רע ליהודים, רע לארה"ב ורע לעולם

דונלד טראמפ חוזר לבית הלבן אחרי שהיה מאושפז בבית חולים צבאי, 5 באוקטובר 2020 (צילום: AP Photo/Alex Brandon)
AP Photo/Alex Brandon
דונלד טראמפ חוזר לבית הלבן אחרי שהיה מאושפז בבית חולים צבאי, 5 באוקטובר 2020

אמרו את זה בבחירות הקודמות ומצטברות עוד ועוד עדויות – טראמפ לא כשיר לכהן כנשיא ארה"ב.

27 מומחים לפסיכולוגיה כתבו ב-2017 את הספר "המקרה המסוכן של דונלד טראמפ", בו תארו אותו כנרקיסיסט פתולוגי שסובל מהזיות, חוסר יכולת להביע אמפתיה והפרעות פסיכולוגיות נוספות.

ד"ר ברנדי לי מאוניברסיטת ייל כתב:

"טראמפ הוא סכנה לביטחון הלאומי והעולמי. טראמפ סובל מאימפולסיביות, תגובות פרנואידיות, היעדר אחיזה במציאות, חוסר באמפתיה ועוד".

27 מומחים לפסיכולוגיה כתבו ב-2017 את הספר "המקרה המסוכן של דונלד טראמפ", בו תארו אותו כנרקיסיסט פתולוגי שסובל מהזיות, חוסר יכולת להביע אמפתיה והפרעות פסיכולוגיות נוספות

פסיכולוגים רבים הצטרפו לאבחנה של ד"ר לי. גם עיתונאים מוערכים הביעו דעה בענין. בוב וודוורד, עיתונאי הוושינגטון פוסט, שחשף יחד עם עמיתו, קארל ברנסטין את פרשת ווטרגייט, כתב בשנתיים האחרונות שני ספרים על טראמפ. בראשון, תחת כותרת "פחד: טראמפ בבית הלבן", תיאר את טראמפ כאדם קפריזי שבז ליסודיות, ללימוד ולעבודת מטה. הספר מראה כי טראמפ מקבל החלטות בדרכים לא ענייניות ולא מקצועיות, ללא לימוד מוקדם ותוך בוז למומחים וכך נכשל בכמעט כל אחד ממהלכיו.

בספר השני, "זעם", וודוורד קיים 18 ראיונות מוקלטים עם טראמפ, בהם הוכיח כי טראמפ אינו דובר אמת:

"הוא שקרן – ובמקום לטפל בבעיה הוא משקר כדי להיפטר ממנה".

ג'ו וולש, חבר הקונגרס לשעבר מאילינוי, התמודד מול טראמפ בבחירות הרפובליקניות. לפני שהחליט להתמודד, הסביר את החלטתו:

"אני רץ כי הוא לא כשיר. מישהו צריך לעשות את הצעד הזה, צריך שתהיה אלטרנטיבה, למדינה נמאס מהתפרצויות הזעם של האיש הזה. הוא ילד".

מאמציו של טראמפ למנוע את הוצאת ספרה האוטוביוגרפי של אחייניתו, הפסיכולוגית הקלינית מרי טראמפ, לא צלח. בספר "יותר מדי ואף פעם לא מספיק: איך המשפחה שלי יצרה את האדם הכי מסוכן בעולם", היא חושפת פרטים מרתקים ויוצאי דופן על הדוד שלה, המכהן כנשיא האומה הגדולה בעולם.

גם לטענתה הוא מציג מאפיינים של נרקסיסט:

"דונלד הוא לא חלש במובן הפשוט של המילה. האגו שלו הוא דבר שביר, שחייב לקבל תמיכה בכל רגע, הואיל והוא יודע עמוק בתוכו שהוא שום דבר ממה שהוא טוען שהוא".

עוד טוענת טראמפ כי דודה הנשיא הושפע מכך שאביו התנהג בבריונות כלפי אביה שנפטר כשהייתה בת 16, ופעל להשתלט על עסקי הנדל"ן המשפחתי. לעדותה, כשקיבל את העסקים לידיו – המפלצת שבו שוחררה לחופשי.

עוד טוענת טראמפ כי דודה הנשיא הושפע מכך שאביו התנהג בבריונות כלפי אביה, שנפטר כשהייתה בת 16, ופעל להשתלט על עסקי הנדל"ן המשפחתי. לעדותה, כשקיבל את העסקים לידיו, המפלצת שבו שוחררה לחופשי

אבל מעבר לכל הניתוחים הפסיכולוגיים והאישיותיים, האם טראמפ הצליח בטיפול בקורונה? בטיפול בכלכלה? במדיניות חוץ וביטחון?

התנהלותו היהירה של טראמפ בנוגע לאזהרת המדענים לגבי הקורונה מזכירה את התנהלותו מול האזהרות שקיבל ממדעני האקלים לגבי החלטותיו בנוגע למאבק בהתחממות גלובלית. ההיסטוריה תשפוט את טראמפ, כמי שמדיניותו הובילה למותם של למעלה ממאה אלף איש מנגיף הקורונה, כמי שהגדיל את הפילוג והשנאה בארה"ב וכמי שפגע במאבק על שמירת כדור הארץ.

רבים מנתחים את המציאות בפריזמה הצרה של מדיניות חוץ ומדיניות פנים, אך חשוב להבין כי ישנם נושאים הנוגעים למדיניות שמתווה מדינה ביחס לעולם בראייה רחבה ואסטרטגית יותר. גם בקונטקסט של נושאים גלובליים ובהם נושאים סביבתיים חוצי גבולות כמו המאבק בהתחממות הגלובלית ושינויי האקלים.

בכל הנושאים הללו, חלה נסיגה משמעותית בתפקיד שמילאה ארה"ב כמעין שומר סף עולמי. ארה"ב בראשות טראמפ התרחקה משמעותית מעקרונות וערכים דמוקרטיים, מהגנת זכויות אדם ואזרח ומשמירת כדור הארץ מפני התחממות גלובלית.

מדיניות טראמפ התנערה מהמאבק הבינלאומי בהתחממות הגלובלית שראשיתו עוד בשנת 1992 בוועידת האו"ם בריו דה ז'נרו, בה חתמו אומות העולם ובהן ישראל על אמנת האקלים והתחייבו לפעול להפחתת ריכוז גזי החממה באטמוספירה, היוצרים את אפקט החממה ואת ההתחממות הגלובלית.

ההיסטוריה תשפוט את טראמפ, כמי שמדיניותו הובילה למותם של למעלה ממאה אלף איש מנגיף הקורונה, כמי שהגדיל את הפילוג והשנאה בארה"ב, וכמי שפגע במאבק על שמירת כדור הארץ

ב-1997 נכתב פרוטוקול קיוטו שנגזר מאמנת האקלים, בו התחייבו המדינות להפחית את גזי החממה. ארה"ב בראשות הנשיא בוש הבן החליטה שלא לאשרר את הפרוטוקול. טראמפ ממשיך את מורשת ג'ורג' בוש הבן בעניין זה, כשחירב את הרגולציה הסביבתית של הנשיא אובמה, בין היתר כאשר ביטל חוקים שאובמה חוקק ובהם רגלוציה סביבתית של פליטות ודליפות מתאן.

ונזקיו נמשיכים עד היום. לפני כחודשיים טראמפ אישר לפתוח את המקלט הלאומי לחיות בר ארקטיות שבאלסקה לקידוחי נפש ובכך סיכן מגוון ביולוגי רחב שבאיזור ובעיקר את דובי הקוטב ואיילי הצפון.

מי שמביט על העולם ממעוף הציפור יודע כי לבחירות בארה"ב השפעה כבדת משקל על המתרחש בעולם כולו ועל עצם קיום העולם. לגבי מדיניות חוץ וביטחון אפשר להתווכח, אך אין ספק כי טראמפ גרם לנזק אדיר שבא לידי ביטוי בחיי אדם ובפגיעה במאבק גזי החממה ובאיכות הסביבה הגלובלית.

אחת ההחלטות המשמעותיות של טראמפ הייתה הפרישה מהסכמי פריז. נשאלת השאלה אם הוא מבין את השלכותיה הקשות של ההחלטה על המשא ומתן הבינלאומי. הודו וסין, המדינות שנחשבות לפולטות הגדולות, לא היו מוכנות לצמצם פליטות כשארה"ב התנערה ממאמץ הפחתת הפליטות הבינלאומי.

גם יחסי ארה"ב ואירופה נפגעו מהפרישה מההסכם, כי המאבק בהתחממות הגלובלית נהנה באירופה מקונצנזוס. זאת בניגוד למתרחש בארה"ב, בה הרפובליקנים מקפידים להדיר את רגלם מאמנות סביבתיות שמטרתן להפחית את מכסת גזי החממה.

הכישלון של טראמפ בשני המאבקים נובע מבורות וזלזול עד כדי התעלמות ילדותית ועיקשת שלו מאזהרות המדענים.

לפי דו"ח של אוניברסיטת קולומביה מדיניותו של טראמפ הובילה באופן ישיר למותם של 130,000 מתוך 220,000 איש שנפטרו מהמחלה.

בעידן של היום מצופה ממנהיג לנקוט במדיניות מבוססת ראיות (evidence based policy), אבל טראמפ מבסס את מדיניותו על פי…ובכן, זו אחת התעלומות הגדולות שאיתה מתמודדים הפרשנים הפוליטיים בארה"ב. האם על פי גחמות? על פי צורך פוליטי? או על פי יוהרה?

טראמפ, ביידן והמסכה

ההתנהלות של שני המועמדים לנשיאות לגבי עטיית מסכה ממחיש היטב את ההבדל בין הגישות של טראמפ לביידן. טראמפ מלגלג על ביידן שעוטה מסיכה בכל מקום ואילו טראמפ מקפיד שלא להקפיד על מסיכה.

התנהלות שני המועמדים לנשיאות לגבי עטיית מסכה ממחיש היטב את ההבדל בין הגישות. טראמפ מלגלג על ביידן שעוטה מסיכה בכל מקום, ואילו טראמפ מקפיד שלא להקפיד על מסיכה

ביידן הסביר שהוא נוקט משנה זהירות, וכי זהירות אינה פאניקה או היסטריה, אלא המדיניות המתחייבת לאור הסיכון.

אפשר היה לחיות עם הארוגנטיות והזלזול של טראמפ לו היה אדם פרטי ולא אחראי לחייהם של אזרחים כה רבים ואמור לשמש להם דוגמה.

האם טראמפ טוב ליהודים?

יש שיאמרו שטראמפ טוב לישראל, אבל כנראה שמדובר באנשי הימין הקיצוני שמסרב לכל הסדר מדיני עם הפלסטינים. להצהרת העברת השגרירות לירושלים חשיבות דקלרטיבית בלבד ולגבי הכרה בירושלים כבירת ישראל, נראה שאיננו זקוקים להכרה מאף גורם על זהות בירתנו.

אחייניתו של טראמפ, מרי טראמפ סיפרה בראיון לרייצ'ל מאדוו בערוץ MSNBC'S כי הייתה עדה לכך שדודה הנשיא טראמפ השמיע ביטויים וקללות אנטישמיות. והיא לא היחידה הטוענת כך, גם עורך דינו לשעבר מייקל כהן טוען זאת.

לפי הספר של עו"ד מייקל כהן, לשעבר פרקליטו של טראמפ, כמו גם לפי עדותה של אחייניתו, הנשיא טראמפ  העיר הערות גזעניות כלפי יהודים, כלפי הנשיא לשעבר אובמה וכלפי נלסון מנדלה המנוח, נשיא דרום אפריקה לשעבר וחתן פרס נובל לשלום.

לעשות עסקים עם אדם כמו טראמפ זו הפקרות. כבר אמרו שנבחר ציבור או מדינאי לא יכול לנהל מדינה כמו עסק, כי הסכמים מדיניים הם לא עסקאות בעולם העסקי. טראמפ דיבר שוב ושב על כך שהוא ידיד ישראל, אך העדיף תמיד את האינטרסים הפוליטיים שלו על פני האינטרסים הבטחוניים של המדינה שאיתה הוא מיודד. לאחר שפגע בעליונות הבטחונית של ישראל עם מטוסי ה-f35 שהעביר לאמירויות, הוא מנסה לפצות את ישראל עם מטוסי f22, שנצטרך לרכוש בתקציב נוסף. טוב בהבטחות אך מתחמק מלקיימן.

טראמפ חזר על כך שהוא ידיד ישראל, אך העדיף את האינטרסים הפוליטיים שלו על פני אלה של המדינה איתה הוא מיודד. למשל, כשפגע בעליונות הבטחונית של ישראל בעסקת החמקנים. טוב בהבטחות אך מתחמק מלקיימן

האם טראמפ טוב לאמריקאים ולעולם?

השנאה והכאוס ברחובות סביב ההפגנות באו לידי ביטוי באלימות השוטרים כלפי המפגינים (נשמע מוכר). ההסתה שטראמפ מפיץ, הגזענות, הסקסיסטיות והיחס הפוגעני לנשים, למהגרים ולציבורים אחרים – לא היטיבו עם המדינה הגדולה הזו.

לאורך כהונתו, התנהל טראמפ בעולם הנפיץ הזה בפראות חסרת אחריות ובזלזול כלפי כמעט כל מי שייעץ לו, כולל מדענים ומומחים מתחומים שונים.

הזלזול של טראמפ במדענים, ברשתות החברתיות ובעובדות, והזלזול שלו בבני אדם רבים, חייבת להוביל למסקנה – שבמקום לשאול אם טראמפ טוב לישראל או לארה"ב חשוב להבין כי טראמפ רע לכולם ורע לעולם. אם התרחישים המאיימים על החמרת ההתחממות הגלובלית יתממשו, זה פחות ישנה אם טראמפ טוב ליהודים או לאמריקנים.

נשיא ארה"ב מכונה גם נשיא העולם החופשי, אולם כיום העולם שבוי בבורות, בחוסר אחריות, בוולגריות ובאי-כשירות ויש שיגידו גם אי שפיות. זו העת לשחרר את העולם ולתת לו להתייצב בראשות מועמד יציב יותר.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,296 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 21 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: נתניהו מעוניין לבקר באמירויות ובבחריין בפברואר

דוח העוני: רמת החיים בישראל ירדה לשפל של 20 שנה ● מנכ״ל הביטוח הלאומי: ללא פעולות האוצר - המצב היה רע לאין ערוך ● גורמים באוצר: החוב גדל אשתקד לכטריליון שקל ● ביקורת במשרד הבריאות על תכנית נתניהו לפתיחת התרבות ● הספורט התחרותי ייפתח ממחר ● בני בגין הצטרף לתקווה חדשה של גדעון סער ● גנץ החליט על הוצאת גלי צה"ל ממערכת הביטחון

עוד 40 עדכונים

רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ

ההתנהגות העולה בחיי-אדם רבים ובסבלם של אלפי חולים בחצרות חסידיות וקהילות ליטאיות מעלה שאלה נוקבת: כיצד חברה האמונה על קדושת-החיים, ששבת-בשבתו נדחית אצלה מפני ספק-פיקוח-נפש בהבהלת חולים ויולדות לבית החולים, שהקימה את "יד שרה", "עזר מציון", "עזרא למרפא" (הרב פירר) ועוד עשרות מפעלים מצילי-חיים לטובת הכלל, הידרדרה להפקרות ולהפקרה של חייהם וחיי זולתם?

ההתנהגות העולה בחיי-אדם רבים ובסבלם של אלפי חולים בחצרות חסידיות וקהילות ליטאיות מעלה שאלה נוקבת: כיצד חברה האמונה על קדושת-החיים הידרדרה להפקרת חייהם וחיי זולתם?

המשבר הזה מוביל בהכרח לדיון רחב יותר על אחריותם של אדמו"רים ורבנים ולשאלות כגון:

  • מהי מהותה של חסידות בזמננו ומהן מטרותיה?
  • מי שומעים ל"דעת תורה" ומי אינם שומעים?
  • למי יש "אמונת חכמים" ולמי היא חסרה?
  • האם משמעותן התעוותה ואבדה ממשקלן ההלכתי והמוסרי?

מתחילת התפשטות המגפה יצאו פוסקים גדולים והודיעו ברבים הלכה פשוטה ומובנת מאליה:

"חמירא סכנתא מאיסורא" – חמורה סכנה שאדם מסכן עצמו ואחרים יותר מעבירה על איסור-תורה.

התורה ציותה על שמירת החיים:

"וְנִשְׁמַרְתֶּם מְאֹד לְנַפְשֹׁתֵיכֶם". המצוות נתנו "אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם" ולא שימות בהם.

חובה הלכתית להימנע מקיום המצווה, חשובה ככל שתהיה, על מנת שלא להידבק או להדביק אחרים. חייבים להישמר, להימנע מהתקהלויות, לעטות מסכה ולשמור על מרחק והיגיינה. יש להתפלל ביחידות או במניין מצומצם תוך הקפדה על הזהירות הנדרשת, לסגור בתי כנסת ובתי מדרש, לקיים שמחות בצמצום וכו'.

גם כמה אדמו"רים נתנו דוגמא אישית, סגרו את החצר והורו לקהילתם להישמר. לכאורה דברים פשוטים וידועים, כמו לומר לציבור החרדי: שמרו שבת, כשרות וטהרת המשפחה. מסתבר שלא. רבים עברו על הנחיות הרבנים.

אדמו"רים לא מעטים התעלמו והמשיכו בעסקים כרגיל. היו רבנים שפרסמו הוראה ומיניה וביה חזרו בהם או הפרו אותה בעצמם. המספר הגדל והולך של חולים ונפטרים כמעט ולא שינה דבר. זילות של חיי אדם.

אדמו"רים רבים התעלמו והמשיכו בעסקים כרגיל. היו רבנים שפרסמו הוראה וחזרו בהם או הפרו אותה בעצמם. המספר הגדל של חולים ונפטרים כמעט לא שינה דבר. זילות של חיי אדם

האחריות לחולים ולמתים מוטלת על כל פרט שלא נשמר ולא שמר. יסוד בשמירת המצוות הוא שאין אדם בר-דעת שיוכל להפיל את האחריות על הרב או האדמו"ר שלו. הפרט נכשל בכך ששמע לרבותיו ועבר עבירה בשמירת הנפש. אחריותם של האדמו"רים והפוסקים נוגעת להכשלת הציבור.

א"ר אבהו אמר רב הונא אמר רב מאי דכתיב (משלי ז', כ"ו): כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ?

כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה – זה תלמיד-חכם שלא הגיע להוראה ומורה.
וַעֲצֻמִים כָּל הֲרֻגֶיהָ – זה תלמיד חכם שהגיע להוראה ואינו מורה (סוטה כ"ב ע"א).

ועצומים – לשון עֹצֵם עֵינָיו (ישעיהו ל"ג, ט"ו) – שסוגרים פיהם ואינם מורים לצורכי הוראה (רש"י).

תלמיד-חכם שלא הגיע להוראה ומורה – עליו נאמר: כִּי רַבִּים חֲלָלִים הִפִּילָה – יכול להיות באמת ידען גדול, מנהיג רוחני של קהילה או אדמו"ר של חצר חשובה. אלא שהוראותיו אינם מתוך הדיון ההלכתי אלא משיקולים אחרים. הוא בבחינת:

מְּגַלֶּה פָנִים בַּתּוֹרָה שֶׁלֹּא כַּהֲלָכָה, אַף עַל פִּי שֶׁיֵּשׁ בְּיָדוֹ תּוֹרָה וּמַעֲשִׂים טוֹבִים (אבות ג', י"א).

ועל זה הזהיר אבטליון במשנה (שם, א', י"א):

וְיִשְׁתּוּ הַתַּלְמִידִים הַבָּאִים אַחֲרֵיכֶם וְיָמוּתוּ, וְנִמְצָא שֵׁם שָׁמַיִם מִתְחַלֵּל.

אך גם על מי שהגיעו להוראה ומצויים יום-יום בתהליך הפסיקה אמרו חז"ל שהם עלולים לסטות ולא להורות בדרך ההלכה. כך מסביר רש"י: הפוסקים הללו, גדולים ככל שהם, עוצמים עיניהם למציאות, דבר שאסור לפוסק לעשות. אם היו שותקים ולא אומרים דבר, ניחא. אבל הם סוגרים פיהם לדיון ההלכתי "ואינם מורים לצורכי הוראה" אלא לצרכים אחרים.

חלק מה"הוראות" האלה הוצגו בווידאו לציבור הרחב. מנהל תלמוד-תורה נכנס למי שנחשב "גדול הדור" כדי לברר אם להמשיך בלימודים כרגיל. נתונים לא מוצגים, בירור לא נערך ובפחות מדקה ניתנת הוראה: ממשיכים כרגיל. אין מרבותינו ז"ל מי שיחשיב תופעה כזו ל"דעת תורה" ואת הנענים לה לבעלי "אמונת חכמים". מכאן ואילך ישלוט הכאוס. פוליטיקאים ינסו ולעתים יצליחו לחלץ הוראות הפוכות. הרב מורה לסגור. חלק גדול מהמוסדות אינם נשמעים לו יותר. הורים אחראיים משאירים את הילדים בבית. אבדן-הדרך נגלה לעין-כל.

מנהל תלמוד-תורה נכנס למי שנחשב "גדול הדור" כדי לברר אם להמשיך בלימודים כרגיל. נתונים לא מוצגים, בירור לא נערך ובפחות מדקה ניתנת הוראה: ממשיכים כרגיל. מכאן ואילך ישלוט הכאוס

בחודשים האחרונים, כשנדמה שבני-ברק ניצחה את התחלואה וכי גל המתים נעצר, עוד הלעיטו דוברים חרדים את הציבור הרחב בהסברים סוציולוגים כמו צפיפות וחוסר-מודעות, אך לא הסבירו איך ייתכן שה"גדולים" אינם מודעים לכך.

היו שדברו על ה"סכנה הרוחנית" הגוברת על סכנת המוות והעזו להשוות את המצב לגזירות השמד תוך חילול זכרו של רבי עקיבא. ההצטדקות כללה גם השוואות מקוממות בין זלזול בשמירת הבריאות בריכוזים חרדיים לבין הצפיפות בהפגנות ומסיבות בתל-אביב, ואף טענות על אכיפת-יתר אצל חרדים והתעלמות מהערבים.

האם שומרי תורה ומצוות זקוקים להוראות המדינה כדי לשמור מצוות-יסוד כמו שמירת הנפש? זה לא מובן מאליו? האם לא היו חייבים להחמיר במצווה זו מלכתחילה, לשמש דוגמה חיה ליהדות שמקדשת את החיים ולהראות לכולם כיצד שמירה קפדנית על הלכות פיקוח-נפש יכולה לנצח את המגפה?

הסכנה עוד קיימת. שערי תשובה לא ננעלו ועדיין ניתן להציל חיים אם ינהג כל אדם באחריות המחויבת מדין תורה.

הרב נפתלי רוטנברג הוא רב המועצה המקומית הר אדר, עמית מחקר במכון ון ליר בירושלים, וחוקר בתוכניות על אהבה ודת וחוק ודת בריג'נט פארק קולג', באוניברסיטת אוקספורד. תחומי התעניינותו העיקריים: חוכמת האהבה; הלכה ומדרש; חינוך דמוקרטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 750 מילים

ביום עיון על גידולי שקד, הציג מומחה ממשרד החקלאות, ד"ר שאול בן יהודה, רשימה ארוכה של תכשירים רעילים הנמצאים בשימוש במטעי השקד ● הכימיקלים אמנם לא מגיעים אל הפרי שאנחנו אוכלים, אבל פוגעים בסביבה ובבריאות העובדים במטעים ● בשיחה עם זמן ישראל, בן יהודה דווקא אופטימי: לאחרונה הושלם פיילוט בהדברה מקיימת שעשוי לשפר מאוד את המצב

עוד 930 מילים

מה ישראל רוצה, מה ארה"ב תיתן - ולמה איראן תסכים

פרשנות הממשל החדש בוושינגטון החל לעבוד, ולפי כל הסימנים בקרוב ייכנס להילוך גבוה החזרה להסכם הגרעין עם איראן ● ישראל לא הייתה שותפת סוד כשנחתם ההסכם המקורי ב-2015, וכניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן היא הזדמנות לתקן את הסעיפים החלשים ולהתעקש על האיומים החשובים ● השאלה היא כמה הממשלה בירושלים תסכים להתפשר - ועד כמה האמריקאים יצליחו לכפות על משטר האייתוללות

עוד 1,133 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

קארה הצליח, העצמאי מת

"השינוי לא יבוא מהפוליטיקאים. השינוי יבוא מאיתנו, יבוא מהעם" - כך כתב אביר קארה לפני פחות משנה ● מאז, מייסד "אני שולמן" החליט לעזוב את העם ולהצטרף למפלגת ימינה של נפתלי בנט ● דווקא במשבר הכלכלי הקשה ביותר, קארה נכנס לפוליטיקה כשהפופולריות שלו רחוקה משיאה ● ובדרך להצלחתו האישית, הוא מותיר את מחאת העצמאיים פצועה, מדוכאת ומפולגת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק ... המשך קריאה

קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק על חשבון חבריו. מה יעשה שולמן שבעוונותיו תומך במצע של מרץ או לפיד? אבל אל דאגה. קארה יישאר עם בנט עד דקה אחת אחרי הבחירות, אז נתניהו יציע לו תפקיד בממשלה וקארה יעשה לבנט מה שהוא עושה כעת לשולמנים.

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

כן, "רק לא ביבי"

אחת המגמות שאני מזהה היום היא לחץ גובר על מפגיני בלפור והצמתים להקים מפלגה, או להצטרף למפלג/ות ולרוץ במסגרתן, או לאמץ קו פוליטי מפלגתי ברור. הקריאה הזאת מצטרפת להגדרה המזלזלת "מחנה רק לא ביבי", כלומר ההאשמה שלמוחים אין אף אג'נדה מלבד סילוקו של הנאשם.

הלחץ גובר על מפגיני בלפור והצמתים להקים מפלגה, להצטרף למפלג/ות או לאמץ קו פוליטי מפלגתי ברור. הקריאה מצטרפת להגדרה המזלזלת "מחנה רק לא ביבי" – האשמה שלמוחים אין אג'נדה מלבד סילוק הנאשם

שותפים להאשמה קולות מימין, שתומכים בנאשם בשוחד ומרמה מסיבותיהם שלהם, או כי הם חושבים שהוא אפוד המגן מפני מו"מ מדיני שיסתיים בנסיגות ופינוי יישובים. שותפים נוספים ללעג הזה קולות ותיקים משמאל, שמפריע להם כי למחאה אין דרישה חד משמעית משותפת לסיום הכיבוש, לצדק חברתי, להפרדת דת ממדינה. מפריע להם שהשפה של מפגיני בלפור היא לא השפה הפוליטית שהם התרגלו אליה.

אני שמאלני "ישן". אני בא מהעולם של ה"איזמים" הישנים בעצמי. אני סוציאליסט, ובקונפליקט עם קפיטליסטים. אני מאמין בשיוויון אזרחי, בהפרדת דת ממדינה. אני מאמין שהכיבוש כבר הפך מזמן לאפרטהייד דה-פקטו. אני מאמין במפלגות ובחלוקה ברורה למחנות. אני משוכנע ששראל זקוקה לחוקה חילונית ורפובליקאית היום. אתמול.

שוחחתי עם הפעילים. אין ספק: שפתי אינה שפתם. כשהם מזלזלים, למשל, בחלוקה לימין ושמאל – אני חייב להתאפק לא לצעוק ולדפוק על השולחן (עוד מנהג של הדור הישן). אבל אני מכיר בכך שיש להם שפה אחרת ופרספקטיבה אחרת ויש להן מקום ולגיטימיות. עצם המעורבות הפוליטית הממושכת שלהם היא מבורכת. בתנאים הקשים שבהם הם פועלים, הנחישות שלהם מעוררת הערצה.

צריך להבין: לצד מחאת היחידים ו"חוזה חדש" ("קריים מיניסטר"), רוב גופי המחאה הוקמו בחודשים האחרונים והרוב המוחלט והמוחץ בהם הם צעירים מתחת לגיל 30. האידיאולוגיות הותיקות והמנוסחות זרות להם, או נראות להם מיושנות ולא רלוונטיות. השפה הפוליטית (שהם עדיין ממציאים) של הדור הזה שונה. לטוב ולרע, זאת שפה שונה.

המרחב הדמוקרטי כולל מחאה לא מפלגתית לצד מפלגות, לא המצאנו פה את הגלגל. כמו שהפוליטיקה באיגודים המקצועיים, או ברשויות המקומיות, מתנהלת לפי חוקים אחרים מהקשת המפלגתית שמיוצגת בכנסת. גוש אמונים שלום עכשיו, התנועה לאיכות השלטון – כולן לא מפלגתיות. לכולן יש מקום של כבוד בפוליטיקה ובציבוריות הישראלית.

הרוב המוחץ במחאה הם צעירים מתחת לגיל 30. האידיאולוגיות הותיקות והמנוסחות זרות להם, או נראות להם מיושנות ולא רלוונטיות. השפה הפוליטית (שהם עדיין ממציאים) של הדור הזה שונה, לטוב ולרע

אם נרחיק למקומות וזמנים אחרים – המחאה נגד מלחמת וייטנאם היתה ברובה על-מפגתית. הפוליטיקה הסביבתית היא לא פעם על-מפלגתית (גם אם מחנה פוליטי חד מזוהה עם פוליטיקה סביבתית הרבה יותר). המחאות שצמחו נגד המשטרים במזרח אירופה לא היו מפלגתיות. גם התנועה נגד מרוץ החימוש הגרעיני. ועוד ועוד.

לגבי הדרישה להדחת נתניהו ומקומה המרכזי, כבר היה בישראל קמפיין כזה: "מספיק ודי בשלטון מפא"י". אג'נדה לגיטימית לגמרי. גם טוהר המידות זו אג'נדה נורמלית לגמרי להתאחד סביבה, בלי הסכמה על דברים אחרים. טוהר המידות או מלחמה בשחיתות זאת אג'נדה שמקובלת מאוד בתנועות חוץ פרלמנטריות, ולפעמים גם מתגבש מחנה פוליטי סביבה.

הדחתו של ראש מדינה שמסרב לפרוש חרף מחאה ציבורית והליך משפטי על עבירות חמורות זה מכנה משותף סביר בהחלט. נכון שבישראל, שמתחזקת כיבוש 53 שנים, שחלוקת העושר בה בלתי שיוויונית באופן קיצוני, שהמבנה החוקתי שלה הוא שאין חוקה ויש ממסד דתי ששולט בנישואין, בגירושין ובמעמד האזרחי של מהגרים ובני מהגרים – זה נראה מוזר, להעמיד את השחיתות והדחתו של אדם אחד בראש סדר העדיפויות הפוליטי.

אבל השחיתות, לכאורה, הפכה למרכיב מפתח בצורת המשטר הפוליטי והכלכלי בישראל. ב-1996 נתניהו היה סתם ראש ממשלה ימני מהליכוד. לא כך המצב ב-2021. נתניהו, משפחתו ומקורביו הפכו למשהו שהוא יותר ממפלגה. הם הלב הפועם של משטר הכיבוש, ההון-שלטון והתיאוקרטיה הזוחלת. כל תזוזה, כל שינוי, כל רפורמה מותנים עכשיו בהדחתו ובפירוק המשטר שהתעצב סביב אישיותו וסביב מקורביו.

השחיתות, לכאורה, הפכה למרכיב מפתח בצורת המשטר הפוליטי והכלכלי בישראל. ב-2021, נתניהו, משפחתו ומקורביו הפכו ליותר ממפלגה. הם הלב הפועם של משטר הכיבוש, ההון-שלטון והתיאוקרטיה הזוחלת

אז כן. "רק לא ביבי". האיש חייב לעמוד לדין, וכך גם לא מעט מהמקורבים והדמויות הבכירות במשטר שהתעצב פה. בכל מקרה, אסור להם להישאר בשלטון. אין בכך התנכרות לכ-4.5 מיליון נכבשים, או התעלמות מהחצי-תיאוקרטיה, או אדישות לאי-שיוויון חברתי. להפך. זה תנאי מוקדם הכרחי כדי להתקדם בכל שאר החזיתות.

נדב אלגזי עוקב אחרי הימין החדש זה כמה שנים, מאז שהיה קשור לחוגים הניאו-שמרניים או פעל בתוכם, וראה את המהפך המבעית לימין הפופוליסטי החדש. את ניצול הפרצות בחוק ובשיח הפוליטי-תרבותי. שואף להעלות את המודעות בציבור הדמוקרטי הרחב לסכנה, ולחשוף את דרכי הפעולה של החוגים הללו שפעלו לגמרי מתחת לרדאר שנים ארוכות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 644 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נשיא כבר יש, אבל מי יהיה שגריר ארה"ב הבא? 

על המינוי של דיוויד פרידמן, טראמפ הכריז לפני ארבע שנים עוד בימי המעבר ● כעת, יממה לאחר השבעת ביידן וסיומה הרשמי של כהונת פרידמן, עדיין לא ידוע מי יהיה השגריר הבא בישראל ● המועמד המוביל בבורסת השמות הוא דן שפירו, השגריר הקודם לפרידמן, שחי בישראל מאז שסיים את תפקידו ● מועמדים נוספים המוזכרים הם עמוס הוכשטיין ורוברט וקסלר

עוד 558 מילים

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים ו-1 תגובות

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה