הכישלון הביטחוני של הרש"פ

פלסטינים חמושים בג'נין. אילוסטרציה (צילום: AP Photo/Majdi Mohammed)
AP Photo/Majdi Mohammed
פלסטינים חמושים בג'נין. אילוסטרציה

הרש"פ נחלה כישלון ביטחוני חרוץ במניעת פיגועי טרור נגד ישראל מאזור ג'נין שהוא באחריותה הביטחונית המלאה. ישראל עושה מאמץ אדיר להביא להרגעת השטח. ארגוני הטרור מפרשים את המאמץ הזה כסימן של חולשה והם דוחפים לגל של אלימות נגד ישראל ותחילתה של אינתיפאדה שלישית.

רבים מדברים על הכישלון של השב"כ במניעת גל הטרור החדש בישראל. נכון שהשב"כ פישל בכל הקשור לחשיפת תאי הטרור של דאע"ש בקרב ערביי ישראל, אך בכל הקשור לפיגוע בבני ברק הרי שגם לרש"פ יש חלק גדול בכישלון הביטחוני.

השב"כ אכן פישל בחשיפת תאי הטרור של דאע"ש בין ערביי ישראל, אך בעניין הפיגוע בבני ברק גם לרש"פ יש חלק גדול בכישלון הביטחוני

המחבל שעשה את הפיגוע, דיא חמארשה, יצא לפיגוע מהכפר יעבד באזור ג'נין ששוכן בשטח A, שהוא באחריות הביטחונית המלאה של הרש"פ. בכפר גם פעלו סייענים שסייעו לו, הכל מתחת לאפם של מנגנוני הביטחון הפלסטינים.

גם חוליית הג'יהאד האסלאמי שחוסלה על ידי לוחמי הימ"מ במבצע מיוחד בעיירה עראבה באזור ג'נין, ושהייתה בדרכה לפיגוע בישראל, הגיחה מתוך תחומי הרש"פ.

הרש"פ  איבדה במהלך השנה האחרונה את השליטה הביטחונית באזור ג'נין כולו. בשטח קמו תשתיות של ארגוני הטרור: פת"ח, חמאס והג'יהאד האסלאמי עם מאות חמושים מצויידים בנשק.

בעיר ג'נין והכפרים הסובבים אותה יש אלפי כלי נשק בלתי חוקיים. כל המבצעים של הרש"פ לנסות ולאסוף את הנשק הבלתי חוקי נחלו כישלון חרוץ.

מבצע "שומר החומות" הביא להתחזקות כוחה של תנועת חמאס בשטחי הגדה. באזור ג'נין גבר גם כוחו של ארגון הג'יהאד האסלאמי, שהפך להיות הכוח המניע את הפיגועים נגד חיילי צה"ל והמתנחלים ועכשיו גם בתוך ישראל.

ממשל ביידן כפה על ישראל לעשות שורה של הקלות כלכליות וביטחוניות עבור הרש"פ בניסיון לחזק את מעמדה, אבל לאור מה שקורה ניתן לקבוע בוודאות כי המדיניות הישראלית-אמריקאית לנסות ולחזק את הרש"פ נכשלה. מבחינה ביטחונית הרש"פ כשלה בכל הקשור למלחמה בטרור באזור ג'נין.

מבצע "שומר החומות" הביא להתחזקות של חמאס בשטחי הגדה. באזור ג'נין גבר גם כוחו של הג'יהאד האסלאמי, שהפך לכוח המניע את הפיגועים נגד חיילי צה"ל והמתנחלים, ועכשיו גם בתוך ישראל

צה"ל הוא שנאלץ עכשיו להילחם בטרור באזור ג'נין מבלי להיות תלוי בעזרתה של הרש"פ אשר איננה יכולה לספק את הסחורה.

ישראל מנסה למנוע הסלמה ברמדאן

חודש רמדאן החל אמש בסימן של הסלמה. כוח מיוחד של הימ"מ והשב"כ חיסל בעיירה עראבה באזור ג'נין 3 חברי חוליית מחבלים של ארגון הג'יהאד האסלאמי שהייתה בדרכה לבצע פיגוע. השב"כ מסר שחברי החוליה היו בבחינת "פצצות מתקתקות". הפלסטינים כבר מבטיחים נקמה.

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הניה, אמר כי "ישנן אינדיקציות לפיצוץ במהלך חודש רמדאן".

גל הטרור איננו נפסק ובמערכת הביטחון מעריכים כי מדובר בתהליך שימשך כמה חודשים. השד יצא כבר מן הבקבוק וישראל מנסה להכניסו בחזרה.

ארגון דאע"ש מרוצה משני הפיגועים שבוצעו על ידי פעיליו בבאר שבע ובחדרה והחזירו אותו למוקד ההתעניינות של התקשורת הבינלאומית, והוא מנסה לפתח מומנטום של פעולות טרור.

מספר גורמים המזוהים עם הארגון השיקו בימים האחרונים קמפיין תעמולה ברשתות החברתיות שמטרתו לעודד את תומכי דאע"ש להמשיך ולבצע פיגועים נגד ישראל.

ישראל מנסה בכל מאודה להימנע מהסלמה בתקופת חודש רמדאן וחג הפסח, שעלולה להביא גם לפתיחת חזית חדשה בגבול רצועת עזה, בדיוק כפי שהיה בשנה שעברה. הסלמה שהביאה למבצע "שומר החומות". לכן ישראל נמנעה מלהטיל סגר כללי על שטחי הגדה בעקבות הפיגועים האחרונים כדי למנוע זעם עממי והטלת עונש קולקטיבי.

ארגון דאע"ש מרוצה משני הפיגועים שבוצעו על ידי פעיליו בבאר שבע ובחדרה והחזירו אותו למוקד ההתעניינות של התקשורת הבינלאומית, והוא מנסה לפתח מומנטום של פעולות טרור

כמו כן נקטה ישראל בשורה של צעדים כדי להפחית את המתיחות לקראת חודש רמדאן:

  1. היא ביקשה את התערבות הרש"פ כדי לסייע לה בעניין שביתת הרעב הפתוחה שהכריזו האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל ונענתה למרבית דרישותיהם. בעקבות כך הודיעו האסירים הביטחוניים על ביטול השביתה לפי שעה.
  2. הגדלת מספר הפועלים העזתיים העובדים בישראל מ-12 אלף ל-20 אלף פועלים.
  3. אי הצבת מחסומי משטרה ברחבת שער שכם בתקופת חודש רמדאן. לקראת חודש רמדאן, המשטרה חתמה על צווי הרחקה מהר הבית נגד פעילים של חמאס, שבעבר ריצו מאסר בכלא על הסתה ותמיכה בארגון. צווי הרחקה מהעיר העתיקה ומשכונות אחרות ממזרח העיר ניתנו נגד פעילים אחרים שגם ריצו בעבר מאסר על תמיכה בארגוני טרור.
  4. העברת מסר אזהרה לארגוני הטרור ברצועה באמצעות השגריר הקטארי מוחמד אלעמאדי והמודיעין המצרי כי ישראל תגיב בעוצמה על כל ניסיון להסלמה בגבול הרצועה בתקופת רמדאן.
  5. בעקבות הבקשה של עבדאללה מלך ירדן מישראל לאסור על עליית יהודים להר הבית במהלך חודש רמדאן הסכימה ישראל לצמצם את מספר היהודים שיעלו להר הבית בתקופת רמדאן.
  6. מבצע יזום של צה"ל באזור ג'נין למעצר מחבלים שמתכננים פיגועים בתקופת רמדאן, ולכידת התשתית החבלנית שסייעה למחבל דיא חמארשה לעשות את הפיגוע בבני ברק. במהלך המבצע נהרגו 3 מבוקשים.
  7. מגעים מדיניים בדרג הבכיר עם עבדאללה מלך ירדן ובכירי הרש"פ במגמה להרגיע את המצב הביטחוני.

"הזאבים הבודדים"

להערכת השב"כ, המחבל הבדואי פעיל דאעש, שעשה את הפיגוע בבאר שבע, פעל לבדו כ"זאב בודד", ולכן היה קשה לאתר את כוונותיו מראש ולסכל את הפיגוע.

תופעת "הזאבים הבודדים" הינה החשש העיקרי של גורמי הביטחון הישראלים במהלך חודש רמדאן, שמהווה "קרקע פוריה" להסתה פרועה נגד ישראל. גורמי הביטחון חוששים מגל של פיגועי דריסה ודקירה של מחבלים בודדים, נשים וגברים כאחד, שיהיה קשה לעצור אותו ויגביר את תופעת החיקוי ברחוב הפלסטיני.

תופעת "הזאבים הבודדים" היא החשש העיקרי של גורמי הביטחון הישראלים ברמדאן, גורמי הביטחון חוששים מגל קשה לעצירה של פיגועי דריסה ודקירה, שיגביר את תופעת החיקוי ברחוב הפלסטיני

כבר עתה נספרו 8 פיגועים של מחבלים בודדים באזור ירושלים בלבד, עוד לפני חודש רמדאן. התופעה הזו מדאיגה את השב"כ, ומה שמתדלק אותה הוא בעיקר ההסתה הפלסטינית ברשתות החברתיות.

מחבל דאעש, מוחמד ראלב אבו אלקיעאן הצליח לבדו לבצע פיגוע משולב של דריסה ודקירה בבאר שבע, להרוג 4 אזרחים ולפצוע שניים נוספים בטרם חוסל. והחשש של גורמי הביטחון הוא שפלסטינים שאינם תומכי דאע"ש ינסו לחקות אותו בגלל שנאתם ליהודים.

לשב"כ הישראלי, כמו לארגוני ביטחון אחרים במערב, אין תשובה הולמת לתופעת "הזאבים הבודדים". זוהי תופעה שקשה מאוד להתמודד עמה מבחינה מודיעינית ולסכל אותה. קשה להיכנס למוחו של המפגע הפוטנציאלי, במיוחד אם המחבל הבודד נוקט אמצעי זהירות ואינו משתף את המעגל הקרוב אליו בתכניותיו הזדוניות לבצע פיגוע.

ארגוני חמאס והג'יהאד האסלאמי מעודדים את תופעת "הזאבים הבודדים". הם שיבחו את המחבל הבדואי שעשה את הפיגוע למרות שהינו פעיל בארגון דאע"ש שמתחרה עמם.

אמצעי התקשורת של חמאס הפיצו ברשתות החברתיות את תמונת המחבל מוחמד ראלב אבו אלקעיאן שעליה כתוב "האריה של באר שבע".

ההערכה של גורמי הביטחון היא ש"הזאבים הבודדים" שמתכננים לעשות פיגועים בחודש רמדאן יתמקדו באזור העיר העתיקה בירושלים, קרוב ככל האפשר למסגד אלאקצא, כדי "לזכות" בהילה הדתית ולהציג עצמם כ"מגיני מסגד אלאקצא" מפני היהודים שרוצים לפגוע בו.

מוסלמי שנהרג בחודש רמדאן, שהינו חודש קדוש, ומוכרז כ"שהיד", זוכה לכבוד חברתי רב.

ארגוני חמאס והג'יהאד האסלאמי מעודדים את תופעת "הזאבים הבודדים". הם שיבחו את המחבל הבדואי שעשה את הפיגוע, למרות שהינו פעיל בארגון דאע"ש שמתחרה עמם

השב"כ והמשטרה מגבירים כעת את הניטור של הרשתות החברתיות של הפלסטינים במזרח ירושלים ובשטחים כדי לנסות ולאתר מבעוד מועד "זאבים בודדים" פוטנציאלים שמתכננים לבצע פיגועים נגד ישראלים. קשה מאוד להילחם בתופעה ובהסתה הנוראית ברשתות החברתיות ויכן יש להתמקד בשתי דרכים עיקריות:

  1. פריסה מוגברת והדוקה של כוחות הביטחון במרכזי הערים, ובמיוחד באזור העיר העתיקה בירושלים ובהר הבית.
  2. הגברת המודעות והערנות של האזרחים למתרחש סביבם, במיוחד במקומות הומי אדם ובמרכזי קניות.

חיזוק ההרתעה הוא חשוב מאוד ועשוי לגרום ל"זאבים הבודדים" להתחרט ולא לבצע את זממם ברגע האחרון. המסר שחייב לעבור לשטח באמצעים שונים הוא כי כל מחבל שבא להרוג יהודים לא ייצא בחיים.

איומים פלסטינים

יו"ר הרש"פ אבו מאזן זכה לביקורת קשה ברחוב הפלסטיני לאחר שאולץ על ידי ישראל וארה"ב לפרסם הודעת גינוי לפיגוע בבני ברק.

כדי לאזן את התמונה הוא פירסם ב-31 במרץ הודעה המגנה את ישראל שבה נאמר:

"אנו מגנים את ההסלמה הישראלית המסוכנת נגד בני עמנו והמקומות הקדושים, שבאה לידי ביטוי בפריצה של המתנחלים למסגד אלאקצא ומותם של כמה שהידים בג'נין".

יו"ר הרש"פ אבו מאזן זכה לביקורת קשה ברחוב הפלסטיני לאחר שאולץ על ידי ישראל וארה"ב לפרסם הודעת גינוי לפיגוע בבני ברק. כדי לאזן את התמונה הוא פירסם ב-31 במרץ הודעה המגנה את ישראל

אולם נראה שארגון חמאס נחוש לטרוף את הקלפים של ישראל ושל הרש"פ ולהביא בכל מקרה להסלמה במהלך החודש הקרוב שבו יחולו צום רמדאן, חג הפסח היהודי וחג הפסחא הנוצרי.

ח'אלד משעל, מנהיג חמאס בחו"ל, הבהיר ב-31 במרץ באופן ברור כי פני ארגונו להסלמה:

"הימים הבאים ברמדאן מלאים בהפתעות. עמנו שניצח בירושלים, אלאקצא ושיח' ג'ראח יכשיל את כל התוכניות של הכיבוש לכפות שקט בחינם. איננו רוצים מלחמה אך לא נוותר על אדמתנו והמקומות הקדושים שלנו. ידינו עדיין על ההדק".

ארגוני הטרור פועלים להחזיר את ישראל 20 שנים אחורה, לתקופה של האינתיפאדה השנייה, שבה נשפך מדי יום דמם של האזרחים במרכזי הערים בישראל, באמצעות מה שהם מכנים "פיגועים איכותיים".

כבר עכשיו הם מתגאים כי "העתיקו את המלחמה ללב פלסטין הכבושה", הם מנסים לגרור את ישראל להטיל ענישה קולקטיבית על תושבי הגדה ומזרח ירושלים כדי שלארגוני הטרור ברצועה יהיה תירוץ לפתוח בחזית חדשה נגד ישראל.

ארגוני הטרור פועלים להחזיר את ישראל 20 שנים אחורה, לתקופת האינתיפאדה ה-2, שבה נשפך מדי יום דמם של האזרחים במרכזי הערים בישראל, באמצעות מה שהם מכנים "פיגועים איכותיים"

הכלת המצב מצד ישראל לא תביא בהכרח לרגיעה. ההכלה הישראלית מתפרשת כחולשה והפלסטינים מגבירים את התקפותיהם. העימות עלול להתרחב ולהתפשט גם לחזיתות נוספות ולהביא לשיגור רקטות לעבר ישראל גם מדרום לבנון. כבר היינו בסרט הזה לפני שנה.

המאמץ הישראלי להימנע מהסלמה יתקל בקשיים רבים, נראה כי ארגוני הטרור לא חוסכים בשום מאמץ כדי להביא לגל טרור חדש שיוביל לאינתיפאדה שלישית נגד ישראל, שתסייע, להערכתם, גם להפלת שלטונו של אבו מאזן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,465 מילים
סגירה