האם ישראל היא עדיין דמוקרטיה?

מעצר גונן בן יצחק (צילום: Fadi Amun)
Fadi Amun
מעצר גונן בן יצחק

אני מניח, שעבור האדם הממוצע, שאלה כמו "האם ישראל היא דמוקרטיה?" יכולה להישמע מוזר מאוד. הרי אם בוחנים את העטיפה המרשרשת של הדבר המכונה "הדמוקרטיה הישראלית, נדמה שאין בכלל ספק כי מדובר בדמוקרטיה.

בישראל יש שלוש רשויות: הרשות המבצעת היא הממשלה, הרשות המחוקקת היא הכנסת והרשות השופטת, היא מערכת בתי המשפט בישראל.

בישראל מתקיימות בחירות, ובניגוד למדינות אחרות, בדרך כלל הבחירות עוברות על מי מנוחות וללא אירועים מיוחדים, בוודאי לא אירועים אלימים.

בישראל יש מגוון של מפלגות מהימין הקיצוני הקשה ועד השמאל, וכן מפלגות מגזריות – מפלגות חרדיות ומפלגות ערביות.

בישראל יש תקשורת חופשית, אשר נשמעת בה לא אחת ביקורת קשה על השילטון.

אידי אמין השליך את מתנגדיו לתנינים, אנחנו לא. בארגנטינה ובסין העלימו מתנגדי משטר, וברוסיה מרעילים אותם ויורים בעורפם. אך האם זו הדרך היחידה לבחון דמוקרטיה?

בישראל אנשים, גם אם הם מתנגדי שילטון לא נעלמים ולא מושלכים לכלא.

אז זהו חברות וחברים. ישראל, במעטפת, נדמית להיות מדינה דמוקרטית. כאשר אנחנו בוחנים אותה, אנחנו משקפים לעצמנו באופן טבעי את הדוגמאות הקשות ביותר של המשטרים האפלים ביותר, וכאשר אנחנו עושים את זה, ברור לנו שאין בכלל שאלה עד כמה ישראל היא דמוקרטית.

אבל בואו ננסה לבחון את הדברים מנקודת מבט טיפה שונה: נכון, אידי אמין נהג להשליך את מתנגדיו לתנינים ואצלנו זה לא קורה. בארגנטינה ובסין העלימו מתנגדי משטר וברוסיה מרעילים אותם ויורים להם בעורף. האם זו הדרך היחידה לבחון את העניין?

אז אמרנו שבישראל יש שלוש רשויות. אבל זה לא ממש נכון. יש רשות מבצעת חזקה מאוד. אבל האם יש רשות מחוקקת אמיתית? החקיקה המשמעותית נעשית בוועדת השרים לענייני חקיקה. חוק שלא עובר את הועדה שבראשה עמדה עד לאחרונה שרת המשפטים לשער איילת שקד פשוט לא יהיה.

מעניין שאותה ממשלה שזועקת "משילות" אין לה שום בעיה עם העובדה שהרשות המבצעת סירסה לחלוטין את הרשות המחוקקת. הרשות המחוקקת היום היא יותר הצגה של פוליטיקאים.

מעניין שלאותה ממשלה שזועקת "משילות" אין בעיה עם זה שהרשות המבצעת סירסה לחלוטין את הרשות המחוקקת. הרשות המחוקקת היום היא יותר הצגה של פוליטיקאים

הרשות המבצעת גם משפיעה באופן מובהק על הרשות השופטת. רק לאחרונה התראיין עו"ד גיל ברינגר, יד ימינה של השרה שקד במשרד המשפטים, והתרברב ש-40% מהשופטים בעליון הם מינויים של השרה שקד (זה אותו בית משפט עליון שמאלני).

אם תבדקו את הרכב העליון כיום, תגלו למשל שעל אף שאחוז המתנחלים באוכלוסייה הישראלית הוא בסביבות 4% הרי שבעליון יש להם ייצוג של כ-13% מכלל השופטים בעוד שהאוכלוסייה הערבית מוסלמית שמהווה 20% מהחברה הישראלית ייצוגה בעליון הוא אפס עגול.

בישראל חופש ההפגנה נשחק עד דק. לאחרונה ראינו את האופן שבו משטרת פתח תקוה מדכאת כל ניסיון למחות בסביבתו של היועץ לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט בהנחייתו (או לפחות תלונתו) של היועמ"ש, האיש שאמור לשמור עלינו האזרחים.

בהפגנה הראשונה של האפודים הצהובים נעצרו מי שסומנו כראשי המחאה (גילוי נאות: אני בתוכם), והסיבה העיקרית הייתה עצם היותם "ראשי המחאה", ולא מעשה כלשהו או עבירה על החוק.

קדם לכך מעצר שערורייתי של אלדד יניב ומני נפתלי שקראו בפייסבוק לאנשים להפגין בפתח תקוה ועל רקע זה נעצרו ובילו לילה במעצר מבלי שעברו עבירה כלשהי ומבלי שבכלל הגיעו למקום ההפגנה.

מי שסומנו כראשי המחאה נעצרו מבלי שעברו על החוק. קדם להם מעצר שערורייתי של אלדד יניב ומני נפתלי, שבילו לילה במעצר עוד לפני שהגיעו בכלל למקום ההפגנה

מוסד ממלכתי אחרי מוסד ממלכתי נופלים טרף למנהיגותו המעוררת של ראש הממשלה נתניהו.

נתניהו, שהפך לאחרונה לראש הממשלה שאורך כהונתו הינו הארוך ביותר, הצליח לאורך השנים למוטט את המוסדות הממלכתיים אשר הוכפפו לו וסורסו על ידו.

כך הדיח נתניהו את היועץ לביטחון לאומי העצמאי והדעתן ד"ר עוזי ארד, תוך שתופרים נגד ארד עלילת דם שפלה ומשפילים אותו, ואחריו מגיעים למל"ל שורה של אנשים אשר הופכים את המל"ל לגוף רקוב ונתעב. שיאו של התהליך – החשדות החמורים בשחיתות נגד מועמדו של נתניהו לראשות המל"ל אבריאל בר יוסף.

ראש הממשלה ממנה למפכ"ל את סגן ראש השב"כ רוני אלשיך בתקווה שאלשיך יתקרנף ויעשה את דברו. כאשר אלשיך מגלה עצמאות, לא מאריכים את כהונתו וממנים במקומו מפכ"ל זמני.

מפכ"ל זמני הוא מריונטה של השלטון. כהונתו הקבועה תלויה בפוליטיקאים שמינו אותו. כך המצב כבר חודשים ארוכים, והחשוד מבלפור מסמן לעצמו עוד מטרה שהושגה

מה עוד לא נאמר על היועץ המשפטי לממשלה הד"ר אביחי מנדלבליט? האיש שטרם מינויו הסתבך בפרשת מסמך הרפז ובאורח פלא הצליח לצאת בשם ועין לאחר ששיקר ולא דיווח לרז ניזרי על העובדה שמסמך הרפז נמצא ברשותו בזמן שהיה פרקליט צבאי.

לאחר מכן החליק מנדלבליט לתפקיד מזכיר הממשלה – תפקיד שהוא פוליטי מאוד במהותו. לאחר מכן מונה, בניגוד לדעתו של נשיא העליון בדימוס השופט גרוניס, ליועץ משפטי לממשלה. פעם ראשונה שאדם עובר מתפקיד מזכיר הממשלה לתפקיד יועמ"ש ללא צינון מסויים.

מנדלבליט נאלץ להתמודד עם תיקי נתניהו (בנימין ושרה) והוא עושה את זה לא רע בכלל. את מרבית תיקי שרה נתניהו סגר מבלי לתת לציבור דין וחשבון. את תיקי נתניהו הוא מורח, ואת המסוכנים ביותר (תיק הצוללות, הסדר כובל עם נוני מוזס, המניות) הוא שם בצד ולא מטפל.

נתניהו הצליח למנות לתפקיד נציב שירות המדינה אדם חלש ונרפה, אשר כ"דוגמא אישית" לעובדי המגזר הציבורי יצא לחו"ל במימון ארגון פרטי-ארגון חב"ד.

תפקיד החשוב של ממונה על המשמעת בנציבות שירות המדינה מינו עו"ד זוטר שעבד בתפקיד ניהול זוטר בשב"כ. אולי כי קודמו קידם את חקירות שרה נתניהו והודח באופן משפיל מתפקידו.

חיסול דומה בוצע לעו"ד אורי קורב מהפרקליטות ולדינה זילבר מהפרקליטות. נתניהו מינה ראש מוסד אחרי שהמועמדים עברו מבחן, האם עם מינויים הם יגלו לויאליות לראש הממשלה. המדינה זה אני.

שמועות עקשניות גורסות ששרה נתניהו מעורבת בעניינים לא לה. כך לפחות אמר ראש המוסד לשעבר מאיר דגן ז"ל שביקר במעון ראש הממשלה בירושלים, דרש שהגב' נתניהו לא תשתתף בשיחה ומאז לא הוזמן יותר למקום.

שרת התרבות של מדינת ישראל מנהלת מלחמת חורמה בכל יצירה הצגה או סרט שלשיטתה אינם עומדים בקריטריונים של פטריוטיות ואהבת המולדת.

שרי החינוך כופים עלינו הדתה, מבלי לשאול אותנו לרצונותינו כהורים.

והתקשורת…אוי התקשורת. נתניהו ניצח בעיצוב התודעה הקולקטיבית על "התקשורת השמאלנית". בדיקת העובדות מלמדת שהתקשורת היא הפודל של הדמוקרטיה

והתקשורת…אוי התקשורת. נתניהו ללא ספק ניצח בעיצוב התודעה הקולקטיבית על "התקשורת השמאלנית". אלא שכאשר בודקים את העובדות מגלים שהתקשורת הינה כלב הפודל של הדמוקרטיה הישראלית.

תראו רק את נתוני חברת יפעת ותגלו כמה זמן שידור בפריים טיים ניתן לשלטון מול האופוזיציה.

תשאלו את עצמכם את מי אתם רואים ושומעים כאשר אתם פותחים רדיו וטלויזיה? רשימה חלקית: עמית סגל, אראל סגל, שמעון ריקלין, עירית לינור, גדי טאוב, רני רהב, שרון גל, דנה סומברג, אמיר איבגי, יעקב ברדוגו, איילה חסון, בועז ביסמוט, יעקב אחימאיר, יורם שפטל, סיון רהב מאיר, קובי אריאלי, יעקב אייכלר, אמילי עמרוסי, גאולה אבן סער, ינון מגל, אבישי עברי להמשיך?

העיתונות הישראלית גם היא מגויסת ברובה או לנתניהו או לבעלי ההון. עיתון הארץ המושמץ הוא העיתון היחיד ששומר על קו מערכתי חופשי. התהליך החמיר עם כניסתו של ישראל היום לשוק. אני כותב לשוק, אבל פה מדובר בעיתון שמחולק חינם במשך עשור, ושוטף לציבור את המוח בתכנים של ימין-ביבי-ימין.

אתם מבינים, העובדה שאנשים לא נעלמים כאן או שאנחנו לא דומים לקונגו בהתנהלות היומיומית (לא?), עדיין לא מעידה שאנחנו דמוקרטיה.

כאשר מפלגת השלטון שולחת משקיפים עם מצלמות סמויות ופוגעת בחשאיות הבחירות ולא נענשת, נשאלת השאלה האם כך נראית דמוקרטיה או האם חייבים לראות מרחץ דמים חלילה במהלך הבחירות או ש"מספיק" פשוט לפגוע בטוהר הבחירות ובמוטיבציה של אוכלוסיה שלמה להגיע ולממש את הזכות הדמוקרטית?

ימים יגידו.

עו"ד גונן בן יצחק, בן 48 נשוי + 4. ממייסדי ארגון העובדים "תנופה לעובד". בעבר איש שב"כ ומפעילו של "הנסיך הירוק", והיום פעיל חברתי וחבר עמותת "חוזה חדש" נגד השחיתות השלטונית, ועמותת "ישראל יקרה לנו" הנלחמת ביוקר המחייה בישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
הדתה שמדתה, אין שום הדתה, אין שום יהדות בבתי הספר. הילדים של היום לא יודעים כלום על יהדותם, ובטח אף אחד לא חזר בתשובה בגלל איזה טקסט בספר לימוד, אז תפסיק לבלבל את המוח עם השנאת ישראל של... המשך קריאה

הדתה שמדתה, אין שום הדתה, אין שום יהדות בבתי הספר. הילדים של היום לא יודעים כלום על יהדותם, ובטח אף אחד לא חזר בתשובה בגלל איזה טקסט בספר לימוד, אז תפסיק לבלבל את המוח עם השנאת ישראל שלך. לילה טוב ושלא נשמע ממך יותר. בע"ה.

ישראל היא דמוקרטיה פגומה, וזה אם עושים לה הנחה ולא לוקחים בחשבון את השטחים. רוסיה היא דמוקרטיה פגומה מאד, אם בכלל. סין לא מתימרת להיות דמוקרטיה כלל, וארגנטינה בזמן העלמת מתנגדי המשטר הי... המשך קריאה

ישראל היא דמוקרטיה פגומה, וזה אם עושים לה הנחה ולא לוקחים בחשבון את השטחים. רוסיה היא דמוקרטיה פגומה מאד, אם בכלל. סין לא מתימרת להיות דמוקרטיה כלל, וארגנטינה בזמן העלמת מתנגדי המשטר היתה דיקטטורה צבאית לכל דבר. עצם ההשוואה שלנו למדינות האלה עצובה.

״הדמוקרטיה״ המדוברת היא דמוקרטיה בעיני הסומים ובעיני אלה שעדיין מקווים שתחזור אבל לא עושים פעולות משמעותיות כדי להפחיד את השלטון, משרתת את השילטון שאיננו צריך להתאמץ מדי ע״י השלכת המתנג... המשך קריאה

"הדמוקרטיה" המדוברת היא דמוקרטיה בעיני הסומים ובעיני אלה שעדיין מקווים שתחזור אבל לא עושים פעולות משמעותיות כדי להפחיד את השלטון, משרתת את השילטון שאיננו צריך להתאמץ מדי ע"י השלכת המתנגדים למאכל לתנינים…
ברגע שהשלטון יתקל בתגובה נגדית ושווה בעוצמתה למעשיו, גם בישראל יזרקו אותם למאכל התנינים…בנתיים השילטון יכול לעשות את מה שמתחשק לו למען תומכיו ולעצמו. אין באמת התנגדות לשלטון בישראל וזה ימשך כך גם בעתיד הרחוק. ה"מתנגדים" לשילטון, הם גם אלה שעוזרים לו "בהתנגדותם" האפסית, הפחדנית, הפסיבית, הפייסבוקית המוזרה (בלשון המעטה), המיואשת והלא חושבת מספיק עד כדי השתתפות בפייק "בחירות" שיוזם השליט שיודע ומכיר את הDNA של
הישראלים כבר עשרות שנים…

עוד 1,117 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 23 ביוני 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־261 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

צה"ל: לוחם נפצע באורח קשה מפגיעה של כלי טיס לא מאויש בצפון הארץ

ראש הממשלה מינה את האלוף במיל׳ אליעזר (צ׳ייני) מרום לפרויקטור הצפון, ואת האלוף במיל׳ יפתח רון-טל לתפקיד ראש מנהלת תקומה בדרום ● דיווח: בכירים דמוקרטיים מודאגים לקראת נאום נתניהו בקונגרס ● השר גלנט יצא לוושינגטון: הפגישות - מכריעות לעתיד המלחמה ● אזעקות מדרום לכרמיאל; דיווח: כטב״ם חזבאללה יורט באזור מתחם השייך לרפא״ל

עוד 23 עדכונים
אמיר בן-דוד

הנאום ההיסטורי של דויד גרוסמן

הסופר וחתן פרס ישראל דויד גרוסמן, ששכל את בנו אורי במלחמת לבנון השנייה, נשא אתמול נאום יוצא דופן בעוצמתו – למעשה פואמה, שעוד עשויה להיכנס אל קאנון השירה העברית המגיבה על אירועים היסטוריים דרמטיים ● וגם: המבוגר האחראי טס לוושינגטון ● חיסול כפול בעזה ובלבנון ● חדשות היורו ● ועוד...

הסופר דויד גרוסמן נואם בהפגנה נגד ממשלת  נתניהו ליד בסיס הקריה בתל אביב, 22 ביוני 2024 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
תומר נויברג/פלאש90

כדרוזי, גם עם הדובון והעוזי אתה נחשד כסתם עוד מחבל

ביום רביעי האחרון הגעתי לבית ג'אן לניחום אבלים במשפחתו של סרן ווסים מחמוד  ז"ל, אשר נהרג באירוע הקשה של התפוצצות הנמר"ה. נשות משפחתו עמדו וקיבלו את פני הנשים שעברו על פניהן.

אימו אחזה בצילום של ווסים, בחור יפה וצעיר שהיה אמור להשתחרר, חזר לעזה פצוע עם רסיס בידו, כדי להילחם עם חייליו ונהרג. סבתו הזקנה עמדה כפופה לידה ואחיותיו מצידה השני. הן לחצו את ידי הנשים המנחמות ואיחלו להן שלא תדענה צער. באצילות, באיפוק ובשקט.

גילה לבני זמיר היא חיפאית, יועצת תקשורת ופובליציסטית, מנכלי"ת המרכז הישראלי - דרוזי, מייסדת ושותפה בתכנית "האקווריום-הכשרה פוליטית דמוקרטית". הובילה מאבקים סביבתיים וחברתיים. בוגרת התכנית למנהיגות חברתית במרכז מנדל צפון. בעלת BA בתקשורת, רוח וחברה ועיצוב תקשורת חזותית. נשואה, אם ל-3 וסבתא ל-4.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 868 מילים

פה זה לא אירופה

בממשלה מבטיחים לנו שאחרי יישום רפורמת "מה שטוב לאירופה טוב לישראל" יוקר המחיה ירד ● אולם בפועל הרפורמה כנראה לא תוזיל בשקל אחד את סל הקניות הממוצע ● החשדות נגד בעלי ויקטורי ויוחננוף מבהירות לכולם גם למה ● פרשנות

עוד 788 מילים ו-1 תגובות

איפה טעינו? התפתחות מתחילה באחריות

למלחמה מול אויב משותף – המונח "ביחד ננצח" מיטיב. עם זאת, כרגע יומרני לומר זאת, בהיותנו חלשים מבפנים. סרטון תדמית, מרגש ככל שיהיה, אינו משנה זאת. כדי להתחזק מבפנים עלינו לעשות בדק בית ולתקן.

אנשים לעיתים אינם מביטים בחולשות מהחשש להיפגע. ואולם, אין דבר חזק יותר מהמוכנות להכיר בחולשותינו ולקחת אחריות. ללמוד איפה טעינו ובהתאם לתקן. אחת הטעויות קיבלה ביטוי פיזי בתמונה של דחפור (המצאה מ-1923) הפורץ באין מפריע את הגדר הטכנולוגית המתוחכמת (2023) בגבול עזה ב-7 באוקטובר.

לילך דורה היא יועצת ארגונית ומנחת קבוצות בכירה. בעלת ניסיון של מעל 20 שנה בתחום. תואר ראשון במדעי ההתנהגות, תואר שני בהתנהגות ארגונית, תעודה בהנחיית קבוצות , תעודה קורס דירקטורים ותעודה ב- System Thinking מטעם Cornell University . מרצה באוניברסיטה העברית. מובילה תפיסה של מנהיגות וניהול אחראיים וממלכתיים, נשואה ואמא לארבעה ילדים, חברת קיבוץ אייל.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 945 מילים

למקרה שפיספסת

כחצי מיליון איש עזבו את ישראל בחצי השנה הראשונה למלחמה

מעקב זמן ישראל העזיבה הבהולה שנצפתה בסוף 2023 מתגלה כעת כמגמה ● מספר אזרחי ישראל שיצאו מהארץ בחגי תשרי ובזמן המלחמה עד אפריל, גדול ביותר מחצי מיליון ממספר הישראלים שחזרו עד פסח השנה ● בניגוד לתחזיות, העלייה לארץ נמוכה בהרבה מאשר לפני המלחמה, ועומדת על כ־2,500 עולים לחודש בלבד

עוד 1,020 מילים ו-2 תגובות

מוזיאון לתולדות העם היהודי או אוסף מנותקים שחוברים לאויבי ישראל?

החודש, בשבת ה-15 ביוני 2024, קיים מוזיאון פולין פיקניק לרגל חג השבועות, חג מתן תורה של העם היהודי. השותף לאירוע או ה"קבלן" המבצע היה ארגון פולני בשם baza, ארגון שמתהדר בפעילות רווחה לפליטים ומהגרים.

אלא שבעיון בפעילות ארגון baza ברשתות החברתיות, מתברר כי baza הוא ארגון שקיבל על עצמו לתמוך בחמאס, לסייע בקמפיינים שלו ברשתות החברתיות בפולנית ולקדם את הנרטיב החמאסי "מהים עד הנהר פלסטין תשוחרר – from the river to the sea Palestine will be free".

מאיר בולקה חוקר ומגלה בשנים האחרונות את מזרח אירופה ובמיוחד את פולין. כבר 10 שנים על הקו בין פולין לישראל ועדיין לא גילה אפילו 10% מהסיפורים של יהדות אירופה לפני השואה ולאחריה. הופך כל אבן, מאתר כל פיסת מידע ומנסה להוציא את האמת לאור, גם אם היא כואבת. במסגרת עיסוקו פועל לשימור המורשת היהודית ועוסק בשימור אתרי מורשת יהודיים. לעיתים גם נאבק באנטישמיות, בעיקר זו הדיגיטלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 602 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

בכירים דמוקרטים שוקלים להחרים את נאום נתניהו בקונגרס

נתניהו, שאמור לנאום בסוף חודש יולי בפני שני בתי הקונגרס, האשים את ממשל ביידן בשבוע שעבר בעיכוב מכוון של משלוחי נשק והכעיס את האמריקאים ● מסתמן כי לפחות 20 חברי קונגרס ובית נבחרים ייעדרו מהנאום או ימחו במהלכו ● המספרים עשויים לטפס ותלויים בהתנהלות נתניהו בחודש הקרוב ● פרשנות

עוד 769 מילים ו-2 תגובות

שלושת המועמדים הבולטים לרשת את הנשיא שנהרג בתאונת המסוק אבראהים ראיסי נעים בין אולטרה שמרן לרפורמיסט שמרן: כולם עומדים בתו התקן של המנהיג העליון חמינאי ● ועדיין מערכת הבחירות הפכה לתוססת, כשבציבור האיראני צפים ועולים האשמות לשחיתות מהעבר ● הבחירות יתקיימו בעוד חמישה ימים - מספיק זמן להציף סיפורים נוספים שמרעידים את הממסד בטהרן ● פרשנות

עוד 633 מילים
היום ה־260 ללחימה ● 120 חטופים עדיין בעזה

רס״ל גרוס מלכיה, בן 25 מסוסיה, נפל בדרום הרצועה

גורם מדיני בכיר טען כי המגעים לעסקת החטופים הגיעו למבוי סתום: "אין על מה לקיים דיונים, הלכנו הכי רחוק שיש" ● צה"ל ניסה לחסל את מספר 4 של חמאס בעזה ● חשד לפיגוע: אמנון מוכתר בן ה-67 מפתח תקווה נורה למוות בקלקיליה ● צה"ל: התיעוד בו נראה פלסטיני קשור לרכב בג'נין "מתוחקר ויטופל בהקדם" ● החות'ים טענו: פגענו בנושאת המטוסים אייזנהאואר, ארה"ב הכחישה

עוד 23 עדכונים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

כפסע מהניצחון המוחלט

פיילוט חלוצי שעורך המשרד להגנת הסביבה עשוי לספק פתרון למכת הטרמיט הפורמוסי שהשתלט על פתח תקווה ● הנתונים מוכיחים: המחצית הראשונה של יוני 2024 אכן הייתה "חמה מהרגיל" ● רקדניות, פרחים וברכות - עיריות מנסות פידבק חיובי כדי לעודד השלכת זבל לפח האשפה במרחבים הציבוריים ● ופינת צל בכפר סבא שהופכת את הקיץ למעט יותר נסבל

עוד 1,447 מילים
מירוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

כל העיניים על המתלבטים

הסקרים האחרונים בארה"ב מראים התחזקות מתמדת של טראמפ אך הקרב עדיין צמוד ומי שצפוי להכריע בסופו של דבר הם המתלבטים שהצביעו בעבר לדמוקרטים ● ההרשעה של האנטר ביידן דווקא מפרקת את הטענות של הטראמפיסטים ● התחזקות הימין הקיצוני באירופה עלולה להצביע על מגמה עולמית ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,123 מילים ו-1 תגובות

למרות מאמצי ארה"ב, חזבאללה מדהיר את לבנון לתהום

נדמה כי רק לאמריקאים עדיין אכפת מהמו"מ לעצירת המלחמה הגדולה בצפון ● החות'ים בדרך להקריס את הכלכלה התימנית ● עשרות אוהדי כדורגל נעצרו במצרים בגלל תמיכה בעזה ● רוסיה מתכוונת לייצא רכבים לאיחוד האמירויות ● והשבוע ב־1976: פינוי האמריקאים והבריטים מלבנון ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,201 מילים ו-1 תגובות

פאפוריש, סשימי וסושי

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: בחזרה ל-1992, אז הלך לעולמו המחנך והגאוגרף יהויקים פאפוריש, שהנחיל לתלמידיו ב"תיכון חדש" בתל אביב את אהבת העולם והיה ל"מדריך הטיולים הראשון" של הישראלי החדש

עוד 1,275 מילים

בין מקבלי תארי האצולה לרגל יום הולדתו של המלך צ'ארלס היה אלן בייטס, שזכה בתואר מכל הסיבות הנכונות ● בייטס היה מי שחשף את הפגמים במערכת הממוחשבת של הדואר, שהובילו לרדיפת אנשים חפים מפשע בשל האשמות שווא ● מאבקו נמשך רבע מאה ושם קץ להתעמרות במנהלי סניפי הדואר במדינה ● סדרת דרמה על הפרשה שסחפה את הציבור הבריטי תרמה לסוף הטוב

עוד 2,712 מילים ו-1 תגובות

היועמ"שית נאבקת על עצמאות שומרי הסף

מלחמת העולם בין נתניהו וממשלתו לבין שומרי הסף, ובראשם היועמ"שית, נסובה כעת סביב המאבק להחזרת אחד ממוקדי הכוח החשובים במערכת הציבורית למסלול תקין: נציבות שירות המדינה ● נתניהו דורש שבחירת הנציב הבא תהיה אישית על ידו, היועמ"שית מתנגדת ומציעה להקים ועדת איתור ● למעשה, בהרב-מיארה קובעת לראשונה כי תפקיד הנציב איננו משרת אמון - אלא פונקציה מקצועית עצמאית ● פרשנות

עוד 832 מילים

דרעי חשב שחוק הרבנים יעבור ללא קושי ● מקורביו אומרים שהוא משלם מחיר על הניתוק הפיזי שלו מהשטח ולא הבין כמה התנגדות החוק יעורר ● גם הפרישה של גנץ ואיזנקוט נתפסת אצל יו"ר ש"ס ככישלון: הוא לא רוצה לראות את בן גביר תופס עמדת השפעה במקומם ● "מצידנו שלא ימונה רב אחד, רק שהאיש הזה לא יהיה בקבינט המלחמה", אומרים בסביבתו של דרעי ● פרשנות

עוד 592 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה