• "לאכול עם חברות", עבודה של שירלי סיגל, מתוך התערוכה "עושות היסטוריה" במוזיאון חיפה
  • "לאכול עם חברות", עבודה של שירלי סיגל, מתוך התערוכה עושות היסטוריה במוזיאון חיפה
  • "לאכול עם חברות", עבודה של שירלי סיגל, מתוך התערוכה עושות היסטוריה במוזיאון חיפה
  • "לאכול עם חברות", עבודה של שירלי סיגל, מתוך התערוכה עושות היסטוריה במוזיאון חיפה

סערה בחיפה: עשרות אמניות סירבו לשלם את מחיר הקורונה

מוזיאון חיפה ניסה להוריד מהקירות את התערוכה הנשית היוקרתית "עושות היסטוריה", שהייתה צפויה למשוך מבקרים רבים עם חזרת עולם התרבות לשגרה ● במקומה תוכננה להיפתח תערוכת צילומי פופ-אפ על אבטלה וקורונה, בניסיון להוזיל את עלויות תפעול המוזיאון - ותוך פגיעה בחשיפה ובקריירה של האמניות ● בעקבות פניית זמן ישראל, התערוכה הפמיניסטית תישאר במקומה ותיפתח בקרוב למבקרים

לפני כעשרה ימים, עשרות האמניות המציגות במוזיאון חיפה לאמנות קיבלו הודעה שעליהן להגיע לתערוכה "עושות היסטוריה" ולהסיר את היצירות שלהן מהתצוגה החגיגית בתוך פחות משבוע, כדי לפנות מקום לתערוכת פופ-אפ של צילומי עיתונות בנושא קורונה ואבטלה.

מוסר ההודעה היה מנהל המוזיאון, יותם יקיר, שנכנס לתפקידו לפני 3 חודשים. לאחר מכן הוא הסכים לדחות את הפינוי לשבוע הנוכחי, לתדהמת האמניות המציגות, שממילא נאלצו לספוג את המכה של סגירת המוזיאון בעקבות משבר קורונה.

רק הבוקר, לאחר פניית זמן ישראל והלחץ שהופעל עליו מצד האמניות, החליט יקיר לשנות את ההחלטה והודיע כי התערוכה תוצג עד התאריך המקורי בקיץ – ה-20 ביוני.

מוזיאון חיפה כבר היה בעין הסערה בשנים האחרונות, כאשר האוצרת הראשית לאה אביר פוטרה במפתיע חודשים ספורים לאחר מינויה, ובשנה שעברה כאשר העבודה מק-ישו הוסרה מהמוזיאון בגלל שלכאורה פגעה ברגשות הנוצרים בעיר.  אך הפעם, הרציונל מאחורי ניסיון הורדת התערוכה היה ככל הנראה כלכלי.

התערוכה הנשית היוקרתית והיקרה עלתה במוזיאון חיפה לאמנות בסוף דצמבר, ויותר מ-30 אמניות מהארץ ומחו"ל מציגות בה עבודות שניסו לנער את הדיבור על פמיניזם, כשכל אחת מהן תוקפת את הנושא מזווית אחרת. למשל, ניסיונות להנכיח מחדש קולות שנדחקו מההיסטוריה, לשבור את הבינאריות המגדריות, לדמיין עולם של יחסי כוחות שווים, ציורי נוף שמשבשים את מה שנחשב לנכון ויפה, פורטרטים של משחקי זהות, ואפילו שיתוף פעולה עם אמנית מאיראן.

לקח הרבה זמן לעבוד על אשכול התערוכות השאפתני, שאצרה סבטלנה ריינגולד. כמה מהמשתתפות כבר צברו קילומטראז' בשדה האמנות, עבור הצעירות שבהן זו הייתה הזדמנות ראשונה להציג בתערוכה גדולה, ועבור אחת מהן, ביאנקה אשל גרשוני, זו הייתה התערוכה האחרונה בחייה, שכן היא נפטרה במהלכה.

עשתורת, אקוורל, 2017-2019, מיצג של מיכל בלייר בתערוכה "עושות היסטוריה"
עשתורת, אקוורל, 2017-2019, מיצג של מיכל בלייר בתערוכה "עושות היסטוריה"

אך הקורונה לא נתנה צ'אנס ממשי להיסטוריה ולעתיד של הפמיניזם, שכן המוזיאון נסגר באמצע מרץ, יחד עם רוב המשק וכל מוסדות התרבות. מאז הציע אתר המוזיאון רק סיור וירטואלי חלקי בתערוכה, אלא שלפי החלטה שהתקבלה לפני כעשרה ימים (והתהפכה כאמור רק היום בבוקר), הסיור הווירטואלי היה אמור להיות היחיד שיתאפשר בתערוכה הזו.

"כשקיבלתי את ההודעה ישר התחלתי לחשב מתי אני הולכת לפנות את הזמן שלי ולומר לבעלי מתי הוא יוכל לעזור לי לסחוב את העבודות. ואז עצרתי ואמרתי רגע, זו תגובה לא הגיונית", אמרה לי מיכל בלייר, אחת האמניות המציגות בתערוכה.

לדבריה, הושקעו בתערוכה הזו משאבים כספיים גדולים והיא באופן אישי עבדה עליה יותר מ-3 שנים. "ויתרתי על תערוכת יחיד כדי להציג שם, הבנתי שזה הולך להיות משהו ברמה גבוהה, והיה לי חשוב להיות חלק ממנו", היא אומרת.

לדברי בלייר, היא לא קיבלה החזר על החומרים ובטח שלא שכר. "רוב האמנים לא מתפרנסים מאמנות. אנו צריכים לשלם כדי להציג ואם העבודות נמכרות יש עמלה. הצגה במוזיאון אמורה להיות חוויה אחרת. הנחתי שאקבל החזר, כותבים עליך, יש צילומים מקצועיים והחשיפה גדולה בשביל פוש לקריירה.

"טכנית, אין לנו על מה להתלונן כי בחוזה כתוב שמותר למוזיאון להוריד את התערוכה בכל עת. אבל יש גם הסכם בלתי כתוב", אומרת בלייר, "שאומר שברגע שכותבים תאריך סיום זה מאפשר לנו לפנות למקומות אחרים עם העבודות, כמו אספנים, גלריסטים ואוצרים, וזה אומר לקהל כמה זמן הוא יכול לחכות עם ההגעה לתערוכה.

"הצגתם תערוכה, עשיתם תכניות חינוכיות ופרסום והרצאות סביב הדבר הזה, והתגובות היו מדהימות. אם אתם טוענים שאין לכם כסף ושיש גרעון, למה להוריד תערוכה טובה, כדי להעלות אחת אחרת בחודש וחצי? איך יש תקציב להרים תערוכה חדשה מאפס, כולל הובלה שעולה הון תועפות והפקת קטלוג?"

עבודה של איזבלה וולובניק – "ביצ'קראפט" – "עושות היסטוריה", מוזיאון חיפה
עבודה של איזבלה וולובניק – "ביצ'קראפט" – "עושות היסטוריה", מוזיאון חיפה

"אמנות צריכה מרחק של זמן", אמרה לי משתתפת נוספת, האמנית והאוצרת נאוה הראל-שושני. "יש יוצרים שלא מסוגלים ליצור אמנות מהרגע להרגע, כי הדברים צריכים לשקוע. הניסיון להקים תערוכת פופ-אפ על קורונה ואבטלה מריח כמו פופוליזם, ולא קיבלנו תשובה למה לא להאריך את התערוכה שלנו, לנצל את מה שיש לך ביד ואנשים שתכננו לבוא עם קבוצות יכניסו כסף.

"הניסיון להקים תערוכת פופ-אפ על קורונה ואבטלה מריח כמו פופוליזם, ולא קיבלנו תשובה למה לא להאריך את התערוכה שלנו, לנצל את מה שיש לך ביד ואנשים שתכננו לבוא עם קבוצות יכניסו כסף"

"אין שר תרבות פעיל, פניתי אליהם ולא הגיבו וזה מריח כמו שיתוק, הם גם יצטרכו לעזור למוזיאונים. בינתיים מוזיאון חיפה יכול לגייס את מאגר התורמים שלו. לא יכול להיות שהפתרון היחיד זה לסגור תערוכה שרבים מחכים לה".

עבודה של מיכל בלייר, מתוך התערוכה "עושות היסטוריה" במוזיאון חיפה
עבודה של מיכל בלייר, מתוך התערוכה "עושות היסטוריה" במוזיאון חיפה

מאז שגילו על כוונת הסגירה, עשרות האמניות שמשתתפות בתערוכה ניסו למצוא אחת את השנייה, פשוטו כמשמעו, לרבות את אלה מהן שפועלות בחו"ל. לבסוף הצליחו לקיים שיחת זום משותפת עם יקיר, שבה שטחו את טענותיהן.

בין היתר, הן קבלו על כך שהסיור הווירטואלי רחוק מלמצות את התערוכה, בניגוד למוסדות אמנות אחרים בארץ, שבחודשים האחרונים העלו תצלומי 360 מעלות של התערוכות כדי לתווך אותם לקהל שסגור בבית. בנוסף, הם העלו בפניו את העובדה שלא קיבלו החזרי הוצאות או שכר אמן ובעיקר מחו על הפגיעה הנוספת בחשיפה המובטחת לקהל שרצה להגיע מישראל ומחו"ל.

לדבריהן, יקיר ניסה לשדר את המסר שההחלטה סופית ושאין על מה לדבר. הוא כן הבטיח לפצות אותן בצורות שונות, ולתעדף אותן בתערוכת עתידיות. אך מבחינתן, ההבטחות היו כתובות על הקרח וקשה היה לראות את ההיגיון שבהן. במקביל, הגיעו פרטי הסיפור לידי מערכת זמן ישראל.

משיחות עם גורם מקורב למוזיאון ולהערכת האמניות, עולה כי יקיר לא היה מעוניין לפתוח את המוזיאון ולהחזיר את כל העובדים מהחל"ת, מאחר שהתערוכה ממילא הייתה אמורה לרדת בקרוב, וכדי להקים אחת אחרת במקומה, ממילא הוא צריך לסגור את המוסד לשבועיים או שלושה לצורך עבודת ההצבה. כך שמבחינתו, עדיף היה לחכות עם החזרת כל העובדים עד שהתצוגה החדשה תעלה. כרגע, 110 מתוך 130 עובדי מוזיאוני חיפה, (שמוזיאון חיפה לאמנות, שבו מוצגת התערוכה, הוא הגדול שבהם), נמצאים בחל"ת.

בנוסף, ההערכות הן כי הקורונה גילחה 3-4 מיליון שקלים מהכנסות המוזיאון (כחמישית מההכנסה השנתית), ומשרד התרבות או העירייה – שעלולה אף להפחית בתקציבו – טרם אותתו על כוונה לפצות את מוסדות התרבות.

משרד התרבות אמנם צפוי לאפשר את פתיחת המוזיאונים בימים הקרובים, אך טרם גיבש מתווה מסודר של הגבלת מספר המבקרים, מדידת חום, לבישת מסכות וכו'. וכך, גם מוסדות אחרים בסדר הגודל הזה, כמו מוזיאון תל אביב לאמנות, לא ייפתחו ככל הנראה באופן מיידי – גם אם יינתן אישור ממשרד התרבות. לעומת זאת, במוסדות קטנים יותר, כמו המוזיאון בעין חרוד, דווקא כן רוצים לפתוח ולפני כמה ימים העלו מיצג מחאה תחת הכותרת "אסור להשאיר מוזיאון סגור".

משרד התרבות צפוי לאפשר את פתיחת המוזיאונים בימים הקרובים, אך טרם גיבש מתווה מסודר. וכך, גם מוסדות אחרים, כמו מוזיאון תל אביב לאמנות, לא ייפתחו ככל הנראה באופן מיידי – גם אם יינתן אישור

עינת קליש-רותם (צילום: Flash90)
עינת קליש-רותם (צילום: Flash 90)

כצפוי, פנייה של האמניות לראשת העיר, עינת קליש-רותם, לא הניבה תגובה כלשהי.

עם זאת, הלחץ עשה את שלו, והיום בבוקר, שיגר אלינו יקיר את ההודעה שלפיה התערוכה המדוברת תישאר פתוחה עד סוף המועד המקורי.

וזו לשון ההודעה:

"בעקבות תחושת פגיעה של אמניות תערוכת 'עושות היסטוריה', מודיעים מוזיאוני חיפה כי התערוכה לא תורד ותישאר על כנה במוזיאון עד תום התקופה שתוכננה מראש.

"מוזיאוני חיפה נמצאים בתקופה קשה מאד בעקבות מגפת הקורונה ומצב כלכלי מורכב של אבדן הכנסות במיליונים. כ-90% מעובדי המוזיאונים אינם מועסקים כרגע וההכרח להתמודד עם המצב המורכב שנוצר, ילווה את מוזיאוני חיפה עוד תקופה ארוכה.

"עם זאת, לנוכח תחושת פגיעה של האמניות והאמנים שהציגו בתערוכה, ועל מנת להסיר כל ספק שלא הייתה כול כוונה לפגוע באיש – הודיע מנכ"ל המוזיאונים כי התערוכה תישאר עד התאריך שתוכנן מראש ה-20 ביוני.

"הציבור יוכל לבקר בתערוכה לאחר פתיחת המוזיאון בקרוב (תאריך מדויק טרם נקבע). בנוסף, אורחי האמניות יוכלו לבקר בתערוכה עוד לפני פתיחת המוזיאון, בתיאום, כפי שנעשה בימים האחרונים".

עבודה של יעל מאירי, "עושות היסטוריה", מוזיאון חיפה
עבודה של יעל מאירי, "עושות היסטוריה", מוזיאון חיפה

יחס תמוה לאמנים

ייתכן כי יקיר נבהל מהלחץ שהופעל עליו מכיוונים שונים, אך שינוי הכיוון הפתאומי בהחלטתו – אחרי שביום שישי האחרון עדיין עמד בסירובו לסגת – מצביע על התנהלות מוזרה. זאת, מאחר שלפי שיחותיו עם האמניות, התערוכה החלופית כבר הייתה בשלבי הכנה. אלא שמשיחת טלפון הבוקר (א') עם אחד הצלמים שהיו אמורים להציג בה, עלה שהדברים רחוקים מלהיות סגורים.

גם הנימוק שנתן הבוקר לשינוי ההחלטה, ושחזר על עצמו פעמיים – "בעקבות תחושת פגיעה של האמניות" – מצביע על יחס תמוה של מנהל המוזיאון לאלה שהוא אמור לעבוד מולן. במלים אחרות, הוא עדיין חושב שהן פועלות מתוך תגובתיות רגשית, ולא מבין שהן בסך הכל רצו לקבל את החשיפה שהובטחה להן.

כעת, לאחר שינוי הדיסקט, ייתכן שהמוזיאון ימצא את הדרך למנף את העובדה שהתערוכה הציגה את העבודות האחרונות של ביאנקה אשל גרשוני המנוחה, ואולי גם למשוך קהל צעיר יותר ממוסדות החינוך, שוודאי ישמחו לבקר בחלל הממוזג בסוף שנת הלימודים, ועל הדרך להיחשף לאמנות שמנערת את קו המחשבה אודות זהות, מגדר, העבר והעתיד של יחסי הכוח בין המינים.

הנימוק שניתן לשינוי – "בעקבות תחושת פגיעה של האמניות" – מצביע על יחס תמוה של המוזיאון לאלה שהוא אמור לעבוד מולן. הוא עדיין חושב שהן פועלות מתוך רגש, ולא מבין שהן רצו לקבל את החשיפה המובטחת

עוד 1,323 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 28 במאי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד הבריאות מזהיר מעליה חריגה בהדבקה: 64 מקרים ביממה האחרונה

בכירים בצה"ל וברשות הפלסטינית ממשיכים בפגישות התיאום, בניגוד להצהרות ● שגרירות ארה"ב מזהירה מפני הסלמה בשטחים ● אהוד ברק נגד שופטי העליון: שתיקתם בעניין נתניהו כשל מוסרי ● גבי אשכנזי תקף את הכוונה לקצץ בתקציב משרדו: פגיעה בלתי סבירה במשרד החוץ ● איציק שמולי ביטל קיצוץ של 20 מיליון שקלים בתקציב הטיפול לגברים מכים

עוד 39 עדכונים

שיקום האמון? לפחות תקרעו את התחת למעננו

הפוסט הזה צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, חריפות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה החמור שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות. לכאורה. לא מקללים במאמרים מכובדים.

אבל האם המעשה שביצעו עשרות פוליטיקאים בהחלטתם למעול באמון הציבור שבחר בהם, אינו מעשה אלים? חריף? בוטה? חסר תרבות? האם השקר ששיקרו גנץ, אשכנזי, שמולי ופרץ, אורלי אבקסיס לוי וחבריהם לכחול לבן העבודה ודרך ארץ, אינו מעשה שמחייב תגובה חריפה בהתאם לחומרת מעשיהם?

הפוסט צריך היה להיפתח ברצף קללות קשות, המבטאות את התגובה לעוצמת המעשה שביצעו הפוליטיקאים. אבל יש דברים שלא אומרים בפומבי. אנחנו בני תרבות, לכאורה

השבר שנגרם לאמון הבוחר אינו ניתן לתיקון במצב החוקתי הנוכחי בישראל. אין חוק שמונע מפוליטיקאים לקחת את פתק הבוחר ולעשות בו כרצונם דקה אחרי הבחירות. שבר האמון הזה ילווה אותנו עוד שנים אחרי שגנץ יהפוך לאבק היסטורי ונתניהו לאסיר היסטורי. 

עשרות נבחרי ציבור בגדו באמון בוחריהם והם יושבים כיום בפרלמנט, מחוקקים כאוות נפשם ומשחקים את המשחק הדמוקרטי כאילו יש להם מנדט ציבורי לכך. ההיפך הוא הנכון. אין להם מנדט. המנדט שניתן להם ניתן למטרות אחרות ולערכים אחרים. הם עצמם התחייבו פומבית לערכים הללו ובגדו בהם. התחייבו לא לשבת תחת נאשם בפלילים והפרו את הבטחתם.

גם אם כחול לבן יציגו סקרים המצביעים על תמיכת  60% מבוחריהם במהלך ההצטרפות לממשלת "נתנימינהו", הרי ברור שעם 60% מבוחריהם הם לא היו מגיעים ל"הישג" של ממשלה פריטטית. ואולי בכלל לא היו יכולים להצטרף לממשלת אחדות שוויונית. המנדט הוא של כלל בוחרי המפלגה ולא רק של חלק מהם.

לכן הבגידה כה מקוממת. לכן התיקון חייב להיעשות לעומק – בחקיקה, הסברה, ובהפיכת הליך הבחירות להליך מחייב מבחינה משפטית. כל עוד נבחר ציבור לא חותם על מחוייבות למצע הבחירות ולהתחייבות שנתן לבוחרים תמורת המנדט שקיבל מהם, אי אפשר יהיה להחזיר את האמון לדמוקרטיה הישראלית ולשיטת הבחירות.

המעשה הנדרש כעת מחברי הכנסת הוא לשנות את חוק הבחירות, על מנת לשקם את אמון הבוחרים. כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל.

כל עוד החוזה בין הבוחר לנבחר אינו חוזה משפטי מחייב, שניתן לתבוע את הפרתו בבית המשפט, אין שום ערך לאף מילה או הבטחת בחירות של שום פוליטיקאי בישראל

בבחירות השיקום הבאות, אם אכן יתרחשו, תיאלץ כל מפלגה לבחור את נבחריה בפריימריס פתוחים דמוקרטיים כפי שיקבע חוק חדש. כל מפלגה תהיה חייבת להחתים את נבחריה על מצע מחייב. חתימה חוזית על פי חוק חדש. כל חבר כנסת או מועמד לכנסת, יהיה  חייב לחתום על התחייבות חוזית מול בוחריו שתאפשר להם לתבוע אותו בביהמ"ש במידה ויפר את התחייבויותיו הבסיסיות היסודיות.

בחירת מועמדים בשיטה של מועמד יחיד, הבוחר את רשימת המועמדים לפי רצונו ובכך הם חייבים לו את בחירתם, חייבת לעבור מן הארץ. בכל המפלגות. הסכנה מרוחה לנגד עינינו כל יום שבו סמרטוטי נתניהו מתחנפים אליו ובועטים בכל ערך למענו ובכל יום שנאמני גנץ שותקים וסותמים את אפם מול ההתקפות הפרועות על מוסדות החוק, רק כדי להישאר בממשלת החירום אחדות המזויפת שנוצרה כאן.

כדי לשוב ולהיבחר יהיה עליהם לתקן את המעוות. לתקן את מה שהם עצמם קילקלו.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שכל מפלגה תציג מצע בפרק זמן סביר לפני הבחירות, תאפשר דיון ציבורי אודותיו, תתחייב עליו בחוק מול יו"ר ועדת הבחירות (רצוי שופט עליון שלא ישב בין ה-11 שאישרו את כהונת נאשם בפלילים כרה"מ), תבחר את נציגיה באופן דמוקרטי ותחתים אותם על המצע.

הבחירות הבאות צריכות להתקיים רק לאחר שפתק הבוחר ישתנה ויוחלף בדף אלקטרוני שבו הבוחרים יבחרו (דיגיטלית מהבית או במחשב בקלפי) שלושה דברים מרכזיים – מפלגה, רשימת נבחרים ורשימת נושאים לאומיים לטיפול מיידי של הממשלה. זה יהיה סדר העדיפות הלאומי לממשלה שתוקם אחרי הבחירות.

קורות חייהם של נבחרי הרשימה במפלגה המועדפת על הבוחרים יפורסמו מראש, אלה יצטרכו להיות אנשים עם רזומה ציבורי ראוי. אחרי כן יבחרו הבוחרים בדף האלקטרוני את הנושאים החשובים ביותר לדעתם, המחייבים את טיפולה של הממשלה שתיבחר.

מיד לאחר הבחירות יפורסמו התוצאות. שמות חברי הכנסת שנבחרו, המפלגות שנבחרו והנושאים שמחייבים את הממשלה שתורכב מקואליציה של מפלגות. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים מכל המפלגות.

לאחר הבחירות יפורסמו שמות החכ"ים, המפלגות והנושאים שנבחרו, ומחייבים את הממשלה. כל אלה יעוגנו בחקיקה מחייבת. הממשלה שתוקם תהיה חייבת לפעול לפי סדר העדיפויות שקבעו רוב הבוחרים

ממשלת ימין לא תוכל לקדם רק סיפוח כאשר בוחרי המפלגות המרכיבות את הקואליציה ובוחרי יתר המפלגות, יצביעו קודם כל על שיקום כלכלי ועל הורדת מחיר הדיור ויוקר המחיה. הבוחרים מכל המפלגות ייצרו בעצם סדר עדיפות לאומי לכל ממשלה שתקום וזהו הסדר שיחייב את הממשלה בחוק.

חינוך מתקדם לכל, בתי חולים ראויים וחדשים, הורדת יוקר המחיה, דיור במחיר סביר, הפסקת ההסתה נגד מוסדות החוק, גיוס שוויוני, השקעות במחקר ומדע, מינוי אנשי מקצוע לתפקידים בממשלה ולא עסקנים פוליטיים, הגנה על ערכי הדמוקרטיה, הסכמים מדיניים שיקדמו שלום, מאבק בגזענות, שמירה על משאבי הטבע של המדינה ועל תשתיות אנרגיה ומים, שחרור כשלים ביורוקרטיים, תמיכה בניצולי שואה וקשישים ועוד.

הבחירות בשיטה החדשה לא יסמנו רק את זהות אנשי השלטון הבאים כתוצאה מבחירת המפלגות לקואליציה, אלא הן יסמנו את רצון כל העם בתחומים ובנושאים שאותם הממשלה חייבת לקדם. מעין משאל עם שיתקיים אחת לארבע שנים שאחריו הממשלה פועלת לפי רצון העם ולא רק לפי רצון מרכיבי הקואליציה.

הליך השיקום של אמון הציבור הוא המשימה הראשונה כעת לטיפולם של חברי הכנסת שהעדיפו לשבת תחת נאשם בפלילים ובלבד שלא ייאלצו לסכן את עכוזם בעוד מערכת בחירות. אם כך – לפחות תקרעו את התחת חברים, בניסיון להחזיר את אמוננו. למהלך כזה יתכן שגם חבריכם לשעבר יצטרפו ויהיה לכך רוב בכנסת הנוכחית.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 866 מילים

תיעוד מיוחד ירוק זה מעולה, אדום זה הכי גרוע

"הפסקתי להתעניין במספר החולים והנדבקים בקורונה בסין, יש לי תחושה שהמידע שנמסר לנו אינו אמין" ● בפרק השלישי ביומנה של יפעת פרופר, מתחילים לעלות סימני שאלה סביב דיווחי הממשל על פרוץ המגפה והטיפול בה, והשלטונות מצרים את צעדיהם של האזרחים - באמצעות אפליקציה מיוחדת שמקטלגת אותם לפי צבעים ● תיעוד מיוחד של עידן הקורונה בשנגחאי, הפרק השלישי בסדרה

עוד 3,045 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הַמִּשְׁפָּט

טיוטה להקדמה למבוא לעבודה סמינריונית בספרות, שתיכתב בעתיד על הרומן הגדול "המשפט", מאת פרנץ ביסמוט

עוד 1,494 מילים

"אנחנו יכולים להציע להם שיעורים אמיתיים ולראות את המרצים!"

ההתעניינות של סטודנטים יהודים מארה"ב בלימודים בישראל מעולם לא הייתה גבוהה יותר ● הסיבה: האקדמיה בארץ נערכת לחזרה לשגרה בסתיו, בעוד שבאמריקה שוררים כאוס וחוסר ודאות ● "זו תהיה הפעם הראשונה מזה זמן שנוכל לבלות עם חברים, ולהתחיל לחזור לחיים"

עוד 735 מילים

למקרה שפיספסת

השמאל וסיפוח - עמוק בבור וממשיכים לחפור

השמאל בישראל לא מפספס הזדמנות להחמיץ הזדמנות. הנה שוב: אחרי שבמשך שנים הוא הזניח את ניסוחה של עמדה מדינית חדשנית שעשויה לאתגר את פיתרון שתי המדינות (2SS) הדועך, על ידי קבלת המציאות ופיתוחה של הצעה חלופית פרוגרסיבית, בטוחה וישראלית – הוא חוזר כעת על הגישה השלילית שלו בהתמודדות עם הסיפוח.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש במידה זו או אחרת, כחלק מאותה תוכנית טראמפ.

בדיוק כמו שהשמאל בשארית כוחותיו מנסה להחזיק את פיתרון שתי המדינות בחיים לאחר שתוכנית טראמפ למעשה חיסלה אותו סופית, הוא עושה כעת מאמץ דומה, חסר תוחלת, על מנת לסכל סיפוח שסביר להניח שיתרחש

כל המאמצים לקדם את מימוש פיתרון שתי המדינות בזמן שחלק הולך וגדל של הציבור הישראלי הפך להיות יותר ויותר ספקן לגבי ישומו, ובוודאי שאין לו עניין לקבל רבים מהתנאים הכרוכים בו, רק גרמו לצמצום התמיכה הציבורית בשמאל.

באופן דומה, המאמצים להילחם בסיפוח בלי להתחשב בכך שחלק גדול מהציבור תומך בסיפוח חלקי לפחות, אינם מציאותיים וחמור מכך, הם פוגעים בקידום הערכים של השמאל.

בכך שהוא ממשיך לקדם פיתרון שתי מדינות שאינו ניתן ליישום ודוחה את הסיפוח על הסף, השמאל מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא. בעיני חלק גדול מהציבור זו עמדה שמקלה ראש בשיקולי ביטחון רלוונטיים ומתעלמת מרצון חלק ניכר מהאוכלוסייה היהודית בישראל, שלא מוכנים לוותר על גישה חופשית ליהודה ושומרון. המשך קידום גישה זו לא יאפשר לשמאל להחזיר לעצמו את אמון הציבור שאותו איבד במהלך השנים האחרונות.

הנחישות של השמאל לפעול למען היפרדות שתי מדינות, אחת יהודית ואחת פלשתינית מסמלת את הדחיה של ערכי השמאל המסורתיים. השמאל פועל למען הלאומיות הפלסטינית ביותר נחישות מאשר הפלסטינים עצמם. אלה לרוב רק רוצים לחיות חיים נורמליים ובעצם לא כל כך חשוב להם מה כתוב על הדרכון כל עוד יש להם שיוויון זכויות.

כמו כן תמיכת השמאל בהיפרדות כאילו מדובר בתנועה אתנוצנטרית וקידום חלוקה על בסיס אתני עומדת בסתירה לערכיה. מה קרה לשמאל המסורתי הקורא לאיחוד העמים ופועל למען זכויות אדם ואזרח ושגשוג כלכלי לכולם ללא קשר לאתניות, דת או השתייכות לאומית?

כשהשמאל ממשיך לקדם פיתרון 2 מדינות בלתי ישים ודוחה את הסיפוח על הסף, הוא מבטיח לעצמו את עמדת הדובי לא לא ונתפש כמקל ראש בשיקולי ביטחון וכמי שמתעלם מרצון חלק ניכר מהעם

השמאל הגיע לסוף דרכו כי פעל באופן עקבי ומתמשך נגד הערכים שלו ונגד רחשי ליבו של הציבור. אין זה מפתיע אם כן שיחד עם הרשימה המשותפת הוא אפילו לא השיג 20 אחוז מהמושבים בכנסת.

הדרך היחידה להחזיר לעצמו את הכוח הפוליטי הניכר שאבד במשך השנים היא באמצעות קידום מדיניות פרגמטית למדינת ישראל דמוקרטית בין נהר הירדן לים התיכון, הנושקת למדינת עיר פלסטינית עצמאית ברצועת עזה. שום אפשרות אחרת לא תספק את הביטחון הדרוש לישראל, את הלגיטימיות שבלעדיה ישראל לא יכולה לשגשג, את ההזדמנות הכלכלית שתיתן ליהודים ולפלסטינים סיבה לגרום לזה לקרות והבטחה לעתיד משותף בשלום בארץ ישראל / פלסטין.

עמנואל שחף הוא מהנדס, מנהל, איש מוסד, פעיל פוליטי וחברתי, בעל ניסיון רב תרבותי יוצא דופן, מעוניין במיוחד בחלופות מדיניות ומקדם היום פדרציה בארץ ישראל. חי עם שוש באזור השרון, אבא לשנים וסבא ל-8

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 465 מילים
עודכן לפני 5 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

משפט נתניהו: מה הלאה?

אחרי הפתיחה הדרמטית בתחילת השבוע, משפטו של ראש הממשלה נכנס כעת למסלול רצוף אתגרים ● מתי יתחיל מצעד העדים? בכמה ימים בשבוע יתנהלו הדיונים? מתי הנאשם מס' 1 יתייצב שוב באולם? והאם המשפט יעשה היסטוריה ויעבור למבנה אחר, הרחק מרחוב צלאח א-דין? ● יובל יועז צופה פני עתיד על בסיס תקדימי העבר

עוד 1,095 מילים

יו"ר לשכת עורכי הדין תוקף בחריפות את השר אוחנה

פרסום ראשון המשרד לביטחון פנים מקדם בימים אלה הצעת חוק לפיה השר אמיר אוחנה יהיה רשאי להגביל ואף לאסור לחלוטין ביקורים של עורכי דין, בני משפחה ואחרים אצל אסירים ועצירים - הכל תחת האמתלה של מניעת התפשטות הקורונה ● במכתב ששלח יו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי לאוחנה הוא תוקף בחריפות הן את עצם הצעת החוק - ובמיוחד את האופן החפוז והנסתר לכאורה שבו אוחנה מקדם את ההצעה

עוד 805 מילים ו-4 תגובות

סקרים שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה מגלים כי האמון בבית המשפט העליון גדול כמעט פי שניים מהאמון שנותנים האזרחים בכנסת ובממשלה ● אפילו במחנה הימין, כמעט מחצית המצביעים תומכים דווקא בחיזוק מערכת המשפט ● כדאי לזכור את זה בפעם הבאה שנתניהו ותומכיו מכריזים כי "לפחות חצי מהעם חושב שתופרים פה ראש ממשלה" ● פרשנות

עוד 1,114 מילים ו-1 תגובות

מסתבר שזו באמת הבירה הטובה במזרח התיכון

פרק 7מדיס ח'ורי חזרה לטייבה אחרי שהשלימה תואר במנהל עסקים בבוסטון, כדי להשתלב בעסק המשפחתי, ובשנים האחרונות היא מנהלת את "בירה טייבה" ביד רמה ● היא הייתה שם באינתיפאדה השנייה, שכמעט חיסלה את העסק ● היא מתמודדת עם משבר הקורונה והפוגת הרמאדן ● אבל את הסיפוח, היא לא יודעת אם הם ישרדו ● אמיר בן-דוד ביקר אותה במפעל וחזר עם שלושה ארגזי בירה - שחוסלו במהירות גדולה בהרבה מהמתוכנן

עוד 1,914 מילים

נתניהו וכ"ץ הצהירו על סיוע של 100 מיליארד שקל, והעבירו רבע מזה

תכנית הסיוע הגרנדיוזית עליה הכריזה הממשלה כוללת סעיפים שבוצעו בתקציב נמוך בהרבה ממה שהובטח, הלוואות שאינן מהוות בכלל הוצאה תקציבית, ומענקים פיקטיביים שחוזרים על מענקים שמוזכרים בסעיפים אחרים ● כל זאת בזמן המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה, כאשר כרבע מהעובדים מובטלים ● הכלכלן ד"ר עאמר אבו קרן: "זו תכנית של שליפות וחוסר שקיפות מוחלט" ● "נראה כאילו נתניהו זרק מספרים, ואנשיו היו צריכים למלא אותם בתוכן"

עוד 2,538 מילים

אפקט הקורונה מאה אלף ישראלים עשויים לפשוט רגל

במשרד המשפטים נערכים לגל פשיטות רגל ופירוקים במשק ● החקיקה האחרונה בנושא עלולה לגרום לכך שרבים מפושטי הרגל יאבדו גם את הבית ● הממשלה לא הקדימה תרופה למכה, ולא הכריזה על הקורונה כ"אסון טבע" - מה שהיה משפר דרמטית את מצב החייבים ● ובמקביל, מתרחבת התופעה של ישראלים שלוקחים הלוואות בשוק האפור, תוך מגע עם גורמים מפוקפקים ואלימים

עוד 1,995 מילים

נתניהו נגד רגב: "התבטאויותייך פוגעות באחדות הממשלה"

פורסם פסק הדין המלא של בג"ץ בעניין הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו וההסכם הקואליציוני; השופט מזוז: הרכבת ממשלה בידי נאשם בפלילים משקפת כשל מוסרי ● סקר: מחנה נתניהו - הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה - מקבל 67 מנדטים ● נתניהו פנה למח"ש בדרישה לחקור מי הגורם המשטרתי, שלדבריו, איים עליו ● מנהל ביה"ח ברזילי חזי לוי יתמנה למנכ"ל משרד הבריאות

עוד 45 עדכונים

כחול-לבן מאיימים ללכת הביתה אם נתניהו יציג סיפוח חד-צדדי. בליכוד מגחכים בתגובה

ככל שמתקרב המועד שהציב נתניהו להעביר את חוק החלת הריבונות בגדה המערבית, כך מתקרב לכאורה העימות העקרוני הגדול בין כחול-לבן והליכוד ● "אם נתניהו ילך לסיפוח חד-צדדי, גנץ יארוז את חפציו וילך הביתה", מאיימים בכחול-לבן ● "נתניהו יעשה מה שהוא רוצה עם הסיפוח, והם יסתמו את הפה", מגיבים בליכוד ● אם לשפוט לפי התנהלות גנץ עד כה, גם הפעם הוא לא יעשה כלום ● פרשנות

עוד 584 מילים

פרשת וילה שוקן: עיריית ירושלים נדרשת להתערב בסיפוח המתחם לבית רה"מ

מעקב זמן ישראל בעקבות חשיפת "סיפוח" וילה שוקן למעון רה"מ בבלפור, ועדת השימור של עיריית ירושלים נדרשת לסוגיית ההשתלטות על הנכס, שחלקים ממנו מיועדים לשימור ולשימוש הציבור ● מגישת השאילתה, ציפי רון: "לאיש אין מושג מה קורה שם. אם בונים שם, זה לא תקין"

עוד 621 מילים
שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן (רביעי מימין) מסייר בהתנחלות אפרת עם ראשי המתנחלים, 20 בפברואר 2020

מיוחד המתנחלים טסו לחגוג. ואז הכל השתבש

ראשי המועצות בשטחים נהרו בינואר לוושינגטון, כדי לחזות מקרוב בטראמפ ונתניהו משיקים את תכנית המאה, וסוללים את הדרך לסיפוח ● הם הבטיחו לא לתקוף את התכנית מיד לאחר פרסומה - אבל בסוף אחד מהם תקף אותה עוד קודם לכן ● את הטקס החגיגי הם כבר ראו בטלוויזיה, ועל ההאטה ביישום התכנית שמעו בדרך לארץ ● ג'ייקוב מגיד מפרסם לראשונה את מאחורי הקלעים של המסע השלומיאלי לוושינגטון, את הבדלי הגרסאות, ואת חשבון הנפש של חלק ממשתתפיו

עוד 3,260 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה