ביטול מצב החירום במצרים

.מאבטחים מצריים עומדים ליד כרזה המציגה את הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי במהלך פגישה בין ראש המודיעין המצרי לבין גורמי חמאס בעיר עזה. (צילום: Atia Mohammed/Flash90)
Atia Mohammed/Flash90
מאבטחים מצריים עומדים ליד כרזה המציגה את הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי במהלך פגישה בין ראש המודיעין המצרי לבין גורמי חמאס בעיר עזה.

נשיא מצרים א-סיסי הודיע על ביטול מצב החירום במדינה שנמשך ארבע שנים והוכרז בגלל פעילות הטרור של "האחים המוסלמים" וארגון דאע"ש. המהלך נתפס במצרים כחיובי, אך ההערכה היא כי הוא נעשה כדי לרצות את הנשיא ביידן. הוא איננו פותר את בעייתם של 30 אלף אסירים פוליטיים בבתי הכלא במצרים.

נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסי הודיע לפני כמה ימים על ביטול מצב החירום במצרים, שהוכרז בשנת 2017 ונמשך כארבע שנים. מצב החירום הוטל בזמנו בעקבות גל הטרור ששטף את המדינה ובוצע על ידי הזרוע הצבאית של תנועת "האחים המוסלמים" ועל ידי שלוחת דאע"ש בצפון סיני.

נשיא מצרים א-סיסי הודיע לפני כמה ימים על ביטול מצב החירום במצרים, שנמשך כ-4 שנים והוטל בעקבות גל הטרור ששטף את המדינה ובוצע ע"י הזרוע הצבאית של "האחים המוסלמים" ושלוחת דאע"ש בצפון סיני

הכרזת מצב החירום איפשרה לשלטון המצרי לחוקק שורה של חוקים שהטילו הגבלות על אזרחי מצרים ופגעו גם בזכויות האדם ובחופש הביטוי וחופש העיתונות.

בהודעה שפירסם נשיא מצרים א-סיסי נכתב כי מצב החירום בוטל בכל רחבי המדינה, אולם על פי דיווחים מצפון חצי האי סיני באזור עדיין יש הגבלות קשות, בחלק מהמקומות יש עוצר ואסור להתקרב אליהם ויש איסור על תנועת אופנועים וג'יפים. הכל מוגדר כצעדי מנע מפני הטרור של שלוחת דאע"ש הפועלת באזור ושצבא מצרים עדיין לא הצליח לחסל את פעילותה למרות המאמץ האדיר שהוא משקיע.

רבים מאזרחי מצרים שמחים על הודעת הנשיא א-סיסי בדבר ביטול מצב החירום, אולם האופוזיציה המצרית אומרת כי ביטול מצב החירום איננו מבטל שורה של חוקים שחוקק המשטר בשמונה השנים האחרונות שמאפשרים את דיכוי זכויות האזרח.

לטענתה, יש קבוצה של חוקים שמגבילים את זכויות האדם. לדוגמה, החוק למניעת טרור, שנתן סמכויות נרחבות לגורמי הביטחון ולמערכת המשפט לעצור אזרחים מצרים ולהעמידם לדין.

דוגמה נוספת היא "חוק ישויות הטרור" שנותן למדינה את הסמכות להחרים כספים של אזרחים.

האופוזיציה המצרית אומרת כי ההכרזה על ביטול מצב החירום אינה מבטלת שורת חוקים שחוקק המשטר ב-8 השנים האחרונות שמאפשרים דיכוי זכויות אזרח

על פי הערכות של ארגוני זכויות אדם בעולם, בבתי הכלא במצרים יש כ-30 אלף אסירים פוליטיים. כלל לא בטוח שהם ירוויחו את שחרורם מביטול מצב החירום.

החוק הפלילי המצרי הנוכחי מאפשר לרשויות להחזיק אזרחים במעצר זמן ממושך ועל מערכת המשפט להטיל עליהם עונש מוות.

מסר לממשל ביידן ולאיחוד האירופי

ביטול מצב החירום נתפס במצרים כצעד חיובי אך כצעד שאינו מספיק, הדרישה של הציבור היא שהנשיא א-סיסי יבטל את כל החוקים המגבילים את זכויות האדם, פרשנים באופוזיציה המצרית אומרים כי ההכרזה של הנשיא א-סיסי על ביטול מצב החירום במדינה מופנית יותר אל החוץ מאשר אל מצרים עצמה.

לטענתם, המהלך של הנשיא א-סיסי נועד לרצות את ממשל ביידן לקראת האפשרות שהנשיא א-סיסי יוזמן בקרוב לפגוש את הנשיא בבית הלבן ולקראת אישור פרוייקטים חדשים של האיחוד האירופי במצרים.

נראה כי המבחן האמיתי יהיה בשטח. יש ציפיה ברחוב המצרי שהנשיא א–סיסי ינקוט בצעד משלים ויבטל את כל החוקים הפוגעים בזכויות האדם. עם זאת ההודעה החריגה של נשיא מצרים נותנת קרן של תקווה לאזרחי מצרים כי הלחץ האמריקני על המשטר המצרי עשה את שלו והניב פירות. ארה"ב השעתה לאחרונה חלק מהסיוע הכלכלי למצרים בסך 300 מיליון דולר בגלל הפרות זכויות האדם.

לטענת האופוזיציה, המהלך של א-סיסי נועד לרצות את ממשל ביידן לקראת האפשרות שא-סיסי יוזמן בקרוב לפגוש את הנשיא בבית הלבן ולקראת אישור פרוייקטים חדשים של האיחוד האירופי במצרים

ארה"ב מסייעת למצרים מדי שנה בסכום של 1.3 מיליארד דולר, ממשל ביידן מקפיד להדגיש את נושא זכויות האדם במצרים בניגוד לממשלים הקודמים.

ביטול מצב החירום במצרים אמור להסיר את ההגבלות על חופש התנועה, על חופש ההתאספות ועל חופש העיתונות. צריך להמתין ולראות מה יקרה בפועל בשטח.

לא ברור עדיין מה יקרה בצפון חצי האי סיני, הצבא המצרי לא הצליח עד כה לחסל את פעילות שלוחת הטרור של דאע"ש באזור למרות הכוחות הרבים שהזרים לצפון סיני.

אם נסתכל על חצי הכוס המלאה של הודעת הנשיא א-סיסי, ביטול מצב החירום במצרים יחזק את הכלכלה המצרית, יחדש את התיירות ויאפשר הזרמת השקעות למדינה. בשורה התחתונה, הוא איננו פותר כרגע את בעייתם של 30 אלף אסירים פוליטיים הנמצאים בבתי הכלא. כדי לשחרר אותם צריך לחוקק חוק חנינה מיוחד שיאפשר חנינה כללית, האם הנשיא א-סיסי יילך לכיוון הזה? הכל תלוי בשאלה כמה לחץ יפעיל עליו ממשל ביידן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 646 מילים
סגירה