מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 19 ימים להשבעה

חגיגת החנינות של טראמפ

"המחשבה שיהיה גורלו של בן אנוש תלוי בפסיקתו של הנשיא בלבד תעורר, כמובן, דקדקנות וזהירות. הפחד שמא יאשימו אותו בחולשה או בסיוע לעבירה יצמיח מידה שווה של זהירות" ● אלכסנדר המילטון חשש שנשיאי ארה"ב יתביישו לתת חנינות ● הוא לא פגש את דונלד טראמפ ● הנשיא היוצא מחלק בימיו האחרונים חנינה לכל סלב או עבריין מהימין, כאילו היה הסנטה של פוקס ניוז

דונלד טראמפ עולה על מטוס אייר פורס 1 בדרכו חזרה לוושינגטון הבירה, אחרי שבילה את חופשת חג המולד בפלורידה. 31 בדצמבר 2020 (צילום: AP Photo/Patrick Semansky)
AP Photo/Patrick Semansky
דונלד טראמפ עולה על מטוס אייר פורס 1 בדרכו חזרה לוושינגטון הבירה, אחרי שבילה את חופשת חג המולד בפלורידה. 31 בדצמבר 2020

ב-1688-1689 התחוללה באנגליה המהפכה המהוללת – המהפכה הדמוקרטית הראשונה במערב. בראש המדינה עמד המלך ג'יימס השני הקתולי, שנוא על רוב העם הפרוטסטנטי. משנולד לו בן זכר ראשון, ונוצר החשש של המשך שושלת קתולית, הזמינו אוסף גדול של פוליטיקאים אנגלים את וויליאם, נסיך אורנג' ההולנדי, לתפוס את השלטון.

וילאם נחת עם 14,000 איש ובמהרה צבאו של ג'יימס התפורר והוא עצמו יצא לגלות. אלא שמלכותו של ויליאם, של בית האנובר שייסד ושל כל השושלות שאחריו, הייתה שונה באופן מהותי: מי שהכתיר אותו היה הפרלמנט, ובשנה הראשונה למלכותו חוקקו חוקים המגדירים, לראשונה, את ריבונות הפרלמנט. אנגליה הפכה למונרכיה חוקתית.

ויליאם, הנסיך מאורנג', מגיע לאנגליה במהפכה המהוללת, 4 בנובמבר 1688 (צילום: Alamy)
ויליאם, הנסיך מאורנג', מגיע לאנגליה במהפכה המהוללת, 4 בנובמבר 1688 (צילום: Alamy)

עם זאת, ישנן מספר סמכויות שנותרו בסמכותו הבלעדית של הכתר, המכונות Royal Prerogatives, וכיום הן מנוהלות בידי הממשלה. כך למשל בניהול יחסי החוץ – נושא שעמד במרכז דיון משפטי חריף בבריטניה באחד מנפתולי הברקזיט ובו ביהמ"ש העליון הבריטי ביטל את השעיית הפרלמנט. לענייננו, עם זאת, החשובה שבהן היא The Royal Prerogative of Mercy – סמכות החנינה.

לכתר הסמכות לבטל לחלוטין או חלקית הליך משפטי או גזר דין, לאדם או לקבוצת אנשים. בארה"ב, סמכות זו התגלגלה לראש הרשות המבצעת – הנשיא: פרק 2 סעיף 1 של החוקה קובע כי לנשיא הסמכות לחון פשעים כנגד ארצות הברית, פרט למשפט הדחה.

לפי פרשנות בית המשפט העליון לאורך השנים, ישנן שתי מגבלות על סמכות זו:

  1. הנשיא לא יחול לחון את עצמו ממשפט הדחה של הקונגרס.
  2. הנשיא יכול לחון פשעים פדרליים, אבל אין לו סמכות ביחס להליכים שהתבצעו במדינות השונות.

מעבר לכך, בניגוד לישראל למשל, אין שום חובת התייעצות או מגבלה אחרת על סמכות החנינה של הנשיא.

דונלד טראמפ מעניק חנינה לתרנגול הודו לכבוד חג ההודייה, 24 בנובמבר 2020 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
דונלד טראמפ מעניק חנינה לתרנגול הודו לכבוד חג ההודייה, 24 בנובמבר 2020 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)

כשהתפתחה סמכות זו באנגליה של העת החדשה המוקדמת ונקבעה בחוקה האמריקאית במאה ה-18, ההליך הפלילי היה מאוד שונה מאיך שהוא נראה היום: לא היו ערכאות ערעור, ופשעים רבים נשאו עונש מוות.

סמכות החנינה הייתה דרך מרכזית להפוך את העונשים הפליליים נסבלים יותר. כך, למשל, כל המגורשים הבריטים לאוסטרליה נשאו במקור עונש מוות, ובאמצעות החנינה המיר הכתר את עונשם לגלות.

סמכות החנינה הייתה דרך מרכזית להפוך את העונשים הפליליים נסבלים יותר. כך, למשל, כל המגורשים הבריטים לאוסטרליה נשאו במקור עונש מוות, ובאמצעות החנינה המיר הכתר את עונשם לגלות

מכיוון שכך, לא היו הרבה שערערו על עצם הצורך בסמכות שכזו; כאשר אלכסנדר המילטון בא להגן על סמכות החנינה בכתבי הפדרליסט, הוא התייחס לעצם הצורך בה כמעט כמובן מאליו, ואת עיקר מאמציו הקדיש לשאלה האם נכון שתהיה בידיו של הנשיא בלבד:

"הרגש האנושי והמדיניות הנכונה גם יחד מצווים שהזכות המיטיבה להעניק חנינה תהיה כבולה או מוגבלת במידה מעטה ככל האפשר. בקובץ החוקים הפליליים של כל ארץ יש ממילא כה הרבה מן החומרה הנחוצה עד שבלי גישה נוחה לחריגות ילבש הצדק חזות צמאת דמים ואכזרית יתר על המידה.

"הואיל ורגש האחריות חזק יותר תמיד במידה שהוא בלתי מפוצל, נוכל להקיש מכך שאיש יחיד יהיה נכון ביותר לקבל את תוקפם של המניעים הללו, העשויים לבקשו להמתיק את חומרת הדין, ויהיה צפוי פחות מכל להיכנע לשיקולים שנועדו לתת מחסה למי שראוי לנקמתו של החוק. המחשבה שיהיה גורלו של בן אנוש כמוהו תלוי בפסיקתו שלו בלבד תעורר, כמובן, דקדקנות וזהירות. הפחד שמא יאשימו אותו בחולשה או בסיוע לעבירה יצמיח מידה שווה של זהירות, אם כי מסוג שונה…"

אלכסנדר המילטון (צילום: AP Photo)
אלכסנדר המילטון (צילום: AP Photo)

המילטון העריך נכונה שלאורך רוב ההיסטוריה, השימוש בסמכות החנינה היה במשורה: במאה השנים האחרונות, הנשיא שהנפיק הכי הרבה חנינות הוא ברק אובמה, בקצב של 200 חנינות לשנה, ורוב הנשיאים מאז מלחמת העולם השנייה הנפיקו חנינות בודדות לשנה.

עם זאת, קשה לומר שניתוחו הפסיכולוגי של המילטון תקף לנשיא ה-45.

ההנחה של המילטון, שרגש הבושה ימנע מהנשיא שימוש לרעה בכח החנינה, התבססה על הנחת היסוד שלנשיא יש רגש בושה. ואכן, על אף שגם נשיאים קודמים הנפיקו חנינות שערורייתיות, אלה היו לרוב חנינות בודדות, בעוד מרבית החנינות היו באמת שמורות למקרים טראגיים וחריגים, של פושעים שהשתקמו והביעו חרטה.

ההנחה של המילטון, שרגש הבושה ימנע מהנשיא שימוש לרעה בכח החנינה, התבססה על הנחת היסוד שלנשיא יש רגש בושה

חנינות אלה מגיעות לשולחן הנשיא בתהליך של משרד המשפטים. אצל דונלד טראמפ המצב הפוך: לפי ניתוח של עורכי הדין מת'יו גלוק וג'ק גולדסמית', רק 7 בקשות חנינה מתוך 14,000 הבקשות שהגיעו לשולחנו של טראמפ דרך ההליך המוסדר של משרד המשפטים, נענו בחיוב. שאר 87 החנינות שטראמפ העניק היו מסיבות פוליטיות או אישיות.

68 חנינות ניתנו מסיבות פוליטיות – למשל, ג'ו ארפאיו, השריף מאריזונה שהיה מהסמנים הקיצוניים ביותר נגד מהגרים והורשע בביזיון בית המשפט, אחרי שהתברר כי לאחר שבית משפט פסק עליו שאסור לו לעצור מהגרים ללא חשד סביר לפשע, מחלקת המשטרה שלו המשיכה במעצרים כאלה. או דינש ד'סוזה, אחד מהפרשנים בקצה היותר משוגע של היקום הקולנועי של פוקס ניוז, שהורשע ב-2014 בעברות מימון בחירות.

שריף מריקופה לשעבר ג'ו ארפאיו (צילום: AP Photo/Ross D. Franklin)
שריף מריקופה לשעבר ג'ו ארפאיו (צילום: AP Photo/Ross D. Franklin)

13 ניתנו בעקבות סיקור שטראמפ ראה על הנחון בטלוויזיה, לרוב בפוקס ניוז – למשל ברני קריק, לשעבר מפכ"ל משטרת ניו יורק ובן ברית אמיץ של רודי ג'וליאני, שנדון לארבע שנות מאסר על עברות מס ועדות שקר, והחנינה שלו נדונה בפוקס.

או סטפני מור, שוטרת ממרילנד שנדונה למאסר לאחר ששיסתה את כלב התקיפה שלה בחשוד, ובקשת החנינה שלה זכתה לדיווח בניוזמקס. או ניקולס סלאטן, פול סלואו, אוון ליברטי ודסטין הרד, ארבעה שכירי חרב של חברת האליברטון שהורשעו בפשעי מלחמה בשל רצח 14 עיראקים בכיכר ניסור בבגדאד ב-2007, והוללו בפוקס ניוז.

20 הם סלבריטאים או הובאו לתשומת ליבו באמצעות סלבריטאים – למשל אליס מרי ג'ונסון, סוחרת סמים שהמקרה שלה הובא לידיעת טראמפ על ידי קים קרדשיאן-ווסט. וכמובן, החמורות מכולן – 40 חנינות הוענקו למכרים אישיים של טראמפ או אנשיו, או מורשעים במסגרת חקירתו של התובע המיוחד, רוברט מולר.

הניצנים לחנינות בעייתיות כאלה נראו מייד לאחר הבחירות בנובמבר, כאשר טראמפ חנן את מייקל פלין. אבל כל הסכרים נפרצו ביום רביעי שעבר כאשר טראמפ הנפיק שטף חנינות אישיות: למורשעי חקירת מילר ג'ורג' פפדופולוס, אלכס ואן-דר-זוואן, רוג'ר סטון ופול מנפורט (האחרון היה מנהל הקמפיין של טראמפ לכמה חודשים, ונדון לארבע שנות מאסר על הונאות מס והלבנת הון בהיקף עצום).

דונלד טראמפ וקים קרדשיאן בחדר הסגלגל בבית הלבן, ב-30 במאי 2018 (צילום: חשבון הטוויטר של דונלד טראמפ)
דונלד טראמפ וקים קרדשיאן בחדר הסגלגל בבית הלבן, ב-30 במאי 2018 (צילום: חשבון הטוויטר של דונלד טראמפ)

טראמפ חנן עוד את צ'ארלס קושנר, אביו של ג'ארד, שנידון לשנתיים מאסר על עברות מס והדחת עדים. וכן פוליטיקאים רפובליקאים שונים, כמו דאנקן האנטר, חבר בית נבחרים לשעבר מקליפורניה שהורשע במעילה בכספי מימון בחירות; כריס קולינס, חבר בית נבחרים לשעבר מטקסס שהורשע בסחר פנים; וסטיב סטוקמן, חבר בית הנבחרים לשעבר מטקסס שהורשע בהלבנת הון.

מעבר לצחנה הנפוטיסטית הנובעת מחנינות אלה, יש בהן – במיוחד לאלה של פלין, פפדופולוס, ואן-דר-זוואן, סטון ומנפורט – מסר מאוד בעייתי להמשך. טראמפ הקפיד לחון רק את מי שלא שיתפו פעולה עם החקירה (או שיתפו פעולה ולאחר מכן הפסיקו). מורשעים אחרים ששיתפו פעולה עם החקירה – למשל עורך דינו לשעבר מייקל כהן – לא זכו כמובן לחנינה.

אלה חנינות שישפיעו על מערך התמריצים של נחקרים בחקירות שחיתות סביב הנשיא בהמשך, אם כי דווקא לחנינות מעין אלה יש תקדימים, כמו חנינת מורשעי ווטרגייט על ידי ג'רלד פורד או מורשעי איראן-קונטרס על ידי ג'ורג' בוש האב.

מכיוון שסמכות החנינה מעוגנת ישירות בחוקה, הסיכוי שהיא תשונה בשנים הקרובות בעקבות ניצולה לרעה קלוש. ומכיוון שחנינה היא סוף פסוק, הפושעים שנחונו לא יישפטו שוב על עברות אלו.

צ'ארלס קושנר, במרכז, מלווה באשתו ופרקליטו, מגיע לבית המשפט הפדרלי לשמוע את גזר דינו, ב-4 במרץ 2005 (צילום: AP Photo/Marko Georgiev)
צ'ארלס קושנר, במרכז, מלווה באשתו ופרקליטו, מגיע לבית המשפט הפדרלי לשמוע את גזר דינו, ב-4 במרץ 2005 (צילום: AP Photo/Marko Georgiev)

עם זאת, כאמור, טראמפ לא יכול לחון פשעים שבוצעו ברמת המדינה. מכיוון שלסביבתו של טראמפ יש כנראה מספיק פשעים בקנה, יתכן שנראה חלק מגיבורי החנינות האלו עומדים לדין בפני בית משפט מדינתי בעתיד.

* * *

שני תאריכים מרכזיים בולטים בשבוע הבא:

  • ב-5 בינואר ייערך הסיבוב השני לבחירות לסנאט בג'ורג'יה. הסקרים האחרונים מעידים על יתרון קל שבקלים למועמדים הדמוקרטים, כ2%. בימים האחרונים, המועמדת הרפובליקאית קלי לפלר מעלה מחדש האשמות כנגד המועמד הדמוקרטי שמולה, הכומר רוברט וורנוק, בדבר טענה לאלימות שנקט נגד אשתו לשעבר לפני כעשור. מאידך, לפלר עצמה הצטלמה עם איש KKK, כך שיש מספיק שערוריות לכולם.
  • ב-6 בינואר יתכנס הקונגרס לספור את קולות האלקטורים, ו-104 חברי בית נבחרים רפובליקאים ולפחות סנטור רפובליקאי אחד הצהירו שהם יביעו התנגדות לספירה. כזכור, זה לא באמת ישנה; זו בעיקר תהיה עוד הזדמנות עבור טראמפ לסרב להכיר בהפסדו.
עוד 1,202 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 25 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

האיחוד בציונות הדתית מקרב יותר מאי-פעם את איתמר בן-גביר למושב בכנסת ● בעקבות זאת, החל מאמץ חסר-תקדים להלבין את הפעיל הקיצוני שהחל את דרכו כמי שגנב עיטור מרכב הקדילק של יצחק רבין שבועות לפני הירצחו והפך לעו"ד פעלתני ומרואיין מבוקש בתקשורת ● אך הוויכוח הוא לא באמת על בן-גביר אלא על נתניהו, ועד כמה ירחיק לכת כדי להבטיח את המשך שלטונו

עוד 1,916 מילים

"ונהפוך הוא" - האתגר האמיתי

פאולו פריירה, פילוסוף החינוך הברזילאי הנודע, עסק רבות בסוגיית הדיכוי והשחרור ממנו. פריירה לא הכיר כנראה את מגילת אסתר וחג הפורים, אך ממשנתו אני למד שיש שני סוגים של "ונהפוך הוא". הסוג האחד הוא הנפוץ והמוכר מכולם – המדוכא הופך למדכא.

"כמעט תמיד, בשלב המאבק הראשון, נוטים המדוכאים עצמם להפוך למדכאים או 'מדכאים לחצאין', תחת שישאפו לשחרור. עצם מבנה מחשבתם הותנה בסתירות הטמונות במצב הקיומי הנתון, שעיצב אותם. האידיאל שלהם הוא להיות 'גבריים'; אולם 'גבר' מצטייר בעיניהם, בדמותו של המדכא. זהו דגם האנושיות שלהם".

כאשר מתעורר האדם המדוכא להאבק את מלחמת שחרורו, הוא בו זמנית גם נאבק במדכא וגם רוצה לחקות אותו. המדכא אומנם נתפס בעיניו פעמים רבות כרשע ואכזר, אבל באותה עת הוא גם מהווה מודל לאחיזה ושימוש בכוח. אם מצליח המדוכא במאבקו הצודק, הוא עלול להשתמש בכוחו החדש באותו אופן שבו השתמשו בעבר בכוח כלפיו. כך הוא למד כל חייו.

כשמתעורר האדם המדוכא להאבק את מלחמת שחרורו, הוא בו זמנית נאבק במדכא וגם רוצה לחקותו. המדכא אומנם נתפס בעיניו פעמים רבות כרשע ואכזר, אבל באותה עת הוא גם מהווה מודל לאחיזה ושימוש בכוח

דומני שזה מה שקרה לעמנו במגילה.

"בַּיּוֹם אֲשֶׁר שִׂבְּרוּ אֹיְבֵי הַיְּהוּדִים לִשְׁלוֹט בָּהֶם וְנַהֲפוֹךְ הוּא אֲשֶׁר יִשְׁלְטוּ הַיְּהוּדִים הֵמָּה בְּשֹׂנְאֵיהֶם. נִקְהֲלוּ הַיְּהוּדִים בְּעָרֵיהֶם בְּכָל מְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ אֳחַשְׁוֵרוֹשׁ לִשְׁלֹחַ יָד בִּמְבַקְשֵׁי רָעָתָם וְאִישׁ לֹא עָמַד לִפְנֵיהֶם כִּי נָפַל פַּחְדָּם עַל כָּל הָעַמִּים… וַיַּכּוּ הַיְּהוּדִים בְּכָל אֹיְבֵיהֶם מַכַּת חֶרֶב וְהֶרֶג וְאַבְדָן וַיַּעֲשׂוּ בְשֹׂנְאֵיהֶם כִּרְצוֹנָם… וַיֹּאמֶר הַמֶּלֶךְ לְאֶסְתֵּר הַמַּלְכָּה בְּשׁוּשַׁן הַבִּירָה הָרְגוּ הַיְּהוּדִים וְאַבֵּד חֲמֵשׁ מֵאוֹת אִישׁ וְאֵת עֲשֶׂרֶת בְּנֵי הָמָן בִּשְׁאָר מְדִינוֹת הַמֶּלֶךְ מֶה עָשׂוּ וּמַה שְּׁאֵלָתֵךְ וְיִנָּתֵן לָךְ וּמַה בַּקָּשָׁתֵךְ עוֹד וְתֵעָשׂ. וַתֹּאמֶר אֶסְתֵּר אִם עַל הַמֶּלֶךְ טוֹב יִנָּתֵן גַּם מָחָר לַיְּהוּדִים אֲשֶׁר בְּשׁוּשָׁן לַעֲשׂוֹת כְּדָת הַיּוֹם" (מגילת אסתר, פרק ט, פס' א-יג).

המגילה מספרת שמרחץ הדמים הצודק והבעייתי הזה נגמר בקרוב ל-76,000 הרוגים. הצד המשמח של "ונהפוך הוא", הוא שהנרדפים על לא עוול בכפם ניצלו, והשונאים הכוחניים הפכו למפוחדים וחלשים. הצד העצוב הוא שנתקענו בשלב הראשון של המהפכה, השלב הבעייתי. פריירה מסביר:

"כדי שלמאבק זה תהיה משמעות, אסור שבמאמציהם להשיב את אנושיותם יהפכו המדוכאים עצמם למדכאיהם של המדכאים, אלא עליהם לשקם את אנושיותם של אלה ושל אלה גם יחד. זוהי אפוא משימתם ההומניסטית וההיסטורית של המדוכאים, לשחרר את עצמם ואת מדכאיהם גם יחד".

השלב השני של "ונהפוך הוא", שלב השחרור האמיתי והעמוק מדיכוי ומאימת הרדיפה, אינו הפיכת המדוכא למדכא, כי אם שחרור ממושגי הדיכוי. המהפכה העמוקה אינה בהפיכת הנרדף לרודף, אלא בהפסקת הרדיפות. "ונהפוך הוא" מתקדם יותר הוא הפיכת צורת המחשבה ומבנה המציאות. לא עוד הבניית מציאות בה יש שולט ונשלט, מדכא ומדוכא, רוצח ונרצח, אלא ניסיון לייצר מציאות נטולת שליטה ודיכוי כוחני.

אנו זוכים לחיות בתקופה מופלאה בה הצלחנו, בני ובנות עם ישראל, לבצע את השלב הראשון של "ונהפוך הוא". יש לנו מדינה ריבונית. האתגר האמיתי המונח כעת לפתחנו הוא שנזכה להגשים ולחגוג בכל פורים את השלב השני והעמוק של "ונהפוך הוא". אמן.

"ונהפוך הוא" מתקדם יותר הוא הפיכת צורת המחשבה ומבנה המציאות. לא עוד הבניית מציאות בה יש שולט ונשלט, מדכא ומדוכא, רוצח ונרצח, אלא ניסיון לייצר מציאות נטולת שליטה ודיכוי כוחני

(הציטוטים של פאולו פריירה לקוחים מספרו "פדגוגיה של מדוכאים" ומופיעים בספר: "כל שצריך להיות אדם" – אנתולוגיה בעריכת נמרוד אלוני, בעמודים 472-3. להרחבה על משנתו של פריירה האזינו לפרק "חינוך משחרר" בהסכת "קולות של רוח" בהגשת ליאור טל שדה)

סמנכ"ל תוכן ומנחה בקולות, מגיש הפודקאסט ''קולות של רוח'', פובלציסט ופעיל חברתי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 517 מילים

החוק שאושר אתמול בכנסת, המאפשר למסור מידע על מתחסנים ולא-מתחסנים לשורת רשויות ציבוריות, לא היה עובר אלמלא ההיסטריה הציבורית סביב מגפת הקורונה והחיסונים ● ואלמלא אותה היסטריה, סביר להניח שבית המשפט העליון היה פוסל את החוק ● השאלה היא, מה תהיה הפגיעה הבאה בזכויות היסוד של האזרחים ● פרשנות

עוד 712 מילים

ועדת הפנים תקיים דיון דחוף באסון הזפת בחופים ובים

גנץ: "נתניהו, כ"ץ והסייען אמסלם מעכבים אישור סל תרופות וקצבאות נכים" ● רון חולדאי: "מי שחגג אתמול במסיבות רחוב מזלזל בבריאות הציבור" ● צחי הנגבי: "ישראל בדרך לעימות דיפלומטי עם כמעט כל מעצמות העולם בצל ההתפייסות עם איראן" ● ישראל כ"ץ: "גנץ מונע אישור סל תרופות ומענקים לנכים. פשוט בושה" ● הסגר הלילי ייכנס לתוקף הערב ב-20:30 ויימשך עד שבת

עוד 12 עדכונים

למקרה שפיספסת

בעקבות החלטת שופטי נתניהו השבוע

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע השבוע כי דיוני ההוכחות במשפט נתניהו ייפתחו שבועיים אחרי הבחירות ויימשכו שלוש פעמים בשבוע במשך כשש שעות בכל פעם. השופטים דחו את בקשת נתניהו לביטול כתב האישום בתיקים 1000 ו-4000, אך הסכימו כי נפל פגם בהתנהלות מנדלבליט בענין האישור לפתיחת החקירה. סנגורי נתניהו מתעתדים לזמן את מנדלבליט לעדות בענין בהמשך.

מתן אישור היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה (וכן נגד נשיא המדינה, שר, חבר כנסת, שופט, דיין או ראש עיר) הוא דרישה מהותית וקריטית שנועדה למנוע פתיחת חקירה פלילית נגד נבחר ציבור וכן נגד בעלי משרה שיפוטית סתם כך.

מתן אישור היועמ"ש לפתוח בחקירה פלילית נגד רה"מ (וכן נגד הנשיא, שר, ח"כ, שופט, דיין או ראש עיר) הוא דרישה מהותית וקריטית שנועדה למנוע פתיחת חקירה פלילית נגד נבחר ציבור או בעלי משרה שיפוטית סתם כך

מדובר בדרישה שמעוגנת בחוקי יסוד. ואכן, סעיף 17 לחוק יסוד: הממשלה אינו מותיר מקום לשום ויכוח: חלה חובה מוחלטת וחד משמעית לקבל אישור מטעם היועץ המשפטי לממשלה כדי לפתוח בחקירה נגד ראש ממשלה מכהן. זוהי דרישה קריטית מאין כמוה.

בפרשות נתניהו, כך קבעו השופטים, ניתן אישור פתיחת חקירה מראש בידי היועץ המשפטי לממשלה הן בפרשת 1000, הן בפרשת 2000 (על כך אין מחלוקת בין הצדדים) והן בפרשת 4000, כלומר בכל 3 פרשות האישום נגד נתניהו.

הדבר הובהר בצורה חדה בהחלטת השופטים.

לכן דרישת חוק היסוד למתן אישור היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה נגד נתניהו, היא דרישה שמולאה. הדרישה המהותית מולאה.

אלא שהדרישה המהותית מולאה בצורה פגומה טכנית. איני מקל ראש בפגם זה. אני סבור שהיה על מנדלבליט לאשר באופן רשמי מראש, בצורה כתובה ובאופן בהיר וחד, פתיחה בכל חקירה.

היה עליו לעשות כן הן בפרשת 1000 והן בפרשת 4000 (כאמור, אין מחלוקת בין התביעה להגנה לגבי אישור פתיחת החקירה מראש בפרשת 2000).

עם זאת, מבחינה מהותית, אין מחלוקת שמנדלבליט העניק אישור מראש לפתוח הן בחקירת פרשה 1000 והן בחקירת פרשה 4000. ואני מדגיש שוב: העניק אישור מראש.

מאחר שהעניק אישור מראש לפתיחת חקירה בכל פרשה אך לא בצורה כתובה ורשמית וסדורה, מדובר בפגם טכני רציני אך לא בפגם מהותי שיורד לשורשו של עניין.

לו הייתה נפתחת חקירת משטרה נגד נתניהו ללא אישורו של מנדלבליט, אז היה מדובר בפגם מהותי שיורד לשורשו של עניין.

מאחר ש-3 פרשות האישום נחקרו באישורו של מנדלבליט, לא קיים כאן פגם מהותי שיורד לשורשו של עניין.

הדרישה המהותית מולאה בצורה פגומה טכנית. איני מקל ראש בפגם זה. עם זאת, מבחינה מהותית, אין מחלוקת שמנדלבליט העניק אישור מראש לפתוח הן בחקירת פרשה 1000 והן בחקירת פרשה 4000

מנדלבליט פיקח בצורה הדוקה על פעולות החקירה. עם זאת, אני מעריך שלא ידע על הלחץ המחפיר לכאורה (שיכול להגיע עד כדי סחיטה באיומים) על ניר חפץ מטעם מי מהחוקרים בטרם הפך לעד מדינה.

על פניו, נראה שהחלטת ניר חפץ להפוך לעד מדינה, לא התקבלה אך ורק בעטיו של לחץ זה, אלא באופן מנותק ממנו, אך הלחץ המתואר אכן חמור מאין כמוהו. ייתכן שמי שהפעיל אותו, ביצע עבירה פלילית לכאורה.

בניגוד לטענות מפי מדבררי נתניהו בתקשורת, לא התרשמתי שהתביעה שיקרה לבית המשפט בנדון. ככל שקראתי את הדברים, אני מתרשם שלא נטענה שום טענה כוזבת מפי התביעה.

מאידך, כן התרשמתי כמובן שמנדלבליט אכן לא העניק אישור כתוב ומסודר ורשמי מראש כאמור לעיל – וזה פשוט לא תקין.

נדגיש: זיכויים במסגרת משפטים פליליים לא נגזרים מפגם טכני בלבד. כשבית המשפט מחליט לזכות בשל מחדלי חקירה, מדובר במחדלים שטמנו בחובם פגיעה עמוקה בזכות היסוד להליך הוגן של הנאשם (תוכלו לראות זאת בהלכת יששכרוב מ-2006 שנקבעה בידי הנשיאה בייניש וכן בהלכת חיימטוב מ-2018 שנוסחה בידי השופט אורי שהם וכן בהלכות נוספות).

על פניו, גם טענת אלוביץ' בדבר הלחץ מטעם מי מחוקריו להחלפת סנגור (כי סנגורו סבר שאין מקום שיהפוך לעד מדינה) היא טענה חמורה שיש לבדוק אותה לעומק. היא אינה משפיעה בהכרח על קבילות הראיות נגד נתניהו, מפני שאלוביץ' לא הפך לעד מדינה נגדו, אך היא יכולה להשפיע על היבטים אחרים. יש לבחון אותה לעומק.

אם ידע מנדלבליט על הליקויים הללו – זה חמור מאד. אם לא ידע (וכנראה שלא ידע), זה עדיין חמור כמובן.

נדגיש: זיכויים במסגרת משפטים פליליים לא נגזרים מפגם טכני בלבד. כשבית המשפט מחליט לזכות בשל מחדלי חקירה, מדובר במחדלים שטמנו בחובם פגיעה עמוקה בזכות היסוד להליך הוגן של הנאשם

נדגיש שהשופטים הבהירו שיבחנו בהמשך הדרך את טענות הסנגורים לגבי קבילות ראיות כאלה ואחרות. וטוב שכך. יש לשמור על זכויות הנאשמים מכל משמר.

ומספר משפטים לסיום בסוגיית האפשרות לכהן כראש ממשלה וכן כנאשם במשרה מלאה.

נטען שנתניהו יוכל לוותר על נוכחות בדיונים רבים במשפטו ולכן המשפט לא יפגע בתפקודו כראש ממשלה.

אז ככה:

א. ראשית, שופטים אינם פוטרים נאשמים באופן אוטומטי וגורף מנוכחות במשפטיהם הפליליים.

ב. קרוב לוודאי שנתניהו עצמו יבקש להיות נוכח בדיונים הרבים שבהם יעידו עדי התביעה החשובים והרבים שממוקדים בו. כלומר, אלו שעדותם עשויה להניח תשתית אפשרית להפללתו.

ג. הוא ירצה להביט בעיניהם. הוא ירצה שהם יחושו לחץ פסיכולוגי (לחץ שהוא מפעיל גם כיום בדרכים שונות. כולל הגילוי המדהים ששוחח עם עד תביעה מרכזי במשפטו: מילצ'ן. קיים חשש שהוא שיבש הליכי משפט. מדהים שהדבר לא נחקר). הוא ירצה לדבר עם סנגוריו במהלך הדיונים או לכתוב להם הערות כאלה ואחרות.

ד. אך גם אם השופטים יפטרו אותו מהתייצבות בחלק מהדיונים, ברור לכולנו שעליו להשקיע שעות רבות בתום דיוני ההוכחות כדי לשוחח עם סנגוריו וכן כדי לקרוא את תוכן הפרוטוקולים שמתעדים את העדויות. יותר מזה: הוא יהיה חייב לשבת עימם ולסייע בעדם במשך שעות להתכונן לקראת החקירות הנגדיות של העדים הבאים.

ה. לא ניתן לנהל כך מדינה. פשוט לא ניתן.

ו. חמור מכך: נתניהו מקבל שוב ושוב הכרעות בנושאים קיומיים על סמך האינטרס הפרטי, הפוליטי והמשפטי שלו, ולא על סמך שיקולי אינטרס הציבור.

לכן הצביע בעד הצעת החוק למניעת כהונת ר"מ תחת כתב אישום ב-2008.

לכן אף אמר שראש ממשלה תחת חקירות (חשוד. לא נאשם) איבד את המנדט הציבורי והמוסרי, מאחר שקיים חשש רציני שישקול שיקולי הישרדות אישיים ולא שיקולים לאומיים.

גם אם השופטים יפטרו אותו מהתייצבות בחלק מהדיונים, ברור לכולנו שעליו להשקיע שעות רבות בתום דיוני ההוכחות כדי לשוחח עם סנגוריו וכן כדי לקרוא את תוכן הפרוטוקולים שמתעדים את העדויות

אי אפשר. פשוט אי אפשר שראש ממשלה יכהן גם כנאשם במשרה מלאה. שלא לדבר על החלטתו להטיל אימה על התביעה הכללית, למנוע מינויים בכירים בשירות הציבורי, להפר את התחייבותו לבג"צ לחתום על הסדר ניגוד עניינים, לשלוח נציגות צייתניות כמו מירי רגב ואסנת מארק לוועדה למינוי שופטים, למנות מבקר מדינה שהוא יס מן, ולעשות כל שניתן כדי לסרס את הכנסת, להפחיד את מערכת המשפט, לעקר את הפרקליטות מכוחה, לרדוף את החלקים בתקשורת שאינם סוגדים לו, ולהפוך את מדינת ישראל למדינה בלתי דמוקרטית בתהליך זוחל של ארדואניזציה.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,014 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

חמש הערות על המצב

המשרד להגנת הסביבה עבר מהתמודדות עם זיהום הים לפארסת זיהום החקירה ● מיקי זוהר הוציא צו איסור דיון שערורייתי ● שוב הוכח שבישראל, האינסטינקט ההישרדותי מציף מייד את פתרון הקסם: צה"ל ● בניקוי הזפת מהידיים, מתברר שאסון סביבתי אחד מסייע להיפטר מאסון סביבתי אחר ● וכמה אירוני שגם המבנים בים נושאים שמות של אנדרטאות לזכר הטבע שהולך ונעלם ● פרשנות

עוד 1,517 מילים

"מגן אבות ואמהות" מתיר לבקר דיירי דיור מוגן בביתם

מעקב זמן ישראל מנהלת "מגן אבות ואמהות" הודיעה השבוע כי קרובי משפחה וחברים של דיירים בדיור מוגן יורשו מעתה לבקרם בדירתם - לראשונה מזה שנה ● הביקורים מותרים כרגע רק בדיור המוגן ולא בבתי אבות וכפופים לכללי התו הירוק ● המשמעות היא כי מחוסנים, מחלימים וכן בעלי בדיקה שלילית יוכלו לשהות בדירת הדיירים ● עם זאת, לא כל רשתות הדיור המוגן מאמצות את ההיתר החדש

עוד 527 מילים

בדיקת זמן ישראל גדרות עתיקות לא בונות שכנות טובה

הרס החומה סביב מזבח הר עיבל עורר סערה גדולה בחודש שעבר ● המתנחלים מאמינים שהפלסטינים, שפרקו אבנים מהחומה בת ה-3000 שנה, ביצעו "פיגוע טרור" ● צה"ל לא יכול, או לא רוצה, להיכנס למקום, בעומק שטח B שבשליטת הרשות הפלסטינית ● אז המתנחלים התגייסו לתקן את הנזק בעצמם ● ד"ר אסף אברהם: "אני לא יודע מה יותר טרגי, ההרס המקורי או ניסיון השיקום"

עוד 2,014 מילים ו-1 תגובות

דיווח: נתניהו ביקש מביידן שלא להסיר את הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ על התובעת בהאג

הקמפיין של מפלגת העבודה יתמקד בסוגיות מגדריות ● יועמ״ש משרד האוצר: בניגוד לדבריו, כ״ץ אמר לי לא לקדם את התכנית הכלכלית ● כ"ץ: עומד מאחורי דבריי ● סערה במליאה לאחר שח״כ שטרן מהליכוד תקף בנאומו את מרב מיכאלי על רקע פרשת קסטנר ● נתניהו מעריך שבחודשים הקרובים יחלו בישראל לחסן גם ילדים ● עקב הזיהום: משרד הבריאות אוסר שיווק של דגים מהים התיכון

עוד 42 עדכונים

נתניהו מגרש את הנשיא והופך כל אירוע ממלכתי לקמפיין בחירות

בבית הנשיא בירושלים שוררת בימים האלה תחושת כעס, מבוכה וחיסול חשבונות ● נתניהו משתלט בכל פעם על ארועים ממלכתיים, ברגע האחרון, ומתעלם מפרוטוקולים וסדרי עולם למען צרכיו האישיים ● ריבלין אינו היחיד שמסרב לשתף פעולה עם קמפיין הבחירות של נתניהו ● אבל ריבלין הוא היחיד שעוד ייפגש איתו כשנתניהו יבקש מנדט להרכיב ממשלה ● פרשנות

עוד 999 מילים ו-1 תגובות

פרסום ראשון קרן אברהם מונחת על קרן הצבי

להסכמי הנורמליזציה בין ישראל למפרציות, צירפה ארה"ב קרן נדיבה בסך 3 מיליארד דולר למימון שיתופי פעולה מסחריים בין המדינות ● מאות בקשות למימון הוגשו לאישור הקרן, כ-15 מיזמים מתחומי האנרגיה, ביטחון תזונתי והמגזר הפיננסי כבר נבחרו - אבל אז הכל נעצר ● עם חילופי השלטון בוושינגטון בחודש שעבר, הקרן נותרה ללא מנהל - וככל הנראה גם ללא מימון

עוד 970 מילים

לנשום עם האויב

המשבר הנוכחי הפך את החברה הישראלית למפולגת מתמיד ● מבצע החיסונים הלאומי פער תהום של ממש בין המתחסנים לאלה שהחליטו לא להתחסן ● גם כשזה קורה באותו בית ● על המשפיענית שהחברות לא מוכנות לפגוש עד שתתחסן ● הסבתא שכולם עושים לה פרצופים ● והריבים המשפחתיים ● פרופ' מיכל פרנקל: "כל מי שלא מתחסן כאילו מעשן לנו בפרצוף, והגיוני שלא נרצה להיות לידו"

עוד 1,031 מילים ו-3 תגובות

כולם רוצים שדה תעופה נוסף בדרום. הוא יוקם בצפון

בדיקת זמן ישראל נתניהו, רגב ולפיד ביקרו לאחרונה באזור נבטים ודיברו על החשיבות בהקמת האלטרנטיבה לנתב"ג דווקא שם ● תושבי הדרום מאוד רוצים שזה יקרה ● גם תושבי הצפון רוצים שזה יקרה - בדרום ● אבל שדה התעופה החדש של ישראל יקום כנראה בעמק יזרעאל ● מנהל רשות התעופה האזרחית: "הדרגים המקצועיים אמרו את דברם. האופציה הצפונית אפשרית, מתאימה, והיא בערך הדבר היחיד שיש"

עוד 2,266 מילים ו-2 תגובות

סקר: גנץ נכנס לכנסת עם 5 מנדטים, מרצ והציונות הדתית מגרדות את החסימה מלמעלה

הממשלה אישרה עוצר לילי בפורים ביום חמישי, שישי ומוצ"ש מ-20:00 עד 5:00 ● התנועה תוגבל לקילומטר מהבית, ייאסרו ביקורים בבתים והתחבורה הבינעירונית לא תפעל ● דיווח: "מנדלבליט יודיע לנתניהו כי הוא מבזה החלטה של ביהמ"ש העליון" ● נתניהו הגיע להצגת התיאטרון הראשונה, ריבלין החליט לא להגיע ● סמוטריץ' ונתניהו לא הצליחו להבטיח זה לזה נאמנות לאחר הבחירות ● בג"צ הוציא צו על תנאי לפרוייקט הרכבל לכותל

עוד 55 עדכונים
משפט נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים, 8 בפברואר 2021 (איור: Biana Zakutnik)

נתניהו יכול לרשום לעצמו ניצחון ראשון בקרב בינו לבין שופטיו בבית המשפט המחוזי בירושלים ● להחלטה שניתנה אמש, להתחיל את שלב ההוכחות שבועיים אחרי הבחירות, אין כל הצדקה עניינית והיא מעידה על רצון השופטים שלא לעצבן את ראש הממשלה ● גם בשאלת הראיות, השופטים השאירו לסנגורי נתניהו פתח לדיון בהמשך הדרך בבקשות פרטניות לפסול ראיה כזו או אחרת ● פרשנות

עוד 1,178 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה