האם ישראל היא עדיין דמוקרטיה?

מעצר גונן בן יצחק (צילום: Fadi Amun)
Fadi Amun
מעצר גונן בן יצחק

אני מניח, שעבור האדם הממוצע, שאלה כמו "האם ישראל היא דמוקרטיה?" יכולה להישמע מוזר מאוד. הרי אם בוחנים את העטיפה המרשרשת של הדבר המכונה "הדמוקרטיה הישראלית, נדמה שאין בכלל ספק כי מדובר בדמוקרטיה.

בישראל יש שלוש רשויות: הרשות המבצעת היא הממשלה, הרשות המחוקקת היא הכנסת והרשות השופטת, היא מערכת בתי המשפט בישראל.

בישראל מתקיימות בחירות, ובניגוד למדינות אחרות, בדרך כלל הבחירות עוברות על מי מנוחות וללא אירועים מיוחדים, בוודאי לא אירועים אלימים.

בישראל יש מגוון של מפלגות מהימין הקיצוני הקשה ועד השמאל, וכן מפלגות מגזריות – מפלגות חרדיות ומפלגות ערביות.

בישראל יש תקשורת חופשית, אשר נשמעת בה לא אחת ביקורת קשה על השילטון.

אידי אמין השליך את מתנגדיו לתנינים, אנחנו לא. בארגנטינה ובסין העלימו מתנגדי משטר, וברוסיה מרעילים אותם ויורים בעורפם. אך האם זו הדרך היחידה לבחון דמוקרטיה?

בישראל אנשים, גם אם הם מתנגדי שילטון לא נעלמים ולא מושלכים לכלא.

אז זהו חברות וחברים. ישראל, במעטפת, נדמית להיות מדינה דמוקרטית. כאשר אנחנו בוחנים אותה, אנחנו משקפים לעצמנו באופן טבעי את הדוגמאות הקשות ביותר של המשטרים האפלים ביותר, וכאשר אנחנו עושים את זה, ברור לנו שאין בכלל שאלה עד כמה ישראל היא דמוקרטית.

אבל בואו ננסה לבחון את הדברים מנקודת מבט טיפה שונה: נכון, אידי אמין נהג להשליך את מתנגדיו לתנינים ואצלנו זה לא קורה. בארגנטינה ובסין העלימו מתנגדי משטר וברוסיה מרעילים אותם ויורים להם בעורף. האם זו הדרך היחידה לבחון את העניין?

אז אמרנו שבישראל יש שלוש רשויות. אבל זה לא ממש נכון. יש רשות מבצעת חזקה מאוד. אבל האם יש רשות מחוקקת אמיתית? החקיקה המשמעותית נעשית בוועדת השרים לענייני חקיקה. חוק שלא עובר את הועדה שבראשה עמדה עד לאחרונה שרת המשפטים לשער איילת שקד פשוט לא יהיה.

מעניין שאותה ממשלה שזועקת "משילות" אין לה שום בעיה עם העובדה שהרשות המבצעת סירסה לחלוטין את הרשות המחוקקת. הרשות המחוקקת היום היא יותר הצגה של פוליטיקאים.

מעניין שלאותה ממשלה שזועקת "משילות" אין בעיה עם זה שהרשות המבצעת סירסה לחלוטין את הרשות המחוקקת. הרשות המחוקקת היום היא יותר הצגה של פוליטיקאים

הרשות המבצעת גם משפיעה באופן מובהק על הרשות השופטת. רק לאחרונה התראיין עו"ד גיל ברינגר, יד ימינה של השרה שקד במשרד המשפטים, והתרברב ש-40% מהשופטים בעליון הם מינויים של השרה שקד (זה אותו בית משפט עליון שמאלני).

אם תבדקו את הרכב העליון כיום, תגלו למשל שעל אף שאחוז המתנחלים באוכלוסייה הישראלית הוא בסביבות 4% הרי שבעליון יש להם ייצוג של כ-13% מכלל השופטים בעוד שהאוכלוסייה הערבית מוסלמית שמהווה 20% מהחברה הישראלית ייצוגה בעליון הוא אפס עגול.

בישראל חופש ההפגנה נשחק עד דק. לאחרונה ראינו את האופן שבו משטרת פתח תקוה מדכאת כל ניסיון למחות בסביבתו של היועץ לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט בהנחייתו (או לפחות תלונתו) של היועמ"ש, האיש שאמור לשמור עלינו האזרחים.

בהפגנה הראשונה של האפודים הצהובים נעצרו מי שסומנו כראשי המחאה (גילוי נאות: אני בתוכם), והסיבה העיקרית הייתה עצם היותם "ראשי המחאה", ולא מעשה כלשהו או עבירה על החוק.

קדם לכך מעצר שערורייתי של אלדד יניב ומני נפתלי שקראו בפייסבוק לאנשים להפגין בפתח תקוה ועל רקע זה נעצרו ובילו לילה במעצר מבלי שעברו עבירה כלשהי ומבלי שבכלל הגיעו למקום ההפגנה.

מי שסומנו כראשי המחאה נעצרו מבלי שעברו על החוק. קדם להם מעצר שערורייתי של אלדד יניב ומני נפתלי, שבילו לילה במעצר עוד לפני שהגיעו בכלל למקום ההפגנה

מוסד ממלכתי אחרי מוסד ממלכתי נופלים טרף למנהיגותו המעוררת של ראש הממשלה נתניהו.

נתניהו, שהפך לאחרונה לראש הממשלה שאורך כהונתו הינו הארוך ביותר, הצליח לאורך השנים למוטט את המוסדות הממלכתיים אשר הוכפפו לו וסורסו על ידו.

כך הדיח נתניהו את היועץ לביטחון לאומי העצמאי והדעתן ד"ר עוזי ארד, תוך שתופרים נגד ארד עלילת דם שפלה ומשפילים אותו, ואחריו מגיעים למל"ל שורה של אנשים אשר הופכים את המל"ל לגוף רקוב ונתעב. שיאו של התהליך – החשדות החמורים בשחיתות נגד מועמדו של נתניהו לראשות המל"ל אבריאל בר יוסף.

ראש הממשלה ממנה למפכ"ל את סגן ראש השב"כ רוני אלשיך בתקווה שאלשיך יתקרנף ויעשה את דברו. כאשר אלשיך מגלה עצמאות, לא מאריכים את כהונתו וממנים במקומו מפכ"ל זמני.

מפכ"ל זמני הוא מריונטה של השלטון. כהונתו הקבועה תלויה בפוליטיקאים שמינו אותו. כך המצב כבר חודשים ארוכים, והחשוד מבלפור מסמן לעצמו עוד מטרה שהושגה

מה עוד לא נאמר על היועץ המשפטי לממשלה הד"ר אביחי מנדלבליט? האיש שטרם מינויו הסתבך בפרשת מסמך הרפז ובאורח פלא הצליח לצאת בשם ועין לאחר ששיקר ולא דיווח לרז ניזרי על העובדה שמסמך הרפז נמצא ברשותו בזמן שהיה פרקליט צבאי.

לאחר מכן החליק מנדלבליט לתפקיד מזכיר הממשלה – תפקיד שהוא פוליטי מאוד במהותו. לאחר מכן מונה, בניגוד לדעתו של נשיא העליון בדימוס השופט גרוניס, ליועץ משפטי לממשלה. פעם ראשונה שאדם עובר מתפקיד מזכיר הממשלה לתפקיד יועמ"ש ללא צינון מסויים.

מנדלבליט נאלץ להתמודד עם תיקי נתניהו (בנימין ושרה) והוא עושה את זה לא רע בכלל. את מרבית תיקי שרה נתניהו סגר מבלי לתת לציבור דין וחשבון. את תיקי נתניהו הוא מורח, ואת המסוכנים ביותר (תיק הצוללות, הסדר כובל עם נוני מוזס, המניות) הוא שם בצד ולא מטפל.

נתניהו הצליח למנות לתפקיד נציב שירות המדינה אדם חלש ונרפה, אשר כ"דוגמא אישית" לעובדי המגזר הציבורי יצא לחו"ל במימון ארגון פרטי-ארגון חב"ד.

תפקיד החשוב של ממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה מינו עו"ד זוטר שעבד בתפקיד ניהול זוטר בשב"כ. אולי כי קודמו קידם את חקירות שרה נתניהו והודח באופן משפיל מתפקידו.

חיסול דומה בוצע לעו"ד אורי קורב מהפרקליטות ולדינה זילבר מהפרקליטות. נתניהו מינה ראש מוסד אחרי שהמועמדים עברו מבחן, האם עם מינויים הם יגלו לויאליות לראש הממשלה. המדינה זה אני.

שמועות עקשניות גורסות ששרה נתניהו מעורבת בעניינים לא לה. כך לפחות אמר ראש המוסד לשעבר מאיר דגן ז"ל שביקר במעון ראש הממשלה בירושלים, דרש שהגב' נתניהו לא תשתתף בשיחה ומאז לא הוזמן יותר למקום.

שרת התרבות של מדינת ישראל מנהלת מלחמת חורמה בכל יצירה הצגה או סרט שלשיטתה אינם עומדים בקריטריונים של פטריוטיות ואהבת המולדת.

שרי החינוך כופים עלינו הדתה, מבלי לשאול אותנו לרצונותינו כהורים.

והתקשורת…אוי התקשורת. נתניהו ניצח בעיצוב התודעה הקולקטיבית על "התקשורת השמאלנית". בדיקת העובדות מלמדת שהתקשורת היא הפודל של הדמוקרטיה

והתקשורת…אוי התקשורת. נתניהו ללא ספק ניצח בעיצוב התודעה הקולקטיבית על "התקשורת השמאלנית". אלא שכאשר בודקים את העובדות מגלים שהתקשורת הינה כלב הפודל של הדמוקרטיה הישראלית.

תראו רק את נתוני חברת יפעת ותגלו כמה זמן שידור בפריים טיים ניתן לשלטון מול האופוזיציה.

תשאלו את עצמכם את מי אתם רואים ושומעים כאשר אתם פותחים רדיו וטלויזיה? רשימה חלקית: עמית סגל, אראל סגל, שמעון ריקלין, עירית לינור, גדי טאוב, רני רהב, שרון גל, דנה סומברג, אמיר איבגי, יעקב ברדוגו, איילה חסון, בועז ביסמוט, יעקב אחימאיר, יורם שפטל, סיון רהב מאיר, קובי אריאלי, יעקב אייכלר, אמילי עמרוסי, גאולה אבן סער, ינון מגל, אבישי עברי להמשיך?

העיתונות הישראלית גם היא מגויסת ברובה או לנתניהו או לבעלי ההון. עיתון הארץ המושמץ הוא העיתון היחיד ששומר על קו מערכתי חופשי. התהליך החמיר עם כניסתו של ישראל היום לשוק. אני כותב לשוק, אבל פה מדובר בעיתון שמחולק חינם במשך עשור, ושוטף לציבור את המוח בתכנים של ימין-ביבי-ימין.

אתם מבינים, העובדה שאנשים לא נעלמים כאן או שאנחנו לא דומים לקונגו בהתנהלות היומיומית (לא?), עדיין לא מעידה שאנחנו דמוקרטיה.

כאשר מפלגת השלטון שולחת משקיפים עם מצלמות סמויות ופוגעת בחשאיות הבחירות ולא נענשת, נשאלת השאלה האם כך נראית דמוקרטיה או האם חייבים לראות מרחץ דמים חלילה במהלך הבחירות או ש"מספיק" פשוט לפגוע בטוהר הבחירות ובמוטיבציה של אוכלוסיה שלמה להגיע ולממש את הזכות הדמוקרטית?

ימים יגידו.

עו"ד גונן בן יצחק, בן 48 נשוי + 4. ממייסדי ארגון העובדים "תנופה לעובד". בעבר איש שב"כ ומפעילו של "הנסיך הירוק", והיום פעיל חברתי וחבר עמותת "חוזה חדש" נגד השחיתות השלטונית, ועמותת "ישראל יקרה לנו" הנלחמת ביוקר המחייה בישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
הדתה שמדתה, אין שום הדתה, אין שום יהדות בבתי הספר. הילדים של היום לא יודעים כלום על יהדותם, ובטח אף אחד לא חזר בתשובה בגלל איזה טקסט בספר לימוד, אז תפסיק לבלבל את המוח עם השנאת ישראל של... המשך קריאה

הדתה שמדתה, אין שום הדתה, אין שום יהדות בבתי הספר. הילדים של היום לא יודעים כלום על יהדותם, ובטח אף אחד לא חזר בתשובה בגלל איזה טקסט בספר לימוד, אז תפסיק לבלבל את המוח עם השנאת ישראל שלך. לילה טוב ושלא נשמע ממך יותר. בע"ה.

ישראל היא דמוקרטיה פגומה, וזה אם עושים לה הנחה ולא לוקחים בחשבון את השטחים. רוסיה היא דמוקרטיה פגומה מאד, אם בכלל. סין לא מתימרת להיות דמוקרטיה כלל, וארגנטינה בזמן העלמת מתנגדי המשטר הי... המשך קריאה

ישראל היא דמוקרטיה פגומה, וזה אם עושים לה הנחה ולא לוקחים בחשבון את השטחים. רוסיה היא דמוקרטיה פגומה מאד, אם בכלל. סין לא מתימרת להיות דמוקרטיה כלל, וארגנטינה בזמן העלמת מתנגדי המשטר היתה דיקטטורה צבאית לכל דבר. עצם ההשוואה שלנו למדינות האלה עצובה.

״הדמוקרטיה״ המדוברת היא דמוקרטיה בעיני הסומים ובעיני אלה שעדיין מקווים שתחזור אבל לא עושים פעולות משמעותיות כדי להפחיד את השלטון, משרתת את השילטון שאיננו צריך להתאמץ מדי ע״י השלכת המתנג... המשך קריאה

״הדמוקרטיה״ המדוברת היא דמוקרטיה בעיני הסומים ובעיני אלה שעדיין מקווים שתחזור אבל לא עושים פעולות משמעותיות כדי להפחיד את השלטון, משרתת את השילטון שאיננו צריך להתאמץ מדי ע״י השלכת המתנגדים למאכל לתנינים…
ברגע שהשלטון יתקל בתגובה נגדית ושווה בעוצמתה למעשיו, גם בישראל יזרקו אותם למאכל התנינים…בנתיים השילטון יכול לעשות את מה שמתחשק לו למען תומכיו ולעצמו. אין באמת התנגדות לשלטון בישראל וזה ימשך כך גם בעתיד הרחוק. ה״מתנגדים״ לשילטון, הם גם אלה שעוזרים לו ״בהתנגדותם״ האפסית, הפחדנית, הפסיבית, הפייסבוקית המוזרה (בלשון המעטה), המיואשת והלא חושבת מספיק עד כדי השתתפות בפייק ״בחירות״ שיוזם השליט שיודע ומכיר את הDNA של
הישראלים כבר עשרות שנים…

עוד 1,117 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה ● הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בתל אביב נגד סיפוח שטחי יו"ש

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 9 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה