הנקודה הארכימדית של בניית קואליציה

שלט בחירות של בנימין נתניהו נתלה בירושלים, 10 במרץ 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
שלט בחירות של בנימין נתניהו נתלה בירושלים, 10 במרץ 2021

"תנו לי נקודת משען ואזיז את העולם ממקומו" קבע ארכימדס כשגילה את חוק המנוף. ובכן תרשו לי להציע נקודת משען למנוף שירים קואליציה וגם לגלוש בהזדמנות זו לתחומם של הפרשנים והיועצים הפוליטיים. אולי אצליח להניח פה הצעה רצינית להקמת קואליציה שנראית לכאורה בלתי אפשרית כרגע.

נקודת המשען של המשבר הפוליטי בו מצויה ישראל כבר שנתיים, נקראת בנימין נתניהו. אדם אחד. אמנם בתפקיד הבכיר ביותר במדינה אבל הוא אישית לבדו, הגורם לכאוס.

נקודת המשען של המשבר הפוליטי בו מצויה ישראל כבר שנתיים, נקראת בנימין נתניהו. אדם אחד. אמנם בתפקיד הבכיר ביותר במדינה אבל הוא אישית לבדו, הגורם לכאוס

נקודת המשען כדי להזיז אותו ואת "העולם" הישראלי ממקומו – הוא הסכם קואליציוני בין שותפים פוליטיים בלתי אפשריים שיקפיאו את המחלוקות ביניהם לתקופה מוסכמת. הפריזר שאליו יוכנסו המחלוקות הוא נקודת המשען לשינוי המתבקש שאליו שואפים מהמשותפת ורע"ם ועד ימינה, סער וליברמן.

ראשי המפלגות של גוש השינוי ייכנסו לחדר אחד וינהלו מו"מ על הנושאים שיוקפאו לתקופת הביניים, התקופה בה יוזז נתניהו ממקומו ותוקם ממשלה מוסכמת לטיפול רק בנושאים המוסכמים כשהיא מסכימה מראש על הנושאים המוקפאים בהם הממשלה הזו לא נוגעת.

הנוסחה די ברורה. אין צורך לדון במה שמפריד בין היריבים הפוליטיים, אלא להיפך, להסכים על הנושאים המפרידים ומעוררי המחלוקת ולהכניס אותם בהסכמה לפריזר.

למשל: ימינה ומרצ יכולים להסכים שהמו"מ מול הפלסטינים לא יתחיל בתקופת ממשלת השיקום ויוקפא במקומו למעט נושאים שממילא מתקיימים מכוח הסכמי אוסלו והמצב בשטח. אפשר להסכים שלא יורחבו התנחלויות ולא יוקמו חדשות בתקופה זו כי פניה של הממשלה לשיקום נזקי הקורונה וכלכלת ישראל ולאיחוי הקרעים.

למשל: ימינה ומרצ יכולים להסכים שהמו"מ מול הפלסטינים לא יתחיל בתקופת ממשלת השיקום ויוקפא במקומו למעט נושאים שממילא מתקיימים מכוח הסכמי אוסלו והמצב בשטח

לפיד, גנץ, סער והרשימה המשותפת יכולים להסכים על הקפאת הריסת בתים לא חוקיים במגזר הערבי, על הקפאת הדיון במו"מ מול הרשות הפלסטינית או כל נושא לאומי המחייב הסכמה בעניין הפלסטיני. מאידך המפלגות הללו יכולות להסכים על כמה דברים שבהם אין להן מחלוקת, כמו על תיקון חוק הלאום והכנסת המילה שוויון אליו ועל הקפאת התבטאויות נגד חברי כנסת ערבים בשל עמדותיהם הלאומיות.

המפלגות הללו בוודאי יוכלו להסכים שבתקופת הביניים ישולבו בממשלה חברי כנסת ערבים בתפקידים שיקדמו מאבק באלימות בחברה הערבית, בפשיעה ובמניעת רצח נשים.

ליברמן וחברי המשותפת יכולים להקפיא את הדרישה לנאמנות ואת ההתבטאויות החריפות כגון "גיס חמישי" כלפי נציגי הציבור הערבי מחד ואת ההתבטאויות נגד ליברמן ה"גזען" מאידך.

בכלל, חברי המפלגות הציוניות יוכלו להזכיר לבוחריהם שחברי הכנסת הערבים הם נציגיהם של הרופאים והאחיות שטיפלו בהם במהלך מגיפת הקורונה. והח"כים הערבים יצטרכו להסביר לבוחריהם שממשלת שינוי מחייבת אותם לשבת עם מי שעד אתמול הם פסלו והוא פסל.

"האויב של אויבי הוא ידידי" אומר פתגם ערבי עתיק ומכוון לכך שניתן לקיים איחוד על בסיס מניע משותף. במקרה זה ניתן להיות חבר עם אדם שאיתו אתה חולק שנאה משותפת. לליברמן ולמשותפת יש הרבה מן המשותף במקרה זה.

"האויב של אויבי הוא ידידי" אומר פתגם ערבי עתיק ומכוון לכך שניתן לקיים איחוד על בסיס מניע משותף. במקרה זה ניתן להיות חבר עם אדם שאיתו אתה חולק שנאה משותפת

אפילו ליברמן והחרדים יכולים להסכים על הקפאת דרישות תקציביות נוספות לישיבות מחד ומנגד על הקפאת הדרישה לגיוס בני ישיבות. אפשר להסכים על הקפאת ההצעות לתחבורה בשבת מחד ועל הקפאת הדרישה לסגירת מרכולים מאידך. נמתין כולנו עם המאבקים על הסטטוס קוו הדתי/חילוני עד שנעמוד על הרגליים מבחינה כלכלית וחברתית. זאת במידה והחרדים יבקשו להצטרף לקואליציית השינוי.

נקודת המשען של "הקפאת המחלוקות" היא הבסיס האפשרי להקמת קואליציה.

ציבור ענק הלך לבחירות מתוך ידיעה ברורה שאי אפשר להמשיך לקיים מדינה עם ראש ממשלה הנאשם בפלילים ועומד למשפט כשכל ההחלטות בממשלה שבויות באינטרסים האישיים שלו. שום נושא אחר לא עמד על הפרק. שום עניין אחר לא עלה על שלטי החוצות.

ליברמן אמנם כתב "ממשלה בלי חרדים", אבל בפועל הוא פועל כבר ארבע מערכות בחירות לממשלה בלי נתניהו.

מרצ, כחול לבן והעבודה כולן פתחו בקמפיין המזהיר מפני קואליציה של נתניהו עם בן-גביר וסמוטריץ'. האזהרה ברורה – נתניהו עלול להוביל את ישראל למחלוקות הרבה יותר קשות מאלה שישנן כיום בין שותפי גוש השינוי.

קואליציית נתניהו-חרדים-בן-גביר-סמוטריץ', תוביל את ישראל למחוזות של ניתוק יחסים עם מדינות דמוקרטיות, החרבת מערכת המשפט, סיכון הסכמי השלום עם ירדן ומדינות ערביות אחרות, מאבקים אזרחיים אלימים בין קהילות שעד היום ניהלו דיון דמוקרטי על זכויות.

כל אלה הם מניע מספיק חזק כדי שהרשימה המשותפת וגם רע"ם, יישבו עם מרצ, העבודה, יש עתיד, תקוה חדשה וימינה ויגיעו להבנה על הנושאים שעליהם לא מסכימים אבל אינם רלוונטיים לתקופת השיקום.

כל אלה הם מניע מספיק חזק כדי שהרשימה המשותפת וגם רע"ם, יישבו עם מרצ, העבודה, יש עתיד, תקוה חדשה וימינה ויגיעו להבנה על הנושאים שעליהם לא מסכימים אבל אינם רלוונטיים לתקופת השיקום

ההסכם הקואליציוני יגדיר במדויק את הנושאים המוקפאים ואת אלה שעליהם הממשלה הזמנית תקדם בהסכמה:

  • שיקום הדמוקרטיה בחקיקה נגד מינוי רה"מ הנאשם בפלילים והגבלת כהונת רה"מ לשתי קדנציות בלבד,
  • העברת תקציב מדינה לשנים 21-22 שרובו מוקדש להורדת אחוזי האבטלה,
  • הקמת שני בתי חולים ושיקום מערכת הבריאות במליארדים החסרים לה,
  • הגדלת תקציב החינוך ותכנון ופיתוח מערכותיה כדי להגביר את הישגי התלמידים/ות והשוויון בין המגזרים השונים בתקציבים, איכות המורים ובלימודי דמוקרטיה,
  • שיקום אלפי העסקים שנסגרו ונפגעו במהלך המאבק בקורונה,
  • והקפאת יוזמות מדיניות לא מוסכמות עד יעבור זעם.

נקודת המשען להזזת נתניהו והקמת ממשלה הנשענת על קואליציה רחבה ולכאורה בלתי אפשרית, קרי: הקפאת נקודות המחלוקת – תימשך לתקופה מוגבלת שתוגדר בזמן או בשיפור נתוני האבטלה והכלכלה, הריפוי החברתי והפוליטי עד שישראל תשתקם מהחורבן שהמיט עליה ראש ממשלה כושל הנאשם בשוחד מרמה והפרת אמונים.

זו תהיה גם תקופת מבחן טובה לחיים המשותפים בישראל שאחרי נתניהו.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 854 מילים ו-1 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 11 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

נתניהו המציא את בורלא כתחליף לטראמפ

מנכ"ל פייזר לא המציא את החיסון נגד הקורונה ולא מכר לישראל חיסונים בשל היותו "יהודי חם" ● אך בשיווק גאוני להמונים, נתניהו הפך את בורלא לגיבור עולמי ואת קשריו עמו לכאלה שהצילו את העם היהודי ● בורלא הוא בסך הכל איש עסקים ממולח, אולם אחרי לכתו של טראמפ, נתניהו היה צריך דמות חדשה שתתחזק את התודעה הכוזבת שהוא שייך ל"ליגה אחרת" ● פרשנות

עוד 807 מילים

ארץ חומצת אבות

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. רק אנשי ימין יזחלו החוצה מהריסות הליכוד לטנף על האיש שפרם מפלגה ותפר למידותיו מעור של פוליטיקאים חסרי חוליות.

השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות, זה כמו בבדיחה, תסלחו לי, על החיילים שמחליפים ביניהם תחתונים במקום ללבוש נקיים. גם נתניהו ממחזר תחתונים, רק השותף מתחלף. בסיבוב האחרון השאיר אותו חשוף שת.

אחרי שנתניהו יירד מהבמה, בדרך הטבע כמובן, ישתרר שקט מבורך. השבוע קיבל (עוד) מנדט כדי לגמור את העבודה. נקווה שזו שירת הברבור כי באמת מיצינו. אני יודעת שאני כותבת את אותו פוסט כל הזמן, רק מחליפה פסקאות

השבוע ראיתי סרט על רודן, לא חשוב שמות, קווי האופי דומים כאילו נולדו לאותו אב קדמון. תמיד מבעית לראות שליטים מאבדים צלם מתוך הכוח להשחית. גם נתניהו הפך מפוליטיקאי שאפתן למכונת הרס. המפתחות, איך לא, בידיים של סוחרי-דת ציניים, שהתמיכה בו חוזרת אליהם במטבע קשה ועל חשבון הפריפריה, זקנים ועניים.

זה נשמע כמו התחלה של טלנובלה אבל זה משחקי הכס. בלי חמלה. צריך כאן מבול, בחיי, ארץ חמדת אבות הפכה תחתיו לארץ חומצת אבות. 4 מערכות בחירות בשנתיים, האחרונה היתה צריכה להתרחש בעוד 16 שנה(!) אלמלא השליט במנוסה.

ככה הרגיל אותנו, גם לכך שראש ממשלה נאשם בפלילים זה סביר, אבל תובעת במשפטו שבנתה פרגולה בלי אישור היא עבריינית נרדפת, שפוליטיקאים יערקו ממפלגה למפלגה תמורת אתנן, הקטע בו בנט, העוזר הקטן שלו, בא עם סל דרישות שגדולות מסכום המנדטים שקיבל ומסרב להבטיח ליאיר לפיד שלא ילך עם נתניהו, מעיד על הריקבון העמוק שנתניהו השריש במערכת הפוליטית.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין,

נשיא המדינה מעניק לו מנדט להקים ממשלה יום אחרי פתיחת משפטו, כשהמשפט יתנהל 3 פעמים בשבוע כאילו אין מדינה מסובכת לנהל. וכאילו כל זה לא מטריד דיו, אחרי פתיחת משפטו נשא נאום-שטנה נגד מערכת המשפט והאשים אותה בהפיכה שלטונית, מששעבד שוב את מהדורות החדשות על עורכיהן הכנועים לנאומים, שאין בהם דבר מלבד ארס שמצית אש זרה בחסידיו.

הליכוד כבר לא מפלגה אלא עסק משפחתי פרטי מניב, שרים וח"כים הם סטטיסטים בהצגת יחיד, תלמידו של כהנא נבחר לכנסת בעידודו של מי שהלך לפני עמוד תליה בהפגנות נגד יצחק רבין

המדינה נעה תחתיו כמו עץ בסופה, ברצותו יסית נגד ערבים וברצותו – יהפוך עורו ויקרבם למען מטרותיו, אולי גם יקריב. ההמון כבר ילך אחריו. אהבה קנאה שנאה ידידות. הכל בדולר.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של ג'ון טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. גם נתניהו איבד את כוח-העל שהכל מייחסים לו, רואים עליו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, תנועות הלעיסה בפה קפוץ כשהוא נרגז, זה לא יוסף, כמו ששרה כוורת. זה לא יוסף, זה לא יו-סף. הוא לא יותר מעגל זהב שתוכו קש. הכי מייאש שהתרגלנו לחרא הזה.

אבל אין רע בלי טוב, כי מנסור עבאס מנהיג שנדנד את העץ וכפה על כולנו להתמודד עם השקרים שאנחנו מספרים לעצמנו. חבל שיאיר לפיד שמסתמן כמבוגר אחראי ושקול לאורך קרוסלת הבחירות (ובלי תעודת בגרות, שחצנים) לא דיבר בגלוי על צירוף המפלגות הערביות. הוא איחר להבין את גודל השעה ונתן לפוליטיקת הכזב לעקוף אותו בסיבוב.

עכשיו נחכה שהנוכל המושחת והטפיל מימינה יפלו לבור שכרו למדינה המעונה הזאת. המקום הזה חולה. כולם יודעים שכל מה שצריך זה שהמלך הרקוב ייעקר משורש ויושלך הצידה. הוא קורא לזה הפיכה אבל אל תשימו לב, הרגלתם אותו לחרבן למדינה על הראש וקשה לו לעשות בסיר כמו כולם.

התחלתי בבדיחה עם זקן ולכן אסיים בפראפרזה על מערכון של אפרים קישון, ממילא מיציתי את ארסנל המילים שיכולתי לכתוב על ראש הממשלה ובעלה וגם המדינה נראית כמו סטנד אפ ניישן.

המדינה נראית כמו הגיף המפורסם של טרבולטה שמסתובב אנה ואנה ולא מבין מה קורה פה. רואים על נתניהו את העייפות ואת הפחד והזיעה הקרה. תראו את העיניים המתרוצצות, את תנועות הלעיסה בפה קפוץ

ובכן, שיחה בין חברים מתגלגלת לחינוך ילדים והמארחים מספרים שהבן שלהם מסרב ללכת לגן. האורחים מציעים להם להיות תקיפים, הילד חייב ללכת לגן.
"אנחנו לא מכריחים", נלחצים ההורים. "נחכה שיסכים בעצמו".
ואז מצטרף לחבורה גבר לא מגולח שסיגר כבוי שמוט בזווית פיו ושואל: "יש'כם אש?"
"בנימין", שואל אותו המארח בהיסוס. "מחר תסכים ללכת לגן?"

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 679 מילים ו-1 תגובות
עודכן אתמול
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

למקרה שפיספסת

מזכיר ההגנה בממשל ביידן לויד אוסטין מגיע היום לישראל

אוסטין צפוי להיפגש עם גנץ ונתניהו ● נתניהו מינה לצוות המו״מ הקואליציוני של הליכוד את הח״כים מיקי זוהר ודוד ביטן ● גולדרייך: עמדת גלנט היא עוד צעד בתהליך הדה-לגיטימציה של השמאל ● ח״כ אמילי מואטי על תקיפת כסיף: "פגיעה בחבר כנסת היא פגיעה בשלטון החוק״ ● גם השנה ישתתף נתניהו בטקס המשואות

עוד 6 עדכונים

ישראל השיבה לפניית בית הדין בהאג וקבעה שאין לו סמכות לחקור את פעילותה בשטחים

המשטרה פתחה בחקירת האלימות שהופנתה כלפי חבר הכנסת עופר כסיף בהפגנה במזרח ירושלים ● נתניהו ייפגש עם פעילי ליכוד, חברי הכנסת של המפלגה לא הוזמנו לאירוע; ככל הנראה מבקש להדק את אחיזתו בשטח ● ליברמן על ניסיונות לפיד להקים ממשלה: "ההצעה לבנט הועברה על דעתי; אסור לו להחמיץ את ההזדמנות" ● מיקי זוהר ישמש כיושב ראש הוועדה המסדרת

עוד 15 עדכונים

לפני שבועיים הכריע גוף הסנאט של הסטודנטים באוניברסטית איווה כי אין מקום להעניק ליהודים בקמפוס ייצוג משלהם - מחשש שבחירה בנציג יהודי תהיה הכרזה פוליטית בנוגע למדיניות ישראל בשטחים ● בדרך כלל, ארועים כאלו הופכים מייד לכר פורה למעורבות והפגנות ארגונים חיצוניים ● הפעם הם הצליחו להתווכח על הנושא לבדם ואפילו להגדיר את ההבדל בין אנטישמיות וביקורת על ישראל

עוד 1,265 מילים

תגובות אחרונות

בספטמבר 1941 נרצחו בבאבי יאר, בתוך יומיים בלבד, למעלה מ-33 אלף יהודים ● הבמאי סרגיי לוזניצה גדל ליד מקום הטבח שנים אחרי, ולא ידע מה באמת קרה שם ● עם הזמן התבררה לו ההיסטוריה הכל כך בעייתית של רוסיה ואוקראינה ● עכשיו הוא יצר 24 סרטים קצרים על העבר של גיא ילדותו - ועל מחיקתו

עוד 891 מילים

החומרים שמהם עשויים מנהיגים

איזו דרך הובילה את ביל קלינטון לנשיאות, מה עשתה אופרה וינפרי אחרי שהורדה בדרגה, וכיצד הפכו ביל גייטס וג'ף בזוס לענקים ● המיליארד היהודי דייוויד רובינשטיין פגש את כולם בתוכנית הטלוויזיה שלו, והפך את הראיונות לספר רב מכר ● בסוף המסע הוא גילה שתשוקה, מיקוד, יושרה, חזון והיכולת ללמוד מטעויות הם החומרים מהם עשוייה מנהיגות

עוד 780 מילים

אחרי שנים של הכחשה העולם הערבי משנה את גישתו לשואה: בבחריין ובאיחוד האמירויות התקיימו טקסים לזכר ששת המיליונים, וברשתות החברתיות שיתפו גולשים בתחושותיהם ● לאחר שבעונה הראשונה סדרת הריגול האיראנית המצליחה מתחה ביקורת על משרד החוץ של הרפובליקה, עם עליית העונה השנייה של "גנדו" חוששים הצופים מצנזורה של השלטונות ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,058 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

המהפכה של תל אביב

הגלובוס הירוק הולך לעיריית תל אביב שמבצעת מהפך תחבורתי חסר תקדים ● הגלובוס השחור מוענק לממשלה בגין עלייה דרמטית במספר המשלוחים החיים ● וטיפ לסוף השבוע: לפני שנגמר האביב והכל יצהיב, צאו אל הנדנדה שמשקיפה על עמק איילון

עוד 598 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
צֶ'רְצִ'יל 80

נאום יום השואה של ראש הממשלה לא היה נאום בחירות ציני. ב"יד ושם" נתניהו סיכם את נצחונו ההיסטורי הגדול במלחמת העולם השלישית כנגד הנגיף הנאצי. מעכשיו, לא רק לווינסטון צ'רצ'יל אלא גם לבנימין נתניהו יש "V Day" משלו. Vaccinations Day.

עוד 1,321 מילים ו-3 תגובות

לא משבר, הזדמנות לפתרון

מערכת הבחירות הנוכחית התאפיינה בלגיטימציה שניתנה למפלגות הערביות, אך מנגד גם התחזק בזירה הציבורית מעמדן של מפלגות ימין רדיקליות ● שיעורי ההצבעה הנמוכים מלמדים על אובדן האמון בדמוקרטיה ● אסור לתת לאיומים במערכת בחירות נוספת להביא לכך שמי שלא זכו לרוב בבחירות ימשיכו לאחוז בהגה השלטון ● דעה

עוד 1,210 מילים

המשטרה: כסיף תקף שוטר; כסיף: מדובר בעבריינים שקרנים

לוין: התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח לא כל שכן ח״כ ● סער: חרפה ● סמוטריץ׳: בלתי מתקבל על הדעת ● פייזר לישראל: אם לא תשלמו על החיסונים תועברו לסוף התור ● גנץ מזהיר את עבאס ובנט מהמו״מ עם נתניהו: ״תקבלו הבטחות ולא ייצא מזה כלום״ ● נתניהו ספד לנסיך פיליפ: ״משרת ציבור יוצא דופן״ ● רגב על השעיית אבישי בן חיים מחדשות 13: השמאל סותם פיות

עוד 47 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה