האם יחיא סינוואר מנותק מהמציאות?

מנהיג חמאס יחיא סנוואר מוקף במפגינים על גבול רצועת עזה, ב-20 באפריל 2019 (צילום: AP Photo/ Khalil Hamra)
AP Photo/ Khalil Hamra
מנהיג חמאס יחיא סנוואר מוקף במפגינים על גבול רצועת עזה, ב-20 באפריל 2019

מערכת הביטחון הישראלית מנהלת קמפיין תקשורתי נגד מנהיג חמאס יחיא סנוואר, שחלקו לוחמה פסיכולוגית בלתי יעילה. במקום לבזבז אנרגיה מיותרת, עדיף שמערכת הביטחון תקבל את ההחלטה לחסלו ותתמקד בהכנות המודיעיניות והמבצעיות לכך.

בסוף השבוע התחדשה האלימות על גבול רצועת עזה עם ישראל. הפלסטינים שיגרו בלוני תבערה לעבר עוטף עזה וחידשו את פעילות יחידות "ההטרדה הלילית" בגדר הגבול.

כל הפלגים הפלסטינים קיבלו החלטה קולקטיבית להסלמה הדרגתית מול ישראל.

בימים האחרונים נעלם יחיא סנוואר, מנהיג חמאס ברצועה, מעיני אמצעי התקשורת והמצלמות, האם הוא חושש שיחוסל בידי צה"ל בעקבות ההסלמה בגבול רצועת עזה? בהחלט אפשרי.

כל הפלגים הפלסטינים קיבלו החלטה קולקטיבית להסלמה הדרגתית מול ישראל. בימים האחרונים נעלם סנוואר, מנהיג חמאס ברצועה, מעיני התקשורת והמצלמות. האם מחשש שיחוסל ע"י צה"ל בעקבות ההסלמה?

בהפגנות של חמאס על גדר הגבול עם ישראל הופיע ח'ליל אלחיה, סגנו של יחיא סנוואר.

גורמים ברצועה הסבירו את היעלמותו של סנוואר בכך שהוא ירד לבונקר הסודי כדי לתכנן עם ראשי הזרוע הצבאית, מוחמד דף ומרוואן עיסא, את סבב הלחימה הבא מול ישראל. זאת לאחר שהבהיר למודיעין המצרי כי הנהגת חמאס קיבלה החלטה אסטרטגית לחדש את הפעילות העממית על גבול רצועת עזה במתכונת "צעדות השיבה", כדי להפעיל לחץ על ישראל להקל את המצור.

הדרישות המיידיות של סנוואר הן להכניס לאלתר את הכסף הקטארי לרצועה, להכניס מייד חומרי בניה לרצועת עזה, כדי שניתן יהיה להתחיל בפעולות השיקום של הבתים שנהרסו במלחמה, ולהשיב את המצב לקדמותו כפי שהיה בחודש מאי השנה, ערב מבצע "שומר החומות".

ככל שהתגברו האירועים האלימים בשבוע שעבר על גבול הרצועה, כך גברו ההאשמות של הדרגים הביטחוניים בישראל כלפי יחיא סנוואר.

ההאשמות היו אישיות וטענו כי הוא האחראי להסלמה מול ישראל מגבול הרצועה וכי הוא "מנותק מהמציאות וחי בעולם משל עצמו". ההאשמות האלה פורסמו בישראל באמצעות השופרות הידועים של מערכת הביטחון באמצעי התקשורת.

גורמים ברצועה הסבירו את היעלמות סנוואר בכך שהוא ירד לבונקר הסודי כדי לתכנן עם ראשי הזרוע הצבאית, מוחמד דף ומרוואן עיסא, את סבב הלחימה הבא מול ישראל

"סנוואר הוא הנושא באחריות למה שיקרה ברצועה" זימרו השופרות הביטחוניים.

ישראל בנתה את סנוואר

ההתבטאויות האלה של גורמי הביטחון הבכירים, ובראשם שר הביטחון בני גנץ הן חלק מהלוחמה הפסיכולוגית נגד חמאס. גם אם הן נכונות בחלקן, הן חסרות ערך הרתעתי ואפילו מזיקות, מכיוון שהן מחזקות את מעמדו של יחיא סנוואר בקרב הציבור העזתי.

הן גם מעידות על חוסר ההבנה של המודיעין הישראלי לגבי תהליך קבלת ההחלטות בחמאס. גורמים בחמאס מדגישים כי ההסלמה מול ישראל איננה גחמה אישית של יחיא סנוואר אלא החלטה של מועצת השורא של התנועה. מכיוון שיש לה השלכות אסטרטגיות על חייהם של 2.3 מיליון פלסטינים ברצועת עזה ועל היחסים של תנועת חמאס עם מדינות ערב והעולם האסלאמי.

למערכת הביטחון הישראלית יש תפקיד חשוב בבניית מעמדו של יחיא סנוואר בחמאס, היא זו ששיחררה אותו מן הכלא ב-2011 במסגרת "עסקת שליט", דבר שסייע לו לפרוץ קדימה לצמרת הארגון, והיא גם זו שתדרכה את אמצעי התקשורת בישראל כי מדובר במנהיג פרגמטי שמעוניין בהבנות הרגיעה עם ישראל.

אחרי שיחיא סנוואר הפתיע את המודיעין הישראלי והורה לתקוף את ירושלים ברקטות ב-21 במאי השנה והכריז על מערכת "חרב ירושלים", שינה המודיעין הישראלי את הגישה אליו. התקליט החדש שהחל להתנגן במערכת הביטחון הינו שמדובר באדם מסוכן וקיצוני.

התבטאויות גורמי הביטחון ובראשם שר הביטחון גנץ הן חלק מהלוחמה הפסיכולוגית נגד חמאס. גם אם הן נכונות בחלקן, הן חסרות ערך הרתעתי ואף מזיקות כשהן מחזקות את מעמדו בציבור העזתי

מייד לאחר תום מבצע "שומר החומות" יצא יחיא סנוואר בגלוי לאמצעי התקשורת ואיתגר את ישראל לנסות ולפגוע בו. הוא אף טייל ברגל ברחובות עזה מלווה בצוותי טלוויזיה.

שר הביטחון בני גנץ הודיע באמצעי התקשורת כי הוא "בן מוות" אך בפועל ישראל נענתה לבקשת המודיעין המצרי והעניקה ליחיא סנוואר חסנות מפני חיסול. הבלוף של גנץ נחשף במהרה.

למרבה הצער, אני נאלץ להגן על יחיא סנוואר ולקבוע כי מערכת הביטחון הישראלית מנותקת מהמציאות יותר מאשר יחיא סנוואר. היא זו שמפשלת באופן קבוע. היא זו שלא התריעה ולא נערכה כראוי לבלום את ההתקפות של הפלסטינים על חיילי צה"ל בגבול הרצועה, ומי ששילם את המחיר היה לוחם מג"ב בראל שמואלי שנפצע באורח אנוש מפיגוע ירי של מחבל חמאס.

למרבה הצער, אני נאלץ להגן על יחיא סנוואר ולקבוע כי מערכת הביטחון הישראלית מנותקת מהמציאות יותר מאשר יחיא סנוואר. היא זו שמפשלת באופן קבוע. היא זו שלא התריעה ולא נערכה כראוי

יחיא סנואר יודע גם להתל ולרמות את המודיעין המצרי. הוא הפתיע גם את מצרים במהלכים שלו בחודש מאי האחרון. בהחלטה על היציאה למלחמה בישראל ועד היום. מה שמכתיב את התנהלותו הם האינטרסים של חמאס כארגון טרור וגם האינטרסים האישיים שלו.

הפופולריות שלו בירידה מכיוון שהישגי חמאס מהמלחמה האחרונה נשחקו. יש לחץ כבד של הציבור העזתי על חמאס נוכח המצב ההומניטרי והכלכלי הקשה. גם המגעים לעסקת חילופי שבויים חדשה עם ישראל נקלעו למבוי סתום.

יחיא סנוואר יודע היטב כיצד לסחוט את ישראל ומצרים ולאיים בערעור היציבות האזורית. באחרונה הוא החל גם להפעיל פעילי חמאס ממחנה הפליטים ראשידיה בלבנון כדי שישגרו רקטות לעבר ישראל מדרום לבנון.

בכך הוא יצר איום כפול על ישראל בפתיחת 2 חזיתות במקביל נגדה מצפון ומדרום.

אין זה פלא שהוא מגלה סימני מגלומניה. הוא מתחזק וישראל נחלשת. היא מבין שישראל סחיטה ואין אף אחד בדרג המדיני-ביטחוני שפועל לשנות את המצב.

מה צריכה ישראל לעשות? שני דברים דחופים.

  1. דממה תקשורתית בכל הקשור ליחיא סנוואר והשתקת כל השופרות בתקשורת שעסקו בנושא.
  2. קבלת החלטה מיידית על חיסולו הפיזי.

סנוואר יודע היטב כיצד לסחוט את ישראל ומצרים ולאיים בערעור היציבות האזורית. באחרונה החל גם להפעיל פעילי חמאס ממחנה הפליטים ראשידיה בלבנון כדי שישגרו רקטות לעבר ישראל מדרום לבנון

סנוואר תמיד היה מחבל מסוכן וצמא דם. הוא רצח במו ידיו במהלך האינתיפאדה הראשונה כמה פלסטינים שנחשדו בשת"פ עם ישראל. אז הוא היה ראש מנגנון הביטחון של חמאס המכונה "אל-מג'ד", שתפקידו היה לצוד משתפי פעולה עם ישראל.

כל התיאורים על פרגמטיות של סנוואר כביכול אינם מדוייקים, הם קריאה וניתוח לא נכון של אופיו של האיש וגם אי הבנת החומר המודיעיני במלואו.

ישנים פרשנים שונים ומומחים לענייני סנוואר המנתחים את התנהלותו ובכלל אינם מכירים את האיש. הם משמיעים וכותבים מאמרי פרשנות מתחכמים, עם מילים של בית מרקחת, בהסתמך על כמה מתדרכים אינטרסנטים במערכת הביטחון. בעצם הם משרתים את הלוחמה הפסיכולוגית של ישראל ולא את  זכות הציבור בישראל לדעת את האמת.

מי שידע "לטפל" היטב בהנהגת החמאס היה ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ז"ל. הוא לא התרגש מההערכות המלומדות של המודיעין הישראלי. הוא הבין היטב את ההיגיון הרצחני של מנהיגי חמאס צמאי הדם. "אם חולפים כמה ימים והם לא הרגו יהודי מתחיל לגרד להם בידיים", אמר לי פעם שרון בשיחה אישית.

לכן הוא התעלם מכל האזהרות של מומחי הביטחון ולא היסס לחסל בקור רוח את מייסד ארגון חמאס השיח' אחמד יאסין ועוד שורה של מנהיגי חמאס מהשורה הראשנה: עבד אלעזיז רנטיסי, אסמעיל אבו שנב, אברהים מקאדמה, ואחרים. אריאל שרון ניסה גם לחסל את רב המחבלים מוחמד דף אך הוא נפצע בעת ניסיון החיסול והצליח להימלט.

אריק שרון לא התרגש מההערכות המלומדות של המודיעין הישראלי. הוא הבין היטב את ההיגיון הרצחני של מנהיגי חמאס. "אם חולפים כמה ימים והם לא הרגו יהודי מתחיל לגרד להם בידיים", אמר לי פעם שרון בשיחה אישית

לכן, טוב יעשה ראש הממשלה נפתלי בנט אם יאמץ את הגישה של אריאל שרון להנהגת החמאס. שרון ידע שכל מנהיג שיחוסל יוחלף באחר אבל זה לא הדאיג אותו, "נחסל גם את המנהיגים החדשים" הוא נהג לומר,"הם צריכים לדעת שהם ישלמו מחיר אישי כבד על הפעלת טרור נגד ישראל".

לכן, ההצהרות של בני גנץ שיחיא סנוואר הוא "בן מוות" אינן מספקות. מה שצריך הוא חיסולו בשטח, ואז כל הויכוח התקשורתי האם הוא "מנותק מן המציאות" הופך למיותר. צריך לנתק אותו באופן פיזי מן המציאות.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,170 מילים
סגירה