תיק ראיסי - "התליין מטהרן"

נשיא איראן הנבחר איברהים ראיסי לאחר הבחירות, 26.6.2021 (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)
AP Photo/Vahid Salemi
נשיא איראן הנבחר איברהים ראיסי לאחר הבחירות, 26.6.2021

המוסד הישראלי קובע בהערכה מודיעינית שהכין, כי נשיא איראן החדש אברהים ראיסי הוא אדם אכזרי שאחראי למותם של אלפים מבני עמו. משפט שמתנהל כעת בשוודיה ישפוך בקרוב אור נוסף על הפרות זכויות האדם של הנשיא המכונה "התליין מטהרן". העולם צריך להעמידו לדין בבית הדין הפלילי בהאג.

במהלך ביקורו של וויליאם ברנס ראש ה-CIA בישראל הציג לו ראש המוסד דוד ברנע את התיק המודיעיני שהכינו חוקרי המוסד על נשיא איראן החדש אברהים ראיסי.

התיק מכיל חומר מודיעיני שנאסף אודותיו במהלך השנים וגם עדויות על אישיותו ומעלליו. המסקנות של האנליסטים במוסד הן שמדובר באיש קיצוני ואכזרי במיוחד, שאחראי לרצח אלפים מבני עמו, וכי שאב מכך הנאה אישית. התיק המכנה "תיק ראיסי" מגדיר את נשיאה החדש של איראן כאיש עם הפרעות נפשיות קשות.

תיק ראיסי מכיל חומר מודיעיני שאסף המוסד במהלך השנים ועדויות על אישיותו ומעלליו. מסקנות האנליסטים הן שמדובר באיש קיצוני ואכזרי במיוחד, שאחראי לרצח אלפים מבני עמו, וכי שאב מכך הנאה אישית

באשר לחזרה אפשרית להסכם הגרעין מ-2015 קבעו חוקרי המוסד, שכלל לא בטוח שניתן להגיע עם אדם כזה להסכם כלשהו, וכי גם אם יגיעו עמו להסכם, לא בטוח שהוא יעמוד במה שייחתם.

לאישיותו של אברהים ראיסי ויחסו למערב יש חשיבות גדולה, מכיוון שמדובר באדם שלא רק יוביל מעתה ואילך את המשא ומתן בשיחות הגרעין בוינה, אלא מכיוון שיש אינדיקציות מודיעיניות ברורות לכך שהמנהיג העליון של איראן עלי ח'מינאי מייעד את אברהים ראיסי להיות יורשו.

ראיסי משתייך לקו השמרני הניצי של ח'מינאי ו"משמרות המהפכה" והוא עושה דברו הנאמן של ח'ימנאי ברוח המהפכה הח'ומיינסטית.

בשבוע שעבר הוא מינה לתפקיד שר החוץ החדש את הדיפלומט אמיר עבד אל-להיאן בן ה-57 הנחשב לשונא גדול של המערב ומשתייך לזרם השמרני של "משמרות המהפכה".

איראן תמשיך לנהל את המשא ומתן על החזרה להסכם הגרעין אולם תוך הקפדה על יישום ההנחיות של המנהיג העליון ח'מינאי ומבלי לעשות שום "הנחות" למעצמות החתומות על ההסכם.

סודות העבר

חלק ממעלליו של אברהים ראיסי המופיעים בתיק שלו במוסד הישראלי וקשורים להפרת זכויות אדם, אמור להיחשף בקרוב בפומבי באופן מפורט, שיסביר מדוע הוא זכה לכינוי "התליין מטהרן".

חלק ממעלליו של אברהים ראיסי המופיעים בתיק שלו במוסד הישראלי וקשורים להפרת זכויות אדם, אמור להיחשף בקרוב בפומבי באופן מפורט, שיסביר מדוע הוא זכה לכינוי "התליין מטהרן"

בשוודיה נפתח לפני כמה ימים משפטו של חמיד נורי, המכונה "נורי אלעבאסי", השופט האיראני לשעבר וסגן התובע הכללי בבית הכלא קוהרדשת בעיר כרג', מערבית לטהרן, שנאשם ביחד עם אברהים ראיסי בביצוע הוצאות להורג המוניות של מתנגדי המשטר ב-1988 על פי הנחיותיו של הייאתולה ח'ומייני מחולל "המהפכה האסלאמית" באיראן.

אברהים ראיסי היה חבר בוועדה המכונה "וועדת המוות" שחרצה את גורלם של אלפים ממתנגדי המשטר. הוא שימש אז בתפקיד סגן התובע הכללי של טהרן.

"וועדת המוות" כללה 4 שופטים, בראשה עמד השופט השרעי של טהרן חסן עלי נורי. היו חברים בה אברהים ראיסי, חמיד נורי, התובע הכללי של איראן מורתדא אשראקי וסגן שר המודיעין האיראני מוצטפא בור מחמדי.

היא הוציאה לפועל את פסק ההלכה (פתווא) שפירסם האיאתוללה ח'ומייני כי יש להוציא להורג את פעילי ארגון האופוזיציה "מוג'אהדין חלק".

ארגוני זכויות אדם בעולם מאשימים את אברהים ראיסי באחריות למותם של 5000 איראנים אולם בארגון האופוזיציה "מוג'האדין חלק" טוענים כי הוא האחראי הישיר למותם של 35 אלף איראנים.

על פי העדויות בתביעה הכללית השוודית, אברהים ראיסי היה נותן את ההוראות להוצאה להורג וחמיד נורי היה מבצע אותן, על פי אחת העדויות, חמיד נורי נהג לחלק ממתקים אחרי כל הוצאה להורג, גם לאסירים שהיו בהמתנה לתורם להישפט.

עפ"י העדויות ראיסי נתן את הוראות ההוצאות להורג וחמיד נורי ביצע אותן. חמיד נורי נהג לחלק ממתקים אחרי כל הוצאה להורג, גם לאסירים שהמתינו לתורם להישפט

הממשל האמריקאי הטיל על אברהים ראיסי סנקציות בגין חלקו בהפרות זכויות האדם באיראן. אבל, עתה, לאחר שנבחר לנשיא, ייתכן בהחלט שממשל ביידן יסיר מעליו את הסנקציות אם תושג הסכמה על חזרה להסכם הגרעין.

ראיסי הכחיש בעבר כל מעורבות בתיק ההוצאות להורג של מתנגדי המשטר אך שיבח את הצו שהוציא בזמנו ח'ומייני ליישם צעדים נגד המתנגדים שנעצרו.

חמיד נורי בן ה-60 נעצר בנובמבר 2019 בשדה התעופה הבינלאומי של שטוקהולם-ארלנדה במהלך ביקור בשוודיה.

על פי נתוני הפרקליטות בשוודיה, בין ה-30 ביולי לבין ה-16 באוגוסט 1988 חמיד נורי שימש כסגן התובע הכללי והיה אחראי למותם של מספר רב של אסירים פוליטיים מארגון האופוזיציה "מוג'אהדין חלק", בהתאם להנחייותיו של ח'ומייני, לאחר התקפות שביצע הארגון נגד המשטר בתום מלחמת איראן–עיראק שנמשכה שמונה שנים.

המשפט אמור להימשך עד אפריל בשנה הבאה ובמהלכו יופיעו עשרות עדים. חמיד נורי נאשם במעשי רצח ובפשעי מלחמה.

למשפטו של נורי יש השלכות בינלאומיות חשובות. במהלך המשפט ייחשפו גם עדויות על מעלליו של נשיא איראן החדש אברהים ראיסי והדבר ישפיע ללא ספק על היחסים בין שוודיה לאיראן. חמיד נורי מכחיש כי היה מעורב בהוצאות להורג ב-1988.

הממשל האמריקאי הטיל על ראיסי סנקציות בגין חלקו בהפרות זכויות האדם באיראן. אך עתה, לאחר שנבחר לנשיא, ייתכן שביידן יסיר את הסנקציות אם תושג הסכמה על חזרה להסכם הגרעין

הנשיא החדש אברהים ראיסי הוא אדם מסוכן מאוד, הוא עלול להיות מנהיגה העליון הבא של איראן, לכן יש לפעול בכל הכוח להביאו לדין בגין אחריותו למותם של אלפי אסירים בבתי הכלא האיראנים.

גורלו צריך להיות כגורל נשיא סודאן המודח עומר אלבשיר, שנגדו הוגש כתב אישום בבית הדין הבינלאומי בהאג על פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות ואף הוצאו צווי מעצר נגדו.

משפטו של חמיד נורי בשוודיה הוא צעד חשוב בכיוון הזה והוא אמור לחשוף בפרוטרוט את מעלליו של אברהים ראיסי שהיה דמות מרכזית בפשעים שבוצעו נגד האופוזיציה האיראנית.

בכיר במוסד לשעבר אומר כי ישראל צריכה להפיק לקחים מההיסטוריה כדי לעצור רודנים רוצחים ולפעול נגדם כבר בתחילת דרכם. במיוחד כאלה שמאיימים על ביטחונה של ישראל ורוצים בהשמדתה.

לדברי הבכיר, בזמנו ביקש השאה של איראן, מוחמד רזא פהלווי, מהמוסד הישראלי לסייע בחיסולו של רוחאללה חו'מייני, המנהיג הרוחני העליון לשעבר של איראן, בזמן שהותו בפאריז. ישראל סירבה בתוקף ואחר כך הצטערה על כך מכיוון שהוא היה זה ששיחרר את השד השיעי נגד ישראל מן הבקבוק.

הנשיא ראיסי הוא אדם מסוכן מאוד, שעלול להיות מנהיגה העליון הבא של איראן. לכן יש לפעול בכל הכוח להביאו לדין בגין אחריותו למותם של אלפי אסירים בבתי הכלא האיראנים

כרגע לא מדובר על חיסולו הפיזי של אברהים ראיסי אבל חשוב מאוד שהעולם וישראל יפעלו במלוא הכוח כדי להביא להעמדתו לדין של אברהים ראיסי בבית הדין הפלילי בהאג.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 959 מילים
סגירה