אילוסטרציה, מחאת סטודנטים נפגעי משבר הקורונה בירושלים (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
במשרד המשפטים מעריכים: מספר פושטי הרגל יזנק ב-35%

מאה אלף ישראלים עשויים לפשוט רגל

אפקט הקורונה

במשרד המשפטים נערכים לגל פשיטות רגל ופירוקים במשק ● החקיקה האחרונה בנושא עלולה לגרום לכך שרבים מפושטי הרגל יאבדו גם את הבית ● הממשלה לא הקדימה תרופה למכה, ולא הכריזה על הקורונה כ"אסון טבע" - מה שהיה משפר דרמטית את מצב החייבים ● ובמקביל, מתרחבת התופעה של ישראלים שלוקחים הלוואות בשוק האפור, תוך מגע עם גורמים מפוקפקים ואלימים

בקצה החמור של הסקאלה, הנזק הכלכלי של משבר הקורונה צפוי לדרדר עשרות אלפי אזרחים ועסקים בארץ למצב שבו לא יוכלו לשרת את החובות שלהם. השם המשפטי של המצב הזה – הידוע גם בשם העממי "פשיטת רגל" – הוא חדלות פירעון, ובמשרד המשפטים צופים זינוק שנתי של 35% בפתיחת התיקים האלה.

בתקופת השבתת המשק, כונס הנכסים הרשמי במשרד המשפטים חווה ירידה תלולה בבקשות לתיקי חדלות פירעון. בסביבות 200 תיקים לשבוע, ולעתים הרבה פחות מזה, לעומת קצב שבועי של 500 ויותר בתקופה שלפני כן. עכשיו מצפים שם לנחשול הכואב שצובר תאוצה ואולי מתמהמה, אך צפוי להכות במלוא העוצמה, כאשר את הבקשות לפתיחת התיק יגישו הנושים או החייבים בעצמם.

במשרד המשפטים מגבשים בימים אלה מתווה שאמור להקל על ההתמודדות עם מבול התיקים. התיקון לחוק, שיפורסם להערות ציבור בימים הקרובים, יאפשר הקפאת הליכים אוטומטית ל-2-3 חודשים גם בלי צו פתיחת הליכים.

גורם במשרד המשפטים אומר שזה ייתן לחייבים "זמן להתארגן ולהביא לאישור הנושים הסדר חוב, גם בסיוע של מגשר שימונה ויסייע בכך". אותו גורם מסביר את הירידה בפתיחת התיקים בחודשי הקורונה, בחוסר האפשרות של החייבים והנושים לפנות למשרדי עורכי דין, וכן בהקפאת הפעילות בסיוע המשפטי.

לדבריו, "מטבעם, הליכי חדלות פירעון לוקחים זמן. קודם תנסה לנצל יתרות נזילות, או שתפנה לקבל אשראי בתקווה להסתדר איתו. ורק אחר כך, אם לא הצלחת להישאר עם הראש מעל המים, תפנה לחדלות פירעון. ולכן, בכל מקרה את תוצאות הגל הזה נראה רק בעוד מספר חודשים. לפעמים זה גם לוקח שנים".

"הליכי פשיטת רגל לוקחים זמן. קודם תנסה לנצל יתרות נזילות או שתפנה לקבל אשראי. רק אחר כך, אם לא הצלחת להישאר עם הראש מעל המים, תפנה לחדלות פירעון. את תוצאות הגל הזה נראה רק בעוד מספר חודשים"

לצד האגף לייעוץ וחקיקה במשרד, מי שמעורבת בתהליך הזה היא סיגל יעקבי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, שמתמחה בתחום בהיותה הכונס הרשמי. לתפקיד הזה היא גם תחזור בקרוב, כאשר ימונה מנכ"ל קבוע למשרד.

הכרזה ממשלתית על הקורונה כאסון טבע יכלה למנוע או לפחות לשכך את הנפילה של רבים, אבל זה לא קרה. גם התקווה להשתחרר מחלק מההתחייבויות החוזיות על בסיס הטענה של כוח עליון כנראה תכזיב, כפי שמעריך אותו גורם.

לדבריו, "יש צוות של משרד המשפטים שעוסק גם בהשפעות החוזיות של המשבר. הכרה בכוח עליון אכן תשחרר אותך מחוזה שכירות לקניון, למשל, ותמנע חדלות פירעון. אבל על פי רוב, החובות הם לגורמים רבים, ולא רק בגלל חוזה מסוים שהופר. בפסיקה שהייתה לאחרונה בהקשר הזה נקבע שאין כוח עליון, ובאחרת הייתה ציפייה שיבואו לקראת הצד המפר ויתחשבו בו. בכל מקרה, הדוקטרינה של כוח עליון במשפט הישראלי מצומצמת, אז קשה לראות שיכירו בזה".

הכרזה ממשלתית על הקורונה כאסון טבע יכלה למנוע או לפחות לשכך את הנפילה של רבים, אך זה לא קרה. גם התקווה להשתחרר מחלק מההתחייבויות החוזיות על בסיס הטענה של כוח עליון כנראה תכזיב

לדבריו, המתווה שמתגבש עכשיו לא נועד רק להקל על העומס בבתי המשפט, אלא כדי לאפשר את עצם קיום ההליך נוכח ההצפה בפניות, שתקרה בוודאות.

"זו לא תפיסה שנועדה לעשות חיים מערכתיים יותר קלים, אלא לאפשר להסדרים לקרות לפני הפנייה לחדלות פירעון, שגם ככה לוקחת שנים. הסדר מצריך תגובה מידית, בטח כאשר מדובר בהקפאת הליכים בחברות, ולכן זו לא שאלה של חיסכון במשאבים, אלא בגלל שהעומס עלול לסכל את ההליך", הוא מסביר.

את התהליך של חדלות פירעון יכולים להתניע נושים. במקרה שמדובר בעסק, הם יכולים לתבוע את החוב בהוצאה לפועל ולהפעיל עיקולים על נכסים שונים כמו מלאים, מכוניות, חשבונות בנק או מקרקעין. אפשר גם לנסות להשקיע כסף בחקירה, כדי לגלות איזה לקוחות חייבים כסף לאותו עסק, ולהפעיל עיקול על הכספים האלה שאמורים להגיע ממקום אחר (עיקול צד ג').

הדבר הנוסף שאפשר לעשות הוא להגיש בקשה לפירוק, והמפרק הוא זה שיגבה את החובות עבור הנושים. את הבקשה הזו אפשר להסביר בידיעה על כך שאותו עסק הבריח נכסים למקורביו רגע לפני ההסתבכות (דיספוזיציות), או שהעדיף נושים מסוימים על פני אחרים, ושילם דווקא להם את החוב כדי לחסום את אפשרות לעיקול.

במקרה של פירוק, ניתן להחזיר מתנות כאלה אפילו אם ניתנו שנים לפני ההסתבכות, ואת העדפות הנושים אפשר לבטל 3 חודשים לאחור. אחת הדוגמאות הבולטות בשנים האחרונות לטענות כאלה על הברחת נכסים, היתה בהתחקות אחר נכסיו של אליעזר פישמן באירופה.

"אם אתה יודע שהחייב העביר את הנכסים או המתנות למי שהוא חפץ ביקרו, אתה חייב להזדרז ולהגיש בקשה לפירוק כדי לתפוס את העבירות האלה בתוך שלושה חודשים. כי אם הגשת את הבקשה ותקופת הייחוס לאחור לא מכניסה את הדיספוזיציה, אתה לא יכול לעשות עם זה כלום", אומר לזמן ישראל עו"ד עופר פרץ, המתמחה בחדלות פירעון ופועל באזור חיפה.

"למפרק יש המון סמכויות לערוך בדיקות גם כשאין נכסים. לפעמים אפשר להוציא סכום משמעותי, במיוחד אחרי חוק חדלות פירעון החדש שנכנס לתוקף בספטמבר. הוא יצר מנגנון שמקל את האפשרות לחייב גם את נושאי המשרה לפצות את קופת הפירוק, אם נמצא שהייתה התנהלות לא תקינה", מוסיף פרץ.

עו"ד עופר פרץ (צילום: קובי דוברז)
עו"ד עופר פרץ (צילום: קובי דוברז)

"לפני כמה ימים הגשתי בקשת פירוק, ואחרי בדיקה חשבונאית מצאו שהעסק מכר ברגע האחרון את הסחורה בעלות נמוכה מהשווי. ואז בעצם המסקנה היא שהוא לא רשם חלק מהמכירות או שפשוט הבריח סחורה. אז חישבו את הפער ודרשו מבעל המניות להחזיר את הכסף.

"יש כל מני אפשרויות להחזיר את הכסף, אם אתה יודע שההתנהלות הייתה שערורייתית ברגע של ההסתבכות, דיספוזיציות, הברחות, הענקות, העדפות נושים, רישומים כוזבים ועוד.

"החוק החדש מסמן חוסר תום לב במצב שבו החייב או החברה או נושא המשרה ביצע עסקאות משמעותיות, תוך שבאותו זמן היה עליו לדעת שלא יוכל לפרוע את כלל חובותיו. זה משהו שמאפשר לחייב אותו בפיצויים לקופת הנושים".

הפגנת אנשי התרבות שנפגעו ממשבר הקורונה (צילום: Miriam Alster/Flash90)
הפגנת אנשי התרבות שנפגעו ממשבר הקורונה (צילום: Miriam Alster/Flash90)

לחתור להסדר בלי פשיטת רגל

במקרה ההפוך, גם הצד שחייב את הכספים יכול ליזום בקשה לצו פתיחת הליכים, במה שפעם נקרא "צו כינוס". את הבקשה מגיש האדם הפרטי או החברה לכונס הרשמי, מתאר את סיפור ההסתבכות ומוסיף את רשימת הנכסים.

אבל לפני שפונים לפירוק, יש גם אפשרות לחתור להסדר מול הנושים, וכך אפשר להמשיך לנהל עסקים אחרים במקביל, בלי אות הקין של פשיטת רגל.

לפי עו"ד פרץ, יותר ויותר חייבים יעדיפו כעת לפנות לנתיב הזה: "חוץ מהבקשה לפירוק בדרך המלך, יש הליך אטרקטיבי ואני רואה שהוא צובר תאוצה – הצעת הסדר. בחוק הישן היית צריך להציע לנושים מינימום 30% מהחובות, ובחוק החדש אין מינימום. זה אומר שאין פשיטת רגל וצו פתיחת פתיחת הליכים, אין את הכתם והסטיגמה שכורכים בהליך הארוך הזה, אלא משהו מהיר יותר.

"לקחו את המנגנון שקיים להצעת הסדר בפשיטת רגל, ומאפשרים לך לקפוץ ישר לתוך ההסדר. זה מהיר ויעיל יותר ואתה לא נכנס לחקירות ובדיקות, אבל בדרך כלל תשלם יותר. זה נועד לאנשים שרוצים לסיים את העניין מהר יותר.

"אני עושה סימולציה לכמה ישלם החייב בהליך של פשיטת רגל, לפי מצב החייב, כושר השתכרות, פוטנציאל ההכנסות, היקף הנכסים והרכב התא המשפחתי. למספר שאני מגיע אליו מוסיפים עוד קצת, ואת זה מציעים להסדר".

"ההסדר יחסוך המתנה של שנה לדיון הראשון, ומאז מתקבלת תכנית שיקום לשלוש שנים, כך שההסדר אמור להעריך מראש כמה ישלם החייב בהליך הרגיל.

"כך למשל, אפשר לקחת את שווי הבית (אם יש), ולהפחית ממנו את המשכנתה שצריך לפרוע ואת החלק של בת או בן הזוג. מהסכום הזה צריך להפחית גם סכום השווה לשכר דירה של 4 שנים לפחות שבהן החייב יכול לגור בבית, והסכום שנשאר משווי הבית עובר לנושים.

"את הסכום הזה אפשר להציע מראש לנושים בהסדר, ובשביל זה צריך להוסיף עליו עוד קצת כדי שיסכימו, וכך הבית נשאר אצל החייב והוא לא פושט רגל.

"אני אומר לנושים: 'במקום שתקבלו רבע מיליון שקל עוד ארבע שנים, אני אתן לכם היום 280 אלף', מגדיל ומקדים, וככה קופצים ישר לתוך ההסדר. אם הם לא מסכימים, האוטומטיות של כישלון ההסדר זה פשיטת רגל", אומר עו"ד פרץ.

ישיבתה הראשונה של "ממשלת החירום" המנופחת שהוקמה כדי להיאבק במשבר (צילום: פלאש 90/ALEX KOLOMOISKY/POOL)
ישיבתה הראשונה של "ממשלת החירום" המנופחת שהוקמה כדי להיאבק במשבר (צילום: ALEX KOLOMOISKY/POOL)

רבבות יאבדו את הבית

אלא שלדבריו, חוק חדלות פירעון החדש אולי ייעל את התהליך כולו, אבל ביטל את ההגנה שהייתה על דירת המגורים, שאם הייתה רשומה בטאבו, נחשבה בחוק הישן לנכס "תפוס" שאי אפשר לממש בכוח. לכן, הוא מציע חקיקה מיוחדת שתשאיר את ההגנה על הבית במיוחד לעסקים וחייבים שנקלעו למשבר בגלל נזקי קורונה.

"יכול להיות פה מצב שרבבות אנשים יאבדו את הבית שלהם. אם אנחנו צופים הרבה בקשות כאלה, ויש צפי כזה, צריך לצבוע את כל אותם מגזרים שנפגעו בצורה ישירה מהמשבר, ולהתייחס אליהם אחרת בחקיקה שונה ונפרדת.

"זה מה שהיה בשנות ה-80 כאשר המגזר החקלאי עמד בפני קריסה וחוקקו את חוק הסדר חובות המושבים (חוק גל, שאליו נלווה גם הסדר חובות הקיבוצים, ע.ש.). ההתייחסות אליהם הפכה מכלכלית, לכזו שלוקחת בחשבון שיקולים לאומיים. כך יצרו מנגנון שלם מיוחד להם. היה משקם שנתן פסקי דין, ומינהלת שמקבילה להוצאה לפועל, ושם עשו את ההסדרים.

"הדבר הכי משמעותי שקבעו אז, הוא שלא משנה מה גודל החוב, לא ניתן לממש בתי מגורים. לממש בתי קיבוצים הייתה בעיה בפני עצמה, אבל היו גם מושבים, וכך מחקו שם 20 ומשהו מיליארד שקל.

"המצב כיום חמור יותר, הרי למגזר החקלאי חוקקו את החוק הזה אחרי שהסתבך לא ממכת טבע, אלא מספקולציות בשוק ההון. פה אנחנו מדברים על עסקים שנאסר עליהם בצו לפתוח, ואפשר לבחון את זה בקלות דרך המכשיר של רשויות המס: מה דיווחת בחודשים האלה ביחס למחזורים קודמים. לא בעיה לבדוק את זה.

"אפשר לסמן ענפים שלמים כמו מסעדנות, ספרות, טיפוח ובילוי. אם הם סגרו, ולא היו להם חסכונות, והם נקלעו לחדלות פירעון, למה לקחת להם את הבית?"

"פה אנו מדברים על עסקים שנאסר עליהם בצו לפתוח, בענפים שלמים כמו מסעדנות, ספרות, טיפוח ובילוי. אם הם סגרו ולא היו להם חסכונות, והם נקלעו לחדלות פירעון, למה לקחת להם את הבית?"

"הליך פשיטת רגל יעיל, מהיר, ברור וודאי, כשבתוך שנה מגיעים לדיון ואפשר למחוק חובות. זה לא הליך כואב, אפשר לעבור אותו בשלום, הוא פרו-שיקומי, אבל הבעיה היא דירת המגורים שהחוק החדש כרסם בהגנה עליה. אני רואה כאן 100 אלף בקשות לחדלות פירעון, ורבבות אנשים שעלולים לאבד את הבית".

משבר הקורונה: תחנת הרכבת החדשה בירושלים שוממת (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
משבר הקורונה: תחנת הרכבת החדשה בירושלים שוממת (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

להחזיר את ההגנה על הבית בתיקון לחוק

"לדעתי, אפשר לפתור את הבעיה הזו בחקיקה נפרדת כמו חוק גל או תיקון לחוק חדלות פירעון. לקבוע קריטריונים מסוימים שלפיהם דירת המגורים תזכה להגנה.

משרד המשפטים רוצה לעשות עיכוב הליכים גורף לשלושה חודשים, מעין 'פוס' שיאפשר לחייב להתארגן, איש לא יוכל לתבוע אותך או להגיש תיק להוצאה לפועל והבנק לא יוכל להגביל אותך. בזמן הזה אפשר לבדוק היתכנות להסדר ואולי גם לעשות שינוי בעסק ולהתייעל, אך מי שלא יגיע להסדר ילך לחדלות פירעון ואז השאלה היא מה יקרה עם הבית, אין הגנה וזו הבעיה".

החוק החדש תחם את כל התהליך לארבע שנים, וקבע שהחייב צריך לקבל דיור חלופי לארבע שנים לפחות, במצב שיש לו בית שהולך למימוש. משך הזמן של הדיור החלופי תלוי במצב החייב וכושר ההשתכרות שלו, ולעתים בית המשפט יכול לקבוע שהוא זכאי לו לכל החיים, ורק במקרה הזה, אם יש דירת מגורים שרשומה על שמו, היא תישאר בידיו בכל מצב. עו"ד פרץ חושב שאפשר להגן על הבתים בעזרת מהלך דומה לחוק ההסדרים, ולגייס את התמיכה הפוליטית הדרושה לכך.

"על חוק גל הייתה ביקורת, הוא קרע את החברה, והוא עבר כי למגזר הזה היה לובי פוליטי חוצה מפלגות, מהליכוד, ש"ס, וכמובן מרצ והעבודה. כשלובי חוצה מפלגות רוצה הוא יכול להעביר חקיקה של מחיקת חובות בהיקף של 20 מיליארד שקל, והיום צריך לעשות אותו דבר. לא למחוק את כל החובות אבל להגן על הבית. אל תזרקו אותם לרחוב, זו קטסטרופה שהמדינה לא תוכל להרשות לעצמה".

משבר הקורונה: טיסת ישראייר בין תל אביב לאילת (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)
משבר הקורונה: טיסת ישראייר בין תל אביב לאילת (צילום: Yossi Zeliger/Flash90)

במקום לחפש הלוואות, עדיך לפשוט רגל

עסקים רבים נפלו מחוץ למעגל הזכאות להלוואות בערבות מדינה, בגלל שהיו להם חריגות קטנות בהיסטוריית האשראי, אף שמדובר בחלק שגרתי ממהלך חייו של כל כמעט כל עסק. כך שרבים פנו להלוואות חוץ בנקאיות.

חברות האשראי החוץ בנקאי הגדולות עובדות בשיטה הרגילה של גביית חובות בהוצאה לפועל, אך מי שהחוב שלו התגלגל לגורמים אחרים, או שמראש הצליח לקבל את ההלוואה רק מהם, ייאלץ להתמודד עם הגבייה בשיטה העבריינית.

המסקנה של עו"ד פרץ היא שעדיף ללכת להסדר או לחדלות פירעון, ולא לפנות לגורמים החוץ בנקאיים. והכוונה כאן היא לא לחברות אשראי גדולות ומוכרות, אלא למלווים שפועלים מתחת לרדאר.

"מי שלא מקבל את ההלוואה מהמדינה או מהחברות החוץ בנקאיות הולך לחבר'ה האלה ברחוב. זה אף פעם לא נגמר טוב. הריביות הן כאלה שמראש אי אפשר לעמוד בהן, והם בונים את ההלוואות ככה שהלקוח לא מבין כמה הוא צפוי לשלם.

"המטרה היא שלא תוכל לעמוד בהלוואה, כדי שיהיה אפשר להעמיס עליך את הריביות ולבסוף גם לקחת את הנכס המשועבד. זה רק מגדיל את הצרה ומסבך את החייב עם אנשים שיגבו את החוב בדרכים לא קונבנציונליות. יש לי לקוחות שמשפחות פשע מתייצבות אצלם יום יום, והמשטרה לא יודעת להתמודד עם הדבר הזה. אין לה את הכלים, והיא לא יכולה להתחקות אחריהן.

"זה רק מסבך את החייב עם אנשים שיגבו את החוב בדרכים לא קונבנציונליות. יש לי לקוחות שמשפחות פשע מתייצבות אצלם יום יום והמשטרה לא יודעת להתמודד עם זה. אין לה את הכלים והיא לא יכולה להתחקות אחריהן"

"אלה אנשים שמגיעים אליך הביתה, מאיימים עליך, ומפחידים אותך ואת הסובבים אותך. זה עולם שאיש לא רוצה להיות בו. זה לא מה שיפתור לאנשים את הצרות, אלא להפך, יסבך להם את החיים עוד יותר. לעומת זאת, חדלות פירעון זו פריבילגיה, זה תהליך סוציאלי מתוקן, תבואו לפה אל תלכו לשם".

אפקט הקורונה: המרחבים הציבוריים מתעוררים, אבל המשבר הכלכלי רחוק מלהסתיים (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
אפקט הקורונה: המרחבים הציבוריים מתעוררים, אבל המשבר רחוק מלהסתיים (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
עוד 1,995 מילים
כל הזמן // יום שישי, 10 ביולי 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מקורבי גנץ זועמים: נתניהו חותר לבחירות בתחילת השנה

דיווח: ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את הרעיון למנות את גדי איזנקוט לראש מערך ניהול הקורונה ● משך החקירות האפידמיולוגיות יקוצר, פחות אנשים ידרשו לבידוד ● נתניהו למקרון: "הסיפוח תואם את החוק הבינלאומי, נוסחאות העבר הובילו לכישלון" ● גורם בכיר בכחול לבן: "נתניהו מפזר כסף על האזרחים כדי להגיע לבחירות"

עוד 41 עדכונים

הצופה מבית ומחוץ

למה ארון הברית משמש כדגם לטיבה של היהדות, החיונית ביותר לתרבות של מדינה יהודית? התכונות של ארון הברית הן:

  • הוא מכיל את לוחות הברית, את הערכים וההוראות למשתמש של חברה ומדינה מבחינה דתית.
  • הארון מדגים באופן פיזי וסימבולי את התכונות העיקריות שחייבים לטפח כדי ליצור דת חיה וייצוגית לכל רואיה. הוא מדגים את גדולתו של ה' ושל העם שאמור לייצג את רצונו לעולם בפועל: את היחסים הרצויים בין בני אנוש, צדקה ומשפט, חמלה וגמילות חסדים, שימוש נאות בכח ושלטון, ונאמנות בלתי נלאית ואין סופית לתורת ה'. כזו שמתגלה לעיני כל מראשית העם הזה בארץ ישראל בימי אברהם ושרה ועד היום הזה. כולל קיומו וישותו בגלויות רבות, בקשריו הרבים והכוללניים עם כל עמי העולם, תוך כדי חיים בתוכם וקשר רוחני איתם לדורי דורות.

התיאור הפיזי של ארון הברית מגלה את התכונות של הצד הרוחני של חברה יהודית, אף-על-פי שזאת תצוגה פיזית:

"וְצִפִּיתָ אֹתוֹ זָהָב טָהוֹר מִבַּיִת וּמִחוּץ תְּצַפֶּנּוּ וְעָשִׂיתָ עָלָיו זֵר זָהָב סָבִיב" (שמות כה, יא)

המרכיבים הם עץ וזהב. חומר מצוי וזול וחומר נדיר ויקר. הזהב "מצפה" אבל גם "מקשט". והמדהים הוא שציפוי הזהב הוא גם בחוץ, כפי שהשכל היה דורש, אבל גם בפנים!

המרכיבים הם עץ וזהב. חומר מצוי וזול וחומר נדיר ויקר. הזהב "מצפה" אבל גם "מקשט". והמדהים הוא שציפוי הזהב הוא גם בחוץ, כפי שהשכל היה דורש, אבל גם בפנים!

כשאני מתבונן בכלי הזה, ומנסה להתייחס לרכיבים ולצורה הפיזית במונחים רוחניים, אני מגלה תורה שלמה של ערכים ואמונות מגולמת בכלי הפיזי.

"וְצִפִּיתָ אֹתוֹ זָהָב טָהוֹר מִבַּיִת וּמִחוּץ תְּצַפֶּנּוּ":

הזהב שהוא החומר היקר ביותר, כזה שלא ניתן למצוא בקלות וללא מאמץ גדול של מחקר, חקירה, חפירה, צירוף, ניקוי ופיסול – מסמל את ראש סולם הערכים שה' דורש מן האדם. לחיות ולהתנהג כמו זהב בעולם רגיל ומצוי. ההשלכות הן לגבי חינוך, מחשבה, בירור ערכים, בירור כל מצב בכל ההיבטים שלו, דרך התנהגות ועמידה אישית כזהב, כמקום העליון ביותר בעיני האדם.

אבל האם אנו באמת שואפים לקבל החלטות ולפעול לפי האינטרסים העליונים והכי נעלים שה' דורש ממנו? אפילו אם ניקח ניסוח מקוצר מן הנביא מיכה:

"הִגִּיד לְךָ אָדָם מַה טּוֹב וּמָה ה' דּוֹרֵשׁ מִמְּךָ כִּי אִם עֲשׂוֹת מִשְׁפָּט וְאַהֲבַת חֶסֶד וְהַצְנֵעַ לֶכֶת עִם אֱלֹהֶיךָ" (ו, ח)

מי באמת יכול לטעון שהוא תמיד חי במאמץ לקיים את הערכים האלו בכל פרט ופרט שביחסים שלו עם בני אדם אחרים, או אפילו בינו ובין עצמו? אפילו רק ג' הדרישות האלו?

אבל כדי שהארון יוכל להכיל בתוכו את לוחות הברית, את דברי ה' לאדם, על הדרך הרצויה שהוא אמור לבחור בה, הוא צריך לציפוי של זהב מבפנים ומבחוץ. זהו האתגר הגדול של כל האנושות. בראש ובראשונה עלינו להיות מודעים לדרישות הללו. הם חייבות להיות לנגד עינינו ובלבנו כל הזמן.

כדי שאפשר לטעון שחינוך זה או אחר הוא חינוך דתי, ערכים אלו חייבים להיות במרכז, ואבן הבוחן האישי והחברתי למידת ההצלחה שלנו לחיות "חיים דתיים".

כדי שהארון יוכל להכיל בתוכו את לוחות הברית, את דברי ה' לאדם, על הדרך הרצויה שעליו לבחור בה, הוא צריך ציפוי של זהב מבפנים ומבחוץ. זהו האתגר הגדול של האנושות. הדרישות חייבות להיות לנגד עינינו ובלבנו כל הזמן

זה לא קשור לפוליטיקה ולא לשלטון, אלא להלך רוח ומוסכמה על חיים ביחד ועל היחס המועדף לאחרים בכל רגע ורגע של חיינו על האדמה. כן, הרף גבוה, אבל בלי שנחפש רף גבוה – נסכים להסתפק ברף נמוך יותר. וזה תמיד מביא לחורבן חברה או מדינה לאורך כל ההיסטוריה. התורה מזהירה אותנו מכך, ואני חרד מכך שאנחנו לא נותנים את המקום הראוי והמועדף שמגיע לעמדה זאת. תתבוננו, תחשבו, ונדבר על זה כשיח הכרחי להמשך קיומנו כעם בארצו.

הרב מיכאל גרץ שימש כעוזר לעורך הראשי של אנציקלופדיה יודאיקה, וכתב מאמרים לאנציקלופדיה על מחשבת ישראל בעת המודרנית. הוא היה בין המקימים של התנועה המסורתית בישראל ושימש כמנכ"ל הראשון של התנועה בזמן הקמתה. הוא היה הרב של קהילת מגן אברהם בעומר 32 שנים. היה בין המקימים של בית המדרש לרבנים במכון שכטר בירושלים, ושימש כמרצה שם בתחילתה. היה במשך כ-20 שנה מרצה בכיר למחשבת ישראל ומקרא במכללת קיי בבאר שבע, ופרסם מאמרים רבים. הוא גם היה רץ מרתונים וגמר כ-16 מהם בארץ ובחו"ל. רוב העבודה הציבורית שלו מוקדשת לקשר בין ערכים במסורת היהודית ובין הציבור בישראל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 550 מילים
רן ברון

החברים של בן השופטת המאוימת, שנרצח בפיגוע, נזכרים בו

שני מכתבי איום ברצח שקיבלה השופטת ענת ברון מבהירים כי מי שחיבר אותם ידע על הפיגוע התאבדות שגדע את חייו של בנה ● רן ברון בן ה-23 היה אמור להופיע בליל הפיגוע בג׳ם סשן במועדון המייקס פלייס בתל אביב ● חבריו של רן כועסים על קמפיין ההסתה והאיומים נגד אמו ● אחד מהם, אביב אליאסי, הוא אחיו של "הצל": "אני יודע שאח שלי כותב על ענת ועל רן מתוך אהבה ומתוך כאב, אבל הוא טועה"

עוד 2,743 מילים

ברצף פסקי דין מהחודש האחרון, משדר נשיא בית המשפט העליון בארצות הברית קו מובהק של נטייה לצד הליברלי ● ג'ון רוברטס, שמונה לעליון לפני 15 שנה על ידי ג'ורג' בוש הרפובליקאי, מבקש כעת להפוך ללשון המאזניים של המוסד החשוב ● אחרי שהיה בדעת מיעוט נגד נישואים חד-מיניים, רוברטס הופך על רקע הכאוס בארה"ב ליותר ויותר ליברל - וטראמפ ממש לא אוהב את זה

עוד 1,448 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
כִּישָּׁלוֹן

הפעם הכישלון לא יישאר יתום. גם לא יהיה צורך בבדיקת רקמות כדי לגלות מי אבא שלו. בבוא השעה נבוא עימו חשבון

עוד 993 מילים

למקרה שפיספסת

חיות אדם על ליבידו, נרקיסיזם, קופי בונובו והראשון בבידור

אבי תורת הפסיכואנליזה זיגמונד פרויד דיבר על אנרגיה מיוחדת, שבזכותה האדם יכול לפעול על מנת לשרוד, לאהוב, להתרבות, לבנות. האנרגיה הזו, הדחפית במהותה, נקראת אנרגיה ליבידינלית. היא המניעה את דחף החיים – הליבידו.

בספרו 'הצגת הנרקיסיזם' מתאר פרויד את האנרגיה הזו כדחף, שבתחילת חייו של אדם היא מושקעת בעצמי, אך בהמשך הוא משקיע אותה באובייקטים אחרים. תחילה באמו ובהמשך בבני אדם קרובים אחרים, חברים, ואובייקטים לא אנושיים כמו עבודה תחביבים מוזיקה יצירה ועוד.

אבי תורת הפסיכואנליזה פרויד דיבר על אנרגיה מיוחדת, שבזכותה האדם יכול לשרוד, לאהוב, להתרבות, לבנות. האנרגיה הזו, הדחפית במהותה, היא אנרגיה ליבידינלית, המניעה את דחף החיים

בספר מתאר פרויד את העברת האנרגיה כפעולת טעינה. תחילה מוטענת האנרגיה בעצמי ובהמשך טוען האדם את האובייקטים הרצויים באנרגיה המדוברת.

פרויד מתאר בספרו 'הצגת הנרקסיזם' את יחסה של הטענת האנרגיה הזו כיחס בין יצור חד תאי לבין שלוחות הציטופלסמה שלו (רגליו המדומות). שלוחות ציטופלסמה העטופות בקרום התא משמשות יצורים חד תאיים לתנועה, היצמדות למשטחים, אכילה, רביה אל מינית (החלפת דנ"א עם יצורים אחרים) ועוד. כך מקביל פרויד את האנרגיה הנפשית שמשקיע אדם באובייקטים החיצוניים לו אך המופנמים אצלו – להשקעת האנרגיה של יצור חד תאי ביצירת שלוחות אל העולם שמחוצה לו.

אותה השקעה ליבידינלית שפרויד מתאר היא מושג המתאר את האנרגיה העוברת מאם לילדה בצורת חום ואהבה, העוברת בקשרים חברתיים, המניעה תהליכי בניה, קשרים חברתיים, חיבורים רומנטיים, בניית משפחה ועוד.

הכלב ז'אק מדגים בשתי התמונות הבאות הטענה ליבידינלית:

הכלב ז'אק עסוק בטיפוח עצמי
הכלב ז'אק עסוק בטיפוח עצמי

בתמונה הראשונה הוא מלקק את רגלו כחלק מטקס טיפוח עצמי שכלבים מקיימים מדי פעם. כאשר הוא נח, גם ללא נוכחות קרובה של אחרים, הוא עוסק בליקוק פרווה, איברים ונשיכתם קלות למשך דקות ארוכות. זוהי שגרת יומם של כלבים רבים המוחזקים בתנאים נוחים וללא לחץ ממושך.

כלבים המוחזקים בתנאים לא מתאימים ורוויי לחץ ימעיטו בפעילות זו והדבר יכול לשמש כאינדיקטור לרווחתם. כך באמצעות פעילות זו עסוק ז'אק בהטענה ליבידינלית של העצמי.

כלבים המוחזקים בתנאים לא מתאימים ורוויי לחץ ימעיטו בפעילות הטיפוח העצמי, והדבר יכול לשמש כאינדיקטור לרווחתם. כך, באמצעות פעילות זו עסוק ז'אק בהטענה ליבידינלית של העצמי

בתמונה מס' 2 לעומת זאת, מסמן ז'אק לסביבתו (במקרה זה לי) שהוא מעוניין שילטפו אותו. הוא לא עושה זאת כאשר הוא לבדו, אלא מגיע קרוב אל בני המשפחה, נשכב ומניע את ידיו על ראשו בתנועות ליטוף. בדרך זו, הוא מסמן כי ברצונו במגע מלטף של האחר, או במילים אחרות – בהטענה ליבידינלית מן האחר. הטענה ליבידינלית של אובייקט תהיה ליקוק ידי כפי שז'אק אוהב לעשות מדי פעם, כאשר כמובן הדבר מלווה גם בליטופים עבורו.

הכלב ז'אק בהטענה ליבידינלית מן האחר.
הכלב ז'אק בהטענה ליבידינלית מן האחר.

אנו מכירים את התנועות הנפשיות האלו מתוך יחסי הגומלין האנושיים. טיפוח עצמי ואוננות אינן פעולות זרות לאדם. כך גם דיבור על עצמי, חשיבה מילולית על עצמי והאדרה עצמית הן פעולות של הטענה ליבידינלית בעצמי. אך יש הבדל בין אלו הגופניות לאלו הקשורות בשפה או במראה. הגופניות מגרות ישירות את הגוף ואילו אלו הכרוכות בדיבור ובמבט מבחוץ קשורות להטענה ליבידינלית דרך האחר – אם בהזמנת מחמאה, ליטוף וכו'.

אנו מכירים את התנועות הנפשיות האלו מתוך יחסי הגומלין האנושיים. טיפוח עצמי ואוננות אינן פעולות זרות לאדם. כך גם דיבור על עצמי, חשיבה מילולית על עצמי והאדרה עצמית הן פעולות של הטענה ליבידינלית בעצמי

המיתולוגיה היוונית מספרת על נרקיסוס שהיה עלם יפה. נערות רבות התאהבו בו אך הוא לא החזיר יחס לאף אחת מהן, גם כאשר ליבן נשבר. בעקבות יחסו זה הוטלה עליו קללה מפי אלת הנקמה נמסיס, לפיה נאמר: 'הוא אשר אינו אוהב אחרים יאהב רק את עצמו!'. נרקיסוס לא אהב אף אדם אחר מלבד את עצמו, והביט בבואתו בכל מקום שיכול היה. כך, גם כאשר נקלע אל שפת אגם, לא עזב את בבואתו עד שמת כשהוא רוכן אל מימי האגם. מילותיו האחרונות היו אל בבואתו – 'היה שלום!'. אקו, אחת העלמות המאוהבות בו חזרה על דברי נרקיסוס 'היה שלום', וקוללה בכך שכל דבריה יהיו הידהוד של דברי אחרים.

המיתוס מדגים יפה את ההטענה הליבידינלית של האדם בעצמו, ובעזרתם של אחרים – כפי שמגולם במילותיה של אקו. אולם זוהי ההטענה הליבידינלית הקודמת ליחסי האובייקט. כפי שראינו בפוסט על מערכת ה-PANIC/GRIEF, (הפניקה והאבל), ההטענה על ידי האחר נתקלת בבהלה ובמחאה כאשר היא נפסקת.

המחאה והבעת המצוקה פועלים על האם דרך מערכת נוספת הנקראת מערכת ה-CARE והיא האחראית על מענה לצרכיו של האחר, כנראה בדרך של הזדהות. מערכת זו, מערבת את הורמון הפרולקטין שאחראי, בין השאר, ליצירת חלב באמהות הרות ויולדות, ואת הורמון האוקסיטוצין האחראי לתפעול מערכות הקשורות בזיהוי ותגובה רגשית לאחרים – היא המערכת העיקרית בטיפול ההורי ובקשר בין בני זוג.

בריאות נפשית ותהליך התפתחות תקין מביאים את האדם למצב בו הוא מסוגל להרפות מצרכי הליבידו העצמיים שלו ולהתפנות לצרכיו של האחר. בקשרים הדדיים השקעה ליבידינלית באחר עשויה להיות מתוגמלת ברווח המוחזר בצורת אנרגיה ליבידינלית המושקעת חזרה באדם. אך לא בקשר ישיר. כך יחסי גומלין בין אוהבים יהיו רוויים מחוות הדדיות ללא תנאי. אך זהו מצב הדורש יכולת לנתינה ללא תלות ישירה בקבלה. השקעה ליבידינלית ללא תנאי חליפין מידי.

בריאות נפשית ותהליך התפתחות תקין מאפשרים לאדם להרפות מצרכי הליבידו העצמיים ולהתפנות לצרכי האחר. בקשרים הדדיים השקעה ליבידינלית באחר עשויה להיות מתוגמלת באנרגיה ליבידינלית בחזרה

קופים רבים מקיימים יחסי גומלין ללא תנאי ישיר כאשר הם עוסקים בטיפוח הדדי (Grooming). מידת ההשקעה הליבידינלית באחר דרך ה-Grooming הוא מדד למעמד חברתי ודרך לסלול את דרכך למעלה בסולם ההיררכיה. הפרימטולוג פראנס דה ואאל גילה כי מין שימפנזה הנקרא בונובו נוהג לקיים יחסי מין כחלופה אינטימית יותר לטיפוח ההדדי, ומשתמש ביחסי המין על מנת לפתור סכסוכים ולפייס ריבים בחבורה.

אובדן ההשקעה הליבידינלית עשוי להיות קשה וחמור במיוחד, אם המערכת הנפשית לא מסוגלת להכיל אבדן גדול, או שמשהו בתהליך ההתפתחות הנפשית לא מאפשר למרחב ראוי להיבנות כך שהשקעה ליבידינלית לא תהיה תלויה בתגמול ליבידינלי מיידי.

כך, ביחסים בינאישיים יש השקעה ליבידינלית הדדית, והציפייה לגמול ליבידינלי תמורת השקעה ליבידינלית – איננה ציפייה לגמול מיידי, אלא מתקיים מרחב מסויים בו יחסי הגומלין מתקיימים.

אך לרוב התנועה היא הדדית ומשמשת לחיזוק יחסים חברתיים, בניית בריתות וצבירת תומכים, על מנת להגיע למעמד חברתי גבוה. אמוץ זהבי, הזואולוג שטבע וניסח את מונח 'עקרון ההכבדה' חקר את ציפורי ה'זנבנים' בערבה וגילה כי הפרטים הבכירים ביותר בלהקה הם אלו שהכבידו על עצמם ונקטו באלטרואיזם – שמרו יותר זמן ותרמו אוכל לאחרים בלהקה.

הפרימטולוג פראנס דה ואאל גילה כי מין שימפנזה הנקרא בונובו נוהג לקיים יחסי מין כחלופה אינטימית יותר לטיפוח ההדדי, ומשתמש ביחסי המין על מנת לפתור סכסוכים ולפייס ריבים בחבורה

ומה אצל בני אדם? ההסתכלות על דחף החלה מבני אדם, ורוב השנים המושג הזה היה מנותק מבעלי החיים. בשנים האחרונות, עם ההסתכלות על חייהם הרגשיים של בעלי החיים, החלו חוקרים מתחומים שונים לשאול את עצמם על קיום דחפים אצל חיות, לא רק במובן הלא אנושי ולא מאופק של המילה דחף, אלא גם כחלק בסיסי המניע את התנהגותם בכל תחום. גם תחומים החורגים מהדפוסים הטיפוסיים של טריפה ותוקפנות.

דודו טופז היה אחד הבדרנים המוצלחים בישראל. אין על כך עוררין. שמה של תכנית הבידור המצליחה שלו 'הראשון בבידור' מעיד על הקשר שלו לנכתב פה.

הוא עבד שנים רבות והגיע למעמד גבוה ביותר במארג החברתי של התרבות בישראל. בשלב מסוים התחלפה הנהלת חברת הטלוויזיה וזו בהמשך סגרה את שידורי התכנית וטופז ירד משעות הצפייה המבוקשות. ומאז החלה ירידה בחשיפה שראשי קשת נתנו לטופז, שניסה במקביל את מזלו בערוץ אחר ובאפיקי בידור אחרים אך לא חזר לגדולתו. מפח הנפש שלו היה גדול, כפי שעולה מראיונות טלוויזיוניים שנעשו לאחר מכן.

כשלוש שנים אחרי שנעצרה תכניתו, החלו להופיע דיווחים מוזרים על מקרי אלימות שאירעו לראשי חברת הטלוויזיה, וטופז נעצר והודה בקשר לאירועים.

בראיון טלוויזיוני עם רינו צרור סיפר טופז על תחילת דרכו בעולם הרייטינג. הוא תיאר את פועלו כעזרה לאנשים אל מול הביקורות שטענו שהשתמש בטלוויזיה למטרותיו. הוא התווכח עם המראיין שלא היה מדובר ברווח אישי אלא בעזרה.

דודו טופז היה אחד הבדרנים המוצלחים בישראל. אין על כך עוררין. שמה של תכנית הבידור המצליחה שלו 'הראשון בבידור' מעיד על הקשר שלו לנכתב פה

את תחושותיו במעבר לזכיין המתחרה, שם הוצע לו תשלום נמוך יותר, תיאר טופז כעלבון. במהלך הראיון סיפר המראיין על ההשפלות שספג דודו טופז מצד חברת קשת, זאת במקביל לכך שמנכ"ל קשת עדיין מטופל בעקבות התקיפה שספג.

טופז הגיב לנאמר בצורה אבסורדית. הוא חייך ועודד את רינו צרור להמשיך לספר על ההשפלות. לאחר מכן סיפר טופז על שינוי בטעם החיים שלו – כך גם קרא להצגה שלו שעלתה באותם ימים. הוא סיפר שטעם החיים הנוכחי שלו הוא העבודה והעשייה, להבדיל מטעם חייו הקודם: כסף ותהילה.

בפרשנות שלי – הוא תיאר את יעדו של הדחף. כאשר הדחף הזה לא התאפשר והיה תחת איום תמידי בחוויה של טופז – אז קרה לו הנורא מכל. בסוף הראיון, על רקע הקרדיטים, שאל צרור את טופז: "מה יש לך?", וטופז ענה: "אף אחד לא ייגע בי!". בפרשנות שלי זו אמירה ברורה המעידה על תחושת הרדיפה שחש טופז, והביאה אותו לכאורה לעשות את מה שהודה בו – לפגוע במי שפגע בו. זאת כיוון שלא אחוזי רייטינג אובייקטיבים פגעו בו, לתחושתו, אלא ידי אדם.

בסיפור עצוב זה האנרגיה האדירה שהושקעה – הפסיקה לחזור אל המקור שלה. משהו במערכת הפסיק את ההזנה שהלכה והתגברה, ואז כאב גדול הצטבר. הכאב, שסיבתו ההגיונית היחידה מבחינתו היתה תוקפנותו של האחר. ולא סתם תוקפנות. בראיון תיאר טופז נקמנות גם מן הצד השני, אם כי בדרכים המקובלות בתעשייה, שעשויות להיות כואבות.

בסיפור עצוב זה האנרגיה האדירה שהושקעה – הפסיקה לחזור אל המקור שלה. משהו במערכת הפסיק את ההזנה שהלכה והתגברה, ואז כאב גדול הצטבר

מנגנון הדחף הוא אינסופי, בחיה ובאדם. אך קל לנו לראות את האינסופיות של הדחף ותוצאותיו ההרסניות אצל בני האדם, כאשר הדחף לא נרגע אף פעם אלא הולך ומתעצם. אצל החיות, גם כאשר זכר אלפא מחזיק במעמדו שנים רבות, הוא יוחלף באחר. אם ילך בשקט ויפנה את מקומו או יילחם עד חורמה – זה עניין של אופי וטיבו של הדחף.

הדברים הכתובים בפוסט נכתבו לפני מותו של מבקר הטלוויזיה יהודה נוריאל, המוזכר בראיון עם רינו צרור כאחד האנשים שטופז חש נפגע מהם. יהי זכרם של השניים ברוך.

הראיון ביוטיוב:

רפי לוי הוא עובד סוציאלי קליני, פסיכותרפיסט בקליניקה פרטית ובמערך בריאות הנפש ומרצה במסגרות שונות. בעל רקע והשכלה ביולוגית ורפואית ומתעניין בדמיון בין בני אדם לבעלי חיים, משורשי אבולוציה ועד לקליניקה של היום. מעבר לכך הוא בעל משפחה מקסימה, טבח מוסמך, נגר חובב ופעיל לזכויות עובדים סוציאליים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,531 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

חברון הפכה לפצצת קורונה מתקתקת ברשות הפלסטינית

82% ממקרי הקורונה ברשות הפלסטינית מתרכזים סביב העיר חברון ● התנאים החברתיים הייחודים באזור הובילו להדבקה גבוהה יותר מאשר בשלוש הערים עם התחלואה הגבוהה ביותר בישראל גם יחד ● "לאנשים הייתה גישה כזאת שכאילו הכל ברצון האל, ומה שהוא רוצה – יקרה" ● "אבל הגורם החשוב ביותר בהתפשטות הווירוס הוא שאנחנו לא שולטים בנקודות הכניסה ובגבולות שלנו: המדינה שלנו מפורקת לחלקים"

עוד 992 מילים

שקד היא מלכת ניגוד העניינים של הפוליטיקה הישראלית

איילת שקד, ממובילות היוזמה להקים ועדה לבדיקת ניגודי עניינים של שופטים, לא היססה לפעול פעמים רבות תוך ניגוד עניינים מובהק ● כך התייצבה לצד אפי נוה, וגם לצד חברתה שירי דולב - שניסתה לגזור קופון מהקורונה ● ומה יש לשקד עצמה לומר בנושא? "חבר כנסת לא נמצא בניגוד עניינים, נקודה" ● דעה

סוגיית ניגוד העניינים של שופטים היא נושא חשוב, שפגיעתו לא מבדילה בין מצביעי ימין למצביעי שמאל, ולכן מן הראוי שתטופל ותתוקן כמה שיותר מהר על ידי הכנסת. עם זאת, העיתוי להקמת ועדת חקירה בנושא כעת, בעיצומו של משבר בריאותי וכלכלי חסר תקדים, הוא בעייתי, וזאת בלשון המעטה.

אבל בעייתית לא פחות מכך, היא עמדתה של אחת ממובילות היוזמה – חברת הכנסת והשרה לשעבר איילת שקד. "שופטים שלא יפסלו את עצמם בניגוד עניינים יועמדו לדין על הפרת אמונים", דרשה שקד בהצעת חוק שהעלתה לפני שבועיים. אבל מסתבר שאצלה, ברגע שניגוד העניינים נוגע לעצמה, המוסר הגבוה לפתע נעלם.

אפי נוה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אפי נוה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

בדצמבר 2019 פרסם גור מגידו בדה מרקר כי שקד, ששיתפה פעולה כשרה עם לשכת עורכי הדין בקידום מינוי שופטים, ידעה בזמן אמת על מפקד הקולות שערך עבורה אפי נוה, יו"ר הלשכה דאז, בקרב מאות עורכי דין.

למעשה, שרת המשפטים שקד לא היססה (במהלך תקופת הדיל שלה עם נוה) להתערב לא רק בנושאי מינוי שופטים, אלא גם בנושאים פרלמנטריים הנוגעים אליו ישירות.

בין היתר, היא הקשתה על הקמת מוסד בוררות מול חברות הביטוח בישראל, בזמן שנוה ייצג כעורך דין את חברת הביטוח מנורה מבטחים.

אבל נוה לא היה לבד. הוא היה מקושר היטב לגילדה של עורכי דין, שייצגו את החברות הגדולות במשק, מבנקים ועד חברות מזון. שקד אף צולמה בפגישה משותפת עם נוה באחד מהמשרדים האלו, שייצג בין השאר את הבנקים פועלים ובינלאומי, אסם, מנורה והפניקס, וכן חברות של האחים עופר, תשובה ושטראוס.

כל זה לא מנע משרת המשפטים דאז להתערב, ולהפיל חקיקה של ח"כ יואב קיש (ליכוד, היום סגן שר הבריאות), שתגביל את הבנקים ביכולת להטיל קנסות על לווים שרוצים לפדות את המשכנתאות שלהם לפני הזמן.

כל זה לא מנע משרת המשפטים דאז להתערב, ולהפיל חקיקה שתגביל את הבנקים ביכולת להטיל קנסות על לווים שרוצים לפדות את המשכנתאות שלהם לפני הזמן

שקד גם התנגדה למתן סמכויות נרחבות לוועדה הפרלמנטרית שהייתה אמורה לדון באשראי שנותנים בנקים וחברות ביטוח לטייקונים; היא זו שניצלה את סמכותה כשרת משפטים בשביל לגרום לדחיית מועד יישום החוק לסימון מוצרים מזיקים בשנתיים; והיא התנגדה גם להגבלת שכר הבכירים במגזר הפיננסי והציבה מכשולים בסגירת חור שהיה קיים בחוק הריכוזיות, וששירת את אי. די. בי.

איילת שקד מבקרת בהתנחלות שדה בועז, ארכיון, 2014 (צילום: Gershon ELinson/FLASH90)
איילת שקד מבקרת בהתנחלות שדה בועז, ארכיון, 2014 (צילום: Gershon ELinson/FLASH90)

שקד אף הגדילה לעשות במהלך הדיונים על הסרת חסינותו של חיים כץ בכנסת בסוף ינואר. כץ פעל בניגוד עניינים חריף, כאשר קידם תיקון לחוק על סמך הצעה עליה למד מחברו מוטי בן-ארי. מדובר בהצעה שהיטיבה, בין השאר, עם בן-ארי.

בעקבות כך התעורר ויכוח ער על מהו ניגוד עניינים מנקודת מבט של פעילות ח"כים. על כך אמרה שקד: "ח"כ לא נמצא בניגוד עניינים, נקודה. לא כשהוא עונה לפניות ציבור, לא כשהוא מצביע בוועדה, ולא כשהוא מצביע במליאה".

חיים כץ (צילום: Miriam Alster/FLASH90)
חיים כץ (צילום: Miriam Alster/FLASH90)

עוד אמרה שקד בדיונים על הסרת חסינותו של כץ, כי ניגודי העניינים הפכו בלתי סבירים ומשתקים את עבודת השרים, וכי יש להחיל חובת גילוי ודיווח – ולא חובת מניעה.

אלא שגם במבחן התוצאה, שקד לא החילה על עצמה לא גילוי ולא מניעה. כעבור שלושה חודשים בלבד מאותם דיונים, ובעיצומו של הגל הראשון של הקורונה, שקד קידמה בוועדת החוץ והביטחון את האפליקציה של חברת NSO לצורך ניטור חולי קורונה. הכל מבלי שסיפרה שנשיאת החברה היא שירי דולב, שהיא גם במקרה חברתה הטובה של חברת הכנסת שקד.

אצל איילת שקד כנראה המשפט "נאה דורש נאה מקיים" לא תופס. ניגוד עניינים, מבחינתה, הוא כנראה בסך הכל עניין לחלשים – או לסתם שופטים.

שקד קידמה בוועדת החוץ ובטחון את האפליקציה של חברת NSO לצורך ניטור חולי קורונה. הכל מבלי שסיפרה שנשיאת החברה היא שירי דולב, שהיא במקרה חברתה הטובה

עוד 539 מילים

קורס הכשרה לעובדים סוציאליים הופסק בשנית

מעקב בעקבות הפרסום בזמן ישראל, משרד הרווחה חידש את ההכשרה לעובדים סוציאליים שמטפלים בילדים נפגעי אלימות ● אבל הקורס הופסק שוב, בשל השביתה וההחמרה בהגבלות הקורונה ● ובינתיים, מתמודדים המטפלים עם אלימות גואה, איומים על חייהם והתאבדויות של מטופלים - בלא הדרכה והכוונה

עוד 613 מילים

ראיון סורוס, סודות ושקרים

כיצד הפך הטייקון ההונגרי-יהודי-אמריקאי ג'ורג' סורוס (אוטוטו 90) לכוכב של תיאוריות קונספירציה אנטישמיות מסביב לעולם? ● אורבן מאשים אותו בהצפת הונגריה במהגרים לא חוקיים, הימין האמריקאי מאשים אותו במימון המהומות בארה"ב, יאיר נתניהו מכפיש אותו באירופה - ויש גם מי שמייחס לו את הפצת מגפת הקורונה ● אמילי טמקין, שכתבה ספר חדש על סורוס, מצביעה על המכנים המשותפים בין כל המגדפים, ומתעכבת על שם אחד: ארתור פינקלשטיין

עוד 2,375 מילים

עם עשרות חברות ומפעלים, קרן פימי של ישי דוידי הפכה לטייקון הגדול בישראל בתחום התעשייה ● הקרן לוקחת חברה, מפשיטה ומלבישה אותה מחדש, בתקווה שיימצא לה קונה ● בניגוד לתעשיינים המסורתיים, שמייסדים מפעל ומחזיקים בו עשרות שנים, כל הסיבוב הזה צריך לקרות בתוך שנים ספורות ● השבוע פרצו סכסוכי עבודה בשני מפעלים של הקרן ובמפעל נוסף מתוכננים פיטורים ● בהסתדרות מאשימים את הקרן בניצול משבר הקורונה: "יש פה מיליון מובטלים, זה לא מעניין אותם"

עוד 2,705 מילים

ישראל מייבשת

פרק 17מים הם עניין גדול בגדה המערבית - ובפרט בדרום הר חברון ● מים הם לא רק מקור החיים, אלא גם נשק וכלי שלטוני ● "יש לטפל בעניין הזה בשקט, בשלווה ובחשאי ולעסוק בחיפוש דרכים להגירתם לארצות אחרות", אמר לוי אשכול על הפלסטינים אחרי מלחמת ששת הימים, ואף הציע את הפתרון: "ייתכן שאם לא ניתן להם מים במידה מספקת, לא תהיה להם ברירה" ● 53 שנה אחרי, אמיר בן-דוד רואה כיצד ישראל מיישמת את המדיניות הזו בשטח

עוד 2,442 מילים ו-1 תגובות

נתניהו: דמי האבטלה לשכירים יוארכו, עצמאים שקיבלו מענק - יזכו למענק נוסף בשבוע הבא

ראש הממשלה: פתיחת העסקים ומקומות הבילוי הייתה מוקדמת מדי; האחריות לכך מוטלת עליי ● לפיד: נתניהו מתלונן על הבירוקרטיה; מי היה כאן ראש הממשלה ב-11 השנים האחרונות? ● קרן וקסנר: התשלום שהעברנו לברק - בסך 2.3 מיליון דולר - היה בעבור שני מחקרים, שאחד מהם לא הושלם ● יושב ראש הקואליציה זוהר: בין הליכוד לבין כחול לבן שורר נתק מוחלט

עוד 33 עדכונים

המשבר בין הציבור החרדי לרשויות נראה חסר תקנה

אחת הבדיחות הנפוצות בימים אלה בקרב בני ישיבות הולכת כך: "אם ראית שוטר מרחוק - תשים מסכה. אם שכחת את המסכה - תוריד את הכיפה" ● הרבה תסכול מסתתר מאחורי הבדיחה הזו, עם טענות על אכיפה בררנית, ניתוק ואפליה ● בגל הראשון, דרעי ניהל את המשבר מול החרדים, אבל כעת גם דרעי ממודר ● והזעם ברחוב החרדי גואה ומגיע עד נתניהו ● פרשנות

עוד 717 מילים

מאז קום המדינה התנהלה מערכת ההשכלה הגבוהה בהצלחה מעוררת הערכה, וללא שר ממונה ● והנה מגיע זאב אלקין, ונחוש להותיר חותם כמעט בכל מחיר ● החלטתו לבטל את הבחינות פנים אל פנים באוניברסיטאות עלולה לגרום נזק לדורות, ונראית אבסורדית במיוחד לאור ההנחיה להמשיך לקיים מבחנים פסיכומטריים ● דעה

עוד 1,224 מילים

קק"ל לא מרפה: ניסיון נוסף לפטר עובדים פלסטינים

מעקב זמן ישראל אחת לכמה חודשים קרן קיימת מזמנת לשימוע עשרות עובדי שדה, שמועסקים במשך עשרות שנים ללא תנאים סוציאליים, ומבקשת לפטר אותם במסגרת קיצוצים והסכמים קיבוציים ● גם הפעם מפוטרים עשרה עובדים פלסטינים ותיקים ● בעתירה שהגישו נטען כי קק"ל פועלת ל"אפלייתם השיטתית, בהיותם תושבי הרשות הפלסטינית"

עוד 752 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה