10 תובנות המאבק לחיים של נתניהו והאתגר של יריביו

היועץ האסטרטגי איל ארד מציג סדרה של תובנות על הקמפיינים המתגבשים לקראת הבחירות של 23 במרץ 2021 ● על הדמויות שגדעון סער צריך לגייס לצדו ● הסיבה שמפלגת העבודה עוד לא גמורה ● מהו הדבר האחד שיכול להציל את נתניהו ● ועל מטוסי הקרב הסמויים מהעין

איל ארד (צילום: שימוש לפי סעיף 27א׳ לחוק זכויות יוצרים)
שימוש לפי סעיף 27א׳ לחוק זכויות יוצרים
איל ארד

איל ארד הוא אחד מיועצי הקמפיינים הפוליטיים המנוסים ביותר בישראל.

הוא החל את דרכו כדובר של בנימין נתניהו כאשר נתניהו שימש כשגריר ישראל באו"ם באמצע שנות ה-80, ומאוחר יותר מילא תפקיד מרכזי בקמפיין המוצלח הראשון של נתניהו לראשות הממשלה ב-1996.

אולם השניים הסתכסכו, ולאחר מכן ארד עבד כאסטרטג עבור שורה של יריבים ישירים של נתניהו, כולל אריאל שרון, אהוד אולמרט וציפי לבני.

איל ארד, משמאל, בלשכתו של בנימין נתניהו בתל אביב ב-1992 (צילום: לע״מ)
איל ארד, משמאל, בלשכתו של בנימין נתניהו בתל אביב ב-1992 (צילום: לע״מ)

במפגש שארגן ביום חמישי האחרון מדיה סנטרל, ארגון ירושלמי ללא מטרות רווח המספק שירותים לעיתונאים, ארד הציג סדרה של תובנות על הקמפיינים המתגבשים לקראת הבחירות של 23 במרץ 2021 – סבב הבחירות הרביעי שמתקיים בישראל בתוך פחות משנתיים.

להלן עשר נקודות שארד התייחס אליהן, המובאות כאן בשינויי ניסוח ובתמצות, שכדאי להביא בחשבון עם פתיחתו של הקרב הבא על הנהגת ישראל.

1

האהדה כלפי נתניהו פוחתת, אפילו בתוך הליכוד

בדיוק כמו בשלושת הסבבים האחרונים, הבחירות האלה הן במידה רבה משאל עם לגבי נתניהו. בהשוואה לשאלה הבולטת "רק לא ביבי" או "רק ביבי", המחלוקות בעניינים מדיניים של ממש – בכלל זה הפלסטינים, ההתמודדות עם מגפת הקורונה, היחסים עם ארצות הברית, הכלכלה ועוד – קטנות יחסית לרוחב הזרם המרכזי הפוליטי.

אבל אף שמדובר בציבור בוחרים מבולבל מאוד, שאינו מעניק לשום מועמד לראשות הממשלה תמיכה שאפילו מתקרבת ל-50%, נתוני האהדה של נתניהו נמצאים בירידה – בכ-15%-20% בחודשים האחרונים, אפילו בקרב מצביעי הליכוד, ליבת בסיס התמיכה שלו.

בנימין נתניהו בדרכו לאולם המליאה בכנסת בעת ההצבעה על פיזור הכנסת, 2 בדצמבר 2020
בנימין נתניהו בדרכו לאולם המליאה בכנסת בעת ההצבעה על פיזור הכנסת, 2 בדצמבר 2020

נתניהו נלחם כעת על חייו, ללא אפשרות נראית לעין להימלט ממשפט השחיתות שלו. כחבר כנסת מן השורה, ואפילו כמנהיג האופוזיציה, לא תהיה לו עמדת יתרון לעסקת טיעון, אם העניינים יגיעו לידי כך.

2

מאבקים בתוך הגושים

הבחירות הקרובות יתאפיינו יותר במאבקים פנימיים בתוך הגושים מאשר במאבקים בין הימין לשמאל.

לראשונה בהיסטוריה, כפי שהדברים נראים כעת, אין מועמד חזק מהמרכז-שמאל, בעוד הימין מתפלג בעקבות הכרזתם של גדעון סער ונפתלי בנט כי הם מתמודדים על ראשות הממשלה, והצטרפותם בכך למחנה ה"רק לא ביבי" של הימין יחד עם אביגדור ליברמן, מהלך שאחרים נוספים עשויים לנקוט אחריהם.

3

ההפכפכות של ציבור הבוחרים גבוהה להדהים

באופן שמסבך מאוד את העניינים עבור הסוקרים, שיעור מדהים של 50% מציבור הבוחרים ציין כי אינו בטוח למי יצביע. 20% אמרו לסוקרים כי עוד לא החליטו. אולם ישנם 30% נוספים שכן הצהירו על העדפה, אבל הוסיפו את ההסתייגות כי הם אינם בטוחים.

שיעור מדהים של 50% מציבור הבוחרים ציין כי אינו בטוח למי יצביע. 20% אמרו לסוקרים כי עוד לא החליטו. אולם ישנם 30% נוספים שכן הצהירו על העדפה, אבל הוסיפו את ההסתייגות כי הם אינם בטוחים

דבר זה יכול להסביר במידה מסוימת את התנודות הגדולות שכבר ראינו, כמו הצטמצמותה של מפלגת ימינה בראשות בנט בתוך ימים מ-20 מנדטים ל-14, עם הצטרפותו של סער למרוץ.

תזוזות פראיות נוספות מצפות לנו ככל הנראה בהמשך הדרך. תחזיותיהם של הסוקרים הן, לפיכך, עוד פחות מהימנות מן הרגיל.

4

ניתן להחזיר את מצביעי המרכז-שמאל ש"חונים" אצל סער

למפלגת העבודה אין כרגע כל תקווה לשוב לכנסת – קריסה מדהימה מ-24 המנדטים שזכתה בהם כמחנה הציוני ב-2015. אבל רבים מהבוחרים האלה עדיין שם, עם אותן השקפות פחות או יותר, והם מחפשים בית.

הם תמכו באופן זמני בבני גנץ מכחול-לבן, הם לא עברו כגוש אחד ליש עתיד של יאיר לפיד, וחלקם "חונים" כרגע אצל גדעון סער. אבל נתוני הסקרים מראים שהם אינם אוהבים אותו במיוחד; תחת זאת, הם סולדים מנתניהו, ורואים בסער את המועמד בעל הסיכוי הרב ביותר להביס את ראש הממשלה נכון לעכשיו.

יאיר לפיד וציפי לבני במליאת הכנסת, כשכיהנו, בהתאמה, כשר האוצר וכשרת המשפטים, 3 בדצמבר 2014 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יאיר לפיד וציפי לבני במליאת הכנסת, כשכיהנו, בהתאמה, כשר האוצר וכשרת המשפטים, 3 בדצמבר 2014 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

הדבר עשוי להשתנות אם תתגבש רשימה של המרכז-שמאל שתכלול דמויות כמו ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, שר המשפטים אבי ניסנקורן מכחול-לבן ושרת החוץ לשעבר ציפי לבני. אנשים כאלה – אם יעבדו גם עם יושב ראש ההסתדרות ארנון בן-דוד – יוכלו לנצל את התשתית הארגונית האימתנית עדיין של מפלגת העבודה ולהחיות את המפלגה.

הדבר המשמעותי בהתפתחות אפשרית כזאת יהיה שהיא תעביר מנדטים מהימין לשמאל, בעוד שכרגע הסקרים מנבאים מרוץ בחירות שבאופן חסר תקדים יתנהל בעיקרו של דבר בתוך הימין.

5

סבב חמישי?!

כפי שהסקרים נראים כעת, אין שום קואליציה ברורה התומכת בנתניהו, אבל גם אין קואליציה מעשית נגד נתניהו. אמנם יש רוב פוטנציאלי של חברי כנסת המתנגדים לנתניהו, אבל הם באים מכל רחבי הקשת הפוליטית ולא ישבו יחד בקלות, אם לנסח זאת בעדינות. לפיכך, הליכה לסבב בחירות חמישי היא תרחיש אפשרי לחלוטין.

אולם ירידה מתמשכת בתמיכה בליכוד יכולה לאפשר למחנה המתנגד לנתניהו להרכיב קואליציה בלעדיו. במקרה זה הליכוד יצטרך לבחור בין דבקות בנתניהו והליכה לאופוזיציה לבין נטישתו. לא שזה אומר הרבה כרגע, אבל סקרים פנימיים מראים שראש עיריית ירושלים לשעבר ניר ברקת הוא המועמד המועדף בבירור לרשת את נתניהו כראש הליכוד.

ניר ברקת בכנסת, 21 בדצמבר 2020 (צילום: אורן בן חקון/POOL)
ניר ברקת בכנסת, 21 בדצמבר 2020 (צילום: אורן בן חקון/POOL)

6

ריח התבוסה

אף על פי שהאהדה כלפי נתניהו פוחתת, חלק גדול מציבור הבוחרים מתקשה למצוא אלטרנטיבה. נתניהו הוא הפוליטיקאי היחיד במשקל כבד. סער, בנט, לפיד וליברמן מסתכלים זה על זה במידה של בוז. כל אחד מהם תופס את האחר כ"לא יותר טוב ממני".

סער נבון ובעל ניסיון, אבל חסר כריזמה ואינו מייצר התלהבות. זאב אלקין, שטען בנאום ההתפטרות שלו כי נתניהו בחר ללכת לבחירות באופן מחושב וציני, הן הפעם והן בסבב הקודם, הוא בבירור לא מגנט קולות. הוא הגיע למקום השלישי מתוך שלושה במרוץ לראשות עיריית ירושלים ב-2018.

זאב אלקין (צילום: Flash90)
זאב אלקין (צילום: Flash90)

עזיבתו של אלקין את הליכוד אינה מהווה מכה אלקטורלית למפלגה – אבל היא מהווה מכה פוליטית בכך שהיא מוסיפה לתחושת התפוררות הליכוד ומגבירה את ריח התבוסה.

7

הדרך האפשרית היחידה של נתניהו לישועה

המגפה תמלא תפקיד מרכזי בקמפיין הבחירות, ונתניהו כבר מדגיש את תפקידו האישי ברכישה מהירה של מיליוני מנות חיסון. אולם הנושא העיקרי שמעסיק את הבוחרים הוא המשבר הכלכלי והאבטלה הגואה.

יצחק שמיר הפסיד בבחירות של 1992, למרות שהלך לוועידת מדריד ולא התערב במלחמת המפרץ הראשונה, מפני ששיעור האבטלה עמד אז על כ-12%. היום שיעור האבטלה גבוה יותר, ונתניהו יצטרך לתת מענה לנושא. אם לא יעשה זאת, צפויה לו תבוסה גדולה, בדומה לקריסת הליכוד ל-12 מנדטים בבחירות של 2006.

יצחק שמיר הפסיד בבחירות של 1992, למרות שהלך לוועידת מדריד ולא התערב במלחמת המפרץ הראשונה, מפני ששיעור האבטלה עמד אז על כ-12%. היום שיעור האבטלה גבוה יותר, ונתניהו יצטרך לתת מענה לנושא

אפרופו זה, שר האוצר ישראל כ"ץ הוא השר הכי פחות פופולרי בממשלה היוצאת. אם נתניהו ימנה את כ"ץ ליושב ראש הקמפיין שלו (כפי שדיווח שלום ירושלמי בזמן ישראל), הוא יבריח את מצביעי הימין לסער ובנט.

שר האוצר, ישראל כ״ץ (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)
שר האוצר, ישראל כ״ץ (צילום: Olivier Fitoussi/Flash90)

אם נתניהו ינצל את ניסיונו האישי כשר אוצר וירכיב צוות רציני של כלכלנים, הסיכוי היחיד שלו לנצח הוא ליצור את התחושה שהוא – ורק הוא – יוכל לייצר מקומות תעסוקה ולטפל בבעיית האבטלה. מצד שני, לא בטוח שאפילו זה יוכל להציל אותו.

8

הגיוסים של סער

כדי לעמוד באתגר שעומד בפניו, סער צריך לעשות יותר מאשר פשוט לומר שנתניהו נכשל. הוא צריך להציע אג'נדה ימנית לא קיצונית מדי. והוא צריך לגייס למפלגה שלו דמויות ציבוריות אמינות.

שרן השכל מגישה התפטרותה ליו״ר הכנסת יריב לוין
שרן השכל מגישה התפטרותה ליו״ר הכנסת יריב לוין

ספק אם אחרים בליכוד מתכננים לעזוב, אבל נתניהו מגמד את כולם בכל מקרה. אם הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט או מנהל בית החולים איכילוב לשעבר פרופ' גדי ברבש יצטרפו לסער, תהיה לכך משמעות רבה יותר מאשר לגיוס מהספסלים האחוריים בליכוד.

9

אל תחבור ליריבים שלך

אריאל שרון תמיד אמר, "אף פעם אל תאמר אף פעם" בפוליטיקה. כפי שמדגישה התפנית שעשה גנץ – מ"לא נשב תחת נתניהו" לשותפות עם נתניהו – עובדה היא שהכול הולך. אבל מה שעוד מראה המהלך של גנץ, כמו של רבים לפניו, הוא ששותפות עם היריבים הפוליטיים שלך היא הדרך להתפוררות.

אם סער רוצה לבנות מפלגה לטווח ארוך, רוצה להוביל ממשלה, ולא יצליח לעשות את זה אחרי הבחירות הקרובות, הוא יודע שהדרך הנכונה תהיה ללכת לאופוזיציה. אבל האם הוא ועמיתיו יהיו מוכנים לעשות זאת? כאן נכנס האגו.

גדעון סער (צילום: Flash90)
גדעון סער (צילום: Flash90)

10

היזהרו מהיבריס

יכול להיות שלנתניהו יש עוד שפנים לשלוף מהכובע. קשה כרגע לראות אותם, אבל כמו שאומרים בחיל האוויר הישראלי, המטוס שאתה לא רואה הוא זה שיפיל אותך.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
7
לא צריך להיות אסטרטג גדול בכדי להגיע למסקנות של ארד. נתניהו נלחם על חייו, פשוטו כמשמעו. אם היה לו בטחון מלא בטיעוניו הציבוריים ש"תפרו לו תיקים" הוא לא היה מתעסק עם הנושא הזה מבוקר עד ער... המשך קריאה

לא צריך להיות אסטרטג גדול בכדי להגיע למסקנות של ארד.
נתניהו נלחם על חייו, פשוטו כמשמעו. אם היה לו בטחון מלא בטיעוניו הציבוריים ש"תפרו לו תיקים" הוא לא היה מתעסק עם הנושא הזה מבוקר עד ערב.
חיה פצועה שנלחמת כשגבה אל הקיר ואין לה דרך נסיגה היא מסוכנת ביותר וזה מצבו של נתניהו. המועמדים לירושה רוצים להיות ראשי ממשלה אבל , למעט גנץ, לא מוכנים לזחול בבוץ וללכלך את הידיים. המשמעות – לא יעשו באמת את הכל בכדי להגיע לתפקיד. וזה ההבדל בין נתניהו לכל היתר. גם גנץ נלחם כנגד כל העולם בגלל שכולם, הן משמאל והן מימין, רואים במחנהו מאגר מנדטים שיחסית בקלות אפשר לזכות בנתח נאה מהם. מוקדם לתת תחזית, כלי הנשק מהמחסן האסטרטגי, חומרים שנאספו במשך זמן רב עדיין לא שוחרר לפרסום. סרטי האימה הטובים ביותר עוד לא הוצגו אפילו בפרומו.

לא זוכר מערכת בחירות שלא הספידו את נתניהו והסבירו לנו בטוב טעם למה הפעם! באמת אין לו סיכוי. והעובדות כמובן היו שונות בתכלית, לתפארת מדינת ישראל. אז, בבקשה , קצת צניעות לא תזיק לכם היושב... המשך קריאה

לא זוכר מערכת בחירות שלא הספידו את נתניהו והסבירו לנו בטוב טעם למה הפעם! באמת אין לו סיכוי.
והעובדות כמובן היו שונות בתכלית, לתפארת מדינת ישראל.
אז, בבקשה , קצת צניעות לא תזיק לכם היושבים במגדל השן ואל תנסו לקבוע לנו מה ואיך לחשוב ולנהוג.

הניתוח סביר אבל הוא מתעלם מגורם מאד חשוב - טראמפ שהיה מניה בטוחה של מתנות לזמן בחירות - עוזב את הנשיאות בבושת פנים - ה"חבר" שלו כבר לא יופיע על שלטי חוצות - ובמקומו ייכנס ביידן ולמוקרטי... המשך קריאה

הניתוח סביר אבל הוא מתעלם מגורם מאד חשוב – טראמפ שהיה מניה בטוחה של מתנות לזמן בחירות – עוזב את הנשיאות בבושת פנים – ה"חבר" שלו כבר לא יופיע על שלטי חוצות – ובמקומו ייכנס ביידן ולמוקרטים יש חשבון פתוח עם ביבי – הם לא רק שלא יתערבו לטובתו להערכתי יעשו כמעט הכל כדי להבאיש את ריחו – זה בדיוק ה"מטוס" שנתניהו רואה ופוחד ממנו פחד מוות… גם שלדון שהימר על טראמפ בגדול ועכשיו יראה את רשויות המס אצלו בדלת

עוד 1,160 מילים ו-7 תגובות
כל הזמן // יום שישי, 26 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו: אני תוקף את התקשורת הישראלית כי מגיע לה

נתניהו שהתראיין לערוץ 13 הבטיח: לא אקדם חוקים שיעניקו לי חסינות ● היועמ״ש בודק את תכנית חלוקת החיסונים למדינות זרות שהוקפאה בינתיים ● סקר מנדטים: הליכוד נחלש, לנתניהו אין קואליציה ● דירקטוריון קק״ל אישר תקציב לרכישת קרקעות בשטחים ● עדות יועץ הזוג נתניהו: אין אחד שלא מפחד משרה, כל הלשכה ידעה על המגעים עם מוזס ● פורסם מדד רמזור לחופים

עוד 32 עדכונים

לא ארץ ללוויתנים

הסיפור ״מעשה בלוויתן גדול מדי שהתאהב בצוללת קטנה״ מאת אקיוקי נוסקה מתאר את יום כניעת יפן במלחמת העולם השנייה מעיני לוויתן עצוב. בילדותו לימדה אותו אמו להיזהר מהחיות החכמות והאכזריות המכונות בני-אדם, שעלולות להטיל צִלצַל ולפגוע בו:

עטיפת הספר: סיפורי מלחמה לילדים
עטיפת הספר: סיפורי מלחמה לילדים

״לא עשינו להם כל רע״, אמרה לו, ״בכל הים הגדול אין יצור שישווה בתבונתו לבני האדם מלבדנו, הלווייתנים. לו רק היו מגלים מעט חביבות כלפינו!״.

לאחרונה קרַב הלוויתן ברישול לסירת בני אדם. להפתעתו במקום לפגוע בו, שמחו האנשים בסיפון לראותו ונופפו לו בחיבה. אחר כך פגש באיש צף על גבי סירה צהובה מגושמת שהביט בו בתחנונים. האנשים בספינה היו חיילים יפנים שהוסעו לקרב על איווג׳ימה וקינאו בלוויתן השלֵו למראה. בסירת ההצלה הצהובה שכב טייס אמריקאי פצוע, שפִּילל להיגרר בידי הלווייתן לחוף מבטחים.

הסיפור ״מעשה בלוויתן גדול מדי שהתאהב בצוללת קטנה״ מתאר את יום כניעת יפן במלחמת העולם השנייה מעיני לוויתן עצוב. בילדותו לימדה אותו אמו להיזהר מהחיות החכמות והאכזריות המכונות בני-אדם

ביום כניעת יפן נַדֲמו השמיים כי נעלמו מהם להקות המטוסים שהזכירו לו להקות סרדינים. הוא אהב סרדינים. בגלל תאבונו גדל גופו באופן שהרחיק מעליו נקבות, ולכן נהיה בודד.

והנה, ביום הכניעה פגש בלוויתנית שאִפשרה לו לשהות בקרבתה מבלי להירתע מפניו. למעשה הייתה זו צוללת יפנית שהמתינה במפרץ למשימת התאבדות. אנשיה לא ידעו כיצד לנהוג בלוויתן המוזר שנצמד אליהם. במסירותו לנקבה שהסכימה לקִרבתו ספג במקומה הלווייתן את פצצות העומק שהוטלו עליה. במותו, הציל הלווייתן את הצוללת.

כך באחרית ימיו נחשף הלוויתן לטוּבם ולחביבותם של בני האדם וגם להגיונם, לאכזריותם ולשרירותם. נזכרתי בסיפורו למראה הלוויתן הגדול שהגיע לחוף ניצנים, פה. האם זכה גם הוא לקורטוב של נחת ביומו האחרון בדומה לאחיו מיפן? האם למד דבר-מה על בני האדם? ואולי ראה כלי-שיט משחרר מגופו פסולת שחורה וממשיך הלאה בדרכו כאילו לא ארע דבר? מה קלט מבטו של הלוויתן בחוף ישראל, כיצד נראו הדברים מעיניו?

אולי כבר קרַב בעבר לחופים ולמד לדעת את צבעם וצורתם. על כל פנים, תחנתו האחרונה התגלתה כחוף שחור. מוכר שלגונים המכריז ״אני הולך, אני בא, לא להפעיל עלי לחץ״ נעדר מהחוף; תחתיו התרוצצו בו אנשים שדיברו בהתרגשות למיקרופונים מול עדשות מַצלמות. היו אלו כתבים שסיקרו את הסופה. הכתבים התעלמו מהלוויתן ועסקו בדקלום שבחים על אודות השלג הלבן. הוא התפלא שאינם משגיחים בו: ככל שידע, לוויתנים כמותו לא נראו מעולם בחוף הזה. בנוסף תמה מדוע מדברים על לבן כשהכל סביב נצבע שחור ותהה האם ראייתם של בני-אדם שונה מזו של לוויתנים. כלומר, האם אנשים אינם רואים את מה שניצב מול עיניהם? 

בחולשתו התקשה לקבוע האם דמויות נוספות שזיהה אכן התהלכו סביבו או בקעו מתעתועי דמיונו. איש נוקשה למראה הפיק עשן סמיך באמצעות תנור ישן; אדם זה הופקד על איפול האירוע. אחרים הפריכו כזבים מילקוטם לכיוון אנשים שפערו את פיהם ובלעו לתיאבון מבלי למיין ולבדוק. ״אפילו את הפלנקטון שלי הייתי מסנן טוב יותר״, חשב הלווייתן. מרחוק גזר אדם במספריו את האוויר. איש זה הופקד על ניתוק הקשר בין סיבה לתוצאה. אנשים תשושים בסירות שצבאו על החוף בדרישה לשוב ארצה נהדפו חזרה למים בהסבר שרק לזפת מותר להיכנס לארץ כי בניגוד אליהם, היא דבקה במקומה ולכן קלה להשגחה.

ביום הכניעה פגש בלוויתנית שאִפשרה לו לשהות בקרבתה מבלי להירתע מפניו. למעשה הייתה זו צוללת יפנית שהמתינה במפרץ למשימת התאבדות. במסירותו לנקבה שהסכימה לקִרבתו ספג במקומה הלוויתן את פצצות העומק

אדם עולץ וזחוח הזוקף כרס קטנה החווה סביב בידיו והצהיר ״הכל עשיתי אני, הכל בזכותי. תראו, איזה יופי, איזה יופי!״, מורה בגאווה על דברים טובים ויפים לכאורה, אך במקומם נראו רק גושים שחורים צמיגיים שנאחזו בחול ובסלעים.

איש אחֵר, עצוב למראה, גוו שחוח, ניגב בעדינות אגלי רטיבות מפה ומשם בעזרת מגבת רכה. ״מי אתה ומה תפקידך בארץ המשונה הזאת?״ שאל אותו הלווייתן בכוחותיו האחרונים. ״אני תפקידי לנגב לה את הדמעות״, ענה האיש.

פתאום הבחינו בו הכתבים – ״הנה לוויתן!״, אמרו. הם החלו להציג את קיומו באותן מילים דלות עצמן שוב ושוב ושוב, במהדורות כאלו ואחרות. גם בזפת הבחינו לבסוף, אמנם לאחר מכן. אך את זאת הלוויתן כבר לא ראה ולא שמע.

יעלה ורטהיים היא פסיכולוגית קלינית וחינוכית מומחית, מטפלת בקליניקה פרטית במטופלים מגיל נוער ועד גיל שלישי, מטפלת במורות ובגננות מטעם הסתדרות המורים, ומדריכה הורים. בזמנה הפנוי כותבת, קוראת, וטווה מחשבות מול נופים בריצה

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 613 מילים

פרשת ילדי ארה"ב

אמהות וזוגות צעירים אולצו במשך שנים לוותר על התינוקות שלהם, ולמסור אותם ● זה קרה בארה"ב בין שנות ה-50 לשנות ה-70 ● לפחות 2.5 מיליון תינוקות לבנים נמסרו לסוכנויות אימוץ, ועברם נמחק ● בספר חדש חושפת גבריאל גלזר את זוועות השיטה, כולל הניסויים הכואבים שערכו רופאים יהודים בתינוקות יהודים שרק נולדו

עוד 1,201 מילים

החוק מטומטם ולכן הציבור ישלם

בחירות זה עסק יקר, וחוק מימון מפלגות מ-1973 לא מתאים למציאות שבה מתקיימות בחירות כל שני וחמישי ● הבנקים כבר לא ששים לתת הלוואות למפלגות שאולי לא יצליחו להחזיר את הכסף, וכך הפכה הכנסת לבנק מממן בתנאים נוחים ● לא פלא שהמפלגות החדשות מעדיפות ערבויות מטייקונים על פני תרומות קטנות מהציבור ● כך או אחרת, זו יוצא מהכיס שלנו - וכרגע חייבים לנו 196 מיליון שקל

עוד 2,653 מילים

למקרה שפיספסת

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

שכפ”צ אוסלו

צדקה עשה הקב”ה עם ממשלת ישראל, והעמיד לה תירוץ קבוע למחדליה וכשלונותיה – הסכמי אוסלו. ההסכמים הללו – שהיו רק הסכמי ביניים – פקעו אמנם במאי 1999, אבל הצל שלהם עדיין משמש את ממשלת ישראל כדי לכסות על מחדליה. הפעם הם משמשים אותה כדי להתחמק מחובתה ההומניטרית לספק חיסונים נגד קורונה לפלסטינים המתגוררים בגדה המערבית וברצועת עזה.

צדקה עשה הקב”ה עם ממשלת ישראל, והעמיד לה תירוץ קבוע למחדליה – הסכמי אוסלו. ההסכמים, שהיו רק הסכמי ביניים, פקעו אמנם במאי 99', אבל צילם עדיין משמש את ממשלת ישראל לכיסוי מחדליה

הגדה המערבית נמצאת בשליטתה המלאה של ישראל. שטחי הגדה נחלקים לשלושה חלקים: שטחי סי, שרשמית ישראל שולטת בהם בכל תחום, בטחוני ואזרחי; שטחי בי, שבהם רשמית ישראל מחזיקה רק בסמכות בטחונית; ושטחי איי, שלכאורה נמצאים תחת שליטתה הבלעדית של הרשות הפלסטינית.

דא עקא, שהשליטה הפלסטינית בשטחי איי ובי היא בדיחה גרועה. השטחים הללו הם מובלעות בין שטחים שנמצאים בשליטה ישראלית, וכל מה שהפלסטינים עושים בהם נתון, לכל דבר ועניין, הוא לרצונה של ישראל. הסיבה לכך פשוטה: פלסטינים אינם יכולים לעבור, או להעביר סחורות, בלי לעבור במחסומים שנשלטים על ידי ישראל.

ברצועת עזה ישראל שולטת מרחוק. היא שולטת במרחב האווירי והימי של הרצועה, בתדרים שלה, ובמיוחד במעברים שלה. ישראל שולטת ברישום האוכלוסין הפלסטיני, ועל כן פלסטינים אינם יכולים לצאת מהרצועה או להכנס אליה אלא באישורה של ישראל. הם יכולים, כמובן, להפוך למבריחי גבול – אבל בכך הם הופכים לעבריינים.

מאז שעלה בנימין נתניהו לשלטון, ב-1996, ממשלות ישראל משתמשות בהסכמי אוסלו כשכפ”ץ: כלפי ימין, הממשלה אומרת שמה לעשות, היא לא יכולה לפרק את הרשות הפלסטינית ולספח שטחים; כלפי חוץ, היא טוענת שישראל איננה אחראית לשטחי בי ואיי משום שהרשות שולטת בהם. במקביל, היא עושה הכל כדי למרר את חייהם של הפלסטינים שחיים בשטחי סי כדי ליישם טרנספר מרצון – בעוד שמתנחלים בונים כאוות נפשם, ישראל איננה לוקחת אחריות לחייהם של אנשים שהיא התחייבה לרווחתם בהסכמי אוסלו.

כל זה לא חדש. מה שחדש הוא השטיק שבמסגרתו ישראל מסרבת להעביר לפלסטינים חיסונים, בתואנה שהסכמי אוסלו מונעים זאת. התואנה הזו שקרית על פניה ביחס לשטחי סי, שם ישראל אחראית גם לצד האזרחי ולא רק הבטחוני, אבל, כאמור, המטרה של ממשלת נתניהו שם היא טרנספר מרצון.

חובתה של ממשלת ישראל לדאוג לחיסונים לפלסטינים:

  1. ראשית בשל הזכות האוניברסלית לבריאות – בדיוק כמו שטענו בנייר "הזכות לחיסון" שפרסמנו במכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם יחד עם רופאים לזכויות אדם.
  2. בנוסף, רצועת עזה ישראל והגדה המערבית הם שטח אחד לכל דבר. כשישראל מסרבת לחסן את הפלסטינים, היא מסכנת את הישראלים. כולנו מכירים את התמונות של פלסטינים שחוצים לישראל באין מפריע. ראינו גם איך, כשצה”ל רצה בכך, פלסטינים קיבלו אישור בשתיקה להגיע לחופי הים של ישראל.

בנימין נתניהו כלוא בדמות שהוא משחק: הוא לא יכול להיראות בעיני מצביעיו, שאותם לימד לשנוא פלסטינים, כמי ש”מיטיב” איתם; על כן הוא נמנע מלהעביר חיסונים לפלסטינים – שישראל שולטת בכל המעברים שלהם – ומשתמש באוסלו ככיסוי.

מה שחדש הוא השטיק שבמסגרתו ישראל מסרבת להעביר לפלסטינים חיסונים, בתואנה שהסכמי אוסלו מונעים זאת. התואנה הזו שקרית על פניה ביחס לשטחי סי, שם ישראל אחראית גם לצד האזרחי ולא רק הבטחוני

הסכמי אוסלו הם שכפ”צ נוח, כל זמן שאין זכרון ציבורי. אנשים שירחיקו במחשבתם עד ממשלת שרון – מעבר להרי האופל, אני יודעת – יזכרו שהממשלה הכריזה אז שהסכמי אוסלו בטלים. האיש שהכריז על כך שוב ושוב היה שר האוצר, אחד בנימין נתניהו.

לתושבי הארץ המעונה הזו גורל אחד, פלסטינים כיהודים. אנחנו תלויים זה בזה, ואם ניתן לנתניהו לפעול כרצונו, נהיה תלויים זה לצד זה. ישראל חזקה מספיק כדי לאפשר לפלסטינים להתחסן, גם אם זה יפגע בנתניהו בקלפי.

עינת עובדיה היא מנכ"לית מכון "זולת" לשוויון וזכויות אדם. בעלת תואר ראשון בלימודי מזרח אסיה וסינית מהאוניברסיטה העברית, ותואר שני במנהל עסקים מהמכללה למנהל בראשל"צ. בעשור האחרון כיהנה בתפקידי מפתח בפוליטיקה הישראלית בקואליציה ובאופוזיציה. בחמש השנים האחרונות שימשה כמנהלת המטה של יו״ר מרצ לשעבר זהבה גלאון וניהלה קמפיינים פוליטיים רבים למועמדים ורשימות בבחירות הארציות והעירוניות. היא פעילה חברתית בשמאל הישראלי וחברת הנהלת מרצ.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 558 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החוק שאושר אתמול בכנסת, המאפשר למסור מידע על מתחסנים ולא-מתחסנים לשורת רשויות ציבוריות, לא היה עובר אלמלא ההיסטריה הציבורית סביב מגפת הקורונה והחיסונים ● ואלמלא אותה היסטריה, סביר להניח שבית המשפט העליון היה פוסל את החוק ● השאלה היא, מה תהיה הפגיעה הבאה בזכויות היסוד של האזרחים ● פרשנות

עוד 712 מילים

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

עוד 1,517 מילים

"מגן אבות ואמהות" מתיר לבקר דיירי דיור מוגן בביתם

מעקב זמן ישראל מנהלת "מגן אבות ואמהות" הודיעה השבוע כי קרובי משפחה וחברים של דיירים בדיור מוגן יורשו מעתה לבקרם בדירתם - לראשונה מזה שנה ● הביקורים מותרים כרגע רק בדיור המוגן ולא בבתי אבות וכפופים לכללי התו הירוק ● המשמעות היא כי מחוסנים, מחלימים וכן בעלי בדיקה שלילית יוכלו לשהות בדירת הדיירים ● עם זאת, לא כל רשתות הדיור המוגן מאמצות את ההיתר החדש

עוד 527 מילים

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-1 תגובות

דיווח: נתניהו ביקש מביידן שלא להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג

הקמפיין של מפלגת העבודה יתמקד בסוגיות מגדריות ● יועמ״ש משרד האוצר: בניגוד לדבריו, כ״ץ אמר לי לא לקדם את התכנית הכלכלית ● כ"ץ: עומד מאחורי דבריי ● סערה במליאה לאחר שח״כ שטרן מהליכוד תקף בנאומו את מרב מיכאלי על רקע פרשת קסטנר ● נתניהו מעריך שבחודשים הקרובים יחלו בישראל לחסן גם ילדים ● עקב הזיהום: משרד הבריאות אוסר שיווק של דגים מהים התיכון

עוד 42 עדכונים

נתניהו מגרש את הנשיא והופך כל אירוע ממלכתי לקמפיין בחירות

בבית הנשיא בירושלים שוררת בימים האלה תחושת כעס, מבוכה וחיסול חשבונות ● נתניהו משתלט בכל פעם על ארועים ממלכתיים, ברגע האחרון, ומתעלם מפרוטוקולים וסדרי עולם למען צרכיו האישיים ● ריבלין אינו היחיד שמסרב לשתף פעולה עם קמפיין הבחירות של נתניהו ● אבל ריבלין הוא היחיד שעוד ייפגש איתו כשנתניהו יבקש מנדט להרכיב ממשלה ● פרשנות

עוד 999 מילים ו-1 תגובות

פרסום ראשון קרן אברהם מונחת על קרן הצבי

להסכמי הנורמליזציה בין ישראל למפרציות, צירפה ארה"ב קרן נדיבה בסך 3 מיליארד דולר למימון שיתופי פעולה מסחריים בין המדינות ● מאות בקשות למימון הוגשו לאישור הקרן, כ-15 מיזמים מתחומי האנרגיה, ביטחון תזונתי והמגזר הפיננסי כבר נבחרו - אבל אז הכל נעצר ● עם חילופי השלטון בוושינגטון בחודש שעבר, הקרן נותרה ללא מנהל - וככל הנראה גם ללא מימון

עוד 970 מילים

לנשום עם האויב

המשבר הנוכחי הפך את החברה הישראלית למפולגת מתמיד ● מבצע החיסונים הלאומי פער תהום של ממש בין המתחסנים לאלה שהחליטו לא להתחסן ● גם כשזה קורה באותו בית ● על המשפיענית שהחברות לא מוכנות לפגוש עד שתתחסן ● הסבתא שכולם עושים לה פרצופים ● והריבים המשפחתיים ● פרופ' מיכל פרנקל: "כל מי שלא מתחסן כאילו מעשן לנו בפרצוף, והגיוני שלא נרצה להיות לידו"

עוד 1,031 מילים ו-3 תגובות

כולם רוצים שדה תעופה נוסף בדרום. הוא יוקם בצפון

בדיקת זמן ישראל נתניהו, רגב ולפיד ביקרו לאחרונה באזור נבטים ודיברו על החשיבות בהקמת האלטרנטיבה לנתב"ג דווקא שם ● תושבי הדרום מאוד רוצים שזה יקרה ● גם תושבי הצפון רוצים שזה יקרה - בדרום ● אבל שדה התעופה החדש של ישראל יקום כנראה בעמק יזרעאל ● מנהל רשות התעופה האזרחית: "הדרגים המקצועיים אמרו את דברם. האופציה הצפונית אפשרית, מתאימה, והיא בערך הדבר היחיד שיש"

עוד 2,266 מילים ו-2 תגובות

סקר: גנץ נכנס לכנסת עם 5 מנדטים, מרצ והציונות הדתית מגרדות את החסימה מלמעלה

הממשלה אישרה עוצר לילי בפורים ביום חמישי, שישי ומוצ"ש מ-20:00 עד 5:00 ● התנועה תוגבל לקילומטר מהבית, ייאסרו ביקורים בבתים והתחבורה הבינעירונית לא תפעל ● דיווח: "מנדלבליט יודיע לנתניהו כי הוא מבזה החלטה של ביהמ"ש העליון" ● נתניהו הגיע להצגת התיאטרון הראשונה, ריבלין החליט לא להגיע ● סמוטריץ' ונתניהו לא הצליחו להבטיח זה לזה נאמנות לאחר הבחירות ● בג"צ הוציא צו על תנאי לפרוייקט הרכבל לכותל

עוד 55 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה