המוסד הישראלי יוצר בלבול באיראן

הלוויית איש משמרות המהפכה קולונל חסן צאיד חודאי בטהרן, איראן, 24 במאי 2022 (צילום: AP Photo/Vahid Salemi)
AP Photo/Vahid Salemi
הלוויית איש משמרות המהפכה קולונל חסן צאיד חודאי בטהרן, איראן, 24 במאי 2022

האסטרטגיה החדשה של המוסד הישראלי עובדת לפי שעה, והוא הצליח במגוון של דרכים ליצור בלבול ודמורליזציה באיראן בנוסף להישגים המודיעיניים והמבצעיים. גורם ביטחוני בכיר מזהיר מפני כניסה לשאננות, ואומר כי הנקמה האיראנית בישראל תגיע וכי זו רק שאלה של זמן.

בעוד המשא ומתן בין המעצמות לאיראן על הסכם הגרעין החדש מדשדש בביצה טובענית, ישראל העבירה את המלחמה לשטח איראן. זאת בנוסף למלחמתה הנמשכת נגד ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה והעברת האמל"ח המתקדם לחזבאללה.

בעוד המו"מ בין המעצמות לאיראן על הסכם הגרעין החדש מדשדש, ישראל העבירה את המלחמה לשטח איראן. זאת בנוסף למלחמתה הנמשכת נגד ההתבססות הצבאית האיראנית בסוריה והעברת האמל"ח המתקדם לחזבאללה

על פי מקורות איראניים, ישראל מתסיסה את השטח בעזרת ארגוני אופוזיציה איראנים, כמו ארגון "מוג'אהדין חלק", במקביל להתקפות סייבר על מוסדות ומתקנים רגישים ושורת חיסולים של בכירים איראניים שגרמו לדמורליזציה גדולה באיראן.

ארגון "מוג'אהדין חלק" הודיע ב-3 ביוני על פריצה למצלמות מעקב השייכות לעיריית טהרן, ואילו אתרים איראניים רשמיים דיווחו כי האקרים פרצו לאתרים ולאינטרנט של עיריית טהרן ושיתקו אותם באופן זמני.

המנהיג העליון של איראן, עלי ח'מינאי, האשים ב-4 ביוני את "האויבים", כשהוא מפנה אצבע מאשימה לעבר ארה"ב, ישראל ומדינות המערב, בניסיון לנצל את ההפגנות בערים באיראן כדי לפגוע בארצו.

ההפגנות בערים באיראן פרצו בתחילת חודש מאי, בהשתתפות מאות בני אדם, במחאה על המחירים הגבוהים של מוצרי מזון בסיסיים, ונמשכו לאחר קריסת בניין בדרום מערב המדינה, שהרגה 37 בני אדם.

לפי מקורות איראניים, ישראל מתסיסה את השטח בעזרת ארגוני אופוזיציה איראנים, כמו "מוג'אהדין חלק", במקביל להתקפות סייבר על מוסדות ומתקנים רגישים, ושורת חיסולי בכירים איראניים שגרמו לדמורליזציה

בנאום שנשא המנהיג העליון בטלוויזיה האיראנית, האשים ח'מינאי כי האויב מנסה להתסיס את העם האיראני באמצעות מחאה עממית, לוחמה פסיכולוגית, מתקפות סייבר, הזרמת כספים ושימוש בשכירי חרב.

תעלומת החיסולים

במהלך החודש האחרון הונחתה על איראן שורה של מהלומות מסתוריות. המוסד הישראלי עצר וחקר על אדמת איראן את מנצור רסולי, איש כוח "קודס" של "משמרות המהפכה". חקירתו הביאה מידע מודיעיני רב, שהביא לחיסולו של חסן ציאד חודאיי בלב טהרן. הוא היה סגן מפקד יחידה 840 של "משמרות המהפכה" שתכנן פיגועים רבים נגד ישראלים ויהודים ברחבי העולם.

ישראל לא הודתה בחיסולו, אך עיתון ה"ניו יורק טיימס" טען מפי גורמים בממשל ביידן כי ישראל עדכנה את הממשל כי היא עומדת מאחורי החיסול.

כמה ימים לאחר מכן הותקף מתקן סודי של האיראנים בפרצ'ין על ידי כטב"מים בלתי מזוהים, מדובר באתר סודי שבו עורכים האיראניים ניסויים בתחום הגרעין ובתחום פיתוח הטילים והכטב"מים. בהתקפה נהרג מדען איראני בשם גאד בייגי ועובד נוסף נפצע.

בחודש האחרון הונחתה על איראן שורת מהלומות מסתוריות. המוסד הישראלי עצר וחקר על אדמת איראן את רסולי, איש כוח "קודס" מ"משמרות המהפכה", והמידע מחקירתו הביא לחיסול ציאד חודאיי בלב טהרן

בסוף השבוע שעבר דיווחו כמה כלי תקשורת קטנים באיראן על מותם המסתורי של שני מדענים איראניים.

האחד, איוב אנטזארי, שהיה מהנדס אווירונאוטיקה בכיר, שותף בכמה פרוייקטים במכון מחקר בעיר יזד והתמחה בפיתוח כטב"מים, מת מ"הרעלת מזון".

אתר החדשות "איראן אינטרנשיונל" שמזוהה עם האופוזיציה האיראנית דיווח ב-4 ביולי כי הוא הורעל בארוחת ערב שאליה הוזמן. לאחר ששב לביתו חש ברע ומת. בדיווח נטען כי מי שאירח אותו נמלט מאיראן. גורמים רשמיים בטהרן דחו את הטענה  ואמרו כי "הוא מת ממחלה".

והשני, קמרן מלאפור, מדען גרעין שעבד במתקן בנתנז, בו אירעו בעבר שני פיצוצים גדולים שיוחסו למוסד הישראלי ופגעו בצנטרפוגות מתקדמות.

לא ברור אם מותם של שני המדענים הוא כתוצאה מפעילות של המוסד, אבל הציבור באיראן נמצא במצב של בלבול. הוא עוקב אחרי הדיווחים באמצעי התקשורת במערב וברשתות החברתיות ומתרשם כי שלטון האיאתוללות איבד את השליטה הביטחונית שלו וכי המוסד הישראלי עושה בתחום הביטחוני כבשלו.

לא ברור אם המוסד אחראי למות המדענים, אבל הציבור באיראן, שעוקב אחרי הדיווחים במערב – מבולבל. להתרשמותו שלטון האיאתוללות איבד את שליטתו הביטחונית והמוסד הישראלי עושה שם כבשלו

בעבר יוחסו למוסד הישראלי חיסולים של 6 מדעני גרעין איראניים ובראשם אבי תוכנית הגרעין מוחסן פח'רי זאדה. בנוסף לכך יש דיווחים באמצעי התקשורת, מפי גורמים מדיניים וביטחוניים בכירים בישראל, כי ראש הממשלה נפתלי בנט הורה למוסד הישראלי להעביר את המלחמה החשאית לשטח איראן.

לכך יש לצרף את ההצהרה הגלויה של ראש המוסד דוד ברנע, אשר התחייב פומבית בחודש דצמבר 2021 כי "לאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני".

ההשתלשלות הצמודה של האירועים האלה, שהגיעו בזה אחר זה, ומותו הפתאומי בשבוע שעבר של קצין בכיר ב"משמרות המהפכה" בשם עלי אסמעילזאדה, גם הוא מיחידה 840, ש"נפל" באופן מסתורי מגג ביתו, יוצרים את הרושם כי המלחמה החשאית בין ישראל לאיראן נמשכת במלוא עוזה על שטחה של איראן.

גורמי מודיעין במערב מעריכים כי עלי אסמעיל זאדה חוסל על ידי האיראנים עצמם, אשר חשדו בו כי הוא זה שהעביר למוסד הישראלי את המידע שאיפשר את ההתנקשות בחיי חסן ציאד חודאיי, סגן מפקד יחידה 840 בכוח "קודס".

"הנקמה היא רק שאלה של זמן"

בעקבות איומי איראן בנקמה בישראל, משטרת תאילנד המלכותית פרסמה אמש הוראה למשטרה בכל המדינה האומרת "לפקוח עין אחר מרגלים מאיראן, שעל פי החשד נמצאים במדינה".

בהודעה נכתב שסוכנויות הביטחון עוקבות אחרי תנועת אזרחים איראניים וכמה מוסלמים תאילנדים שחשודים כמרגלים.

גורם ביטחוני בכיר מעריך כי האיראנים מתכננים מספר פיגועי נקם בישראל וכי "הנקמה בה היא רק עניין של זמן".

הוא הסביר כי במלחמה חשאית אין רק צד אחד שמנצח כל הזמן, וכי למרות שמערכת הביטחון הישראלית מסכלת את מרבית הפיגועים שמתכננת איראן נגד מטרות ישראליות, אין מאה אחוזים של הצלחה. לטענתו, האיראניים עלולים למצוא את הפרצות או את "עקב אכילס" הביטחונית של ישראל, שיאפשרו להם לנקום בה באופן ישיר או באמצעות שלוחות הטרור שלה.

בעצם ימים אלה, מנהל המודיעין הטורקי, בסיוע המוסד הישראלי, מצוד נרחב בטורקיה אחרי חוליית חיסול איראנית שנשלחה במיוחד כדי לפגוע בישראלים השוהים בטורקיה.

האיראנים נחושים לנקום בישראל את מותם של מוחסן פח'רי זאדה ושל חסן ציאד חודאיי. זו ההוראה הישירה של המנהיג העליון עלי ח'מינאי למפקד "משמרות המהפכה" חוסיין סלמי.

ההשתלשלות הצמודה של האירועים, ומותו הפתאומי של הקצין הבכיר ב"משמרות המהפכה" ש"נפל" באופן מסתורי מגג ביתו, יוצרים רושם כי המלחמה החשאית בין ישראל לאיראן נמשכת על שטח איראן

ההנהגה האיראנית לחוצה, היא חשה שלישראל יש הישגים במלחמה החשאית, שגורמים לפגיעה במורל האיראני, והיא מחפשת דרך מהירה לשקם את ההרתעה שלה מול ישראל.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 936 מילים
סגירה