רע ליהודים, רע לארה"ב ורע לעולם

דונלד טראמפ חוזר לבית הלבן אחרי שהיה מאושפז בבית חולים צבאי, 5 באוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
AP Photo/Alex Brandon
דונלד טראמפ חוזר לבית הלבן אחרי שהיה מאושפז בבית חולים צבאי, 5 באוקטובר 2020

אמרו את זה בבחירות הקודמות ומצטברות עוד ועוד עדויות – טראמפ לא כשיר לכהן כנשיא ארה"ב.

27 מומחים לפסיכולוגיה כתבו ב-2017 את הספר "המקרה המסוכן של דונלד טראמפ", בו תארו אותו כנרקיסיסט פתולוגי שסובל מהזיות, חוסר יכולת להביע אמפתיה והפרעות פסיכולוגיות נוספות.

ד"ר ברנדי לי מאוניברסיטת ייל כתב:

"טראמפ הוא סכנה לביטחון הלאומי והעולמי. טראמפ סובל מאימפולסיביות, תגובות פרנואידיות, היעדר אחיזה במציאות, חוסר באמפתיה ועוד".

27 מומחים לפסיכולוגיה כתבו ב-2017 את הספר "המקרה המסוכן של דונלד טראמפ", בו תארו אותו כנרקיסיסט פתולוגי שסובל מהזיות, חוסר יכולת להביע אמפתיה והפרעות פסיכולוגיות נוספות

פסיכולוגים רבים הצטרפו לאבחנה של ד"ר לי. גם עיתונאים מוערכים הביעו דעה בענין. בוב וודוורד, עיתונאי הוושינגטון פוסט, שחשף יחד עם עמיתו, קארל ברנסטין את פרשת ווטרגייט, כתב בשנתיים האחרונות שני ספרים על טראמפ. בראשון, תחת כותרת "פחד: טראמפ בבית הלבן", תיאר את טראמפ כאדם קפריזי שבז ליסודיות, ללימוד ולעבודת מטה. הספר מראה כי טראמפ מקבל החלטות בדרכים לא ענייניות ולא מקצועיות, ללא לימוד מוקדם ותוך בוז למומחים וכך נכשל בכמעט כל אחד ממהלכיו.

בספר השני, "זעם", וודוורד קיים 18 ראיונות מוקלטים עם טראמפ, בהם הוכיח כי טראמפ אינו דובר אמת:

"הוא שקרן – ובמקום לטפל בבעיה הוא משקר כדי להיפטר ממנה".

ג'ו וולש, חבר הקונגרס לשעבר מאילינוי, התמודד מול טראמפ בבחירות הרפובליקניות. לפני שהחליט להתמודד, הסביר את החלטתו:

"אני רץ כי הוא לא כשיר. מישהו צריך לעשות את הצעד הזה, צריך שתהיה אלטרנטיבה, למדינה נמאס מהתפרצויות הזעם של האיש הזה. הוא ילד".

מאמציו של טראמפ למנוע את הוצאת ספרה האוטוביוגרפי של אחייניתו, הפסיכולוגית הקלינית מרי טראמפ, לא צלח. בספר "יותר מדי ואף פעם לא מספיק: איך המשפחה שלי יצרה את האדם הכי מסוכן בעולם", היא חושפת פרטים מרתקים ויוצאי דופן על הדוד שלה, המכהן כנשיא האומה הגדולה בעולם.

גם לטענתה הוא מציג מאפיינים של נרקסיסט:

"דונלד הוא לא חלש במובן הפשוט של המילה. האגו שלו הוא דבר שביר, שחייב לקבל תמיכה בכל רגע, הואיל והוא יודע עמוק בתוכו שהוא שום דבר ממה שהוא טוען שהוא".

עוד טוענת טראמפ כי דודה הנשיא הושפע מכך שאביו התנהג בבריונות כלפי אביה שנפטר כשהייתה בת 16, ופעל להשתלט על עסקי הנדל"ן המשפחתי. לעדותה, כשקיבל את העסקים לידיו – המפלצת שבו שוחררה לחופשי.

עוד טוענת טראמפ כי דודה הנשיא הושפע מכך שאביו התנהג בבריונות כלפי אביה, שנפטר כשהייתה בת 16, ופעל להשתלט על עסקי הנדל"ן המשפחתי. לעדותה, כשקיבל את העסקים לידיו, המפלצת שבו שוחררה לחופשי

אבל מעבר לכל הניתוחים הפסיכולוגיים והאישיותיים, האם טראמפ הצליח בטיפול בקורונה? בטיפול בכלכלה? במדיניות חוץ וביטחון?

התנהלותו היהירה של טראמפ בנוגע לאזהרת המדענים לגבי הקורונה מזכירה את התנהלותו מול האזהרות שקיבל ממדעני האקלים לגבי החלטותיו בנוגע למאבק בהתחממות גלובלית. ההיסטוריה תשפוט את טראמפ, כמי שמדיניותו הובילה למותם של למעלה ממאה אלף איש מנגיף הקורונה, כמי שהגדיל את הפילוג והשנאה בארה"ב וכמי שפגע במאבק על שמירת כדור הארץ.

רבים מנתחים את המציאות בפריזמה הצרה של מדיניות חוץ ומדיניות פנים, אך חשוב להבין כי ישנם נושאים הנוגעים למדיניות שמתווה מדינה ביחס לעולם בראייה רחבה ואסטרטגית יותר. גם בקונטקסט של נושאים גלובליים ובהם נושאים סביבתיים חוצי גבולות כמו המאבק בהתחממות הגלובלית ושינויי האקלים.

בכל הנושאים הללו, חלה נסיגה משמעותית בתפקיד שמילאה ארה"ב כמעין שומר סף עולמי. ארה"ב בראשות טראמפ התרחקה משמעותית מעקרונות וערכים דמוקרטיים, מהגנת זכויות אדם ואזרח ומשמירת כדור הארץ מפני התחממות גלובלית.

מדיניות טראמפ התנערה מהמאבק הבינלאומי בהתחממות הגלובלית שראשיתו עוד בשנת 1992 בוועידת האו"ם בריו דה ז'נרו, בה חתמו אומות העולם ובהן ישראל על אמנת האקלים והתחייבו לפעול להפחתת ריכוז גזי החממה באטמוספירה, היוצרים את אפקט החממה ואת ההתחממות הגלובלית.

ההיסטוריה תשפוט את טראמפ, כמי שמדיניותו הובילה למותם של למעלה ממאה אלף איש מנגיף הקורונה, כמי שהגדיל את הפילוג והשנאה בארה"ב, וכמי שפגע במאבק על שמירת כדור הארץ

ב-1997 נכתב פרוטוקול קיוטו שנגזר מאמנת האקלים, בו התחייבו המדינות להפחית את גזי החממה. ארה"ב בראשות הנשיא בוש הבן החליטה שלא לאשרר את הפרוטוקול. טראמפ ממשיך את מורשת ג'ורג' בוש הבן בעניין זה, כשחירב את הרגולציה הסביבתית של הנשיא אובמה, בין היתר כאשר ביטל חוקים שאובמה חוקק ובהם רגלוציה סביבתית של פליטות ודליפות מתאן.

ונזקיו נמשיכים עד היום. לפני כחודשיים טראמפ אישר לפתוח את המקלט הלאומי לחיות בר ארקטיות שבאלסקה לקידוחי נפש ובכך סיכן מגוון ביולוגי רחב שבאיזור ובעיקר את דובי הקוטב ואיילי הצפון.

מי שמביט על העולם ממעוף הציפור יודע כי לבחירות בארה"ב השפעה כבדת משקל על המתרחש בעולם כולו ועל עצם קיום העולם. לגבי מדיניות חוץ וביטחון אפשר להתווכח, אך אין ספק כי טראמפ גרם לנזק אדיר שבא לידי ביטוי בחיי אדם ובפגיעה במאבק גזי החממה ובאיכות הסביבה הגלובלית.

אחת ההחלטות המשמעותיות של טראמפ הייתה הפרישה מהסכמי פריז. נשאלת השאלה אם הוא מבין את השלכותיה הקשות של ההחלטה על המשא ומתן הבינלאומי. הודו וסין, המדינות שנחשבות לפולטות הגדולות, לא היו מוכנות לצמצם פליטות כשארה"ב התנערה ממאמץ הפחתת הפליטות הבינלאומי.

גם יחסי ארה"ב ואירופה נפגעו מהפרישה מההסכם, כי המאבק בהתחממות הגלובלית נהנה באירופה מקונצנזוס. זאת בניגוד למתרחש בארה"ב, בה הרפובליקנים מקפידים להדיר את רגלם מאמנות סביבתיות שמטרתן להפחית את מכסת גזי החממה.

הכישלון של טראמפ בשני המאבקים נובע מבורות וזלזול עד כדי התעלמות ילדותית ועיקשת שלו מאזהרות המדענים.

לפי דו"ח של אוניברסיטת קולומביה מדיניותו של טראמפ הובילה באופן ישיר למותם של 130,000 מתוך 220,000 איש שנפטרו מהמחלה.

בעידן של היום מצופה ממנהיג לנקוט במדיניות מבוססת ראיות (evidence based policy), אבל טראמפ מבסס את מדיניותו על פי…ובכן, זו אחת התעלומות הגדולות שאיתה מתמודדים הפרשנים הפוליטיים בארה"ב. האם על פי גחמות? על פי צורך פוליטי? או על פי יוהרה?

טראמפ, ביידן והמסכה

ההתנהלות של שני המועמדים לנשיאות לגבי עטיית מסכה ממחיש היטב את ההבדל בין הגישות של טראמפ לביידן. טראמפ מלגלג על ביידן שעוטה מסיכה בכל מקום ואילו טראמפ מקפיד שלא להקפיד על מסיכה.

התנהלות שני המועמדים לנשיאות לגבי עטיית מסכה ממחיש היטב את ההבדל בין הגישות. טראמפ מלגלג על ביידן שעוטה מסיכה בכל מקום, ואילו טראמפ מקפיד שלא להקפיד על מסיכה

ביידן הסביר שהוא נוקט משנה זהירות, וכי זהירות אינה פאניקה או היסטריה, אלא המדיניות המתחייבת לאור הסיכון.

אפשר היה לחיות עם הארוגנטיות והזלזול של טראמפ לו היה אדם פרטי ולא אחראי לחייהם של אזרחים כה רבים ואמור לשמש להם דוגמה.

האם טראמפ טוב ליהודים?

יש שיאמרו שטראמפ טוב לישראל, אבל כנראה שמדובר באנשי הימין הקיצוני שמסרב לכל הסדר מדיני עם הפלסטינים. להצהרת העברת השגרירות לירושלים חשיבות דקלרטיבית בלבד ולגבי הכרה בירושלים כבירת ישראל, נראה שאיננו זקוקים להכרה מאף גורם על זהות בירתנו.

אחייניתו של טראמפ, מרי טראמפ סיפרה בראיון לרייצ'ל מאדוו בערוץ MSNBC'S כי הייתה עדה לכך שדודה הנשיא טראמפ השמיע ביטויים וקללות אנטישמיות. והיא לא היחידה הטוענת כך, גם עורך דינו לשעבר מייקל כהן טוען זאת.

לפי הספר של עו"ד מייקל כהן, לשעבר פרקליטו של טראמפ, כמו גם לפי עדותה של אחייניתו, הנשיא טראמפ  העיר הערות גזעניות כלפי יהודים, כלפי הנשיא לשעבר אובמה וכלפי נלסון מנדלה המנוח, נשיא דרום אפריקה לשעבר וחתן פרס נובל לשלום.

לעשות עסקים עם אדם כמו טראמפ זו הפקרות. כבר אמרו שנבחר ציבור או מדינאי לא יכול לנהל מדינה כמו עסק, כי הסכמים מדיניים הם לא עסקאות בעולם העסקי. טראמפ דיבר שוב ושב על כך שהוא ידיד ישראל, אך העדיף תמיד את האינטרסים הפוליטיים שלו על פני האינטרסים הבטחוניים של המדינה שאיתה הוא מיודד. לאחר שפגע בעליונות הבטחונית של ישראל עם מטוסי ה-f35 שהעביר לאמירויות, הוא מנסה לפצות את ישראל עם מטוסי f22, שנצטרך לרכוש בתקציב נוסף. טוב בהבטחות אך מתחמק מלקיימן.

טראמפ חזר על כך שהוא ידיד ישראל, אך העדיף את האינטרסים הפוליטיים שלו על פני אלה של המדינה איתה הוא מיודד. למשל, כשפגע בעליונות הבטחונית של ישראל בעסקת החמקנים. טוב בהבטחות אך מתחמק מלקיימן

האם טראמפ טוב לאמריקאים ולעולם?

השנאה והכאוס ברחובות סביב ההפגנות באו לידי ביטוי באלימות השוטרים כלפי המפגינים (נשמע מוכר). ההסתה שטראמפ מפיץ, הגזענות, הסקסיסטיות והיחס הפוגעני לנשים, למהגרים ולציבורים אחרים – לא היטיבו עם המדינה הגדולה הזו.

לאורך כהונתו, התנהל טראמפ בעולם הנפיץ הזה בפראות חסרת אחריות ובזלזול כלפי כמעט כל מי שייעץ לו, כולל מדענים ומומחים מתחומים שונים.

הזלזול של טראמפ במדענים, ברשתות החברתיות ובעובדות, והזלזול שלו בבני אדם רבים, חייבת להוביל למסקנה – שבמקום לשאול אם טראמפ טוב לישראל או לארה"ב חשוב להבין כי טראמפ רע לכולם ורע לעולם. אם התרחישים המאיימים על החמרת ההתחממות הגלובלית יתממשו, זה פחות ישנה אם טראמפ טוב ליהודים או לאמריקנים.

נשיא ארה"ב מכונה גם נשיא העולם החופשי, אולם כיום העולם שבוי בבורות, בחוסר אחריות, בוולגריות ובאי-כשירות ויש שיגידו גם אי שפיות. זו העת לשחרר את העולם ולתת לו להתייצב בראשות מועמד יציב יותר.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,296 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 18 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המשבר הפוליטי בישראל מסכן את הקשרים עם העולם הערבי

פחות משנה אחרי החתימה על הסכמי אברהם, מדינות האזור מסתכלות על חוסר היציבות ב"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון" בדאגה גוברת ● מעבר לעובדה שבעלי ברית פוטנציאליים מעדיפים להמתין עד שהמצב הפוליטי בישראל יתבהר, השותפים החדשים לא רואים בעין יפה את השימוש שנתניהו עושה בהן לצרכיו הפוליטיים ● פרשנות

עוד 1,698 מילים

בפייזר הסכימו לשמור על התור של ישראל לחיסונים

נחמן אש על החזרה המלאה ללימודים היום: "עדיין יש סכנה להדבקה בכיתות צפופות ומלאות, אבל אני מקווה שלא נראה את העלייה בתחלואה" ● הקבינט המדיני-בטחוני צפוי להתכנס היום לראשונה מאז פברואר ● הפגנות מול הקריה ואגף השיקום בפ״ת במחאה על הטיפול של משרד הביטחון בהלומי קרב

דיווח בגל״צ: בשבוע שעבר נערכו שיחות עם חברת פייזר והושגו הסכמות לגבי שמירה על התור של ישראל – למרות שהממשלה לא אישרה את ההסכמים.

היום ב-16:00: הקבינט המדיני-בטחוני צפוי להתכנס לראשונה מאז פברואר. על הפרק: איראן.

מרב מיכאלי:

המאבק בקורונה: מהיום מבוטלת חובת עטיית המסיכות בחוץ ומערכת החינוך חוזרת לפעילות מלאה וסדירה.

נחמן אש ברשת ב׳:

"עדיין יש סכנה להדבקה בכיתות צפופות ומלאות, אבל אני מקווה שלא נראה את העלייה בתחלואה"

פרויקטור הקורונה נחמן אש, בעת ביקור בעיריית ירושלים. נובמבר 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
פרויקטור הקורונה נחמן אש, בעת ביקור בעיריית ירושלים. נובמבר 2020 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

היום: נכי צה״ל יפגינו מול הקריה במחאה על טיפול משרד הביטחון בהלומי קרב, אוהל מחאה הוקם מול אגף השיקום בפ״ת.

שלמה קרעי מהליכוד קורא לפעול:

חברת הליכוד גלית דיסטל-אטבריאן דווקא כן תגיע להפגין נגד הממשלה – או שאולי רק נגד משרד הביטחון:

עוד 4 עדכונים

כיצד להתמודד עם סכנת הגרעין האיראני?

הנתק המדיני בין ישראל לממשל ביידן בנושא סכנת הגרעין האיראני הוא גדול והסיכויים לשנות את עמדת הנשיא ביידן בנושא החזרה להסכם הגרעין שואפים לאפס. בעוד ישראל מכינה את האופציה הצבאית, עליה להגביר את הפגיעה במתקני הגרעין של איראן ולחסל מדעני גרעין בכירים. ההתקפה המוצלחת על המתקן בנתנז היא דוגמה טובה ליכולותיה של ישראל.

הדרג המדיני והביטחוני יצא בימים האחרונים מגדרו כדי להסביר לשר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין שביקר בישראל את סכנת הגרעין האיראני וכיצד איראן מוליכה שולל את העולם.

הדרג המדיני והביטחוני יצא בימים האחרונים מגדרו כדי להסביר לשר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין שביקר בישראל את סכנת הגרעין האיראני וכיצד איראן מוליכה שולל את העולם

בקרוב יצאו לוושינגטון הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש המוסד יוסי כהן וראש אמ"ן תמיר הימן כדי להסביר בבית הלבן וב-CIA את פעילות ההונאה האיראנית ואת ההכנות החשאיות של איראן להפוך למדינת סף גרעינית ולהשיג בטווח הארוך יותר נשק גרעיני, למרות כל הכחשותיה.

ישראל נקלעה למצוקה מדינית וביטחונית גדולה בעקבות חילופי הממשל בארה"ב. הנשיא ביידן הוא ידיד ישראל, אבל האינטרסים של ארה"ב, כפי שהוא רואה אותם, הם אחרים מאלה של ישראל. הנשיא ביידן רוצה לעצור את הדהירה האיראנית לעבר נשק גרעיני באמצעות החזרתה להסכם הגרעין מ-2015, אולם האיראנים ביצעו כבר הפרות גדולות של ההסכם, בראשן מעבר להעשרת אורניום מרמה של 4 אחוזים לרמה של 20 אחוזים וצבירת כמויות גדולות של אורניום מועשר.

בנוסף לכך, הם התקינו במתקן הגרעיני בנתנז צנטיפוגות מתקדמות שאסור היה להם להתקינן על פי הסכם הגרעין. האיראנים פשוט קובעים עובדות בשטח ומצפצפים על הפקחים הבינלאומיים.

האיראנים הם אלופי המשא ומתן והם  מקפלים את האמריקאים מעמדותיהם בשיחות וינה באופן איטי אך בטוח. התנאים שלהם ברורים ואותם הם רוצים להכתיב: התנגדות עזה להכנסת כל שינוי בהסכם הגרעין המקורי והסרה מלאה וחסרת תנאים של הסנקציות האמריקאיות שהוטלו עליה.

האיראנים הם אלופי המו"מ ומקפלים את האמריקאים מעמדותיהם. תנאיהם ברורים: התנגדות עזה להכנסת כל שינוי בהסכם הגרעין המקורי והסרה מלאה וחסרת תנאים של הסנקציות האמריקאיות

האיראנים מנצלים את הוואקום המדיני ביחסים בין הנשיא ג'ו ביידן לראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לקבוע עובדות בשטח. הם יודעים כי הנשיא ביידן איננו מעוניין בעימות צבאי עם איראן, זוהי נקודת המוצא שלו ולכן הם מרשים לעצמם להשתולל ולנסות להכתיב לארה"ב את מהלכיה הבאים.

ממשל ביידן משלה את עצמו כי יצליח לפתוח דף חדש עם טהרן. הוא איננו מבין כי מדיניות ההתפרסות שלו כלפי איראן נחשבת לחולשה גדולה וטהרן מנצלת זאת לטובתה.

האמריקאים אינם מרוצים, בלשון המעטה, מהמלחמה הימית שהסלימה בין ישראל לאיראן שמבחינתם פוגעת בהתקדמות השיחות בוינה.

ישראל מנסה לשכנע את ממשל ביידן כי הוא טועה ואחר כך לנסות ולהיכנס עמו לקרביים של הסכם הגרעין, בניסיון להפוך אותו להסכם חדש שיכלול את הדגשים החשובים לישראל. ישראל רוצה להכליל בו סעיפים חדשים הקשורים לסכנת הטילים הבליסטיים, להתפשטות האיראנית במזה"ת, להארכת מועד פקיעת ההסכם ועוד. אלו הם שינויים המשרתים גם את מדינות המפרץ ששומרות כעת על שתיקה ונותנות לישראל ולאיראן להתכתש ביניהן.

אולם, הסיכוי שהאיראנים יסכימו לכל שינוי בהסכם הגרעין שואף לאפס. ממשל ביידן בא מתוך עמדת חולשה והם באים מתוך עמדת חוזקה וכוח.

לישראל אסור להתערב במגעים בין ארה"ב לאיראן. היא צריכה לעשות כל מה שביכולתה כדי לשכנע את ארה"ב בצדקת עמדתה, אך במקביל עליה להכין את האופציה הצבאית להנחתת מכה על מתקני הגרעין של איראן.

ההתקפה על המתקן הגרעיני האיראני בנתנז המיוחסת לישראל היא צעד מבורך בכיוון הנכון.

ישראל רוצה להכליל בהסכם סעיפים חדשים המשרתים גם את מדינות המפרץ, ששומרות כעת על שתיקה ונותנות לישראל ולאיראן להתכתש ביניהן. אולם הסיכוי שהאיראנים יסכימו לכל שינוי בהסכם הגרעין שואף לאפס

גורמי מודיעין במערב טוענים כי הייתה זו פעולה מוצלחת מאוד של המוסד הישראלי, אשר הצליח להחדיר מטען חבלה גדול למתקן בנתנז ולפוצצו מרחוק. לא הייתה זו מתקפת סייבר כפי שסברו בתחילה. בפיצוץ נפגעו גם סרקזות חדשות, והערכה בישראל ובמערב היא כי יקח לאיראנים לפחות 9 חודשים להחזיר את המצב לקדמותו.

ממשל ביידן לא יאפשר לישראל לתקוף צבאית את מתקני הגרעין באיראן. הוא חושש שהדבר יביא למלחמה אזורית ויבעיר את המזה"ת. אם הממשל יראה שישראל נכנסת לשלב של הכנות מעשיות לתקוף את  מתקני הגרעין האיראניים, הוא יעשה כל מה שביכולתו לעצור את מבצע צה"ל ופירוש הדבר הוא עימות גלוי בין ישראל לממשל ביידן, שיהיה לשמחתם של האיראנים.

לכן ישראל צריכה להתמקד בזמן הקרוב בשתי משימות עיקריות:

1

התקפות יומיות על היעדים האיראניים בסוריה כדי למנוע את ההתבססות האיראנית שם.

2

נוכח ההתקפה המוצלחת על המתקן הגרעיני בנתנז, יש להגביר הפעילות החשאית של המוסד הישראלי נגד מתקני הגרעין האיראניים ונגד האישים הבכירים בפרוייקט הגרעין של איראן, כפי שנעשה במקרה של אבי פצצת הגרעין האיראנית מוחסן פחרי זאדה.

גורמים מדיניים בכירים מעריכים שיקשה מאוד על ישראל לשכנע את ממשל ביידן לשנות את דרכו. הדבר מצריך מאמץ מדיני מרוכז והפעלת גורמי השפעה על הנשיא. הסיכויים לכך אינם גבוהים. לכן צריך להכות באיראנים בלב פרוייקט הגרעין בכל העוצמה. הם מבינים רק את שפת הכוח.

ממשל ביידן לא יאפשר לישראל לתקוף צבאית את מתקני הגרעין באיראן מחשש להבערת המזה"ת במלחמה אזורית. הממשל יעשה הכל כדי לעצור הכנות מעשיות לתקיפה. פירוש הדבר עימות גלוי בין ישראל לממשל ביידן

נוכח מה שקרה במתקן בנתנז בימים האחרונים נראה כי לישראל יש את היכולות לכך. ישראל צריכה להרחיב את יריעת הפגיעה ביעדים באיראן מבלי לקחת אחריות ולהמשיך ולשמור על העמימות, עד שיקרה שינוי כלשהו במדיניות הבית הלבן בנושא.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 808 מילים
עודכן עכשיו

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ממשיך להתבצר בעמדתו: סמוטריץ' שב וחזר על התנגדותו לשיתוף פעולה עם רע"ם

לפיד ייפגש השבוע עם ראשי מחנה מתנגדי נתניהו; מחר יקיים מסיבת עיתונאים, שבה ידבר על הניסיונות להקים ממשלה ● שנה אחרי שהתקנה נכנסה לתוקפה - מתבטלת החובה לעטות מסכות בשטחים פתוחים; הפרויקטור אש: ישראל עוד לא הגיעה לחסינות עדר ● אחרי למעלה מחודשיים שבהם לא התכנס - הקבינט הביטחוני יקיים מחר דיון; הרמטכ"ל וראש המוסד צפויים להשתתף בישיבה

עוד 18 עדכונים

ג'וליוס גרינוולד, בנו של מהגר יהודי מגרמניה, בנה כ-5,000 בתי ספר לשחורים ב-15 מדינות דרומיות בארה"ב בתחילת המאה הקודמת ● בין מאות אלפי התלמידים שלמדו שם הסופרת מאיה אנג'לו והסנאטור ג'ון לואיס ● כשבוטלה ההפרדה בין לבנים ושחורים במערכת החינוך, רשת בתי הספר חדלה לפעול ● הצלם אנדרו פיילר החליט לתעד את המבנים הרעועים כדי לשמר את מורשת הפרויקט המיוחד

עוד 1,362 מילים

תגובות אחרונות

מלחמת העולם של נערות הגטו

הן הסתירו אקדחים בדובונים וחומרי נפץ מתחת לבגדים ● רקחו בקבוקי תבערה וזרקו אותם לעבר רכבות גרמניות ● האביסו את הנאצים בוויסקי וירו בהם למוות ● המאבק האמיץ של הנערות היהודיות במהלך השואה הפך לספר חדש ● סטיבן שפילברג כבר רכש את הזכויות לסרט

עוד 1,398 מילים

המהגרים היהודים ששינו לעד את תעשיית המגזינים

הם היגרו מאירופה לארה"ב לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ● אמנים, צלמים ומעצבים שייבאו איתם אסתטיקה ייחודית, ושינו דרמטית את התפיסה של מגזינים משפיעים כמו ווג והוואניטי פייר ● תערוכה חדשה במוזיאון היהודי בניו יורק מציגה את פועלם

עוד 711 מילים

מי היה מאמין, לפני 73 שנים, שנגיע ליום שבו מדינות ערביות מברכות את ישראל לכבוד יום העצמאות ובלוגרים מהמפרץ ירכינו ראש ביום השואה ויום הזיכרון ● באיראן משחקים שחמט עם שאר העולם ● כצפוי, שיחות הגז עם לבנון לא מתקדמות לשום מקום ● הרמדאן הופך לארוע לעשירים בלבד במדינות ערב ● ומצרים העתיקה ממשיכה להפתיע את האנושות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,213 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

תראה מה שצבע יכול לעשות

הגלובוס הירוק מוגש השבוע לעיריית כפר סבא שהוכיחה כי אולי אין חגיגה בלי עוגה, אבל בלי זיקוקים אפשר להסתדר לא רע ● ובמישור העולמי לניו זילנד, שהודיעה כי בתוך שנתיים ייאסרו כליל המשלוחים החיים ● הגלובוס השחור מוקדש לקציר הדמים של האופניים והקורקינטים החשמליים ● והטיפ: מה עושים עם שאריות צבע?

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 518 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
הָאַנְגְּאוֹבֶר 81

ההופעות הטלוויזיוניות של נתניהו הולמות בחושים כמו צ'ייסרים של עראק. במינון מופרז – כמו ביום העצמאות – האפקט שלו על מערכת העצבים של אלה מבין הישראלים שהוא מעורר אצלם בעיקר עצבים, הוא של אלכוהול זול: פוגע בראייה, מנטרל את החושים, מעורר בחילה וגורם לאובדן אוריינטציה ולירידה מהירה ביכולת הריכוז

עוד 1,013 מילים

בין ישראל לאיראן מתנהל בשנה האחרונה דו-שיח מדורג, מתוכנן ושקול, ושני הצדדים שמרו עד כה על גובה הלהבות כדי לא להתדרדר לעימות כולל ● השאלה היא, האם איראן תחרוג מדפוס הפעולה הזה אחרי הפגיעה במתקן בנתנז - וכיצד ישפיעו עליה שיחות הסכם הגרעין עם המעצמות, כמו גם החלטת ביידן לאשר את עסקת הנשק עם איחוד האמירויות ● פרשנות

עוד 551 מילים

"נתניהו יציע לסער לשמש כמ"מ רה"מ ולאלקין - יו"ר הכנסת"

נתניהו לסער: "חזור אלינו, זה הבית שלך" ● לפי דיווח, סער אמר בתגובה "בשביל לחנוק מישהו, קודם פותחים את הידיים" ● בן גביר: "שנתניהו יגיד תודה שמנענו ממנו ממשלה עם עבאס" ● דיווח: רע"ם העבירה דרישות לליכוד ללא דרישה לביטול חוק הלאום ● ניצן הורוביץ: "אנחנו במגעים עם לפיד, סער ובנט" ● מאות הפגינו נגד ההתיישבות היהודית במזרח י-ם, ביניהם ח"כים מהרשימה המשותפת ומרצ ● ארה"ב לישראל: "די לפטפטת בנושא איראן"

עוד 28 עדכונים

שלמה קרעי הציף את הרעיון להקים ממשלת מיעוט עם נתניהו-בנט-סמוטריץ', ולשכנע את תקווה חדשה להימנע ● אבל בכירי הליכוד, שמכירים את סער היטב, מבינים כי אחרי כל ההשפלות שספג מנתניהו, סער לא יימנע בהצבעה ● זה בכלל לא סיפור אידיאולוגי או פוליטי, אלא מסע נקמה ● ובינתיים המו"מ עם בנט מתנהל על ריק ● פרשנות

עוד 433 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה