מיכל מנהיימר (צילום: עומר שרביט)
החרדית מיכל מנהיימר קוראת תיגר על הנהגת המגזר

לשם שינוי

ראיון

מיכל מנהיימר, יו"ר תנועת "חרדים לשלטון מקומי", היא אחת הפעילות הבולטות בקרב החרדים החדשים, המבקשים להרחיב את השכלתם ולטפל בבעיות רווחה ● יש לה ביקורת נוקבת על העסקנות במגזר ("יש אצלנו אליטה שחשוב לה הכוח, הכסף והכבוד") ואכזבה מהפוליטיקאים ("בנט בינתיים לא עמד במילה שלו") ● אבל היא מדגישה: "אני אולי חריגה בדעות שלי, אבל לא בחרדיות שלי"

מיכל מנהיימר לא שלחה השבוע את ילדיה הקטנים למסגרות. כמו מדינה שלמה, גם היא חיכתה למוצא פיו של הרב חיים קנייבסקי, שהחליט בסופו של דבר שבסיבוב הזה גם החינוך החרדי יישאר בבית.

היא מרוצה מההחלטה שאפשרה לה ליישר קו עם החברה הישראלית. "נוח לי שלא לומדים, כי יש מושג שנקרא הטוב המצרפי של כולם. זה נראה לי נכון וחינוכי ומתאים לאג'נדה שלי. כשהילדים כן למדו ב'חיידר' הייתי בדילמה מאוד מאוד קשה והרבה חברות שלי לא שלחו את הילדים".

הופעל לחץ לשלוח אותם?
"לא. אבל אם האחרים ממשיכים והם בחרו לא לשלוח את הילדים לחיידר, הם מפסידים לימודים ואז העול ללמד אותם נופל על האימהות. ויש גם את הילדים עצמם, איך אתה מסביר להם את זה?"

החילונים שהיו בסגרים עם הילדים בבית הרגישו שמפלים אתכם לטובה.
"אולי היה מקום לא לסגור את מערכת החינוך".

מיכל מנהיימר (צילום: עומר שרביט)
מיכל מנהיימר (צילום: עומר שרביט)

נפתלי בנט אמר שבמשמרת שלו כראש הממשלה דין בני ברק לא יהיה שונה מתל אביב ואין מצב שילדי הממלכתי ישבו בבית בעוד שהמסגרת העצמאית תמשיך לפעול.
"אני אשמח לראות איך זה קורה. בנט מאוד חכם לבוא ולומר את זה, אבל לפני הבחירות הראשונות בסבב הוא אמר לחרדים המודרנים, החדשים, תבואו איתי, אני אדאג שיהיו לכם ממ"חים, (בתי ספר חרדיים עם לימודי ליבה, ע.ש.), אבל כשהגיעו הבחירות והוא היה צריך לשבת בממשלה עם החרדים ונתניהו, הם אמרו לו 'אנחנו מסכימים שבנט יבוא רק אם יבטל את ההתחייבות הזו'. עד היום זה לא קרה ואנחנו רודפים אחרי הדבר הזה כבר שמונה שנים".

גם כשר חינוך הוא לא קידם את הנושא.
"עד לפני שני עשורים המגזר החרדי נחלק לחסידים, ליטאים וספרדים, בערך שליש כל קבוצה. כיום יש קבוצה גדולה של חרדים ישראלים שיותר משולבים בחברה, ורמת החיים שלהם קצת יותר גבוהה. הם גם יותר קלים לעיכול לחילוני המצוי. הקבוצה הזו הולכת וגדלה ודרושים לה מוסדות חינוך.

"כיום יש קבוצה גדולה של חרדים ישראלים שיותר משולבים בחברה, ורמת החיים שלהם קצת יותר גבוהה. הם גם יותר קלים לעיכול לחילוני המצוי. הקבוצה הזו הולכת וגדלה ודרושים לה מוסדות חינוך"

"את הילד שלי אני לא יכולה לשלוח לממלכתי דתי, צריך להיות גם ממלכתי חרדי. בתי ספר שהמדינה לוקחת עליהם חסות ושיש בהם לימודים עם פיקוח של משרד החינוך. אנשים נלחמים על הדבר ועד היום בתי הספר האלה לא קמו. אז בנט אמר שהוא יפעל והבטיח שזה יקרה, שיהיה לו בהצלחה עם זה. נראה אותו עושה דין בני ברק כדין גבעתיים. בינתיים במילה שלו הוא לא עמד".

נפתלי בנט בלשכת ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין, 14 בספטמבר 2020 (צילום: עמוד הפייסבוק של נפתלי בנט)
נפתלי בנט בלשכת ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין, 14 בספטמבר 2020 (צילום: עמוד הפייסבוק של נפתלי בנט)

כוננות על חלל

מיינהיימר היא אחד הקולות הבולטים שמנסים לקרוא תיגר על הבלעדיות של ההנהגה הפוליטית החרדית. לפני ארבע שנים היא הקימה את תנועת "חרדים לשלטון מקומי", שקידמה מעורבות קהילתית בבני ברק ונושאים שקשורים ביחסי התושבים מול הרשות המקומית. בנוסף, הייתה מעורבת גם בקידום המודעות לבחירות האחרונות שהתקיימו בבני ברק ב-2018.

היא שייכת לזרם החרדים החדשים, שמונה עשרות אלפי משפחות הרוצות לשמור על אורח החיים החרדי ולהרחיב השכלה, לשלב לימודי ליבה ולדאוג לטיפול בבעיות רווחה.

הפער בין הזרם הזה להנהגה הפוליטית החרדית הולך וגדל, ומנהיימר מבקשת לבחון את הדברים מחדש. מתחילת הקורונה היא בראש צוות שלטון מקומי, המומחים של המשבר, שבו חברים אנשי מקצוע מתחומים שונים שמנסים לתת אלטרנטיבה למדיניות הקיימת במבט רחב.

הראיון איתה מתקיים במוצאי שבת בביתה שבלב בני ברק. היא הוזמנה לבלות את השבת בעיר אחרת שבה התקיימה שמחה של קרובי משפחתה, אבל העדיפה להיצמד להנחיות הסגר. "אני לא מסוגלת להיות מפרת חוק, זה לא בא לי בטוב", היא אומרת.

בני ברק. עימותים בין כוחות הביטחון לתושבים בסגר הראשון, 1 באפריל 2020 (צילום: יוסי זמיר/פלאש90)
בני ברק. עימותים בין כוחות הביטחון לתושבים בסגר הראשון, 1 באפריל 2020 (צילום: יוסי זמיר/פלאש90)

שני הוריה במקור מתל אביב, אחד מהם במרחק כמה פסיעות מחוף הילטון, "כשהם התחתנו שלחו אותם לישוב הספר בני ברק, ואני נולדתי פה". היא למדה בבית הספר החרדי בית יעקב והתחתנה מאוחר יחסית – בגיל 20 – כי התעקשה לסיים הכשרה להוראת אנגלית בסמינר. יש לה 5 ילדים, הגדול שבהם בן 19, הקטנה בת 7.

היא לומדת תואר שני במגדר באוניברסיטת בר אילן ועובדת בעמותת משאבים, שמסייעת לעמותות בעוגנים כלכליים ואסטרטגיה. היא מגדירה את עצמה כחרדית-ישראלית, בסדר הזה.

החרדים בעין הסערה מתחילת הקורונה. מהדורות חדשות נפתחות עם תמונות מחתונות המוניות או לימודים בתלמודי תורה שהתקיימו בניגוד להנחיות. בציבור התקבעה התובנה שהחרדים עושים מה שבראש שלהם, וזו הזדמנות טובה לברר איך זה נראה מהצד שלהם.

במוצאי שבת רחוב רבי עקיבא היה שקט מאוד. לדברי מנהיימר, כך היה גם בסגר הראשון: "במצב רגיל, כמות התעבורה והתנועה ברחובות פה מטורפת. בערבי חג תעלה בריבוע. בגל הראשון, בני ברק נכנסה לכוננות על-חלל, הייתה פה דממת אלחוט. בליל הסדר היינו פה רק אנחנו והילדים ואתה שומע רק אמבולנסים עוברים ברחוב וניילונים מתגוללים ברחובות. הייתה חרדה אמיתית".

ערב פסח 2020 בבני ברק (צילום: AP Photo/Oded Balilty)
ערב פסח 2020 בבני ברק (צילום: AP Photo/Oded Balilty)

"התפללנו פה מהחלון או מהמרפסת. היו מניינים פה ופה, רק תבחר", היא אומרת ומצביעה על חלונות הבניינים הסמוכים. "עמדתי במרפסת וככה הרכיבו עשרה אנשים. לא ירדנו למטה".

מה קרה אז?
"הגיע יולי-אוגוסט והחרדים התחילו לחלות בכמות גבוהה, אבל ראו שבעצם לא קרה שום דבר. כולם יוצאים ומטיילים והחרדים לא חזרו לחיים של עצמם. במקום להתפלל מעבר לחלון, המניינים עברו לחצרות הבתים. בתי ספר וחיידרים לא חזרו ואז עוד פעם סגר.

"הקהילות החרדיות מדברות הרבה עם חו"ל – לונדון, בלגיה, ניו יורק – בגלל הנישואים בין אנשים מהקהילות השונות. מסתכלים מה קורה שם ורואים שהחיים ממשיכים. ברחוב החילוני יש הפגנות ובילויים ואז החרדים שואלים 'מה עם מה שחשוב לנו?' שזה מניינים ובנים לומדים, לא חוף הים, מסעדות והפגנות.

"הקהילות החרדיות מדברות הרבה עם חו"ל. מסתכלים מה קורה שם ורואים שהחיים ממשיכים. ברחוב החילוני יש הפגנות ובילויים. אז החרדים שואלים 'מה עם מה שחשוב לנו?' שזה מניינים וחיידרים, לא חוף הים והפגנות"

"אז לקחו חיידר של ילדים בחוץ בכל מני קפסולות או כיתות קטנות ועשו את זה. אמרו, 'זה סיכון מחושב שאנחנו מוכנים לקחת'. גם מאחורי הדבר הזה יש הגיון שאני לא בהכרח מסכימה איתו, אפשר לא לקבל אותו, אבל תביאו אותו בחשבון.

ילדים חרדים לומדים קרוא וכתוב בחיידר במאה שערים (צילום: יוסי זמיר/פלאש90)
ילדים חרדים לומדים קרוא וכתוב בחיידר במאה שערים (צילום: יוסי זמיר/פלאש90)

"אז הרבנים קיבלו החלטה שגוררת אחריה צונאמי של תגובות וסיקור. הפכו את החרדים למוקד של הקורונה. כשמצאו מישהו מפר בידוד לא תייגו אותו כתל אביבי חילוני. אצל החרדים תייגו את הקהילה כולה. התפיסה הייתה שנכנסים לסגר בגלל המגזר החרדי בעוד שכיום רואים שהמגזר הזה מהווה רק שמונה אחוז מהחולים הקשים – פחות מחצי משיעורם באוכלוסייה הכללית.

"האוכלוסייה החרדית צעירה וגם הילדים שלי היו חולים, אבל אם בן הזוג שלי לא היה חולה, לא היו יודעים שהילדים נדבקו. כשבדקנו, התברר שהילדה הקטנה כבר הייתה אחרי זה".

מבחינתה, חברת הלומדים היא מעל הכל. "אני אולי חריגה בדעות שלי, אבל לא בחרדיות שלי. אתה יכול להתווכח אתי – כמישהי שלומדת מגדר – מה עם הבנות, ואני חושבת שבית המדרש חייב להכניס נשים וזה נפלא שהיום הן לומדות מסכתות, אבל באופן מסורתי הבנים לומדים תורה ומשמרים את הדבר הזה מדור לדור".

כפועל יוצא, היא מבהירה שמבחינתה, החרדים בני ה-18 לא יכולים להתגייס מיד לצבא. "מה לעשות, צריך להבין שיש ניואנסים שלא תופסים כלפי כולם. אי אפשר לשנות את החברה. כן אפשרי לומר דלתנו פתוחה בפניכם".

מבחינתה, החרדים בני ה-18 לא יכולים להתגייס מיד לצבא. "מה לעשות, צריך להבין שיש ניואנסים שלא תופסים כלפי כולם. אי אפשר לשנות את החברה. כן אפשרי לומר דלתנו פתוחה בפניכם"

במקרה שלה, הדלת שנפתחה אפשרה לה לשלוח את בנה הבכור לצבא. "לא התאים לו ללמוד אז אמרנו 'מה, הוא יישב ויספור זבובים?'. הצבא רצה אותו, יש חיל חרדי שהוא יכול להתקבל אליו והוא התחבר לדבר הזה. כשאתם אומרים הדלת פתוחה ואנחנו יכולים לקבל את הילד שלך ובמסגרת שמתאימה לו, עם תפילות וכשרות והדברים שחשובים לי, ואני מרגישה בנוח לשלוח אותו – זה קורה".

חיילים בנח"ל החרדי (צילום: Yaakov Naumi/Flash90)
חיילים בנח"ל החרדי (צילום: Yaakov Naumi/Flash90)

קיפאון בקרב הראשים

במהלך הראיון הילדה התחילה לרקוד לידינו, והצעתי לפתוח לה טיקטוק. לא יקרה. לאמא שלה יש טלפון חכם, אבל לא טלוויזיה וגם לא מחשב נייד. שר התקשורת היוצא, יועז הנדל, עשה שמיניות באוויר כדי לפרוס סיבים אופטים בהתנחלויות, אבל מתברר שבמקום הכי צפוף במרכז אין אפילו קו של הדור הישן.

"אין פה כמעט קליטה לאינטרנט ולא שווה להם להשקיע בתשתית כי יש פחות משתמשים", מנהיימר אומרת.

בעיית התשתיות הלקויות היא חלק מהסיבה לכך שלדעתה יש צביעות בניסיון להשוות את החרדים לאוכלוסייה הכללית. בנייר עמדה שכתבה לפורום בו היא חברה, המומחים של המשבר, היא קראה לרפורמה ביחסי הממשלה והציבור החרדי.

את כותבת שם שהממשלה רוצה שקט תעשייתי ולא מתערבת בחיי החרדים ואילו ההנהגה שלהם משמרת את כוחה באמצעות הגבהת החומות. למה הכוונה?
"כוח משמר כוח. העסקונה החרדית משמרת את עצמה וזה נוח למדינה לשמר את הפרדיגמה הקיימת כי זה משרת את המוסדות החילוניים".

במה זה מתבטא?
"בוא נדבר על עיריית בני ברק – אין בחירות. למה? פתאום בסגר נזכרים שדין בני ברק כדין גבעתיים? איפה הם היו עד עכשיו? למה לא התערבו? בכל עיר בישראל חובה שיהיו מתמודדים ויצביעו להם.

אסיפה פוליטית בבני ברק לקראת הבחירות לרשויות המקומיות ב-2018 (צילום: Photo by Yehuda Haim/Flash90)
אסיפה פוליטית בבני ברק לקראת הבחירות לרשויות המקומיות ב-2018 (צילום: Photo by Yehuda Haim/Flash90)

"פה יש ועדה מסדרת, שהיא פועל יוצא של הפוליטיקה הארצית שבה יש מין משחק כזה בין החסידים והליטאים. כששם יש ליטאי, אז פה חסידי – וההיפך. גם בין הערים החרדיות יש משחק קלפים מתחלפים. הבן של ההוא והזה והוועדה מסדרת בינה לבין עצמה מי יהיה ראש העיר".

כמו במפאי"י.
"האנשים האלה לא הוכיחו לי שהם מוכשרים להיות ראש עיר. הם לא למדו מנהל ציבורי או ניהלו ארגון גדול או פרויקט תשתיות לפני זה. בחרו אותם כי הסתדר למישהו ויש עסקונה שמארגנת את הדבר הזה. לא אומרים יש את זה שלמד והוא מוכשר, אלא הרב אמר להצביע לרובינשטיין וזה תורו כי הבטיחו לו בפעם הקודמת וכולם הצביעו עבורו חוץ מ-3,000 ומשהו איש. רק כי הרב אמר".

"האנשים האלה לא הוכיחו לי שהם מוכשרים להיות ראש עיר. הם לא למדו מנהל ציבורי או ניהלו ארגון גדול או פרויקט תשתיות לפני זה. בחרו אותם כי הסתדר למישהו ויש עסקונה שמארגנת את הדבר הזה"

היא מזכירה שהסידור האנכרוניסטי הזה מביא לקיפאון גם בקרב ראשי המפלגות האלה: "מתי בפעם האחרונה התחלפו דרעי, ליצמן וגפני?"

היא עצמה לא מעוניינת בקריירה פוליטית ומעדיפה להמשיך בתחום שלה, אולי מהצד של הממשלה בעוד מספר שנים. אבל גם אם הייתה רוצה לרוץ למועצה או לכנסת במפלגה חרדית, זה כמובן בלתי אפשרי.

אריה דרעי ויעקב ליצמן (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
אריה דרעי ויעקב ליצמן (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

היא מתקשה להבין מדוע המדינה משתפת פעולה עם הדרת הנשים הזו, בעוד שלפוליטיקאים החרדים בעצמם אין בעיה לשבת עם נשים, כמו למשל בשיתוף הפעולה עם עינת קליש-רותם, שבזכות קולותיהם זכתה בראשות עיריית חיפה.

עם זאת, היא חושבת שהחילונים מפספסים את הטרנד. "הם רואים את החרדים כשחור גדול שלא לומד ליבה ולא ישתלב ועוד מעט יהיו הרוב ונהפוך לאיראן". כדוגמה לגוון חרדי אחר, היא מזכירה את קבוצת לא נבחרות לא בוחרות שייסדה אסתי שושן, שקראה לנשים חרדיות לא להצביע למפלגות שמדירות אותן.

את משלמת מחיר על אמירות מהסוג הזה?
"אני די מתחת לרדאר. אין לי דבר נגד הרבנים אלא רק בעדם ובעד אורח החיים החרדי. אבל יש לי בעיה עם העסקונה החרדית. הם דואגים שהציבור יישאר טיפש, חלש ועני".

"אני די מתחת לרדאר. אין לי דבר נגד הרבנים אלא רק בעדם ובעד אורח החיים החרדי. אבל יש לי בעיה עם העסקונה החרדית. הם דואגים שהציבור יישאר טיפש, חלש ועני"

תוכלי לתת דוגמה נוספת?
"לחוף שרתון בתל אביב ולחוף הנפרד בהרצליה, שמוקצים למגזר החרדי, היו מגיעים בתקופת בין הזמנים המוני חרדים. יותר בשר ממרק. אוטובוסים מיוחדים של דן וקווים היו אוספים את התושבים מכאן ולוקחים אותם לחופים האלה. זה כבר לא קורה".

משפחה חרדית בחוף הנפרד בתל אביב (צילום: אביר סולטן/פלאש90)
משפחה חרדית בחוף הנפרד בתל אביב (צילום: אביר סולטן/פלאש90)

למה?
"העירייה דאגה לשים יריעות כדי שאנשים ישמרו על העיניים, ייכנסו ולא יראו את החוף המעורב ליד, שבו הנשים הולכות לא צנוע. ועדיין מישהו החליט שזה לא צנוע. בא לרב ואמר לו 'תקשיב, זה לא צנוע' והרב התקשר לראש העיר ואמר לו אי אפשר שאוטובוסים ימשיכו לקחת אנשים לחוף.

"בא ראש העיר ואמר לחברות האוטובוסים לא צריך יותר, אין דרישה. אז אמרו לו 'איך זה יכול להיות? האוטובוסים מפוצצים ויוצאים מלאים כל 20 דקות'. הוא ענה שלא צריך והרבנים לא מסכימים, וככה הפסיקו להגיע ההסעות. אז מי שרוצה צריכה לעלות על קו 60 ומשהו שמגיע לדיזינגוף, ומשם ללכת ברגל לחוף הנפרד. רק בוא נראה אותך עושה את זה עם 5 ילדים.

"אני אמא לילדים, חרדית מבני ברק. אם אני נוסעת איתם ורואה שזה לא מתאים לי, אני לא נוסעת. אבל אם לקחת לי את הבחירה ואין אוטובוס? זה נקרא להשאיר את הציבור טיפש וכנוע, ואנשים לא יודעים למה אין אוטובוסים. מה אתה יכול לעשות?

"אני אמא לילדים, חרדית מבני ברק. אם אני נוסעת איתם ורואה שזה לא מתאים לי, אני לא נוסעת. אבל אם לקחת לי את הבחירה ואין אוטובוס? זה נקרא להשאיר את הציבור טיפש וכנוע, ואנשים לא יודעים למה אין אוטובוסים"

"החרדיות לא יודעות את זה כי 'המודיע' לא יפרסם כי הוא שייך לליצמן. המדינה נותנת לזה לקרות, אז פתאום עכשיו אתם נזכרים שלחרדים יש פריבילגיות בקורונה, שהילדים שלהם למדו?".

עיתוני המגזר החרדי (צילום: נתי שוחט/פלאש90)
עיתוני המגזר החרדי (צילום: נתי שוחט/פלאש90)

יש פה אליטה

סוג העסקאות הזה נסגר גם בין הדרג המדיני לפוליטיקאים החרדים. "שנים שהמדינה סוגרת דילים מעל הראש של הציבור החרדי. סוגרים עם העסקונה והאליטה כל מני דברים ומנחיתים הוראות לציבור. הדילים האלה לא בהכרח משרתים את הציבור ואת המטרות שלו".

היא מזכירה בהקשר הזה גם את הפנייה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לרבנים נבחרים בבקשה שיפעלו בהתאם להנחיות ויפסיקו עם הטישים או הטיפול העצמאי בחולים. "אז הרב מוויזניץ' אמר לנתניהו 'בסדר, נראה' והמשיך בשלו.

"נתניהו לא פנה אלי או לחסיד ברחוב, אלא לאליטה. אפשר להתווכח האם האמירה של הרבי נכונה או לא, אבל כרגע הדיון הוא על זה שסגרו דיל בלי לדבר עם הציבור.

"בנוגע לחיסונים, סוף סוף למדו לקח ולקחו את כל הרבנים שהם בעד להתחסן ופרסמו פשקווילים שקוראים לציבור להתחסן. יש פה אליטה שמנהלת את העניינים וחשוב לה הכוח, הכסף והכבוד. המדינה משתפת עם זה פעולה".

גבר חרדי מקבל חיסון נגד וירוס הקורונה בירושלים. 12 בינואר 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
גבר חרדי מקבל חיסון נגד וירוס הקורונה בירושלים. 12 בינואר 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

 למה?
"כי זה נוח להם. יש שקט תעשייתי, אתה לא צריך לדבר עם מיליון חרדים אלא עם עשר-עשרים איש שיש להם שופר. התקשורת החרדית חד-סטרית. להקיא את המסרים מהאליטה לציבור ובזה זה מסתיים. אין דבר כזה טור דעה אלא רק למקורבים שאת דעותיהם רוצים להשמיע".

את לא יכולה לפרסם דעה?
"לא ייתנו לי. קודם כל אני אשה אז יירשם מ. מנהיימר. אבל מי ידבר אתי בכלל ולמה שישמיעו את הקול שלי?".

התקשורת החרדית חד-סטרית. להקיא את המסרים מהאליטה לציבור ובזה זה מסתיים. אין דבר כזה טור דעה אלא רק למקורבים שאת דעותיהם רוצים להשמיע. מי ידבר אתי בכלל ולמה שישמיעו את הקול שלי?"

במקום ההנחתות האלה מלמעלה, היא מציינת לחיוב את הקריאה שהלכה וגברה מתחילת הקורונה לשתף את השלטון המקומי בקבלת ההחלטות ולתת לרשויות המקומיות יותר שיקול דעת. הפיל שבחדר בהקשר הזה הוא כמובן החתונות.

"אם אתה עושה חתונות במגזר החרדי, זוג בלי אחיינים אתה כבר ב-40 איש. חתונה זה לא משהו שסתם בא לי לעשות. לעומת זאת, לבן שלי יש בר מצווה עוד חודש ואמרתי לו 'לא יהיה'. הוא יקרא בתורה אבל לא יהיה אירוע אפילו שכבר הזמנתי מקום פתוח. הילד יהיה בן 13 ויקיים מצוות גם בלי זה.

"אבל חתונה זה טקס שאם אתה מבין טיפה במגזר החרדי או הערבי ומה המשמעות שלו בחברה שמרנית, אתה מבין שזה לא סתם כי אנחנו רוצים צ'קים. זה משהו שמכונן את כל החיים.

"אתה לא יכול לפנות את כל השוטרים שישמרו על כל החתונות עד 40 איש, אבל לא נעזרו בראשי הערים כדי לאכוף תנאים והכללים היו אחידים לכל הארץ. אבל דין תל אביב כדין בני ברק. זה לא עובד. אני יכולה לספר לך על מאות חתונות שהתקיימו בחצרות הבתים עם 40 איש. נכון, זה לא 20, אבל במשפחות חרדיות זה בלתי אפשרי. השלטון המרכזי היה חייב לתת שיקול דעת וכלים לאכיפה לשלטון המקומי".

מנגד, היא מזכירה ערים שחברות בפורום ה-15 ותפסו ביטחון במשבר, כמו בתגבור צוותי הוראה או במבצעי החיסונים למורים של כרמל שאמה הכהן ברמת גן ורון חולדאי בתל אביב, בניגוד לתיעדוף הלאומי. לדעתה, זו עדות לפשיטת הרגל של המדינה ולפערים בין הרשויות שהקורונה רק חשפה והגבירה.

אופורטוניסטים כמו כולם

מנהיימר אופטימית ביחס לחברה החרדית והריפוי של החברה כולה, אך כמי שמסייעת לעמותות בתמיכות מוסדיות ורגולציה מול הממשלה, היא מביעה חשש כבד מההשלכות של התקציב ההמשכי גם ל-2021.

"הדבר היחיד שאני פסימית לגביו זה ביכולת של הממשלה לצאת מהלופ הפוליטי שבו היא נמצאת בו. הם בסחרור. אני רואה את חוסר התוחלת של הממשלה עם העברת התקציב ומבינה באיזה חור שחור אנחנו".

מליאת הכנסת רגע לפני פיזור הכנסת ה-23, 22 בדצמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת)
מליאת הכנסת רגע לפני פיזור הכנסת ה-23, 22 בדצמבר 2020 (צילום: דוברות הכנסת)

גם החרדים אשמים בזה.
"הם אופרטוניסטים כמו כולם. הבעיה בממשלה לא אצלם. מחר השמאל יבוא עם 55 מנדטים ויציע להם כל מני דברים, בוודאי שהם יבואו. אם האופציות שלהם זה ביבי או ביבי, למה שלא ילכו איתו?

"בלי תקציב אין תכניות ומשרדי הממשלה עומדים ריקים. לא עושים כלום, משמרים את מה שהיה. למשל במשרד הרווחה, אז יש סלי מזון אבל מפעל ההזנה קורס ואף אחד לא מטפל בזה. העמותות מחברות בין העולם הקפיטליסטי לאוכלוסיות הכי חלשות ומגיעות לנישות שהמדינה לא נכנסת אליהם. להביא סל מזון למשפחה פה למטה או להשאיל ציוד רפואי לילד נכה.

"יש עמותות שרואות מה חסר ואני רואה שהן קורסות. התקציב ייכנס במאי-יוני ובינתיים החברה הישראלית קורסת. לפעמים אתה משמר ומשמר משהו וכשאתה לא מטפל זה קורס ואחר כך אי אפשר להדביק את החלקים בסלוטייפ".

"אני לא ישנה בלילה כשאני יודעת מה קורה. אני כואבת את זה. אני רואה נוער נושר. תנו כוח לשלטון המקומי, אבל שימו לב לערים אדומות חברתית כלכלית, לא רק אדומות קורונה.

גלית גיאת ביחד עם מתנדבים מכינים משלוחי מזון לנזקקים, 24 בנובמבר 2020 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
גלית גיאת ביחד עם מתנדבים מכינים משלוחי מזון לנזקקים, 24 בנובמבר 2020 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)

"אני מסתכלת על המפגינים בבלפור. זה באמת ראוי נכון ורצוי, אבל אל תרדדו את זה לכן ביבי לא ביבי. שיעשן כמה סיגרים שהוא רוצה, אבל שתהיה תכנית. אני רואה הרבה נקודות שחורות ומבינה באיזה ברוך אנחנו נמצאים".

"אני מסתכלת על המפגינים בבלפור. זה באמת ראוי נכון ורצוי, אבל אל תרדדו את זה לכן ביבי לא ביבי. שיעשן כמה סיגרים שהוא רוצה, אבל שתהיה תכנית. אני רואה הרבה נקודות שחורות ומבינה באיזה ברוך אנחנו נמצאים"

ירדנו לסיבוב למטה. בני ברק ידעה ימים תוססים יותר במוצאי שבת. מנהיימר מראה לי את בתי הכנסת המאולתרים בחצרות הבתים, בדרך לתחנה המרכזית ברחוב הראשי, שהיא בקושי שתי תחנות אוטובוס צמודות.

רגע לפני שנפרדנו לשלום עברה מכונית, מתוכה הוכרזו בקול רם מדי שמות של נפטרים ומועדי הלוויות, שחלילה לא נפספס. הצעקות מבהילות, האמת, אבל מנהיימר אדישה להם. עניין של הרגל. המרחק מבני ברק למרכז תל אביב נשאר 20 דקות באופניים, אבל הפער הרעיוני נותר גדול כתמיד.

מיכל מנהיימר בבני ברק (צילום: עומר שרביט)
מיכל מנהיימר בבני ברק (צילום: עומר שרביט)
עוד 2,721 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 17 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הרחבת ההתנחלות בית אל מאיימת לקבור מורשת יהודית מבית שני

בעוד מגדלי דירות הולכים ונבנים בהתנחלות בית אל בגדה המערבית, שרידי הכפר היהודי שנכבש בידי הרומאים נאבקים ביסודות - ובגידול האוכלוסייה ● אמנדה בורשל-דן ביקרה באתר החפירות, שם עובדים בשנתיים האחרונות הארכיאולוגים של מתאם פעולות הממשלה בשטחים באיסוף ושימור הממצאים - מתוך תקווה להציגם בגן ארכיאולוגי שאולי ייפתח במקום

עוד 1,436 מילים

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו?

אם ברקו "סטייק", אז מה נתניהו? לקושש קולות מהמגזר הערבי ישראלי – סעיף מס' 1 ברשימת הזיגזוגים. אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו.

אני לא היחיד שמחזיק ברשימת הזיגזוגים של נתניהו. הרשימה ארוכה וכוללת את הזיגזוגים והתהפוכות בכל כהונותיו. מצהיר ומסית ואז פועל בניגוד מוחלט להצהרותיו

מסע הזיגזוגים של נתניהו החל בראיון ל"ידיעות אחרונות", ב-3 לספטמבר 1995 שם קבע:

"מי בעולם מאמין לערפאת? רק יצחק רבין ושמעון פרס מאמינים לו ונותנים לו להקים בסיס 15 דקות מירושלים. הוא הרי הארכי שקרן של דורנו".

לאחר מכן הכריז בתכנית המעגל של דן שילון שלא ייפגש עם ערפאת. כידוע, לא רק שנפגש עמו לאחר מכן, אלא אף חתם איתו על הסכמי וואי וחברון.

בהסכם וואי הבטיח כי במסגרת הפעימה הראשונה והשנייה של הסכם אוסלו (שהבטיח שלא יישם), לא ימסור לפלסטינים שטח מעל ל-10%. לבסוף, בשל לחץ אמריקאי העביר 13% משטח C ביהודה ושומרון השטח לפלסטינים, וקבע כי מתוכם 3% יהוו שמורת טבע. כך נתניהו נסוג משטחים לאחר שהאשים ומאשים עד היום את "השמאל" בכך שהוא יודע לעשות שלום רק תמורת שטחים.

  • נתניהו הצהיר – לא מדינה פלסטינית, לאחר מכן הצהיר כן למדינה פלסטינית.
  • כן למע"מ על פירות וירקות, ולאחר מכן לא.
  • כן בנייה בהתנחלויות, לא בנייה.
  • כן מגנומטרים, לא מגנומטרים.
  • כן הסכם עם אריתריאה על מבקשי המקלט ואז לא.
  • אותה התנהלות חוזרת על עצמה גם במשבר הקורונה, בו הוא מתגאה באופן ניהולו ומבקש "תשמרו על ההנחיות", לא שומר עליהן בעצמו, ואז מנחה "תעשו חיים", ומאשים את העם בתוצאות אותה עשיית חיים. שלא נדבר על הסתירות בהגבלות ובאכיפה.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו.

וזה רק קומץ דוגמאות. ישנם עשרות זגזוגים ותהפוכות ואמיתות לשעתן לאורך כל שנות שלטון נתניהו – אולם ביחסו למגזר הערבי, השבוע נתניהו התעלה אפילו על עצמו

הרי במשך כל מערכת הבחירות האחרונה נתניהו האשים את גנץ וכחול לבן שוב ושוב בהאשמה הנוראה, לפיה אחרי הבחירות הם יקימו ממשלה בתמיכת הערבים, בתמיכת הרשימה המשותפת, בטענה שמדובר בתומכי טרור.

ומה עשה נתניהו מאז? שיתף פעולה עם ח"כ מנסור עבאס מהמשותפת, ועוד מהפלג האיסלמי הקיצוני בתוכה. עתה אין גבול לציניות, ליכולת הזיגזוג ובעיקר לבושה.

לאחר שפלרטט עם ח"כ עבאס, נתניהו מחזר אחרי הציבור הערבי כדי לקושש את הקולות שיפצו על אלו שהלכו ליריביו מימין סער ובנט, כשהוא מבין כי השניים עלולים לגזול ממנו מנדטים שיעשו את ההבדל ויאפשרו לו להימנע או לדחות את המשפט.

השרה מירי רגב האשימה את ברקוביץ' שהוא מתהפך בדעותיו כמו סטייק. מדוע השרה רגב לא פונה לנתניהו ומאשימה גם אותו על כך שהוא מתהפך כסטייק, כשהוא מנסה להתחבר למי שעד לא מזמן עשה הכל כדי להסית נגדו ולהדיר מהציבוריות הישראלית.

אם נתניהו מחליט לשנות את יחסו למגזר זה, לאחר שהסית נגדם כה רבות, מדוע שלא ישנה את יחסו לשמאל, לאחר שהסית נגדם פעמים רבות אפילו יותר?

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו? מה, מה פתאום? אילו לא היינו מכירים את רשימת תופעות הלוואי של החיסון, היינו חושבים שמדובר באחת מהן.

האם יש מי שיכול לקבוע ברצינות כי הניסיון של נתניהו לגייס את תמיכת המגזר הערבי אינו ניסיון נואש ובוודאי לא אותנטי, המתבסס על מניעים פוליטיים צרים בלבד? ממתי אזרחי המגזר הערבי ישראלי חשובים לו?

בימים אלה התקיימה הפגנת ענק בנצרת של תושבי האזור מהמגזר הערבי.
נתניהו מוביל לתסיסה בציבור, שעלולה להוביל למקרי אלימות בקרב הציבור שגם כך סובל מאלימות.

הסטייקים של נתניהו עלולים לשרוף את המדינה ופלא שאינם שורפים אותו כמועמד אמין בקרב תומכיו.

עיתונאי, בעל תואר B.A בממשל ודיפלומטיה ותואר MA במדיניות ציבורית מאוניברסיטת ת"א. עוסק בקידום נושאי סביבה וקיימות וממשל פתוח, שקיפות, ממשל מקוון ושיתוף ציבור. מאמין בהשפעת התקשורת על חיזוק הדמוקרטיה וחקר האמת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 582 מילים

הפרויקטור אש: הסיכויים שנמליץ להאריך את הסגר בשבוע - גבוהים

דיווח: גבי ברבש מנהל מגעים על הצטרפות לימינה; ברבש: "אני רחוק מהחלטה להצטרף לפוליטיקה" ● חולדאי: בעוד 10 ימים אפתח את מוסדות התרבות למחוסנים במנה שנייה, אף שהדבר מנוגד להנחיות משרד הבריאות ● קיש: חולדאי ממשיך עם האנרכיה והפופוליזם ● הנדל: איילת שקד פנתה אליי בניסיון להקים ממשלת 61 בראשות נתניהו ● ועדת הכנסת תדון השבוע בפיצול ימינה

עוד 33 עדכונים

האם גנץ יוכל לכהן כרה"מ גם אם כבר לא יהיה חבר כנסת?

65 ימים לבחירות, וכבר עולה האפשרות כי לא תוקם ממשלה חדשה ונאלץ לצאת לבחירות חמישיות ● במצב כזה, הלו"ז הפוליטי עשוי למצוא את ממשלת המעבר הנוכחית עדיין מכהנת ב-17 בנובמבר, מועד קיום הרוטציה לראשות הממשלה ● לפי החוק, גנץ אמור להיכנס אוטומטית לתפקיד רה"מ ● אבל מה יקרה אז אם הוא כבר לא יהיה חבר כנסת? ● על האפשרות הזו לא חשבו בחקיקה החפוזה ● פרשנות

עוד 1,077 מילים

למקרה שפיספסת

מלחמת המפרץ אחד שהיה שם

ב-17 בינואר 1991, בלילה שבו פרצה מלחמת המפרץ, סא"ל (מיל.) יוני קורן - מי שהיה אז ראש לשכתו של סגן הרמטכ"ל אהוד ברק - נשאר לישון במשרדו בקריה ● את מה שארע אז, הוא לא ישכח לעולם ● 30 שנה אחרי, הוא חושף לראשונה מתי באמת נורה הטיל הראשון על ישראל, למה חשבו שזו התקפה כימית, ומדוע שר הביטחון לא הצליח להיכנס לבור ● יומני הרל"ש - בלעדי לזמן ישראל

עוד 1,440 מילים ו-4 תגובות

סטטיסטים בהצגת יחיד

הכל מול העינים. שקוף כל כך.

העמידה מדושנת העונג לצד אביב גפן, לאחר חודשים של הפקרת אנשי התרבות בצורה מוחלטת (אנשי התיאטרון בשמם פניתי אליך לפני חודשיים, השר חילי טרופר, עדיין מחכים למענה רשמי, מסודר וקונקרטי בדבר פרנסתם וקיומם האנושי, להבדיל מהצגות נבובות ליד זמר שהוזמן כדי לשמש תפאורה בהצגת היחיד של נתניהו).

הכל שקוף כל כך. העמידה מדושנת העונג לצד אביב גפן, לאחר חודשים של הפקרת אנשי התרבות (אנשי התיאטרון בשמם פניתי אליך לפני חודשיים, השר חילי טרופר, עדיין מחכים למענה רשמי ומסודר בדבר פרנסתם וקיומם)

הבטחת פיזור 70 מיליון שקלים (הבטחה שנשלפת משרוול השקרים הקבוע כמו כלום) על עולם התרבות שהושמד בשיטתיות לאורך השנה האחרונה, מפי המנהיג הראשון בתולדות מדינת ישראל שלא העביר תקציב מדינה למען כולנו אך ורק בשל צרכיו האישיים, המשפטיים והפוליטיים הנכלוליים: אי העברת תקציב המדינה הייתה הדרך היחידה למנוע את הרוטציה עליה חתם נתניהו בלי טריקים ובלי שטיקים כדי לפרק את כחול לבן ותו לא.

עמידתם של השר לענייני ישראל כץ מצדו האחד של נתניהו ושל הזמר הבינוני מצדו השני, כשהם משמשים בתפקיד היחיד לו נועדים כל מי שמקיפים את נתניהו: להיות סטטיסטים בהצגת יחיד שקופה ומבישה שחוזרת על עצמה שוב ושוב.

החנופה הזולה, הכוזבת, הצינית, לאוזני הבוחרים הערבים, תוך יצירת הפרד ומשול מוכר ואהוב ברשימה המשותפת (כמה צפוי שתקלוט ששיחקו בך, חבר הכנסת עבאס. התפתית להבטחות השווא של נתניהו חרף אזהרות חבריך שמכירים אותו, כשם שבני גנץ התפתה להבטחות השווא שלו, חרף האזהרות האינסופיות שקיבל גדול משמידי הערך העצמי בפוליטיקה הישראלית. אזהרות שהגיעו מלפיד, יעלון, הורוביץ, עודה ושורה ארוכה של חברות וחברי כנסת בהווה ובעבר).

וביבי כזה: "אני אמרתי 'הערבים נעים בכמויות'? הרי סילפו את דבריי". אבל אי אפשר היה לסלף אותם, מפני שאמרת אותם במו פיך. הקלטת אותם. ביימת את הקליפ. דאגת שיעלה באתר וואלה. שיופץ ברשת. לא אמרת מילה על הצבעה לרשימה המשותפת. המצאת שקר בוטה על נהירה המונית לקלפיות מצד בני המיעוט נגדו אתה תמיד מסית כדי להדליק את הבייס ולהוציאו מהבית להצביע מחל.

"אני אמרתי 'הערבים נעים בכמויות'? סילפו את דבריי". אבל אי אפשר היה לסלפם, כי אמרת אותם במו פיך. הקלטת אותם. ביימת את הקליפ. דאגת שיעלה בוואלה. שיופץ ברשת. לא אמרת מילה על הצבעה למשותפת

בוא נסכם בפשטות: נחרדת בבחירות 2015 ממימוש המוני של זכות ההצבעה של האזרחים סוג ד' נגדם הסתת מאז ומעולם. רעדת מרוב חרדה להפסיד בבחירות. לכן הדלקת את הבייס באמירה גזענית פשוטה. בשקר גזעני פשוט על ערבים נוהרים באוטובוסים של עמותות שמאל שלא היו ולא נבראו. 2 ציפורים מסיתות וכוזבות במכה אחת: להדליק את הבייס נגד ערבים ונגד שמאלנים.

זוכרים את ההודעה בתפוצה ההמונית בקמפיין המפלגה שהיתה פעם הליכוד במרס 2019, לפיה הערבים בישראל רוצים להשמיד את כולנו? נתניהו התנצל מהר ואמר שמדובר באיזו טעות טכנית של איזה בוט או סטודנט. אהה. כמו הסטודנט של בנט שצייץ בטוויטר דברי נבלה על בני משפחות שכולות שבחרו להתאבל ביחד עם בני משפחות שכולות פלסטיניות.

נאום נתניהו בכנס הרצליה על האזרחים הערבים כאיום דמוגרפי? אזכורים אחרים של הסכנה הדמוגרפית שבקעו מפיו לאורך השנים? חוק קמיניץ שכל מהותו היתה להרוס אך ורק בתים של אזרחים ערבים שנבנו ללא היתר, כי רשויות התכנון לא מעניקות לאזרחים ערבים היתרי תכנון ובנייה פעמים רבות? הפקרת נושא אפשרות הרחבת בנייה מסודרת לאזרחים הערבים? הפקרת האזרחים הערבים לכנופיות פשע משתולל ורצחני שגבו 98 נרצחים במהלך 2020? הפקרת הכפרים הבלתי מוכרים אחרי 72 שנות עצמאות? השקעה כספית בלתי שוויונית באופן קיצוני בין תלמיד ערבי לתלמיד יהודי? הזנחת תשתיות ביישובים הערבים? הכל כמובן לא היה ולא נברא אלא משל מטורלל היה.

נאום הבלהות על פודיום ברחוב דיזנגוף בת"א בסוף שנת 2015, לאחר שאזרח ערבי ביצע שם טבח נורא ורצח 2 אזרחים יהודים, תוך שראש הממשלה המפקיר והמופקר פונה לבייס ומדליק אותו בכוונה באמירה ש"לא נרשה כאן מדינה בתוך מדינה" (רמז לכך שהאזרחים הערבים אינם שומרי חוק באופן גורף. הם בעצם קהילה עצומה של פושעים שמחזיקים בנשק לא חוקי) ובמקביל, אי נקיפת אצבע לצורך איסוף הנשק הלא חוקי ביישובים הערבים או מיגור ארגוני הפשע והחסות והאלימות במשפחה שמניבה קורבנות ערביות רבות וגם קורבנות יהודיות לא מעטות. מישהו בכלל זוכר את הזוועות?

דיבור חלול על ירושלים המאוחדת לנצח תוך מניעת אזרחות מהפלסטינים תושבי ירושלים המזרחית, שגם סובלים מהתעמרות קבועה מהרשויות ומחשש תמידי שעצם תושבותם תישלל. זכויות אזרח כמובן אין להם כי אינם אזרחים. אינם יכולים לבחור לפרלמנט ולממשלה ששולטים בחייהם.

דיבור חלול על ירושלים המאוחדת לנצח תוך מניעת אזרחות מהפלסטינים תושבי ירושלים המזרחית, שסובלים מחשש תמידי שעצם תושבותם תישלל. זכויות אזרח כמובן אין להם כי אינם אזרחים

קיום משטר אפרטהייד בעל 2 מערכות חוק שונות בהתאם למוצא אתני שונה בגדה, תוך שמירת משטר צבאי נורא בחיי הפלסטינים והתנגדות לכינון מדינה ריבונית משלהם מחד, אך גם התנגדות לסיפוח ולהענקת אזרחות ישראלית לפלסטינים מאידך. זוהי כמובן החרפה הכי גדולה שמונחת לפתחו של מי שהמית כל תהליך מדיני והעמיק כל היבט של אפליה, דיכוי והפרת זכויות אדם בגדה.

הגדרת נבחרי ונבחרות הרוב המכריע של האזרחים והאזרחיות הערבים במדינת ישראל כתומכי טרור, כבוגדים, וכמי שאפילו עצם תמיכתם החיצונית בממשלת שמאל-מרכז-ליברמן היא דבר מוקצה מחמת מיאוס וסכנה בדיונית. העיקר שלא תקום ממשלה ללא נתניהו. ללא הוא עצמו. ללא הנאשם שנמלט ממשפט. וגנץ ואשכנזי נכנעו לגזענות המבעיתה הזו.

הבטחות שווא אינסופיות לתגבור תקצוב היישובים הערבים תוך הימנעות ממימושן. ומעל הכל: חוק הלאום שהראה בדיוק מה חושב נתניהו על מעמד האזרחים הערבים. מעמדה הרשמי של השפה הערבית בוטל שם. עיקרון השוויון לא הוזכר שם בכוונת מכוון. והעדפת ההתיישבות היהודית בחוק הנבזי שימשה לפסיקה מבישה של רשם בבית משפט כדי למנוע תקצוב שוויוני בהסעות לתלמידים ערבים.

נתניהו מומחה בהפרד ומשול. בשיווק עצמי אינסופי ומתיש מרוב התפארות עצמית. בסילופים וכזבים שבהם הוא משכנע את עצמו להאמין. בכיבוש עלק-שרמנטי של פוליטיקאי זה או אחר רק כדי לנצלו וכדי לפרק את המפלגה שמולו. עכשיו עבאס למד זאת בדרך הקשה.

הוא חשב שהתחנפות לנתניהו תסייע בעדו להציג עצמו כמי שהביא לתכנית (שלא תתממש כמובן) למיגור הפשיעה בקרב הציבור הערבי. אבל ביבי הוא ביבי. לכן מיהר לנכס לעצמו את התכנית החלולה והשלופה משרוול הקסמים. מין תוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית שתתפוגג דקה אחרי הבחירות. איפה היתה התכנית הזו לאורך 12 שנות שלטון נתניהו? היא לא היתה. כי זה פשוט לא עניין את הראיס.

ומנסור עבאס? נשאר עם המכנסיים למטה. כמו גנץ ועמיר פרץ. כמו גבי אשכנזי ואבי גבאי. כמו יצחק הרצוג וציפי לבני. כמו יעלון ולפיד בעבר. כמו מופז וברק. כמו מי לא?

ומנסור עבאס? נשאר עם המכנסיים למטה. כמו גנץ ועמיר פרץ. כמו גבי אשכנזי ואבי גבאי. כמו יצחק הרצוג וציפי לבני. כמו יעלון ולפיד בעבר. כמו מופז וברק. כמו מי לא?

הנה שלושה כללי יסוד שמומלץ מאד לכל מי ששוקל להתפתות ולגלם כמו אביב גפן ומנסור עבאס ובעיקר כמו בני גנץ וגבי אשכנזי את תפקיד שוטה הכפר המנוצל והסטטיסט בהצגת היחיד הנצחית והחלולה כמו קרטון ללא תקציב מדינה.

אלו 3 כללים פשוטים:

  1. לא להיכנס לשום מגע או שיחה עם נתניהו.
  2. לא להיכנס לשום מגע או שיחה עם נתניהו.
  3. לא להיכנס לשום מגע או שיחה עם נתניהו.

מדובר במי שמכונה בשפת מדע המדינה "מנהיג רעיל".

מדובר במי שמוכר בשפה הפסיכולוגית כנרקיסיסט שלילי או נרקיסיסט רעיל.

מדובר במי שמוכר בשפה המשפטית כנאשם בעבירות חמורות שעצם כהונתו כראש ממשלה היא ניגוד עניינים אחד, עצום וגדול. הפרת אמונים שיטתית ויומיומית.

לא מאמינים? תשאלו את נתניהו עצמו. נתניהו של 2008. זה שהצביע בעד הצעת חוק למנוע מראש ממשלה לכהן ברגע שהוגש נגדו כתב אישום. זה שטען בלהט שאפילו ראש ממשלה תחת חקירות איבד את המנדט המוסרי והציבורי. בתנאי שלא קוראים לו נתניהו, כמובן.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,155 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

טבעות העשן של עמית סגל

לעמית סגל יש שיטה: בשלב הראשון עולה בראשו רעיון לתרחיש - נגיד, איחוד בין גנץ וחולדאי ● בשלב השני הוא מבקש תגובה - ואז משדר שהתרחיש כנראה נכון, כי הוא לא הוכחש ● ולבסוף הוא מפרשן שזה אולי סימן לקרע בין חולדאי לניסנקורן ● וכך, למחרת, כולם עסוקים בשאלה האם יש קרע בין חולדאי לניסנקורן ● ומה אם גנץ וחולדאי באמת יתאחדו בסוף? רק אל תשכחו מי פרסם זאת ראשון!

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם... המשך קריאה

במקרה הזה זה לא סתם הפרחת שמועות לא מבוססות כדרך לקבל רייטינג אלא רצון לפגוע בסיכויים של חולדאי. עמית סגל יודע שהדבר שירחיק את מאוכזבי כחול לבן מחולדאי זה שמועות שהוא מדבר עם גנץ. גם אם לא יהיה איחוד עם גנץ, השמועות לבדן עושות נזק. כבר הרבה זמן שאין טעם לשפוט את עמית סגל על פי קריטריונים עיתונאים אלא על פי קריטריונים של שופר.

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר ה... המשך קריאה

ניתוח מצוין. תקף גם לעיתונאים אחרים, שאצלם אי הכחשה מוכיחה את שרצו להוכיח ("הוכחה שלילית") וגם הכחשה (זוכרים את לכשכש בכלב? אם אתה רוצה שאנשים יאמינו לידיעה המופרכת שלך, תוציא מהמסוקר הכחשה)

עוד 999 מילים ו-2 תגובות

סער: "אני לא פוסל את הליכוד, נתניהו לא יוכל לכהן כשר"

"מטריד אותי שבוגי, חולדאי, שלח וזליכה לא עוברים את אחוז החסימה" ● הממשלה תאשר מחר מינוי מפכ"ל אך לא פרקליט מדינה ● הורוביץ: "ריד מיי ליפס - מרצ רצה לבד" ● בעבודה קוראים לברק לחזור ● 5 ראשי רשויות מהמגזר הערבי ישתתפו מחר בפגישה עם נתניהו, אחרים קראו להחרים את המפגש

עוד 17 עדכונים
המתנדבת רייצ'ל פרידלנד מעמיסה אוכל כשר לנזקקים במרכז היהודי במיאמי, 29 ביולי 2020

קרוב לחצי מיליארד דולר נתרמו לארגונים יהודיים מאז פרוץ משבר הקורונה ● אבל מה יותר חשוב: לתמוך במוסדות תרבות הסגורים כבר שנה או לסייע במזון ובדיור? ● "נדבנים מחפשים לעיתים קרובות משהו נוצץ, את הדבר החדש. זמנים כאלה מזכירים לנו עד כמה חשוב לתמוך במוסדות הקבועים שחיוניים לקידום רווחתה של הקהילה"

עוד 865 מילים

ללא מורא, ללא פנים האמהות החרדיות כובשות את הרשת

חמש אימהות יהודיות-חרדיות מניו ג'רזי החליטו להפסיק לעסוק בפוליטיקה וברכילות, ולהרים אתר שמתמקד באורח החיים שלהן ● למרות שהן לא עושות אפילו סלפי אחד, ולמרות שהן לא תמיד מיישרות קו עם הגישה המסורתית, עשרות אלפי העוקבים שלהן מוכיחים: הטשולנט הוויראלי הזה עובד

עוד 747 מילים

המדריך המלא לסמלי השנאה בפריצה לקפיטול

סמלי השנאה הציפו את הקפיטול במהומות בשבוע שעבר ● מפגינים החזיקו בשלטים שמנסים לשכנע כי הכול בגלל קונספירציה של רשת פדופילים עולמית ● או תמיכה במלחמת אזרחים כוללת ● או מחאה נגד ברית מילה, שהיא סמל השטן ● וכן, גם "העבודה משחררת" הלך שם חזק

עוד 883 מילים ו-1 תגובות

הנשיא לשעבר אחמדינז'אד קרא לפתוח בדיאלוג עם הסעודים ● משרד הבריאות הפלסטיני אישר את החיסון הרוסי לקורונה, אך לא ברור מתי הוא יגיע לרמאללה ● מנהיג של כת מין בטורקיה נידון ל-1,075 שנות מאסר ● תוניסיה מציינת עשר שנים להפלתו מהשלטון של הנשיא בן עלי ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 924 מילים

הוקם על ידי יהודים, הוחרם על ידי הנאצים, הוסתר על ידי הסובייטים

הסיפור הטראגי של הטירה הנטושה: היא נבנתה בהמון סטייל על ידי סוחר יהודי מברלין, נלקחה בידי הנאצים ערב מלחמת העולם השנייה, והוסתרה במשך עשורים על ידי הסובייטים ● הלהיט של נטפליקס הוליד עכשיו גל עלייה לרגל של מבקרים וחושף היסטוריה יהודית מפוארת

עוד 460 מילים
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 5 ימים להשבעה

כך נראה לינץ'

שבוע אחרי הפריצה לבית הקונגרס, התמונה מתבהרת ומה שנראה בתחילה כהתפרעות של חובבי סלפי בתחפושות מתברר כארוע אלים עם סממנים של לינץ' ● ככל שיותר סרטונים ועדויות נחשפים, כך גובר הסיכוי שמספיק רפובליקאים בסנאט יחליטו לתמוך בהדחת טראמפ, ולו רק כדי להבטיח את סילוקו מהזירה הציבורית ● ומה שנבחרי הציבור לא יעשו, עושות כבר החברות המסחריות הגדולות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,616 מילים ו-1 תגובות

יוזמת השלום האמריקאית הביאה לכינון קשרים בין ישראל למדינות ערביות, שמצידן הדגישו שהצליחו למנוע את הסיפוח ● אילוצים פוליטיים הביאו את נתניהו לפנות לערביי ישראל ● בין הערבים הרחוקים, של דובאי ואבו דאבי, לערבים הקרובים, של טירה ונצרת, נמצאים הפלסטינים, שממשל ביידן עשוי להיטיב עימם ● דעה

עוד 1,305 מילים

נתניהו: כשהציבור יפנים שהקורונה נגמרה נראה עלייה במנדטים

אוחנה על דרישתו של מנדלבליט להתחיל לחסן אסירים: מדוע עמדתו של יועץ בלתי נבחר מחייבת ועמדתו של הגורם האחראי בממשלה איננה? ● זנדברג על אוחנה: שר שנשלף לפי אורך הלשון מפאתי מקום 29 ברשימה ממונה על ידי נאשם כדי לעשות מה שלא חוקי ● גוברים הסיכויים לאיחוד של גנץ ולפיד ● מנסור עבאס מתכנן לפרוש מהרשימה המשותפת ולהקים מפלגה חדשה

עוד 33 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה