הניו יורק טיימס: ישראל עומדת מאחורי חיסול המדען האיראני

אהוד ברק: הרברבנות בצמרת הפוליטית הנוכחית היא הפקרות ● אעידה תומא-סלימאן: הסלמה מסוכנת ● שקד: לא יהיו בחירות, גנץ יתקפל ● חברה בוועדת הבדיקה לצוללות פרשה בשל חשש לניגוד עניינים ● אדלשטיין: נשקול המשך פתיחת הקניונים עקב העומסים ● סקר מנדטים: הליכוד 30, ימינה 20, מפלגה בראשות חולדאי: 7 מנדטים ● לבני מעוניינת לשוב לפוליטיקה

 • אבי תוכנית הגרעין האיראני, מוחסן פחריזאדה, מימין, ב-23 בינואר 2020 (צילום: Fars News Agency via AP)
  Fars News Agency via AP
 • אבי תוכנית הגרעין האיראני, מוחסן פאחריזאדה, מימין, ב-23 בינואר 2020 (צילום: Fars News Agency via AP)
  Fars News Agency via AP
 • זירת החיסול של אבי תוכנית הגרעין האיראני, מוחסן פאחריזאדה, בטהרן. 27 בנובמבר 2020 (צילום: Fars News Agency via AP)
  Fars News Agency via AP
 • אבי תוכנית הגרעין האיראני, מוחסן פחריזאדה (צילום: Office of the Iranian Supreme Leader via AP)
  Office of the Iranian Supreme Leader via AP
06:59 עריכה

היום יוצא לדרך פיילוט, שבמסגרתו נפתחים לציבור 15 קניונים ברחבי הארץ. בלילה נבחרו בהגרלה תשעה קניונים שייפתחו: ביג פאשן בית שמש, סנטר 1 ירושלים, קניון ערד, קניון אם הדרך, קניון שבעת הכוכבים בהרצליה, קניון שרונים בהוד השרון, לב המפרץ בחיפה, ארנה נהריה וקניון מבנה בנוף הגליל. הם מצטרפים לשישה קניונים שנבחרו עוד קודם לקחת חלק בפיילוט: קניון עופר בבאר שבע, קניון עופר בפתח תקווה, הקריון, קניון עזריאלי חיפה, קניון מלחה בירושלים וקניון איילון.

07:09 עריכה

יועז הנדל וצבי האוזר יתמודדו בבחירות הקרובות לכנסת ברשימת ימינה – כך דיווח הבוקר שלום ירושלמי בזמן ישראל, על סמך דבריו של גורם פוליטי בכיר בימין. לפי הפרסום, חברי דרך ארץ, ישובצו במקומות השישי והשביעי ברשימה, אחרי חמשת חברי הכנסת המכהנים של ימינה – נפתלי בנט, איילת שקד, בצלאל סמוטריץ', מתן כהנא ואופיר סופר.

יושב ראש ימינה מסר בתגובה שאין סיכום שכזה. הנדל סירב למסור תגובה.

07:24 עריכה

חברי קבינט הקורונה אישרו במשאל טלפוני את חזרתם של תלמידי כיתות י'-י"ב ללימודים בבתי הספר ביישובים ירוקים וצהובים החל מיום ראשון הקרוב. תלמידי התיכונים ילמדו לפחות יומיים בשבוע בבתי הספר, וביתר הימים ימשיכו ללמוד באמצעות הזום.

08:18 עריכה

לו הבחירות היו נערכות כעת, היו הרשימות שהרכיבו את בלוק המפלגות – הליכוד, ימינה, ש"ס ויהדות התורה – מקבלות 67 מנדטים, כך נמצא בסקר של פאנלס פוליטיקס שפורסם הבוקר ב"מעריב".

העבודה, עוצמה יהודית, הבית היהודי וגשר לא עברו בסקר זה את אחוז החסימה.

הסקר נערך בקרב 548 נשאלים. טעות הדגימה – 4.3%.

09:45 עריכה

האלוף הרצי הלוי דחה הצעה של ראש הממשלה בנימין נתניהו להתמנות לראש המוסד – כך פרסם הבוקר אבי בניהו ב"מעריב". מפקד פיקוד הדרום, שנבחר השבוע לתפקיד סגן הרמטכ"ל, העדיף להישאר בשורות צה"ל.

נתניהו, לפי הפרסום ב"מעריב", ביקש, בין היתר, על ידי מינוי הלוי למוסד לסלול את דרכו של סגן הרמטכ"ל אייל זמיר, ששימש בעבר כמזכירו הצבאי, לתפקיד הרמטכ"ל. לו היה הלוי מתמנה לראש המוסד, לתפקיד סגן הרמטכ"ל היה נבחר – כך מעריך בניהו – האלוף יואל סטרוק.

11:40 עריכה

11:43 עריכה

בניגוד לטענת הליכוד, התנועה לאיכות השלטון פנתה לקבל תצהיר מממלא מקום ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר יעקב נגל – כך דיווח אביעד גליקמן מחדשות 13. אמש, אחרי פרסומם בתקשורת של תצהירים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה נתניהו, התלוננו בליכוד שהובאו רק דברים של אישים שתוקפים את נתניהו ושלא פנו, למשל, ליעקב נגל. אלא שמתברר ששחר גינוסר מהתנועה לאיכות השלטון דווקא פנה לנגל, וזה סירב למסור תצהיר בנושא.

12:05 עריכה

עומסים נרשמו בקניונים שנפתחו הבוקר לציבור. 15 קניונים נפתחו היום ברחבי הארץ במסגרת פיילוט, שבסיומו יוחלט האם לפתוח קניונים נוספים.

12:45 עריכה

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט, שאותת לאחרונה שבכוונתו להצטרף לזירה הפוליטית, חוכך בשנית, לדברי מקורביו, האם לעשות כן – כך דיווח יוסי ורטר ב"הארץ". הניסיון של ראש עיריית תל אביב יפו רון חולאי לצרף אליו את איזנקוט – כשל.

ראש עיריית תל אביב יפו, רון חולדאי, בוועידה השנתית של מרכז השלטון המקומי, 19 בפברואר 2020 (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
חולדאי בוועידה השנתית של מרכז השלטון המקומי בפברואר האחרון (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

לדברי מקורבים, חולדאי מציע כעת את המקום השני ברשימתו המתגבשת לשרה לשעבר ציפי לבני, שלפי הדיווח, מעוניינת לשוב למגרש הפוליטי.

12:48 עריכה

שר החינוך יואב גלנט, שר האוצר ישראל כ"ץ ויושב ראש מרכז השלטון המקומי חיים ביבס סיכמו שגני הילדים וכיתות א'-ב' יפעלו בחופשת חנוכה במתכונת "בית הספר של החגים", שמופעל על ידי הרשויות המקומיות.

גני הילדים יפעלו בשעות 13:00-07:30 וכיתות א'-ב' – בשעות 13:00-08:00. באזורים שמצבם הסוציו-אקונומי נמוך לא יידרשו ההורים לשלם עבור השתתפות ילדיהם, ואילו באזורים שמדורגים במיקום גבוה יותר, תהיה השתתפות של 30-20 שקלים עבור כל יום.

13:39 עריכה

ראש עיריית אום אל-פחם, סמיר סובחי, פנה לפרויקטור הקורונה, פרופסור נחמן אש, וחברי קבינט הקורונה וקרא להם להימנע מהטלת סגר על העיר.

13:46 עריכה

ועדת הבדיקה הממשלתית לרכש הצוללות וספינות המגן בראשות השופט בדימוס אמנון סטרשנוב תחל את פעילותה ביום שלישי הקרוב ותתחיל לשמוע עדויות של נושאי תפקידים שהיו מעורבים בתהליכים המדוברים, זאת בכפוף לסיום תהליכי הסיווג הביטחוני ובהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה – כך נמסר ממשרד הביטחון. יושב ראש הוועדה קבעה שהוועדה תתכנס שלוש פעמים בשבוע.

חברת הוועדה, יעל גריל, החליטה שלא לקחת חלק בה חלק, "מתוך החשיבות שהיא רואה בקיומה ובכדי להסיר כל חשש, ולו רחוק, לניגודי עניינים" – כך נמסר ממשרד הביטחון, שם הוסיפו, שלאחר בדיקה, לא הייתה לגריל באופן אישי כל נגיעה להליכי הרכש המדוברים.

את גריל תחליף ישראלה פרידמן, אשר כיהנה בתפקידים שונים במנהל הרכש במשרד הביטחון, ובהם כראש החטיבה לאספקה, ציוד וחומרים וכן בתפקידים שונים נוספים במשרד הביטחון, ביניהם כראש היחידה לכוח אדם במשלחת לניו יורק וכראש מערכת נשק, יבשה וטנקים.

לאחר התייעצות ביטחונית ומשפטית, החליט סטרשנוב, כי דיוני הוועדה הראשונים יהיו סגורים לציבור מטעמים של ביטחון מידע. בהמשך, דיונים אשר לא יכללו נושאים מסווגים ייפתחו לציבור ולתקשורת. זמן מה לאחר כל דיון של הוועדה שיוגדר כמסווג, יופץ פרוטוקול הדיון לאחר השמטת הנושאים המסווגים כל זאת מתוך שאיפה לשקיפות מירבית של דיוני הוועדה, בכפוף לאילוצי ביטחון.

14:06 עריכה

חרף העוינות והעימותים בין הליכוד וכחול לבן, בין שני הצדדים מתנהלים מגעים שקטים למניעת התפזרות הכנסת והליכה לבחירות – כך דווח היום במספר כלי תקשורת.

14:09 עריכה

הוועדה לענייני אזורים מוגבלים תדון בשעות הקרובות בהטלת סגר על אום אל-פחם, יפיע ואכסאל ובהארכת הסגר על כפר מנדא, מג'ד אל-כרום ועראבה.

14:29 עריכה

חברת הכנסת מרב מיכאלי עתרה הבוקר לבית המשפט המחוזי תל אביב בתביעה להוציא צו מניעה נגד כוונתו של יושב ראש המפלגה עמיר פרץ לבטל את הבחירות המקדימות בתנועה. ועידת המפלגה לאישור שינויי החוקה וביטול הפריימריז צפויה להיערך ביום ראשון הקרוב. לפי היוזמה המוצעת, הסמכות לבחור את חברי הרשימה ויושב ראש התנועה תועבר לוועידת המפלגה.

14:46 עריכה

"אנחנו חייבים להתנצל בפני בוחרינו על ההתנהלות של הימים האחרונים" – כך אמר יושב ראש הרשימה המשותפת איימן עודה בראיון לעיתון אל אוסבוע, לפי דיווח ב-N12. "לא ניתן לאף אחד לפרק את הרשימה המשותפת", אמר חבר הכנסת. "ישבתי עם הנהגת התנועה האסלאמית, והם רוצים את השותפות", סיפר.

דבריו של עודה נאמרו על רקע המחלוקת עם יושב ראש רע"ם מנסור עבאס, שהביע נכונות לכרות בריתות עם אנשי ימין, ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואף לא הסתייג מחקיקת החוק הצרפתי.

15:00 עריכה

תמר זנדברג כביכול מצטרפת לברכות לאראל סג״ל על החשיפה שלו שיעל גריל נגועה בניגוד עניינים, אבל בעצם שואלת את אראל סג״ל על עסקת הצוללות.

15:02 עריכה

רם בן ברק חושב שנתניהו הזיק לתהליך מול סעודיה.

15:15 עריכה

עיטור כבוד לשגריר ישראל בהונדורס – שיושב בגואטמלה. על פי פרסומים, הונדורס אמורה לפתוח שגרירות בירושלים בתחילת 2021.

15:20 עריכה

מירי רגב בתמונה בשוק בראש העין. נראה שאין מספיק ריחוק אבל כן מקפידים על מסכות.

15:23 עריכה

אחמד טיבי בבדיחת צוללות:

15:46 עריכה

גם במערכת הפוליטית נרגשים לקראת ״שבת ארגון״ בבני עקיבא, שבת המסכמת חודש פעולות של החניכים לרגל עליית שכבה.

ראש הממשלה בדבר תורה משולב בתרבות פופולרית.

 

בצלאל סמוטריץ׳ מחובר יותר לז׳רגון התנועה:

 

שולי מועלם:

 

15:49 עריכה

תמר זנדברג משתפת אינפוגרפיקה שממחישה מצב קשה בכל הנוגע לתקיפות והטרדה מינית.

 

 

15:55 עריכה

סמוטריץ׳ חוגג את חיסול הבכיר האיראני.

15:57 עריכה

נתניהו מראה מה הוא עשה השבוע:

נתניהו אומר בסרטון ״לא הכל אני יכול לספר״ ו-״זה שבוע של הישגים ויהיו עוד״ – וכפי הנראה הוא רומז לאירועים באיראן.

 

16:07 עריכה

ראשי קצא״א יוזמנו לשימוע:

16:16 עריכה

המדען האיראני שחוסל הופיע בתדריך המפורסם של נתניהו בנושא הגרעין האיראני:

הרגע בו הראה נתניהו את התמונה בתדריך:

16:28 עריכה

רם שפע חוזר הביתה:

16:48 עריכה

יולי אדלשטיין מסר כי במשרדו ישקלו את המשך המתווה לפתיחת הקניונים שהחל לפעול הבוקר ב-15 מרכזי קניות ברחבי הארץ. זאת, בשל המבקרים הרבים שפקדו את הקניונים עם תחילת המתווה. בוואלה מדווחים כי בהודעה נכתב כי "מסקנות אנשי המקצוע יונחו על שולחנו בתחילת השבוע, אז יגבש את עמדתו על המשך המתווה".

18:17 עריכה

אום אל-פחם תוכרז כאזור מוגבל החל ממחר למשך חמישה ימים.

18:40 עריכה

ליברמן מברך את נבחרת ההתעמלות:

19:30 עריכה

ח״כ אעידה סלימאן מסמנת את טראמפ, נתניהו ובן סלמאן כאחראים לחיסול ולהסלמה.

19:50 עריכה

איילת שקד הגיעה לאופירה וברקו והבטיחה: ״אין בחירות. גנץ עומד להתקפל התקפלות מפוארת״. שקד הוסיפה ״אזרחי ישראל משלמים מחיר יקר. הם יודעים שהאלטרנטיבה היא לשכת התעסוקה. אני מציעה שתתחילו לשאול פוליטיקאים אם הם ילכו עם בנט״.

שקד אמרה שלא ישתפו פעולה עם המשותפת כי חלק ממנה תומכי טרור, והבטיחה שלא יצטרפו לממשלה הנוכחית.

20:03 עריכה

בניו יורק טיימס מדווחים כי ישראל עומדת מאחורי החיסול של המדען האיראני.

20:34 עריכה

אהוד ברק מבקר את הגורמים הישראלים שדיברו עם הניו יורק טיימס.

21:00 עריכה

בחדשות 12 פרסמו סקר מנדטים: הליכוד קצת מתחזק, כחול לבן חד ספרתית. גוש הימין עם 66 מול 46 של גוש השמאל.

אם תוקם מפלגה בראשות רון חולדאי ומפלגה בראשות יפעת שאשא-ביטון הליכוד נחלש מעט, כחול לבן יורדת ל-7 ומרצ מתקרבת לאחוז החסימה.

21:30 עריכה

הראשונים להופיע מול הוועדה לבדיקת הצוללות:

בטח בוגי כבר מחכה שם ליד הדלת.

22:19 עריכה

בכאן 11 חשפו עוד חלק מהתצהיר של עמוס גלעד בנושא הצוללות. גלעד, מי שהיה במשך שנים ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון מספר בין השאר איך בפגישה שנערכה בשלהי 2015 בקהיר עם נשיא מצרים א-סיסי ועם שר המודיעין חאלד פאוזי, התנפלו עליו השניים בצעקות – איך הוא לא מתבייש להתנגד למכירת הצוללות למצרים.

גלעד אומר שיש לו חשד מי הדליף את דבר התנגדותו למכירת הצוללת למצרים. ״יש לי מחשבות קשות ונוגות לגבי זהות המדליף״, אמר. ״כולי תקווה שכאשר ייחקר הנושא הזה על ידי הגורמים המוסמכים, יבוא על עונשו״.

החלק הראשון בתצהיר ששודר אתמול:

עוד 38 עדכונים
כל הזמן // יום רביעי, 20 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל

גורמים בממשל ביידן: היעד שלנו כרגע למנוע מנתניהו להחמיר את המצב עם הפלסטינים ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן ● מנהל הריאלי בחיפה הוזמן לשימוע לאחר הזמנת מנכ״ל בצלם להרצאה ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 35 עדכונים

חשמל באויר

את יום רביעי ההוא בערב לא תכננו להעביר בצפייה בחדשות מוושינגטון. ציטוט מנאום שנשא מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מק'קונל, אחד מתומכיו הגדולים והעיקשים של טראמפ, שהודה סוף סוף בהפסד הרפובליקני בבחירות, הביא אותנו למסך כדי לצפות בו ובצ'אק שומר, מנהיג המיעוט (לעוד מספר ימים), מנסים להביא את הקונגרס האמריקאי לאחדות שלא נראתה מאז נובמבר 2016.

את יום רביעי בערב ההוא לא תכננו להעביר מול החדשות מוושינגטון. ציטוט מנאום מנהיג הרוב בסנאט, מיץ' מק'קונל, מתומכי טראמפ הגדולים והעיקשים, שהודה סוף סוף בהפסד הרפובליקני בבחירות, הביא אותנו למסך

כמה שניות לאחר מכן צפינו בשידור חי בהמון אדם דוחף כמה שוטרים ומתפרץ לבניין הקפיטול דרך הדלת הענקית בחזיתו. פיד השידור מהסנאט ומבית הנבחרים הופסק בפתאומיות, ובמקומו התחילו הערוצים לשדר תמונות ששלחו אנשים ששוהים בתוך המבנה – מתפרעים שנכנסו לליבו של בניין הקפיטול, חלקם מחזיקים בנשק, בזמן שסגן הנשיא וראשי שני הבתים מוברחים למקום מוגן. לא ישנו כל כך טוב באותו לילה.

בשעות ובימים מאז אפשר להבחין בשני מחנות שמתחלקים כמעט לפי הקו המפלגתי: מחנה אחד רוצה לנהל משפט נגד טראמפ בימיו האחרונים כנשיא ולוודא שכל מי שלקח חלק בהסתה שהובילה לכך, פוליטיקאי או אזרח, ישלם מחיר כבד.

המחנה השני, לעומתו, טוען שהדחתו של טראמפ בימים האחרונים של כהונתו, הליכים משמעתיים נגד מחוקקים שתמכו בניסיון ההפיכה האלים הזה והעמדה לדין של המתפרעים (שלא התביישו להצטלם ולספק עדויות קבילות לבתי המשפט), רק יעודדו את השסע ויפגעו בממשל הנכנס וביכולתו לתפקד. הם טוענים של"מפגינים" לא הייתה כוונה לפגוע באיש והם רק הביעו את זעמם ה"מוצדק" על "הבחירות שנגנבו מהם".

ובארצנו הקטנטונת? ראש הממשלה, שעומד לצידו של טראמפ בכל דבר ועניין, ניצל את ההזדמנות כדי לייצר את הקשר הלא קיים בין פורעים שפורצים לפרלמנט ובין הפגנות רועשות וכועסות נגדו, נגד התנהלותו ונגד מדיניותו (היי, גם להחליט לפי האינטרס האישי שלך זאת מדיניות!). מסביבתו יצאה ידיעה אודות הסכנה שנשקפה לחייהם של הזוג נתניהו ממפגינים כועסים שרצו לעבר מחסום שנמצא הרחק מהמעון והיא שודרה כעובדה מבלי לתהות מדוע המידע הזה שוחרר באיחור, ובמקביל להתרחשויות בארצות הברית.

שופרותיו של בלפור טענו שלמפגינים יש כוונה לרצוח את נתניהו, ומחסומים נוספים שהוצבו הרחק מדלת המעון עוטרו בקונצרטינות מאיימות כדי להבהיר לציבור – תסתכלו, תסתכלו איך מי שמפגינים בבלפור עם שלטי "לך" הם כמו המתפרעים בוושינגטון, עם חולצות של "מחנה אושוויץ – עבודה היא חירות".

מחסומים נוספים שהוצבו הרחק מדלת המעון עוטרו בקונצרטינות מאיימות כדי להבהיר לציבור – תראו איך מפגיני בלפור עם שלטי "לך" הם כמו המתפרעים בוושינגטון, עם חולצות "מחנה אושוויץ – עבודה היא חירות"

אבל האמת, שאנחנו לא צריכים להשוות את ניסיון ההפיכה בוושינגטון להפגנות בבלפור. ההתפרעויות שראינו בשידור חי השבוע בדמוקרטיה החזקה בעולם הן קו שבר שמקביל, כנראה, לקו השבר הכואב ביותר של ישראל מאז מלחמת יום הכיפורים – רצח רבין.

ממרחק של 25 שנים, קל לאישי ציבור ועיתונאים להכחיש את כל האירועים שקדמו לרצח רבין – הם ינסו לטפול אותם על "קומץ" של "עשבים שוטים", או להגיד שלפוליטיקאים לא הייתה יד בדבר. עמית סגל, שהיה חלק מפאנל נוער שהתראיין ב"ערב חדש" יום לאחר הרצח, ממשיך לטעון שהרצח תפס אותו בהפתעה. שאף אחד בציבור אליו הוא משתייך, ציבור שממנו יצא הרוצח ומשתפי הפעולה שלו, לא ידע מה הולך לקרות.

זה נורא מוזר, כי סגל ואני חולקים לא רק שם פרטי וגיל, אלא שנינו היינו נערים עם תודעה פוליטית מפותחת.

בניגוד לדבריו, אני זוכר את החשמל הזה באוויר, כמו שמרגישים כשרואים עננים שחורים מוארים בברקים מגיעים מהים והרוח מתגברת והברומטר מראה על ירידה חדה בלחץ האוויר. אתה יודע שתבוא סערה, ולכן אתה לא מופתע כשאתה נרטב עד לשד עצמותיך.

אז קרתה הטעות הגדולה. הדור שלי טעה, כולנו טעינו. חשבנו שהדבר הנכון הוא להקשיב לדמעות התנין של סגל הילד וחבריו, לקריאות "ידינו לא שפכו את הדם הזה ועינינו לא ראו" של גווארדיית המתנחלים. שכחנו פתאום את ההפגנות שבהן קראו "בדם ואש את רבין נגרש" או את בן-גביר שאמר למצלמת הטלוויזיה "הגענו אל הרכב שלו, נגיע גם לרבין". באמת שהכוונה שלנו הייתה טובה – רצינו לאחות את הקרע העצום הזה ופחדנו מכך שהוא יעמיק עד שלא יהיה אפשר לאחות אותו והוא יביא לסופה של מדינת ישראל.

אבל במבט לאחור – טעינו. טעינו בכך שבשם האחדות המזוייפת נתנו למסיתים להמשיך להסית, נתנו להם לקבוע את הכללים, לדרוש מאיתנו שנקבל את חוסר הסובלנות שלהם בשם הסובלנות ולהתעלם מכל מה שהביא את יגאל עמיר לירות שלושה כדורים בגב של ראש הממשלה ומהאנשים שעמדו מאחוריו ולחשו באוזנו (מטאפורית): "תלחץ על ההדק!".

בניגוד לדברי סגל, אני זוכר את החשמל באוויר, שמרגישים כשרואים עננים שחורים מוארים בברקים מגיעים מהים והרוח מתגברת. אתה יודע שתבוא סערה, ולכן אתה לא מופתע כשאתה נרטב עד לשד עצמותיך

25 שנה אחרי, אנחנו רואים את פירותיה של הטעות הזאת בדמות ראש ממשלה שמסית נגד מתנגדיו הפוליטיים באמצעות שקרים ומביא לאלימות פיזית ומילולית של תומכיו נגד מתנגדיו. 25 שנה אחרי, החשמל הזה, של אסון שעומד להתרחש, נמצא שוב באוויר.

ברור לי שהנשיא הנבחר ביידן לא יקרא את דברי, אבל בכל זאת אני רוצה להגיד לו דבר חשוב: כבוד הנשיא, הפיוס לא יגיע באמצעות ויתור על עקרונות של שיוויון, לא באמצעות הכלה של חוסר סובלנות ושנאה ולא באמצעות התכופפות וכניעה לאלימות. אל תעשו את הטעות שאנחנו עשינו ב-1995, כי אחרת בעוד ארבע שנים טראמפ או אחד ממשתפי הפעולה שלו ישובו לבית הלבן, ואז כבר יהיה מאוחר מדי.

עמית לב-ברינקר, יליד 1982 ותל אביבי, נשוי ללוק ואב לראובן (השחור) ונחמה (הטריקולורית), הייטקיסט ביום ואקטיביסט בלילה, אבל לא אחרי 21:30

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 816 מילים

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

למקרה שפיספסת

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

משבר הקורונה חייב לעודד את משרד החינוך להפוך לריכוזי יותר, לא פחות

משבר הקורונה הציף מספר סוגיות חשובות הנוגעות למערכת החינוך, אך אם נתעלם מהתהליכים הפוליטיים המתקיימים בצילן, אנחנו עתידים לחזות בשינוי מהותי של המערכת, שאינו זוכה לדיון הציבורי הראוי לו. סוגיות אלו נוגעות לא רק לתפקידה הקריטי של המערכת בתהליך הקניית ידע והחינוך, אלא גם לאיזון הקריטי שהיא מאפשרת בשגרת החיים הכלכלית והחברתית בישראל.

משבר הקורונה הציף סוגיות חשובות הנוגעות למערכת החינוך, אך לא רק לתפקידה הקריטי בתהליך הקניית ידע והחינוך, אלא גם לאיזון הקריטי שהיא מאפשרת בשגרת החיים הכלכלית והחברתית בישראל

השבתתה של מערכת החינוך בעקבות משבר הקורונה לא רק פגעה במסלול החינוכי, בתחושת הביטחון וביכולת הלמידה של תלמידי המערכת, אלא גם ביכולתם של הורים רבים לשוב אל מקום עבודתם במהלך אסטרטגיית היציאה, כל עוד אין לילדיהם האפשרות לחזור אל בתי הספר.

בנוסף, הרצון העז של גורמים שונים, ובראשם השלטון המקומי וועדי ההורים, להוציא את השליטה בחינוך ילדיהם ממערכת ממשלתית מרכזית ולהעבירה לניהול הרשויות המקומיות – גרם לניצול משבר הקורונה כדי לשנות את מערכת החינוך מהיסוד.

בהשוואה שעשה פורום ארלוזורוב בין התנהלות ממשלת ישראל אל מול התנהלותן של ממשלות במדינות אחרות בעולם, עולה כי אחד הכשלים המרכזיים בניהול המשבר במערכת החינוך נשען על חוסר היכולת לייצר קונצנזוס בנוגע לממדי התחלואה בקרב ילדים. מגמה זו העמיקה בשבועות האחרונים, כאשר שר החינוך מציג נתונים הפוכים מאלו המוצגים מטעם משרד הבריאות.

כך, למרות הסגירה המהירה מאוד של המערכת שבוצעה בזמן הסגר הראשון, ישראל התעכבה בצורה משמעותית ביישום המגבלות אל מול נתוני התחלואה, והפעילה את מערכת החינוך למשך כמעט חודשיים (לא רצופים) במהלך שיאו של גל התחלואה השני. כעת, בשיאו של גל התחלואה השלישי (או הרביעי, תלוי איך סופרים), מעמיקים עוד יותר השסעים ואי ההסכמה בין משרדי החינוך והבריאות בכל בנוגע לפתיחתה או סגירתה של המערכת. חשוב לזכור כי בכל רגע בו מקבלי ההחלטות מתווכחים על המתווה הנכון, מיליוני תלמידי ותלמידות ישראל נמצאים במצב של אי ודאות בלתי נסבל.

המורכבות של מערכת החינוך על 60 מיליארד שקליה התקציביים, הפכה אותה לטרף קל בחודשים האחרונים בכל הנוגע להעמקת האוטונומיה הבית הספרית. שלילת סמכויותיו הריכוזיות של משרד החינוך והפיכתו לברז תקציבי לא מפוקח הם התגשמות חלום למנהלי בתי ספר רבים בישראל.

מורכבות מערכת החינוך על 60 מיליארד שקליה התקציביים, הפכה אותה לטרף קל באשר להעמקת האוטונומיה הבית הספרית. שלילת סמכויותיו הריכוזיות של משרד החינוך והפיכתו לברז תקציבי לא מפוקח, קורצים למנהלי בתיה"ס רבים

למרות זאת, דווקא התקופה המורכבת הזו הדגישה את מרכזיותה של מערכת החינוך בחיינו, ועל כן עלינו ללמוד מהשנה הזו ולייעל את המערכת, לא להפריט אותה. למרות שאין יחסי ציבור טובים למונח הריכוזיות, המצב ההיברידי בו נמצאת המערכת, בו חלקה מופרט וחלקה ריכוזי, רק פוגע בה.

הדרישה לעצמאות ניהולית, תקציבית ופדגוגית של בתי ספר בישראל אינה דרישה חדשה, אך משבר הקורונה, מסתבר, ליבה את האש מתחת לרגליהם של מנהלי בתי ספר והוליד מאבק מחודש לביזור סמכויות.

הרציונל נשען על ההנחה כי "השטח" (יהיה מונח מופשט זה אשר יהיה) מבין ויודע את כלל צרכיו ואין צורך במנגנון ריכוזי, איטי וביורוקרטי בכדי להוליד חינוך טוב ואיכותי לילדי ישראל. גם אם הנחה זו נכונה, והיא לא, הרי שהרצון לנצל את משבר הקורונה כדי לשנות מהיסוד את מערכת החינוך הוא בעייתי.  המהלך הנכון יותר הוא שיפור ערוצי התקשורת בין השטח לבין משרד החינוך, ולא הפקעת סמכויות מידי המדינה.

במקום לתת עוד כוח לא מפוקח לבתי ספר, אשר רק יעמיק את אי השוויון המשווע הקיים גם ככה במערכת החינוך, יש לעודד תהליך קבלת החלטות הוליסטי יותר, המקרב את השטח לשלטון ולא מרחיק אותו.

טוב יעשה משרד החינוך כולו אם יכניס לתוך תהליכי קבלת ההחלטות גם אנשי שטח. באופן זה, המדיניות תייצג נאמנה יותר את האינטרסים המקומיים, ובה בעת תיקח בחשבון סוגיות רחבות יותר אשר לא פעם מתעלמים מהן מתוך הרצון להתמקד במצוינות לימודית גרידא. המהירות בה מקבלי ההחלטות שוקלים הפרטה של שירותי החינוך במדינה מעידה יותר מכל על פזיזות מקבלי ההחלטות בהקשר זה.

השורה התחתונה אם כן, ברורה למדי. משרד החינוך צריך רפורמה, אך הפרטה, ביזור ואוטונומיה אינן הנחלה אליה הוא משווע. ריכוזיות הפכה למילת גנאי בשנים האחרונות, אז ריכוז נכון, אשר משלב אנשי מקצוע רלוונטיים ומייצר מדיניות הוליסטית יותר, היא היא הרפורמה אותה משרד החינוך צריך.

במקום לתת עוד כוח לא מפוקח לבתיה"ס אשר רק יעמיק את אי השוויון המשווע הקיים גם ככה במערכת החינוך, יש לעודד תהליך קבלת החלטות הוליסטי יותר, המקרב את השטח לשלטון ולא מרחיק אותו

הדרישות למתן סמכויות רחבות לבתי ספר צריכה להיענות בפריסת ידיים רחבה של משרד החינוך ובקריאת "ברוכים הבאים". רק ככה, משרד החינוך צריך להשתנות לאור המשבר הנוכחי.

טל חסדאי-ריפא הוא חוקר בכיר בפורום ארלוזרוב. טל הוא דוקטורנט במחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. בן 31, נשוי, אבא טרי. נע על התפר שבין אופטימיות להרמת ידיים, אבל מאמין גדול שראוי שיהיה כאן יותר טוב.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 692 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים

המסמכים המתעדים את ישיבות העבודה שניהל מנדלבליט ב-2016 בעניין תיקי נתניהו הועברו, כשהם מושחרים ברובם, לפני עשרה ימים לצוות ההגנה של נתניהו ● אתמול נחשפו בפומבי ● פרקליטי נתניהו טוענים כי המסמכים מוכיחים שהחקירות "נפתחו בחוסר סמכות" ● אלו טענות סרק - אבל המסמכים כן חושפים את האגביות והשטחיות שבהן פעל אז היועץ הטרי מנדלבליט ● פרשנות

עוד 1,035 מילים

סיר הלחץ המשפחתי שיצר משבר הקורונה בשנה החולפת הביא איתו הביתה גם כמה דברים טובים ● מומחים מסבירים שלמרות מה שנדמה, הקשר בין הורים וילדים השתפר בלא מעט מקרים, ושפתאום הדור הצעיר רוכש מיומנויות מפתיעות ● האם השינוי יחזיק מעמד ביום שאחרי? גם כאן התחזית לא רעה בכלל

עוד 1,303 מילים

בהעדר רגולציה, הבנקים קובעים את הכללים ומתעללים בסוחרים

אזרחים שרכשו מטבעות ביטקוין לפני מספר שנים מגלים כעת שהם מיליונרים על הנייר ● אם יבקשו למכור את המטבעות, יצטרכו מייד לשלם מס במאות אלפי ואף מיליוני שקלים ● אלא שבמקביל הבנקים מונעים מהם לקבל את כסף המכירה בטענות שונות ● וכל בנק ממציא כללים משלו ● בשוק המטבעות הוירטואליים קוראים לאסדרה של הנושא ● וכל מה שדרוש הוא החלטה של ועדת החוקה לחתום על צו

עוד 2,072 מילים

זה היה אמור להיות הלהיט הכלכלי הבא: קרן בינלאומית שמפוקחת בלוקסמבורג ומייצרת הזדמנויות צמיחה יוצאות דופן ● מנהלי בנקים לשעבר, אנשי הייטק, רופאים, מהנדסים, מרצים ואמנים מיהרו להשקיע שם כסף, הרבה מאוד כסף ● אבל ארבע שנים אחר כך מתברר שמהקרן נעלמו 100 מיליון אירו, כשרבע מהסכום שייך לישראלים ● זמן ישראל חושף את תעלומת האוצר האירופי האבוד

עוד 3,442 מילים

סער: "שנתיים שאנחנו בחוסר יציבות בגלל אדם אחד מטורף"

יושב ראש תקווה חדשה: "נקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת המחדל של ניהול הקורונה"; הליכוד: "גדעון ממשיך לעשות פוליטיקה קטנה בעיצומו של המאבק בקורונה" ● אהוד ברק הודיע שלא יתמודד על ראשות העבודה; ייתכן שעמר בר-לב יתמודד על התפקיד ● נתניהו הודיע לבית המשפט שהוא כופר בהאשמות נגדו; טוען שהואשם במעשים שכלל לא נחקר עליהם ● מסתמן שהסגר יוארך

עוד 48 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה