפואית נובעת ממחסור בציוד, ובעיקר בציוד מעבדתי, חוסר הכשרה מתאימה של הפרסונל הרפואי...(אשר) אין לו כל מושג על הנעשה באוהלים".

עולים חדשים בפתח ביתם במעברה בפרדס חנה. יוני 1946 (צילום: לע״מ)
עולים חדשים בפתח ביתם במעברה בפרדס חנה. יוני 1946 (צילום: לע״מ)

ישראל הראשונה וישראל השנייה

הביקורים התכופים של האליטה הרפואית האשכנזית במחנות העולים הביאה למתח חברתי, שקיבל ביטוי גם בדיווחים הרפואיים.  באחד הסיכומים של התקופה נמצאה התייחסות מפתיעה בכנותה גם לסוגיה זו, אשר עושה קישור נדיר בין הסוגיה ההיגיינית, לסוגיה החברתית, וכך נכתב במסמך:

"במחנות עולים עברו השנה קרוב ל-220,000 עולים, מלמעלה מ-50 ארצות, ומהם קרוב ל-100,000 נשארו זמן די רב במחנות. הזרם הנע העצום של העולים מגיל של תינוק בן כמה ימים ועד לזקנים מופלגים, אנשים מעדות שונות ורבות עם מנהגים מוזרים, או חוסר מנהגים היגייניים מינימליים, העמיד את הארץ כולה בפני מצב שהיסטוריה של הגירה בעולם לא ידעה אותה.

"הנטל הכבד של קליטתם של קרוב לרבע מיליון אנשים בארץ קטנה וענייה, העמיד את הקבוצה הקטנה של הקולטים בפני בעיות חמורות מאוד. העיקרית בהן שהקולטים נהפכו במהרה לקבוצה מבודדת שאין לה כמעט עזרה מכלל הישוב. הישוב ידע לעתים קרובות סתם 'לבקר', או בדרך כלל לשים מלח על הפצעים. רבים ביישוב ידעו לתבוע מבלי לשים לב להישגים ולמפעלים אשר הוקמו במחנות".

מדענים ישראלים מטפלים בדגימות נגועות בשחפת, במסגרת המאבק במחלה (צילום: לע"מ)
מדענים ישראלים מטפלים בדגימות נגועות בשחפת, במסגרת המאבק במחלה (צילום: לע"מ)
עוד 1,516 מילים
כל הזמן // יום שישי, 29 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

שיקום האמון? לפחות תקרעו את התחת למעננו

הפוסט הזה צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, חריפות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה החמור שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות. לכאורה. לא מקללים במאמרים מכובדים.

אבל האם המעשה שביצעו עשרות פוליטיקאים בהחלטתם למעול באמון הציבור שבחר בהם, אינו מעשה אלים? חריף? בוטה? חסר תרבות? האם השקר ששיקרו גנץ, אשכנזי, שמולי ופרץ, אורלי אבקסיס לוי וחבריהם לכחול לבן העבודה ודרך ארץ, אינו מעשה שמחייב תגובה חריפה בהתאם לחומרת מעשיהם?

הפוסט צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות, לכאורה

השבר שנגרם לאמון הבוחר אינו ניתן לתיקון במצב החוקתי הנוכחי בישראל. אין חוק שמונע מפוליטיקאים לקחת את פתק הבוחר ולעשות בו כרצונם דקה אחרי הבחירות. שבר האמון הזה ילווה אותנו עוד שנים אחרי שגנץ יהפוך לאבק היסטורי ונתניהו לאסיר היסטורי. 

עשרות נבחרי ציבור בגדו באמון בוחריהם והם יושבים כיום בפרלמנט, מחוקקים כאוות נפשם ומשחקים את המשחק הדמוקרטי כאילו יש להם מנדט ציבורי לכך. ההיפך הוא הנכון. אין להם מנדט. המנדט שניתן להם ניתן למטרות אחרות ולערכים אחרים. הם עצמם התחייבו פומבית לערכים הללו ובגדו בהם. התחייבו לא לשבת תחת נאשם בפלילים והפרו את הבטחתם.

גם אם כחול לבן יציגו סקרים המצביעים על תמיכת  60% מבוחריהם במהלך ההצטרפות לממשלת "נתנימינהו", הרי ברור שעם 60% מבוחריהם הם לא היו מגיעים ל"הישג" של ממשלה פריטטית. ואולי בכלל לא היו יכולים להצטרף לממשלת אחדות שוויונית. המנדט הוא של כלל בוחרי המפלגה ולא רק של חלק מהם.

לכן הבגידה כה מקוממת. לכן התיקון חייב להיעשות לעומק – בחקיקה, הסברה, ובהפיכת הליך הבחירות להליך מחייב מבחינה משפטית. כל עוד נבחר ציבור לא חותם על מחוייבות למצע הבחירות ולהתחייבות שנתן לבוחרים תמורת המנדט שקיבל מהם, אי אפשר יהיה להחזיר את האמון לדמוקרטיה הישראלית ולשיטת הבחירות.

המעשה הנדרש כעת מחברי הכנסת הוא לשנות את חוק הבחירות, על מנת לשקם את אמון הבוחרים. כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל.

כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל

בבחירות השיקום הבאות, אם אכן יתרחשו, תיאלץ כל מפלגה לבחור את נבחריה בפריימריס פתוחים דמוקרטיים כפי שיקבע חוק חדש. כל מפלגה תהיה חייבת להחתים את נבחריה על מצע מחייב. חתימה חוזית על פי חוק חדש. כל חבר כנסת או מועמד לכנסת, יהיה  חייב לחתום על התחייבות חוזית מול בוחריו שתאפשר להם לתבוע אותו בביהמ"ש במידה ויפר את התחייבויותיו הבסיסיות היסודיות.

בחירת מועמדים בשיטה של מועמד יחיד, הבוחר את רשימת המועמדים לפי רצונו ובכך הם חייבים לו את בחירתם, חייבת לעבור מן הארץ. בכל המפלגות. הסכנה מרוחה לנגד עינינו כל יום שבו סמרטוטי נתניהו מתחנפים אליו ובועטים בכל ערך למענו ובכל יום שנאמני גנץ שותקים וסותמים את אפם מול ההתקפות הפרועות על מוסדות החוק, רק כדי להישאר בממשלת החירום אחדות המזויפת שנוצרה כאן.

כדי לשוב ולהיבחר יהיה עליהם לתקן את המעוות. לתקן את מה שהם עצמם קילקלו.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שכל מפלגה תציג מצע בפרק זמן סביר לפני הבחירות, תאפשר דיון ציבורי אודותיו, תתחייב עליו בחוק מול יו"ר ועדת הבחירות (רצוי שופט עליון שלא ישב בין ה-11 שאישרו את כהונת נאשם בפלילים כרה"מ), תבחר את נציגיה באופן דמוקרטי ותחתים אותם על המצע.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שפתק הבוחר ישתנה ויוחלף בדף אלקטרוני שבו הבוחרים יבחרו (דיגיטלית מהבית או במחשב בקלפי) שלושה דברים מרכזיים – מפלגה, רשימת נבחרים ורשימת נושאים לאומיים לטיפול מיידי של הממשלה. זה יהיה סדר העדיפות הלאומי לממשלה שתוקם אחרי הבחירות.

קורות חייהם של נבחרי הרשימה במפלגה המועדפת על הבוחרים יפורסמו מראש, אלה יצטרכו להיות אנשים עם רזומה ציבורי ראוי. אחרי כן יבחרו הבוחרים בדף האלקטרוני את הנושאים החשובים ביותר לדעתם, המחייבים את טיפולה של הממשלה שתיבחר.

מיד לאחר הבחירות יפורסמו התוצאות. שמות חברי הכנסת שנבחרו, המפלגות שנבחרו והנושאים שמחייבים את הממשלה שתורכב מקואליציה של מפלגות. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים מכל המפלגות.

לאחר הבחירות יפורסמו שמות החכ"ים, המפלגות והנושאים שנבחרו, ומחייבים את הממשלה. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים

ממשלת ימין לא תוכל לקדם רק סיפוח כאשר בוחרי המפלגות המרכיבות את הקואליציה ובוחרי יתר המפלגות, יצביעו קודם כל על שיקום כלכלי ועל הורדת מחיר הדיור ויוקר המחיה. הבוחרים מכל המפלגות ייצרו בעצם סדר עדיפות לאומי לכל ממשלה שתקום וזהו הסדר שיחייב את הממשלה בחוק.

חינוך מתקדם לכל, בתי חולים ראויים וחדשים, הורדת יוקר המחיה, דיור במחיר סביר, הפסקת ההסתה נגד מוסדות החוק, גיוס שוויוני, השקעות במחקר ומדע, מינוי אנשי מקצוע לתפקידים בממשלה ולא עסקנים פוליטיים, הגנה על ערכי הדמוקרטיה, הסכמים מדיניים שיקדמו שלום, מאבק בגזענות, שמירה על משאבי הטבע של המדינה ועל תשתיות אנרגיה ומים, שחרור כשלים ביורוקרטיים, תמיכה בניצולי שואה וקשישים ועוד.

הבחירות בשיטה החדשה לא יסמנו רק את זהות אנשי השלטון הבאים כתוצאה מבחירת המפלגות לקואליציה, אלא הן יסמנו את רצון כל העם בתחומים ובנושאים שאותם הממשלה חייבת לקדם. מעין משאל עם שיתקיים אחת לארבע שנים שאחריו הממשלה פועלת לפי רצון העם ולא רק לפי רצון מרכיבי הקואליציה.

הליך השיקום של אמון הציבור הוא המשימה הראשונה כעת לטיפולם של חברי הכנסת שהעדיפו לשבת תחת נאשם בפלילים ובלבד שלא ייאלצו לסכן את עכוזם בעוד מערכת בחירות. אם כך – לפחות תקרעו את התחת חברים, בניסיון להחזיר את אמוננו. למהלך כזה יתכן שגם חבריכם לשעבר יצטרפו ויהיה לכך רוב בכנסת הנוכחית.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 866 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

למקרה שפיספסת

השמאל וסיפוח - עמוק בבור וממשיכים לחפור

השמאל בישראל לא מפספס הזדמנות להחמיץ הזדמנות. הנה שוב: אחרי שבמשך שנים הוא הזניח את ניסוחה של עמדה מדינית חדשנית שעשויה לאתגר את פיתרון שתי המדינות (2SS) הדועך, על ידי קבלת המציאות ופיתוחה של הצעה חלופית פרוגרסיבית, בטוחה וישראלית – הוא חוזר כעת על הגישה השלילית שלו בהתמודדות עם הסיפוח.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש במידה זו או אחרת, כחלק מאותה תוכנית טראמפ.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש

כל המאמצים לקדם את מימוש פיתרון שתי המדינות בזמן שחלק הולך וגדל של הציבור הישראלי הפך להיות יותר ויותר ספקן לגבי ישומו, ובוודאי שאין לו עניין לקבל רבים מהתנאים הכרוכים בו, רק גרמו לצמצום התמיכה הציבורית בשמאל.

באופן דומה, המאמצים להילחם בסיפוח בלי להתחשב בכך שחלק גדול מהציבור תומך בסיפוח חלקי לפחות, אינם מציאותיים וחמור מכך, הם פוגעים בקידום הערכים של השמאל.

בכך שהוא ממשיך לקדם פיתרון שתי מדינות שאינו ניתן ליישום ודוחה את הסיפוח על הסף, השמאל מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא. בעיני חלק גדול מהציבור זו עמדה שמקלה ראש בשיקולי ביטחון רלוונטיים ומתעלמת מרצון חלק ניכר מהאוכלוסייה היהודית בישראל, שלא מוכנים לוותר על גישה חופשית ליהודה ושומרון. המשך קידום גישה זו לא יאפשר לשמאל להחזיר לעצמו את אמון הציבור שאותו איבד במהלך השנים האחרונות.

הנחישות של השמאל לפעול למען היפרדות שתי מדינות, אחת יהודית ואחת פלשתינית מסמלת את הדחיה של ערכי השמאל המסורתיים. השמאל פועל למען הלאומיות הפלסטינית ביותר נחישות מאשר הפלסטינים עצמם. אלה לרוב רק רוצים לחיות חיים נורמליים ובעצם לא כל כך חשוב להם מה כתוב על הדרכון כל עוד יש להם שיוויון זכויות.

כמו כן תמיכת השמאל בהיפרדות כאילו מדובר בתנועה אתנוצנטרית וקידום חלוקה על בסיס אתני עומדת בסתירה לערכיה. מה קרה לשמאל המסורתי הקורא לאיחוד העמים ופועל למען זכויות אדם ואזרח ושגשוג כלכלי לכולם ללא קשר לאתניות, דת או השתייכות לאומית?

כשהשמאל ממשיך לקדם פיתרון 2 מדינות בלתי ישים ודוחה את הסיפוח על הסף, הוא מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא ונתפש כמקל ראש בשיקולי ביטחון וכמי שמתעלם מרצון חלק ניכר מהעם

השמאל הגיע לסוף דרכו כי פעל באופן עקבי ומתמשך נגד הערכים שלו ונגד רחשי ליבו של הציבור. אין זה מפתיע אם כן שיחד עם הרשימה המשותפת הוא אפילו לא השיג 20 אחוז מהמושבים בכנסת.

הדרך היחידה להחזיר לעצמו את הכוח הפוליטי הניכר שאבד במשך השנים היא באמצעות קידום מדיניות פרגמטית למדינת ישראל דמוקרטית בין נהר הירדן לים התיכון, הנושקת למדינת עיר פלסטינית עצמאית ברצועת עזה. שום אפשרות אחרת לא תספק את הביטחון הדרוש לישראל, את הלגיטימיות שבלעדיה ישראל לא יכולה לשגשג, את ההזדמנות הכלכלית שתיתן ליהודים ולפלסטינים סיבה לגרום לזה לקרות והבטחה לעתיד משותף בשלום בארץ ישראל / פלסטין.

עמנואל שחף הוא מהנדס, מנהל, איש מוסד, פעיל פוליטי וחברתי, בעל ניסיון רב תרבותי יוצא דופן, מעוניין במיוחד בחלופות מדיניות ומקדם היום פדרציה בארץ ישראל. חי עם שוש באזור השרון, אבא לשנים וסבא ל-8

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 465 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-1 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים

אפקט הקורונה מאה אלף ישראלים עשויים לפשוט רגל

במשרד המשפטים נערכים לגל פשיטות רגל ופירוקים במשק ● החקיקה האחרונה בנושא עלולה לגרום לכך שרבים מפושטי הרגל יאבדו גם את הבית ● הממשלה לא הקדימה תרופה למכה, ולא הכריזה על הקורונה כ"אסון טבע" - מה שהיה משפר דרמטית את מצב החייבים ● ובמקביל, מתרחבת התופעה של ישראלים שלוקחים הלוואות בשוק האפור, תוך מגע עם גורמים מפוקפקים ואלימים

עוד 1,995 מילים

נתניהו נגד רגב: "התבטאויותייך פוגעות באחדות הממשלה"

פורסם פסק הדין המלא של בג"ץ בעניין הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו וההסכם הקואליציוני; השופט מזוז: הרכבת ממשלה בידי נאשם בפלילים משקפת כשל מוסרי ● סקר: מחנה נתניהו - הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה - מקבל 67 מנדטים ● נתניהו פנה למח"ש בדרישה לחקור מי הגורם המשטרתי, שלדבריו, איים עליו ● מנהל ביה"ח ברזילי חזי לוי יתמנה למנכ"ל משרד הבריאות

עוד 45 עדכונים

כחול-לבן מאיימים ללכת הביתה אם נתניהו יציג סיפוח חד-צדדי. בליכוד מגחכים בתגובה

ככל שמתקרב המועד שהציב נתניהו להעביר את חוק החלת הריבונות בגדה המערבית, כך מתקרב לכאורה העימות העקרוני הגדול בין כחול-לבן והליכוד ● "אם נתניהו ילך לסיפוח חד-צדדי, גנץ יארוז את חפציו וילך הביתה", מאיימים בכחול-לבן ● "נתניהו יעשה מה שהוא רוצה עם הסיפוח, והם יסתמו את הפה", מגיבים בליכוד ● אם לשפוט לפי התנהלות גנץ עד כה, גם הפעם הוא לא יעשה כלום ● פרשנות

עוד 584 מילים

פרשת וילה שוקן: עיריית ירושלים נדרשת להתערב בסיפוח המתחם לבית רה"מ

מעקב זמן ישראל בעקבות חשיפת "סיפוח" וילה שוקן למעון רה"מ בבלפור, ועדת השימור של עיריית ירושלים נדרשת לסוגיית ההשתלטות על הנכס, שחלקים ממנו מיועדים לשימור ולשימוש הציבור ● מגישת השאילתה, ציפי רון: "לאיש אין מושג מה קורה שם. אם בונים שם, זה לא תקין"

עוד 621 מילים
שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן (רביעי מימין) מסייר בהתנחלות אפרת עם ראשי המתנחלים, 20 בפברואר 2020

מיוחד המתנחלים טסו לחגוג. ואז הכל השתבש

ראשי המועצות בשטחים נהרו בינואר לוושינגטון, כדי לחזות מקרוב בטראמפ ונתניהו משיקים את תכנית המאה, וסוללים את הדרך לסיפוח ● הם הבטיחו לא לתקוף את התכנית מיד לאחר פרסומה - אבל בסוף אחד מהם תקף אותה עוד קודם לכן ● את הטקס החגיגי הם כבר ראו בטלוויזיה, ועל ההאטה ביישום התכנית שמעו בדרך לארץ ● ג'ייקוב מגיד מפרסם לראשונה את מאחורי הקלעים של המסע השלומיאלי לוושינגטון, את הבדלי הגרסאות, ואת חשבון הנפש של חלק ממשתתפיו

עוד 3,260 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה