המלחמה באוקראינה ו"המוסר הכפול"

שר החוץ של הרשות הפלסטינית ריאד אל מאלכי, (במרכז) בפתח בית המשפט הבינלאומי בהאג, הולנד. יוני 2015 (צילום: Ap/ פיטר דג'ונג)
Ap/ פיטר דג'ונג
שר החוץ של הרשות הפלסטינית ריאד אל מאלכי, (במרכז) בפתח בית המשפט הבינלאומי בהאג, הולנד. יוני 2015

העולם הערבי מגנה את רוסיה. הוא מודאג מההשלכות הכלכליות של המלחמה באוקראינה ועליית מחירי הנפט והחיטה ומזדהה עם העם האוקראיני. ההנהגה הפלסטינית מסרבת לגנות את רוסיה ומאשימה את הקהילה הבינלאומית ב"מוסר כפול".

חודש ימים חלף מתחילת הפלישה הצבאית הרוסית לאוקראינה והעולם הערבי עוקב בדאגה אחר ההתפתחויות וההשלכות שלהן על המזרח התיכון.

חודש ימים חלף מתחילת הפלישה הצבאית הרוסית לאוקראינה והעולם הערבי עוקב בדאגה אחר ההתפתחויות וההשלכות שלהן על המזרח התיכון

141 מדינות הצביעו בכינוס המיוחד של העצרת הכללית של האו"ם בעד גינוייה של רוסיה בעקבות פלישתה לאוקראינה. מדובר בהחלטה שאיננה מחייבת, מה שהקל על מדינות מסויימות, ובהן ישראל, להתנגד לפלישה באופן רשמי.

15 מדינות ערביות תמכו בהחלטה, אלג'יריה, סודאן ומרוקו נמנעו.

העולם הערבי מתעניין מאוד בפלישה הרוסית לאוקראינה, מחשש שהיא עלולה להתרחב למלחמת עולם שלישית ולהימשך עוד זמן רב, וגם בגלל ההשלכות הכלכליות שלה שהביאו כבר לעלייה משמעותית במחירי הנפט ומעוררות חשש למשבר חיטה עולמי שיפגע קשה במדינות ערב ושיהיו לו השלכות על היציבות של המשטרים במדינות אלה.

הערבים מביעים סולידריות ואהדה כלפי אוקראינה, שנכבשה על ידי מדינה שכנה, אבל אירוע הפלישה הרוסית לאוקראינה מעורר דיון ציבורי נרחב ברחוב הערבי וברשתות החברתיות והשוואה למצבים דומים במזרח התיכון, כשהדגש הוא על המצב בסוריה ועל השטחים הפלסטינים.

סוריה סובלת מאז 2011 ממלחמת אזרחים שפרצה כחלק מתופעת "האביב הערבי" נגד משטרו של הנשיא הרודן בשאר אסד. הוא הצליח לדכא כמעט את כולה בזכות מעורבות צבאית אינטנסיבית של הצבא הרוסי ושל המליציות האיראניות וארגון חזבאללה, ואילו השטחים הפלסטינים נכבשו בידי צה"ל בשנת 1967 במסגרת מלחמת ששת הימים ומאז הם, בחלקם, בשליטתה של ישראל.

הערבים מביעים סולידריות כלפי אוקראינה, אבל הפלישה הרוסית מעוררת דיון ציבורי נרחב ברחוב הערבי וברשתות, והשוואה למצבים דומים במזה"ת, בדגש על רוסיה והשטחים

התובע של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הודיע כי יפתח בחקירה מיידית של פשעי מלחמה אפשריים שביצע הצבא הרוסי באוקראינה, ואילו רשת פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה בעולם, הודיעה כי תאפשר פרסום פוסטים המעודדים אלימות בתנאי שהם יתמקדו בקריאה למאבק נגד רוסיה.

העולם הערבי מזדהה עם העם האוקראיני, במיוחד בכל מה שקשור לתחום ההומניטרי. עד כה נאלצו 10 מיליוני פליטים, ברובם נשים וילדים, לעזוב את בתיהם באוקראינה ולעבור למדינות שכנות, וזה מזכיר לו את מיליוני הפליטים הסורים שנאלצו לעזוב את מדינתם מפני ידו הארוכה של המשטר הסורי האכזר ואת מאות אלפי הפלסטינים שנעקרו מבתיהם למדינות שונות בעולם ב-1948 בעקבות העימות על הקמת מדינת ישראל.

אבל העולם מתייחס אחרת להשוואה הזו. בית הדין הבינלאומי בהאג עדיין לא החליט על  חקירת "פשעיה" של ישראל ברצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן" ב-2014.

ברחוב הערבי טוענים כי העולם נוהג ב"מוסר כפול" כלפיהם וכי אין שום הבדל בין ההפצצות האכזריות של רוסיה באוקראינה לבין ההפצצות הרוסיות בסוריה במהלך מלחמת האזרחים.

הדעה הרווחת ברחוב הערבי היא כי מדינות המערב נוהגות בצביעות על פי האינטרסים שלהן, אבל גם ההנהגה הפלסטינית, זו של אש"ף וזו של חמאס, נוהגת בצביעות ועל פי האינטרסים שלה. היא נמנעת מלגנות את רוסיה למרות שכבשה שטחים גדולים של מדינה שכנה, בעוד שהרחוב הפלסטיני תומך באוקראינה ומזדהה עם הסבל של תושביה.

הדעה הרווחת ברחוב הערבי היא כי מדינות המערב נוהגות בצביעות על פי האינטרסים שלהן, אבל גם ההנהגה הפלסטינית, זו של אש"ף וזו של חמאס, נוהגת בצביעות ועל פי האינטרסים שלה

הרחוב הפלסטיני זועם על מדינות המערב, על כך שהן נוהגות על פי האינטרסים שלהן וכי הן נוטות לאמץ את הנרטיב הישראלי ולעשות דמוניזציה לפלסטינים "הנאנקים תחת הכיבוש הישראלי".

טענת "המוסר הכפול" של מדינות המערב במהלך המלחמה באוקראינה כלפי הפלסטינים משתלבת היטב מבחינתם עם הטענה כי ישראל היא "מדינת אפרטהייד".

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה אמר ב-2 במרץ בעת קבלת 300 סטודנטים מאוניברסיטת הרווארד בעיר רמאללה:

"הקהילה הבינלאומית חייבת להפסיק סטנדרטים כפולים וליישם את החוק הבינלאומי ואת החלטות האו"ם בנוגע לפלסטין, שסובלת כבר 74 שנים ולא הוחלה עליה החלטת האומות המאוחדות".

ואילו שר החוץ הפלסטיני ריאד אלמאלכי אמר:

"העם הפלסטיני סובל מפשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות ואפרטהייד במשך עשרות שנים, הצעדים שננקטו בעשרת הימים הראשונים של המשבר האוקראיני חשפו את הצביעות והסטנדרטים הכפולים של הקהילה הבינלאומית".

טענת "המוסר הכפול" של מדינות המערב במהלך המלחמה באוקראינה כלפי הפלסטינים משתלבת היטב מבחינתם עם הטענה כי ישראל היא "מדינת אפרטהייד"

הרחוב הפלסטיני זועם על כך שהעולם מטיל סנקציות חריפות על רוסיה ועל השליט שלה, הדיקטטור ולדימיר פוטין, אך נמנע מלהטיל כבר עשרות שנים סנקציות על ישראל ועל מנהיגיה, למרות שמבחינתו היא מבצעת "פשעי מלחמה" בשטחים ו"התיישבות קולוניאלית", דהיינו מפעל ההתנחלות בשטחים, ומפרה את החלטות האו"ם.

העולם נוהג כג'ונגל, ללא עקרונות וללא מוסר. כל דאלים גבר. אין זו הפעם הראשונה, אבל מה שקובע הוא האינטרסים של מדינות העולם. הפלסטינים חלשים, מעולם לא הייתה להם מדינה עצמאית שבירתה היא מזרח ירושלים, השאיפות הלאומיות שלהם דוכאו על ידי מדינות ערב עוד הרבה לפני ישראל, לפחות מחצית מהם, שמיוצגים על ידי חמאס וארגוני הסירוב, דוגלים בהשמדת מדינת ישראל. במצב הזה הם אינם יכולים להשוות את עצמם לאוקראינה ואת ישראל לרוסיה.

חבר הועד הפועל של אש"ף חוסיין א-שיח', אמר ב-18 במרץ:

"אי אפשר לפצל את הלגיטימיות הבינלאומית וכי אמינות העולם עומדת על כף המאזניים במיוחד של אמריקה ואירופה".

הוא הבהיר כי הפלסטינים לא יקבלו לעולם חצאי פתרונות או "פתרונות חלקיים".

אבל נראה כי כדאי שהנהגת הרש"פ תנמיך ציפיות. המלחמה באוקראינה איננה עומדת להאיץ את פתרון הבעיה הפלסטינית או להביא להטלת סנקציות על ישראל. ישראל הפכה למתווך בין רוסיה לאוקראינה וזה מעיד על מעמדה הבינלאומי.

הרחוב הפלסטיני זועם על כך שהעולם מטיל סנקציות חריפות על רוסיה ועל פוטין, אך נמנע מהטלת סנקציות על ישראל ומנהיגיה, למרות שמבחינתו היא מבצעת "פשעי מלחמה" ו"התיישבות קולוניאלית"

הדרך היחידה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני היא באמצעות משא ומתן ישיר בין שני הצדדים ע"י שתי הנהגות אמיצות. הקהילה הבינלאומית איננה יכולה לכפות שום פתרון שאחד מהצדדים מתנגד לו. ישועת הפלסטינים לא תגיע משום גורם בינלאומי.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 877 מילים
סגירה