הרב ג'ונתן זקס (צילום: באדיבותו)
באדיבותו
הרב הראשי לשעבר של בריטניה, ג'ונתן זקס:

ראיון "ישראל שלחה לבריטניה שגרירים שלא ידעו לדבר אנגלית"

הרב הבריטי ג'ונתן זקס, שמנהל קמפיין תקשורתי ממושך להפרדת הדת מהמדינה בישראל ובארצות הברית, מוציא ספר חדש על מוסריות, ומדבר על הכישלון התדמיתי הישראלי באירופה, על יחסיו הקרובים עם מנהיגי הממלכה, על אתגרי הקורונה בעיניים יהודיות - וגם על עמוס עוז, אריאל שרון, סת' רוגן והמחזמר המילטון ● "מי שרוצה לראות את השחיתות של פוליטיקה שנובעת מעירוב הדת, צריך לבלות קצת בארץ"

ג'ונתן זקס, רבּה הראשי לשעבר של בריטניה, כתב עשרות ספרים על דת ופוליטיקה, אבל הוא מאמין שעירוב בין השניים מוביל ל"פוליטיקה נוראית, ולדת גרועה עוד יותר". קשה לדבוק ברעיון כזה, במיוחד עבור מי שזה עתה פרסם ספר שמתאר את התמוטטות הערכים הבסיסיים בחברה, שבמשך מרבית שנות ההיסטוריה האנושית היו קשורים קשר הדוק לדת.

בספרו החדש, Morality: Restoring the Common Good in Divided Times, טוען זקס שהחברה עברה מה שהוא מכנה "שינוי אקלימי תרבותי", שבו האינדיבידואליזם שחק את המוסר הקולקטיבי. כמו בשינוי האקלים המטאורולוגי, הוא טוען, ישנם כוחות שמובילים לשינוי מסוכן – הוא מצביע על המדיה החברתית כעל אחד הכוחות המובילים – אך מאמין שאפשר למנוע את האסון.

ג'ונתן זקס בפגישה עם האפיפיור בנדיקטוס ה-16, 2010 (צילום: AP Photo/Toby Melville, Pool)
ג'ונתן זקס בפגישה עם האפיפיור בנדיקטוס ה-16, 2010 (צילום: AP Photo/Toby Melville, Pool)

הדרך להפוך מוסרי, כותב זקס, היא פשוטה ועם זאת מאתגרת מאוד. "אנחנו צרכים מפגשים ישירים עם בני אדם אחרים. אנחנו צריכים להיות בנוכחותם, להיות פתוחים לשוֹנוּת שלהם, להיות ערים וקשובים לתקוות ולפחדים שלהם, להיות מעורבים באומנות השיחה, במיומנות העדינה של דיבור והקשבה".

בראיון עמו מדבר זקס, שכיהן כרב הראשי של בריטניה בין 1991 ל-2013, על ההשפעה ההרסנית של "תרבות הביטול", האופן שבו ישראל מגלמת את האתוס שהוא רוצה לקדם (ואיך היא לא מצליחה לעשות זאת), תפקיד הדת במוסר ועל נושאים אחרים שעלו בספרו, אשר יצא לאור באנגלית ב-1 בספטמבר.

ספרך קורא לעבור מהלך רוח של "אני" להלך רוח של "אנחנו". תוכל לתת לי קווים מנחים לקיום מערכות יחסים עם מי שדוגל בדעות שנראות לי מזיקות?
"התמודדות עם אנשים שחושבים אחרת מאיתנו – זה לא נשמע כמו משפחה יהודית טיפוסית? אנשים אחרים מנהלים שיחות. לנו יש ויכוחים. אבל ב'תרבות הביטול', אנחנו מאבדים את היכולת לדבר עם אנשים שאנחנו חולקים עליהם.

"אני חושב שתופעה ייחודית זו שהיהדות מביאה לעולם –היום, כמובן, כולם משייכים אותה לנצרות –היא זו שאומרת שאלוהים הוא אבינו, שהוא קרוב משפחה. חלק מהאנשים רואים באלוהים חבר; בעיני אחרים הוא משפחה. הדבר הראשון שאלוהים אומר למשה לומר לפרעה הוא שישראל הוא בנו הבכור. ואלוהים מתייחס אלינו גם אם יש לנו דעות שבעיניו נתפסות כמתועבות.

"זהו טבעה של משפחה – שקיימת בה אהבה ללא תנאי, גם אם אתה מתווכח בלהט ובתוקף. זה באמת מטריד אותי שאנשים אומרים היום שדעות חשובות יותר מהמשפחה. זו טעות אמיתית בקביעת סדרי העדיפויות".

היום כבר לא לגמרי ברור שיש דברים רבים שמאחדים את העם היהודי, מבחינת ערכים מרכזיים שכל היהודים מסכימים עליהם. האם לדעתך יש בתורה מוסר ברור וייחודי, או כמה קווים משותפים שכולנו מסכימים עליהם מראש?
"כשמדובר באחדות יהודית או באומה יהודית, קל לדבר, אבל אני חושב שצריך להפגין את זה במעשים. וזו הסיבה, למשל, שתמיד היו לי שיחות פומביות עם אנשים שממש מתנגדים לכל דבר שאני דוגל בו. אחד מהם היה עמוס עוז.

"כשג'ונתן היידט כתב את The Coddling of the American Mind, המו"ל שלו ביקש ממני לסייע לו בהשקת הספר. אז היה לנו אירוע גדול בלונדון. ואחד מחברי הפאנל באירוע, פרופסור ללימודי אפריקנים-אמריקנים, שב ואמר בתוקף כי גזענות, קולוניאליזם ורצח-עם שזורים באופן בלתי נפרד ביסודותיה של בריטניה.

"זוהי אמירה מנכרת למדי. רוב החברים בקהל ידעו שהם באופן אישי לא גזענים או אחראים לרצח-עם. ובאמצע הערב אמרתי לעצמי, זה פשוט משעמם.

"אז פניתי אליו ישירות ואמרתי בפשטות, 'אילו הייתי נולד בנסיבות שבהן נולדת, ובתקופה שבה נולדת, אני חושב שהגישות שלי היו זהות לשלך. איך נוכל לקחת את הכעס הזה ולאחות את השברים, להפוך את האנרגיה השלילית הזו לחיובית? בא נראה אם אנחנו יכולים למצוא דרך שתוביל מהגישות האלה לעתיד טוב יותר'.

"כמה אנשים בקהל אמרו לי שבאותו רגע הורגש שינוי מוחשי בקהל. הם למעשה ציינו שבמקום ששני הצדדים יטיחו גידופים זה בזה, זה היה רגע קט שבו מישהו הראה שהוא מוכן לחצות את המחסום ולהיכנס לתודעתו של מישהו שחשב שאני גזען, קולוניאליסט ומבצע רצח-עם. פשוט חשתי את הכוח באמירה 'אוקיי, חברים, בואו נעבור את המחסום הזה. בואו ננסה להבין את העולם דרך עינייך. ובואו נראה אם נוכל להתקדם יחד', וזה לא קורה מספיק בעולם היום".

ג'ונתן זקס מעניק חנוכייה למלכה אליזבת, 2006 (צילום: AP Photo/Andrew Parsons, Pool)
ג'ונתן זקס מעניק חנוכייה למלכה אליזבת, 2006 (צילום: AP Photo/Andrew Parsons, Pool)

לפי מחקר מ-2013, 22% מהאמריקנים היהודים מזהים את עצמם כיהודים ללא דת; 62% אומרים שהיותם יהודים קשורה בעיקר למוצא ולתרבות, ורק 15% אומרים שזה בעיקר עניין דתי. אנשים באופן כללי חילוניים יותר מאשר בתקופות שתיארת. כיצד נראה מוסר חילוני משותף, והאם ניתן לבנות או לבנות מחדש חברות מוסריות שרוצות לראות עצמן מנותקות לחלוטין מערכים דתיים?
"אני חושב שצריך לחבר כמה דברים. ולא קל לחבר אותם. אלה דברים שהשקעתי בהם זמן רב. הדבר הראשון הוא הנרטיב הלאומי. חייבת להיות דרך לומר, 'מהי בעיני המשמעות של להיות בריטי או אנגלי?'.

"בבריטניה, יש לנו משהו שנקרא 'יום הזיכרון בממלכה המאוחדת'. מדי שנה בנובמבר, המלכה וכל משפחת המלוכה, ראש הממשלה המכהן וכל ראשי הממשלה לשעבר, כל השגרירים, כל מפקדי הצבא הבכירים ואנשי כל הדתות מתאחדים. אנו זוכרים את האנשים שקיפחו את חייהם במלחמות העולם ובסכסוכים אחרים. זה עניין לאומי גדול – אירוע טלוויזיוני ענק.

גורדון בראון (צילום: AP Photo/Bebeto Matthews)
גורדון בראון (צילום: AP Photo/Bebeto Matthews)

"אני ישבתי עם גורדון בראון כשהוא היה ראש ממשלה, ואמרתי, 'אתה יודע, אדוני, כל מה שאתה צריך לעשות כדי ליצור יום בריטי הוא לחלק את היום הזה לשניים. שהבוקר יוקדש למלחמה ולעבר, ואחר הצהרים יוקדש לשלום ולעתיד. ובאמצע היום הדור המבוגר יעביר את הלפיד לדור הצעיר, ואז אתה תערוך טקס קטן שיחגוג את היותנו בריטיים ואת היותנו בני אדם הגונים. לא תצטרך להוסיף עוד תאריך ללוח השנה אבל באופן מיידי תיצור נרטיב לאומי'. זה לא יצא לפועל.

"לעומת זאת, הייתי נרגש מאד כשבתי נתנה לי כמתנת יום הולדת כרטיסים למחזה המילטון, ואני חשבתי לעצמי – כך עושים את זה. בפעם הבאה שאגיע לניו יורק, נלך לראות את היוצר לין-מנואל מירנדה. כתבתי לו שהוא הראה איך אפשר לספר נרטיב לאומי בצורה חדשה, מקיפה ויסודית. אז אתה צריך טקס ונרטיב לאומי כדי ליצור תחושת זהות. ואז אתה צריך לעשות משהו.

"הייתי נרגש מאד כשבתי נתנה לי כמתנת יום הולדת כרטיסים למחזה המילטון, ואני חשבתי לעצמי – כך עושים את זה. אתה צריך טקס ונרטיב לאומי כדי ליצור תחושת זהות. ואז אתה צריך לעשות משהו"

"הדוגמה הטובה ביותר היום היא ישראל – כולם משרתים בצבא או בשירות הלאומי. מפני שהדרך הטובה ביותר לחנך אנשים להיות מוסריים היא להפקיד בידם אחריות. לתת להם משהו שישפיע וישפר את חייהם של אנשים אחרים. וכך, על אף העובדה שהחברה הישראלית סובלת משברים עמוקים, עדיין יש היום בישראל תחושה אמיתית של אלטרואיזם, שמקורה בצבא ובשירות הלאומי".

ג'ונתן זקס (משמאל) עם הנסיך צ'ארלס, 1998 (צילום: AP Photo/Pool)
ג'ונתן זקס (משמאל) עם הנסיך צ'ארלס, 1998 (צילום: AP Photo/Pool)

האם עקבת אחר המחלוקת סביב סת' רוגן והתבטאויותיו על יהדות? הוא אמר שהוא חש מרירות רבה על החינוך שקיבל בילדותו, מפני שהוא מרגיש "ששיקרו לו" על ישראל ועל דרך הקמתה. מדוע ישראל שזה עתה תיארת, אינה באמת ישראל כפי שהיא נתפסת היום בעיני אמריקנים יהודים צעירים רבים כל כך?
"ישראל לא תמיד התייחסה ברצינות מספקת לאופן שבו היא הציגה את עצמה. תהליך אוסלו כשל ב-29 בספטמבר, 2000, לאחר שאריאל שרון ביקר בהר הבית ופרצה התקוממות פלסטינית שכונתה באופן לא מדויק 'אינתיפאדת אל אקצא'.

"אני הנחתי – אני חושב שכולם הניחו – שבגלל שישראל ויתרה על הרבה כל כך באוסלו, במיוחד בשלביו הסופיים, הרי שאם התהליך כשל, היא תחשב לזכאית מחמת הספק. בתקשורת הבריטית היא לא זכתה ליהנות מחמת הספק בכלל, אפילו לא ליום. כבר בתחילת אוקטובר, התקשורת הייתה אנטי-ישראלית באופן גורף, והאשימה את ישראל בכישלון שיחות השלום. זו הייתה האשמה רצינית – זה היה רציני. ועם זאת, ישראל לא עשתה דבר כדי להתמודד עם זה. שום דבר.

"במהלך אותן שנים ישראל שלחה לבריטניה שלושה שגרירים שלא ידעו לדבר אנגלית. בדצמבר בשנת 2000, אני באופן אישי לקחתי קבוצת אנשים – עיתונאים מהטיימס ומה-BBC – לירושלים כדי שיראו את המצב בעיניהם.

"רב לא צריך להיקרא לעשות תפקידי שגריר, זה לא תפקידו של מנהיג דתי. וזו החלטה מוטעית עד כדי גיחוך שמתקבלת על ידי ישראל ב-20 השנים האחרונות.

סת' רוגן (צילום: Willy Sanjuan/Invision/AP)
סת' רוגן (צילום: Willy Sanjuan/Invision/AP)

"מפני שאם, כמו רוגן, אתה מעוניין ב'תיקון עולם', ובהפיכת העולם למקום טוב יותר, אני חושב שתתקשה למצוא דוגמה טובה יותר מזו של הצעירים בישראל. אתה צריך לחפש אותם, אבל היזמים החברתיים בישראל מדהימים. בשעה זו הם מפתחים בדיקות לקורונה שיתנו תוצאות בתוך שניות, הם עובדים על חיסונים, ואלוהים יודע מה עוד.

"ישראל שאני מכיר היא ישראל של חדשנות טכנולוגית בחקלאות, ברפואה ובבינה מלאכותית, בננו-טכנולוגיה. זוהי ישראל המרגשת. עם הפוליטיקה הישראלית צריך להתמודד במקצועיות ובמיומנות. אבל ישנה גם ישראל אחרת לגמרי, שהעולם עדיין לא מכיר. והיא יוצאת דופן וייחודית".

"אני לקחתי עיתונאים לירושלים כדי שיראו את המצב בעיניהם. רב לא צריך לעשות תפקידים של שגריר, זה לא תפקידו של מנהיג דתי. וזוהי החלטה מוטעית עד כדי גיחוך שמתקבלת על ידי ישראל בעשרים השנים האחרונות"

רב אורתודוקסי מוערך אמר לאחרונה שיהודים צריכים להצביע עבור הנשיא טראמפ, מתוך הכרת תודה על הדברים שעשה למען העם היהודי. מתי ראוי שמנהיגים דתיים יביעו את דעתם באופן ספציפי כל כך בנושאים פוליטיים?
"ההפרדה בין פוליטיקה לדת היא עקרונית לחלוטין. זה אחד מהדברים הגדולים שהיהדות לימדה את העולם: אין לערב דת ופוליטיקה. עירוב של דת עם פוליטיקה מוביל לפוליטיקה נוראית, ולדת גרועה עוד יותר. זו שערורייה מוחלטת.

"כתבתי אני לא יודע כמה ספרים על פוליטיקה. אפילו הספר הזה עוסק בכך מעט. ועם זאת, מעולם לא נקטתי עמדה פוליטית – ואיש מבני משפחתי, ובהם איליין, איתה חגגתי רק לפני מספר שבועות את חתונת הזהב – לא יודעים למי אני מצביע. אני מתכוון לכך שהיה לי מאוד חשוב להבהיר לציבור שאני קרוב למנהיגי המפלגה השמרנית, למנהיגי הלייבור ולמנהיגי המפלגה הליברל דמוקרטית.

עטיפת הספר החדש של זקס (צילום: יח"צ)
עטיפת הספר החדש של זקס (צילום: יח"צ)

"וגם לא אפשרתי לרבנים שלי לנצל את הבימה למטרות פוליטיות. אני רואה שזה לא המצב באמריקה. ואני חושש שיהדות אמריקה עושה טעות גדולה מאוד. זה לא פעוט, זה עניין גדול. הפוליטיקה מפלגת מטבעה. היה זה אלכסיס דה טוקוויל שהכיר בכך כששאל כמרים מדוע הם נמנעים מנושאים פוליטיים בדרשות שלהם. הם השיבו, "הפוליטיקה פלגנית, ודת צריכה להיות מאחדת". הם ידעו שברגע שיהפכו את הדת לפוליטית, גם היא תהפוך נושא למחלוקת.

"לכן, אני חושש שאין לי אפילו שמץ של אהדה לאדם, שממעמדו כרב אומר לאנשים איך להצביע. ואם את רוצה לראות את השחיתות של פוליטיקה שנובעת מעירוב הדת, כדאי שתבלי קצת זמן בישראל. ישראל נפלאה בדרכים רבות, אבל השילוב של פוליטיקה ודת בה הוא אסון שעלול יום אחד לאיים על עצם קיומה. מפני שמדינה שיש בה רק מחלוקות, ושום דבר מאחד, לא תוכל לשרוד לצערי".

"אין לי אפילו שמץ של אהדה לאדם, שממעמדו כרב אומר לאנשים איך להצביע. אם את רוצה לראות את השחיתות של פוליטיקה שנובעת מעירוב הדת, כדאי שתבלי קצת זמן בישראל. השילוב הזה הוא אסון שעלול לאיים על קיומה"

אני אתרשל בתפקידי אם לא אשאל אותך על המגיפה העולמית ועל הנתק שכולנו נאלצים לחוות בימים אלה. בתקופה שבה מסוכן לבריאותנו להתכנס יחד, מהי הדרך הטובה ביותר להתחבר או משהו שנוכל לעבוד עליו בתוכנו?
"נדמה לי שכשאתה מאבד משהו באופן זמני, ואחר כך מקבל אותו בחזרה, לעולם לא תתייחס שוב לזה כמובן מאליו. איבדנו את הקשר האישי, את המגע בין שני אנשים. האמת היא שראינו בכך דבר מובן מאליו. מסתבר שזהו הדבר החשוב ביותר בחיים. בספר בראשית, פרק א', חוזר ההיגד 'וירא אלוהים כי טוב' 7 פעמים. המילים 'לא טוב' מופיעות בפעם הראשונה כשנאמר 'לא טוב היות האדם לבדו'.

"לכן עלינו לקבל את הכאב של האובדן הזמני הזה, ולומר שלעולם לא נתייחס לקשרים חברתיים כאל דבר מובן מאליו ולעולם לא נתייחס אליהם בקלות הדעת. ועל זה בעצם מבוסס חלק גדול מהיהדות. על קידוש הקשרים בינינו, בין אם אלה קשרי משפחה, חברות או קהילה. זוהי דת הרבה יותר חברתית ממרבית הדתות האחרות. אז הדבר הראשון הוא לעבור את המשבר הזה. זה מה שאנחנו צריכים ללמוד בשביל השלב שבו זה יהיה סוף-סוף מאחורינו".

עוד 1,747 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 25 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: אני תוקף את התקשורת הישראלית כי מגיע לה

נתניהו שהתראיין לערוץ 13 הבטיח: לא אקדם חוקים שיעניקו לי חסינות ● היועמ״ש בודק את תכנית חלוקת החיסונים למדינות זרות שהוקפאה בינתיים ● סקר מנדטים: הליכוד נחלש, לנתניהו אין קואליציה ● דירקטוריון קק״ל אישר תקציב לרכישת קרקעות בשטחים ● עדות יועץ הזוג נתניהו: אין אחד שלא מפחד משרה, כל הלשכה ידעה על המגעים עם מוזס ● פורסם מדד רמזור לחופים

עוד 32 עדכונים

לא ארץ ללוויתנים

הסיפור ״מעשה בלוויתן גדול מדי שהתאהב בצוללת קטנה״ מאת אקיוקי נוסקה מתאר את יום כניעת יפן במלחמת העולם השנייה מעיני לוויתן עצוב. בילדותו לימדה אותו אמו להיזהר מהחיות החכמות והאכזריות המכונות בני-אדם, שעלולות להטיל צִלצַל ולפגוע בו:

עטיפת הספר: סיפורי מלחמה לילדים
עטיפת הספר: סיפורי מלחמה לילדים

״לא עשינו להם כל רע״, אמרה לו, ״בכל הים הגדול אין יצור שישווה בתבונתו לבני האדם מלבדנו, הלווייתנים. לו רק היו מגלים מעט חביבות כלפינו!״.

לאחרונה קרַב הלוויתן ברישול לסירת בני אדם. להפתעתו במקום לפגוע בו, שמחו האנשים בסיפון לראותו ונופפו לו בחיבה. אחר כך פגש באיש צף על גבי סירה צהובה מגושמת שהביט בו בתחנונים. האנשים בספינה היו חיילים יפנים שהוסעו לקרב על איווג׳ימה וקינאו בלוויתן השלֵו למראה. בסירת ההצלה הצהובה שכב טייס אמריקאי פצוע, שפִּילל להיגרר בידי הלווייתן לחוף מבטחים.

הסיפור ״מעשה בלוויתן גדול מדי שהתאהב בצוללת קטנה״ מתאר את יום כניעת יפן במלחמת העולם השנייה מעיני לוויתן עצוב. בילדותו לימדה אותו אמו להיזהר מהחיות החכמות והאכזריות המכונות בני-אדם

ביום כניעת יפן נַדֲמו השמיים כי נעלמו מהם להקות המטוסים שהזכירו לו להקות סרדינים. הוא אהב סרדינים. בגלל תאבונו גדל גופו באופן שהרחיק מעליו נקבות, ולכן נהיה בודד.

והנה, ביום הכניעה פגש בלוויתנית שאִפשרה לו לשהות בקרבתה מבלי להירתע מפניו. למעשה הייתה זו צוללת יפנית שהמתינה במפרץ למשימת התאבדות. אנשיה לא ידעו כיצד לנהוג בלוויתן המוזר שנצמד אליהם. במסירותו לנקבה שהסכימה לקִרבתו ספג במקומה הלווייתן את פצצות העומק שהוטלו עליה. במותו, הציל הלווייתן את הצוללת.

כך באחרית ימיו נחשף הלוויתן לטוּבם ולחביבותם של בני האדם וגם להגיונם, לאכזריותם ולשרירותם. נזכרתי בסיפורו למראה הלוויתן הגדול שהגיע לחוף ניצנים, פה. האם זכה גם הוא לקורטוב של נחת ביומו האחרון בדומה לאחיו מיפן? האם למד דבר-מה על בני האדם? ואולי ראה כלי-שיט משחרר מגופו פסולת שחורה וממשיך הלאה בדרכו כאילו לא ארע דבר? מה קלט מבטו של הלוויתן בחוף ישראל, כיצד נראו הדברים מעיניו?

אולי כבר קרַב בעבר לחופים ולמד לדעת את צבעם וצורתם. על כל פנים, תחנתו האחרונה התגלתה כחוף שחור. מוכר שלגונים המכריז ״אני הולך, אני בא, לא להפעיל עלי לחץ״ נעדר מהחוף; תחתיו התרוצצו בו אנשים שדיברו בהתרגשות למיקרופונים מול עדשות מַצלמות. היו אלו כתבים שסיקרו את הסופה. הכתבים התעלמו מהלוויתן ועסקו בדקלום שבחים על אודות השלג הלבן. הוא התפלא שאינם משגיחים בו: ככל שידע, לוויתנים כמותו לא נראו מעולם בחוף הזה. בנוסף תמה מדוע מדברים על לבן כשהכל סביב נצבע שחור ותהה האם ראייתם של בני-אדם שונה מזו של לוויתנים. כלומר, האם אנשים אינם רואים את מה שניצב מול עיניהם? 

בחולשתו התקשה לקבוע האם דמויות נוספות שזיהה אכן התהלכו סביבו או בקעו מתעתועי דמיונו. איש נוקשה למראה הפיק עשן סמיך באמצעות תנור ישן; אדם זה הופקד על איפול האירוע. אחרים הפריכו כזבים מילקוטם לכיוון אנשים שפערו את פיהם ובלעו לתיאבון מבלי למיין ולבדוק. ״אפילו את הפלנקטון שלי הייתי מסנן טוב יותר״, חשב הלווייתן. מרחוק גזר אדם במספריו את האוויר. איש זה הופקד על ניתוק הקשר בין סיבה לתוצאה. אנשים תשושים בסירות שצבאו על החוף בדרישה לשוב ארצה נהדפו חזרה למים בהסבר שרק לזפת מותר להיכנס לארץ כי בניגוד אליהם, היא דבקה במקומה ולכן קלה להשגחה.

ביום הכניעה פגש בלוויתנית שאִפשרה לו לשהות בקרבתה מבלי להירתע מפניו. למעשה הייתה זו צוללת יפנית שהמתינה במפרץ למשימת התאבדות. במסירותו לנקבה שהסכימה לקִרבתו ספג במקומה הלוויתן את פצצות העומק

אדם עולץ וזחוח הזוקף כרס קטנה החווה סביב בידיו והצהיר ״הכל עשיתי אני, הכל בזכותי. תראו, איזה יופי, איזה יופי!״, מורה בגאווה על דברים טובים ויפים לכאורה, אך במקומם נראו רק גושים שחורים צמיגיים שנאחזו בחול ובסלעים.

איש אחֵר, עצוב למראה, גוו שחוח, ניגב בעדינות אגלי רטיבות מפה ומשם בעזרת מגבת רכה. ״מי אתה ומה תפקידך בארץ המשונה הזאת?״ שאל אותו הלווייתן בכוחותיו האחרונים. ״אני תפקידי לנגב לה את הדמעות״, ענה האיש.

פתאום הבחינו בו הכתבים – ״הנה לוויתן!״, אמרו. הם החלו להציג את קיומו באותן מילים דלות עצמן שוב ושוב ושוב, במהדורות כאלו ואחרות. גם בזפת הבחינו לבסוף, אמנם לאחר מכן. אך את זאת הלוויתן כבר לא ראה ולא שמע.

יעלה ורטהיים היא פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית, מטפלת בקליניקה פרטית במטופלים מגיל נוער ועד גיל שלישי, מטפלת במורות ובגננות מטעם הסתדרות המורים, ומדריכה הורים. בזמנה הפנוי כותבת, קוראת, וטווה מחשבות מול נופים בריצה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 613 מילים

פרשת ילדי ארה"ב

אמהות וזוגות צעירים אולצו במשך שנים לוותר על התינוקות שלהם, ולמסור אותם ● זה קרה בארה"ב בין שנות ה-50 לשנות ה-70 ● לפחות 2.5 מיליון תינוקות לבנים נמסרו לסוכנויות אימוץ, ועברם נמחק ● בספר חדש חושפת גבריאל גלזר את זוועות השיטה, כולל הניסויים הכואבים שערכו רופאים יהודים בתינוקות יהודים שרק נולדו

עוד 1,201 מילים

החוק מטומטם ולכן הציבור ישלם

בחירות זה עסק יקר, וחוק מימון מפלגות מ-1973 לא מתאים למציאות שבה מתקיימות בחירות כל שני וחמישי ● הבנקים כבר לא ששים לתת הלוואות למפלגות שאולי לא יצליחו להחזיר את הכסף, וכך הפכה הכנסת לבנק מממן בתנאים נוחים ● לא פלא שהמפלגות החדשות מעדיפות ערבויות מטייקונים על פני תרומות קטנות מהציבור ● כך או אחרת, זו יוצא מהכיס שלנו - וכרגע חייבים לנו 196 מיליון שקל

עוד 2,653 מילים

למקרה שפיספסת

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

שכפ”צ אוסלו

צדקה עשה הקב”ה עם ממשלת ישראל, והעמיד לה תירוץ קבוע למחדליה וכשלונותיה – הסכמי אוסלו. ההסכמים הללו – שהיו רק הסכמי ביניים – פקעו אמנם במאי 1999, אבל הצל שלהם עדיין משמש את ממשלת ישראל כדי לכסות על מחדליה. הפעם הם משמשים אותה כדי להתחמק מחובתה ההומניטרית לספק חיסונים נגד קורונה לפלסטינים המתגוררים בגדה המערבית וברצועת עזה.

צדקה עשה הקב”ה עם ממשלת ישראל, והעמיד לה תירוץ קבוע למחדליה – הסכמי אוסלו. ההסכמים, שהיו רק הסכמי ביניים, פקעו אמנם במאי 99', אבל צילם עדיין משמש את ממשלת ישראל לכיסוי מחדליה

הגדה המערבית נמצאת בשליטתה המלאה של ישראל. שטחי הגדה נחלקים לשלושה חלקים: שטחי סי, שרשמית ישראל שולטת בהם בכל תחום, בטחוני ואזרחי; שטחי בי, שבהם רשמית ישראל מחזיקה רק בסמכות בטחונית; ושטחי איי, שלכאורה נמצאים תחת שליטתה הבלעדית של הרשות הפלסטינית.

דא עקא, שהשליטה הפלסטינית בשטחי איי ובי היא בדיחה גרועה. השטחים הללו הם מובלעות בין שטחים שנמצאים בשליטה ישראלית, וכל מה שהפלסטינים עושים בהם נתון, לכל דבר ועניין, הוא לרצונה של ישראל. הסיבה לכך פשוטה: פלסטינים אינם יכולים לעבור, או להעביר סחורות, בלי לעבור במחסומים שנשלטים על ידי ישראל.

ברצועת עזה ישראל שולטת מרחוק. היא שולטת במרחב האווירי והימי של הרצועה, בתדרים שלה, ובמיוחד במעברים שלה. ישראל שולטת ברישום האוכלוסין הפלסטיני, ועל כן פלסטינים אינם יכולים לצאת מהרצועה או להכנס אליה אלא באישורה של ישראל. הם יכולים, כמובן, להפוך למבריחי גבול – אבל בכך הם הופכים לעבריינים.

מאז שעלה בנימין נתניהו לשלטון, ב-1996, ממשלות ישראל משתמשות בהסכמי אוסלו כשכפ”ץ: כלפי ימין, הממשלה אומרת שמה לעשות, היא לא יכולה לפרק את הרשות הפלסטינית ולספח שטחים; כלפי חוץ, היא טוענת שישראל איננה אחראית לשטחי בי ואיי משום שהרשות שולטת בהם. במקביל, היא עושה הכל כדי למרר את חייהם של הפלסטינים שחיים בשטחי סי כדי ליישם טרנספר מרצון – בעוד שמתנחלים בונים כאוות נפשם, ישראל איננה לוקחת אחריות לחייהם של אנשים שהיא התחייבה לרווחתם בהסכמי אוסלו.

כל זה לא חדש. מה שחדש הוא השטיק שבמסגרתו ישראל מסרבת להעביר לפלסטינים חיסונים, בתואנה שהסכמי אוסלו מונעים זאת. התואנה הזו שקרית על פניה ביחס לשטחי סי, שם ישראל אחראית גם לצד האזרחי ולא רק הבטחוני, אבל, כאמור, המטרה של ממשלת נתניהו שם היא טרנספר מרצון.

חובתה של ממשלת ישראל לדאוג לחיסונים לפלסטינים:

  1. ראשית בשל הזכות האוניברסלית לבריאות – בדיוק כמו שטענו בנייר "הזכות לחיסון" שפרסמנו במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם יחד עם רופאים לזכויות אדם.
  2. בנוסף, רצועת עזה ישראל והגדה המערבית הם שטח אחד לכל דבר. כשישראל מסרבת לחסן את הפלסטינים, היא מסכנת את הישראלים. כולנו מכירים את התמונות של פלסטינים שחוצים לישראל באין מפריע. ראינו גם איך, כשצה”ל רצה בכך, פלסטינים קיבלו אישור בשתיקה להגיע לחופי הים של ישראל.

בנימין נתניהו כלוא בדמות שהוא משחק: הוא לא יכול להיראות בעיני מצביעיו, שאותם לימד לשנוא פלסטינים, כמי ש”מיטיב” איתם; על כן הוא נמנע מלהעביר חיסונים לפלסטינים – שישראל שולטת בכל המעברים שלהם – ומשתמש באוסלו ככיסוי.

מה שחדש הוא השטיק שבמסגרתו ישראל מסרבת להעביר לפלסטינים חיסונים, בתואנה שהסכמי אוסלו מונעים זאת. התואנה הזו שקרית על פניה ביחס לשטחי סי, שם ישראל אחראית גם לצד האזרחי ולא רק הבטחוני

הסכמי אוסלו הם שכפ”צ נוח, כל זמן שאין זכרון ציבורי. אנשים שירחיקו במחשבתם עד ממשלת שרון – מעבר להרי האופל, אני יודעת – יזכרו שהממשלה הכריזה אז שהסכמי אוסלו בטלים. האיש שהכריז על כך שוב ושוב היה שר האוצר, אחד בנימין נתניהו.

לתושבי הארץ המעונה הזו גורל אחד, פלסטינים כיהודים. אנחנו תלויים זה בזה, ואם ניתן לנתניהו לפעול כרצונו, נהיה תלויים זה לצד זה. ישראל חזקה מספיק כדי לאפשר לפלסטינים להתחסן, גם אם זה יפגע בנתניהו בקלפי.

עינת עובדיה היא מנכ"לית מכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. בעלת תואר ראשון בלימודי מזרח אסיה וסינית מהאוניברסיטה העברית, ותואר שני במנהל עסקים מהמכללה למנהל בראשל"צ. בעשור האחרון כיהנה בתפקידי מפתח בפוליטיקה הישראלית בקואליציה ובאופוזיציה. בחמש השנים האחרונות שימשה כמנהלת המטה של יו״ר מרצ לשעבר זהבה גלאון וניהלה קמפיינים פוליטיים רבים למועמדים ורשימות בבחירות הארציות והעירוניות. היא פעילה חברתית בשמאל הישראלי וחברת הנהלת מרצ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 558 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החוק שאושר אתמול בכנסת, המאפשר למסור מידע על מתחסנים ולא-מתחסנים לשורת רשויות ציבוריות, לא היה עובר אלמלא ההיסטריה הציבורית סביב מגפת הקורונה והחיסונים ● ואלמלא אותה היסטריה, סביר להניח שבית המשפט העליון היה פוסל את החוק ● השאלה היא, מה תהיה הפגיעה הבאה בזכויות היסוד של האזרחים ● פרשנות

עוד 712 מילים

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

עוד 1,517 מילים

"מגן אבות ואמהות" מתיר לבקר דיירי דיור מוגן בביתם

מעקב זמן ישראל מנהלת "מגן אבות ואמהות" הודיעה השבוע כי קרובי משפחה וחברים של דיירים בדיור מוגן יורשו מעתה לבקרם בדירתם - לראשונה מזה שנה ● הביקורים מותרים כרגע רק בדיור המוגן ולא בבתי אבות וכפופים לכללי התו הירוק ● המשמעות היא כי מחוסנים, מחלימים וכן בעלי בדיקה שלילית יוכלו לשהות בדירת הדיירים ● עם זאת, לא כל רשתות הדיור המוגן מאמצות את ההיתר החדש

עוד 527 מילים

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-1 תגובות

דיווח: נתניהו ביקש מביידן שלא להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג

הקמפיין של מפלגת העבודה יתמקד בסוגיות מגדריות ● יועמ״ש משרד האוצר: בניגוד לדבריו, כ״ץ אמר לי לא לקדם את התכנית הכלכלית ● כ"ץ: עומד מאחורי דבריי ● סערה במליאה לאחר שח״כ שטרן מהליכוד תקף בנאומו את מרב מיכאלי על רקע פרשת קסטנר ● נתניהו מעריך שבחודשים הקרובים יחלו בישראל לחסן גם ילדים ● עקב הזיהום: משרד הבריאות אוסר שיווק של דגים מהים התיכון

עוד 42 עדכונים

נתניהו מגרש את הנשיא והופך כל אירוע ממלכתי לקמפיין בחירות

בבית הנשיא בירושלים שוררת בימים האלה תחושת כעס, מבוכה וחיסול חשבונות ● נתניהו משתלט בכל פעם על ארועים ממלכתיים, ברגע האחרון, ומתעלם מפרוטוקולים וסדרי עולם למען צרכיו האישיים ● ריבלין אינו היחיד שמסרב לשתף פעולה עם קמפיין הבחירות של נתניהו ● אבל ריבלין הוא היחיד שעוד ייפגש איתו כשנתניהו יבקש מנדט להרכיב ממשלה ● פרשנות

עוד 999 מילים ו-1 תגובות

פרסום ראשון קרן אברהם מונחת על קרן הצבי

להסכמי הנורמליזציה בין ישראל למפרציות, צירפה ארה"ב קרן נדיבה בסך 3 מיליארד דולר למימון שיתופי פעולה מסחריים בין המדינות ● מאות בקשות למימון הוגשו לאישור הקרן, כ-15 מיזמים מתחומי האנרגיה, ביטחון תזונתי והמגזר הפיננסי כבר נבחרו - אבל אז הכל נעצר ● עם חילופי השלטון בוושינגטון בחודש שעבר, הקרן נותרה ללא מנהל - וככל הנראה גם ללא מימון

עוד 970 מילים

לנשום עם האויב

המשבר הנוכחי הפך את החברה הישראלית למפולגת מתמיד ● מבצע החיסונים הלאומי פער תהום של ממש בין המתחסנים לאלה שהחליטו לא להתחסן ● גם כשזה קורה באותו בית ● על המשפיענית שהחברות לא מוכנות לפגוש עד שתתחסן ● הסבתא שכולם עושים לה פרצופים ● והריבים המשפחתיים ● פרופ' מיכל פרנקל: "כל מי שלא מתחסן כאילו מעשן לנו בפרצוף, והגיוני שלא נרצה להיות לידו"

עוד 1,031 מילים ו-3 תגובות

כולם רוצים שדה תעופה נוסף בדרום. הוא יוקם בצפון

בדיקת זמן ישראל נתניהו, רגב ולפיד ביקרו לאחרונה באזור נבטים ודיברו על החשיבות בהקמת האלטרנטיבה לנתב"ג דווקא שם ● תושבי הדרום מאוד רוצים שזה יקרה ● גם תושבי הצפון רוצים שזה יקרה - בדרום ● אבל שדה התעופה החדש של ישראל יקום כנראה בעמק יזרעאל ● מנהל רשות התעופה האזרחית: "הדרגים המקצועיים אמרו את דברם. האופציה הצפונית אפשרית, מתאימה, והיא בערך הדבר היחיד שיש"

עוד 2,266 מילים ו-2 תגובות

סקר: גנץ נכנס לכנסת עם 5 מנדטים, מרצ והציונות הדתית מגרדות את החסימה מלמעלה

הממשלה אישרה עוצר לילי בפורים ביום חמישי, שישי ומוצ"ש מ-20:00 עד 5:00 ● התנועה תוגבל לקילומטר מהבית, ייאסרו ביקורים בבתים והתחבורה הבינעירונית לא תפעל ● דיווח: "מנדלבליט יודיע לנתניהו כי הוא מבזה החלטה של ביהמ"ש העליון" ● נתניהו הגיע להצגת התיאטרון הראשונה, ריבלין החליט לא להגיע ● סמוטריץ' ונתניהו לא הצליחו להבטיח זה לזה נאמנות לאחר הבחירות ● בג"צ הוציא צו על תנאי לפרוייקט הרכבל לכותל

עוד 55 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה