נסראללה קובע משוואה חדשה כאיום על ישראל

חסן נסראללה נואם מול כנס של פעילי חזבאללה בביירות, 16 בפברואר 2022 (צילום: AP Photo/Hassan Ammar)
AP Photo/Hassan Ammar
חסן נסראללה נואם מול כנס של פעילי חזבאללה בביירות, 16 בפברואר 2022

מנהיג חזבאללה חסן נסראללה קובע משוואה חדשה להתמודדות עם המשא ומתן על תיחום הגבול הימי בין ישראל ללבנון. נסראללה יוצר איום אזורי ומאיים בפגיעה בכל אסדות הגז והנפט של ישראל ברחבי הים התיכון אם לא יכובדו זכויותיה של לבנון בשבועות הקרובים.

השליח האמריקאי עמוס הוכשטיין, המתווך בין ישראל ללבנון במחלוקת על הגבול הימי ביניהן, יגיע השבוע ללבנון בניסיון למצוא הסדר למחלוקת.

בשבוע שעבר הוא ביקר בישראל ונועד עם שרת האנרגיה קארין אלהרר. בתום הפגישה הוא אמר כי "הפערים הצטמצמו".

השליח האמריקאי הוכשטיין, המתווך בין ישראל ללבנון במחלוקת על הגבול הימי, יגיע השבוע ללבנון בניסיון למצוא הסדר. בשבוע שעבר ביקר בישראל, נועד עם שרת האנרגיה אלהרר ודיווח כי "הפערים הצטמצמו"

השטח הנתון במחלוקת הוא קטן יחסית, מדובר ב-860 קמ"ר  שמאגר הגז "כריש" נמצא בקצה של השטח הזה בתחום המים הכלכליים של ישראל.

מנהיג חזבאללה חסן נסראללה ניצל את ביקורו של הנשיא ג'ו ביידן באזור כדי להזהיר את ארה"ב וישראל מפני הניסיונות שלהן להתעלם מהזכויות של לבנון בתחום הנפט והגז הטבעי במים הכלכליים שלה.

בנאום מוקלט שנשא ב-13 ביולי הוא טען, שביקור הנשיא ביידן במזרח התיכון נועד לשכנע את מנהיגי המפרץ להפיק עוד נפט וגז למדינות אירופה לאור העימות המתמשך בין ארה"ב לרוסיה בנושא המלחמה באוקראינה.

בגלל המלחמה הזו, הסביר חסן נסראללה, אירופה זקוקה להבטיח גז ונפט לפני תקופת החורף.

"אם בתוך חודשיים לבנון לא תקבל את זכויותיה המצב יהיה קשה מאוד" איים נסראללה נוכח כוונת ישראל להתחיל ולהפיק גז מאסדת הגז "כריש" בחודש ספטמבר הקרוב.

נסראללה הסביר בנאומו כי "נקודת החולשה של ארה"ב וישראל היא הצורך הדחוף שלהן בגז ובנפט, דבר שמעניק ללבנון ולחזבאללה את היכולת לטרפד זאת".

למרות ההצהרות החיוביות ששידרה ממשלת לבנון בנושא, ובמיוחד נשיא לבנון מישל עאון, הדגיש נסראללה כי ארגונו עומד מאחורי לבנון בנושא תיחום הגבול הימי בינה לבין ישראל.

"זכותנו לעשות כל צעד ללחוץ על האויב לטובת המשא ומתן", אמר והדגיש: "אם יינתן האישור לחברות (מסחריות) להוציא מהים את הנפט והגז, נהפוך את השולחן על העולם כולו".

"זכותנו לעשות כל צעד ללחוץ על האויב לטובת המשא ומתן", אמר והדגיש: "אם יינתן האישור לחברות (מסחריות) להוציא מהים את הנפט והגז, נהפוך את השולחן על העולם כולו"

 המשוואה החדשה

בנאומו אמר מנהיג חזבאללה חסן נסראללה:

"רשמו לפניכם את המשוואה החדשה: "כריש" ומה שאחרי "כריש" ומה שאחרי אחרי "כריש".

נסראללה חזר לסגנון האיומים שבו השתמש במלחמת לבנון השנייה, אז הוא איים לשגר רקטות לעבר העיר חיפה ולעבר יעדים הרחוקים הרבה יותר מחיפה כשהוא משתמש בביטוי הערבי "בעדה חיפה ובעדה בעדה חיפה".

עכשיו הוא מאיים לשגר כטב"מים חמושים ורקטות לעבר אסדת הגז "כריש" וגם לעבר יעדים הרבה יותר רחוקים ממנה כשהוא רומז לכל מאגרי הגז הטבעי של ישראל בים התיכון.

נסראללה לגלג על האזהרה של שר הביטחון בני גנץ כי  ישראל מוכנה למלחמה  וכי אם תפרוץ מלחמה ישראל תגיע לביירות, צור וצידון, "הוא צוחק על עצמו ועל עמו" אמר נסראללה והזכיר לו את הימים האחרונים של מלחמת לבנון השנייה שבהם, לטענתו, צה"ל התקשה בכיבוש כפרים בדרום לבנון ב-2006.

נסראללה ייחס בנאומו חשיבות רבה למאגרי הגז והנפט של לבנון בים התיכון וטען כי הם "יכולים להציל את לבנון" וכי הם עדיפים על ההלוואות הבינלאומיות שאינן מספיקות לכיסוי החובות של לבנון.

נסראללה לגלג על האזהרה של שר הביטחון גנץ כי  ישראל מוכנה למלחמה וכי אם תפרוץ – ישראל תגיע לביירות, צור וצידון. "הוא צוחק על עצמו ועל עמו" אמר נסראללה והזכיר לו את הימים האחרונים של מלחמת לבנון ה-2

מבחינתו, מה שעומד על הפרק איננו רק תיחום הגבול הימי בין לבנון לישראל אלא גם שלבנון תוציא מעומק הים את הנפט והגז ובכך תמלא את צרכיה באנרגיה ואף תרוויח כסף רב ממכירתם בשווקי האנרגיה העולמים.

נסראללה נופף בנשק הכטב"מים שבידי ארגונו והדגיש כי  הכטב"מים ששוגרו לעבר אסדת הגז "כריש" הם רק "התחלה צנועה" שנועדה להבהיר לישראל ולצוות העובד באסדת "כריש" כי הוא שוהה באזור לא בטוח ונתון תחת איום רציני.

"המסר הגיע לישראל והובן" הוא טען.

נאומו של חסן נסראללה הוא בעצם הכרזה על שלב חדש בעימות עם ישראל, הוא בעצם מרחיב את העימות עמה ומכריז על עימות עם כל החברות העוסקות בהפקת גז ונפט  ברחבי המזרח התיכון.

נסראללה בעצם מאיים ביצירת איום אזורי חדש בחזית רחבה שלא תתמקד רק  בים התיכון מול חופי לבנון, אלא מלחמה נגד כל הפרוייקטים של הפקת הנפט והגז הטבעי בים התיכון.

"איש לא יוכל להפיק ולמכור גז ונפט" הזהיר נסראללה, "אם המשא ומתן יגיע למבוי סתום".

למעשה, מניתוח נאומו של נסראללה עולה, כי בעצם הוא קובע כי יש כעת חלון הזדמנויות של כשישה שבועות לסיים את המשא ומתן על תיחום הגבול הימי בין ישראל ללבנון, באופן שיבטיח את זכויותיה של לבנון. אם זה לא יקרה וישראל תנסה להתחיל ולהפיק גז מאסדת "כריש", הדרך להסלמה היא בלתי נמנעת.

גורמים בלבנון המקורבים לחזבאללה טוענים כי צריך לקחת ברצינות את האיומים של חסן נסראללה וכי "אין מדובר בלוחמה פסיכולוגית".

לדבריהם, הסיכויים לעימות צבאי או מציאת הסדר מדיני בעניין הפקת הגז הטבעי הם 50:50 וישראל עלולה לטעות בהערכת המצב שלה ואז להתדרדר למצב של מלחמה.

גם מוחמד רעד, חבר הפרלמנט מטעם חזבאללה מאיים כעת: "איננו רוצים במלחמה אך אנו מוכנים לה ונערכים אליה, תראו את הגבורה שלנו בימים הקרובים כאשר תטעו בבחירת האופציות ותפנו לדרך העוינות. לא נוותר על זכויות העושר הטבעי שלנו ועל תיחום הגבול הימי".

האיום החדש של נסראללה אינו מנותק  מהנושא האזורי של ההתמודדות עם הסכנה האיראנית. חזבאללה הוא זרוע חשובה של משטר האייאתולות. המחלוקת בין ישראל ללבנון על המים הכלכליים והפקת הגז הטבעי משדה הגז ב"כריש" ומשדה הגז קאנה קשורה ישירות למשבר האנרגיה העולמי.

נסראללה נופף בנשק הכטב"מים שבידי ארגונו והדגיש כי  הכטב"מים ששוגרו לעבר אסדת "כריש" הם רק "התחלה צנועה" שנועדה להבהיר לישראל ולצוות "כריש" כי הוא שוהה באזור לא בטוח ונתון תחת איום רציני

בשורה התחתונה, עמדת לבנון במשא ומתן מתחזקת בעקבות האיומים של חסן נסראללה. הדרג המדיני בישראל, שהופתע מהאיום החדש של נסראללה, יצטרך להחליט אם להתפשר באופן משמעותי במשא ומתן או להסתכן בעימות צבאי ובעיכוב משמעותי בהפקת הגז הטבעי מאסדת "כריש".

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 905 מילים
סגירה