כוסות חד פעמיות (צילום: iStock)
iStock
קריית ביאליק ואילת מגבילות את השימוש בחד"פ במרחב הציבורי

ישראל מעלה הילוך במאבקה במגפת הפלסטיק

בצפון - החליטה מועצת העיר של קריית ביאליק לאסור שימוש בחד"פים במקומות ציבוריים ביישוב, ובדרום - אישרו משרד הפנים והמשרד להגנת הסביבה את האיסור להכניס שקיות פלסטיק וכלים חד פעמיים לחופי אילת ● בתוך כך יוקצו 45 מיליון שקלים לרכישה של מדיחי כלים עבור גני ילדים, שיפסיקו להשתמש בחד"פים ● המהפכה יצאה לדרך

מכל הערים בארץ, דווקא קריית ביאליק בעלת הדימוי האפרורי עשויה להיות חוד החנית במאבק נגד השימוש המוגזם שעושים הישראלים בכלי פלסטיק חד פעמיים. הסקפטיים יטענו שעדיין לא מדובר בחוד חנית, לכל היותר שדה ניסויים. בכל אופן, המהלך התקדימי קיבל השבוע אור ירוק כשמועצת העיר אישרה, פה אחד, החלטה לאסור על שימוש בחד"פים במקומות ציבוריים ביישוב.

לקריית ביאליק אין חוף ים, אבל יש פארקים וגינות, שבהם התושבים נוהגים לחגוג ימי הולדת ואירועים לילדים ולערוך פיקניקים. מעכשיו (או אם לדייק – אחרי ששר הפנים יחתום) הם יצטרכו לעשות את זה ללא נוכחותם הנוחה של צלחות, כוסות וסכ"ום חד פעמיים. כדי להקל על הציבור, העירייה מתכוונת להציב עמדות שטיפת כלים באתרים הרלוונטיים.

אילוסטרציה, צעיר אוסף פסולת פלסטיק שהצטברה בחופי ישראל, ארכיון, 2018 (צילום: Meir Vaknin/Flash90)
אילוסטרציה, צעיר אוסף פסולת פלסטיק שהצטברה בחופי ישראל, ארכיון, 2018 (צילום: Meir Vaknin/Flash90)

על הנייר זה נשמע מבטיח, אבל ימי הקורונה לימדו אותנו שהמציאות בישראל נקבעת בפער שבין החקיקה לאכיפה. מצד שני, חודשי המגיפה חידדו את ההבנה שמי שבאמת מסוגלות לאכוף את הכללים הן העיריות – הן רק צריכות לרצות.

אלי דוקורסקי, ראש עיריית קריית ביאליק, נשמע השבוע אופטימי ואמר שהוא משוכנע שהתושבים יתרגלו לצאת לפארקים עם כלים רב פעמיים, בדיוק כמו שהתרגלו לשלוח את הילדים לגנים ולבתי הספר בלי כלים מפלסטיק.

"צריך לזכור שהכלים מפלסטיק הם לא רק בעיה סביבתית", אומר גורם בעירייה אחרת, שמתכוון לעקוב בעניין אחרי יישום ההחלטה בקרית ביאליק, "הם גם בעיה אסתטית-תברואית. הם הופכים לפסולת שמתגלגלת במרחב הציבורי וכדי לפנות אותה העירייה צריכה להשקיע הרבה משאבים. כל ראש עיר ישמח להשקיע קצת יותר בהסברה ואכיפה ולחסוך בניקיון".

בפארקים ובגינות שבהם עורכים תושבי קריית ביאליק פיקניקים וימי הולדת לילדים יצטרכו להתרגל להיעדר של החד"פים. כדי להקל על הציבור, העירייה מתכוונת להציב עמדות שטיפת כלים באתרים הרלוונטיים

רגע לפני הקורונה, היה נדמה שישראל עלתה על הנתיב המהיר של המאבק במגפת הפלסטיק. עיריות גדולות הודיעו בזו אחר זו על הוצאת החד"פים מהגנים ומבתי הספר, חלקן התחילו להתניע חקיקה, האוסרת על הכנסת פלסטיק לחופי הים. ואז בא הנגיף ועצר את גלגלי המהפכה, ואפילו הסיג אותם לאחור.

החשש מהדבקה במגע גרם להצפת המדינה (והעולם) במסכות ובכפפות חד פעמיות, הפך את הבופה במלונות (כשהם פתוחים) לתצוגה מזעזעת של אלפי מנות קטנות בכלי פלסטיק אישיים וגם בחנויות ממכר מזון מאפים הוצגו למכירה במארזי פלסטיק נפרדים.

מסכת פנים משומשת על הקרקע ברומא, 12 באוגוסט 2020 (צילום: Paolo Santalucia, AP)
מסכת פנים משומשת – תצלום ארכיון (צילום: Paolo Santalucia, AP)

משרד החינוך הורה להחזיר את החד"פים לצהרונים ועורר עליו את זעמם של כמה מראשי השלטון המקומי. ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך, פנה לשר החינוך במחאה על כך שהוא כופה עליו להשליך מדי יום לפח 11 אלף צלחות מפלסטיק, 11 אלף כוסות, 11 אלף כפות וכולי.

בינתיים הפוביה ממגע נרגעה קצת, ביום בהיר אפשר לראות את סופו של הנגיף, והשבוע ישראל עשתה סימנים של חזרה למאבק בפלסטיק. אחרי קריית ביאליק הגיעה בשורה חשובה מהקצה השני של המדינה, אילת – שם אושררה סופית ההחלטה לאסור על הכנסת כלי פלסטיק חד פעמיים ושקיות נשיאה לחופי הים, וכן מכירת מזון ושתייה בכלי פלסטיק בשטח החוף.

מדובר בהחלטה שהתקבלה במועצת העיר לפני פרוץ הקורונה, כשחופי אילת היו אחד המקומות השוקקים והפופולריים בישראל. מאז המתינו באילת לאישור של משרדי הפנים והגנת הסביבה, וקצת הופתעו השבוע לקבל הודעה שזה קרה דווקא בעיצומו של הסגר.

החשש מהדבקה גרם להצפה של מסכות וכפפות חד פעמיות, הפך את הבופה במלונות לתצוגה מזעזעת של אלפי מנות קטנות בכלי פלסטיק אישיים וגם בחנויות לממכר מזון מאפים הוצגו למכירה במארזי פלסטיק נפרדים

החוק, אם כך, הוא עניין חלוט, ועכשיו מתחיל האתגר הגדול של היישום. בהנחה אופטימית שבאביב או בקיץ הקרובים חופי אילת יחזרו לחיים, הישראלים שישובו אליהם ייאלצו להתרגל לכללים חדשים. בשונה בקרית ביאליק – שם ההתמודדות של העירייה היא בעיקר מול התושבים המקומיים – לאילת מגיעים מבקרים מכל הארץ, שהיומרות הירוקות של העירייה המקומית לא בהכרח מעניינות אותם.

אסף אדמון, מנהל היחידה הסביבתית אילת-אילות, אומר שהיישום יהיה הדרגתי: "ייקח זמן להטמיע את זה. לא נקפוץ יום אחד על מישהו בחוף הים ונפתיע אותו. עשינו השבוע סיור בחוף, יש קשיים אובייקטיביים, אם אתה רוצה לשתות קפה על הים אין לך איך אלא אם אתה בא מאורגן עם ערכה מהבית. נעשה תהליך של הסברה והטמעה, נדאג לשילוט ברור, וכמובן, ככל שחוקים כאלה יעברו ביותר רשויות וזה לא יהיה בלעדי לאילת הציבור יהיה יותר מודע ויותר מבין".

נופשים בחוף ימה של אילת, 6 בנובמבר 2020 (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
נופשים בחוף ימה של אילת בנובמבר האחרון (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)

אתה בונה כבר על הקיץ הקרוב?

"לא בטוח שזה יקרה כל כך מהר, אבל בסך הכל אני אופטימי. לפני כשנה כשהתחלנו את התהליך זה נראה לא ריאלי. אנשים אמרו לי שאני מדבר שטויות. והנה זה עבר".

מה יהיה גובה הקנס שיוטל על המפירים?

"עדיין לא הוגדר סופית, בטווח של עד 750 שקלים".

הקודקוד השלישי שבו נרשמה השבוע פריצת דרך משמעותית במלחמה במגפת הפלסטיק הגיע מכיוונה של השרה (המפתיעה לטובה) להגנת הסביבה, גילה גמליאל.

רגע לפני הקורונה, כאמור, שורה של עיריות הכריזו על הוצאת כלי הפלסטיק מהצהרונים. זה נשמע טוב, אבל אם החלופה היא שהגננות והסייעות יצטרכו לשטוף כלים של עשרות ילדים – זה אומר שמתקנים עוולה סביבתית בעוולה חברתית-מגדרית.

הפתרון הוא הכנסת מדיח כלים קטן לכל צהרון, אבל ברשויות חלשות זה עלול להוות חסם תקציבי. השבוע הודיע המשרד להגנת הסביבה על הקצאת 45 מיליון שקלים לטובת רכישת מדיחים שיוצבו ב-13.5 אלף צהרונים. צעד נכון בדרך להצלת הסביבה – אבל לא על גבן השחוח של הסייעות.

עוד 777 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

עוד 1,238 מילים

גנץ: נתניהו דמות לא רצויה בירדן ונוכחותו מפריעה ליחסים

משרד התחבורה יקיים היום דיון בנושא הטיפול בבקשות הכניסה והיציאה מישראל בוועדת החריגים ● קיש על הצהרת גנץ שידרוש נציג משרד בוועדה: אתה בדיחה, למה לא ביקשת זאת עד עכשיו? ● חילי טרופר: רצים עד הסוף - המגמה ברורה. יש עוד 25 יום ואנחנו נגדל ● ליברמן: נתניהו פוחד פחד מוות מבני משפחתו ולכן משתף אותם בסודות מדינה

עוד 7 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

Me Too במגילת אסתר

לא ברור כמה התקדמנו מאז מלכות אחשורוש בפרס. אחשורוש מתייחס לוושתי, אשתו המלכה, כחלק מרכושו. הוא רוצה להראות את יופיה לכל שריו, והיא מפתיעה בפרץ פמיניסטי קשוח ומסרבת לתפקיד שיועד לה. הסרוב של ושתי מבהיל מאד – אישה שהיא גם יפה וגם אמיצה מערערת את יסודות הממלכה. הסרבנות עולה לה בחייה והיא מוצאת להורג.

ושתי מפתיעה בפרץ פמיניסטי קשוח ומסרבת לתפקיד שיועד לה, להראות את יופיה. הסרוב של ושתי מבהיל מאד – אישה שהיא גם יפה וגם אמיצה מערערת את יסודות הממלכה. הסרבנות עולה לה בחייה והיא מוצאת להורג

אסתר, הנערה היתומה והצנועה, נבחרה אולי בשל הרושם העדין שעשתה. היא לא פמיניסטית לוחמנית. ושתי היתה מעידה חד פעמית והנזק יתוקן באמצעות מלכה מז'אנר אחר. לא ממורמרת, לא כועסת, לא דעתנית ולא לוחמנית. יפה ושותקת. חכמי התלמוד תארו את אסתר כפסיבית ושתוקה:

"אסתר קרקע העולם היתה" (מסכת סנהדרין, עד).

וכוונתם שהיא היתה שקטה ופסיבית כמו אדמה חרושה. זהו דימוי קשה מאד. עורכת הדין אושרת שוהם נדרשה לביטוי הזה וכתבה סביבו מדרש חדש. המדרש שלה מופיע בספר דרשוני (חלק 2), ספר המאגד בתוכו מדרשי נשים שנכתבו בעשורים האחרונים.

זהו חלק מהתיקון הפמיניסטי הדתי. המקרא משאיר חללים רבים אותם מילאו חכמים בדרשות. הם זכו ביכולת לספר את הסיפור, לכתוב את ההיסטוריה ואת הנרטיב. הבעיה היא שעם כל הגיוון וריבוי הקולות בתלמוד, חכמים ייצגו רק חמישים אחוז של החברה.

התנועה הפמיניסטית הדתית החזירה את הקול הנשי לכותלי בית המדרש, השיבה לנשים את היכולת לכתוב מדרשים ואת היכולת לכתוב את הסיפור מנקודת המבט הנשית. גילוי נאות: מדרש שכתבתי מופיע גם הוא בספר.

"אמרו להם חכמים 'אסתר קרקע העולם היתה' שאינה עושה מעשה אלא הוא (אחשורוש) עושה בה".

משעמד מרדכי ואמר לה לאסתר 'כי אם החרש תחרישי בעת הזאת רווח והצלה יעמוד ליהודים ממקום אחר ואת ובית אביך תאבדו' (מגילת אסתר פרק ד, יד)

זעקה נגדו: אני החרשתי כל ימיי ואתה אומר לי אם החרש תחרישי?! אני בכיתי וכאבתי במסתרים, ואתה, שרק טעמת טעם כאב, מייד זעקת בקול, שנאמר 'ויזעק זעקה גדולה ומרה'. אף אני לא אשתוק עוד, אף אני לא אסתיר ולא אסתר.

עוד מרדכי הולך ומוסיף 'ואת ובית אביך תאבדו', אמרה לו אסתר: 'אתה לקחתני כבת, אתה הוא בית אבי! תולה אתה גורלך בגורלי?' מייד עמדה ונטלה כח דיבור שנאמר 'ותאמר אסתר להשיב אל מרדכי' נטלה כח בקשה ודרישה שנאמר 'שאלתי ובקשתי'.

לסוף שלחה להם לחכמים, חייכם, אתם אמרתם 'אסתר קרקע העולם היא' שאינה עושה מעשה, ולסוף נאמר 'ומאמר אסתר קיים'". (אסתר ט, לב)

זהו חלק מהתיקון הפמיניסטי הדתי. המקרא משאיר חללים אותם מילאו חכמים בדרשות וזכו לכתוב את ההיסטוריה והנרטיב. הבעיה היא שעם כל ריבוי הקולות בתלמוד, חכמים ייצגו רק 50 אחוז של החברה

המדרש של שוהם מצביע על נקודת המפנה בסיפור, על התפנית בעלילת חייה של אסתר. אחרי שמרדכי כפה עליה שתיקה בבית המלך, לפתע הוא כופה עליה לזעוק יחד עמו, לפרוע את כל הכללים בבית המלוכה ולסכן את עצמה למוות.

אסתר, כמו הרבה יתומות ויתומים, רגישה מאד לזיופים, זועמת על המסר הכפול בדברי מרדכי ונוזפת בו קשות על היותה כלי משחק בידיה. זו הנקודה בה אסתר כנראה מבינה שתם עידן הבכי במסתרים. תם עידן השתיקה. תם עידן הצייתנות לגבר שכביכול יודע מה לעשות, כביכול יודע איך העולם מתנהל אבל בעצם מטיל עליה את כל כובד האחריות. היא נחלצת מהעמדה השתוקה ומתחילה לפעול ולספר את הסיפור בעצמה.

היכולת לספר את הסיפור של חייך בעצמך, מרפאת. היכולת לעשות מעשה עצמאי, מרפאת. היכולת להפסיק לעבוד במסירות במפעל החיים שמישהו אחר מנהל זו החלמה. כדי להחלים מיתמות, מבדידות, מפוגענות, ומשליטה צריך קהילה תומכת וצריך מקום.

אדמת מרפא נשית היא מקום המיועד להחלמה עבור נשים שמתמודדות עם משבר נפשי בעקבות אלימות מינית. מדובר במענה ראשון מסוגו בעולם שמאפשר לקבל טיפול מותאם טראומה מינית, טיפול גופני, נפשי ורוחני.

במרכז הטיפול נמצאת האישה והיא זו שיודעת כיצד לרפא את עצמה. הטיפול מיועד לנשים שפעמים רבות עמדו על סף תהום רגשי ופיסי וכמעט אבדו את חייהן.

אמ"ן שוכנת בטבע ירוק ומספקת לנשים השוהות בו מרחב של תקוה והחלמה. שערי אמ"ן נפתחו בתקופת הקורונה, כשנשים רבות התדפקו על הדלתות משום שלא יכלו להישאר לבד. בימים אלה מתקיים קמפיין שיאפשר את המשך קיומה.

אסתר, כמו הרבה יתומות ויתומים, רגישה לזיופים, זועמת על המסר הכפול בדברי מרדכי ונוזפת בו על היותה כלי משחק בידיה. זו הנקודה בה היא כנראה מבינה שתם עידן הבכי במסתרים, השתיקה והצייתנות לגבר שכביכול יודע מה לעשות

כדי לקחת חלק היכנסו ותרמו. כדי לראות ולהתרשם היכנסו לכתבה המצורפת ששודרה בכאן 11:

אילת כהן וידר היא פסיכולוגית קלינית דתיה פמיניסטית, גדלה בבית חרדי-חרד"לי. מורשית לטיפול בהיפנוזה, חוקרת דפוסים של השתקה וביטוי עצמי. מחברת "באהבתינו" – מדריך לאינטימיות זוגית. מלמדת מדיטציה ופרשת השבוע ב"מתן". חברת קבוצת "פסיכואתיקה" – למניעת פגיעה מינית על ידי אנשי טיפול. לשעבר יו"ר "קולך". נשואה, אם וסבתא.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 684 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

״הקומבינות של דרעי וליצמן על חשבון חילונים צריכות להיפסק״

עימותים באום אל-פחם: שוטרים פצעו קשה מפגין בראשו ● ח״כ יוסף ג׳אברין נורה בגבו ברימון הלם ● אורלי לוי-אבוקסיס: "ניסו לעשות לי חיסול פוליטי״ ● דיווח: העימות בין נתניהו ורגב מבוים ונועד לצרכי קמפיין ● סער: בנט ואני לא מקיימים שיחות על רוטציה בינינו ● שקד לא פוסלת בלוק טכני עם סער ● היועמ"ש החליט לדחות את ההכרעה בתיקים של נבחרי ציבור עד לאחר הבחירות

עוד 37 עדכונים

החיסונים לא מצילים את נתניהו ובליכוד רואים את הקו האדום

נתניהו הגיע אתמול לאולפן ערוץ 13 כשהוא אינו במיטבו וישב מול מראיין שהצליח להוציא את ראש הממשלה מאיזון ● לנתניהו יש סיבות להיות בלחץ: מבצע החיסונים לא מסייע לליכוד בסקרים ואתמול השרים הבכירים אף ראו את המפלגה מתקרבת לקו האדום ● עכשיו ראש הממשלה משנה טקטיקה: חיסונים - אאוט, כלכלה - אין ● פרשנות

עוד 589 מילים ו-3 תגובות

פרשת ילדי ארה"ב

אמהות וזוגות צעירים אולצו במשך שנים לוותר על התינוקות שלהם, ולמסור אותם ● זה קרה בארה"ב בין שנות ה-50 לשנות ה-70 ● לפחות 2.5 מיליון תינוקות לבנים נמסרו לסוכנויות אימוץ, ועברם נמחק ● בספר חדש חושפת גבריאל גלזר את זוועות השיטה, כולל הניסויים הכואבים שערכו רופאים יהודים בתינוקות יהודים שרק נולדו

עוד 1,201 מילים

החוק מטומטם ולכן הציבור ישלם

בחירות זה עסק יקר, וחוק מימון מפלגות מ-1973 לא מתאים למציאות שבה מתקיימות בחירות כל שני וחמישי ● הבנקים כבר לא ששים לתת הלוואות למפלגות שאולי לא יצליחו להחזיר את הכסף, וכך הפכה הכנסת לבנק מממן בתנאים נוחים ● לא פלא שהמפלגות החדשות מעדיפות ערבויות מטייקונים על פני תרומות קטנות מהציבור ● כך או אחרת, זו יוצא מהכיס שלנו - וכרגע חייבים לנו 196 מיליון שקל

עוד 2,653 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה