נמשכת מגמת העלייה בתחלואה: אותרו למעלה מ-9,000 חולי קורונה

זלנסקי נאם בשידור ישיר בפני חברי הכנסת וחברי הממשלה ותקף את ישראל על שלא הטילה סנקציות משמעותיות על רוסיה ולא סייעה מספיק לארצו; שרים וחברי כנסת ביקרו את ההשוואה שעשה בין המלחמה באוקראינה לבין השואה ● בג"ץ נמנע מלהתערב בשלב זה במדיניות קליטת הפליטים מאוקראינה ● הובא למנוחות הרב חיים קניבסקי; מאות אלפי משתתפים לקחו חלק בהלווייתו

מעבדה לבדיקות קורונה בנמל התעופה בן-גוריון, 2 במרץ 2022 (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
יוסי אלוני, פלאש 90
מעבדה לבדיקות קורונה בנמל התעופה בן-גוריון, 2 במרץ 2022

הלילה: ראש האופוזיציה נתניהו הגיע לביתו של הרב המנוח והמהומה שנוצרה אילצה את כוחות המשטרה לחלצו – והדבר לקח כשעתיים.

רעיון יצירתי במיוחד שכשל: לחפש את נתניהו לשוטר. אולי היה יותר נכון לנסות בגד אחר שנמצא במקום.

הלווית הרב קנייבסקי אמורה להיערך היום בשעה 12:00 בצהריים. כבישים מרכזיים בגוש דן נחסמו, כביש 4 נסגר לתנועה והופך לחניון ענק בו יירדו הולכי רגל ויגיעו לאזורים בהם נפרשו מסכי ענק.

מסע ההלוויה יחל מביתו שברחוב רשב"ם אל בית העלמין זכרון מאיר בעיר, מרחק של פחות מקילומטר.

במשטרה נערכים להגעת מאות אלפים עד מיליון משתתפים. לא תותר כניסה לתוך שטח בית העלמין וסביבתו עד לאחר הקבורה. מסכי ענק ומערכות הגברה ייפרשו באזורים נרחבים בעיר. המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים בירושלים, בית שמש וקרית יערים, שמהם צפויים לצאת אלפי בני אדם.

סנ"צ ערד זיתוני, קצין אגף התנועה במחוז תל אביב ברשת ב': "אני עשרות שנים באגף התנועה, עברנו אירועים מאוד גדולים – אני לא מכיר אירוע בקנה מידה כזה".

בחדשות 12 מדווחים כי ב-110 בתי ספר באזור גוש דן הלימודים יתקיימו באופן מקוון, ו-113 בתי ספר יפעלו במתכונת מצומצמת. בבני ברק לא יתקיימו לימודים בכל מוסדות החינוך.

ח"כ סמוטריץ', שר התחבורה לכמה חודשים, כתב המלצות שככל הנראה אינן מיושמות בנוגע לאירועי ההלוויה של הרב. לדבריו: "אירוע בסדר גודל כמו הלוויה של הרב קנייבסקי זצ"ל לא צריך להיות מנוהל ע"י המשטרה לבדה. במצב מתוקן היה מוקם חמ"ל בראשות שרי הבט"פ והתחבורה ונציגי הציבור החרדי ושם היו מתקבלות החלטות, מנהלים סיכונים, לוקחים אחריות, ובעיקר נותנים פתרונות ומענה להמונים שמבקשים להשתתף.

מחד, ברור שנדרשת זהירות ושמירה על חיי אדם. מאידך, הקצנה לצד השני שמשמעותה אפס סיכונים והערמת קשיים בלתי סבירים על אנשים המבקשים להגיע היא טעות קשה (ואחד מנזקי אסון מירון).

בהיערכות תחבורתית נכונה במעגלים רחבים ניתן לאפשר למרבית הציבור להגיע ולהשתתף בביטחה. בינתיים למרבה הצער לא נראה שמתבצעת היערכות כזו ושנערכים האיזונים הנדרשים. המשטרה מצידה שוקלת רק את שיקולי הבטיחות שבאחריותה ובהעדר גורם מאזן תקשה על מסע הלוויה והתוצאה עלולה חלילה להיות דווקא איבוד שליטה וכאוס גדול. עוד לא מאוחר לתקן. במשרד התחבורה ישנו חמ"ל חירום שאמור להיפתח באירוע מהסוג הזה (מסקנות תחקיר שערכתי לאחר מחאת יוצאי אתיופיה שחסמה את אזור המרכז ותקעה את כל התחבורה הציבורית) ואמורים לשבת בו נציגי כל גופי התחבורה, נציגי משטרת התנועה וכד'. על שרת התחבורה לפתוח אותו מידית ולרתום את כל משאבי התחבורה הציבורית וחברות ההיסעים למאמץ".

הערב: נאום זלנסקי בכנסת – בזום לחברי הכנסת. בכאן מדוווחים כי ללשכת יו"ר הכנסת הגיעו עשרות פניות משגרירים שנמצאים בארץ ומח"כים לשעבר שביקשו לקחת חלק באירוע – אך הם קיבלו תשובה שלילית. שרים וסגני שרים מכהנים יוכלו להשתתף. כל המשתתפים יושתקו בזום בזמן הנאום כדי להימנע מקריאות ביניים והפרעות בלתי צפויות.

מנכ"ל משרד הבריאות נחמן אש התייחס הבוקר ברשת ב' לנתוני התחלואה ואמר: "אני מקווה ומעריך שהעלייה הזו לא תגיע למספרים גבוהים. הדאגה שלנו היא מפני דעיכת החיסון, ולכן קוראים לאוכלוסיה המבוגרת להתחסן".

סגירה