נושא
כלכלה

הבנק המרכזי האמריקני: "שינויי האקלים עשויים לזעזע את הכלכלה העולמית"

נשיא הפדרל רזרב ג'ארום פאוול בהצהרה יוצאת דופן: "הפדרל רזרב ערוך להגיב לשינויי האקלים והתחממות כדור הארץ ולהבטיח את המערכת הבנקאית מפניהם"

נשיא הפדרל רזרב ג'רום פאוול (צילום: Patrick Semansky, AP)
Patrick Semansky, AP
נשיא הפדרל רזרב ג'רום פאוול

"הפדרל רזרב ערוך להגיב לשינויי האקלים בעולם והתחממות כדור הארץ ופועל כדי להבטיח את איתנות המערכת הבנקאית מפני גלי הלם לא צפויים שההתחממות הגלובלית תיצור בכלכלה העולמית". כך הודיע אתמול (ג') נשיא הבנק המרכזי האמריקני, הפדרל רזרב, ג'ארום פאוול.

לדברי פאוול: "שינויי האקלים עשויים לזעזע את הכלכלה העולמית, לגרום נזק רציני לחייהם של יחידים ומשפחות, להרוס כלכלות ומוסדות פיננסיים ולהשפיע על הכלכלה והתעסוקה. הטיפול באקלים הוא תחום אחריות שהקונגרס הפקיד בידי גופים אחרים, אבל הפדרל ריזרב משתמש בסמכויות ובכלים שעומדים לרשותו כדי להכין מוסדות פיננסיים לאירועים אקלימיים חריגים".

הודעתו החריגה של של פאוול פורסמה בתגובה למכתב ששלח לו הסנאטור בריאן שץ, שקרא לפד להכין את הבנקים ואת המערכת הפיננסית לסיכונים שיוצרים שינויי האקלים.

ההודעה מתבססת על מחקרים של כלכלני הפד, שהזהירו מפני שיבושים כלכליים שיתרחשו אם לא ייעשה מאומה לריסון ההתחממות הגלובלית.

הפדרל רזרב ממעט לעסוק בהשלכות הכלכליות של שינויי האקלים, בניגוד למספר בנקים מרכזיים באירופי שמרבים להתייחס לנושא.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 145 מילים. מחכים לתגובתך.

"ישראל הסכימה לדון במחלוקת הגבול הימי עם לבנון"

סוכנויות הידיעות מדווחות כי ארה"ב הודיעה ללבנון שישראל הסכימה למשא ומתן עם לבנון על המחלוקת הנפיצה בין שתי המדינות על השטח הימי שנמצא במחלוקת ביניהן וקידוחי הגז המתוכננים בו● בישראל לא הגיבו לדיווחים

סטי"ל מפטרל סמוך לגבול ישראל לבנון (צילום: AP Photo/Emilio Morenatti)
AP Photo/Emilio Morenatti
סטי"ל מפטרל סמוך לגבול ישראל לבנון

סגן נשיא שר החוץ האמריקני, דיוויד סטרפילד, הודיע לראש ממשלת לבנון, סעד אל חרירי, שישראל הסכימה לנהל משא ומתן על המחלוקת בנוגע לגבול הימי בין שתי המדינות. כך דווח אמש (ג') בסוכנויות הידיעות.

ממשרד החוץ של ישראל לא נמסרה תגובה לדיווח, שהתבסס על דבריהם של שני בכירי ממשל לבנונים.

סטרפילד ביקר בלבנון פעמיים בשבועיים האחרונים. לפי הדיווחים, סטרפילד מסר ללבנונים שישראל מוכנה לדון בנקודות מחלוקת בין שתי המדינות בנוגע לגבול היבשתי ביניהן.

ישראל ולבנון חלוקות על שטח ימי של כ-850 קמ"ר שבו התגלו מאגרי גז טבעי. שתי המדינות סימנו באופן חד צדדי את הגבולות הימיים ביניהן, ודיווחו על כך לאו"ם. השטח שלבנון סימנה לעצמה כולל חלק מהשטח שבו זכייניות הגז של ישראל מתכננות לקדוח גז טבעי, וגם שטח שבו לבנון חילקה זכיונות לקידוחי גז. בעבר נשמעו איומים שהמחלוקת עלולה להוביל לעימות ולמלחמה בין ישראל לחיזבאללה.

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 132 מילים. מחכים לתגובתך.

קבינט הדיור מתכנס היום במפתיע לאשר פינוי-בינוי של 10,000 דירות

באופן חריג, מתכנס קבינט הדיור של הממשלה היוצאת לאשר במהירות שבעה פרוייקטים חדשים של פינוי-בינוי בפתח-תקווה, קריית גת, חדרה ויישובים נוספים רחבי הארץ, זמן קצר לפני שכחלון עשוי לאבד את השליטה בקבינט ובשוק הדיור

משה כחלון (צילום: פלאש 90)
פלאש 90
משה כחלון

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

המאפיות דורשות מהמדינה להעלות שוב את מחירי הלחם ב-5%

לאחר כ-3 חודשים שעלו מחירי הלחם תחת צו מחירי פיקוח ב-3.85%, המאפיות אנג'ל וברמן עתרו לבג"ץ בדרישה לבצע העלאה נוספת

לחם. אילוסטרציה (צילום: iStock)
iStock
לחם. אילוסטרציה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

אלפי גימלאים הפגינו במחאה על הקיצוץ בפנסיות

כ-2000 גמלאים ועובדים הפגינו הבוקר (ג') סמוך לעזריאלי במחאה על הקיצוץ בפנסיות של מבוטחי הקרנות הוותיקות במאות שקלים מדי חודש המתוכנן להיכנס לתוקף ביולי

הפגנה נגד הקיצוץ בקרנות הפנסיה (צילום: פלאש 90)
פלאש 90
הפגנה נגד הקיצוץ בקרנות הפנסיה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

המסחר בבורסה לני"ע לא נפתח הבוקר. הנהלת הבורסה: "עיצומי עובדים"

הבורסה הפחיתה את מספר העובדים המפעילים אותה ● הנהלת הבורסה הודיעה כי המסחר בבורסה ייפתח רק ב-13:15 "בשל עיצומי עובדים" ● בוועד העובדים מכחישים וטוענים : "העיכוב אינו נובע מעיצומים אלא מהחלטת המנכ"ל להפחית את מספר המפעילים במשמרות"

הבורסה לני"ע בתל אביב (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)
רועי אלימה / פלאש 90
הבורסה לני"ע בתל אביב

המסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב לא נפתח הבוקר.  מהנהלת הבורסה ומוועד העובדים שלה נמסרו הודעות סותרות באשר לסיבות לאי-פתיחת המסחר והאם הסיבה היא עיצומים של עובדי הבורסה או קיצוצים בכוח האדם שלה.

בהודעה שפורסמה באתר הבורסה למשקיעים נכתב: "הננו להודיעכם כי בשל עיצומים שנקטו המפעילים, יחול היום שינוי בלוח הזמנים למסחר בבורסה. המסחר הרציף יתחיל ב-13:15 (במקום בבוקר, ת.ג.) ויינעל ללא שינוי ב17:25".

בוועד העובדים מוסרים בתגובה להודעת הבורסה: "מדובר בהודעה שקרית. העיכוב אינו נובע מעיצומים שנוקטים העובדים אלא אך ורק מהחלטתו של המנכ"ל להפחית את מספר המפעילים במשמרות ערב ולילה – משני מפעילים לאחד בלבד. ועד העובדים התריע בפני הרשות לניירות ערך שצעד זה יוביל לפגיעה בשירות ובמסחר, שכן אם המפעיל נעדר מהעבודה אין לו גיבוי. במקום להקשיב לחברי הועד ולנציגי ההסתדרות, בחר המנכ"ל להשעות אותם מעבודתם רק משום שהתריעו על החלטותיו. וכך קרה שאתמול, בעקבות השעייתו של חבר הוועד שמכהן כמפעיל, לא הגיע המפעיל למשמרת הלילה אליה שובץ. צר לנו שהמנכ"ל מקבל החלטות שגויות ומנסה להפיל את מחדליו על ועד העובדים".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 162 מילים. מחכים לתגובתך.

מחיר הרחבת הממשלה: עד 300 מיליון ש"ח רק בהוצאות וביורוקרטיה

הכנסת אישרה אמש בקריאה ראשונה את החוק המאפשר לראש הממשלה למנות שרים בלי הגבלה ● נתניהו צפוי לחלק 26-28 תיקים בממשלה החדשה שלו ● מלבד המחיר, מזהירים מומחים: ״ממשלה גדולה יוצרת אי יציבות״

ראש הממשלה בנימין נתניהו מוביל את ישיבת הממשלה השבועית במשרד ראש הממשלה בירושלים במרץ 2018 (צילום: מארק ישראל סלם/פלאש90)
מארק ישראל סלם/פלאש90
ראש הממשלה בנימין נתניהו מוביל את ישיבת הממשלה השבועית במשרד ראש הממשלה בירושלים במרץ 2018

בין מאות ההצעות שהוגשו בניסיון לעכב את הצעת החוק מ-2015 להרחבת הממשלה, הצעה לעגנית אחת קראה להחלפת התואר ״שר בלי תיק״ ל״חבר כנסת המבזבז ביודעין כספי ציבור״.

ארבע שנים אחרי שהממשלה הנכנסת ההיא הצליחה בצעד שלה, אשר הגדיל את המספר המרבי של שרי הממשלה מ-18 ל-21, הממשלה העומדת לקום כעת שואפת להרחיב את גודל השולחן אף יותר.

על פי ההערכות במערכת הפוליטית, ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להרחיב את מספר השרים מ-21 בממשלתו הנוכחית, ל-28-26 שרים בממשלתו החדשה. הגידול הזה, יעלה למשלם המיסים כ-300 מיליון שקל, במימון המספר המוגדל של משרדי השרים, הסגל וההוצאות.

על פי הערכות משרד האוצר, כל שר נוסף יעלה למדינה בין 4.5 ל-6.5 מיליון שקל בכל שנה, וכל סגן שר יעלה 2 מיליון שקל בשנה. אם נתניהו ימנה 28 שרים ו-10 סגני שרים, העלויות השנתיות יעמדו על 57 עד 77 מיליון שקלים. במהלך ארבע שנים וחצי, שהם הזמן המקסימלי של כינון הממשלה, הסכום יגיע ל-256.6 עד 364 מיליון שקל.

משרד האוצר הדגיש עוד כי ההערכות הללו מכסות רק את העלויות של הקמת המשרד, עלויות ביורוקרטיות שונות, והוצאות. כל תקציב הכולל פעילויות ממשיות של המשרד החדש, שצפוי להגיע לסכום גדול בהרבה, יהיו בנוסף להערכה זו.

על פי דו"ח של מחלקת המחקר והמידע של הכנסת, אותו הזמינו חברי הכנסת בדיונים של 2015 על הרחבת הממשלה, ההערכות של משרד האוצר כיסו עלויות של עד שישה יועצים, עד חמישה מזכירים, מנהל משרד, ונהג במשרה מלאה, כמו גם את ההעלאה של שכר חבר הכנסת עצמו מ-44,000 שקל לחודש ל-48,000 שקל לחודש – שכר של שר.

ד״ר עופר קניג (צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה)
ד״ר עופר קניג (צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה)

ד"ר עופר קניג, מרצה בכיר במכללה האקדמית אשקלון ועמית מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה, אמר ל-Times of Israel אתמול (שני) כי העלות של שרים נוספים היא "רק פריזמה אחת להסתכלות על ההצעה, ולא החשובה ביותר".

במקום זאת, קניג הזהיר מכך שהסרת ההגבלה של מספר השרים בממשלה הבאה עשויה להשפיע באופן עמוק יותר על היעילות שלה.

"ראשית, ובצורה הבסיסית ביותר", הוא אומר, "מספר גדול של שרים פוגע ביעילות של פגישות הממשלה. הן הופכות לפורום של נאומים אינסופיים. המחקר הראה כי הדבר פוגע בהתקדמות בכל המשרדים".

תוך ציון הממשלה הגדולה הקודמת, קניג אומר כי המשרדים החדשים צפויים להיות מיוצרים מפיצול של משרדים שונים לשניים, או הקמה של משרדים חדשים. "הדבר יוצר ממשל לא יעיל. על מנת לשלוט באופן יעיל יש ליצור יציבות בשירות האזרחי. כל משרד חדש, כל פיצול של משרד, יוצר יותר ביורוקרטיה ופוגע באפקטיביות", לדבריו.

מחקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה שפורסם לאחרונה, גילה כי בהשוואה למדינות עם אוכלוסייה בגודל דומה, ישראל, עם אוכלוסייה של קרוב ל-9 מיליון תושבים (נתון שגדל מאז), כוללת מספר לא פרופורציונלי של שרי ממשלה. אוסטריה, למשל, עם אוכלוסייה של 8.8 מיליון, כוללת 14 בלבד. צ'כיה, עם אוכלוסייה של 10.6 מיליון תושבים, כוללת 15 שרים.

"אם מסתכלים באופן השוואתי, יש לנו ממשלה מנופחת מאוד", אומר קניג. "כאן, בנוסף, אנחנו רואים שממשלה גדולה יוצרת אי יציבות".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 440 מילים. מחכים לתגובתך.

בנק ישראל השאיר את הריבית בלא שינוי ברמה של 0.25%

בבנק ישראל מסבירים: האינפלציה עדיין יציבה ולא גבוהה ● "העלאת הריבית בעתיד תהיה הדרגתית וזהירה, באופן שיתמוך בפעילות הכלכלית ובאינפלציה יציבה ובתוך טווח היעד"

נגיד בנק ישראל אמיר ירון (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
יונתן סינדל, פלאש 90
נגיד בנק ישראל אמיר ירון

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

שאול מרידור: המשק מפסיד 40 מיליארד שקל בשנה מהעומס בכבישים

ראש אגף התקציבים הדגיש את הדחיפות בהשקעה בתחבורה ציבורית ורמז לאגרת גודש בתל אביב: "8 מיליון איש ייכנסו לתל אביב ולכן צריך מטרו"

שאול מרידור, ראש אגף תקציבים באוצר (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
יונתן סינדל / פלאש 90
שאול מרידור, ראש אגף תקציבים באוצר

משרד האוצר יטיל את העלות של הקמת רכבת תחתית בתל אביב על עסקים ובעלי נכסים בסמוך לאזורי תחנות הרכבת, כך עולה מדברים שאמר היום שאול מרידור, ראש אגף תקציבים במשרד האוצר. מרידור אמר בכנס מכון אהרון במרכז הבינתחומי כי חצי מהעלות לשלושת הקווים החדשים במטרופולין תל אביב יגיעו מהממשלה והשאר כאמור מהמגזר הפרטי: "הכסף לא יבוא רק מתקציב המדינה, אלא גם מהרשויות ושאר הנהנים מהתשתיות".

מרידור דיבר על השקעה במטרו, (רכבת תחתית), ברכבת קלה וכן ברכבת הכבדה. "עלות המטרו בלבד מוערכת ב-150 מיליארד שקל והתועלת השנתית בשנים הראשונות מוערכת ב-16 מיליון שקל. קיבלת הנכנסים לעיר תוכפל", הוא הוסיף.

לדבריו, דרושה מסגרת חקיקה שתתן עדיפות לשדרוג התחבורה הציבורית כך שההשפעה תורגש בעשר הבא. כיום, מרידור מעריך שהמשק מפסיד 40 מיליארד שקל בשנה מ"אובדן הזמן שלנו בכבישים". מרידור כיוון בדבריו לכך שההשקעה העיקרית שהמשק זקוק לה כיום היא בתשתית תחבורתית, שתגביר את הפריון והצמיחה.

ניתן היה להבין שבאוצר בוחנים גם אגרת גודש בכניסה לעיר: "בתל אביב יהיו 8 או 10 מיליון איש ולכן צריך מטרו", כאשר רק 11% מהעובדים מוכנים להגיע לעבודה בתחבורה ציבורית לעומת 40% באירופה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 176 מילים. מחכים לתגובתך.

המשבר בענף האופנה מעביר את פוקס להפסד ברבעון הראשון

המכירות בחנויות זהות ירדו ב-16% והחברה הפסידה כ-9 מ' ש' ● המניה מגיבה בנפילה של כ-5% ● האיום על חברות האופנה יגבר עם כניסת אמזון לישראל

חנות פוקס במדרחוב בן יהודה בירושלים (צילום: נתי שוחט / פלאש 90)
נתי שוחט / פלאש 90
חנות פוקס במדרחוב בן יהודה בירושלים

מניית פוקס יורדת בכ-5% היום בתגובה להפסד שהציגה חברת האופנה ברבעון הראשון של השנה. החברה, שבשליטת משפחת ויזל, מציגה ירידה חדה של 16% במכירות בחנויות שפעלו במתכונת מלאה ברבעון הראשון של השנה לעומת הרבעון המקביל אשתקד. כתוצאה מכך החברה רשמה הפסד תפעולי ועברה להפסד בשורה התחתונה.

בדומה לחברות האופנה האחרות, פוקס סובלת מהמעבר של לקוחות לרכישות באינטרנט ורכישות בחו"ל והמגמה הזו צפוייה לגבור עם כניסת אמזון לישראל בזמן הקרוב. בתחום האופנה ואופנת הבית החברה רשמה הכנסות של 366 מיליון שקל שהיוו ירידה של כ-11% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

החברה מסבירה את הירידה בכך שחג הפסח חל השנה רק ברבעון השני ואילו בשנה שעברה הוא חל ברבעון הראשון. בנוסף, הירידה מוסברת כאמור בירידה במכירות בחנויות זהות. הרווחיות הגולמית של פוקס נשחקה בין היתר בעקבות מתן הנחות ללקוחות והוצאות רכש גדולות יותר בגלל עליה בשער הדולר. החברה עברה להפסד תפעולי של כ-6 מיליון שקל לעומת רווח של 12 מיליון שקל ברבעון המקביל.

בשורה התחתונה פוקס הפסידה כ-9 מיליון שקל לעומת רווח של כ-16 מיליון שקל ברבעון המקביל. קבוצת פוקס כוללת את מותגי שילב, וכן מותגים מובילים מהעולם, כגון Footlocker, Nike, ו-Urban outfitters. בנוסף, החברה מפעילה את רשת פוקס הום לכלי בית וטקסטיל וכן מחזיקה ברשת חנויות הטיפוח ללין. בסך הכל לפוקס יש 341 חנויות.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 202 מילים. מחכים לתגובתך.
סגירה