אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
יְצוּר

בהשתלשלות אירועים מהירה ומבלבלת, למדנו איך בא לעולם "פייק ניוז" מושלם, כיצד הוא צובר במהירות נפח והופך תוך שעות ספורות לעובדה שאין כמעט טעם לערער עליה - כי היא כוללת אפילו את חותמת הכשרות של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת הנכבדה אסתר חיות

"החוצפה של יו"ר התנועה לאיכות השלטון, אליעד שרגא, לכנות 'יצור' את ראש הממשלה נתניהו שהציל את חייהם של אלפי ישראלים רק עכשיו במשבר הקורונה היא עוד סיבה לכך שאת העתירות ההזויות שלו צריך לגלגל מכל המדרגות".

הודעה לתקשורת של תנועת הליכוד, 3 במאי 2020

השבוע החולף יירשם בדברי הימים של המשפט הישראלי כשבוע שבו 11 שופטי בג"ץ הכשירו את המשך כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלת ישראל, למרות כתבי האישום החמורים שהוגשו נגדו, והכריעו כי "אף שההסכם הקואליציוני בין סיעת כחול-לבן וסיעת הליכוד מיום 20 באפריל מעורר קשיים משפטיים לא מבוטלים, לעת הזו אין להתערב באיזה מסעיפיו, וזאת בין היתר בהינתן התיקונים וההבהרות שמסרו ראש הממשלה וסיעות כחול-לבן והליכוד".

שזה סבבה לגמרי לעת הזו, בהינתן שהסמטוכה המשפטית לא נגמרה אלא רק התחילה.

ביושבי על המדוכה המדכדכת הזו, חברי המלומדים, אני מבקש היום להסב את תשומת לבכם לאירוע פעוט לכאורה, שהתרחש בשולי הדיון המרכזי בבג"ץ, ומי שמצמץ או פיהק עלול היה להחמיץ אותו.

אציג כאן, ברשותכם, השתלשלות אירועים מהירה ומבלבלת שאם נמקד בה היטב את המבט, נוכל לראות איך בא לעולם "פייק ניוז" מושלם, כיצד הוא צובר במהירות נפח והופך תוך שעות ספורות לעובדה שאין כמעט טעם לערער עליה, כי היא כוללת אפילו את חותמת הכשרות של נשיאת בית המשפט העליון, השופטת הנכבדה אסתר חיות.

הבה נחזור יחדיו לדיון בבג"ץ ביום ראשון, בשעה 13:22 בדיוק. אז פנה עו"ד שרגא ל-11 שופטי העליון שעקבו אחרי מסכת הטיעונים שלו כשרק עיניהם מבצבצות מעל מסכות הקורונה הפשוטות, ואמר: "השיקולים שלכם, והמודלים הפרשניים, צריכים להתקבל על בסיס מיהו אותו יצור, אז ברור שאותו יצור הוא לא ראש ממשלה מכהן, אין ספק, ותכף נגיע לסעיף 18…"

שרגא לא הספיק להשלים אל המשפט, כי באותו רגע קטעה אותו נשיאת בית המשפט העליון חיות ובקול שלכאורה ובלי לפגוע בזכויות הזכיר קול של מורה בבית ספר יסודי הנוזפת בדרדק שובב, אמרה, "אני מבקשת שאדוני יבחר מילה אחרת".

התלמיד שרגא עדיין לא הבין על מה ולמה יצא קצפה של המורה. הוא ניסה להמשיך ולפתח את הטיעון המקורי שלו, אבל חיות לא אפשרה לו להמשיך, התעקשה ואמרה, "אני מציעה שאדוני יבחר מילה אחרת במקום 'יצור'".

התלמיד שרגא עדיין לא הבין על מה ולמה יצא קצפה של המורה. הוא ניסה להמשיך ולפתח את הטיעון המקורי שלו, אבל חיות לא אפשרה לו להמשיך, התעקשה ואמרה, "אני מציעה שאדוני יבחר מילה אחרת במקום 'יצור'"

שרגא, שעדיין לא ירד לסוף דעתה של הנשיאה, החל לאבד את ביטחונו העצמי לנוכח המתקפה ומלמל "לא, מה זה הדבר, אני לא מדבר על המשיב…" וחיות קטעה אותו שוב ורשפה "זה חבר כנסת! זה לא 'מה' זה 'מי'".

כעת נעצור ברשותכם את מהלך העניינים, ונתבונן מקרוב במה שקרה כאן.

הטיעונים ביום ראשון נגעו לשאלה האם ניתן לאפשר לחבר כנסת הנאשם בפלילים להרכיב ממשלה. הדיון לא היה על אישיותו או כשירותו של בנימין נתניהו האדם, אלא על כשירותו של נאשם בפלילים, באשר הוא, לכהן כראש ממשלה. כמובן שהשאלה נוגעת כרגע לנתניהו עצמו, אך הדיון המשפטי הוא לא על הרגלי צביעת השיער של נתניהו, לצורך העניין.

בהינתן כי החוק ברור לגבי ראש ממשלה מכהן המואשם בפלילים – חוק יסוד הממשלה קובע כי הוא יכול להמשיך לכהן עד לפסק דין חלוט – הדיון בבג"ץ נגע לשאלה שאיננה ברורה עד הסוף בחוק: ומה לגבי מועמד לראשות הממשלה? האם חבר כנסת המואשם בעברות חמורות יכול ורשאי לקבל את המנדט להרכיב ממשלה?

בהינתן כי החוק ברור לגבי ראש ממשלה מכהן המואשם בפלילים, הדיון בבג"ץ נגע לשאלה שאיננה ברורה עד הסוף בחוק: ומה לגבי מועמד לראשות הממשלה? האם חבר כנסת המואשם בעברות חמורות יכול ורשאי לקבל את המנדט להרכיב ממשלה?

עו"ד שרגא, בטיעוניו, ביקש להאיר את האבחנה הזו בהתייחסות למצב הביניים שבין חבר כנסת רגיל לראש ממשלה מכהן – אותו ארוע שבו ח"כ מקבל 61 המלצות לפחות לנשיא המדינה, לתת לו את המנדט להרכיב ממשלה. הוא עדיין לא ראש ממשלה – אפילו לא בטוח שיצליח להרכיב ממשלה (כשם שבני גנץ ובנימין נתניהו הוכיחו שוב ושוב בשנה החולפת). אבל הוא כבר לא חבר כנסת מהשורה.

החקיקה בישראל מתייחסת לחברי כנסת מחד ולראש ממשלה מאידך. היא כמעט ולא מתייחסת לאותו אזור דמדומים, למצב הביניים, לראש ממשלה בפוטנציה. לאותו "יצור משפטי".

המונח "יצור משפטי" הוא מונח טריוויאלי, המוכר היטב לכל משפטן. הוא הוזכר אלפי פעמים בחקיקה, בפסיקה ובספרות המשפטית הישראלית. אבל כשהשופטת חיות קטעה את שרגא ונזפה בו, היא התייחסה אליו כאילו הוא פתח ג'ורה על ראש הממשלה בנימין נתניהו אישית, טינף עליו באולם בג"ץ וקרא לו "יצור", כלומר Creature.

תשאלו בוודאי, ובצדק, איך אני קובע בביטחון כזה מה הבינה או לא הבינה כבוד השופטת חיות בנוגע לאמירת אגב כזו או אחרת של עו"ד שרגא? האם אני בוחן כליות ולב? או שמא אני מקשקש מהפוזיציה, רחמנא ליצלן? תשובתי היא, שזו לא חוכמה בדיעבד. החרטבונה המתוארת כאן הייתה גלויה לעין כבר ברגע שבו נאמרו המילים, וברשותכם ארחיב מעט כדי להוכיח את טענתי.

אליעד שרגא ותומר נאור מהתנועה לאיכות השלטון, בדיון בבית המשפט העליון (צילום: Oren Ben Hakoon/POOL)
אליעד שרגא ותומר נאור מהתנועה לאיכות השלטון, בדיון בבית המשפט העליון (צילום: Oren Ben Hakoon/POOL)

ייתכן ששאלתם את עצמכם איך אני זוכר את הדקה המדויקת שבה נאמרו הדברים בבית המשפט. ובכן – לשם כך נעזרתי בהתכתבות שנערכה במקביל לדיון המשפטי בקבוצת הווטסאפ של זמן ישראל. כמו מאות אלפי ישראלים, צפינו גם אנחנו בדיוני בג"ץ באותו בוקר, כל אחד בביתו, והתכתבנו מדי פעם על ההתפתחויות.

בלי להסגיר מי מאיתנו כתב מה – תוך הענקת חיסיון לכמה אמירות בוטות ומיותרות שיש להצטער עליהן, אשר עלולות להתפרש בדיעבד כביזיון בית המשפט – אני מבקש להגיש לכם כראיה מסייעת הערות שכתבנו בווטסאפ עובר לדיון על משמעות המילה 'יצור'.

13:22 – "אלוהים, הם פדנטיים. ישות, יצור"
13:22 – "בדיוק. הרי ברור שהוא התכוון מבחינה מטאפורית, לא כעלבון".
13:23 – "אם אני הבנתי את זה כך גם היא הייתה אמורה"

תשאלו ודאי למה כל ההתעקשות הזו בכלל חשובה? והתשובה היא שיש כאן שתי אפשרויות בלבד, וכל אחת מהן מטרידה בדרכה. אפשרות אחת היא שנשיאת בית המשפט העליון, השופטת הנכבדה אסתר חיות, מתקשה בהבנת משפט פשוט בעברית, שהיה מובן לחלוטין לכל מי שהאזין באותו זמן לדיון. זו כמובן טענה מוקשה, שיש לדחות אותה על הסף, ביודענו שחיות היא אישה חריפה, מלומדת, רבת זכויות, בהירת מחשבה ואנליטית.

אפשרות אחרת – מטרידה לא פחות – היא שהשופטת חיות זיהתה שכפל המשמעות של המילה 'יצור' מעניק לה הזדמנות פז לדבר לרגע אל המצלמות, לקרוץ לקהל הרחב שעקב בבית אחרי הדיונים, ולהראות לכולם שבניגוד למה שהם אולי חושבים עליה, היא לעולם לא תיתן שיפגעו בכבודו של ראש הממשלה נתניהו (הגם שכאמור, אף אחד ממילא לא התכוון לפגוע בכבודו).

אפשרות מטרידה לא פחות היא שהשופטת חיות זיהתה הזדמנות פז לדבר לרגע אל המצלמות, לקרוץ לקהל הרחב ולהראות לכולם שבניגוד למה שהם אולי חושבים עליה, היא לעולם לא תיתן שיפגעו בכבודו של נתניהו

כי אם היה דבר נוסף, שהיה ברור לחלוטין כבר ברגע חילופי הדברים בין חיות לבין שרגא באולם בית המשפט, זה שהתקרית הלכאורה שולית וחסרת החשיבות הזאת, תהפוך במהירות ל"אירוע תקשורת" מתגלגל ותזכה לתשומת לב עצומה וחסרת פרופורציות. לחיזוק הטענה הזו אני מבקש לשוב ולהסתמך על ההתכתבות בקבוצת הווטסאפ של זמן ישראל.

13:23 – "עתידות: ברשתות החברתיות יפיצו עוד מעט את הטענה שהעותרים קראו לראש הממשלה 'יצור'"
13:23 – "בעוד 3, 2, 1"

ואכן, לא חלפו שלוש שניות והמבול התחיל, כשמישהי המתכנה איילת (שתמונת הפרופיל שלה כוללת פתק "מחל") צייצה בטוויטר את המשפט "שרגא היצור היחידי שאנו רואים כאן הוא אתה!!! אתה אפילו לא יישות, לא יודעת אם גם יצור… מוטציה פרי בריאתה של הקרן החדשה".

מכאן והלאה אי אפשר היה לעצור את השטף. ברשתות החברתיות מאות פוסטים וציוצים השוו את שרגא ליצורים שונים – בעיקר זוחלים ורמשים, אך גם חיות משק ובית – ואתרי האקטואליה השונים דיווחו על "זעם בליכוד", שהתבטא בהודעה לתקשורת שתנועת השלטון הזדרזה להפיץ, ומצוטטת לעיל.

כדאי לשים לב להודעה הזו, שהיא עכשיו חלק מ"מה שקרה" בבית המשפט. היא נפתחת ב"חוצפה של אליעד שרגא" – מבחינת הליכוד שרגא לא סתם כינה את ראש הממשלה "יצור" אלא עשה זאת בעזות מצח, בהתרסה, בכוונה תחילה.

בהזדמנות זו בליכוד חוזרים שוב על משפט, שעוד ילווה אותנו הרבה בשבועות ובחודשים הקרובים, כי גם אותו ראש הממשלה מתכוון לצרוב אל תוך התודעה של הציבור המותש: שרגא קרא "יצור" לנתניהו ש"הציל את חייהם של אלפי ישראלים רק עכשיו במשבר הקורונה".

זו, מכאן והלאה, המשוואה. שמאלני חצוף, שהעז לזלזל בבית המשפט בגיבור העם, שבמו ידיו הציל עכשיו אלפים ממוות. ברור שהמסקנה המתבקשת מכל זה היא "שאת העתירות ההזויות שלו צריך לגלגל מכל המדרגות".

בינתיים העתירות אכן גולגלו מכל המדרגות. בשולי הדברים נעיר רק, כי כבר בשעה 13:23, כששרגא הבין סוף-סוף לאיזה בור הוא נפל, הוא מיהר לנסות ולסגת, תיקן את עצמו והחליף את המילה "יצור" במונח המשפטי המקביל "אורגן". למרבה ההפתעה, עוד לא תקפו אותו על כך שהוא העז להשוות את ראש ממשלת העם היהודי לכלי נגינה שמשמש – שמע ישראל – בכנסיות של הנוצרים.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 1,332 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 7 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דוקטרינת הצדק האנושי של השופט נעם סולברג

מי שיהיה נשיא בית המשפט העליון בעוד כשמונה שנים, מאמין כי "צדק אבסולוטי שאינו מתפשר, עלול לרסק את החברה" וכי "הצדק האנושי מוגבל באילוצי המציאות החומרית ושלל צרכי גוף ונפש" ● גם במקרה של מנדלבליט וגם במקרה של נתניהו, סולברג פיתח את תזת "הרבב כיתרון" ● "אדם איננו מלאך", כתב לאחרונה, "ואנשי השירות הציבורי אינם יוצאי דופן" ● פרשנות

עוד 909 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

למקרה שפיספסת

ח"כ ניצן הורוביץ: "הסיפוח הוא פשע מלחמה"

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין" ● דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית"

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

22:01 עריכה

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) מההפגנה נגד הסיפוח: "אני כאן בשביל להגיד – לא נוותר. זה אפשרי. הגעתי הערב להפגנה נגד הסיפוח בשם כל חברות וחברי…ומיליון וחצי שהצביעו לגנץ שהבטיח אלטרנטיבה לנתניהו".

22:02 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "ספין 'הסיפוח' גם נועד להסיט את תשומת הלב מחקיקה דרקונית שהופכת את ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה".

 

22:28 עריכה

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) על ההפגנה בכיכר רבין: "יש כאן גיס חמישי שמייחל המהומות בארה"ב יגיעו לכאן. לא מפתיע שרבים מהם נמצאים בהפגנה בתל אביב שנראית כמו הפגנה עזתית ולא של ישראל מודאגים".

22:33 עריכה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו על ההפגנה: "החברים של ימינה מפגינים נגד החלת הריבונות".

22:40 עריכה

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד): "תמונה מההפגנה היום בתל אביב. דגלי פלסטין וקריאות נגד מדינת ישראל. כפי הנראה מדובר בחבורת אנשים מנותקים מהמציאות, מלאים בשאננות יתר שהביאה עלינו את אסון אוסלו וההתנתקות. בע״ה נמשיך לפעול למען ארץ ישראל וריבונותה בכל הכוח ובמלוא העוצמה".

22:47 עריכה

השר רפי פרץ: "כשהשמאל הצוני נמחק ומאבק את השפיות הוא מאבד את דגלי האויב. עצוב שזה מה שנהיה מהשמאל בישראל".

עוד 16 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

תגובות אחרונות

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה