איך פועל לחץ ציבורי (ומה מפספסות מחאות רבות בישראל)

הפגנה "להצלת הדמוקרטיה בישראל" בבלפור, 17.7.2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
הפגנה "להצלת הדמוקרטיה בישראל" בבלפור, 17.7.2020

לא אחת נתקלתי במשפט "לחץ ציבורי עובד". אך מדוע נראה שלפעמים הוא עובד ולפעמים הוא לא?

ברשומה זו אסביר את המכניקה העומדת מאחורי לחץ ציבורי, על מנת שמחאות יוכלו ליישמו באופן מוצלח.

בהמשך אנתח את המחאה הקוראת להתפטרותו של ראש הממשלה, כדוגמא למחאה שלדעתי כושלת בהבנת האופן בו עובד לחץ ציבורי, ואציע נקודות לשיפור.

לא אחת נתקלתי במשפט "לחץ ציבורי עובד". אך מדוע נראה שלעתים הוא עובד ולעתים לא? אנתח את המחאה הקוראת להתפטרותו של רה"מ, כדוגמא למחאה שלדעתי כושלת בהבנת האופן בו עובד לחץ ציבורי

רשומה זו היא בעצם הרחבה למאמר שפרסמתי בעבר בשם "העקרונות החשובים להצלחת מחאה חברתית". המאמר האמור מבוסס על עקרונות שגובשו על ידי סרג'ה פופוביץ' וסלובודן ג'ינוביק, מייסדי ארגון "אוטפור" (התנגדות), שהיה אחראי לנפילתו של הרודן הסרבי סלובודן מילוסוביץ' בשנת 2000. העקרונות שהם גיבשו יושמו לאחר מכן בהצלחה והביאו לחילופי שלטון בחמישה משטרים דיקטטוריים נוספים מסביב לעולם.

על פי המאמר המדובר, האלמנטים הדרושים להצלחת מחאה עממית הם: תכנון, אחדות ואי אלימות.

סעיף התכנון מכיל תחתיו שורה של עקרונות ואחד מהם הוא: הבנת הכוחות במערכה. רשומה זו בעצם מרחיבה סעיף זה ומסבירה כיצד להבין את הכוחות הפועלים במערכת הפוליטית, ולאחר מכן איפה ואיך להפעיל לחץ כדי להשיג את המטרה הרצויה.

כשמחאה רוצה להביא לשינוי עליה לתכנן תוכנית עבודה על פי הצעדים הבאים:

1. הגדרת מטרה

הדבר הראשון שעל המחאה לעשות הוא להגדיר מטרה. זה קריטי שהמטרה תהיה מוגדרת נכון. על הקריטריונים להגדרה נכונה של מטרה הרחבתי טיפה במאמר אחר מלפני כמה שנים: "כיצד ניתן לשפר את המחאה כנגד השחיתות, על מנת שתשיג את מטרותיה"

לצורך הדוגמא, נניח שמטרת המחאה היא להעלות את שכר המינימום ב-30%.

העקרונות למחאה חברתית מוצלחת, שגיבשו מייסדי האירגון שהיה אחראי לנפילת הרודן הסרבי סלובודן מילוסוביץ', יושמו לאחר מכן בהצלחה והביאו לחילופי שלטון ב-5 משטרים דיקטטוריים נוספים מסביב לעולם

2. מיפוי בעלי סמכות

השלב הבא הוא לשאול מי הם האנשים שיש להם הסמכות והיכולת להגשים את המטרה?

בהמשך למטרה לדוגמא שהגדרנו, נשאל עצמנו: אצל מי הסמכות להעלות את שכר המינימום? אצל הכנסת? אצל ראש הממשלה? אצל שר האוצר?

3. מיפוי נקודות לחץ

לאחר שקבענו מי הם בעלי הסמכות שיכולים להגשים את המטרה, עלינו להבין מה הן נקודות הלחץ שלהם. נקודות הלחץ הם למעשה האינטרסים הכי חשובים לאותם אנשים, אותם הם חוששים לאבד.

למשל, ניקח את ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו. מהם האינטרסים העיקריים שלו?
באופן בכללי, כדי לקבוע זאת, רצוי שיעמוד לרשותנו מישהו שמכיר את האדם אישית, או לפחות אנליסט פוליטי המתמחה בתחום. 

על פי הניתוח שלי (ואינני אנליסט פוליטי ובטח לא מכיר את ראש הממשלה אישית) אני חושב שבנימין נתניהו מונע מהאינטרסים הבאים, בסדר זה: רצון להימנע מכניסה לבית סוהר, רצון להישאר בשלטון, ולבסוף כסף.

מניעים אחרים שעשויים להניע אנשים בעמדות כוח, כמו ערכים, מצפון, בושה (רצון לשמור על תדמית חיובית) לא מניעים אותו כלל. לכן הוא ירגיש לחץ רק אם ירגיש שהחופש האישי שלו, הכיסא שלו או אולי ההון שלו מאוימים.

מניעים אחרים שעשויים להניע אנשים בעמדות כוח, כמו ערכים, מצפון, בושה (רצון לשמור על תדמית חיובית) לא מניעים אותו כלל. לכן הוא ירגיש לחץ רק אם ירגיש שהחופש האישי שלו, הכיסא שלו או הונו מאוימים

חשוב לי להבהיר: נקודת לחץ של בעל הסמכות איננה הדבר שאנו רוצים לקחת ממנו. אנו מאיימים על נקודת הלחץ כדי לקבל משהו אחר בתמורה להפסקת האיום. זוהי נקודה שרבים מתבלבלים בה, ואני אדגים זאת בהמשך בהקשר למחאות מול מעון ראש הממשלה.

4. מיפוי מבני התמיכה של נקודת הלחץ

לאחר שגילנו מה הן נקודות הלחץ, שהם האינטרסים של בעל הסמכות, על מתכנני המחאה למפות מי הם הגורמים בהם תלוי בעל הסמכות לקיום האינטרסים שלו. גם פה חשוב שיהיה לנו מישהו מבפנים או אנליסט פוליטי שיכול לזהות במדויק את מבני התמיכה.

למשל, במקרה של ראש הממשלה נתניהו, טענתי שאחד האינטרסים הכי חשובים לו זה הכיסא. מי מאפשר לו להחזיק בכיסא ראשות הממשלה?

  • מפלגות הקואליציה, בלעדיהן הוא לא יכול להרכיב ממשלה
  • חברי מפלגתו ומתפקדי המפלגה – בלעדיהם הוא לא יכול לעמוד בראש המפלגה
  • המצביעים למפלגה – בלעדיהם הוא לא יכול לזכות בבחירות.

כמובן שקיימות עוד נקודות תמיכה, כגון טייקונים שונים, התקשורת, ממשלות זרות, כספי המיסים, בעלי תפקידים ציבוריים מסויימים ועוד.

5. תכנית הפעלת הלחץ

לאחר שמיפינו את מבני התמיכה, אנו יכולים להחליט איזה מבנה תמיכה הכי שברירי כדי ליצור לחץ על בעל הסמכות.

למשל, במקרה של נתניהו:

  • האם אנחנו יכולים לגייס לצידנו או לחילופין ללחוץ על חברי כנסת מהקואליציה?
  • האם אנחנו יכולים לשכנע קבוצה משמעותית של מתפקדים או מצביעי ליכוד להצטרף למחאה?
  • האם אנחנו יכולים לשכנע טייקון מסוים לאיים להפסיק לעשות עסקים עם הממשלה, או עם חברות המקורבות לראש הממשלה?
  • האם אנחנו יכולים לשכנע מישהו מהממשלה או הקונגרס בארה"ב להפעיל לחץ על ראש הממשלה?
  • האם אנחנו יכולים להביא לשביתה בסקטור נרחב במשק?

כדי להפעיל לחץ ציבורי באופן שישיג תוצאות, יש לאתר הנקודה בה יש מקסימום חדירה (נקודות לחץ משמעותית) עם מינימום התנגדות (מבנה תמיכה רעוע).

כדי להפעיל לחץ ציבורי באופן שישיג תוצאות, יש לאתר הנקודה בה יש מקסימום חדירה (נקודות לחץ משמעותית) עם מינימום התנגדות (מבנה תמיכה רעוע)

מההתרשמות שלי, למרבה הצער, נראה שרוב המחאות בישראל אינן מכירות ומיישמות את הצעדים שהצגתי. עקב כך הן מפעילות המון כוח על נקודות בהן יש מינימום חדירה ומקסימום התנגדות, ואז הלחץ הציבורי אינו משיג כל תוצאה.
אם לעומת זאת ננתח את מעט המחאות שכן הצליחו, נוכל לראות שאופן פעולתם תאם את הקריטריונים שהצגנו קודם.

ניתוח הפגנות המחאה מול בית רה"מ, קיץ 2020

בקיץ 2020, תקופת משבר הקורונה, החלו להתקיים הפגנות תכופות מול מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. ההפגנות החלו עם מחאת היחידים של תא"ל אמיר השכל, ואליהן הצטרפו מחאות נוספות, כגון עמותת חוזה חדש – שהובילה את מחאות "פתח תקווה" בתקופת החקירות נגד נתניהו, הדגלים השחורים – קבוצת מחאה להגנת הדמוקרטיה, שהוקמה בעקבות ניסיונותיו של יו"ר הכנסת הזמני יולי אדלשטיין לעכב את כינוס הכנסת שנבחרה תוך כדי הפרת פסיקת בג"צ, וכמובן עוד אלפי מפגינים לא מאורגנים שהצטרפו למחאה.

לפני שאציג את הניתוח שלי, חשוב לי לציין שכל הכתוב כאן איננו ביקורת. יש לי הערכה עצומה לכל אותם אנשים המשקיעים את מרצם, זמנם ולפעמים אף את ביטחונם האישי בארגון מחאות, על מנת שיהיה טוב יותר במדינה.
המטרה של הכתוב היא להציע נקודות ייעול על מנת להשיג את המטרות אליהן אנו שואפים.

מהן מטרות המחאה?
בעת כתיבת שורות אלו נראה שמטרת המחאה היא ברורה יחסית והיא התפטרותו של ראש הממשלה. כידוע, בתקופה זו ראש הממשלה ממשיך בתפקידו למרות שהוא עומד למשפט בשלושה כתבי אישום, תוך כדי שהוא מבצע ניסיונות פגיעה והחלשה של מוסדות הדמוקרטיה. מבחינה ערכית, בעיני זוהי מטרה נכונה וראויה.

אבל האם היא נכונה מבחינה אפקטיבית? כלומר האם זו מטרה שניתן להשיג באמצעות לחץ ציבורי, ואם לא, מה כן יכולה להיות מטרה נכונה?

נראה שמטרת המחאה ברורה יחסית: התפטרות רה"מ. כידוע, רה"מ ממשיך בתפקידו למרות 3 כתבי אישום וניסיונות פגיעה במוסדות הדמוקרטיה. מבחינה ערכית, בעיני, זוהי מטרה נכונה וראויה. אך האם היא נכונה מבחינה אפקטיבית?

ראשית צריך לשאול את עצמנו – מדוע שנתניהו יתפטר מרצונו?

  • האם בגלל רגשות מצפון או ערכים? האם כדי לשמור על תדמיתו והאופן בה היא תיזכר בספרי ההיסטוריה? על פי הניתוח שהצגתי קודם שהתשובה היא לא. נתניהו איננו גולדה מאיר או מנחם בגין שהתפטרו עקב לחץ ציבורי. ערכים ומצפון אינם מהווים שיקול עבורו ולא יגרמו לו להתפטר.
  • האם הוא יתפטר כי הוא מרגיש מאוים על חייו, או כי עושים לו רעש בחצר וחוסמים לו את התנועה? קרוב לוודאי שגם פה התשובה היא לא.

על פי הניתוח של נקודות הלחץ של נתניהו שהצגתי קודם, הדבר היחידי שעשוי לגבור על רצונו של נתניהו לוותר על הכיסא הוא הימנעות מכניסה לכלא, וזה תלוי אך ורק בפרקליטות ובבית המשפט.

אז בעצם כל נקודות הלחץ של המחאה אינן באמת לוחצות על נתניהו, או עושות זאת בקושי. אלו הן נקודות של מינימום חדירה.

יש שיאמרו: ”בוודאי שהוא נלחץ, ראה את התגובות שהוא מפרסם כנגד המחאה, ואיך שהוא מנסה לעשות לה דה-לגיטימציה“. אבל לדעתי, נתניהו, יותר מכל פוליטיקאי אחר, מכיר היטב את מבני התמיכה בו ואת הפסיכולוגיה של ציבור הבוחרים שלו. הוא עבר מחאות רבות מספור (ראו ערך מחאות פתח תקווה), ועדיין נשאר ראש הממשלה גם לאחר הבחירות.

למעשה, לפי איך שאני רואה את התמונה (ויכול להיות שאני טועה, כאמור אינני אנליסט פוליטי), הדבר היחיד המלחיץ את נתניהו במחאות אלו זה איבוד מצביעי ליכוד מקרב אלו שנפגעו כלכלית במשבר הקורונה ואיבדו בו אמון. בהיבט זה, לדעתי, הוא הרבה יותר חושש ממחאת העצמאים מאשר מהמחאה האישית נגדו. למעשה, אני מאמין שהוא אפילו מנצל את המחאה האישית נגדו כדי לעשות פוליטיזציה ודה-לגיטימציה בקרב המצביעים שלו למחאות אחרות כגון מחאות העצמאים.

אבל בוא נתקדם עוד שלב ונניח הנחה היפותטית ביותר, שהמחאה הנוכחית תצליח להביא להתגייסות גדולה של ציבור השייך לתומכי או מצביעי נתניהו שיקראו להתפטרותו. האם הוא יתפטר?

אבל בוא נתקדם עוד שלב ונניח הנחה היפותטית ביותר, שהמחאה הנוכחית תצליח להביא להתגייסות גדולה של ציבור השייך לתומכי או מצביעי נתניהו שיקראו להתפטרותו. האם הוא יתפטר?

והתשובה היא לא. מדוע שיתפטר? היות והכיסא הוא הדבר החשוב לו מכל, איזו סיבה טובה תהיה לו להתפטר גם אם רבים מתומכיו ירצו שיעשה זאת?
הוא יילחם בכל כוחו כדי לשמור על הכיסא וינסה לפייס את תומכיו בכל דרך אפשרית מלבד… להתפטר.

וכאן אני חוזר לטעות שמחאות רבות עושות: נקודות לחץ אינן הדבר שאתה דורש מבעלי הסמכות לוותר עליו.

נקודת הלחץ היא נקודת המיקוח כדי לקבל מבעל הסמכות דבר שחשוב לו פחות.
למעשה, נקודת הלחץ היא הדבר האחרון שעליו יהיה מוכן לוותר בעל הסמכות, והוא ילחם עליה עד טיפת הדם האחרונה.

ניסיון לקחת ממנו אותה זה להילחם בנקודת מקסימום ההתנגדות.

אם נאחד את השניים, מנקודת מבטי, המחאה הנוכחית אינה מפעילה כמעט לחץ (מינימום חדירה), ודורשת את הכל (מקסימום התנגדות), ומסיבה זו לא תשיג את מטרתה.

אז מה כן עושים?
ברצוני לתת מספר דוגמאות למה מחאה זו כן יכולה לעשות על מנת להביא להישגים. זוהי אינה תוכנית פעולה, אלא מספר רעיונות שמטרתם לפתוח את המחשבה ואולי עשויים לעזור למארגני ומשתתפי המחאה לפתח תוכנית שלמה ומוצלחת יותר.

כדי להביא תוצאות, צריך לבחון מחדש או את המטרה או את הדרך:

אם המטרה נותרת התפטרותו של נתניהו, אז הפגנות כלפיו אינן הדרך. למיטב ידיעתי, אף דיקטטור בהיסטוריה לא ירד מכיסאו כי העם דרש זאת ממנו. דיקטטורים ירדו מכסאם על ידי הפעלת לחץ ופירוק מבני התמיכה שקיימו את שלטונם.

אם המטרה נותרת התפטרותו, אז הפגנות כלפיו אינן הדרך. למיטב ידיעתי, אף דיקטטור בהיסטוריה לא ירד מכיסאו כי העם דרש זאת ממנו. דיקטטורים ירדו מכסאם על ידי הפעלת לחץ ופירוק מבני התמיכה שקיימו את שלטונם

כזכור, מבני התמיכה בנתניהו הם מפלגות הקואליציה, חברי ומתפקדי מפלגתו, ציבור המצביעים לו וכו'. הם צריכים להיות היעד של המחאה, בין אם על ידי הפעלת לחץ על גורמים אלו, או בין עם על ידי גיוס ושיתוף פעולה איתם.

אם המטרה משתנה, אז ניתן להשיג הרבה באמצעות לחץ ציבורי והפגנות.
למשל, אם מחליטים שהמטרה היא שמירה על הדמוקרטיה, ורוצים למנוע כל הצעת חוק או החלטת ממשלה שעשויה לפגוע בדמוקרטיה, זה הרבה יותר קל.
קודם כל יש הרבה יותר בעלי סמכות שיכולים להשפיע על החלטות אלו, והם 120 חברי הכנסת + שרי הממשלה.

לבעלי סמכות אלו נקודות לחץ הרבה יותר נרחבות מנתניהו. לרבים מהם כן אכפת מהתדמית, כיוון שהם שואפים להתקדם פוליטית, ולחלקם כן יש מידה זו או אחרת של ערכים ומצפון.

כמו כן, לא חייבים להסתפק בשמירה על הדמוקרטיה. ניתן לדרוש העברת חוקים שיחזקו אותה. למשל, כיום, בשונה מהכנסת, אין שקיפות בדיוני הממשלה. הציבור לא יודע איך באמת מתנהלת הממשלה מאחורי הקלעים.

ניתן כיעד ראשון לנצל את משבר הקורונה הנוכחי כדי לדרוש לחשוף את דיוני הממשלה בהקשר לקורונה.

זוהי מטרה שניתן לגייס מאחוריה את כל הציבור, כולל את מצביעי נתניהו.
ראש הממשלה, מחשש לאבד את כסאו, עשוי להיות מוכן בסופו של דבר להיכנע ולשחרר את המידע כדי לרצות את המפגינים.

לבעלי סמכות אלו נקודות לחץ הרבה יותר נרחבות מנתניהו. לרבים מהם כן אכפת מהתדמית, כיוון שהם שואפים להתקדם פוליטית, ולחלקם כן יש מידה זו או אחרת של ערכים ומצפון

הצלחה שכזו תהווה הישג משמעותי לטיפול במשבר הקורונה, תיתן דחיפת עידוד למחאה, ותסלול את הדרך לקביעת סטנדרטים חדשים בהתנהלות הממשלה.

אלו הם כאמור רק מספר רעיונות אפשריים לפתיחת המחשבה.

ההזמנה שלי למארגני ומשתתפי המחאות, ללמוד את הצעדים שהצגתי במאמר ולפתח על בסיסם יעדים ברי הישג ותוכנית מפורטת כיצד להשיגם.

צור טאוב הוא פעיל חברתי והוגה דעות. מייסד אתר האינטרנט פרויקט אגורה וערוץ היוטיוב "חשיבה צלולה". עוסק מזה 15 שנה במחקר אודות הפסיכולוגיה של ההתפתחות האפשרית של האדם, ומרצה בתחומים של פוליטיקה אלטרנטיבית, יזמות חברתית ופילוסופית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,851 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 11 באוגוסט 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: נתניהו וגנץ מנהלים מגעים חשאיים לשינוי ההסכם הקואליציוני

לפי הפרסום בחדשות 12, ראש הממשלה דורש לשנות את אופן המינוי של בעלי תפקידים בכירים, בהם המפכ"ל והיועץ המשפטי לממשלה ● נתניהו למנדלבליט: אינך פועל מול הקריאות לרציחתי ולרצח משפחתי; היועץ המשפטי לממשלה: מערכת אכיפת החוק מטפלת באיומים כלפיך וכלפי משפחתך ● בג"ץ דחה, לבקשת הפרקליטות, את הדיון בעתירה נגד הסרת חסינותו של חיים כץ

עוד 45 עדכונים

מחאת בלפור בי נשבעתי שאמחה נגדו עד שייצא מחיינו

חברים – תגידו בעצמכם אם זה לא נראה לכם קצת מופרע. פעמיים בשבועיים האחרונים מצייץ לו ראש ממשלת ישראל, בעמוד הרשמי והייצוגי שלו, שכולנו משלמים עבורו מהמסים שלנו, ציוץ עם תמונתי וסרטון שבו אני מופיע.

לצד התמונה והסרטון, מה "מנהיג העם היהודי" כותב בציוץ? שבהפגנות של השמאל הישראלי קוראים לרצח ראש הממשלה.

חברים – תגידו בעצמכם אם זה לא נראה לכם קצת מופרע. פעמיים בשבועיים האחרונים מצייץ לו ראש ממשלת ישראל, בעמוד הרשמי והייצוגי שלו, שכולנו משלמים עבורו מהמסים שלנו, ציוץ עם סרטון שבו גם אני מופיע

אם זאת לא הסתה נגדי, אני לא יודע זאת הסתה – וממתי ראש ממשלה מסית נגד אזרחים בלי לבדוק? אם הוא מייחס לי דברים כאלה שבחיים לא אמרתי, הוא מוציא עלי דיבה, אבל אני לא יכול לתבוע אותו. אפילו כשהוא מצייץ בזדון וכדי להכפיש ולפגוע בכוונה.

אז כדי להרגיע את הנאשם בשוחד, מרמה, הפרת אמונים – נתחיל בזה שאני לא נאשם בכלום, כי בבמקרה שלי באמת לא היה כלום. אפילו כשנעצרתי יחד עם אמיר השכל וחברים אחרים והמשטרה ניסתה להדביק לי עבירה, בית המשפט קבע שהמשטרה בישלה סירטונים ושיקרה, בדיוק בשיטות של נתניהו.

יש עוד כמה הבדלים ביני לבין הנאשם, שאותו אתם מכירים. אספר קצת על עצמי. אני בן 56, גר בקיבוץ גת ,אבא לילד בן שמונה. סיימתי רק תשע שנות לימוד, ולפרנסתי אני עובד במשרה מלאה כמלגזן במפעל מתכת בקרית גת.

אני מתרגל מדיטציה כבר עשרים שנה, ועיקר עיסוקי בשנתיים האחרונות, בין משמרת למשמרת בעבודה והזמן שאני מקדיש לבני, הוא במחאה נגד נתניהו וחבורת משתפי הפעולה שלו ועושי דברו.

נולדתי בשדרות להורים שהגיעו ממרוקו. בגיל מאוד צעיר עברנו לבת ים. גדלתי בבית שבו לא עודדו אותי להמשיך ללמוד, וכנער, למרות שהמורים אמרו שיש לי פוטנציאל גדול, העדפתי לצאת לעבוד ולהרוויח כסף. חייתי בחו"ל כשבע שנים, וחזרתי לארץ בשנת 2001 לאסון שקוראים לו בנימין נתניהו, אחרי הכהונה הראשונה שלו ולפני השניה.

נולדתי בשדרות להורים שהגיעו ממרוקו. בגיל מאוד צעיר עברנו לבת ים. גדלתי בבית שבו לא עודדו אותי להמשיך ללמוד, וכנער, למרות שהמורים אמרו שיש לי פוטנציאל גדול, העדפתי לצאת לעבוד ולהרוויח כסף

ולמה אני אומר את זה? הרי כולם יודעים מי ומה הוא בנימין נתניהו. אני בטוח שאני לא מחדש שום דבר, אני רק לא מבין למה אנשים מוכנים לחיות עם זה ולא יוצאים לצעוק.

אני לא ישן טוב בשנתיים האחרונות. אני לא ישן טוב מפני שאני רואה לאיזו תהום מוביל אותנו המושחת, וזה לא נותן לי מנוח. בי נשבעתי שאמחה נגדו עד שייצא מחיינו.

בנימין נתניהו הוא שקרן פתולוגי, וסכנה מיידית וברורה למדינת ישראל. אם יחקרו את נושא הצוללות ומתווה הגז ויעמידו אותו לדין, כמו שצריך לדעתי, אני משוכנע שהוא יבלה את שארית ימיו בכלא.

והדבר שהכי מטמטם אותי זה כל מעריציו: חברים, הבן אדם מנהל את המדינה 12 שנים ברציפות. הוא האחראי הבלעדי לקטסטרופה, הוא האחראי לקריסת מערכת הבריאות בישראל, לקריסת מערכת החינוך, להרעבה של מערכת הרווחה ולפגיעה באנשים הכי מוחלשים במדינה: עניים, זקנים, נכים, נוער בסיכון, ילדים עם מוגבלויות.

ממנו מגיע חוסר המוסר שמתפשט בכל המערכות, בצבא, במשטרה, בטח בפוליטיקה. זה הוא שמקדם קריירות של שרים שהם אפסים, אבל מצייתים לו כמו פודלים קטנים. וזה הוא הוא שמינה מנהלים כושלים, אנשים חדלי אישים לתפקידים בכירים, רק על סמך הנאמנות לו – ולא למדינה.

זה הוא שמקדם קריירות של שרים שהם אפסים, אבל מצייתים לו כמו פודלים קטנים. וזה הוא הוא שמינה מנהלים כושלים, אנשים חדלי אישים לתפקידים בכירים, רק על סמך הנאמנות לו – ולא למדינה

אין הרבה נושאי תפקידים וקרובים אליו שלא הואשמו בפלילים או הסתבכו בשערוריה כלשהי לאורך השנים. המוסד והשב"כ הם משרדי משנה של הנאשם הזה – פחד אלוהים. ואחרי כל זה, אני לא מבין איך אף אחד בסביבה שלו לא אומר שהמלך הוא עירום. אז במקומם, אני אומר את זה. ואמשיך ואומר ואצעק כל עוד נשמה באפי, למען הבן שלי ולמען המדינה.

סדי בן שטרית, 56, הוא יליד שדרות ובן להורים שהגיעו ממרוקו. הוא גר בקיבוץ גת, אבא לילד בן שמונה, בוגר תשע שנות לימוד, ועובד לפרנסתו כמלגזן במפעל מתכת בקרית גת. הוא מתרגל מדיטציה כבר עשרים שנה, ועיקר עיסוקו בשנתיים האחרונות, בין משמרת למשמרת בעבודה והזמן שהוא מקדיש לבנו, הוא פעיל במחאה נגד נתניהו וחבורת עושי דברו.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
9
כל מילה! מחרידה אותי המחשבה שהשב"כ בידיו בידיעה שמשנת 2000, עפ"י חוק, כל חברות הסלולר מחוייבות לשלוח לשבכ בזמן אמת את כלללל נתוני הגלישה של 100 אחוס מהאזרחים. קשה שלא לתהות האם כך הוא מ... המשך קריאה

כל מילה!
מחרידה אותי המחשבה שהשב"כ בידיו בידיעה שמשנת 2000, עפ"י חוק, כל חברות הסלולר מחוייבות לשלוח לשבכ בזמן אמת את כלללל נתוני הגלישה של 100 אחוס מהאזרחים.
קשה שלא לתהות האם כך הוא מצליח לסחוט את כולם..
ישר כח סדי

אתה נהדר, קול ייחודי שטוב יותר מכל הגנרלים שנדחפים לשורה הראשונה כי נדמה להם שהובלה חברתית היא כמו הובלת גדוד בצבא. תמשיך ותוביל, אתה אחד המנהיגים החשובים שנולדים ברגע זה במחאה הזו. ייש... המשך קריאה

אתה נהדר, קול ייחודי שטוב יותר מכל הגנרלים שנדחפים לשורה הראשונה כי נדמה להם שהובלה חברתית היא כמו הובלת גדוד בצבא. תמשיך ותוביל, אתה אחד המנהיגים החשובים שנולדים ברגע זה במחאה הזו. יישר כוח! יאללה ביבי ולישון!

כרגיל כל מילה שלך בסלע סדי. מנית את רשימת פשעיו אך יש עוד המון שלא ציינת, המדינה חווה לא רק נזק כלכלי אלא נזק ערכי, הילדים שלנו גדלים לתוך אווירה של אלימות ויאוש, החברה כאן ממש אלימה, א... המשך קריאה

כרגיל כל מילה שלך בסלע סדי. מנית את רשימת פשעיו אך יש עוד המון שלא ציינת, המדינה חווה לא רק נזק כלכלי אלא נזק ערכי, הילדים שלנו גדלים לתוך אווירה של אלימות ויאוש, החברה כאן ממש אלימה, אנשים נרצחים בשל חניות ועוד זוטות, מהיכן הכל מגיע? שנים של הפחדות, הפצת ייאוש ושקרים כאילו ניתן לחיות ללא שלום וללא תקוה הובילו לכך שטקענו לעצמנו גול עצמי.

עוד 592 מילים ו-9 תגובות

החלטתו של בית המשפט העליון למנוע את הריסת בית המחבל שהרג את סמ"ר עמית בן יגאל היא נקודת מפנה מבורכת ● אף מדינה מתוקנת לא מענישה פושעים, או מרתיעה פושעים פוטנציאליים, באמצעות פגיעה בבני משפחותיהם ● וגם המתלהמים מימין לא יסוו זאת ● דעה

עוד 1,027 מילים

אפקט הקורונה הישראלים שברחו לטורקיה בקורונה

ישראלים רבים מדירים את רגליהם מטורקיה מאז פרשת המרמרה, אחרים מניחים בטעות שהתפרצות הקורונה שם חמורה יותר מאשר אצלנו ● אבל יש גם כאלה שמצאו באיסטנבול מפלט שפוי מהמשבר הבריאותי והכלכלי החמור בארץ ● עם שיעור תחלואה נמוך, סדר ציבורי מופתי, פטור מבידוד ודוגמה אישית ממנהיגי המדינה, טורקיה מהווה את אחת מהמדינות היחידות שמקבלות אזרחים ישראלים בלי שאלות

עוד 1,381 מילים

משרד האנרגיה משנה כיוון: תבוטל הקמת 4 תחנות כוח גזיות חדשות

המטרה: להתמקד בקידום הפקת אנרגיה מהשמש ● להחלטה קדם מאבק תושבים המתגוררים בסמוך לחלק מהתחנות המבוטלות - שתיים קרובות לעפולה, אחת ליד בית שאן ואחת באזור בית שמש ● הקמת תחנות גזיות אחרות תימשך, אך משרד האנרגיה מתחייב שייעשה בהן שימוש רק אם יהיה צורך חיוני

בכמה אזורים בארץ תושבים יכולים היום לקפל את דגלי המאבק: משרד האנרגיה מודיע על ביטול התכניות להקים ארבע תחנות כוח גזיות בהיקף כולל של 4,680 מגה וואט שעד כה המשרד קידם, בחלק מהמקרים על אף התנגדות עזה של תושבים ושל ארגוני סביבה. התחנות המבוטלות: מבואות גלבוע (דרומית לעפולה, 1,160 מגה וואט), צבאים (ליד בית שאן, 1,740 מגה וואט), שגיא 2000 (מערבית לעפולה, 1,160 מגה וואט) והרטוב (סמוך לבית שמש, 800 מגה וואט).

את התפנית המשמעותית הזו מציג ברגעים אלה אודי אדירי, מנכ"ל משרד האנרגיה, בפני חברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

המחלוקת על הצורך בהקמת תחנות גזיות חדשות החריפה אחרי שמשרד האנרגיה הציב לאחרונה יעד מעודכן לאנרגיות מתחדשות לעשור הקרוב – 30% מסך החשמל בישראל עד 2030.

במשרד להגנת הסביבה ובארגוני סביבה טענו שאם הנתח של אנרגיית השמש יהיה כל כך משמעותי, אין סיבה להמשיך לקדם בכל הארץ הקמה של תחנות מבוססות גז בהספק כולל שמתקרב ל-10,000 מגה וואט.

החשש היה שלאחר שהתחנות כבר יוקמו – ייעשה בהן שימוש גם אם לא יהיה בכך צורך, וכך אנרגיית השמש תידחק מפני הגז.

ברחבי הארץ התארגנו תושבים לקבוצות מאבק נגד הקמת תחנות באזור מגוריהם בטענה שאלה יגרמו לזיהום אוויר, מפגעים נופיים ופגיעה בשטחים הפתוחים.

עכשיו מתברר שבמשרד האנרגיה ערכו חשיבה מחודשת וקיבלו לפחות חלק מהטענות. שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר הבוקר ש"התכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגיית שמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות ברחבי ישראל".

בהתאם לכך, התכנית לעשור הקרוב כוללת הוספת 12 אלף מגה וואט מאנרגיית שמש, ורק 4,000 מגה וואט מתחנות המבוססות על גז. יחד עם זה, הקמתן של כמה תחנות שנויות במחלוקת – למשל באזור מחלף קסם – תימשך גם לאחר הצמצום המתוכנן במכסת הגז. בהקשר זה, התחייב מנכ"ל המשרד אדירי שהתחנות המבוססות על גז יופעלו רק אם יהיה בכך צורך חיוני.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 280 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

מעשה בהריסה (לא של בית המשפט)

אחד הפגמים שהחדיר נתניהו (יחד עם חבורת עושי דברו בליכוד) למערכת הציבורית והפוליטית בישראל, ראוי לכינוי "הכול מטומטם". עיקרו: חוסר עניין מוחלט בעובדות ובידע מינימלי לפני הבעת דעה נחרצת. היום הדבר בא שוב לידי ביטוי בהחלטת הרוב של שופטי בית המשפט העליון מזוז וקרא, כנגד דעתה החולקת של השופטת וילנר – לבטל את הריסת ביתו של המפגע נזמי מחמוד יונס אבו בכר, אשר השליך לבנה והרג בכוונה תחילה (סעיף העבירה שחל לפי הדין הצבאי בשטחים) את החייל סמ"ר עמית בן יגאל ז"ל.

כמו בובות המופעלות עם מפתח באחוריהן, פצחו עדת הצווחנים ובראשם (נכון לשעת כתיבת שורות אלו) אוחנה, קרעי ואדלשטיין, במנטרות הקבועות, שאיני מבקש לחזור עליהן כאן, כלפי בית המשפט העליון. השורה התחתונה שלהן, אם מנסים "לתרגם" אותן ל"דיני הריסה" היא, שיש להרוס את בית המשפט העליון, כי הוא מונע מהמפקד הצבאי להרוס את ביתו של המפגע.

כמובן שלא העובדות מעניינות אותם. גם לא הנמקת השופטים. שכן כל אירוע המתרחש במדינת ישראל הוא מבחינת אותה חבורה רק זרז להוצאת דברי ההשמצה והבלע, הפעם וגם בהזדמנויות רבות אחרות,  כלפי בית המשפט, ובמקרים אחרים כלפי כל מי שאינו חושב כמותם.

אין ספק שניתן לחלוק על החלטת רוב השופטים, והרי השופטת וילנר חלקה עליה, אולם אין בהחלטת השופטים דבר חריג או יוצא דופן, הן מדעותיהם של שופטי הרוב במהלך השנים האחרונות, והן מהחלטות דומות שנתקבלו בקשר להריסת בתי מפגעים מכח תקנה 119 לתקנות ההגנה (שעת חירום).

אין ספק שניתן לחלוק על החלטת רוב השופטים, והרי השופטת וילנר חלקה, אולם אין בהחלטתם דבר יוצא דופן, הן מדעות שופטי הרוב בשנים האחרונות, והן מהחלטות דומות שנתקבלו בקשר להריסת בתי מפגעים

תקנה זו, יש לדעת, היא למעשה "חוק" בריטי שחוקק בישראל בתקופת המנדט בשנת 1945, והיא עדיין בתוקף מאז. המחוקק בישראל כבר 70 שנה לא חשב לבטל חיקוק זה או לחוקק דין אחר במקומו.

עוד ראוי לציין, במיוחד נוכח זה שבחברי מפלגתו של נתניהו עסקינן, כי היה זה מנחם בגין שקרא בדיון בכנסת הראשונה בחודש מאי 1951 לבטל את תקנות שעת החירום הללו, כאשר הוא אומר עליהן את הדברים הבאים:

"אם החוקים ­אלה, חוקי הטרור של שלטון דיכוי, יישארו במדינת ­ישראל, ­ ביום מן הימים לא יימצא חוג שלא ייפגע מהם […] קיום חוקי­ חירום אלה הוא חרפה, הפעלתם ­ פשע. ועל­ כן, לסיום הדיון, אני מציע שתי הצעות החלטה: (א) הכנסת מטילה על הממשלה לבטל ללא דיחוי את צווי המעצר שהיא הוציאה על­פי חוקי חירום; (ב) הכנסת מטילה על ועדת החוקה, חוק ומשפט להביא לפני הכנסת תוך שבוע ימים הצעת חוק לביטול תקנות ההגנה, 1945."

אחת הבעיות בהריסת בתים לפי תקנה 119 היא בדיוק זו שהצביע עליה מנחם בגין בדברים אלו ואחרים שאמר באותה ישיבה. מדובר בסמכות שניתנת לרשות המבצעת לפגוע ברכוש של אדם מבלי שכנגד אותו אדם הוגש ונוהל הליך משפטי שמצא אותו אשם בעבירה, ולמעשה במקרה נשוא פסק הדין של היום אפילו כלפי מי שלא חטא כלל אלא כלפי בני משפחתו.

אחת הבעיות בהריסת בתים לפי תקנה 119, היא שמדובר בסמכות לפגוע ברכוש אדם אשר לא הוגש ונוהל נגדו הליך משפטי שמצא אותו אשם בעבירה. במקרה נשוא פס"ד היום – לא מדובר אפילו בחוטא אלא בבני משפחתו

מהבחינה העקרונית שני מישורים של טענות עולים במקרה של השימוש בתקנה 119 להריסת ביתו של מפגע.

1

במישור אחד נטען שעצם השימוש בתקנה הוא לא חוקי וסותר שלל כללים של המשפט הבינלאומי, אשר מחייבים כמובן גם את השלטון של מדינת ישראל בשטח הכבוש. טענה עקרונית זו מבקשת למעשה לבטל באופן מוחלט את השימוש בכלי של הריסת בתים לצרכי הרתעה. הבסיס ההיסטורי והמוסרי של טענה זו נשען על ההלכה היהודית, האוסרת על הענשת הכלל בגין מעשה של היחיד, כפי שהסביר השופט רובינשטיין באחד מפסקי הדין שעסקו בהריסת בתים:

בהקשר זה מפנים העותרים לפרשת השמדתה של העיר סדום בספר בראשית, בה אומר אברהם לאל:

"חָלִלָה לְּךָ מֵעֲשֹׂת כַּדָּבָר הַזֶּה לְהָמִית צַדִּיק עִם-רָשָׁע וְהָיָה כַצַּדִּיק כָּרָשָׁע חָלִלָה לָּךְ הֲשֹׁפֵט כָּל-הָאָרֶץ לֹא יַעֲשֶׂה מִשְׁפָּט" (בראשית יח כה); וכן לפרשת קורח, בה טוענים משה ואהרן מול אלוהים: "הָאִישׁ אֶחָד יֶחֱטָא, וְעַל כָּל-הָעֵדָה תִּקְצֹף" (במדבר טז כב), ורש"י מבאר שם: "אמר הקב"ה יפה אמרת, אני יודע ומודיע מי חטא ומי לא חטא".

באופן אירוני למדי, כמובן שדבר זה אינו מונע כלל מכל הצווחנים המתיימרים לדבר בשם מסורת ישראל להתעלם לנוחותם מהמקור היהודי הברור של כלל אוניברסלי זה.

2

המישור השני של הטענות עוסק במקרה הספציפי, ומתייחס לשאלת הקשר שבין בני המשפחה ובין הבית שאותו מבקשים להרוס לאותו מפגע. כך למשל קבע בג"צ כי במקרים שבהם בני המשפחה האחרים הביעו תמיכה במעשי המפגע (גם לאחר מעשה), או במקרים שבהם הבית עצמו שימש לאחסון אמצעי לחימה למטרות טרור, אזי בית המשפט מצא שיש קשר ישיר בין הבית לבין מעשי המפגע, ויש הצדקה להריסתו.

הבסיס ההסטורי והמוסרי לביטול השימוש בהריסת בתים להרתעה, נשען על ההלכה היהודית, האוסרת על הענשת הכלל בגין מעשה היחיד. זה לא מונע מהמדברים בשם מסורת ישראל להתעלם מהמקור היהודי

אם נחזור לפסק הדין שניתן בבג"צ, וננסה למקם אותו על הציר של טענות אלו, הדברים מתבהרים יותר. הן השופט מזוז והן השופט קרא נמצאים בקבוצת השופטים (שלמיטב הבנתי אינה מהווה רוב בבית המשפט) הסבורים שיש לשקול את עצם השימוש בתקנה 119, בהתאם לטענה העקרונית שציינתי לעיל.

אולם למרות שזו דעתם האישית, ככל הנראה, הם מקבלים כנתון כי השימוש בתקנה הוא חוקי, עד שלא יוכרע אחרת בהרכב מורחב של בית המשפט העליון ואשוב לזה עוד מעט. מבחינתם לא נמצאה מצד אחד זיקה מיוחדת של הבית למעשה של המפגע, הבית לא שימש לאחסון אמצעי לחימה, משפחתו של המפגע לא הביעה עידוד למעשיו. ומהצד השני הבית של המפגע משמש מקום מגורים לאישה ולשמונת ילדיו שהינם (כפי שנטען) משפחה קשת יום.

בנסיבות אלו דעתם הייתה שאין לבצע את ההריסה אלא לכל היתר אטימה של החדר שבו התגורר המפגע. אפשר כמובן להגיע למסקנה אחרת בנסיבות אלו (והרי כך החליטה השופטת וילנר), אולם אין דבר יוצא דופן ומיוחד בהחלטה של היום, אשר גורמת לעליית קצף מוגברת אצל כל המבקרים הלא ענייניים.

לאחר מתן פסק הדין נשמעה קריאה להגיש בקשה לדיון נוסף על פסק הדין. גם בקריאה זו יש מימד אירוני. מבחינה משפטית אין כל סיבה לקיום דיון נוסף על פסק הדין, שכן הוא נטוע בהלכה הנוכחית ולא קובע כל הלכה חדשה, דבר  שעשוי היה להצדיק דיון נוסף.

מצד שני דווקא שופטים כמו מזוז למשל, קראו עוד משנת 2015 לקיום דיון בהרכב מורחב של בית המשפט העליון על מנת לדון בסוגיה העקרונית של עצם השימוש בתקנה 119, ואולם הנשיאה נאור דחתה בזמנו בקשה לדיון נוסף באחד המקרים של הריסת בתים.

אם אכן תיענה הקריאה הזו בחיוב, אני מתאר לעצמי שהשופט מזוז ואחרים המתנגדים לשימוש בתקנה 119, ישמחו לקראת דיון כאמור. כמובן שלא ניתן לדעת מראש בוודאות מה יחליט בית המשפט ביחס לשאלה העקרונית שטרם עמדה לבחינה בהרכב מורחב מזה שנים רבות. ישנה אפשרות שההרכב המורחב יבטל כליל את השימוש בתקנה 119 כאמצעי להרתעה של מפגעים.

לא נמצאה זיקה מיוחדת של הבית למעשה המפגע, הבית לא שימש לאחסון אמצעי לחימה, משפחתו לא הביעה עידוד למעשיו. ומצד שני, בית המפגע משמש למגורי אשתו ושמונת ילדיו שהם משפחה קשת יום

לסיכום אני מעדיף לחזור למנחם בגין של 1951 ולמקורות היהודים, מאשר לאדונים אוחנה ושות' של הליכוד נוסח 2020. הן מנחם בגין והן המקורות היהודים אמורים ללמד אותנו דבר בסיסי אחד – במדינה יהודית ודמוקרטית, עם דגש על היהודית, לא מענישים אדם (וילד) שלא חטא ולא הואשם והורשע במשפט, על חטאו של האחר.

עורך דין המתמחה בתביעות ייצוגיות ובעתירות חוקתיות

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,134 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"משרד הביטחון לא הפיק לקחים מפרשת הצוללות"

פרסום ראשון "איך ייתכן שמשרד הביטחון וצה"ל לא קיימו אפילו דיון אחד או תחקיר פנימי בעקבות פרשת הצוללות?" ● "נוכח כל תהליך קבלת ההחלטות, תמוה בעיני שמבקר המדינה לא נכנס לזה" ● "גוף הרכש במשרד הביטחון ממשיך לקנות, והדורשים המבצעיים ממשיכים לדרוש, ופה הצליחו לכופף את המשרד" ● בכיר לשעבר במשרד הביטחון חושף את המנגנון שאפשר את עסקת כלי השיט המושחתת, ומזהיר: דבר לא השתנה

עוד 2,265 מילים ו-1 תגובות

נתניהו תומך בפשרה של כ"ץ, אך עבור גנץ זה עלול להיות מאוחר מדי

נתניהו החליט לתמוך בהצעה של של האוצר, לפיה תקציב 2020 יעבור בממשלה ובקריאה ראשונה - ובמקביל יעבור גם דחיית מועד הגשת התקציב בשלוש קריאות בכנסת ● אבל ספק אם גנץ יסכים לכך: זה ייראה לו כמו עוד קומבינה של נתניהו ● בינתיים, עמיר פרץ הודיע כי לא יתנגד להצעת החוק של לפיד למנוע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה, וכולם מחכים לראות מה יחליט ליברמן ● פרשנות

עוד 541 מילים
יריב לוין במועד חתימת ההסכם בין בנימין נתניהו ובני גנץ, ב-20 באפריל 2020

אם נתניהו לא יקבל את הצעת הפשרה של האוזר והנדל לדחות את מועד אישור התקציב, מדינת ישראל עשויה להתדרדר בתוך שבועיים לדרמה פוליטית-משפטית, שבמרכזה יו"ר הכנסת יריב לוין ● כל זה, אחרי שלוין כבר הבהיר לפני 5 חודשים, בפרשת אלדשטיין, בדיוק מה הוא חושב שצריך לעשות עם צווים של בג"ץ ● פרשנות

עוד 630 מילים

לזה יש תקציב השרים הוציאו 42 מיליון שקל על תשדירי שירות

מרבית ההוצאות: של שרי הליכוד ● ההשקעה העיקרית: בפרסום בערוץ 12, המושמץ על ידי בלפור ● לפי התשדירים שהופקו עבור האוצר, נראה כי קיים יקום מקביל שבו נתניהו וכ"ץ מגבים אותנו כלכלית שנה קדימה ● כך מהנדסים את התודעה כדי לעמעם את כישלון ניהול המשבר

עוד 1,422 מילים

"איבדנו שליטה על המגפה"

הגל השני הפלסטינים ממזרח ירושלים עברו את הגל הראשון של הקורונה ללא פגע, ברובם ● בתחילת מאי דווחו רק כ-150 מקרים של הידבקות בנגיף באזורים הפלסטיניים של העיר ● ירושלים שחררה אנחת רווחה והתחילה להיפתח מחדש ● אבל זאת הייתה הנקודה שבה דברים התחילו להשתבש ● מנגנוני התיאום הרפואיים בין ישראל לרשות הפלסטינית קרסו בזה אחר זה, והתושבים נדבקו בהמוניהם בנגיף ● כרוניקה של אסון ידוע מראש

עוד 1,857 מילים

מיקי זוהר: אם כחול-לבן יתמכו בחוק של יש עתיד נלך לבחירות

נתניהו ביקר בסופר ברמת השרון, תושבים קראו לעברו ״תתפטר״ ו״עבריין״ ● לפיד: דחיית התקציב עקומה ומזיקה כמו הממשלה כולה ● בג״ץ ביטל הריסת בית של פלסטיני שהרג חייל צה״ל ● הנדל: לא ניתן יד לממשלה צרה ● עמיר פרץ: לא אצביע נגד החוק שימנע מנאשם בפלילים לכהן ● גלנט: שנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר

עוד 43 עדכונים

נתניהו הסכים לפשרת התקציב כדי למנוע תמיכה בחוק של לפיד

הצעת החוק של האוזר והנדל, הדוחה את העברת התקציב ב-100 ימים, תעלה למליאה ביום ברביעי ● באותו יום יעלה לפיד את הצעת החוק שלו המונעת מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה ● בליכוד הסכימו אמש לתמוך בפשרת התקציב רק בקריאה טרומית ● זה קונה לנתניהו זמן, ובעיקר מבטל את האפשרות שכחול-לבן תתמוך בחוק של לפיד ● איום הבחירות טרם הוסר ● פרשנות

מעולם, כנראה, לא התקבלה הצעת פשרה כלשהי בסקפטיות רבה כל כך.

בנימין נתניהו מוכן להצעת החוק של סיעת דרך ארץ לדחות לנובמבר את מועד האישור על תקציב המדינה – אבל שרים בליכוד וגורמים בימין מזהירים מפני תרגיל נוסף של ראש הממשלה, שבא להרדים את המערכת במהלך השבוע ולטרפד את החוק ברגע האחרון.

פוליטיקאי בכיר בימין נותן לאפשרות הזו סיכוי גבוה של 70 אחוזים. עד כדי כך הפכה המערכת הפוליטית לכר מרעה של גנבי סוסים.

שרים בליכוד וגורמים בימין מזהירים מפני תרגיל נוסף של ראש הממשלה, שבא להרדים את המערכת במהלך השבוע ולטרפד את החוק ברגע האחרון. פוליטיקאי בכיר נותן לאפשרות הזו סיכוי גבוה של 70 אחוזים

כדי שהחוק של צבי האוזר ויועז הנדל יעבור, צריך רוב בקריאה טרומית, דיון בוועדות, חזרה למליאה לצורך קריאה שנייה ושלישית ודיון ארוך בכנסת לפני האישור הסופי. הכול צריך להיעשות תוך שבועיים, בלוח הזמנים המקוטע של הכנסת. לא בלתי אפשרי, אם נתניהו לא יטרפד את הכול ברגע האחרון.

בשלב זה נתניהו והליכוד תומכים בחוק שיעלה למליאה ביום רביעי, אבל רק בשלב הקריאה הטרומית. באותו יום יעלה יו"ר האופוזיצה יאיר לפיד את הצעת החוק שלו, שמונעת מראש ממשלה לכהן תחת כתבי אישום.

לפי ההערכה, נתניהו רוצה למנוע את התמיכה של כחול-לבן בחוק הזה, ולכן הסכים לדחות את אישור התקציב. אחרי שהחוק הזה ייפול, הוא ימצא דרך להפיל גם את חוק התקציב של האוזר.

שאלתי אתמול את האוזר אם הוא לא נופל למלכודת שטומן לו נתניהו. "הכל יכול להיות", הוא ענה.

בגדול, נתניהו לא שינה את האינטרס שלו. הוא רוצה לטלטל את המערכת הפוליטית לפני המשפט שלו, שמתחיל את שלב ההוכחות שלו בינואר 2021. הוא עדיין רוצה בחירות וממשלת 61 כדי שיוכל להעביר באמצעותה את החוקים שנוחים לו נגד המשך המשפט. זו הייתה תכנית הפעולה שלו בשנתיים האחרונות. נתניהו עדיין רוצה לעשות את הכל לפני הרוטציה עם גנץ בנובמבר 2021.

בקיצור, נתניהו לא מצמץ, כפי שצייצו אמש עמיתיי עמית סגל ורביב דרוקר. פיזור הכנסת לא בוטל לפי שעה. הוא לכל היותר נדחה ב-100 ימים, אם החוק של האוזר אכן יעבור, וזה בכלל לא בטוח.

יוזם החוק צבי האוזר אמר הלילה כי המטרה שלו היא ליצור יציבות פוליטית וכלכלית לקראת החורף. הוא טען כי מטאור הקורונה והשפעת המשולבים זה בזה מתקרב לכדור הארץ, עומד להתפוצץ ואנחנו לא מוכנים. הוא עצמו יצביע נגד ההצעה של לפיד כדי לא להסיט את תשומת הלב מהדבר העיקרי.

"כל מה שלא מייצב את המערכת, לא צריך להתעסק בו", אמר האוזר, אבל הוא רק שכח שבינתיים המדינה תתנהל עוד שלושה חודשים בלי תקציב. איזו יציבות מרשימה.

עוד 391 מילים

מנהלי בתי ספר מאיימים: נפסיק את התנדבות תלמידינו במגן דוד אדום

מעקב מנהלי בתי ספר באזור השפלה יוצאים למאבק נגד ההתעמרות בתלמידים במד"א, שנחשפה בזמן ישראל ● במכתב חריף הם דורשים את פיטוריו של אחראי המתנדבים בתחנת רחובות, ציון בוארון ● "כל עוד בוארון יוותר בתפקידו, נפעל להעברת התלמידים המתנדבים מתחנת רחובות"

עוד 630 מילים ו-6 תגובות

שתי אצבעות מביירות כאן זה לא שווייץ, אבל גם ממש לא לבנון

בעקבות הפיצוץ הענק בביירות, ריכוז המפעלים הפטרוכימיים בחיפה מושך את עיקר תשומת הלב ● המפרץ בהחלט דורש מעקב צמוד, אך כמו תמיד במלחמות, צריך לקחת בחשבון שההפתעה עלולה לבוא דווקא מכיוון אחר ● למשל, מהרכבות והמשאיות שמובילות חומרים מסוכנים בסמוך לבתי מגורים ● ויש גם את המפעל בדימונה, שעליו איש לא מדבר

עוד 806 מילים

השופט התחנן: הגנו על הציבור

תחקיר זוג יהודי-אמריקאי מבוגר נעקץ ברבע מיליון דולר על ידי נוכלים ישראלים בענף המסחר במטבע חוץ - וזהו רק קצה הקרחון ● ישראלים רבים פועלים בזירה הפרוצה הזו, ששבה לפרוח לאחר שחשיפות בזמן ישראל הביאו לדעיכת היקף ההונאות באופציות הבינאריות ● השופט מגן אלטוביה, שדן בתיק, הפציר במדינה לטפל בתופעה ● אך קריאתו לא זכתה למענה עד היום

עוד 1,868 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה