לקראת שיפור יחסים עם טורקיה

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן במסיבת עיתונאים בארמון הנשיאות באיסטנבול, 6 באוקטובר 2021 (צילום: Francisco Seco, AP)
Francisco Seco, AP
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן במסיבת עיתונאים בארמון הנשיאות באיסטנבול, 6 באוקטובר 2021

ההערכה בירושלים היא כי יחסי ישראל עם טורקיה יעלו בקרוב על מסלול חדש של חימום היחסים, למרות שסלע המחלוקת העיקרי בינהן נותר בעינו. ישראל תתקדם בזהירות בגלל הפכפכנותו של ארדואן, אבל בשטח נוצר תקדים מסוכן, מדינות נוספות עלולות לחקות את טורקיה ולעצור תיירים ישראלים כדי להשיג מטרות מדיניות.

פרשת מעצרם ושחרורם של בני הזוג אוקנין בטורקיה פותחת צוהר חדש לשיקום היחסים הדיפלומטים בין ישראל לטורקיה אשר עלו על שרטון בשנים האחרונות.

תקופת שלטונו הארוכה של הנשיא ארדואן הייתה רעה ליחסי ישראל-טורקיה, ארדואן לא שלט בעצמו, מדי פעם הוא השתלח פומבית בישראל על רקע יחסה לפלסטינים ופעולותיה בהר הבית וברצועת עזה, היחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינת נפגעו ושגריריהן הוחזרו למדינותיהם.

תקופת שלטונו הארוכה של הנשיא ארדואן הייתה רעה ליחסי ישראל וטורקיה. פרשת מעצרם ושחרורם של בני הזוג אוקנין פותחת צוהר לשיקום היחסים הדיפלומטים בין המדינות, אשר עלו על שרטון בשנים האחרונות

גורמים מדיניים בכירים בירושלים מזהים כעת הזדמנות לשיפור היחסים במתכונת "מעז יצא מתוק". לאחר שחיזורי הנשיא ארדואן אחרי ישראל נדחו בקיץ האחרון על ידי הדרג המדיני, נוצרת כעת הזדמנות חדשה. ארדואן התקשר אז לנשיא המדינה הרצוג והאיץ בו לפעול לשיפור היחסים בין שתי המדינות. הרצוג העביר את המסר אך בנט ולפיד התעלמו. עכשיו כבר יהיה קשה להתעלם ממה שקרה. בנט והרצוג נאלצו להתקשר לנשיא ארדואן ולהודות לו על שחרור שני הישראלים, בטורקיה יש ציפייה גדולה למחוות ישראליות וישראל תתקשה לאכזב את הטורקים.

ההערכה במשרד החוץ בירושלים היא שישראל תפעל לשיפור היחסים עם טורקיה. יש רעיונות לפגישה בין שר החוץ לפיד לבין עמיתו הטורקי צ'בוטולו וייתכן גם שיתחדשו הביקורים ההדדים בין שתי המדינות בדרג של שרים.

הטורקים היו מתוסכלים מהעובדה שהם נקשו כמה פעמים על דלתה של ישראל כדי שהיא תיפתח לקראת נרמול היחסים, אבל נכשלו. אפילו עם מצרים היה להם יותר קל להתפייס, למרות שטורקיה מארחת בשטחה את מנהיגי "האחים המוסלמים" שברחו ממצרים עם עליית הנשיא א-סיסי לשלטון, וטורקיה מפעילה משטחה שני ערוצי טלוויזיה בשפה הערבית ("א-שרק" ו"מכמלין"), שניהלו מסע הסתה פרוע נגד נשיא מצרים.

הטורקים היו מתוסכלים מהעובדה שהם נקשו כמה פעמים על דלתה של ישראל כדי שהיא תיפתח לקראת נרמול היחסים, אבל נכשלו. אפילו עם מצרים היה להם יותר קל להתפייס, למרות שטורקיה מארחת בשטחה את מנהיגי "האחים המוסלמים" שברחו ממצרים עם עליית הנשיא א-סיסי לשלטון, וטורקיה מפעילה משטחה שני ערוצי טלוויזיה בשפה הערבית ("א-שרק" ו"מכמלין"), שניהלו מסע הסתה פרוע נגד נשיא מצרים.

הטורקים היו מתוסכלים מכך שנקשו כמה פעמים על דלתה של ישראל כדי שהיא תיפתח לקראת נרמול היחסים, אבל נכשלו. אפילו עם מצרים היה להם יותר קל להתפייס, למרות מסע ההסתה נגד נשיא מצרים

בסופו של דבר טורקיה הורידה פרופיל, הפסיקה את שידורי ההסתה, כמה ממנהיגי "האחים המוסלמים" עברו מאיסטנבול לדוחא שבקטאר, והיחסים עם מצרים עלו על מסלול חדש. עכשיו מקווים הטורקים שישראל תצעד אף היא במסלול דומה.

סלע המחלוקת

סלע המחלוקת העיקרי בין ישראל לטורקיה היה ונשאר הפעילות של שלוחת הזרוע הצבאית של חמאס באיסטנבול. את המטה הזה של הזרוע, המאובטח היטב באיסטנבול, מפעיל בכיר חמאס ג'יהאד יע'מור ביחד עם כמה ממגורשי "עסקת שליט", תחת ההוראות של צאלח אלעארורי, ראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה. הזרוע הזו אחראית למגוון של פעולות טרור נגד ישראל.

ישראל דורשת יותר מ-10 שנים מהנשיא ארדואן לסגור את משרד חמאס אך הוא מסרב.

למרות המידע המודיעיני שהוצג לטורקים כמה פעמים וגם לממשל האמריקאי, על פעילות שלוחת חמאס באיסטנבול, הטורקים טענו כי מדובר "באוסף האשמות ללא הוכחות". זאת ועוד, המודיעין הטורקי הגביר את האבטחה על בניין המטה של חמאס באיסטנבול ותיגבר את האבטחה האישית על הפעילים בו מחשש שישראל תחסל כמה מהם כדי להביא לסגירת השלוחה.

הסיכויים להתגבר על המחלוקת הקשה הזו אינם גדולים בלשון המעטה. הנשיא ארדואן, שהינו אחד ממנהיגי תנועת "האחים המוסלמים" העולמית, נותן גיבוי מלא לחמאס ובעצמו מארח בלשכתו את מנהיגי חמאס אסמעיל הניה וח'אלד משעל.

למרות המידע המודיעיני שהוצג לטורקים ולממשל האמריקאי על פעילות שלוחת חמאס באיסטנבול, הטורקים טענו כי מדובר "באוסף האשמות ללא הוכחות". הסיכויים להתגבר על המחלוקת הקשה הזו אינם גדולים

האם חימום היחסים מחדש בין ישראל לטורקיה עלול למוסס את הדרישה הישראלית לסגור את משרד חמאס באיסטנבול? בהחלט אפשרי, למרות שהמציאות חזקה מכל. המשרד הזה ממשיך להפעיל חוליות טרור בשטחי הגדה וישראל איננה יכולה להתעלם מכך.

הנשיא ארדואן מנסה לשפר עמדות מול הנשיא ג'ו ביידן מחשש לסנקציות אמריקאיות. הוא רוצה לשפר את מצבה של טורקיה, שהינה שחקן אזורי חשוב במזרח התיכון. הוא רוצה לשמור על חלקה של טורקיה במשאבי הגז הטבעי בים התיכון מול כל הכוחות האזוריים האחרים – יוון, מצרים, קפריסין. קיימת מתיחות בינו לבין איראן על רקע המצב בצפון סוריה ויש לו גם בעיות עם לוב.

המצב הכלכלי בטורקיה קשה, יש אינפלציה של יותר מ-20 אחוזים. בסוף השבוע שעבר האופוזיציה הטורקית קראה לעריכת בחירות מוקדמות על רקע קריסת הלירה הטורקית בעקבות החלטת הבנק המרכזי לקצץ את הריבית בלחץ של הנשיא ארדואן. הבחירות לנשיאות אמורות להתקיים רק ב-2023.

מצב בריאותו של הנשיא ארדואן בן ה-67 אינו טוב. הוא נתון בלחץ פנימי וחיצוני ושיפור היחסים עם ישראל אמור להזרים לו חמצן מדיני, מבחינתו, "הדרך לבית הלבן עוברת דרך ירושלים".

נראה כי ישראל תפנה עתה לכיוון של נורמליזציה הדרגתית עם טורקיה. גורמים בכירים במשרד החוץ  אומרים כי בשלב הזה לא מדובר על החזרה הדדית של השגרירים, אבל בהחלט חימום של היחסים.

ישראל מודעת להפכפכנות של ארדואן שהיא בלתי נשלטת. מחר או מחרתיים "הג'ננה" שלו עלולה לחזור, והוא שוב עלול להתהפך על ישראל בגלל אירועים ברצועת עזה או בהר הבית בירושלים ולתקוף אותה בברוטליות  מעל הבמות הבינלאומיות.

המצב הכלכלי בטורקיה ומצב בריאותו של הנשיא ארדואן בן ה-67 אינם טובים. הוא נתון בלחץ פנימי וחיצוני, ושיפור היחסים עם ישראל אמור להזרים לו חמצן מדיני. מבחינתו, "הדרך לבית הלבן עוברת דרך ירושלים"

לשכת ראש הממשלה ומשרד החוץ מכחישים בתוקף כי הנשיא ארדואן קיבל תמורה מדינית מישראל בעקבות הוראתו לשחרר מהכלא את בני הזוג אוקנין. הייתה זו החלטה אישית שלו, דבר המעיד על שליטתו החזקה במדינה, והמערכת המשפטית הטורקית צייתה לה ללא שום ויכוח.

עם זאת, בירושלים לא שוללים את האפשרות שישראל תעשה כמה מחוות כלפי טורקיה כדי להביע את הערכתה לשחרור שני הישראלים.

למוסד הישראלי היה תפקיד חשוב בהשגת שחרורם של 2 הישראלים מהכלא הטורקי. צריך לזכור כי רק לפני חודש ימים טענו הטורקים כי עצרו רשת של 15 סוכני המוסד הישראלי, כולם ממוצא ערבי, שריגלה בטורקיה. כנראה שהמודיעין הטורקי ידע היטב כי אין מדובר בסוכני המוסד אלא בפלסטינים שגוייסו על ידי ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' כדי לרגל אחרי פעילי חמאס בטורקיה.

ראש המוסד דוד ברנע שוחח עם עמיתו הטורקי הקאן פידאן על הנושא ואף שיגר שני בכירים מהמוסד לטורקיה כדי שישכנעו את המודיעין הטורקי כי אין מדובר בסוכנים ישראלים. המודיעין הטורקי השתכנע והמליץ לנשיא ארדואן לשחרר את הישראלים.

ייתכן שטורקיה תקבל תמורה מישראל בתחומים המודיעינים הרגישים והדבר לא יוודע בשנים הקרובות.

השאלה היא איזה מסר מעבירה הפרשה הזו לגורמים עויינים אחרים בעולם? הנשיא ארדואן הצליח לכפות על ישראל התקרבות לטורקיה בעל כורחה וחימום מלאכותי של היחסים. זו התפתחות מסוכנת. מדינות אחרות עלולות להשתמש באותו התכסיס, לעצור תיירים ישראלים חפים מפשע ולבוא בדרישות שונות לישראל.

השאלה היא איזה מסר מעבירה הפרשה הזו לגורמים עויינים אחרים בעולם? הנשיא ארדואן הצליח לכפות על ישראל התקרבות לטורקיה בעל כורחה וחימום מלאכותי של היחסים. זו התפתחות מסוכנת

זה תקדים מסוכן מאוד שצריך לתת עליו את הדעת, הוא עלול להתרחש בעוד כמה מדינות בעולם, מה תעשה אז הממשלה? האם היא תתקפל בכל פעם שייעצר בחו"ל אזרח ישראלי חף מפשע?

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,137 מילים
סגירה