המצור הכלכלי על ג'נין

ילדים משחקים ברחובות ג'נין, ספטמבר 2021 (צילום: Nasser Ishtayeh/Flash90)
Nasser Ishtayeh/Flash90
ילדים משחקים ברחובות ג'נין, ספטמבר 2021

ישראל הטילה מצור כלכלי על העיר ג'נין בעקבות גל הטרור שיפגע קשות במצבם הכלכלי של התושבים. ענישה קולקטיבית אינה הדרך הנכונה לטפל בטרור מג'נין, צה"ל צריך לכבוש מחדש לפרק זמן מוגבל את ג'נין ולטהר אותה מקיני הטרור.

בעוד צה"ל והשב"כ ממשיכים במבצע לסיכול פיגועי הטרור בצפון השומרון החליטה מערכת הביטחון על  הטלת סנקציות על העיר ג'נין שהפכה ל"בירת הטרור" בגדה.

בעוד צה"ל והשב"כ ממשיכים במבצע לסיכול פיגועי הטרור בצפון השומרון החליטה מערכת הביטחון על  הטלת סנקציות על העיר ג'נין שהפכה ל"בירת הטרור" בגדה

הסנקציות שהוטלו על ידי שר הביטחון בני גנץ יהיו בתוקף עד להודעה חדשה, ויש להן השלכות כלכליות חמורות על תושבי העיר ג'נין, במיוחד לקראת עיד אל-פיטר המסיים את חודש רמדאן.

הסנקציות כוללות איסור של כניסה ויציאה של ערביי ישראל דרך שני המעברים המובילים לעיר ג'נין וממנה, איסור על כניסת סוחרים ואנשי עסקים בכירים מג'נין לתחומי מדינת ישראל, ושלילת האפשרות של ביקורי משפחות מאזור ג'נין במסגרת 5000 ההיתרים שאושרו למטרה זו.

עם זאת, יציאת הפועלים מג'נין העובדים בישראל תמשך כרגיל תוך הגברת הבידוק במעברים.

ההחלטה של מערכת הביטחון להטיל סנקציות על העיר ג'נין מעוררת זעם בקרב ערבי ישראל, שיש להם קשרי מסחר ענפים עם ג'נין ובעיר ג'נין עצמה. תושבים בג'נין משווים את הטלת הסנקציות על עירם להטלת המצור על רצועת עזה למרות שמדובר בסנקציות זמניות בגלל גל הטרור היוצא מעירם.

ג'נין מהווה מרכז מסחר פלסטיני חשוב בשל מחירי הסחורות הנמוכים בה בהשוואה לשווקים הישראלים. סוחרי ג'נין מתפרנסים בעיקר מערביי ישראל שמגיעים בהמוניהם לעיר בעיקר בסופי שבוע וממריצים את הכלכלה הפלסטינית.

על פי נתונים פלסטינים, כ-25  אלף מערביי ישראל נכנסים לעיר ג'נין מדי שבוע ומוציאים בשווקיה סכום של 40 מיליון ש"ח בחודש.

הסנקציות שהוטלו על ידי שר הביטחון בני גנץ יהיו בתוקף עד להודעה חדשה, ויש להן השלכות כלכליות חמורות על תושבי העיר ג'נין, במיוחד לקראת עיד אל-פיטר המסיים את חודש רמדאן

הענישה הכלכלית נועדה להפעיל לחץ על תושבי ג'נין, שיתנגדו לפעילות הטרור של הקבוצות החמושות בעיר נגד ישראל.

הסנקציות האלה יגרמו לנזק כלכלי גדול לעיר ג'נין, המצפה שהרש"פ תפצה אותה על הנזקים שיגרמו לה, אף ספק אם הדבר יקרה.

באסם אלצאלחי, ראש "מפלגת העם" הפלסטינית, קרא אמש לרש"פ לפטור את סוחרי ג'נין מחלק מהמיסים שהם אמורים לשלם לרש"פ כדי להקל על המצוקה הכלכלית שתיגרם להם מהסנקציות הישראליות.

ההחלטה לאסור על ערביי ישראל להיכנס לג'נין מאיימת על עתידם של אלפי סטודנטים מהנרשמים לאוניברסיטה הערבית-אמריקאית בג'נין.

מספר הסטודנטים הרשומים באוניברסיטה הערבית-אמריקאית הוא 11 אלף, והיא מציעה תכניות לתואר ראשון, לתואר שני ודוקטורט במגוון תחומים, כולל רפואה, רפואת שיניים, הנדסה, טכנולוגיה ומשפטים.

הטרור הפלסטיני באזור ג'נין מאיים על הביטחון של אזרחי ישראל ודוחף את ישראל להטיל סנקציות שנחשבות כ"ענישה קולקטיבית".

הכתובת הייתה על הקיר זמן רב, תפקידה של הרש"פ היה למנוע זאת. העיר ג'נין נמצאת תחת שליטתה הביטחונית המלאה, אך יו"ר הרש"פ העדיף שלא להיכנס לעימות חזיתי עם ארגוני הטרור בעיר וגם לא אכף את מרותו על "גדוד חללי אלקצא", הזרוע הצבאית של פת"ח, למרות שהוא יו"ר תנועת פת"ח.

הכתובת הייתה על הקיר מזמן, ותפקיד הרש"פ היה למנוע זאת. ג'נין תחת שליטתה הביטחונית המלאה, אך יו"ר הרש"פ העדיף להמנע מעימות חזיתי עם ארגוני הטרור בעיר ולא אכף את מרותו על "גדוד חללי אלקצא"

מנגנוני הביטחון של הרש"פ התעמתו עם הקבוצות החמושות בעיר ג'נין רק כשהן איימו עליהם באופן ישיר. כך צמחה לה מפלצת טרור בעלת שני ראשים: "גדודי חללי אלאקצא" של ארגון פת"ח ו"סראיא אלקודס" של ארגון הג'יהאד האסלאמי.

כפי שהדברים נראים כעת, המערכה הישראלית נגד הטרור באזור צפון השומרון תימשך כמה חודשים והמצב הכלכלי בג'נין אמור להתדרדר ולהחריף. ג'מאל חוויל, בכיר פת"ח בעיר, אומר כי האווירה בעיר היא אותה האווירה שהייתה במהלך מבצע "חומת מגן" ב-2002.

בג'נין מעריכים כי צה"ל יטפל בעיר גם לטווח רחוק וכי הוא יקים מסביבה חומה ביטחונית שתקיף אותה כפי שעשה בעבר בעיר קלקיליה, עם מוצא אחד לכניסה וליציאה, דבר שיקל עליו בשליטה על העיר.

תושבי ג'נין טוענים כי ישראל  פועלת כעת לדמוניזציה של ג'נין. היא מתארת אותה כ"בירת הטרור" של הגדה כדי לגרום לה להיראות כעיר מחוץ להקשר הפלסטיני ולמערכת הסמכות החוקית של הרש"פ בגדה, וכי מדובר במעין "מדינה עצמאית".

המצור הכלכלי לא יכניע את ג'נין ואת קבוצות הטרור שבתוכה, הוא רק יגביר את השנאה כלפי ישראל. ענישה קולקטיבית אינה הדרך. צריך להפריד בין הקבוצות החמושות לבין כל מי שגר בג'נין ואינו עסוק בטרור.

המצור הכלכלי לא יכניע את ג'נין ואת קבוצות הטרור בתוכה, אלא רק יגביר את השנאה כלפי ישראל. ענישה קולקטיבית אינה הדרך. צריך להפריד בין הקבוצות החמושות לבין מי שגר בג'נין ואינו עסוק בטרור

מה שנדרש הוא כיבושה מחדש של העיר ג'נין, לפרק זמן מוגבל, וטיהורה מקיני הטרור ואז החזרתה לידי שליטת הרש"פ.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 707 מילים
סגירה