• משבר הקורונה בעיראק, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Anmar Khalil)
  AP Photo/Anmar Khalil
 • מגפת הקורונה במצרים, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Nariman El-Mofty)
  AP Photo/Nariman El-Mofty
 • מגפת הקורונה בעיראק: קבוצת נשים וילדות ברחוב כמעט-שומם בבגדד (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)
  AP Photo/Hadi Mizban
 • מגפת הקורונה באיראן: פינוי גופה של קרבן נוסף, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Ebrahim Noroozi)
  AP Photo/Ebrahim Noroozi
 • חיילים ישראלים סמוך לבית-לחם, אפריל 2002, ארכיון (צילום: AP Photo/Jacqueline Larma)
  AP Photo/Jacqueline Larma

מעבר לגבול: פייק-תרופות במצרים, פלונטר עיראקי ומזימות איראניות

המצרים נלחמים בשרלטנים שמציעים תרופות לקורונה - וגם בעיתונאים שחושפים את ממדי המגיפה ● האיראנים ממשיכים לבקש הקלות, אבל לא מהסיבות הנכונות ● וושינגטון וטהראן מנסות להרכיב ממשלה - בעיראק ● מקדש אשורי בן 5,000 שנה מתגלה מחדש ● ומה קרה בבית לחם לפני 18 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

1

פייק-ניוז ופייק-רופאים במצרים

מפיצי ה"פייק-ניוז קורונה" היזהרו: קנס של כ-20,000 פאונד מצרי ועונש מאסר של עד 5 שנים צפויים לכל מצרי שמפיץ פייק-ניוז על הנושא הרגיש במצרים או בחו"ל. בדרך הזו מתכוונים השלטונות בקהיר להיאבק בגל של מפיצי פייק-ניוז, ובפייק-מרפאים, שמבטיחים שרק להם יש תרופה סודית שתציל מקורונה.

כך למשל, מגיש טלוויזיה מצרי ידוע – מפיד פאוזי – הסביר באחת מתכניותיו כי בהודו ובמצרים אין קורונה, מכיוון שבשתי המדינות הללו נפוץ שימוש בתבלינים שמכילים כורכום, ולכן אין כל סכנה שהמצרים יידבקו בקורונה.

פייק-מרפא אחר הכריז שזרעי אניס שנמצאים ברשותו הם התרופה הטובה ביותר לקורונה, והצליח למכור כמויות נכבדות של זרעי אניס, שוודאי לא מזיקים – אך גם לא מסייעים למנוע את ההידבקות בנגיף המסוכן. שמועות כאלה מסתובבות בכל העולם, אך הסכנה בחברה בה יש הרבה אנלפבתים ברורה כשמש.

פייק-מרפא הכריז שזרעי אניס שנמצאים ברשותו הם התרופה הטובה ביותר לקורונה, והצליח למכור כמויות נכבדות של זרעי אניס, שוודאי לא מזיקים – אך גם לא מסייעים

הכתבים הזרים שכלי התקשורת שלהם מדווחים כי המספרים האמיתיים של חולי קורונה במצרים גבוהים ממה שמדווחים השלטונות עוזבים את מצרים.

בשבוע שעבר, רות מיכאלסון, כתבת העיתון הבריטי גארדיאן, נאלצה לעזוב את המדינה לאחר שקיבלה מידע על כך ששירותי הביטחון עומדים לזמן אותה דחוף ל"פגישה". בקהיר מכחישים את הדיווחים הללו בתוקף, וטוענים שהמחקר הקנדי עליו הסתמך הגארדיאן בדיווחיו על ממדי המגפה במדינה אינו נכון.

מגפת הקורונה במצרים, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Nariman El-Mofty)
מגפת הקורונה במצרים, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Nariman El-Mofty)

בינתיים, מספר הנדבקים שם מטפס, אם כי לא בקצב של איטליה או ספרד. רחובות קהיר מעולם לא היו כה ריקים, והאנשים ספונים בבתיהם.  האשטג פופולארי בטווויטר קרא להפוך את ארמונות הנשיא א-סיסי למלוניות בידוד, בהמשך לנאום בו הסביר כי ארמון הנשיאות החדש "שייך לכל האזרחים".

האשטג פופולארי בטווויטר קרא להפוך את ארמונות הנשיא א-סיסי למלוניות בידוד, בהמשך לנאום בו הסביר כי ארמון הנשיאות החדש "שייך לכל האזרחים"

2

גם בעיראק מתקשים להקים ממשלה

האם ראש הממשלה המיועד של עיראק יצליח במשימתו? לאחר שראש הממשלה הקודם התפטר בדצמבר במהלך ההפגנות והמחאות הציבוריות הרחבות במדינה, הנשיא ברהם סאלח העניק את המנדט לעדנאן א-זורפי, לשעבר המושל של נג'ף.

באופן חסר תקדים, סאלח עשה זאת מבלי להיוועץ בסיעות הבית, בניסיון לפרוץ את המבוי הסתום – שפוגע במשילות בתקופה רגישה. גם בעיראק, ראש הממשלה המיועד צריך לשכנע את הסיעות השונות לתמוך בו, אך ההחלטה הסופית על המינוי או על טרפודו מתקבלת בוושינגטון ובטהראן – ולא בבגדד.

מגפת הקורונה בעיראק: קבוצת נשים וילדות ברחוב כמעט-שומם בבגדד (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)
מגפת הקורונה בעיראק: קבוצת נשים וילדות ברחוב כמעט-שומם בבגדד (צילום: AP Photo/Hadi Mizban)

מה שזה אומר בפועל הוא שכדי להיבחר, כל מועמד צריך לזכות גם באמון האמריקאים – להם יש תפקיד חשוב מאוד בעיראק (למרות ההחלטה של טראמפ להוציא את כוחותיו משם), וגם של האיראנים – משימה בלתי אפשרית. ובעוד אמריקה נוטה לתמוך בשקט בא-זורפי, איראן טרם נתנה לו את ברכתה.

השבוע, איסמעיל קעני, ראש משמרות המהפכה, הגיע לביקור לבירה העיראקית, ושם נועד עם מוקתדא א-סאדר, פוליטיקאי שיעי משפיע שנוטה לא להמליץ על א-זורפי. וכך, למרות ההפגנות המרשימות וההתנגדות עצומה להתערבות האיראנית, טהרן ממשיכה לקבוע את גורלה של עיראק.

משבר הקורונה בעיראק: פעולת חיטוי במרחב הציבורי (צילום: AP Photo/Anmar Khalil)
משבר הקורונה בעיראק: פעולת חיטוי במרחב הציבורי (צילום: AP Photo/Anmar Khalil)

3

האם הסנקציות יוסרו בגלל המגפה?

השבוע עיראק עלתה לכותרות גם בארצות הברית, לאחר שהנשיא טראמפ חשף מידע מודיעיני לפיו איראן מתכוונת לפגוע במטרות צבאיות אמריקאיות בעיראק.  להצהרה הזאת קדמו איומים איראניים, ההחלטה של וושינגטון לפרוס בעיראק טילי פטריוט, ותקיפה נוספת של בסיס אמריקאי הסמוך לבגדאד.

בתוך כך, ולמרות המתח הגואה, איראן ממשיכה בקמפיין להסרת הסנקציות האמריקאיות נגדה. השבוע דווח ברויטרס כי מזכיר המדינה מייק פומפאו אכן שוקל להסיר סנקציות מאיראן וממדינות אחרות (בעיקר ונצואלה) בשל הקורונה.

מגפת הקורונה באיראן: פינוי גופה של קרבן נוסף, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Ebrahim Noroozi)
מגפת הקורונה באיראן: פינוי גופה של קרבן נוסף, מרץ 2020 (צילום: AP Photo/Ebrahim Noroozi)

בינתיים, המצב באיראן הולך ומחריף, למרות ההצהרות של השלטונות שקצב ההדבקה שם הואט. האם בנסיבות הללו ארה"ב צריכה לשנות את הקו הפוליטי שלה, ולו באופן זמני, כדי להציל את חיי אדם? התשובה היא כמובן מורכבת.

הסרת סנקציות באופן מלא תתיר לאיראן לנשום בחופשיות ולייבא ציוד רפואי נחוץ, אך גם תשחרר את הרסן בנוגע לפעילות סודית באתרי הגרעין ותאפשר את הרחבת ההגמוניה האיראנית במזרח התיכון. את ההצעה האמריקאית לספק סיוע הומניטרי האיראנים כבר דחו בזעם, כך שהטענה שלהם, שהם זקוקים להסרת הסנקציות רק כדי להציל את חיי אדם, ככל הנראה לוקה בחסר.

את ההצעה האמריקאית לספק סיוע הומניטרי האיראנים כבר דחו בזעם, כך שהטענה שלהם, שהם זקוקים להסרת הסנקציות רק כדי להציל את חיי אדם, ככל הנראה לוקה בחסר

ייתכן שארה"ב תבחר בסוף בפתרון ביניים, ותאפשר הסרת הסנקציות חלקית שתקל על האיראנים לייצא ציוד רפואי נחוץ, אך נראה שהחוגים השמרנים יותר יתנגדו לכל הקלה מהסוג הזה. בהקשר הזה מעניינת גם השתיקה של נתניהו. עד כה הוא לא התייחס לסוגיית הסנקציות ולאפשרות שהן יוסרו, גם אם חלקית.

4

מקדש בן 5,000 שנה

לאחר ישיבה ממושכת וכפויה על כולנו בבית, קשה להאמין שבחלקים אחדים על פני הגלובוס העולם כמנהגו נוהג. מסתבר שלמרות הפנדמיה, קבוצה בינלאומית של ארכאולוגים המשיכה במלאכתם בעיראק. השבוע, המשלחת גילתה מקדש בן כ-5,000 שנה בעיר שומרית עתיקה בשם אורוקו. המומחים מאמינים כי המקדש שייך לאל המלחמה הקדוש נינגירסו, ובסביבתו פריטי פולחן רבים שהשתמרו היטב. התגלית כשלעצמה מאוד יפה, אך קצת עצוב לחשוב שגם אז, לפני 5,000 שנים' בני אנוש האדירו את המלחמה במקום להאדיר ולפאר את השלום.

5

השבוע בתולדות המזרח התיכון

המצור על כנסיית המולד בבית לחם, השבוע לפני לפני 18 שנים, היה אחד משיאי האינתיפאדה השנייה. עשרות מבוקשים, מרביתם חברי גדודי חללי אל-אקצא של פת"ח, הסתגרו בכנסיית המולד העתיקה עם כ-200 בני ערובה ונלחמו בצה"ל. הפרשה הזו אף העיבה על היחסים בין ישראל לוותיקן. לאחר כחודש הושג הסכם שבמסגרתו 13 מבוקשים בכירים גורשו לחו"ל ועוד 26 נוספים גורשו לעזה.

המצור על כנסיית המולד בבית לחם, השבוע לפני לפני 18 שנים, היה אחד משיאי האינתיפאדה השנייה. עשרות מבוקשים הסתגרו אז בכנסיית המולד העתיקה

חיילים ישראלים סמוך לבית-לחם, אפריל 2002, ארכיון (צילום: AP Photo/Jacqueline Larma)
חיילים ישראלים סמוך לבית-לחם, אפריל 2002, ארכיון (צילום: AP Photo/Jacqueline Larma)
עוד 834 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דוקטרינת הצדק האנושי של השופט נעם סולברג

מי שיהיה נשיא בית המשפט העליון בעוד כשמונה שנים, מאמין כי "צדק אבסולוטי שאינו מתפשר, עלול לרסק את החברה" וכי "הצדק האנושי מוגבל באילוצי המציאות החומרית ושלל צרכי גוף ונפש" ● גם במקרה של מנדלבליט וגם במקרה של נתניהו, סולברג פיתח את תזת "הרבב כיתרון" ● "אדם איננו מלאך", כתב לאחרונה, "ואנשי השירות הציבורי אינם יוצאי דופן" ● פרשנות

עוד 909 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

למקרה שפיספסת

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

תגובות אחרונות

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה