חברי הקהילה היהודית מתאספים כדי למחות על החלטת ישראל שלא לאפשר לכולם לעלות. אדיס אבבה, נובמבר 2018 (צילום: AP Photo / Mulugeta Ayene)
"הם כבר סבלו מתת-תזונה, ומצבם החמיר בעקבות הקורונה"

חשש לחיי מעוכבי העלייה באתיופיה

תחקיר

אלפי אתיופים ממתינים לעלות לישראל כבר יותר מעשור במחנות באדיס אבבה ובגונדר ● עם התפשטות הקורונה, מצבם הכלכלי והבריאותי רק מחמיר ● הם מתקשים להתגונן מפני המחלה, ולקרוביהם בישראל יש פחות אמצעים לעזור להם ● שרת הקליטה קוראת ליישם החלטת ממשלה ישנה להעלותם לארץ, אך פתרון לכולם עדיין רחוק ● "אנחנו ניצבים בפני אסון הומניטרי, אני מודאג במיוחד ביחס לילדים בני פחות מחמש", אומר לזמן ישראל רופא שמסייע להם

בשבוע שעבר אישרה הממשלה העברת תקציב שיאפשר לכאלפיים אתיופים להגר לישראל עד סוף השנה. מאחור, באפריקה, יישארו עד 12,000 אנשים שממתינים שנים לעלייה לארץ, וכעת ניצבים בפני אסון הומניטרי בעקבות מגפת הקורונה.

כך אומרים לזמן ישראל אנשים שעובדים עם הקהילה היהודית באדיס אבבה ובגונדר, הקוראים להביא לארץ את כל הממתינים לעלייה – מוקדם ככל האפשר.

למרות שאין מקרים מדווחים של קורונה בקרב האתיופים שממתינים לעלות לארץ, המחלה מתפשטת במדינה במהירות, עם כ-1,500 הדבקות מדי יום, ויותר מ-950 מתים עד היום. בקרב הממתינים התפשטה גם תת-תזונה חמורה.

לא הממשלה ולא הג'וינט שולחים סיוע. הסוכנות היהודית, שאין לה סמכות להעלות אנשים בלי החלטת ממשלה, עוזרת למה שמסתמן כארגון היחידי שמגייס כספים ומספק סיוע בשטח – ארגון המאבק להצלת יהודי אתיופיה, SSEJ.

כ-9,000 אנשים שממתינים להגר לישראל מחכים לכך כבר כ-15 שנה או יותר, אומרים פעילים מקומיים. כרבע מהם, שנמצאים בבירה אדיס אבבה, ממתינים לעלייה יותר מ-20 שנה, הם אומרים, והיתר, בגונדר, ממתינים בין 15 ל-20 שנה.

אלפי האנשים האלו עזבו את הכפרים והחוות שלהם לטובת שתי הערים הללו, רק כדי לנסות לשרוד באמצעות עבודות מזדמנות, עד הרגע שבו יוכלו לטוס לישראל. רובם גרים במבנים מבוץ, מוקפים בשכנים נוצרים.

חברי הקהילה היהודית באתיופיה מציגים תמונות של קרוביהם בישראל, במהלך אירוע סולידריות בבית הכנסת באדיס אבבה, פברואר 2018. (צילום: AP Photo / Mulugeta Ayene)
חברי הקהילה היהודית באתיופיה מציגים תמונות של קרוביהם בישראל, במהלך אירוע סולידריות בבית הכנסת באדיס אבבה, פברואר 2018 (צילום: AP Photo / Mulugeta Ayene)

"מהגרי פנים"

מבחינה כלכלית, משבר הקורונה פגע בקבוצה הזאת אנושות, כך אמרו לזמן ישראל מספר מקורות. אפשרויות העבודה הידלדלו, ואספקת המזון הצטמצמה. המחירים עלו ב-35-50%, והמשפחות בישראל – ששלחו בעבר כסף לקרוביהן -מצאו את עצמן במצוקה כלכלית משל עצמן, בעקבות בעיות שנובעות ממגפת הקורונה, וגם ארגונים פילנתרופיים מתקשים לגייס תרומות בעקבות המגפה.

המנהל הרפואי של SSEJ, פרופ' מוריס הרטשטיין, ישראלי יליד ארצות הברית, מומחה לאוקלופלסטיקה, רופא בכיר ומנתח במרכז הרפואי אסף הרופא – היה היחיד להעניק לאתיופים הממתינים טיפולי עיניים במשך שנים ארוכות, ואף טיפל בחלק משכניהם הנוצרים. "רוב האנשים שבהם טיפלתי מעולם לא ראו רופא, ולא יכולים להרשות לעצמם את עלות הבדיקה, שהיא 50 סנט", הוא אומר.

לפני שלוש שנים, הרטשטיין ובנו ג'ונה, אז בן 15, סייעו לבדוק כמעט אלף ילדים בני פחות מחמש במחנה גונדר. הם מצאו שכמעט מחציתם סובלים מתת-משקל חמור, ברמות גבוהות מאשר באוכלוסיה הכללית בגונדר (היוזמה הייתה חלק מפרויקט שניהלו נציגים של מערכת הבריאות הציבורית מאוניברסיטת גונדר ופרופ' ארתור אידלמן, לשעבר ראש מחלקת ילדים בבית החולים שערי צדק).

"האנשים האלה הם כמו 'פליטי פנים'. אם הם לא מוצאים עבודה, אין להם כסף והם פשוט לא אוכלים", אומר הרטשטיין, שביקר את הקהילה לאחרונה בנובמבר.

"אנחנו ניצבים בפני אסון הומניטרי. אני מודאג במיוחד ביחס לילדים בני פחות מחמש. הם כבר סובלים מתת-תזונה, והמצב החמיר בעקבות הקורונה. ראיתי כל כך הרבה ילדים עם זרועות כמו מקלות, עם ראשים גדולים מדי. אין לנו מספיק כסף", הוא מוסיף. "אנחנו ממתינים לממשלת ישראל שתסייע – עכשיו".

"אנחנו ניצבים בפני אסון הומניטרי. אני מודאג במיוחד ביחס לילדים בני פחות מחמש. הם כבר סובלים מתת-תזונה, והמצב החמיר בעקבות הקורונה. ראיתי כל כך הרבה ילדים עם זרועות כמו מקלות, אין לנו מספיק כסף"

ה-SSEJ החליט להשיק תכנית תזונתית בגונדר – אין לו את ההון הדרוש לעשות צעד דומה גם באדיס אבבה – שמתמקדת בבני פחות מחמש, הקבוצה שנפגעת בצורה הקשה ביותר מההשלכות ההתפתחותיות של תת-תזונה.

התכנית, שממומנת על ידי הוועידה הצפון אמריקאית למען יהודי אתיופיה, ועד יוני האחרון מומנה גם על ידי הסוכנות היהודית (שמחפשת מימון להמשך), התחילה עם 350 ילדים ומאכילה היום 510 ילדים פעמיים ביום, בנוסף ל-199 נשים בהיריון או אמהות מניקות. הילדים נמדדים על בסיס קבוע ומפוקחים על ידי אנשי רפואה. ה-SSEJ גייס גם תרומות לרכישת 40 קילו של דגני טף לכל משפחה בגונדר ובאדיס אבבה, כדי לאפשר להם לשרוד את החגים הקרובים.

כדי להגן עליהם מקורונה, קבוצה של חברי הקהילה הצעירים עברו הדרכה, והם עוברים מבית לבית לבדוק אנשים, לבדוק אם הם סובלים מחום או שיעול ואם הם זקוקים לרופא, ולהדגים להם איך לשמור על היגיינה כדי להתגונן מהמגפה.

"שכרנו רופא מקומי שיבדוק את כל מי שחולה. אנחנו יושבים וממתינים שהקורונה תתפוצץ. אם ייגמר לנו המימון, אני לא בטוח מה יקרה עד שיביאו אותם לפה, שזה הפתרון המתבקש", אומר הרטשטיין לזמן ישראל.

ה-SSEJ מעסיק רק עובד אחד בתשלום, ניגוסי אלמו, 42, שעלה לארץ ב-1998 אחרי שהמתין שמונה שנים באדיס אבבה. במשך ארבע שנים הוא עובד עבור הארגון בשטח, באתיופיה, ובקושי ראה את בתו מעין, 13, שחיה בלוד. "המצב בלתי נסבל", אמר בריאיון טלפוני. "אם לא היה קל קודם, עכשיו המצב חמור ממש".

אלמו אומר שבנוסף לפרמדיקים הצעירים שמסתובבים בבתי הקהילה, רשויות הבריאות בגונדר הגיעו לבית הכנסת של הקהילה ובדקו כ-150 אנשים. ה-SSEJ מחלק מסכות והקים עמדות לשטיפת ידיים. אבל, מעריך אלמו, רק 15%-20% מהאוכלוסייה הנוצרית, הכללית, לובשים מסכה בגונדר.

חברי הקהילה היהודית באתיופיה מציגים תמונות של קרוביהם בישראל, במהלך אירוע סולידריות בבית הכנסת באדיס אבבה, פברואר 2018. (צילום: AP Photo / Mulugeta Ayene)
חברי הקהילה היהודית באתיופיה מציגים תמונות של קרוביהם בישראל, במהלך אירוע סולידריות בבית הכנסת באדיס אבבה, פברואר 2018. (צילום: AP Photo / Mulugeta Ayene)

"הם כל כך חסרי אונים"

אלמו מפקח על תכנית המזון של בני החמש ומטה. "אלו שמעל גיל חמש בקושי מקבלים משהו. אתה רואה אותם עם הבגדים והנעליים הקרועים שלהם, עם חולצות שהם לובשים 3 שנים. הם רזים מאוד והבטנים שלהם נפוחות", הוא אומר.

עד הקורונה, הילדים הלכו לבתי ספר והשתתפו בתכניות של ה-SSEJ אחרי הלימודים. היו גם קייטנות בקיץ ושיעורים למבוגרים.

תחזוקת המתחמים בשתי הערים ממשיכה, כמו גם תכניות רפואיות לבני חמש ומטה בגונדר ולבני 60 ויותר בגונדר ובאדיס אבבה. הסוכנות היהודית מסייעת בהזנת המבוגרים, ובתמיכה בתכנית ההיגיינה שהביאה למשלוחים עצומים של סבון, מסכות, מדחומים, מגני פנים וציוד הגנה נוסף מישראל.

"הוצאנו קרוב ל-500,000 דולר מאז אפריל, ואני צופה שנוציא קרוב למיליון עד סוף השנה", אומר יו"ר ה-SSEJ ג'ו פייט.

הסוכנות היהודית מסייעת בהזנת המבוגרים ובתמיכה בתכנית ההיגיינה שהביאה סבון, מסכות, מדחומים, מגני פנים וציוד מישראל: "הוצאנו קרוב ל-500,000 דולר מאז אפריל, ואני צופה שנוציא קרוב למיליון עד סוף השנה"

אלמו מוסיף: "מה שמפחיד אותי יותר מכל, אם הממשלה לא תוציא אותם מפה בקרוב, או שאין איזו תכנית, זה שהמצב הרפואי והכלכלי יהפוך לבלתי הפיך. אני חושש שנערים בני 17-18 יגררו לפשע. אדם רעב יכול להגיע לתהומות עמוקים".

הוא אומר כי "מדינת ישראל לא מבינה מה היא מפסידה, אלה ילדים שרוצים להתקדם וללמוד ולשרת בצבא. זה קשה לי. האנשים האלה לא מבינים למה הממשלה לא מעלה אותם. הם שומעים על גזענות בארץ, אך הם כל כך מחוברים לאמונה שלהם ולא רוצים להגיד עליה דברים. הם כל כך חסרי אונים".

חברי הקהילה היהודית מתאספים כדי למחות על החלטת ישראל שלא לאפשר לכולם לעלות. אדיס אבבה, נובמבר 2018 (צילום: AP Photo / Mulugeta Ayene)
חברי הקהילה היהודית מתאספים כדי למחות על החלטת ישראל שלא לאפשר לכולם לעלות. אדיס אבבה, נובמבר 2018 (צילום: AP Photo / Mulugeta Ayene)

הוויכוח על המספרים

הן רשות האוכלוסין וההגירה והן משרד הקליטה והעלייה מאמינים שיש להעלות לארץ כ-8,000 אתיופים שממתינים מלפני שנת 2010. אבל הפעילים עמם שוחחנו טוענים כי המספרים צריכים להיות גבוהים יותר.

ב-2015, הקהילה עצמה תיעדה את פרטי כל חבריה, והגישה לממשלה רשימה של 9,400 אנשים, כך נמסר לזמן ישראל. המספר של 9,000 שלדבריהם ממתינים באתיופיה היום מבוסס על חיסור אלו שמתו או היגרו, ובתוספת הגידול הטבעי.

פעילים אומרים שקבוצה נוספת של כ-5,000 אנשים מגוג'ם ואצ'פר, במרחק של כ-500 קילומטר דרומית לגונדר, הצטרפו לאלפים הממתינים במחנה לפני כעשר שנים. אבל נכון להיום, אלפי האנשים האלה לא מופיעים ברשימות של הממשלה.

לא הצלחנו להבין האם שרת העלייה מכירה את הקבוצה הזאת. ההתבוללות איחרה להגיע לאזור הזה, ובדיקות ראשוניות של רבנים אורתודוקסיים מעידות על כך שכ-90% הם יהודים שיכולים להוכיח קשר ליהדות באמצעות אמם.

ב-2015, הקהילה עצמה תיעדה את פרטי כל חבריה, והגישה לממשלה רשימה של 9,400 אנשים. המספר של 9,000 שלדבריהם ממתינים באתיופיה היום מבוסס על חיסור אלו שמתו או היגרו, ובתוספת הגידול הטבעי

הממשלה השלימה את העלאת מרבית יהודי אתיופיה בשנות ה-90, אך לא הכריעה האם לקבל את הנותרים מאחור, שהתנצרו ולא זכאים לעלות מכוח חוק השבות, על אף פסיקות כמו זו של הרב הראשי הספרדי לשעבר שלמה עמאר, לפיה יהודים שהוכרחו להתנצר הם "יהודים גמורים" ו"אין להטיל ספר ביהדותם".

יהודים אלה מכונים לרוב בתקשורת הישראלית בשם "פלאשמורה", שיבוש לשוני שמשמעותו "פלאשים מומרים", אך לדברי יוצאי אתיופיה מדובר בביטוי פוגעני. התיאור המועדף עליהם הוא "שארית יהודי אתיופיה".

בגיבוי הרב עובדיה יוסף, הרב הראשי הספרדי המנוח והמנהיג הרוחני של ש"ס, עמאר פסק שאין לפקפק ביהדותה של הקהילה.

משפחות נקרעו זו מזו בגלל הקטלוג הזה, וכעת חלק בישראל וחלק ממתינים באתיופיה, בעוד שממשלה אחרי ממשלה מחליטה שלא להחליט.

בנובמבר 2015 העבירה הממשלה החלטה – החילוץ האווירי של "שארית הקהילה" שממתינה באדיס אבבה ובגונדר. לפי התנאים של החלטה 716, מי שזכאי לעליה הוא מי שהמתין בשטח מאז ה-1 בינואר 2010 לכל המאוחר, הופיע ברשימה רשמית מעודכנת, קיבל הזמנה מקרובי משפחה בדרגה ראשונה שנמצאים בישראל, והסכים לעבור תהליך גיור שימומן על ידי המדינה. אך מאז ההחלטה הזו, רק 2,257 אתיופים הועלו לארץ, בטפטופים, לפי נתוני הסוכנות.

חברי הקהילה היהודית מתאספים כדי למחות על החלטת ישראל שלא לאפשר לכולם לעלות. אדיס אבבה, נובמבר 2018 (צילום: AP Photo / Mulugeta Ayene)
חברי הקהילה היהודית מתאספים כדי למחות על החלטת ישראל שלא לאפשר לכולם לעלות. אדיס אבבה, נובמבר 2018 (צילום: AP Photo / Mulugeta Ayene)

התכנית של השרה

ב-19 באוגוסט, פנינה טמנו שטה, השרה הראשונה ילידת אתיופיה בממשלה, והאחראית לעלייה ולקליטת עלייה, הציגה מסגרת תקציב חדשה של 1.3 מיליארד דולר לוועדת העלייה של הכנסת, במטרה להביא ארצה 8,000 אתיופים ולסגור את המחנות בגונדר ובאדיס אבבה אחת ולתמיד. חלק מהמימון אושר השבוע.

אם תיושם, התכנית תאפשר ל-4,500 הראשונים – שכולם עונים על התנאים מ-2015 – להגיע לישראל בין אוקטובר לסוף דצמבר השנה, ולהיקלט במרכזי קליטה או להישלח ישירות לרשויות מקומיות מסוימות, לפי החזון שלה.

ועדה מיוחדת למקרים חריגים תוקם כדי להכריע בנושא אלו שנותרו באתיופיה, כמו גם לבדוק ערעורים של כל מי שסורב. האישור יהיה תלוי במספר גורמים, בהם החובה להוכיח שהמתנת באחד המחנות מאז דצמבר 2015 לכל היותר, ושיש לך קרובים מדרגה שנייה בארץ. הוועדה תשקול גם אנשים עם "מצבים מיוחדים".

כ-3,500 אנשים נוספים יועלו ארצה בין 2021 ו-2022, ואחריהם יפורקו המחנות – מרכזים שאינם מיועדים למגורים, עם בתי כנסת וכיתות.

לבסוף תוקם ועדה מייעצת קבועה ונפרדת, שתוכל להחליט האם אנשים נוספים שמבקשים להפוך לאזרחים ישראלים יכולים לעשות זאת בכוח חוק השבות.

פנינה טמנו שטה מדברת עם מצביעה מחוץ לקלפי בקרית מלאכי. 2 במרץ, 2020 (צילום: ג'ייקוב מגיד)
פנינה טמנו שטה מדברת עם מצביעה מחוץ לקלפי בקרית מלאכי. 2 במרץ, 2020 (צילום: ג'ייקוב מגיד)

טמנו שטה, שעלתה לארץ במסגרת מבצע משה כשהייתה בת שלוש, גדלה במרכז קליטה ופיתחה קריירה כפעילה, עיתונאית ופוליטיקאית ביש עתיד. עם התפצלות כחול-לבן, היא ערקה ממפלגתו של לפיד למפלגתו של בני גנץ, ומונתה לשרה.

"אנו מדברים על כמה אלפים, בין 7,000 ל-10,000. אנחנו יכולים לקלוט אותם ולסגור את מחנות המעבר. זה עניין אנושי, סוגיה א-פוליטית. כולם זוכים באמצעות מסגרת שמזרזת את תהליך ההגירה ובמקביל סוגרת את המחנות. אני לא אקבל את גרירת הרגליים בעניין הזה, עם 400 (מהגרים בחודש)", אמרה.

"אנו מדברים על כמה אלפים. אנחנו יכולים לקלוט אותם ולסגור את מחנות המעבר. זה עניין אנושי, סוגיה א-פוליטית. כולם זוכים באמצעות מסגרת שמזרזת את תהליך ההגירה ובמקביל סוגרת את המחנות"

השרה מתעקשת שהפלאשמורה הם "אנוסים", יהודים שהוכרחו להתנצר אך השאירו בחיים את הידיעה שהם יהודים. היא אומרת ש"ברור שיש קונצנזוס בקרב הקייסים ובקרב כל האחרים שצריך להעלותם. הם צריכים לחזור ליהדות".

ארגון "המאבק להעלאת יהודי אתיופיה", מסייע לה להפעיל לחץ בתקשורות וברשתות החברתיות השונות. בחודש שעבר הם פרסמו תמונה של הנשיא ראובן ריבלין, שמצטרף לקריאה להעלות את האתיופים לישראל.

חברת הכנסת מיכל קוטלר-וונש (כחול לבן), שאביה, פעיל זכויות האדם ושר המשפטים לשעבר של קנדה ארוין קוטלר משמש כיועץ משפטי של ה-SSEJ, אומרת כי "בלתי נתפס שהמדינה לא נותנת כסף כדי לוודא שלאנשים האלה יהיה מה לאכול. בלתי נתפס שהם עדיין לא כאן".

יהודי אתיופיה מתפללים במהלך הסיגד, חג שחגגה בעיקר הקהילה היהודית מאתיופיה, בירושלים, 2018. הסיגד, שמסמל את קבלת התורה, הפך לחג לאומי ישראלי בשנת 2008 (צילום: AP Photo / Ariel Schalit)
יהודי אתיופיה מתפללים במהלך הסיגד, חג שחגגה בעיקר הקהילה היהודית מאתיופיה, בירושלים, 2018. הסיגד, שמסמל את קבלת התורה, הפך לחג לאומי ישראלי בשנת 2008 (צילום: AP Photo / Ariel Schalit)
עוד 1,626 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 20 בספטמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון רג'ינה קינג עושה היסטוריה בהוליווד

בזמן שאמריקה בוערת על רקע גזעני, הבמאית והשחקנית זוכת האוסקר רג'ינה קינג עושה היסטוריה שחורה ● הסרט "לילה אחד במיאמי" מפגיש ארבעה גברים שחורים מפורסמים ב-1964, בהם קסיוס קליי ומלקולם X ● הגיבורים אמיתיים, העלילה דמיונית, אבל המסרים רלוונטיים מתמיד ● בהתחלה קינג התלבטה האם להפיץ את הסרט בגלל הקורונה, אבל אז התקבלה לפסטיבל ונציה - כבמאית השחורה הראשונה שעשתה זאת

עוד 1,902 מילים

הכיתה המעופפת בדרך לאבו דאבי

אודה על האמת, אינני מכירה כלל מבצעים עליהם פיקד שר החינוך שלנו בעברו הצבאי, אך ארשה לעצמי להניח שלא בחל באיסוף תוד"א (תודעת אויב) לקראתם ואף נערך מבעוד מועד להפתעות אפשריות ולא הסתפק ברְקיעה ברגליו אגב נהימה ״איני מפחד כלל״. כן אעז לשער שאהב בכנות את משימותיו בצבא, פעל מתוך הזדהות עמוקה עמן ואף זכה להלימה בין רוחן ותכניהן לבין נטיותיו וכישוריו. מנגד, איני בטוחה שאלו הם פני הדברים בתפקידו הנוכחי, ואין להוציא מכלל אפשרות שלא קפץ משמחה כשהתבשר על אחריותו לחינוך ילדי ישראל, בפרט בעת משונה זאת.

איני מכירה מבצעים עליהם פיקד שר החינוך שלנו בצבא, אך אשער שפעל מתוך הזדהות. איני בטוחה שכך הדבר בתפקידו הנוכחי, ואין להוציא מכלל אפשרות שלא קפץ משמחה כשהתבשר על אחריותו לחינוך ילדי ישראל

בינתיים, במפגשים עם מורים, גננות, הורים ותלמידים בעבודתי – אני מתוודעת לאירועים כאוטיים במערכת החינוך, שעד לא מזמן פשוט לא יכולתי להעלות בדעתי. חלקם בלתי נמנעים בהיותם פועל יוצא של השפעות הקורונה המתעתעת, אך חלקם עשוי היה להימנע לו הושקעו במערכת די חשיבה מטרימה וניהול פרטני ומסור המחלחל מלמעלה. כזה שניתן היה לפגוש אילו הוחזקו מערכות חיינו בידי דמות סמכות נוכחת ומעורבת שבולטת בחשיבתה הערכית ובדוגמה מוסרית אישית.

בהיעדר ״נוכחות הורית״ של ״מבוגר אחראי״ במערכת החינוך ואולי אף במדינה כולה, נוצרת חוויית בוקה ומבולקה של פתרונות פרוביזוריים בשטח, של איש הישר בעיניו יעשה ושל זילות כבוד האדם, שלומו ורווחתו.

בין היתר שמעתי על היעדרם הכמעט מוחלט של מסגרת וסדר-יום לתלמידי כיתות ד׳ ואילך. על ערבוב שנוצר בין קפסולות בהסעות, במסדרונות, בשעות הפנאי ודרך מורים מקצועיים שעוברים ביניהן. על בני עשר וקצת שעושים את דרכם לבדם בשעות משונות לטבילה קצרה בבי״ס ושבים לבית ריק. על בני נוער שממלאים את הוואקום שנפער ביומנם בפעילות לפי מיטב שיקול דעתם.

שמעתי גם על כניסת נטולי-הכשרה לשמש כמורים ושמרטפים ברגע האחרון, למרות שניתן היה לגייסם ולהכשירם מבעוד מועד. על מורים בקבוצות סיכון שנאלצים לפגוש עשרות ילדים מדי יום. על ילדים בגני עירייה שמרטיבים כחלק מהנוהל, כי אין די כוח אדם לתיווך מתקני הגן וסדריו. ובל נשכח את קבלת הפנים לתלמידות הששית בכפר-סבא בסגנון הזאב הרע מכיפה אדומה.

בהיעדר ״נוכחות הורית״ של ״מבוגר אחראי״ במערכת החינוך ואולי אף במדינה כולה, נוצרת חוויית בוקה ומבולקה של פתרונות פרוביזוריים בשטח, של איש הישר בעיניו יעשה ושל זילות כבוד האדם, שלומו ורווחתו

אני יודעת שאין להזכיר את שנות ה-30 במאה הקודמת, אך אולי מותר להציץ בשנות ה-20 שקדמו להן. סבסטיאן הפנר כותב על ״החותם העמוק והמסוכן״ שהותירו שנות מלחה״ע הראשונה בילדי ארצו. לדבריו, הילדים חוו את המלחמה כדבר לא מציאותי, מאחר שלא פגשו באימה האמיתית בשטח ולא ראו נפגעים בעיניהם. הם פגשו במלחמה דרך המספרים וראו בדיווח מספרי המתים והפצועים ״משחק אחד גדול ומרגש״: ״הייתי קורא נלהב של המספרים״ מספר הפנר שלמד ביסודי באותם ימים, ״הם הלהיבו אותי ממש כמו דיווחים על גולים בכדורגל, בכוח משיכה בלתי נדלה וממכר״.

״חישבנתי לפי חוקים נסתרים ולא לגמרי רציונליים״, הוא מוסיף. למשל כמה שבויים שווה הרוג אחד. הוא וחבריו ציפו כל השנים לניצחון אולטימטיבי שתואם למספרים היפים, וסירבו להאמין כשהפכו המספרים לעגומים. כשהגיע ההפסד חשו עצמם מרומים: ״כמו מישהו שהשקיע בבנק סכומים גדולים ומגלה שבמקום הון נאה יש לו חוב כבד״.

״עלי לומר שתגובותיהם של ילדים ראויות בהחלט לתשומת ליבנו״ כותב הפנר, ״כי מה ש׳כל ילד יודע׳ זוהי לרוב המהות העמוקה והחד-משמעית של המהלך ההיסטורי״.

גם בן דורו המעט מבוגר ממנו, אריך קסטנר, חושב בצורה דומה. בהקדמה לספרו ״הכיתה המעופפת״ תוהה קסטנר כיצד זה מזלזלים מבוגרים בתבונתם וברגשותיהם של ילדים. ״דמעות של ילדים אינן קטנות יותר ולעיתים משקלן בעיני אלוהים כבד ממשקל דמעותיהם של מבוגרים. איך יכול אדם מבוגר לשכוח את ימי ילדותו״ הוא כותב, ״עד שיום אחד הוא כבר לא זוכר כמה עצובים יכולים ילדים להיות לעיתים? בהזדמנות זו אני מבקש מכם מכל הלב: לעולם אל תשכחו את ילדותכם״.

גם בן דורו המעט מבוגר ממנו, אריך קסטנר, חושב בצורה דומה. בהקדמה לספרו ״הכיתה המעופפת״ תוהה קסטנר כיצד זה מזלזלים מבוגרים בתבונתם וברגשותיהם של ילדים

עטיפת הספר "הכתה המעופפת", אריך קסטנר
עטיפת הספר "הכתה המעופפת", אריך קסטנר

ב״כיתה המעופפת״ מתאר קסטנר יחסי חברות, אחווה ואחריות הדדית בקרב קבוצת ילדים. כדמות מופת משמש להם המחנך ד״ר בק המכונה יוסטוס, שפירושו ״איש צדק״: ״בדיוק בגלל תכונה זו הם העריכו וחיבבו אותו כל כך״. החבורה מעלה מחזה לחג המולד בו הם מעופפים ברחבי העולם.

במציאות מתמודדת החבורה עם ילדי בי״ס מתחרה שחטפו את חברם, תוך שהיא מפגינה אומץ ותבונה. השמיניסט שאחראי עליהם משגיח בהיעדרם בניגוד לתקנון ומביאם לד״ר בק-יוסטוס שיעניש אותם. כשיוסטוס מבין שברחו מביה״ס כדי להציל חבר הוא מתאכזב שלא פנו אליו קודם לכן לבקש רשות ועצה. ״כל כך מעט אמון אתם נותנים בי? אם כך הדבר, לי עצמי מגיע עונש! כי אני אשם בטעותכם״.

הבירור המשמעתי שעורך ד"ר בק (יוסטוס) לחבורת הילדים ב"כיתה המעופפת"/ איור: ולטר טריאר.
הבירור המשמעתי שעורך ד"ר בק (יוסטוס) לחבורת הילדים ב"כיתה המעופפת"/ איור: ולטר טריאר.

״הכיתה המעופפת״ יצא בשנת 1933 למרות שנכתב קודם לכן. על רקע העת הקשה בה נכתב, אפשר להניח שהערכים והמידות הטובות שמייחס קסטנר לגיבוריו מייצגים משאלת לב, ואפילו אסקפיזם. יתכן שקסטנר מבקש לחלץ את קוראיו ממדמנת המציאות האלימה והמדכדכת, תוך שהוא מזכיר להם איך נוכל להיות טובים יותר לו רק נקשיב לאנשים ולערכים הנכונים.

גרסה שונה בתכלית השינוי להברחת אחרים למציאות חלופית מספקת דמות מסיפורי קומיקס לילדים, החתול גארפילד. גארפילד הוא יצור עצלן ונהנתן שאוהב לאכול טוב, לרבוץ במגוריו הנעימים, להציק לאחרים ולטרפד שינויים בחיי בעליו. שינויים שעלולים, להערכתו, להרע את תנאי חייו החתוליים הנוחים.

במיוחד מתקשה גארפילד לשאת את החתול החמוד והמנומס נֵרְמֵל שמעורר בו קינאה וטינה. לכן הוא מנסה שוב ושוב להעלימו מתשומת ליבו: כשנרמל מופיע אורז אותו גארפילד בקופסה ומשגר אותו לאבו דאבי, מחוז מועדף, כפי שלמדנו לדעת, להסטת תשומת-הלב מכל מה שעלול לזעזע תנאי חיים נוחים של אוהבי חיים טובים.

במיוחד מתקשה גארפילד לשאת את החתול החמוד והמנומס נֵרְמֵל שמעורר בו קינאה, לכן הוא מנסה להעלימו מתודעתו. כשנרמל מופיע אורז אותו גארפילד בקופסה ומשגרו לאבו דאבי, מחוז מועדף להסטת תשומת-הלב

החיים הנוחים יחסית שמתאר הפנר בימי המלחמה בעורף, אשר חוָוה את אימי החזית רק באמצעות מספרים על הדשבורד בעיתונים, באו לתומם עם סיומה כשהזעזוע החל לפעפע גם למרקם האזרחי.

הפנר כותב על ״המיצג היומיומי של קריסת הרגלי החיים ופשיטת הרגל של המבוגרים ובעלי הניסיון. כל אותו זמן השתוללה סביבנו הקדחת. אפשר היה לחוש ממש את החברה מתפוררת מולנו. הקבצנים התרבו בבת אחת, וכן דיווחים על התאבדויות, פריצות וגנבות״. הממסד, שאמור היה להושיע, ״חַסֲר לחלוטין אומץ אזרחי, כלומר, חסר לו האומץ לקבל החלטות באופן אישי, ולקחת אחריות אישית״.

גם קסטנר עוסק באומץ אזרחי ובקשר שלו לתבונה: ״אומץ בלי תבונה הוא סתם תעלול, ותבונה בלי אומץ היא קשקוש. ההיסטוריה של העולם מכירה תקופות רבות שבהן לאנשים טפשים היה אומץ ואילו אנשים נבונים היו מוגי לב. רק כאשר לאמיצים תהיה תבונה ולנבונים יהיה אומץ, יהיה אפשר להבחין בהתקדמות של האנושות, דבר שבטעות חשבו שכבר קרה״.

מערכת החינוך נפתחה באומץ מרשים, ואילו לגבי התבונה במהלך – יחליט כל אחד לעצמו. חווית החזית שמורגשת היטב במוסדות הרפואה, על ידי החולים ואצל מי שנפגעו כלכלית ורגשית מהמלחמה בקורונה נחווית ע״י מי שרחוקים מהחזית רק דרך מספרים ״שמחושבנים לפי חוקים נסתרים ולא לגמרי רציונליים״. כמה מתים קשישים למשל שווה צעיר אחד ששומר על שגרה?

אשר לילדים, שמעופפים בין כיתות, קפסולות, מורים והורים טרודים ומסגרות חלקיות ושבורות, אין לזלזל בחוויה שלהם. כפי שכותב הפנר, שורשי ההתפרקות הרגשית והמוסרית בשנים הבאות נטמנו דווקא במה שחוו הילדים בימי מלחה״ע הראשונה, כי ״מי שחווה אותה במציאות העריך אותה בדרך אחרת ואילו הילדים, שחוו אותה דרך המספרים בלי לסבול את האימה האמיתית שהביאה עמה, ראו בה משחק אחד גדול, מלא בריגושים״.

חווית החזית שמורגשת היטב במוסדות הרפואה, על ידי החולים ואצל מי שנפגעו כלכלית ורגשית מהמלחמה בקורונה נחווית ע״י מי שרחוקים מהחזית רק דרך מספרים

מבוגר אחראי וערכי, שוחר צדק ומציב דוגמא אישית, מעין תואם ד״ר יוסטוס שכזה, עשוי היה לצמצם נזקים בחיי הילדים. כי כפי שכתב הפנר, ״מה שכל ילד יודע״ זו לרוב המהות העמוקה והחד-משמעית של המהלך ההיסטורי״.

והילדים יודעים שמשהו רע קורה ושדברים אינם כתמול שלשום, גם אם תשומת לבם ותשומת לב המבוגרים סביבם מוסחת למחוזות רחוקים, תוך דלדולם של אומץ ותבונה.

יעלה ורטהיים היא פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית, מטפלת בקליניקה פרטית במטופלים מגיל נוער ועד גיל שלישי, מטפלת במורות ובגננות מטעם הסתדרות המורים, ומדריכה הורים. בזמנה הפנוי כותבת, קוראת, וטווה מחשבות מול נופים בריצה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,222 מילים

ראש השנה בגיהינום

אבא של האמנית הדי אברמוביץ, אלכסנדר ברויאר, ברח מהנאצים ב-1938, רק כדי לחזור כמה שנים אחר כך לאירופה עם הצבא האמריקאי ● הוא היה בין האמריקאים הראשונים שנכנסו לבוכנוואלד, והיו עדים פיזית להשמדת יהודי אירופה ● על האדמה החרוכה שהייתה גרמניה, ב-1945, הוא חגג את ראש השנה ● טור אישי

עוד 1,395 מילים

מותה של רות ביידר גינזבורג עלול להחזיר את ארה"ב שנים אחורה

האישה שסללה את הדרך לנשים, שנלחמה על זכויות הפרט והפכה לאייקון בחייה, הלכה לעולמה אמש בגיל 87 ● חודש וחצי לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב, הרפובליקאים כבר נחושים למנות במקומה את השופט השמרן השלישי בכהונתו הנוכחית של טראמפ ● המאבק של גינזבורג על פניה של הדמוקרטיה האמריקאית ממשיך ביתר שאת, גם אחרי מותה

עוד 885 מילים

למקרה שפיספסת

מסע בשבילי השחיתות. איור: אבי כ"ץ

טיול לחג מסע בשבילי השחיתות

רגע לפני שנפל עלינו הסגר השני, יצא מדריך טיולים נמרץ עם קבוצת מבקרים חסרי מודעות שבסך הכל ביקשו לראות מעט מנופי ארץ הקודש ● במשך שלושה ימים, המדריך א' הראה להם את מיטב התוצרת של שנים של סיאוב, פוליטיקאים שנשארו על הכיסא זמן רב מדי, קבלנים שקיבלו קיצורי דרך תמורת שוחד, ואוצרות טבע שנשדדו מהציבור לטובת הטייקונים ● ציונות 2020, פה ושם בארץ ישראל

עוד 3,656 מילים ו-2 תגובות

עם כל הכבוד להסכם השלום המרגש עם איחוד האמירויות, הכישלון מול הפלסטינים עלול להתפוצץ לנו בפנים בכל רגע ● ללבנונים רבים כבר אין מה להפסיד, והם מהמרים אפילו על חייהם ● לעיראק לא חסר כסף, אבל המושחתים לוקחים הכל ● לא כולם בבחריין שמחים לעשות איתנו עסקים ● ו-38 שנים לרצח שזעזע את האזור, והוביל לכישלון מוסרי חמור של מדינת ישראל ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 955 מילים
עודכן לפני 7 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ערב התשפ"א, כשנדמה שהכול מסביב קורס, זהו זמן טוב להצטער על סגירת נציבות הדורות הבאים בכנסת לפני עשור בדיוק - אותו גוף שהיה אמור להביא אותנו קצת יותר מוכנים להתמודדות עם המשבר הנוכחי ● דעה

עוד 647 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 46 ימים לבחירות

האסונות של טראמפ

טקס החתימה על הסכמי הנורמליזציה בין ישראל והמפרציות בבית הלבן לא סיפק לטראמפ אפילו שעות ספורות של סיקור חיובי ● ארצות הברית מתמודדת עם אסונות טבע וניהול כושל - משריפות חסרות תקדים במערב, דרך סערות הוריקן הרסניות, ועד התפרצות מגפת הקורונה שלא נבלמת ● אבל במירוץ לנשיאות, העיניים נשואות אל המדינות המתנדנדות - ובפרט למדינה שעשויה לקבוע את המנצח

עוד 1,684 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סֶגֶר שֵׁנִי

כמו נהר שכל הזמן משתנה כי הכול זורם, לא רק שהסגר החדש הוא לא הסגר שהכרנו - גם אנחנו כבר לא אותם אנשים שהיינו כשנכנסנו אל הסגר הראשון, אי אז במרץ-אפריל 2020

עוד 842 מילים

כן אנחנו יכולים! כך ניפרד השנה מנתניהו, ונחזק את מדינת ישראל

מדינת ישראל מתמודדת כעת עם איום מרובע: ממשלתי, משטרי, מדינתי - ומשבר אמון שהגיע לשיא בקורונה ● אבל אין סיבה לאבד תקווה ● הדרך אל ההחלמה תהיה קשה ומייסרת, וכרוכה בהיפרדות מראש הממשלה, אך הדבר אפשרי ● כך ניתן לעשות זאת בצורה דמוקרטית ויעילה, תוך איחוי הקרעים ושיתוף פעולה לעתיד טוב יותר ● דעה

עוד 1,246 מילים ו-5 תגובות

הממשלה פרסמה מתווה לקיום הפגנות במהלך הסגר

לא תהיה הגבלה על מספר המפגינים, אך תהיה חובה לשמור מרחק בין קבוצות של עד 20 מפגינים ● היועמ"ש האריך את כהונת זילבר ב-3 חודשים ● אוחנה יאריך את כהונת מ"מ המפכ"ל בחצי שנה ● חרדים הזמינו 400 אוטובוסים למפגינים, במשטרה סבורים שזו דרך לעקוף את הסגר ● ניסנקורן: לא זיהינו את העלייה בתחלואה בזמן ● שרים בביקורת על גמזו ״שנכנע ללחצים״ ● ושלל ברכות חג שמח מרחבי הזירה הפוליטית

עוד 16 עדכונים

הכישלון הזה אינו יתום

מסיבת העיתונאים אמש של ראש הממשלה, שר האוצר ושר הבריאות היתה הודאה מרוכזת בכישלון חסר תקדים בטיפול בקורונה ● בסגר הראשון אנשים ישבו מרצון בבתיהם כשהיו כמה עשרות חולים ● היום, עם עשרות אלפי נדבקים, כולם רק מחפשים איך לתחמן כדי להפר את הסגר השני ● לא בכדי נתניהו הזכיר אתמול את גנץ בפעם הראשונה ● פרשנות

מסיבת העיתונאים אמש (חמישי) של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר ישראל כ"ץ ושר הבריאות יולי אדלשטיין, המעבר המצולם מבידוד לבידוד של כל שר, ארשת הפנים העגומה, המסרים והתוכניות, עוד תוכניות, היו הודאה מרוכזת בכישלון חסר תקדים בטיפול בקורונה.

זהו מחדל מנהיגותי, בריאותי, אזרחי, חברתי והסברתי מהדהד, ועם קרדיט עלוב שכזה לא מפליא שראש הממשלה ושריו מבינים שסגר נוסף לא יצליח, ולכן הם מחמירים את הצעדים והמגבלות כדי להתמודד עם חוסר האמון הנרכש של הציבור.

זהו מחדל מהדהד, ועם קרדיט עלוב שכזה לא מפליא שראש הממשלה ושריו מבינים שסגר נוסף לא יצליח, ולכן הם מחמירים את הצעדים והמגבלות כדי להתמודד עם חוסר האמון הנרכש של הציבור

בסגר הראשון היה שיתוף פעולה ציבורי מלא עם ההוראות. מילות השבח שהרעיף ראש הממשלה אז על האנשים ועל המשמעת האזרחית והערבות ההדדית נכנסו כבר לפנתיאון הרטוריקה. מה שקרה בין הגל הראשון והגל השני עוד ייחקר, כי התוצאה המחרידה נכון להיום עומדת על קרוב ל- 50 אלף נדבקים במדינה של 9 מיליון תושבים.

האירועים הקשים בחודשים האחרונים – התקנות הסותרות, היחס השונה לקבוצות ומגזרים, האינטרס הפוליטי מאחורי כל החלטה, פני ההנהגה והדוגמה האישית – שכנעו רבים לדפוק את המערכת, שלא דורשת את טובתם.

הפרדוקס זועק לשמיים. בסגר הראשון אנשים ישבו מרצון בבתיהם כאשר היו בארץ כמה עשרות חולים ואפילו זכינו להכיר את האנשים שהגיעו מספינת הקורונה ביפן ואת בעל חנות הצעצועים מאור יהודה, שנדבק בנגיף.

היום אנשים יוצאים מהבתים כאשר רבבות חולים מסתובבים ברחובות הערים. עד כדי כך נשבר האמון. כולם שומעים גם את ראשי המדינה מודים שהסגר לא ישנה בהרבה את המצב ומתפלצים.

הפרדוקס זועק לשמיים. בסגר הראשון אנשים ישבו מרצון בבתיהם כאשר היו בארץ כמה עשרות חולים. היום אנשים יוצאים מהבתים כאשר רבבות חולים מסתובבים ברחובות הערים. עד כדי כך נשבר האמון

השיח ברשתות היום הוא איך נלבש מכנסיים קצרים וסניקרס, נלך לאן שאנחנו רוצים ונספר שאנחנו עושים ספורט; איך נתחמן שאנחנו בדרך לעבודה; ואיך נפברק הפגנה או ביקור רפואי מחוץ לעיר. ב"זהו זה" הראו אתמול באחד המערכונים אזרח שהתחפש לשוטר בדרך לסעודת החג אצל ההורים. "זה לא סגר, זו בדיחה", אמר נתניהו לפרויקטור רוני גמזו. אולי הוא צודק.

מסיבת העיתונאים המשולשת אמש באה לומר לציבור "חכו רגע, תנו עוד צ'אנס, תיכנסו מתחת לאלונקה. אל תיתנו לנו להחמיר איתכם". "הלב כואב לי", אדלשטיין הודה בפני המתפללים שיאלצו להישאר מחוץ לבתי הכנסת שלהם. מעניין אם הלב הכואב של אדלשטיין ישכנע את חסידי בעלז להישאר בבית בתפילת "ונתנה תוקף" של יום כיפור.

הכישלון כידוע הוא יתום. אתמול ניסה נתניהו לארגן לו עוד אבא. במסיבות העיתונאים בימי הצלחה בארץ או בוושינגטון, נתניהו מעולם לא טרח להזכיר את בני גנץ, ראש הממשלה החליפי. אתמול דווקא כן. הפלא ופלא.

הכישלון כידוע הוא יתום. אתמול ניסה נתניהו לארגן לו עוד אבא. במסיבות העיתונאים בימי הצלחה בארץ או בוושינגטון, נתניהו מעולם לא טרח להזכיר את בני גנץ, ראש הממשלה החליפי. אתמול דווקא כן. הפלא ופלא

"נחמיר את ההנחיות. נדון עם בני גנץ ועם החברים", אמר נתניהו. ראש הממשלה לא דן עם החליפי שלו לפני ההסכם עם איחוד האמירויות ולא הזמין אותו לוושינגטון, אבל לפני שמטילים גזרות על הציבור – מזמינים את גנץ, מתייעצים איתו והופכים אותו לשותף מלא בכישלון.

עוד 487 מילים

תיעוד החסידים תקועים בגבול בלארוס בתנאים מחפירים

סרטון שהגיע לידי זמן ישראל מתעד את מצבם הירוד של מאות חסידי ברסלב אשר ניסו להגיע מבלארוס לאומן, ולא הורשו להיכנס לשטח - בעוד נהגי משאיות שנחסמו בגבול מתייחסים אליהם בלעג ● "מישהו ישן פה? כל הרכב מטונף... צואה ושתן בכל מקום, איזה יופי... אפשר להתחרפן, אבל הם רוקדים", אומר בסרטון אחד הנהגים

כ-1,500 חסידי ברסלב נתקעו בין בלארוס לאוקראינה, בדרכם לקברו של הרבי נחמן באומן, ונהגי המשאיות שנחסמו בגבול אינם מרוצים. סרטון שהגיע לידי זמן ישראל וצולם על ידי אחד מנהגי המשאיות מתעד את המתרחש שם כעת.

"שמו פה אוהלים, ממש אללה אכבר", אומר הנהג המצלם, שזהותו אינה ידועה, בגיחוך. "מישהו ישן פה? כל הרכב מטונף… צואה ושתן בכל מקום, איזה יופי… אפשר להתחרפן, אבל הם רוקדים. חסרות להם רק נערות ליווי. אירגנו להם פה מסיבה…"

לפי ההערכות של ממשלת אוקראינה, כ-40 אלף חסידים פוקדים אותה לקראת ראש השנה היהודי בימי השגרה. השנה הגבילה אוקראינה את מכסת הישראלים שיכולים להיכנס אל גבולותיה ל-3,000, ואסרה את כניסתם של שאר החסידים.

בימים האחרונים ניסו החסידים לחצות את הגבול, ברגל או דרך הנהר, אך נעצרו על ידי צבא אוקראינה והוחזרו לבלארוס.

גם בשעה זו, נמצאים בקו הגבול לא מעט חסידים ולא חוזרים על עקבותיהם. מנהיגי חסידות ברסלב פועלים באמצעות שר הפנים אריה דרעי בניסיון לפתור את המשבר מול ממשלת אוקראינה. אך עד כה לא הושגו תוצאות מול הממשלה, וגם לא יצאה הנחיה המורה לחסידים לחזור על עקבותיהם. בינתיים, הצלב האדום סיפק לחרדים שם סיוע, ובכלל זה אוהלים ואוכל.

ממשרד החוץ הישראלי נמסר כי שר החוץ גבי אשכנזי הנחה את השגרירויות בקייב ובמינסק להגיע לאזור הגבול בין המדינות, לוודא שלחסידים יש את הציוד הדרוש, כולל מזון ושתייה, ולנסות למנוע הידרדרות של המצב.

לזמן ישראל נודע כי השגרירויות של ישראל בבלארוס ובאוקראינה עומדות בקשר גם עם חברות התעופה, בניסיון לפתור את המשבר. ואולם לישראל אין כל סמכות רשמית להורות לחסידים להתפנות מהגבול.

"מי שגרם לכל זה אלה לא החסידים. הגענו לפה כי היו דיבורים על מתווה שניתן יהיה להיכנס לאוקראינה מהגבולות הסמוכים", אמר לזמן ישראל חיים וייצהנדלר, דובר חסידי ברסלב שנתקעו בגבול. "הבנו שמדינת ישראל שלחה מכתב אנטישמי לנשיא אוקראינה על כך שאנו באים להדביק את כל האוקראינים בקורונה, והמכתב הזה תלוי בכל כפר נידח באוקראינה והאנטישמיות פה הרימה ראש.

"הבנו שמדינת ישראל שלחה מכתב אנטישמי לנשיא אוקראינה על כך שאנו באים להדביק את כל האוקראינים בקורונה, והמכתב הזה תלוי בכל כפר נידח באוקראינה והאנטישמיות פה הרימה ראש"

"כששמענו שזה המצב, חזקה עלינו צוויו של רבי נחמן, שאמר לנו לפני פטירתו לא לפספס ראש שנה אחד, וכמו שאמר תלמידו אפילו תהיה כל הדרך חרבות וסכינים שלופים, אני אזחל לאומן, אז אנחנו מאמינים בצדקת דרכנו. רק חבל שמדינת ישראל, כמדינה יהודית, מצרה את צעדיה בכל הקשור ליהדות, דת וחרדים.

"אנחנו נמצאים פה תחת כיפת השמיים בגשם זלעפות כבר שעתיים. נשים עם תינוקות בעגלות, נכים בכיסאות גלגלים, ואפילו כוס תה וכוס מים אף נציג ישראלי לא הביא לנו. בראש השנה הגיע הזמן לתקן אפילו במעט את הנזקים שמדינת ישראל גרמה לנו, ולתת לנו להיכנס. כי מפה רק למקום אחד אנו נוכל ללכת – לאומן באוקראינה".

זמן ישראל פנו לתגובה גם לשר הפנים, אך טרם התקבלה התייחסותם לעניין.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כמו נתניהו אף אחד לא לוקח אחריות. בושה וחרפה וחילול השם שזו עבירה גדולה מעבודה זרה. אף אחד לא שם מסיכה... כל השקרים לגבי ריחוק מתגלים בצילום וידאו אחד. הלכלוך וטינופת סביב מזכיר שטייטל ... המשך קריאה

כמו נתניהו אף אחד לא לוקח אחריות. בושה וחרפה וחילול השם שזו עבירה גדולה מעבודה זרה. אף אחד לא שם מסיכה… כל השקרים לגבי ריחוק מתגלים בצילום וידאו אחד. הלכלוך וטינופת סביב מזכיר שטייטל בפולין של המאה התשע עשרה ולא קבוצה של מאמינים מגובשים. חארות שכל אוקראיני שראה את הניירות מאחל שלא יכנסו, מחזקים סטראוטיפים אנטישמיים. אין מנהיג ישראלי שמגיב לדברים.. הם לא מסכנים.. הם גועליים.

עוד 437 מילים ו-1 תגובות

פרשנות 8 שאלות שדנה ויס לא שאלה את ראש המוסד

יונית לוי הכריזה בחדשות 12 על "ראיון נדיר" עם ראש המוסד, שהתרחש מיד לאחר טקס החתימה על ההסכמים עם איחוד האמירויות ובחריין בוושינגטון ● אלא שבמקום לנצל את הבמה כדי לשאול את יוסי כהן שאלות קשות, דנה ויס נראתה יותר כמו מעריצה נלהבת שפגשה זה עתה את מלך הכיתה ● ערן הילדסהיים ניסח כמה שאלות אפשריות, שמזכירות קצת יותר עיתונות מאשר דוברות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
שאלות מתבקשות אולי, אך העיתוי לא התאים. מדובר כאן בראיון "על רגל אחת" במהלכו אי אפשר לשאול שאלות נוקבות כמו אלו שמציע המחבר. ערוץ 12 הטעה במכוון ובידיעה את צופיו בהכריזו על ראיון "נדיר"... המשך קריאה

שאלות מתבקשות אולי, אך העיתוי לא התאים.
מדובר כאן בראיון "על רגל אחת" במהלכו אי אפשר לשאול שאלות נוקבות כמו אלו שמציע המחבר. ערוץ 12 הטעה במכוון ובידיעה את צופיו בהכריזו על ראיון "נדיר". הטעיה מכוונת שתכליתה אחת היא: לזכות ברייטינג גבוה. על כן לא הייתי מאשים ישירות את הגברת וייס, אלא את מנהלי הערוץ.
שאלות כמו אלו שמציע מחבר המאמר הנ"ל נשאלות במהלך ראיון ארוך או בלשכתו של ראש המוסד או באולפן הטלויזיה.

עוד 812 מילים ו-4 תגובות

גילה גמליאל, השרה להגנת הסביבה, מתעכבת בינתיים בגיבוש מדיניות מיחזור בקבוקי פלסטיק של 1.5 ליטר, למרות שכך ממליצים הגורמים המקצועיים ששכר משרדה, ולמרות שזו המגמה בכל העולם המפותח ● איך קשורות לכך חברות המשקאות והמפלגות החרדיות, ולמה השם "רמי לוי" עולה בכל דיון שבו ממסמסים את היוזמה? ● פרשנות

עוד 693 מילים

מיוחד המיליארדר שהעולם אוהב לשנוא

המתקפות הפוליטיות והתקשרותיות נגד המיליארדר היהודי ג'ורג' סורוס - שתומך בארגוני שמאל ובחיזוק הדמוקרטיה בארץ ובעולם - נושאות אופי אנטישמי ברור ● למרות זאת, יש יהודים לא מעטים שמרשים לעצמם להצטרף לחגיגה ● יאיר נתניהו האשים את סורוס כי הוא "הורס את ישראל מבפנים" ● אך אברהם פוקסמן מהליגה נגד השמצה, שתקף את סורוס בעבר, כבר מכה על חטא: "האנטישמיים הצליחו להפוך אותו לאייקון, ולכן יש לנו אחריות לצאת להגנתו"

עוד 2,388 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה