המוסד הישראלי משנה את שיטת הפעולה נגד הגרעין האיראני

ירי טילים בתרגיל של משמרות המהפכה באיראן, 15 בינואר 2021 (צילום: Iranian Revolutionary Guard/Sepahnews via AP)
Iranian Revolutionary Guard/Sepahnews via AP
ירי טילים בתרגיל של משמרות המהפכה באיראן, 15 בינואר 2021

המוסד הישראלי חשף את מנגנון העברת אמצעי הלחימה מאיראן לסוריה ומשם לארגון חזבאללה. בעקבות חילוקי הדעות עם הממשל, לאחר ביקור ג'ו ביידן בישראל, המוסד ישנה את שיטות ויעדי הפעולה שלו באיראן.

המוסד הישראלי מחדש את פעילותו החשאית באיראן, שירדה למדרון אחורי לקראת ביקורו של הנשיא ביידן במזרח התיכון, על פי בקשת האמריקאים, כדי להימנע מהסלמה וכדי שהביקור יעבור בשלום.

המוסד הישראלי מחדש את פעילותו החשאית באיראן, שירדה למדרון אחורי לקראת ביקור הנשיא ביידן במזה"ת. זאת על פי בקשת האמריקאים, כדי להימנע מהסלמה ולאפשר לביקור לעבור בשלום

אולם, דברים שאמר בשבוע שעבר שר המודיעין האיראני איסמעיל חטיב מעידים יותר מכל על הפעילות המוצלחת של המוסד הישראלי בתוך שטח איראן.

בראיון לעיתון הבריטי "פייננשל טיימס" דיבר השר האיראני על שורת החיסולים של מדעני הגרעין והקצינים בכירים ב"משמרות המהפכה":

"התחושה היא שישראל הקימה בטהראן ארגון רחב היקף ומנהלת בחופשיות את פעולותיה, ישראל בבירור שמה לה למטרה את תדמיתה הבטוחה למדי של איראן כדי להכתים את גדולתה בעיני העם האיראני".

כדי לנסות ולאזן את התמונה הקשה, משרד המודיעין האיראני הודיע בסוף השבוע כי נעצרה רשת של מרגלים שפעלו למען ישראל ותכננו לבצע פעולות טרור וחבלה באתרים רגישים במדינה/ בהודעה נמסר כי הסוכנים שהיו מצויידים במטעני חבלה רבי עוצמה נכנסו למדינה ממחוז כורדיסטן בעיראק והיו בקשר עם סוכני מוסד ששהו באחת המדינות השכנות.

גורמים מדיניים בישראל מעריכים כי ההודעה היא חלק מהלוחמה הפסיכולוגית של המודיעין האיראני.

דברי שר המודיעין האיראני איסמעיל חטיב מעידים יותר מכל על פעילות המוסד המוצלחת בשטח איראן. בראיון ל"פייננשל טיימס" דיבר חטיב על שורת החיסולים של מדעני הגרעין והקצינים בכירים ב"משמרות המהפכה"

הפעולה האחרונה המיוחסת למוסד הישראלי באיראן היא הדיווח שחשף ערוץ האופוזיציה האיראני "איראן אינטרנשיונל", שלפיו בכיר ב"משמרות המהפכה" האיראניים נחקר על ידי סוכני המוסד הישראלי על אדמת איראן וסיפק מידע חשוב על העברות טילים ומל"טים מאיראן לסוריה, עיראק לבנון ותימן. בתום חקירתו הוא שוחרר.

הערוץ הזה, הפועל מלונדון במימון סעודי, הפך באחרונה למקור מידע מהימן ולעיתים בלעדי על הפעולות החשאיות של המוסד הישראלי נגד איראן, ופרשנים במזרח התיכון טוענים כי הוא משמש כזרוע של לוחמה פסיכולוגית של גופי הביטחון בישראל.

על פי הדיווח בערוץ הזה, המידע שסיפק למוסד הישראלי ידוללה חדמאתי, סגן ראש מחלקת הלוגיסטיקה "במשמרות המהפכה", הביא גם למעצר המטוס האיראני בארגנטינה בחודש שעבר, שהקברניט שלו וחלק מאנשי הצוות היו אנשי "משמרות המהפכה".

המטוס קורקע בעקבות מידע שככל הנראה העביר המוסד הישראלי לשלטונות ארגנטינה.

שגרירות ישראל בארגנטינה מסרה כי "איראן מנסה באמצעות משמרות המהפכה וכוח 'קודס' שלהם להגביר את ההשפעה שלה בכל העולם, כולל בדרום אמריקה, כחלק מהניסיון לבנות בסיס לפעילות טרור ביבשת, אירוע המטוס מצטרף לניסיון לרצוח ישראלים בבוגוטה בירת קולומביה על ידי פושעים שעובדים עבור כוח 'קודס'".

האיראנים הופתעו ממעצרו וחקירתו של חדמאתי. אמצעי התקשורת באיראן טענו כי הוא נחקר על ידי "עבריינים מטעם המוסד".

ערוץ "איראן אינטרנשיונל" חשף את מה שנקרא "מנגנון  נורוזי" שאחראי על העברת הנשק ואמצעי הלחימה השונים מאיראן לשלוחות של כוח "קודס" ברחבי המזרח התיכון.

ערוץ "איראן אינטרנשיונל" חשף את מה שנקרא "מנגנון  נורוזי" שאחראי על העברת הנשק ואמצעי הלחימה השונים מאיראן לשלוחות של כוח "קודס" ברחבי המזה"ת

לוחמה פסיכולוגית יעילה

באיראן הופץ סרטון על חקירתו של חדמאתי כשפניו מטושטשים. כמו כן ערוץ "איראן אינטרנשיונל" פירסם את תמונתו של עלי עסקר נורוזי ראש מחלקת הלוגיסטיקה ב"משמרות המהפכה".

בסרטון שפורסם באיראן אמר חדמתי:

"אני ידוללה חדמתי עובד במחלקת לוגיסטיקה של 'משמרות המהפכה' תחת פיקודו של נורוזי.

נורוזי הוא האיש שעומד בראש כלל ההעברות של נשק, טילים או  כטב"מים  ממחלקת הלוגיסטיקה של "משמרות המהפכה" למדינות שכנות וגם לחזבאללה, ואני עובד במשרדו של נורוזי  ומאוד מתחרט על מה שאני עושה, לא הייתי צריך לעשות זאת ואני ממליץ לכל השותפים שלי בעבודה שלא לעשות את הדברים האלה".

אין זו הפעם הראשונה שהמוסד הישראלי חוטף וחוקר קצינים ב"משמרות המהפכה", גובה מהם הודאות מצולמות ואחר כך מפיץ את הסרטונים ברחבי איראן. כך נחטף ונחקר בעבר על אדמת איראן, מנצור רסולי שגוייס על ידי "משמרות המהפכה" לתפקיד של מתנקש.

המוסד חטף אותו כדי לברר פרטים על מנגנון הפיגועים בחו"ל של איראן המכונה "יחידה 840".

חודשיים לאחר חטיפתו חיסל המוסד, על פי מקורות זרים, את חסן חודאי, מי שהיה סגן מפקד יחידה 840. זאת כמסר של הרתעה למודיעין האיראני, שקיבל הנחיה מהמנהיג העליון ח'מינאי לרצוח ישראלים.

שיטת התחקור של פעילי "משמרות המהפכה" הזוטרים מול מצלמה ושחרורם לאחר מסירת הודאותיהם היא כלי לוחמה פסיכולוגית יעיל של המוסד. השיטה הזו חושפת את שיטות הפעולה החשאיות של "משמרות המהפכה" לעם האיראני וגם לקהילה הבינלאומית, וחושפת את סודותיו מבלי לשפוך דם.

אין זו הפעם הראשונה שהמוסד הישראלי חוטף וחוקר קצינים ב"משמרות המהפכה", גובה מהם הודאות מצולמות ואחר כך מפיץ את הסרטונים ברחבי איראן

סביר להניח שהמוסד הישראלי ימשיך להשתמש בשיטה הזו שהוכחה כיעילה.

בכל מקרה, המידע שמסר ידוללה חדמאתי בחקירתו למוסד הישראלי לא יסולא בפז וישראל עושה בו שימוש מבצעי, בין היתר בהפצצות על אמל"ח איראני שמוסתר בסוריה ומיועד לחזבאללה.

המוסד משנה את שיטת הפעולה באיראן

ישראל איחרה את הרכבת בכל הקשור להעשרת האורניום על ידי האיראנים. כיום יש לאיראן כמות מספיקה של אורניום מעושר לייצור פצצת גרעין ראשונה. אבל חסר לה מנגנון הפיצוץ, מה שנקרא "קבוצת הנשק". כדי לייצר את מנגנון הפיצוץ האיראנים זקוקים לפרק זמן של שנה עד שנתיים.

בעקבות ביקורו של הנשיא ביידן בישראל והדיונים עמו על אפשרות אימוץ האופציה הצבאית נגד פרוייקט הגרעין האיראני, התברר כי הנשיא האמריקאי איתן בדעתו ורוצה למצות את האופציה הדיפלומטית עד תומה. שימוש באופציה הצבאית מבחינתו הוא רק "האופציה האחרונה".

לכן, ההערכה בקרב גורמים מדיניים בכירים היא כי המוסד הישראלי עשוי להגביר את הפעולות החשאיות שלו כעת בתוך איראן ולהתמקד בניסיונות לפגוע בכל מי שעוסק ב"קבוצת הנשק", דהיינו בפיתוח מנגנון הפיצוץ של הפצצה הגרעינית.

איראן מתכננת להרכיב את הפצצה הגרעינית הראשונה על טיל ארוך טווח שיגיע לישראל והפיתוח שלה מתמקד בבניית ראש חוץ גרעיני.

לכן, סביר להניח שהניסיונות של המוסד הישראלי לפגוע במתקני העשרת האורניום של איראן יפסקו, ונתחיל לשמוע על פגיעה במתקנים חשאיים אחרים שבהם נעשות פעולות במסגרת "קבוצת הנשק".

אפשר להעריך גם כי יימשכו הפגיעות במדעני גרעין, במדענים העוסקים בפרוייקט פיתוח הטילים הבליסטיים ובאנשי מפתח ב"משמרות המהפכה", המתכננים פיגועים נגד ישראל בחו"ל או התקפות עליה באמצעות השלוחות הפרו-איראניות במזה"ת.

ישראל איחרה את הרכבת בכל הקשור להעשרת האורניום על ידי האיראנים. כיום יש לאיראן כמות מספיקה של אורניום מעושר לייצור פצצת גרעין ראשונה. אבל חסר לה מנגנון הפיצוץ, מה שנקרא "קבוצת הנשק"

אנו נכנסים לתקופה מתוחה. נראה שישראל היא לבדה במאבק נגד הגרעין האיראני. ארה"ב ממשיכה לחתור באופן דיפלומטי כדי לחדש את שיחות הגרעין עם איראן, ועל המוסד הישראלי תוטל המשימה לעצור את ייצור פצצת הגרעין האיראנית בכל מחיר, דבר שראש המוסד דוד ברנע הבטיח לכל עם ישראל באופן פומבי לפני כשנה.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,011 מילים
סגירה