רע ליהודים, רע לארה"ב ורע לעולם

דונלד טראמפ חוזר לבית הלבן אחרי שהיה מאושפז בבית חולים צבאי, 5 באוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
AP Photo/Alex Brandon
דונלד טראמפ חוזר לבית הלבן אחרי שהיה מאושפז בבית חולים צבאי, 5 באוקטובר 2020

אמרו את זה בבחירות הקודמות ומצטברות עוד ועוד עדויות – טראמפ לא כשיר לכהן כנשיא ארה"ב.

27 מומחים לפסיכולוגיה כתבו ב-2017 את הספר "המקרה המסוכן של דונלד טראמפ", בו תארו אותו כנרקיסיסט פתולוגי שסובל מהזיות, חוסר יכולת להביע אמפתיה והפרעות פסיכולוגיות נוספות.

ד"ר ברנדי לי מאוניברסיטת ייל כתב:

"טראמפ הוא סכנה לביטחון הלאומי והעולמי. טראמפ סובל מאימפולסיביות, תגובות פרנואידיות, היעדר אחיזה במציאות, חוסר באמפתיה ועוד".

27 מומחים לפסיכולוגיה כתבו ב-2017 את הספר "המקרה המסוכן של דונלד טראמפ", בו תארו אותו כנרקיסיסט פתולוגי שסובל מהזיות, חוסר יכולת להביע אמפתיה והפרעות פסיכולוגיות נוספות

פסיכולוגים רבים הצטרפו לאבחנה של ד"ר לי. גם עיתונאים מוערכים הביעו דעה בענין. בוב וודוורד, עיתונאי הוושינגטון פוסט, שחשף יחד עם עמיתו, קארל ברנסטין את פרשת ווטרגייט, כתב בשנתיים האחרונות שני ספרים על טראמפ. בראשון, תחת כותרת "פחד: טראמפ בבית הלבן", תיאר את טראמפ כאדם קפריזי שבז ליסודיות, ללימוד ולעבודת מטה. הספר מראה כי טראמפ מקבל החלטות בדרכים לא ענייניות ולא מקצועיות, ללא לימוד מוקדם ותוך בוז למומחים וכך נכשל בכמעט כל אחד ממהלכיו.

בספר השני, "זעם", וודוורד קיים 18 ראיונות מוקלטים עם טראמפ, בהם הוכיח כי טראמפ אינו דובר אמת:

"הוא שקרן – ובמקום לטפל בבעיה הוא משקר כדי להיפטר ממנה".

ג'ו וולש, חבר הקונגרס לשעבר מאילינוי, התמודד מול טראמפ בבחירות הרפובליקניות. לפני שהחליט להתמודד, הסביר את החלטתו:

"אני רץ כי הוא לא כשיר. מישהו צריך לעשות את הצעד הזה, צריך שתהיה אלטרנטיבה, למדינה נמאס מהתפרצויות הזעם של האיש הזה. הוא ילד".

מאמציו של טראמפ למנוע את הוצאת ספרה האוטוביוגרפי של אחייניתו, הפסיכולוגית הקלינית מרי טראמפ, לא צלח. בספר "יותר מדי ואף פעם לא מספיק: איך המשפחה שלי יצרה את האדם הכי מסוכן בעולם", היא חושפת פרטים מרתקים ויוצאי דופן על הדוד שלה, המכהן כנשיא האומה הגדולה בעולם.

גם לטענתה הוא מציג מאפיינים של נרקסיסט:

"דונלד הוא לא חלש במובן הפשוט של המילה. האגו שלו הוא דבר שביר, שחייב לקבל תמיכה בכל רגע, הואיל והוא יודע עמוק בתוכו שהוא שום דבר ממה שהוא טוען שהוא".

עוד טוענת טראמפ כי דודה הנשיא הושפע מכך שאביו התנהג בבריונות כלפי אביה שנפטר כשהייתה בת 16, ופעל להשתלט על עסקי הנדל"ן המשפחתי. לעדותה, כשקיבל את העסקים לידיו – המפלצת שבו שוחררה לחופשי.

עוד טוענת טראמפ כי דודה הנשיא הושפע מכך שאביו התנהג בבריונות כלפי אביה, שנפטר כשהייתה בת 16, ופעל להשתלט על עסקי הנדל"ן המשפחתי. לעדותה, כשקיבל את העסקים לידיו, המפלצת שבו שוחררה לחופשי

אבל מעבר לכל הניתוחים הפסיכולוגיים והאישיותיים, האם טראמפ הצליח בטיפול בקורונה? בטיפול בכלכלה? במדיניות חוץ וביטחון?

התנהלותו היהירה של טראמפ בנוגע לאזהרת המדענים לגבי הקורונה מזכירה את התנהלותו מול האזהרות שקיבל ממדעני האקלים לגבי החלטותיו בנוגע למאבק בהתחממות גלובלית. ההיסטוריה תשפוט את טראמפ, כמי שמדיניותו הובילה למותם של למעלה ממאה אלף איש מנגיף הקורונה, כמי שהגדיל את הפילוג והשנאה בארה"ב וכמי שפגע במאבק על שמירת כדור הארץ.

רבים מנתחים את המציאות בפריזמה הצרה של מדיניות חוץ ומדיניות פנים, אך חשוב להבין כי ישנם נושאים הנוגעים למדיניות שמתווה מדינה ביחס לעולם בראייה רחבה ואסטרטגית יותר. גם בקונטקסט של נושאים גלובליים ובהם נושאים סביבתיים חוצי גבולות כמו המאבק בהתחממות הגלובלית ושינויי האקלים.

בכל הנושאים הללו, חלה נסיגה משמעותית בתפקיד שמילאה ארה"ב כמעין שומר סף עולמי. ארה"ב בראשות טראמפ התרחקה משמעותית מעקרונות וערכים דמוקרטיים, מהגנת זכויות אדם ואזרח ומשמירת כדור הארץ מפני התחממות גלובלית.

מדיניות טראמפ התנערה מהמאבק הבינלאומי בהתחממות הגלובלית שראשיתו עוד בשנת 1992 בוועידת האו"ם בריו דה ז'נרו, בה חתמו אומות העולם ובהן ישראל על אמנת האקלים והתחייבו לפעול להפחתת ריכוז גזי החממה באטמוספירה, היוצרים את אפקט החממה ואת ההתחממות הגלובלית.

ההיסטוריה תשפוט את טראמפ, כמי שמדיניותו הובילה למותם של למעלה ממאה אלף איש מנגיף הקורונה, כמי שהגדיל את הפילוג והשנאה בארה"ב, וכמי שפגע במאבק על שמירת כדור הארץ

ב-1997 נכתב פרוטוקול קיוטו שנגזר מאמנת האקלים, בו התחייבו המדינות להפחית את גזי החממה. ארה"ב בראשות הנשיא בוש הבן החליטה שלא לאשרר את הפרוטוקול. טראמפ ממשיך את מורשת ג'ורג' בוש הבן בעניין זה, כשחירב את הרגולציה הסביבתית של הנשיא אובמה, בין היתר כאשר ביטל חוקים שאובמה חוקק ובהם רגלוציה סביבתית של פליטות ודליפות מתאן.

ונזקיו נמשיכים עד היום. לפני כחודשיים טראמפ אישר לפתוח את המקלט הלאומי לחיות בר ארקטיות שבאלסקה לקידוחי נפש ובכך סיכן מגוון ביולוגי רחב שבאיזור ובעיקר את דובי הקוטב ואיילי הצפון.

מי שמביט על העולם ממעוף הציפור יודע כי לבחירות בארה"ב השפעה כבדת משקל על המתרחש בעולם כולו ועל עצם קיום העולם. לגבי מדיניות חוץ וביטחון אפשר להתווכח, אך אין ספק כי טראמפ גרם לנזק אדיר שבא לידי ביטוי בחיי אדם ובפגיעה במאבק גזי החממה ובאיכות הסביבה הגלובלית.

אחת ההחלטות המשמעותיות של טראמפ הייתה הפרישה מהסכמי פריז. נשאלת השאלה אם הוא מבין את השלכותיה הקשות של ההחלטה על המשא ומתן הבינלאומי. הודו וסין, המדינות שנחשבות לפולטות הגדולות, לא היו מוכנות לצמצם פליטות כשארה"ב התנערה ממאמץ הפחתת הפליטות הבינלאומי.

גם יחסי ארה"ב ואירופה נפגעו מהפרישה מההסכם, כי המאבק בהתחממות הגלובלית נהנה באירופה מקונצנזוס. זאת בניגוד למתרחש בארה"ב, בה הרפובליקנים מקפידים להדיר את רגלם מאמנות סביבתיות שמטרתן להפחית את מכסת גזי החממה.

הכישלון של טראמפ בשני המאבקים נובע מבורות וזלזול עד כדי התעלמות ילדותית ועיקשת שלו מאזהרות המדענים.

לפי דו"ח של אוניברסיטת קולומביה מדיניותו של טראמפ הובילה באופן ישיר למותם של 130,000 מתוך 220,000 איש שנפטרו מהמחלה.

בעידן של היום מצופה ממנהיג לנקוט במדיניות מבוססת ראיות (evidence based policy), אבל טראמפ מבסס את מדיניותו על פי…ובכן, זו אחת התעלומות הגדולות שאיתה מתמודדים הפרשנים הפוליטיים בארה"ב. האם על פי גחמות? על פי צורך פוליטי? או על פי יוהרה?

טראמפ, ביידן והמסכה

ההתנהלות של שני המועמדים לנשיאות לגבי עטיית מסכה ממחיש היטב את ההבדל בין הגישות של טראמפ לביידן. טראמפ מלגלג על ביידן שעוטה מסיכה בכל מקום ואילו טראמפ מקפיד שלא להקפיד על מסיכה.

התנהלות שני המועמדים לנשיאות לגבי עטיית מסכה ממחיש היטב את ההבדל בין הגישות. טראמפ מלגלג על ביידן שעוטה מסיכה בכל מקום, ואילו טראמפ מקפיד שלא להקפיד על מסיכה

ביידן הסביר שהוא נוקט משנה זהירות, וכי זהירות אינה פאניקה או היסטריה, אלא המדיניות המתחייבת לאור הסיכון.

אפשר היה לחיות עם הארוגנטיות והזלזול של טראמפ לו היה אדם פרטי ולא אחראי לחייהם של אזרחים כה רבים ואמור לשמש להם דוגמה.

האם טראמפ טוב ליהודים?

יש שיאמרו שטראמפ טוב לישראל, אבל כנראה שמדובר באנשי הימין הקיצוני שמסרב לכל הסדר מדיני עם הפלסטינים. להצהרת העברת השגרירות לירושלים חשיבות דקלרטיבית בלבד ולגבי הכרה בירושלים כבירת ישראל, נראה שאיננו זקוקים להכרה מאף גורם על זהות בירתנו.

אחייניתו של טראמפ, מרי טראמפ סיפרה בראיון לרייצ'ל מאדוו בערוץ MSNBC'S כי הייתה עדה לכך שדודה הנשיא טראמפ השמיע ביטויים וקללות אנטישמיות. והיא לא היחידה הטוענת כך, גם עורך דינו לשעבר מייקל כהן טוען זאת.

לפי הספר של עו"ד מייקל כהן, לשעבר פרקליטו של טראמפ, כמו גם לפי עדותה של אחייניתו, הנשיא טראמפ  העיר הערות גזעניות כלפי יהודים, כלפי הנשיא לשעבר אובמה וכלפי נלסון מנדלה המנוח, נשיא דרום אפריקה לשעבר וחתן פרס נובל לשלום.

לעשות עסקים עם אדם כמו טראמפ זו הפקרות. כבר אמרו שנבחר ציבור או מדינאי לא יכול לנהל מדינה כמו עסק, כי הסכמים מדיניים הם לא עסקאות בעולם העסקי. טראמפ דיבר שוב ושב על כך שהוא ידיד ישראל, אך העדיף תמיד את האינטרסים הפוליטיים שלו על פני האינטרסים הבטחוניים של המדינה שאיתה הוא מיודד. לאחר שפגע בעליונות הבטחונית של ישראל עם מטוסי ה-f35 שהעביר לאמירויות, הוא מנסה לפצות את ישראל עם מטוסי f22, שנצטרך לרכוש בתקציב נוסף. טוב בהבטחות אך מתחמק מלקיימן.

טראמפ חזר על כך שהוא ידיד ישראל, אך העדיף את האינטרסים הפוליטיים שלו על פני אלה של המדינה איתה הוא מיודד. למשל, כשפגע בעליונות הבטחונית של ישראל בעסקת החמקנים. טוב בהבטחות אך מתחמק מלקיימן

האם טראמפ טוב לאמריקאים ולעולם?

השנאה והכאוס ברחובות סביב ההפגנות באו לידי ביטוי באלימות השוטרים כלפי המפגינים (נשמע מוכר). ההסתה שטראמפ מפיץ, הגזענות, הסקסיסטיות והיחס הפוגעני לנשים, למהגרים ולציבורים אחרים – לא היטיבו עם המדינה הגדולה הזו.

לאורך כהונתו, התנהל טראמפ בעולם הנפיץ הזה בפראות חסרת אחריות ובזלזול כלפי כמעט כל מי שייעץ לו, כולל מדענים ומומחים מתחומים שונים.

הזלזול של טראמפ במדענים, ברשתות החברתיות ובעובדות, והזלזול שלו בבני אדם רבים, חייבת להוביל למסקנה – שבמקום לשאול אם טראמפ טוב לישראל או לארה"ב חשוב להבין כי טראמפ רע לכולם ורע לעולם. אם התרחישים המאיימים על החמרת ההתחממות הגלובלית יתממשו, זה פחות ישנה אם טראמפ טוב ליהודים או לאמריקנים.

נשיא ארה"ב מכונה גם נשיא העולם החופשי, אולם כיום העולם שבוי בבורות, בחוסר אחריות, בוולגריות ובאי-כשירות ויש שיגידו גם אי שפיות. זו העת לשחרר את העולם ולתת לו להתייצב בראשות מועמד יציב יותר.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,296 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

הימין מפחד מפוסטים ישנים בפייסבוק. השמאל מפחד מאובדן הדמוקרטיה

בין הרבה מבוכות אחרות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות – משגרים בלון ניסוי עם קצת חומר נפץ, ואנחנו מחבקים אותו לחיקנו ונהנים מכל שבב וגיץ של שלבי הפיצוץ.

בין הרבה מבוכות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות

מאות ראיונות קיימו מועמדי ומועמדות מפלגת העבודה לכנסת ה-24 בשבועות האחרונים, אבל במערכות התקשורת שכבר הפסיקו לדבר אידאולוגיה, ערכים וחזון, על מה נותר לדבר מלבד הבלון ששיגרו לאוויר ליצני החצר מבלפור? אתם מתאריםות לעצמכן מצב שבו בן גוריון, רבין או פרס היו בכלל מתייחסים לדברים הללו ולא זורקים אותם בפרצופו של הימין?

באף אחד מהראיונות הללו, איש מנציגי המחנה הדמוקרטי-ליברלי לא התייצב איתן וחשף את ערוותם וריקנותם הערכית של אותם מפריחי בלונים. אמנם הקולות מתוך מפלגת העבודה לפסילתה של מראענה נותרו חלשים (הישג מרשים כלשעצמו), אבל ראינו הרבה התפתלות והתכדרות עצמית המעידה על בושה ותחושת אשם.

מרב מיכאלי פעלה בגבורה בשנה האחרונה וניכר שהציבור מעריך את זה. אף על פי כן, שאלה אחת פשוטה של אופירה וברקו הצליחה לעשות מה שהצעות לכניסה לממשלה, תביעה משפטית, הימור מסוכן על עתידה הפוליטי ובעיקר תחושת מיאוס מהמערכת המסואבת לא הצליחו לעשות.

התשובה לשאלת אבתסאם מראענה היא ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר במגזר הציבורי, תוך שיסוי וקריעה של המרקם החברתי ושחיקת הדמוקרטיה, או תסריטאית קולנוע שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו? במה אתם מתעסקים למען השם? חדלנו לבלוע את גיבובי המילים שלכם ואת מזימות כוורת בלפור שעובדת מסביב לשעון ביעילות שמעוררת פלצות".

במקום זאת, במהלך שאין דרך אחרת להגדירו מאשר מזוכיזם והפנמה של דיכוי אידאולוגי, מעדיפים רבים מאנשי מחנה המרכז שמאל לטמון שוב את הראש בערימת הרפש של הימין. להתחיל במסע תחקירים לעברה של פוליטיקאית מתחילה, שנכנסה לגוב האריות מתוך רצון אמיתי להילחם בשנאה ובפירוד בין יהודים וערבים. מפקפקים בה ובכוונותיה לדאוג לנשים הערביות שנמצאות בתחתית ההיררכיה החברתית, וצולבים את יושבת ראש המפלגה על שלא נכנעת להמון ולא גירשה את האיום הקיומי מקרב המפלגה שהקימה את המדינה.

התשובה לשאלת מראענה ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר או תסריטאית שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו?

כמה כעס ואכזבה. כעס על שלא הצלחנו להתעלות מעל סימון האיום הקיומי התורן של נתניהו (תמיד מדובר או באישה, או בערבי או בשילוב של השניים). אכזבה מכך שלא למדנו לקח ובחרנו לחבוט שוב בעצמנו, כמו אישה שמרגישה נאורה כי היא סובלנית כלפי בעלה המכה, שהרי יש לנהוג בו בחמלה ובהכלה. כמה טיפשות ששוב לא הבנו את גודל השעה וגודל הסכנה לדמוקרטיה ולדמותה של מדינת ישראל.

אור ארז הוא פעיל חברתי-פוליטי. עוסק בדוברות פוליטית של דמויות וארגונים במחנה המרכז-שמאל. חבר ועידה לשעבר במפלגת העבודה ואקטיביסט גאה. במהלך לימודי פוליטיקה וממשל ומזרח תיכון באוניברסיטת בן גוריון הספיק לארגן את ההפגנה הראשונה נגד נתניהו בבאר שבע, להיפגע מרכב חולף במחאת הפונדקאות ולקבל איומים על חייו כשארגן את מצעד הגאווה בעיר. מאמין בחופש ובשוויון. החלק המרגיע ביומו הוא צפייה במהדורת החדשות לאור נרות לפני השינה.   

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 444 מילים

דיווחים: שנת הלימודים תוארך עד סוף חודש יולי

יושב ראש מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, הודיע שהממשלה תאשר פתיחה של הלימודים לכל שכבות הגיל ביישובים ירוקים וצהובים ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת ● בחירות 2021: נתניהו ישתתף בתוכנית "סטנד-אפ ניישן" ברשת 13

עוד 30 עדכונים

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

למקרה שפיספסת

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

ישראל מחויבת לחיסון הפלסטינים בשטחים

אמנת ז'נווה הרביעית קובעת בסעיף 56 שעל המעצמה הכובשת לפעול למיגור מגפות בשטח הכבוש.

מבחינת המשפט הבינלאומי, מדינת ישראל היא מעצמה כובשת בגדה מאז יוני 1967. כל עוד לא סיפחה את הגדה תוך הענקת אזרחות לכל תושביה הפלסטינים (ולחילופין: הפכה עצמה למדינת אפרטהייד רשמית באמצעות סיפוח הגדה ללא מתן זכויות אזרח לפלסטינים) וכל עוד לא הסכימה לכונן מדינה פלסטינית, מדינת ישראל היא המעצמה הכובשת שם. והיא האחראית לשלומם ורווחתם הרפואית של מיליוני הפלסטינים בגדה בעת התפרצות מגפה.

אמנת ז'נווה הרביעית קובעת בסעיף 56 שעל המעצמה הכובשת לפעול למיגור מגפות בשטח הכבוש. מבחינת המשפט הבינלאומי, ישראל היא מעצמה כובשת בגדה מאז יוני 1967

הדבר מטיל עליה חובה לחסן את התושבים הפלסטינים שתחת שליטתה הצבאית. לא זו בלבד שראש הממשלה נמנע מלעשות כן, הוא גם מסביר בשילוב מוכר של הסתה ושקר, שאלפי העובדים הפלסטינים שפוקדים את ישראל כדי להתפרנס משכר נמוך, הם שאחראים לכך שהתחלואה בישראל גבוהה לאין ערוך בהשוואה למדינות אי אחרות (וזהו גם הסברו השקרי והמסית לנתוני התמותה הגבוהים לאין ערוך בישראל בהשוואה למדינות אי אחרות).

זו לא רק הסתה מוכרת (הפלסטינים מפיצי מחלות כשם שמפגיני בלפור הפיצו מחלות, מסביר מי שמכנה את הרוטציה "תחלואה" ובכך חושף את האמת על השקר המוחלט שעמד מאחורי הסכם הרוטציה עליו חתם). זהו גם כזב: התחלואה בגדה המערבית נמוכה מזו שבמדינת ישראל. נתוני התמותה שם נמוכים יותר. ואין שום עדות שהפועלים הפלסטינים בישראל (שאותם היה על נתניהו לחסן כמו את כל הפלסטינים) הם שמעלים את התחלואה והתמותה.

ישנן עדויות, לעומת זאת, על כך שישראלים לא מעטים ששבו מדובאי ואזרחים לא ישראלים שהגיעו לכאן מטעמי לחצים פוליטיים (בחורי ישיבות מארצות הברית. ואין בכך כדי לרמוז חלילה שכל הציבור החרדי או רובו אחראי להפצת המחלה. רחוק משם) ובכלל שהעדר הפיקוח בנתב"ג הפרוץ – הם שהולידו את שיעור התחלואה. כמו גם אכיפה סלקטיבית במוקדי תחלואה ידועים וזאת מהטעמים הפוליטיים-הישרדותיים המוכרים של הנאשם שמחתים את שותפיו על מסמכי נאמנות מבישים.

הסתה, שקר ובריחה מאחריות לניהול נפשע מטעמי אינטרס הישרדות אישי תוך פגיעה באינטרס הציבורי והלאומי. התמהיל המוכר של נתניהו.

חיי אומה אינם מסלול הישרדות אישית. קיים חשש – לא בלתי מבוסס, אני חייב לומר – שראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות יקבל הכרעות לא על בסיס האינטרס הלאומי אלא על בסיס שיקולי הישרדות אישית.

אלו דברי נתניהו בשנת 2008. השנה בה נתן את קולו לתמיכה בהצעת חוק טרומית שלפיה, תופסק כהונת ראש ממשלה ברגע שהוגש נגדו כתב אישום. השנה שבה אולמרט התפטר בשלב החקירות. זמן רב בטרם הפך נאשם במשפט פלילי.

אמנת ז'נווה מחייבת את ישראל לחסן את התושבים הפלסטינים תחת שליטתה הצבאית. לא זו בלבד שרה"מ נמנע מכך, לטענתו הפלסטינים הם שאחראים לתחלואה הגבוהה בישראל יחסית למדינות אי אחרות

מה השתנה מאז? מבחינה עקרונית, לא השתנה דבר. נתניהו צדק אז כמובן. מבחינה מהותית, השתנה הכל. 13 שנים לאחר מכן, אנו שקועים במדמנה חוקתית, משפטית, פוליטית, ציבורית ומוסרית מצחינה במיוחד. רק בגללו.

והתקציב שלא הועבר רק כדי להפר הסכם רוטציה בידי הנוכל שמתעקש לשקר שוב ושוב ולטעון שיש תקציב? שטויות. העיקר שביבי יישאר ראש ממשלה. עם קואליציית הבלהות הגזענית והרקובה שלו.

רקוב.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 472 מילים
עודכן לפני 8 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,238 מילים ו-1 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

״הקומבינות של דרעי וליצמן על חשבון חילונים צריכות להיפסק״

עימותים באום אל-פחם: שוטרים פצעו קשה מפגין בראשו ● ח״כ יוסף ג׳אברין נורה בגבו ברימון הלם ● אורלי לוי-אבוקסיס: "ניסו לעשות לי חיסול פוליטי״ ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● שקד לא פוסלת בלוק טכני עם סער ● היועמ"ש החליט לדחות את ההכרעה בתיקים של נבחרי ציבור עד לאחר הבחירות

עוד 37 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה